De herdenking van de opmarschjaar Rome De Italianen rukken op Het offensief begonnen Noodweer in Japan Het Congres van N.V.V. enJ>.D.A.P. 8 PAGINA'S. Heden groot offensief verwacht Op den vóóravond Mussolini tegen sancties KIJKEI) is KOOPEfl tij CLOECK Behandeling van het Plan van den Arbeid Deedes naar Harrar* Maandag 28 October 1933. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9838 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dif Mad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot •g morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman CoM Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Volgens door de bladen van het front ont vangen berichten rukken de beide vleugels .van het Italiaansche leger in Eritrea lang zaam op. Een flankaanval der Abessijnsche troepen Aksoem zou mislukt zijn. Ras Seyoem zou bevel hebben gegeven de Italianen in het door hen veroverde gebied niet meer aan te vallen, doch het geheele gewicht van den aanval te werpen op den eigenlijken opmarsch der Ita lianen. Van het front in Somaliland wordt hevige tegenval gemeld. Uit Asmara wordt gemeld, dat de zwarthemden van generaal Diamante en detachementen Askari's van de troepenmacht van generaal Biroli gisterochtend van Samaiat zijn ver trokken en 15 KM. terrein hebben gewonnen tot Addis Nefas. Aan het Zuidelijk front. Ifraar gïster uit Addis Abeba gemeld werd, geloof de men dat Zondag, het offensief op het Italiaansche Zuidfront was begonnen. Aan alle Abessijnsche troepencommandanten zijn orders gezonden met het oog op den algemeenen Ita- liaanschen aanval, welke lieden wordt verwacht, de jaardag van den opmarsch naar Rome. Grasmatch Afte Wolde, de commandant van Go- rahai, heeft aan de Abessijnsche generale staf doen weten, dat hij ieder ©ogenblik een stormaanval op zijn versterking verwacht. De Negus pleegt overleg met zijn naaste omgeving. De keizer heiegde gisteren een troonraad ter bestu deering der maatregelen tegen het groote offensief der Italianen, dat algemeen heden wordt verwacht. Van het Zuid-front is bericht ontvangen, dat Nasiboe, gouverneur van Harrar, naar Jijiga is ver trokken om het commando op zich te nemen van den linkervleugel in Ogaden, terwijl Ras Desta het com mando zal voeren van den rechtervleugel. Het uitblijven van berichten van het Zuidfront in ögaden, welke over het algemeen te Harrar draadloos worden ontvangen, van den radiopost Gorahai, doen de Abessijnsche autoriteiten vreezen, dat dit station vernietigd is door Italiaansche bombardementsvlieg tuigen. Sedert 24 uur heeft men geen enkel bericht meer opgevangen. Wolkbreukachtige regens richten ontzagge lijke schade aan. Tokio. Tijdens het weekend zijn wolkbreukach tige regens losgebarsten, die in Midden- en Noord- Japan ontzaggelijke schade hebben aangericht. De spoorlijn tusschen Tokio en Osaka kan op het oogenblik niet bereden worden, aangezien door aard verschuivingen bij Atami de lijn vernield is. De stad Odawara is overstroomd, terwijl de metro van To kio door overstroomingen onbruikbaar is geworden. Men vreest, dat het s.s. „Yeitokoe Maroe", dat uit Ha- kodato komende onderweg was naar Korea, en dat een bemanning aan boord heeft van 38 koppen, Za terdagavond vergaan is, daar het S.O.S.-seinen heeft uitgezonden en men sindsdien niets meer van het schip heeft vernomen. Het schip bevond zich tijdens het uitzenden van de noodseinen in de Japansche zee en de Kinkazan Maroo is ijlings naar de plaats ge stoomd, waar de Yeitokoe Maroe zich bevond. 10.000 huizen onder water. Nader pit Tokio: Met betrekking tot het noodweer, dat tijdens het Weekeinde in het Oostelijk deel van Japan heeft ge woed, wordt nader gemeld, dat te Tokio 10.000 huizen onder water zijn gezet. De „underground" moest worden stilgelegd. Te Akita (Noord-Japan) zijn hij een brand 300 hui zen in de asch gelegd. Trein in de rivier gestort. Tokio. De locale trein uit Koriyama is op het kruispunt, waar een lijn afbuigt, naar de badplaats Taire in de prefectuur Foelcoesjima, van een ijzeren brug, die ondermijnd was, door overstroomingen, ge stort. De locomotief en alle waggons, met uitzonde ring van den laatsten waggon, vielen in de rivier Natsikawa. Nadere bijzonderheden zijn hier nog niet ontvangen. Men vreest, echter, dat een groot aantal personen om het leven is gekomen. SLECHT WEER BOVEN DE OOSTZEE. In het geheele kustgebied van Pommeren en aan de Oostkust van Rugegen heeft een stormvloed groo te schade veroorzaakt aan de duinen en dijken. Tal van visschersschepen hebben met moeilijkheden te kampen gehad. Warschau. Uit het kustgebied zijn berichten ont vangen betreffende hevige stormen in de Oostzee. Na de stormen is veel sneeuw gevallen. ROME, Zondagavond. Economische sancties werpen hun schaduw over de feestelijkheden ter herdenking van het feit, dat de fascisten dertien jaren geleden naar Rome opmar cheerden. Het program bij de intrede van het veer tiende jaar onder fascistisch regiem staat in het tee- ken van weerstand en opoffering. In een speciaal woord, gericht tot „de Zwarthem den van Italië" stelt Mussolini vast, dat „op den dag van het dertienjarig bestaan (28 October) de massa's aaneengesloten achter het regiem staan, geen enkel feest sedert den tweeden October, den dag van de meest grootsche mobilisatie in de geschiedenis eener natie en mén is tot alles bereid." De dertien jaren zijn niet tevergeefs voorbij gegaan, vervolgt Mussolini, en hij voegt er aan toe: „een we reld van plutocratisch en conservatief egoisme is ge dwongen ons aandacht te schenken. Diegenen, die zich aaneen trachten te sluiten om het op de meest onrechtvaardige wijze te benadeelen, zullen ervaren, dat het Italiaansche volk evenveel heldenmoed bezit als de soldaten, die zijn roem van Adoea hebben ge vestigd en beschaving hebben gebracht in een afge legen stuk Afr'ikaansch grondgebied." Sprekend over het aanbrekend jaar vervolgde de Duce: „Wij begroeten het als krijgers, met ont plooide vlag, met alle kracht van het geloof, maar met een vastbeslotenheid, die thans zware proeven moet doorstaan! Alle Italianen, die dien naam waardig zijn, zullen vechten en zich aaneen scharen om zich hardnekkig te verdedigen tegenover de bedreiging van een eco nomische omsingeling, die in de geschiedenis zal worden gebrandmerkt als de meest waanzinnige mis daad, met de bedoeling de internationale wanorde en elende te vergrooten. Wij zullen intusschen vrienden en vijanden weten te onderscheiden. Wij zullen de herinnering aan opgedano lessen doen voortleven van vader op zoon en op kleinzoon. Signor Mussolini sprak daarna de „legioenen der revolutie toe". „Gij moet in de voorste rijen staan van hen, die hun plicht doen en hun opoffering bren gen. Dit is het eenige voorrecht, waarop Gij ten alle ti,jde trotsch moogt zijn. Ik ben er zeker van. dat Gij onmiddellijk op welken oproep ook, zult reageeren met de oude strijdkreet, die veertig millioen Italia nen vereenigt." Mussolini overhandigde gisteren geldprijzen aan vijfhonderd boeren en sprak in hoogdravende be woordingen over den landbouwer als den waren en den onbedorven vertegenwoordiger van het Italiaan sche ras, die bij het fascistische regiem speciaal in aanzien staat, want „uit de 24 millioen Italiaansche boeren kwamen en zullen komen de millioenen in- fanterie-soldaten, die nocJdig zijn om de wettelijke rechten van de natie te verdedigen, zoodra dat noo- dig is." Signor Mussolini voegde hieraan toe: „sommigen meenen mij een pleizier te doen door te verzekeren, dat zij lieden van adel onder mijn voorvaderen heb ben gevonden. Ik breng hier tegen in, dat alle mijn ORDENING EN WERKVERRUIMING. Zaterdagmorgen is in het gebouw „Tivoli" te Utrecht het Congres van het N.V.V. en de S.D.A.P. begonnen, waar het bekende Plan van den Arbeid is behandeld. Zooals bekend komt het Plan in hoofdzaak neer op ordening van de productie, terwijl N.V.V. en S.D. A.P. ook door ffitvoering van groote werken, die in de toekomst van belang kunnen zijn, de vraag op de arbeidsmarkt denken te stimuleeren. Aan het Zaterdag geopende Congres waren Vrij dag tal van besprekingen der deskundigen vooraf gegaan. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer E. Kupers, al direct het tweezijdig karakter van het Plan van den Arbeid, n.1. ten eerste werk verruiming op groote schaal en ten tweede ordening der productie. De geestelijke vader van het plan, Ir. H. Vos, di recteur Van het wetenschappelijk bureau der S.D. AP., was de eerste inleider van het vraagstuk. Spreker hekelde het crisisbeleid van onze regee ring, opperde de meening dat het anders kan en noemde het thans door het N.V.V. en S.D.A.P. ont worpen Plan van den Arbeid een richtsnoer voor een doelbewuste positieve crisispolitiek, die maatre gelen inhoudt tot verandering van de structuur van geheel ons economisch leven. voorvaderen en overvoorvaderen en over-overvoor- vaderen met hun handen op het land hebben ge werkt!" Hij verklaarde een inscriptie in dezen geest op zijn .vaders huis te hebben aangebracht. BERICHTEN VAN HET FRONT. Berichten van Asmara behelzen de mededeéling dat een legercorps tot voorbij de Adoea-Adigrat-linie is opgetrokken en de vallei van de rivier Farasmai, een zijtak van de Takkazé, zal bezetten. Het corps zal bestaan uit inheemsche troepen en zou volgens te Rome ontvangen berichten zijn bestemming heb ben bereikt. De troepen aan beide zijden van dit corps hebben sterke regimenten vooruit gezonden om dekking en een weg over de geheele linie van den opmarsch voor te bereiden, met als doel de bezetting van het geheele gebied tusschen hen en Makkalé. Een aantal hoofdmannen uit Tigré zou zich vol gens de officieele berichten bij de Italianen hebben gevoegd met de verklaring, dat de bevolking met verlangend hart naar de bezetting van hun gebied door de Italianen uitziet. Luchtverkenningen boven de binnenlanden van Aoessa hebben, naar wordt medegedeeld, nog geen belangwekkend nieuws opgeleverd. Volgens een of ficieel bulletin is er evenmin nieuws van het front in Somaliland. Overstroomingen op Haiti. Vermoedelijk 1500 menschen om het leven gekomen. PORT AU PRINCE, 27 October, (A.N.P.): Gisteren alhier ontvangen berichten maken melding van verwoestende overstroomingen in de Zuidelijke en Zuid-Westelijke deelen van Haiti. Volgens deze berichten vreest men ernstig, dat niet minder dan 1500 personen, en ver moedelijk nog meer, tengevolge van deze over stromingsramp het leven hebben verloren en dat er materieele schade is aangericht ten bedrage van een millioen dollar, hoofdzakelijk bestaande in verloren gegane behuizingen van inboorlingen, verdronken vee en vernielde oogsten. Poolsche logger gestrand bij Katwijk. Bemanning gered. Schip waarschijnlijk verloren. KATWIJK. Gisternacht om half vier is bij Katwijk aan Zee bij de uitwatering van den Ouden Rijn op de tweede bank gestrand de Poolsche logger GDYNIA 132, geladen met 32 last haring. Aan boord waren 5 Polen en 9 Scheveningers, welke door de reddingboot van Katwijk van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Mij. in twee tochten zijn gered. De zwaar ge laden logger sloeg vol water en is waarschijnlijk ver loren. De redding werd vaardig en met succes .vol bracht. Aanrijding met doodelijken afloop. Heerenveen. Gisteravond is de heer W. Hoekstra afkomstig uit Terkaple, die op den straatweg nabij Heerenveen met zijn meisje wandelde, door een per sonenauto aangereden. Het slachtoffer, dat ernstig gewond werd, werd per ziekenauto naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd. Bij aankomst aldaar was H. echter reeds overleden. De marechaussee stelt een onderzoek in. De voorgestelde ordening is uitsluitend gericht op een verhooging van het levenspeil van de breede massa. Ook de verhouding tot andere volkeren is bij het betrokken plan gefundeerd op doelbewuste ruilor- dening. Vóór de pauze hield de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer nog een rede over „Crisispolitiek en Industrialisatie", waarbij hij er op wees dat het driejarenplan dat wordt voorgesteld in totaal 600 millioen zal vragen, maar dat dan ook door alle voorgestelde maatregelen als verlenging van den leerplicht, 40-uren-week etc. ruim 200.000 arbeiders werk kunnen vinden. Ook industrialisatie blijft een van de meest doel treffende middelen. Op welke wijze het benoodigde geld zal zijn te bekomen, hangt af van de wisselende omstandighe den op de geldmarkt. Na de pauze stond de vergadering onder leiding van den heer Koos Vorrink. Als eerste spreker trad op dr. ir. Th. v. d. Waer- den met het onderwerp „Conjunctuur-beheersching en rationalisatie". Credietverleening via nationali satie van de Nationale Circulatiebank achtte spr. een der voornaamste middelen om leiding te geven aan het bedrijfsleven. Als landbouwspecialist trad op de heer W. v. d. Sluis, lid van de Tweede Kamr. Volgens het plan zal het platteland moeten worden geholpen door verhooging van de binnenlandsche koopkracht, or dening van de productie, waardoor zal worden voorkomen, het telen van waardelooze, d.i. over tollige goederen. Ordening van het verkeerswezen werd behandeld door het Tweede Kamerlid, den heer H. J. van Braambeek, terwijl de heer Kupers, ditzelfde on derwerp behandelde ten aanzien van het bouw- en textielbedrijf. Als laatste spreker behandelde ir. J. W. Albarda de politieke toekomstmogelijkheden van het plan. Het zal een plaats in het politieke leven van Ne derland moeten gaan innemen, dat alle partijen zich er mede moeten gaan bezig houden. Naar sprekers meening zal het zelfs nieuwe partij- groepeeringen te voorschijn kunnen roepen. De ver wezenlijking zal moeten geschieden op democrati- schen grondslag. Onze lezers zullen de laatsie paar da gen tevergeefs gezocht hebben naar de vlugge correspondentie van onzen spe- cialen medewerker W. F. Deedes. Naar hij thans seint, is hij einde der vorige week uit Addis Abeba naar Harrar, het Zuidelijk front, vertrokken, waar, zoo als elders op deze pagina vermeld, van daag vermoedelijk het groote offensief zal aanvangen. Er is dus alle kans, dat we in ons num mer van morgen reeds belangrijke be richten van hem tegemoet kunnen zien. ROME. Van officieele zijde wordt te Rome be vestigd, dat het Italiaansche leger zoowel aan het Noordelijk front als aan het Zuidelijk front van Abessinië gisteren geheel gereed waren voor een nieuw offensief, dat vermoedelijk met heden zal wor den ingezet, aldns samenvallende met den 13en ver jaardag van de fascistische marsch naar Rome. In Italiaansche ReSeeringskringen verklaard men, dat men alle hoop heeft opgegeven het conflict langs diplomtieken weg te kannen oplossen. Ernstige ontploffing in Japansche mijn. Zeventien dooden, vijftien gewonden. 135 arbeiders vermist. TOKIO, 27 October (A.N.P.) De Meiyi- Steenkool-Maatschappij deelt uit Tokio me de, dat tengevolge van een ontploffing van mijngas in haar steenkoolmijn van de op dat oogenblik in de mijn werkende 167 ar beiders 17 zijn gedood en 15 gewond. De ontploffing had plaats in den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur in de mijn Akaike. Men vreest ernstig, dat de overige ten tijde van de ontploffing in de mijn werkzame ar beiders verloren geacht moeten worden. Zal Egmond in het donker raken? Het P.E.N. zal nog 1 maand stroom le veren. Nog meer gemeenten verkeeren in hetzelfde geval. De strijd in de gemeente Egmond over de overne ming van het gemeentelijk electriciteits-distributie- bedrijf door het P.E.N. is nog steeds niet beslist. Zooals bekend mag worden verondersteld, wenscht het P.E.N. het bedrijf over te nemen en zelf direct huis aan huis te leveren. Toen de onderhandelingen die reeds lang gaande zijn, op 1 Juli j.1. nog niet tot een beslissing hadden geleid, verklaarde het P.E.N. zich bereid de stroomlevering en gros nog tot uiter lijk 1 November voort te zetten. Mocht op dien da tum nog geen beslissing zijn gevallen, dan zouden de gevolgen voor rekening der gemeente komen! Daar de strijd nog steeds gaande is, werd met span ning de fatale datum verbeid. Thans is van het P.E.N. bericht gekomen, dat nog 1 maand stroom ge leverd zal worden. Is dan geen overeenstemming be reikt, dan zal Egmond dus zonder licht zitten! Ook de gemeenten Naarden, Limmen, Andijlc en Castricum, die in hetzelfde geval verkeeren, zullen nog slechts tot 1 December stroom krijgen. Ontslag aan zestigjarige ambtenaren. B. en W. van Amsterdam vragen den Raad machtiging. B. en W. van Amsterdam zullen den Raad mach tiging vragen, met ingang van 1 Januari 193G ontslag te verleenen aan ambtenaren, die op dezen datum 60 jaar of ouder zijn. Hierbij zal de bepaling gelden, dat slechts ontslag zal worden verleend aan ambtenaren, die zich met een ontslag kunnen vereenigen, en aan diegenen, van wie vaststaat, dat het gemeentebelang zich tegen hun ontslag niet verzet. De ontslagen ambtenaren zullen gedurende de eer ste drie maanden een uitlceering ontvangen van 100 pet. van hun laatstelijk genoten salaris en daarna, tot het ingaan van hun pensioen van 70 pet. van dit salaris. NIEUWE GOUDVELDEN IN RUSLAND ONTDEKT. Niznji Taguil. In de bedding van de rivier do Taguil in het Oeral-gebergte in Rusland zijn nieuwe rijke goudaders ontdekt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1