Het teelten van Ciwa. Schatten van het Windsor=Castle. Twee bekende inbrekers gearresteerd. DE WINTER REEDS IN AANTOCHT? De staking der havenarbeiders in Amerika. De staking der mijnwerkers in Zuid-Wales. Kort verhaal In een meelfabriek aan de Brouwers gracht. Amsterdam. Dank zij de activiteit van een sur- veilleerenden agent van politie zijn gisternacht 2 bekende inbrekers, een 42-jarig en een 24-jarig per soon gearresteerd. De agent liep tegen 3 uur op de Brouwersgracht, toen hij in de fabriek van Meel producten van Joh. B. Schol ten, Brouwersgracht 2S8, verdacht gestom mel hoorde. De agent waarschuwde het posthuis aan het Haarlemmerplein, met het gevolg dat kort daar na het pand geheel door de politie was omsingeld en er, bij wijze van spreken, geen rat. uit ontsnap pen kon. Inmiddels was ook de heer Scholten ge waarschuwd; onder zijn geleide verschafte de po litie zich toegang tot de fabriek en toen bleek al da delijk dat hier inbrekers aan het werk waren ge weest. In enkele vertrekken heerschte een ware cha os; de inhoud van kasten en laden lag over den vloer verspreid, terwijl verscheidene lessenaars spo ren van braak vertoonden. Toen de politiemannen de zolderverdieping be reikt hadden, troffen zij op den achterzolder twee mannen aan, die zich in een hoek ver stopt hadden en zich, toen zij zich ontdekt zagen, zonder verzet overgaven. Zooals reeds vermeld, bleken het twee bekende inbre kers te zijn,die behalve'dit feit, nog meer op hun kerfstok hebben. Zij werden overge bracht naar het bureau Spaarndammerstraat en daar na hun verhoor opgesloten. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat hel tweetal zich toegang tot de fabriek heeft verschaft via een daarnaast gelegen leegstaand perceel, waar van zij een raam in een der zijmuren hebben open gebroken en zoo op het dak van de fabriek zijn ge komen. Daar hebben zij een dakraam geopend, heb ben vervolgens op de vliering een stuk van den vloer weggebroken, waarna zij zich langs een ketting welke aan een der spanten was bevestigd, naar be neden hebben laten zakken. Ook zonder hun arrestatie zou hun moeite ver- geefsch geweest zijn, aangezien de heer Scholten zoo verstandig is, alle geldswaarden des nachts buiten de fabriek te bewaren... Ingezonden stukken. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in de Schager Courant van Zaterdag j.1 .over de „Gratis Kookcursus", voel ik mij gedrongen om inzendster er even opmerkzaam op te maken, dat zij wel abuis is. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand schrijft over iets waar zij niet voldoende kennis van heeft of goed- is voorgelicht, en zij mijn inziens ook de zaak geheel niet begrijpt. In de eerste plaats wordt er geen cursus gegeven om goedkooper te kunnen koken, doch doelmatiger om zooveel moge lijk het voedsel in onze voedingsmiddelen te hou den, wat nu nog jammer genoeg door zoo veel huismoeders (ongeschoold als ze zijn) wordt weg gegooid. Met is de bedoeling om aan vrouwen en meisjes (18 jaar) die door financieele omstandighe den geen huishoudonderwijs konden genieten, 7 cursussen a 6 lessen geheel gratis te geven. Dus de zaak wordt wel even anders als inzendster het zich heeft voorgesteld. In mijn bezit zijn gegevens waar deze cursussen aan de vrouwen wordt toe gelicht. Ik zelf ben het hoofdbestuur van den Mo dernen Landarbeidersbond ten zeerste dankbaar, dat ook zij zitting heeft genomen in de commissie, die deze cursussen in het leven heeft geroepen. Niet voor mij zelf, want ik heb, het geluk gehad mij op het gebied van Huishoudkunde nog eenigszins te scholen, en wat mij, juist nu, in dezen tijd, nu wij allen, de meesten althans, met een schamel loon moeten rondkomen, ik door deze kennis mijn kin deren voor indirecte ondervoeding kan behoeden. Maar deze kennis bezitten niet al onze huismoeders en daar zijn nu deze cursussen voor. Ook vind ik het zoo vreeselijk jammer, dat door haar de Mo derne Arbeidersbeweging in zoo'n slecht daglicht wordt gesteld, als zouden zij mede helpen de ver sobering nog lager te doen zakken. Dat zou niet erg kloppen met het streven naar hooger levens peil, en hier vestig ik de aandacht op het „Plan van den Arbeid", waarmede de Arbeidersbeweging zich thans met alle. energie bezig houdt. Zorgt dat gij er mede achterstaat, gij zoo goed als heel het proletariaat, boeren en tuinders en allen die door de crisis geteisterd worden. Dan zal er weldra een einde komen aan dezen noodtoestand, waarin thans vele, ja, zeer velen verkeeren*. Helpt liever meestrijden voor welvaart; in plaats aan een nog onvoltooid bouwwerk afbraak te doen. HILVERSUM (1S75 M.) 8.00—0.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.pl.; 11,30—12,00 Godsd. halfuur; 12.15 Gram.pl. en orkestconcert; 2.00 Handwerkcursus; 3.00 Vrouwenhalfuur; 2.20—3.45 Gram.pl.; 4.00 Bij bellezing m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenar beid voor de jeugd; 5.30 Gram.pl.; 0.05 A. Feinland (viool) en B. Feinland—Bos Janszen (cello); 6.45 —7.00 Causerie A. Stapelkamp; 7.15 Reportage; 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé: 8.00 Be richten; 8.05 Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" olv. Mevr. A. E. v. d. Hoek—v d. Bergen; 10.00 Berich ten; 100511.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM (301 M.) AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram.pl; 9.00 Mevr. R. Lotgering—HillebrandHet recept van de week; 9.05 Gram.pl; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek; 10.30 Ensemble Jetty Cantor; 12.00 Omroeporkest olv. N. Treep; 2.00 Knipcursus; 2.45— 3.45 Uitzending v. d. Herdenking van het 150-jarig^ bestaan der Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. (Spr. o.a. Dr. H. Colijn)4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Gram.pl.; 445 Radio-too- neel voor de kinderen; 530 VPRO.: Causerie Ds. E. D. Spelberg; 6.00 Omroeporkest olv. N. Treep; 6.30 Sportpraatje H. Hollander; 7.00 Vervolg Omroep orkest; 7.30 Engelsche les Fred Fry; 8.00 Berichten 8.10 Gram.pl.; 8.15 Concertgebouworkest olv. Prof, Dr. Willem Mengelberg m.m.v. Walter Gieseking (piano); 1030 Gram.pl.; (Om 10.45 Verslag Schaak match EuweAljechin)11.00 Berichien; 11.10 Gr. pl.-; 11.2*0— 12.00 Gramofoon-opnamen. DRQITWICH (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Causerie; 11.25 Orgelspel H. Croudson; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Rutland Square en New Victoria-orkest olv. N. Austin; 1.20 Gram.pl. 2.20 Berichten; 2.25 Voor de scholen; 3.20 Vesper; 4.10 Causerie; 4.30 Gram.pl.; 5.05 Orgelconcert R. H. Clifford Smith; 5.35 BBC- Dansorkest olv. H. Hall; 6.20 Berichten; 6.50 Mozart concert; 7.15 Spaansche les; 7.50 Lezing; 8.20 BBC- Militair orkest olv. O'Donnell; 8.50 „Opium-Eater", snel van Dehn en Felton; 9.50 Berichten; 10.20 Korte Dienst; 10.40 Het Bridgewater-kwintet m.m. v. F. Collins (sopraan); 11.35—12.20 Maurice Win- nick en zijn Band. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. Tou che; 3.20 Gram.pl.; 5.20 Hoorspel; 720 Grampl; 8,20 Zang en declamatie; 905 „La scintillante", spel van Romains; 10.05 Nationaal orkest; 11.501.35 Het Pascal-orkest. KALUNDBORG (1261 M.) 11.201.20 Strijkorkest olv. Andersen; 2.204.50 Strijkorkest olv. Warny; 7.30 Omroepsymphonieor- kest olv. N. Malko m.m.v. pianosolist; 9.5011.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Blaasconcert; 1.35 Gram. pl.; 3.20 Trio-concert; 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt; 7.30 Omroepkoor olv. Breuer; 8.20 Omroep orkest olv. Buschkötter; 9.401.20 Vrouwenkoor, Boerenkapel en solisten. BRUSSEL (322 en 484 MA 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest olv. Douliez; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Pianorecital; 6.35 Orgelspel; 7.35 Gram.pl; 8.20 Omroeporkest olv. Douliez; 910 Radiotooneel9.30 Carillonconcert; 10.30—11.20 Gram.pl; 484 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Het Constantin-orkest; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Gr. pl; 6.50 Kamermuziek; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Salon orkest olv. Walpot; 10.05 Hoorspel; 10.30—11.20 Po pulair concert. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Dansmuziek uit Hamburg; 8.20 Het Berlijnsch Philh. orkest olv. Ed. Künnecke; 9.20 Berichten; 9.50 Cello- en pianorecital; 10.05 Weerbericht; 10.20 -1.20 Fransche volksmuziek uit Marseille. Als men wil kan bouwen vlug gaan, doch afbre ken gaat gemakkelijker en zoo speelt men tevens in de kaart onzer tegenstanders. En hiermede wil ik eindigen met een oproep aan alle vrouwen, die den ken dat zij van de hierbedoelde cursussen gebruik kunnen maken, wanneer die gelegenheid zich ter plaatse voordoet, ook die gelegenheid aan te grij pen. Het zal voor u en uw verdere huisgenooten van groot belang zijn. Deze cursussen worden strikt neutraal gegeven, dus ieder, van welke gezindte zij ook mogen zijn, kunnen er aan deelnemen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de door U mij verleende plaatsruimte, Lutjewinkel. D. KrabElings. Sprookjesachtige rijkdommen. Het Engelsche koningspaleis te Wind- sor bevat een groote collectie kunst schatten. IS koning George van Engeland rijk of arm? Arm, natuurlijk in verhouding tot andere ge kroonde hoofden. De vraag evenwel of de ko ning, die een vierde gedeelte van de aardopper vlakte regeert, ook tot de rijkste souvereinen ter wereld behoort, is niet gemakkelijk te beantwoorden Zijn jaarlijksch inkomen in aanmerking genomen, valt de koning van Engeland niet in de termen om van een moderne Croesus te spreken. In zijn rijk zijn minstens eenige tientallen onderdanen, die eenzelfde of grooter inkomen hebben dan hij. Noch tans Is het privé-bezit van den Engelschen koning veel grooter dan van andere monarchen. Alleen reeds Windsor Castle, de zomerresidentie van den koning van Engeland bevat enorme kunstschatten. Daar bevinden zich allereerst zeven vazen, waarop de koninklijke burchtheer net zoo trots is als zijn onderdanen. Toen eenigen tijd ge leden het gerucht ging, dat de koninklijke familie in geldverlegenheid verkeerde, bood een bekend Amerikaansch kunsthandelaar tien millioen dollar voor genoemde zeven vazen. Ondanks dit verleide lijk aanbod werd den Amerikaan duidelijk gemaakt dat zelfs voor dit fabelachtig bedrag de vazen van Windsor Castle niet te koop waren. Niet minder kostbaar is een schoorsteenmantel, die Van zuiver goud vervaardigd is. Het gewicht hiervan bedraagt tweehonderd kilogram. Terzake kundigen becijferen de waarde hiervan voor lief hebbers op vijf millioen pond. Een fantastische waarde hebben de juweelen van de koninklijke familie. Vooral de diamanten van deze verzameling zijn uiterst kostbaar. Deze worden op niet minder dan vijftig millioen pond sterling geraamd. Onder de groote steenen, die de koning van Engeland in den loop der Jaren ten geschenke heeft ontvangen, bevindt zich ook de „Cullinan", de grootstediamant ter wereld. Het transport van deze steen van Zuid-Afrika naar Europa geschiedde destijds op zeer origineele wij ze. De diamant stuurde men in een eenvoudig post pakketje naar Londen, terwijl men een getrouwe nabootsing van de steen met alle mogelijke voor zorgen, bewaking, etc. en de noodige publiciteit de zeereis liet maken. Voorts bevindt zich onder de juweelen van het Engelsche koningshuis een paarlencollier van zeld zame schoonheid. Dit snoer heeft de Maharadja van Nepal destijds de Engelsche koningin ten ge schenke gegeven. De waarde van dit collier wordt op 100.000 pond sterling getaxeerd. Tot de buitengéwone kostbaarheden behoort ook het- gouden eetservies van de koning. Dit wordt selchts bij bijzondere gelegenheden te voorschijn gehaald. Het is toereikend voor zestig personen. Sinds eeuwen is dit servies in bezit van het En gelsche koninghuis. Hendrik VIII heeft er reeds van gegeten. De waarde van dit servies is onschat baar. Niet alleen wegens het edele metaal, waaruit het vervaardigd is, doch ook wegens de historische herinneringen die er aan verbonden zijn. Ook is het een staaltje van antieke goudsmeedkunst. Verschillende kiinstkenners hebben reeds ge tracht de gezamenlijke schatten van Windsor Castle te valueeren. Zij zijn hierbij tot sprookjes achtige cijfers gekomen. Hij, die deze kostbaarhe den zou willen koopen, moet over een bedrag van twee a driehonderd millioen pond beschikken, het geen zelfs bij een gedeprecieerde valuta nog een aardig sommetje is. Overigens is Windsor Castle niet het eenige ge bouw, dat met schatten van het koninklijke huis gevuld is. Sandringham-Palace Is misschien uit kunsthistorisch oogpunt niet zoo interessant als Windsor Castle, doch daartegenover staat, dat dit paleis kostbaarheden bevat, die in de geheele we reld hun weerga niet vinden. In de eerste plaats denken wij aan de beroemde postzegelverzameling van den koning. Niet minder dan zeventien zalen zijn ingericht om de collectie te herbergen. De ko ning geldt als een vooraanstaand „vakman" en hij iedere belangrijke veiling is de philatelistische vertegenwoordiger van den koning aanwezig. Sandringham-Palace bevat evenwel nog een an dere bezienswaardigheid, nl. de sporttrofeeën van den koning. In een aantal zalen zijn alle plaketten, medailles, bokalen, etc ondergebracht, die de koning in zijn jonge jaren veroverd heeft. Er Is bijna geen tak van sport, of de koning heeft deze bpoefend. Nog thans neemt de koning aan de jaarlijksche zeilwedstrijden deel. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 15—22 October 1935. Nieuwe Zaken: Den Helder: Th. Kroonstuiver, Keizerstraat 7, winkel in aardappelen, groenten, fruit en delica tessen. Wyzigingen: Alkmaar: N.V. Mij. tot exploitatie van choco laterie „Suisse", het chocoladéhuis „Reco". Fil. Alkmaar en Den Helder opgeheven. Winkel: Coop. Zuivelfabriek „West-Friesland". Filiaal gevestigd te Amsterdam, Meeuwenlaan 329. Zij pe: D. Buik, H 53, brood-, beschuit- en koek- bakkerij. Overgegaan aan: Wed. G. Buik-de Graaf. In versoheidene deelen van Europa reeds sneeuw gevallen. Niet alleen in ons land is het den laatsten tijd buitengewoon slecht weer geweest en hebben we reeds de eerste sneeuwjachten om onze ooren hooren gieren, ook buiten de grenzen schijnen de voorboden van den naderenden winter zich te melden. Koude en sneeuw in geheel Engeland. Londen. Het is gisteren in geheel Engeland zeer koud geweest. In het Noorden van Wales en in som mige deelen van Ierland en Schotland hebben zelfs de eerste sneeuwstormen reeds gewoed. In verschil lende districten zijn de heuvels met een sneeuwta pijt bedekt. Het weerbericht voorspelt, dat het gis ter iets zachter zou zijn. Sneeuwval In de Fransche Alpen. Parijs. In de omgeving van Annecy in Savoye is gisternacht, nadat de temperatuur sterk was ge daald, de eerste sneeuw gevallen, die de bergen tot op 1600 M. bedekt. Ook in Puy-en-Velay in het departement Haute- Loire is het kwik in den thermometer plotseling zeer gedaald. Nadat er langen tijd een ijskouden regen is geval len, sneeuwde het in de hooger gelegen streken. Regen en sneeuw in Silezië. Breslau. In geheel Silezië valt sedert gisteren veel regen en sneeuw. In hoogor gelegen streken heeft zich reeds een sneeuwlaag gevormd, die te Oberschreiberhau zelfs 18 centimeter dik is. New-York. Te Port Arthur in den staat Texas is het tusschen stakende havenarbeiders en werkwilligen tot ernstige botsingen gekomen, waar bij éen man werd gedood, terwijl verscheidene per sonen ernstige verwondingen opliepen. Twee der personen, die bij de vechtpartijen be trokken waren, worden nog vermist, zoodat men vreest, dat ook zij het leven hebben gelaten. Ook te Lake Charles in den staat Louisiana heb ben hevige vechtpartijen plaats gehad. Een sterke afdeeling politie, gewapend met machinegeweren, deed ténslotte de pier door de stakers ontruimen. Daarna werd een Zweedsch schip onder toezicht der politie door nlet-georganiseerde arbeiders ge lost. Londen. De mijnwerkersbond in Zuid-Wales heeft Maandagavond ten tweede male het einde der staking aangekondigd. Het grootste deel der bovengrondsche arbeiders heeft aan den oproep van het bestuur der mijnwerkersorganisatie gevolg gegeven en het werk hervat. De houding der ove rigen is echter nog twijfelachtig. De advocaat Sir Harold Morris heeft bedankt als voorzitter van het Nationale Bureau voor de. Steen kolenmijnen. Hij heeft den Minister voor het Mijn wezen medegedeeld, dat volgens zijn meening het arbitrage-apparaat dat volgens de wet op het mijn wezen is ingesteld, nutteloos geworden is door de vijandige houding der mijndirecties. ALLES NAAR DEN BOSCH TOE. Berucht inbreker te Eindhoven aange houden. Verdacht van het plegen van een serie inbraken in Eindhoven en omgeving, in vereeniging met ver schillende leden van de thans gearresteerde Ossche boevenbende, heeft de politie van Eindhoven aange houden de beruchte A. Hendriks, bijgenaamd „de Saai". De man wordt naar Den Bosch overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie zal worden ge steld. Traag stuwt de Ganges zijn water door Benares, de heilige stad. Aan de oevers en in den stroom staan talooze Hindoes; zij hebben het doel van hun leven bereikt: hun ledematen in het heilige water te mogen onderdompelen. Velen van hen zijn gelukkig, als ze op dezen gewljden grond mogen sterven. Doch niet alle pel grims begeeren „Benares te zien en dan te sterven"; er is ook menigeen, die het aangename van de reis met bet nuttige tracht te vereenigen; die, na den tempel te hebben bezocht en de vereischte cere moniën te hebben verricht, een bezoek aan de stad brengt, om zaken te doen. Benares Is groot en de vreemdeling vindt wel ge makkelijk de Ganges en de streek met de honderd tempels er ohmeen; doch moeilijker zou het hem vallen, in de echte handelscentra van de stad door te dringen, indien er niet mannen waren, die er hun beroep van maken, den vreemdeling hierbij be hulpzaam te zijn en hen ook bij het zakendoen met raad en daad ter zijde te staan. Zoo'n agent is Narasva Putna. Al twee dagen tracht hij onder de pelgrims een man te vinden, die een klant zou kunnen worden. Dit .klantenhengelen" is een voornaam onder deel van zijn vak, doorgaans het moei lijkste; daarom doet Putna dit zelf, terwijl andere agenten meest al weer hun vertegen woordigers hebben, die hun de klanten aan brengen. Tegen den avond komt Putna eindelijk met een koopman uit Noord-Ind'ë in gesprek Deze toont wel belang stelling voor zijn voorstellen. Hij heet Abdoel Moenwamed en is niet ongene gen met Putna handelsbetrekkingen aan te knoo- pen. Putna noodigt hem uit, met hem mee naar zijn huis te gaan. Putna heeft twee kantoren, een groot vertrek. waar zijn 'ondergeschikten werken en een klein privé-kantoor, waar hij zich met zijn aanzienlijke klanten pleegt terug te trekken. Moenwamed achtte hij de eer waardig, het klei ne kabinet te betreden. Van binnen ziet het ver trek eruit als een kleine tempel. Middenin staat op een schrijn van ebbenhout een groote Ciwa-figuur De wanden van den schrijn zijn met beelden van Visjnoe, Brahma en de godin Kali versierd. De eerste uren wordt er natuurlijk niet over zaken gesproken; Putna onthaalt Moenwamed op het beste, wat hij in huis heeft en eerst als Moen wamed zich niet langer als gast, doch als vriend des huizes voelt, komen zij op het doel van zijn be zoek terug. Moenwamed wil geld ergens insteken en Putna zal hem daarbij raden. Maar nu het ernst wordt, legt Moenwamed opeens een hevig wantrouwen Jegens Putna aan den dag, d.w.z. hij toont het niet openlijk, doch gaat slechts aarzelend op de besprekingen in en laat doorschemeren, dat hij toch eigenlijk maar liever bij zijn zaken in zijn woonplaats zal houden. Putna kent dezen gang van zaken wel en weet, dat nu het moeilijkste deel van zijn taak begint, waarvoor dikwijls neg meer bekwaamheid wordt vereischt dan voor het „klan ten hengelen". Putna is, dit moet gezegd, een éér lijk man; hij wil niemand bedriegen en de zaken, die door zijn bemiddeling tot stand komen, zijn reëel en leveren zijn klanten winst op; maar hij weet evenzeer, dat reeds menige mooie transactie hom ontglipt is door de weifelachtigheid en het wantrouwen van den klant. Putna weet ook, dat de menschen, die hij uitkiest, vrome pelgrims zijn, die, in de sfeer van de heilige stad, voor het boven zinnelijke en mystieke bij uitstek ontvankelijk zijn „Mijn vriend Abdoel Moenwamed Is een ver standig man", zegt hij op beminnelijken toon. „Hij heeft gelijk, met zijn geld de uiterste voorzichtig heid te betrachten! Moenwamed behoeft ook zijn nieuwen vriend Narasva Putna niet zonder meer te vertrouwen; maar de Goden moet hij wel ver trouwen. Daarom moge Moenwamed den grooten God Ciwa vragen, of Narasva Putna een eerlijk agent is en of Moenwamed zijn zaak zonder be zwaar in Putna's handen kan leggen!" Moenwamed werd geïmponeerd door de open hartigheid van Putna: als hij toegaf, dat zijn wan trouwen gerechtvaardigd was, moest hij het toch wel eerlijk meenen; maar hoe zou hij het oordeel van Ciwa te weten komen? Putna las deze vraag in Moenwameds oogen. „Wij zullen probeeren, of Ciwa ons een teeken wil geven," antwoordde hy. ,Ik heb hem al dikwijls geraadpleegd, ook als ik zelf raad noodig had. Als de God de vraag bevestigt, knikt hij met het hoofd. Ja, het is een zeldzaam, oud beeld, deze Ciwa-fi guur en vele van mijn voorvaderen Doch nu is Moenwamed al zoo verlangend, de uitspraak van de godheid te vernemen, dat hij Putna niet eens meer laat uitspreken. Ze knielen op de bidbankjes, die op eenigen afstand voor het altaar staan, neer en Putna vraagt Ciwa, of hij Moenwameds vertrouwen waardig is. Vol spanning liggen de beiden daar in vrome houding geknield en wachten op het teeken van Ciwa. Doch niets verroert zich. Onbeweeglijk staart de god met zijn groote oogen van edelsteenen voor zich uit. Warme en koude rillingen loopen Putna over den rug. Moenwamed naast hem beeft van zenuwachtige opwinding; ook hem hindert het vergeefsche wachten. Plotseling breekt zijn span ning in een daverend, hoonend gelach; hij springt op en snelt onder levendige verwenschingen het huis uit. Als hij weg is, sluit Putna de deur van het privé antoor af en loopt ijlings naar het altaar. Doods- leek drukt hij op een knop aan den linkerwand in de ebbenhouten schrijn. De voorwand gaat 's een deur open. Putna kijkt in de grootste opwinding naar den aan, die in elkaar gedoken, binnen in het kleine astje zit. „Gestikt?!", is zijn eerste bang vermoe ien. Doch meteen ziet hij, dat de man rustig adem ïaalt! In slaap gevallen is hij! In slaap ge vallen, met het koord in de rechter hand het :oord, dat naar boven loopt, om het hoofd van Ciwa in beweging te brengen! Met een vloed van verwen:chingen maakt hij den slaper wakker en sleurt hem eruit. Hij dielgt hem met ontslag en met alle helsche kwellingen voor zijn nalatigheid, waardoor deze mooie zaak hem ontgaan is. Doch de man laat zich niet lntimideeren. „Veel te vermoeiend!", antwoordt hij, ,,'k moet beter le ven, om dat te kunnen uithouden! Ontsla me maar, bestraf me maar! Dan vertel ik overal rond, hoe Narasva Putna het teeken van Ciwa„Als je d&t durft, hondsvot!", valt Putna hem woedend in de rede. Maar het slot van 't lied is, dat hij hem wijselijk toch maar in dienst houdt en hem zelfs veertig ro- pijen opslag geeft l F. DURANT.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6