Economische Kroniek Uit Bergen. Het Plan van den Arbeid K. van Loenen -f" „De filosofen hebben tot nu toe de wereld slechts „verschillend geïnterpreteerd, maar het komt er op „aan haar te veranderen." Aldus luidde de laatste van de elf stellingen, waar mee Karl Marx in het jaar 1845 het materialisme van Feuerbach te lijf ging. Op zichzelf gaat deze stelling, evenals iedere an dere, niet volkomen op. Marx handelde er allerminst naar, want hij heeft zijn theorieën vastgelegd in uit voerige geschriften. En theoretiseeren komt in den regel op hetzelfde neer als interpreteeren. Het ligt trouwens ook voor de hand, dat men er met „veranderen" alleen niet is. De doorvoering van het nationaal-socialisme in Duitschland is stellig een groote verandering, doch of de voorlooper van het socialisme, indien hij die had kunnen meemaken, er in hooge mate mee zou hebben gesympathiseerd, dat wagen we te betwijfelen. Het dunkt ons beter, de zaak zoodanig voor te stel len, dat om te kunnen veranderen, goed te kun nen veranderen, eerst goed moet zijn geïnterpreteerd, dat na dit interpreteeren de verandering echter be hoort te volgen, aangezien anders alle studie nutteloos is geweest» Nu heeft het interpreteeren der wijsgeeren vaak één uitnemende zijde gehad. Dikwijls toch hebben deze heeren getracht, de eigen subjectiviteit uit te schakelen, ze probeerden de wereld te bekijken niet alleen van hun eigen standpunt, maar ook van dat van anderen. Het moet duidelijk zijn, dat iemand, die alles ziet door de eigen bril, nooit verder kan komen dan tot waarheden, die voor hem zelf alleen gelden, die echter voor een ander hoegenaamd niet behoeven op te gaan. En daarmee staan we dan meteen voor het eerste bezwaar, dat we hebben tegen „Het Plan van den Arbeid", zooals dat door N.V.V. en S.D.A.P. is samen gesteld en dat dezer dagen is verschenen. Terloops gezegd: een uitvoerige behandeling van dit 320 blz. tellende werk is hier natuurlijk onmogelijk. We wil len daarom volstaan met het doen van enkele gre pen. Van groepen als het N.V.V. en de S.D.A.P., die zich nu eenmaal laten leiden door partijbelangen, mocht dit tot op zekere hoogte worden verwacht. Echter, wanneer men wil komen tot een plan, dat bedoeld is van algemeene strekking te zijn, is het onjuist om tegengestelde inzichten eenvoudig onbesproken te la ten en zich er af te maken door ze te qualificeeren als minderwaardig. Dit komt b.v. tot uitdrukking, wanneer in het hoofd stuk over „Crisispolitiek" twee opvattingen worden vermeld, omtrent de wijze, waarop de depressie kan worden overwonnen. „Twee soorten van crisispolitiek worden gevoerd „en elke politiek wordt verdedigd met argumenten, „ontleend aan één van die verschillende economi sche''opvattingen. Dit verschil in opvatting kan wor gden "omschreven als een verschil tussen vóór- en „tegenstanders van het „vrije spel der maatschappe lijke krachten". Hot verschil in de crisispolitiek kan „worden aangeduid als negatieve en positieve crisis- „pol itiek." Dit alles is nog al goedkoop. Het komt neer op: „wij denken juist, wie een andere meening heeft is „er naast." En het is een zeer zwak fundament voor een „algemeen" plan. Het zou dwaas zijn te willen beredeneeren, dat „het vrije spel der maatschappelijke krachten" al leen voor don mensch van zegenrijke gevolgen kan zijn. Iemand die deze stelling verkondigt, geeft blijk van weinig inzicht. Maar de verdediger van het te gendeel eveneens. Mocht deze laatste daaraan twijfe len, dan zouden we hem kunnen raden eens te infor- meeren in landbouwkringen naar de daar heerschen- de opvatting omtrent de crisismaatregelen. Het zou beter zijn geweest, indien de samenstellers van het werk zich wat vaker hadden gesteld op oen standpunt, als b.v. op blz. 156, waar we lezen: „Wijzen wij zo enerzijds af de opvatting van „de meerderwaardigheid van de stad boven het „platteland, anderzijds nemen wij in het Plan „evenzeer stelling tegen de opvatting in sommige „landbouwkringen, dat „de natie rust op de land bouw"."' Hierin zit soepelheid, begrip voor verhoudingen, waarop in de wereld alles berust. Was er meer in deze geest geredeneerd, dan had het Plan ons wellicht meer nieuws gebracht, dan het nu doet. Maar dan zou de samenstelling er van ver moedelijk onmogelijk zijn geweest door het enorme aantal perspectieven, dat zich opent. Daarin orde te brengen ten aanzien van één enkel onderwerp, zou echter misschien nuttiger zijn geweest dan het sa menstellen van dit Plan. Het geen gehoor geven aan de stemmen van men- schen, die andersluidende opvattingen huldigen, dit uitsluitend willen zoeken in één richting, geeft aan het geheel een zekere starheid, die maakt, dat we met groote stelligheid durven zeggen, dat het Plan altijd een Plan zal blijven. Uit den aard der zaak zijn soortgelijke eigenschappen eigen aan ieder plan, on verschillig van wie het komt. Het leven, ook dat der gemeenschap is een vloeiend, een stroomend iets, het is doorloopond in verandering en beweging en de we tenschap, die het werkelijk ernstig heeft bestudeerd, erkent, dat het nimmer in al zijn geledingen zal zijn te doorgronden of in eenig kort bestek is samen te vatten. Is overigens niet de waarheid van vandaag de leugen van morgen? Het wil ons voorkomen of de samenstellers van het werk, voor zoover ze dan gelijk hebben, wan neer ze meencn ten aanzien van verschillende dingen het practisch onmogelijke te hebben bereikt en de waarheid er van te hebben doorgrond - dit laatste toch stellig uit het oog hebben verloren. Ze doen alsof ze de toekomst kennen zoo goed als het heden. We citeeren het volgende: „Nog één tegenwerping tegen de positieve crisispo litiek moet worden besproken: de tegenwerping dat „een last wordt gelegd op het nageslacht. Zij is on- juist, wanneer werken worden uitgevoerd van het „aan te geven karakter. Het lager loonpeil, de lage „materiaalkosten, de geringe kosten van onteige ning maken thans de uitvoering van werken goed- „koop. Normaal wordt in de „goede" jaren geleend „voor werken van openbaar nut tegen 4 a 5 pet. „rente. Voor de latere geslachten betekent elk mil- „lioen, zo opgenomen een last van ongeveer 70 dui nend gulden per jaar. Stel daartegenover dat het zelfde werk thans uitgevoerd kan worden voor een „veel lager bedrag, voor zeker drie kwart, bij een „rentepercentage van 3.5 a 4 pet. Op het latere ge slacht drukt, wanneer hetzelfde werk nu wordt „uitgevoerd, slechts 40 50 duizend gulden per jaar." Men duide ons ten goede, maar deze redeneering Kunnen wij niet aanvaarden. Om te beginnen blijkt er al uit, dat het Plan in zooverre niets nieuws bevat, dat men het wil behar tigen met behulp van het min of meer afgezaagde middel: leenen. En zulks natuurlijk ten laste van 't nageslacht, dat er nog niet is en dat men gelukkig wil maken met allerlei zaken, waarvan men voor- loopig zelf alleen profijt heeft. Maar dan de calculatie! Is het niet vreemd, dat geld geleend tegen 4 a 5 pet. een jaarlijksehe last van 70.000 gulden zou vertegenwoordigen, geld tegen 3.5 of 4 pet. slechts een van 40 50.000 gulden? Doch verder. Wie kan zeggen, dat het loonpeil de materiaalkosten, die van onteigening thans „laag" zijn? Dit kan 'zonder meer niet worden aanvaard. Integendeel! Naarmate de toekomst meer wordt be last, of met andere woorden bij voorbaat arm wordt gemaakt, zullen ze nu hoog zijn. Zal dus de last voor het nageslacht zwaarder zijn in plaats van lichter. Wat is verder een „normale" rente? Wie zegt, dat het nageslacht de werken, die nu worden aange legd, inderdaad noodig zal hebben? Neen, zoo gemakkelijk als het hier wordt voorge steld, is het niet. Aan berekeningen als de boven staande, ontbreekt iedere realiteit en gezien het ge wichtige punt, waarom het hier draait, is daarmee ons inziens het werk veroordeeld. Af en toe komen ook de samenstellers evenwel tot het resultaat, dat wat meer studie eigenlijk nood zakelijk is. Men zou denken dat ze dan de betreffen de punten voorloopig liever hadden kunnen laten rusten om te trachten eerst de zaak beter onder de knie te krijgen. Gezien het feit, dat, zooals in het voorwoord wordt gezegd, de opdracht luidde, dat het werk met de grootste voortvarendheid zou worden ter hand geno men en volbracht, heeft vermoedelijk de tijd daartoe ontbroken en heeft men er de voorkeur aan gegeven een Plan te publiceeren, dat rijk is voorzien met uitdrukkingen, die in hun rekbaarheid volkomen nietszeggend zijn, maar die de onvolledigheid slechts bewijzen. Een enkel voorbeeld uit de tallooze: „Voorzoover deze grootere waardeproductie (per „arbeidseenheid) wordt verkregen door betere or ganisatie van het werk, bezit zij de tendenz tot „vermindering van het aantal arbeiders (dat is „dus werkloosheid! —Rei) Voorzoover zij wordt „verkregen door verbetering van de kwaliteit van „den arbeid, bezit zij een tegengestelde tendenz. „Mocht de eerste overheerschcn, dan wordt het „eenvoudiger werktijdverkorting door te voeren, „terwijl ook hier de verdergaande industrialisatie „zoo noodig aanvullend kan werken." „De verdere teeltbeperking dient zooveel mo gelijk vrijwillig plaats te vinden met het ont- „zien van de kleine boeren." „Toch mag de branche-indeeling het op juiste „wijze gebruik maken van de winkelcapaciteit „niet belemmeren. Zij zal daarom waarschijnlijk „vrij globaal moeten zijn." BERGER SPORT VEREENIGING. Wat er morgen gespeeld wordt. B.S.V. 1—K.V.V. 3, 2 uur. C.S.V. 2—B.S.V. 2, 12 uur. Vertrek per autobus om kwart over elf van ga rage Smit aan de Dorpsstraat. B.S.V.-adspiranten-combinatieSchoolelftal van de U.L.O., 10.30 uur. Hoe zullen de uitslagen luiden? Toen K.V.V. 3 en Alkmaarsche Boys 2 elkander in Krommenie ontmoetten, speelden ze gelijk. Toen Alkm. Boys 2 tegen B.S.V. 1 speelde in Alkmaar won B.S.V. Ergo Maar neen, laten we geen rekensommetje gaan maken: voetbal is daarvoor tezeer een kansspel. B.S.V. ontvangt nu morgen het derde elftal van K.V.V. uit Krommenie en wordt voor de tweede, achtereenvolgende maal voor een zware taak ge steld. Gelukkig beseffen alle spelers, stuk voor stuk, wat er van hen verwacht wordt; gelukkig zijn ze er allen van doordrongen, dat wil de blauw-zwarte vlag aan de hoogste mast blijven wapperen, er Zondag absoluut gewonnen moet worden. Want één misstap en de Boys, die vlakbij op den loer liggen, nemen de leiding weer over. En er kan ongetwijfeld worden gewonnen als de spelers zich opnieuw zoo geven willen als op het terrein der Boys, toen zij de tegenpartij eenvoudig de kans niet gaven den ver kregen voorsprong te niet te doen. En net als de vorige week zal het ook morgen weer de kwestie zijn van den klap en den daalder. We hebben ver trouwen in de blauw-hemden en weten zeker, dat ze vechten zullen om de plaats te behouden, welke ze thans innemen. En dus jongens: de tanden op el kaar; laat je niet verdringen! In het elftal dat morgen den strijd zal aanbinden op het thans keurig ingerichte terrein aan den Ker- kedijk is een kleine wijziging gekomen. Jaap Tuin is weer op zijn oude rechtsbuitenplaats terecht ge komen en wij meenen, dat dit niet anders dan een groote verbetering mag heeten. Mat Kroon bezet thans de centervoor-plaats en moet morgen toonen, dat zijn keuze gerechtvaardigd is en hij op deze plaats kan worden gehandhaafd. Er bestaat een kans, dat Jan de Moor door een blessure het B.S.V.-doel niet kan verdedigen. Dat zou zeker een gevoelig verlies zijn. Want, was het eigenlijk de Moor niet, die jongstleden Zondag het leeuwenaandeel in de overwinning had? Gelukkig is er ook een lichtpunt, heeft de oude doelverdediger van B.S.V., Piet Timmerman, zich wederom bij zijn club aangemeld en is dus als reserve-doelman be schikbaar. Het reserve-elftal van B.S.V. trekt naar Castricum om C.S.V. 2 in eigen omgeving te gaan bestrijden. De elftalcommissie heeft alweer een andere opstel ling gemaakt met Siegert de Haan op de spilplaats, Dirk de Jong rechts-achter en Jaap de Beurs in de voorhoede als rechtsbinnen. Cor Kroon is in de middenlinie terecht gekomen. Of deze combinatie in staat zal zijn de Castricummers te kloppen, meenen we te mogen betwijfelen. Wij zijn eerder geneigd om aan te nemen, dat de twee puntjes wel voor C. S.V. zullen zijn. Aan B.S.V. 2 de taak, onze voor spelling te niet te doen. Tenslotte heeft de elftal-commissie de gelegen heid benut, dat de beide adspiranten-elftal vrijaf hadden en een wedstrijd georganiseerd tegen een schoolelftal van de U.L.O. Dit is van veel belang, daar nu de kans schoon is, voor het A-elftal eens een andere voorhoede te probeeren. Gehoopt wordt, dat het vijftal: Louis Dames, Hans Busselman, Jan Eriks, Kees Jansen en Frans Mays in staat zal blijken, doelpunten te maken. Iets, \^arom het in een wedstrijd toch maar gaat. Want van de tegenwoordige voorhoede der a-adspiranten gaat al bitter weinig kracht uit. De achterhoede lijkt ons versterkt door de opne ming van Piet Wijers als rechtsback. Wij meenen te mogen aannemen, dat hij met Henk Maasen een 1 prima backstelletje zal vormen. Van den wedstrijd We zouden kunnen doorgaan met het aanhalen van dergelijke mogelijkheden en waarschijnlijkhe den, want ze zijn er te kust en te keur. Was het echter niet beter geweest juist op deze vraagstukken wat dieper in te gaan? Daar waren nieuwe gezichtspunten te openen geweest. Wat het Plan nu biedt is veelal oude en verouderde kosh We willen niet nalaten ten slotte ook enkele licht punten aan te wijzen. In de eerste plaats is het natuurlijk het tot uitdruk king gebrachte streven om de maatschappij te willen verbeteren, dat toejuiching verdient, zij het dan ook, dat het resultaat ons minder kan bevredigen. Voor zoover verschillende geleerden zitting hadden in de commissie van samenstelling, hadden we intusschen gemeend meer objectieve beschouwingen te mogen verwachten. Daarnaast treft ons vooral de omstandigheid, dat men zich heeft gesteld op een „nationaal" stand punt. Door de noodzakelijkheid gedrongen. Maar het getuigt van een zich stellen op de basis van de wer kelijkheid. Er zijn nu eenmaal naties en men dient er dus rekening mee te houden. Zelfs konden we le zen, dat aan die naties enkele voordeelen zijn ver bonden. Natuurlijk laat men het internationalisme niet varen en dus: „Hot Plan van den Arbeid is natio naal, maar het kan direct worden ingeschakeld in „een internationaal kader." Van een groep, die zich altijd bij uitstek internationaal heeft genoemd, had men in dit verband minder naieve opmerkingen mo gen verwachten. Ook elders wordt over vraagstuk ken van internationale strekking heel gemakkelijk heen geloopen. Te gemakkelijk. Dit alles neemt ech ter niet weg, dat er een nieuw inzicht voor nationa lisme is te bespeuren en dat is een vooruitgang. Want in onze huidige samenleving dienen nationalis me en internationalisme nu eenmaal samen te gaan. Groote verwachtingen bouwen we op het Plan niet. Het dunkt ons praptisch onuitvoerbaar en voor de practijk ongeschikt. Willen N.V.V. en S.D.A.P. werkelijk nuttig werk verrichten, dan dienen ze de starheid te laten varen en de bewegingen onzer maatschappij te bestudeeren. Die bewegingen kunnen worden geleid en op die wijze kunnen wellicht practisch gunstige resultaten worden behaald. Dit beteekent echter tevens een zich tot op zekere hoogte specialiseeren. Het komt neer op een nauw keurig waarnemen en doorgronden van allerlei ver schillende verschijnselen. We wezen daar reeds op. De taak, welke de samenstellers van het Plan van den Arbeid op zich hebben genomen en die ze heb ben willen vervullen door onze geheele levende maat schappij die ze blijkbaar zelf niet doorgronden, wat trouwens ook niet mogelijk is in een kort be stek te willen samenvatten, was hun te groot. We gelooven dat het Plan spoedig zal verzinken in vergetelheid. Wij meenden dit inzicht van onzen medewerker over een zoo belangrijk punt als het onderhavige, niet achterwege te mogen laten, maar zouden het zeer waardeeren, dat lezers van ons blad, die een afwijkende meening hebben en die zullen er zeer zeker zijn, op hun beurt van hun inzichten blijk zouden geven Wij zullen dan ook hun opinie gaarne opnemen. (Red.) Zondag zal, naar het ons voorkomt, de samenstel ling van-.het adspiranten-elftal A voor de maand November, voor een groot deel afhangen. JEUGDIGE INBREKERS GEARRESTEERD. De inbraak in het buffet van de Berger Sport Ver- eeniging is thans tot klaarheid gebracht. Het ble ken knapen te zijn van 8, 10, 11 en 12 jaar, allen in de buurt van het voetbalterrein woonachtig. Bij het verhoor, dat de politie den jongens af nam, verklaarden zij op het terrein te hebben ge speeld. Toen zij op de veranda van het clubgebouw kwamen en een hunner spelenderwijs tegen de deur trapte, ging deze open, waarna de jongens zich toe gang tot het buffet verschaften, en zich al spoedig aan de daar aanwezige lekkernijen tegoed deden. Nog tweemaal daarna zijn ze. in het buffet ge weest, om zich te vergasten. Den sleutel, welke zij in het buffet vonden, eigenden zij zich toe en heb ben dezen later op den rand van de balustrade weer neergelegd. Naar wij vernemen, heeft de exploitant van het buffet reeds een gedeelte van de geleden schade vergoed gekregen van den vader van een der jon gens. AANWINST VOOR DE HERTENKAMP. Door de N.V. Bouwexploitatie Maatschappij Ber gen aan Zee is een paar Guinea-ganzen, broedsel uit het Parnassia-park, geschonken aan de ge meente voor de Hertenkamp. Deze ganzen zullen ongetwijfeld een aardige at tractie zijn voor de jeugdige bezoekers van de Her tenkamp en het geschenk der familie Van Reenen is dan ook met grooten dank aanvaard. ANNA PAUTOWNA Een pakkende reclame voerde hier het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie Aktien- gesellschaft te Amsterdam. Met medewerking van de afd. H. M. v. L. werden voor haar leden en genoodigden in Veerburg bloei en groeifilms vertoond en films, die de toepassing en de bereiding van kalksalpeter I. G. lieten zien. Voor de trouwe bezoekers der ledenvergaderingen van de H. M. v. L. waren de meeste films geen on bekenden, maar ook zij zullen wel weer .onder de bekoring zijn geraakt van het gracieus ontplooien van de ontluikende bloemen. Wel nieuw en interes sant was de schematische voorstelling van het be reiden van kalksalpeter. Bovengenoemd bureau stelde tevens in de gele genheid gratis de tentoonstelling in het motorschip „Antoinette" te bezoeken, waarvan o.a. gebruik ge maakt werd door de hoogste klassen van eenige scholen. Diorama's, grafieken, kaarten enz. lieten ook hier den invloed der bemesting by akker-, tuin bouw, enz. zien, maar daar naast nog veel andere zaken, die we maar niet alle zullen vermelden. DUIVENSPORT. Vluchten. Bij de wedvlucht van .Altijd Verder", gehouden vanaf Eijsden, (afstand 243 K.M.) waren 50 duiven in concours, die om 8 uur werden gelost. De eerste duif is om 10 u. 54 m. 18 sec. geconstateerd, en vloog 1401 m. per min.; de laatste prijswinnende duif, geconstateerd öm 11 u. 6 m. 12 sec., vloog 1327 m. per min. Prijzen behaalden: G. de Boe 1 3 en 12; J. A. van Steijn 2 6 en 11; P. de Vries 4; A. Lief hebber 5; N. Spigt 7 en 10; W. Blaauboer 8; J. Hengsdijk 9. Bij de vlucht van Harwich (afst. 266 K.M.) wer den 20 duiven om 8 u. 30 in vrijheid gesteld. Hier van werd de eerste duif om 12 u. 23 m. geconsta teerd, die dus een snelheid van 1141 m. per min. had, terwijl de laatste prijswinnende duif, om 1 u. 34 min. 18 sec. geconstateerd, 1084 m. per min. vloog Deze vlucht had geen vlot verloop. De vogels kwa men traag binnen, eenige ontbraken geheel op 't appèl. Prijzen: N. Spigt 1; G. de Boe 2 en 6; P. de Vries 3; J. Waiboer 4 en 5; A. Liefhebber 7. Kampioenschap. De uitslag van het bepalen van het kampioen schap over het geheele hok van de vluchten vanaf Oudenbosch tot en met Eijsden voor oude en jonge vogels luidt: L J. A. van Steijn 54 p.; 2. A. Lief- hebber 51 p.; 3. W. Blaauboer 50 p; 4. P. de Vries 49 p; 5 G. de Boe 43 p; 6. N. Spigt 34 p; 7. G. v. d Berg 25 p. Generaal kampioen: 1. J. A. van Steijn 277 p.; 2. W. Blaauboer 264 p.; 3. P de Vries 216 p. Biljarten, Van de blljartvereeniging speelde bij Alkemade groep I (F. Alkemade 40, H. Ruijsenaar 30, Jb. Dek ker 50, Jb. Rozenbroek 60,) tegen groep n (W. Cor- nelissen 40, H. J. Naastepad 40, H. Cornelissen 55, P. Alkemade 35). F. Alkemade won 4 partijen, H. Ruijsenaar 2, Jb. Dekker 2, Jb. Rozenbroek 2, H. J. Naastepad 2, H. Cornelissen 2, P. Alkemade 2. Groep I won dus 10 en groep H won 6 partijen. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Na een ernstige ziekte is op 57-jarigen leeftijd Donderdag j.1. alhier overleden de heer K. van Loe nen, uitgever van de „Zijper Courant". Op zeer jeugdigen leeftijd in de drukkerij van den heer J. van Levering gekomen, heeft de over ledene zich door noeste vlijt opgewerkt van jong ste bediende tot eigenaar van de zaak. Op het gebied van het vereenigingsleven nam de heer Van Loenen te Schagerbrug een vooraanstaan de plaats in. Behalve tal van functies, die hij in den loop der jaren waarnam, was hij voorzitter van „Nut en Genoegen", voorzitter van de afd. „Scha gerbrug" van den Bond voor Staatspensionneering, Bestuurslid van de Harddraverijvereeniging „Voor waarts" en Bestuurslid van de Woningbouwvereeni- ging „Zijpe". Dankbaar kan worden herdacht hetgeen de heer Van Loenen in den loop der jaren voor de vereeni- gingen ter plaatse heeft gedaan. Hij ruste in vrede. SC H 00 PI DE OUDE KORENMOLEN BLIJFT BEHOUDEN. De Schoorlsche korenmolen, staande op een aan natuurschoon rijkste punten van ons mooie duin dorp, is door het comité, dat geijverd heeft voor het behoud van dit gebouw, aangekocht. De lezers zullen zich de courantenberichten van dit voorjaar herinneren, waaruit bleek, dat groote kans bestond, dat de molen, één der mooiste uit ons land, tot ondergang was gedoemd. Eenige menschen bemoeiden zich met de zaak, en weldra werd een comité opgericht dat op veler lei manier (waaronder natuurlijk een actie in de pers) getracht heeft om gelden te verzamelen tot aankoop van het oude bouwwerk. Uit alle deelen van het land stroomden de gelden toe, het Rijk steunde, de Provinciale steun zal even eens loskomen naar wordt verwacht, de Gemeente Schoorl steunde, terwijl de Raad dezer gemeente reeds bij voorbaat de molen als schenking heeft aanvaard, mits een grondige restauratie plaats zal hebben. In acht maanden tijds is een bedrag tot ver over de twee duizend gulden bijeengekomen, en thans kon het comité zich, dank zij de groote medewer king, gelukkig achten dat ze de molen kon aan- koopen. Ook voor restauratie zijn gelden aanwezig, doch men weet, als men herstellen gaat, vindt men telkens nieuwe gebreken, zoodat de penningmeester van het comité, de heer Fl. Schermer te Schoorl, zich nog warm aanbevolen houdt voor stortingen op zijn postrekening: 212166, onder het motto: „Voor de oude molen". Doch het voornaamste is wel, dat op het einde van 1935 de molen, in goeden staat, aan de gemeen te Schoorl bij wijze van schenking zal worden over gedragen. Dan kan de molen weder in bedrijf worden ge steld. Er is nog voldoende emplooy voor een koren molen, zoodat een flinke molenaar wel spoedig zal worden gevonden, welke voor een redelijke huur, een mooi bedrijf kan opbouwen. En zoo is gebleken, dat door hulp uit alle hoeken van het land, een historisch bouwwerk voor de ver re toekomst gespaard is kunnen blijven. Een mooi succes voor het comité, dat inderdaad in die acht maanden niet heeft stil gezeten. Van 1772 tot in de tweede helft der negentiende eeuw, dus bijna 100 jaar lang, was de molen eigen dom van de gemeente Schoorl, die haar soms zelf exploiteerde, soms verhuurde. Laten we slechts wenschen, dat de oude molen in de eerstkomende eeuw, opnieuw als gemeente eigendom, zijn wieken weder kan laten draaien over het land van duinen en dennen. HAPENKARS PET Buitengewone vergadering van den Ned. Tuinders- bond, in het lokaal van den heer Swager te Dirks- horn. De Voorzitter opent de vergadering en vindt het treurig dat de belangstelling voor dezen avond zoo gering is. We zullen een lezing hooren en films zien van de Kalimaatschappij, alhier vertegenwoor digd door den heer Balk. Spr. vindt het nu juist noodig om Iets te leeren, want de weinige kunst mest die thans verbruikt wordt, mag wel zoo pro ductief mogelijk worden aangewend. Spr. hoopt op een prettige, leerzame avond. Hierna verkrijgt de heer Balk het woord. Spr. be handelt de bemesting van den tuinbouw. In de eer ste plaats is noodig een volledige bemesting voor een gezonde plantengroei. Kunstmest is thans de kurk waar de tuinbouw op drijft. Dit is juist het gemakxelijkst, omdat men met kunstmest juist dat kan gebruiken, wat de plant het meest noodig heeft. Toch blijkt het in vele gevallen, dat te wei nig kali gebruikt wordt. Dit is in vele gevallen duide lijk aan de gewassen te zien. Spr. eindigt zijn rede met de mededeeling dat nu eerst enkele films ver toond zullen worden en daarna de gelegenheid wordt gegeven voor het stellen van vragen. Als eerste film werd gegeven: Kali-industrie in Beeld. Nu kon men zien hoe de kali uit de mijnen werd gehaald en wat er allemaal mee gebeurde voor de tuinder de zakken thuis krijgt. Daarna kwamen nog twee komische films, die de lachspieren danig in beweging brachten. Vervolgens werd de gelegenheid gesteld voor het stellen van vragen, waar een tamelijk gebruik van werd gemaakt. Vele vragen werden gesteld over den tijd van uitstrooien, enz. Allen werden door den heer Balk zoo goed mogelijk beantwoord. Hierna dankt de Voorzitter den heer Balk voor deze leerzame en prettige avond, die hij ons ver schaft heeft. Vervolgens deelt spr. mede, dat op 30 Oct. door den heer Lienesch, directeur der Rijkslandbouwwin- terschool te Schagen, een lezing zal worden gehou den in café Wit te Stroet, uitgaande van den N.T.B. en C.B.T.B. te St.-Maarten. Ongeveer half Dec. zal in deze zaal een praat avond worden gehouden. Sprekers de heeren Band van Nieuwè Niedorp en Kooiman uit Anna Pau- lowna, hoofdcontroleurs van de NA.K. Dus iets voor tuinbouw en landbouw. Voorzitter hoopt dan op grooter belangstelling. Hierna sluiting. HOOGWOUD Door de provincie is aan de gemeente een subsidie in de kosten van werkverschaffing over 1934 toege kend een bedrag van f 988.18.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14