In de Haven.. De Vrek. Voor kleine tovenaars. Zwaardvissen vallen een walvis aan a keelgat. Een reusachtig dier met een héél klein door Mevr. M. Jansen-v. Deventer, Dit aardige plaatjq. is een „silhouet" Weet rige roofvissen opgevreten...... Het gebeurt om zo te zeggen elke dag, dat een walvis door roofvissen wordt aan gevallen. En omdat hij zich zo slecht ver weren kan, begint hij daar pas mee, wan neer hij merkt dat hij niet meer ontvluch ten kan. Je wat dat betekent? Dat het niet getekend; is, maar geknipt, tilt zwart papier. Vind Je. het niet echt mooi? ben. „Een goede raad kan geen kwaadl Geeft U mij Uw raad mijnheer." „Ik merk Jan, je bent niet alleen een edel mens, maar ook een verstandig mens. Luister en onthoud het: Wanneer iemand je vertelt, dat domheid verstandiger is dan verstand, geloof hem niet! En wanneer iemand tegen je zegt: armoede en honger zijn beter te dragen dan rijkdom, zeg dan tegen hem, dat hij gek is." Maar nu zette Jan toch grote ogen op. Zo groot als de borden die hij droeg. En na een poosje zei hij: „Wanneer U geen betere raad kunt ger ven, mijnheer die wijsheid van U heb ik al mijn leven aan den lijve ondervonden! Als dank echter voor Uw raad zal ik er U een geven, die zo nieuw is als... nou ja, een raad, waar U nog nooit van hebt ge hoord! Namelijk deze raad: Wanneer U denkt, dat er nu van al Uw glaswerk nog één stuk heel is, dan vergist U zich!" En met die woorden gooide Jan zijn last op de grond, zodat al het glas in duizend stukken sprong. DE NAALD EN DE CENT. Wanneer jullie zeggen, dat je met eeq] kleine, dunne naald een cent kunt doorbo ren, zal niemand het willen geloven. En toch heb je gelijk, wanneer je hef zegt! Kijk, je neemt een naald en de kurk van een gewone fles. Door die kurk steek je d9 naald. De punt moet er van onderen een eindje uitsteken. Het andere uiteinde mef het oog kun je met een nijptang afknijpen# Maar als de kurk groot genoeg is, is daf niet eens nodig. Dan duw je de naald maar diep genoeg in de kurk, tot je het oog niet meer ziet. Wanneer je dat nu gedaan hebt, leg Je een cent op een stuk zacht hout. Daarop op de cent bedoel ik zet je nu de kurl^ met de kant, waar de punt van de naald uitsteekt, naar onderen. Dan neem je een hamer en geeft daar mee een flinke slag op de kurk. De naald zal de cent doorboren. Heus waar!! En het zal je nog heel wat moeite koste» om de naald uit de cent te krijgen. DE LAATSTE VER LIEST ALTIJD.... I I Nu dan, de zwaardvissen en de mensen- haaien hadden de walvis aangevallen. Dat gebeurde zo: Ze lieten zich met hun hele gewicht op de rug van de walvis vallen, en sloegen het arme beest met hun staarten. Je hebt geen idee, wat er een kracht in die staar ten zit! Zo hard als geweersalvo's klonk het! Zodra de walvis inzag, dat hij niet op kon tegen zijn vijanden, wilde hij op de vlucht gaan. Maar dat werd hem belet door zijn be lagers: ze stieten hem hun „zwaarden" in zijn weke delen. PUZZLE. DE NIAGARA-WATERVALLEN. Na de Sambesi-watervallen de grootste van de wereld. De Niagarawatervallen! Wie heeft ddar- van nu nog nooit gehoord?? Ik geloof wel niemand. Jullie zullen wel allemaal weten, dat deze reusachtige watervallen in Noord- Amerika zijn. Misschien hebben jullie wel eens een waterval gezien, in ons land. Maar bij de Niagara vergeleken betekenen die kleintjes niets! Hoegenaamd niets. Na de Victoria-watervallen van de Sam- besi, die rivier in Afrika, is de Niagara de grootste op de hele wereld. Door het „Gei ten-eiland" wordt de waterval in tweeën verdeeld. De oostelijke helft is 330 meter breed en in het midden 47 meter hoog. De westelijke kant is 578 meter breed en 44 meter hoog. Aardige watervalletjes hè?! Al ben je er heel wat kilometers van ver wijderd, dan zie je toch witte schuimmas- sa's. En bij helder weer kun je het geluid van het vallende water op een afstand van 60 kilometer horen. De brug met de groot ste bogen van de wereld (256 M.) loopt over deze watervallen. En als je nu de verschillende stukken van de puzzle gaat samenpassen, zul je de Niagara watervallen en omgeving zelf kun nen zien! „Jan", ging Smok door, „de zaken gaan slecht. Geen droog brood verdien ik. Weet je wat ik verkocht heb? Vandaag? Eén glas. En een karaf. Dat is alles. Zou je niet in plaats van vijf centen, drie van me wil len aannemen?" Jan was, als gezegd, heel goedhartig. „Voor mijn part", bromde hij. „Wanneer die paar centen zóveel voor U betekenen, geeft U me dan maar drie cent." Smok grinnikte in zijn vuistje. Zozo, was Jan van die soort! Misschien kon hij wel nog een paar centen afdingen. En werkelijk, toen zij beiden bij het huis van Smok kwamen, was de goedige Jan zóver, dat hij met één cent tevreden was. „Je bent een edel mens, Jan", zei Smok goedkeurend. „Wanneer je me nu nog die éne cent schenkt, zal ik je een raad ge ven", Hm, dacht Jan, na even overlegd te heb- De Hebriden worden gevormd door 520 eilan den, die ten Westen van de Schotse kust in twee rijen liggen. Ze zijn erg rotsachtig, en daarom beschouwen de zeelui hen zo'n beetje als hun vijanden, vooral wanneer het stormt. Het was windstil, en zachtjes dreef een zeilschip met de stroom mee. Alleen de kapitein en de matroos van de wacht keken wantrouwend naar de ge vaarlijke riffen. De rest van de bemanning hing aan de andere kant over de reling, en keek er naar hoe een reuzen walvis in strijd gewikkeld was met een troep zwaardvissen en blauwe haaien, ook wel mensenhaaien genoemd. De walvis was door de anderen aange vallen. .En dat is heel begrijpelijk, want een walvis zou het nooit in zijn hoofd ha len om een strijd te beginnen. Hoewel hij er heel gevaarlijk uitziet, is hij dat toch helemaal niet. Zijn muil ziet er griezelig uit hè. Maar het gebit van een leeuw is honderdduizend maal gevaarlijker dan dat van een walvis. Verder is zijn keelgat zo nauw, dat hij al leen maar kleine visjes en kwallen kan eten. Daar eet hij er dan ook genoeg wel milliarden. VAN EEN GIERIGEN GLASVERKOPER. En hoe hij gestraft werd. door Elsa van der Echt. En al gauw zag het water rood van het walvissen bloed Door als een razende in het rond te slaan, trachtte het slachtoffer zich van zijn vijanden te ontdoen, maar dat lukte niet hard. Langzamerhand werden zijn bewe gingen mat, en ten slotte bewoog hij niet meer. En weldra werd hij door de honge- En het is best mogelijk, dat de roofvis sen de walvis zo dikwijls aanvallen, om dat zij vóelen, dat hij anders is dan zij: de walvis is immers een zoogdier. Met de rob ben is het ook zo gesteld, want deze zijn ook zoogdieren. Maar deze laatsten kun nen zich veel beter tegen de roofvissen verdedigen, omdat zij zon scherp gebit hebben. OPLOSSING PUZZLE „Het voetbalspel." De oude glasverkoper was in de hele stad bekend om zijn verschrikkelijke gie righeid. Geen mens gunde hij iets. Maar ook zich zelf gunde hij niet veel. Hij at en dronk zó weinig, dat hij er niet als een behoorlijk mens uitzag. Nee, hij zag er uit als een uitgeperste ci troen. En wanneer hij ook maar een cent kon verdienen, dan deed hij al zijn best* om dat te doen. Zijn ogen en zijn handen wa ren er helemaal op ingesteld om te grij pen. En de mensen noemden hem daar om niet anders dan Vrek-Smok, afgekort V.S. „Kijk, daar komt de V.S. aan!" riepen de straatjongens altijd. En ze joelden hem na. Op een dag had Smok glaswaren ver kocht op de markt. Niet veel. Er was daardoor een heleboel over gebleven, en dat moest Smok nu naar huis sjouwen. Hij had de glaswaren op een handwagen naar de markt gebracht, maar die wagen bad hij alleen voor 's morgens gehuurd. Nu moest hij maar zien dat hij ze naar huis kreeg. Zelf kon hij natuurlijk ook dra gen, maar alles, nee, dat was een on mogelijkheid. Dus moest hij iemand zien te krijgen, die hem kon helpen. Dat zou hem natuurlijk wat kosten. Maar daar zou hij wel zien af te komen! Hij keek om zich heen en zag 'n armen njan die leunde tegen een muurtje. „Aan dien man zal ik vragen, of hij voor vijf centen mijn glas naar huis wil dragen", besloot Smok. Hij ging naar hem toe, en vroeg het hem. De man wilde wel, en zo gingen ze eindelijk met zijn tweeën naar het huis van Smok. Onderwijl liep Smok te verzinnen, hóe bij het gedaan kon krijgen om niets te be talen. „Beste Jan," zei hij op een huilerige toon. „Wanneer ik naar jou kijk, jij, die in de kracht van je leven bent. Zo sterk! Zo jong! Dan breekt mij het hart." Jan, die goedhartig was en pas inde stad woonde, dus Smok niet kende, keek medelijdend naar den ouden man.

Schager Courant | 1935 | | pagina 20