Brr! wat was 't gemeen weer Het Gebrek nieuwe Dekens SCHMALZ Dames Heren In de Hoofdstad van Ogaden* RAPMAN Groot Kledingbedrijf kleedt U voor f 4.- N.S.B. Nationaal Socialisme Groote Openbare Vergadering te Breezand, Spreker: V L E K K E, Drukwerk in moderne uitvoeringen Heren!™ per maand. Op deze conditie leveren wij aan personen met vaste werkkring, O.a. WINTERJAS REGENJAS I 45- Alles ook afzonderlijk te leveren. Er Is prijsstijging op vele goederenmarkten. Als U NU kleding koopt, betaalt U nog de oude prijzen en U hebt het voordeel van geleidelijke betaling. Uitsluitend beste stoffen en uitstekende-pasvorm, óók voor zware figuren. Strikte geheimhouding. Coupeursbezoek met stalen aan huis. Br. Bur. 28 van dit blad. Alg. Leider: Ir. A. A. MUSSERT. in de Groote Zaal van den Heer BORST, op DONDERDAG 31 OCTOBER 1935. Lid v. Prov. Staten van Noord-Holland. Aanvang 8.15. Entrée 15 ct. Voorverkoop kaarten bij P. MOLENAAR, Molenvaart 176 te Breezand en bij de leden. N.V. DE HELDERSGHE GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen C. R. KEYSER Co. Binnenhaven 64 DEN HELDER - Tel. 106. Vrijblijvende noteering af magazijn: Laplatamais f5.25 Maïsmeel 5.55 Gcrstemeel, van zware Inlandsche gerst 5.70 Voerroggemeel 5.20 Paardenboonenmeel 6.30 Voertarwe, Inlandsche B 6.60 Haver, Geplet f 7.00 6.70 Chevaliergerst, geschoond 5.40 Voerrijst incl. 7.20 Gemengd Kippenvoer 6.10 OCIITENDVOER CRK. incl. 8.00 Varkensmeel, A. 6.40 Varkensmeel. B. 6.00 Kal vermeel. A. 8.50 Kalvermeel, B. 8.30 Koeienmeel. 2022 z.v., eiwit, 57 vet 6.60 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto 8.30 Gem. Koekjes W.L., 35-37 eiwit en vet, incl. 7.10 L.B. KOEKJES „DE PIJL" Met voederzouten incl. 7.10 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 7,50) 6.90 Lijnzaadschilfers. SYPES1EYN mcl. 7.10 Gebr. Grondnotenkoek, 55 6.70 Gebr. Cocoskoek. blanke 6.80 Soyaschroot. Inlandsche incl. 6.30 Gebr. Palmpitkoek 6.00 Gebr. Sesainkoek voor JONGVEE 6.70 Protospulp 35% suiker incl. 4.90 Tarwezemelen en Tarwegrïnd, incl. 6.10 Vleeschbeendermeel. incl. 6.50 VischmeeJ 65% eiwit. 8-10% vet incl. 10.00 Carnarina. N.S incl. 10.20 Diermeel. SCHAGEN incl. 8.00 Phosforzure Voederkalk, DELFTSCHE, incl. 7.00 TURFMOLM per pak 1.80 Alles per 100 K.G Gemalen en gebroken bruto voor netto. Emballage op rekening. Betaling contant en verder AHV- en onze bekende condities. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.40 per 100 K.G. Bij partij prijs op aanvraag Gelukkig hadden we net een stuk of wat gekocht bij Dus fijn geslapen, niks geen last van de kou en toch zoo goedkoop H Moet je ook doen 1 Gevraagd: voor de verkoop van Koffie, Thee, van oude firma. Ook H.H. Winke liers voor de alleenverk. in ver schillende dorpen. Hoge provisie. Brieven letter T22 Bur. van dit blad. Te koop: voor niet duur een flink Hondenhok, bij J. K. B O O N T J E S, Marktplaat^ Schagen. Te koopi Fijne Handperen, 5 en 7 cent per pond. D. PORTEGIES, Kweekerij .Tuinlust", Schagea, Residentie van Gouverneur Nasiboe. i'ot nu toe hebben de gevechten zich voornamelijk, in het Noorden van Abes- sinië afgespeeld. Weldra zal een begin gemaakt worden met het offensief in 't Zuiden, in de provincie Ogaden. Harrar is een oeroude Mohammedaansche stad, uie, zestig kilometer van de Ethiopische spoorlijn verwijderd, op een hoogte van bijna tweeduizend me ter in een weelderig berglandschap ligt. Het uiterlijk van de eigenlijke stad is waarschijn lijk in de laatste eeuwen nauwelijks veranderd. In nauwe, smerige stegen staan afgrijselijke huizen, die volgens onze begrippen eerder met geitenstallen dan met woningen vergeleken kunnen worden. Hier leiden ongeveer dertigduizend menschen een armoe dig bestaan, terwijl buiten de stad groote vruchtba re gebieden onbebouwd gelaten worden. De oude moskee werd ongeveer vijfhonderd Jaar geleden gebouwd. De drie Christelijke Koptische ker ken zijn van recentere datum. Zij worden door een groot aantal priesters bezocht, terwijl het volk zelf overwegend Mohammedaansch is. Voor ras Makon- nen, den vader van den tegenwoordigen keizer, die deze stad voor Abessinië veroverde, wordt een ge weldig mausoleum opgericht. Dit zou eenigc jaren geleden door de bevolking nog als een provocatie beschouwd zijn. Sedert Haile Selassie zich ten op zichte van Harrar als een milde heerscher toonde, en de Islam dezelfde vrijheden toestond als de Chris telijke godsdiensten, voltrok zich in de houding der bevolking ten opzichte der Abessinische meesters een gunstige verandering. Tegenwoordig zijn er slechts zeer weinigen, die den vader van den negus een gedenkteeken te Harrar misgunnen. Niet alleen de verhouding tusschen Harrar en de regeering te Addis Abeba is in de laatste maanden zoo enorm verbeterd. Ook de tegenstellingen in gods dienstig en politiek opzicht spelen sedert den oorlog geen belangrijke rol meer. Wij waren getuige van een volksverzameling, waarbij de geheele mannelijke bevolking met geschouderd geweer, voor het groot ste deel gekleed in khaki-uniformen, opmarcheerden Mohammedanen, Christelijken en Heidenen, Galla, Somali's en Abessiniers zwoeren trouw aan den kei zer en het land. In een rede wekte Nasiboe, de te Harrar resideerende gouverneur van de provincie Ogaden, de inwoners op de rust te handhaven en zich niet te laten verleiden tot onvoorzichtigheden. Na deze bijeenkomst ontving de gouverneur de hoogwaardigheidsbekleeders en de rijke heeren van het land. Mij viel de eer te beurt samen met de hoogste Mohammedaansche geestelijken plaats te ne men op de gouden stoelen. Weldra ontspon zich een zeer geanimeerde conversatie, waarbij duidelijk bleek, dat de nog jeugdige gouverneur over buiten gewoon veel kennis beschikte. In de loop van het gesprek verklaarde hij, dat hij alles in het werk stelde om de bevolking te doen beseffen, dat niet iedere blanke een tegenstander van Abessinië was, maar dat er talrijke waren, die voor de onafhanke lijkheid van het zwarte rijk in de bres sprongen. Succesloos was zijn werken in dit opzicht niet. Tij dens mijn verblijf van veertien dagen te Harrar be jegenden mij de inboorlingen geenszins hatelijk. Behalve zijn regeeringsfuncties heeft Nasiboe ook het opperbevel over de troepen in Ogaden. Hij laat zijn soldaten volgens Europeesch voorbeeld opleiden Aan munitie is, tenminste te Harrar, geen gebrek. Dagelijks komen nieuwe transporten. Waar vandaan kon ik niet te weten komen. Mijn gesprek met Na siboe werd af en toe door een gebeurtenis onder broken, die ik niet geheel begreep. Een der hooge heeren stond van zijn plaats op, schreed .plechtig naar den gouverneur, fluisterde hem iets in het oor en terwijl hij weer naar zijn plaats terug ging klapte de gouverneur in zijn handen, welk voorbeeld door de andere aanwezigen werd gevolgd. Nadat de ze ceremonie zes keer herhaald wordt, werd mij verklaard, dat deze heeren den gouverneur er van op de hoogte gesteld hadden, dat zij aan het Roode Kruis een gift wilden geven. De groote heeren zijn niet al te vrijgevig. Daar iedereen zijn eigen legertje heeft en zich generaal voelt, beschouwen zij het rijksleger als een onrechtmatige concurrentie, die zij niet financieel wenschen te steunen. Hun sympathie voor het Roode Kruis is des te merkwaardiger, daar zij tegen de Europeesche beschaving zeer gekant zijn. „Het Roode Kruis," aldus de gouverneur, „heeft in alle lagen der Abessinische bevolking groote sym pathie gevonden. Iedereen draagt het zijne er toe bij en bij honderden melden de meisjes zich als vrij willige helpsters aan. Wat wij missen zijn de ge schoolde Europeesche krachten, maar naar wij juist vernemen, zullen wij daarover weldra kunnen be schikken. De wil ontbreekt ons zeker niet om de wreedheden van den oorlog zoo veel mogelijk te be perken." BIJ het aanflitsen van het licht in de kleine bioscoop werd weer Lisa's aandacht getrof fen door het open, eerlijke profiel van den jongen, die schuin voor haar zat. Hij was haar al opgevallen toen ze buiten wachtte. Ze hadden elkaar een oogenblik aangezien en het had haar getroffen, dat zijn blik zoo anders was dan die van andere menschen, die haar aanstaarden en hun oogen mee warig langs haar leege linkermouw lieten glijden. Dit medelijden kwelde haar en ze haatte de men schen erom. Sedert het ongeluk gebeurd was, had ze zich meer en meer van alles teruggetrokken. Drie jaar was ze nu zoo met zich zelf alleen zwijgend leefde ze voort, met afwijzende oogen en gebaren. Ze verdiende op een advocatenkantoor een flink salaris, woonde op zichzelf, ontving niemand en ging ook nergens heen. Want ze vreesde de vragen, maar meer nog de blik ken der menschen. Zorgeloos had ze ge leefd, gewerkt, ze ken de vele menschen, was vroolijk en uitgelaten tot den dag, waarop de vracht auto met den dronken chauffeur haar had aange reden. Nooit zou ze den dag vergeten, dat ze met één arm het leven weer inging... Lisa keek naar den jongen, die voor haar zat. Hij had het hoofd omgewend en terwijl het weer donker werd en de muziek van de film inzette, zag ze nog hoe hij glimlachte. Later hoorde ze hem vroolijk lachen, zij zelf ook ging volkomen op in de film, leefde van harte mee in de vreugde van lachen en zingen, en het speet haar, toen de film was afgeloopen. Toen de held en heldin met een laatste dans en lied de film besloten, stond Lisa op en wilde vlug de zaal verlaten, doch de heer, die naast haar zat, kon zijn hoed niet vinden, zoodat ze even moest wachten. Toen gingen de lichten aan en wat ze had willen vermijden, gebeurde. De jongen stond op, draaide zich om en keek kalm, als in afwachting, naar Lisa. Hij stak zijn kin een beetje vooruit en zei doodkalm: „Loopt u nog niet direct weg!" Hij liep vlug de rij langs naar bet gangpad en wachtte haar daar op. Hij sprak niet, toen hij naast haar liep' een oogenblik voelde ze nog zijn hand op haar rug, toen hij haar in het gedrang van dé uit gaande bioscoop beschermde. Lisa zag, hoe hij het hoofd een weinig gebogen hield, hij scheen te glimlachen. Toen ze het gebouw uitkwamen, merkte ze, dat het regende, de straat lag zwart en glimmend in het schemerige avond licht. „U hebt geen paraplu waar wilt u naar toe?" Rustig, zacht bijna, sprak hij over de film, toen ze de lange straat uitliepen. Hij schertste en spotte wat en liep met beide handen diep in de zakken gedo ken. Lisa was verbaasd over zichzelf ze hoorde zichzelf praten en merkte met verwondering dat het niet gedwongen, niet hard en afwijzend klonk, zoo als anders. Ze sprak, alsof ze dezen jongen haar leven lang gekend had. De regen droppelde staag uit den zwarten hemel, sproeide door de lichtkegels van de straatlantaarns en de enkele, auto's die voorbij kwamen, joegen het water hoog op. Lisa liep naast den jongen voort. Ze zwegen het was een zwijgen, dat vertrouwd was, ze waren zeer dicht bij elkander en voelden het beiden. Ze sloegen een straat in, waar de vensters van winkels en café's nog verlicht waren. Het had nu opgehouden te regenen en er liepen nog vele men schen in die straat. Voor de hel verlichte etalage van een rotograaf bleef hij staan en vroeg Lisa, terwijl hij op een foto van een klein, stralend wit I N.V. SCHAGEN Couranten - Folders Systeemkaarten Brochures - Precisie- en Stanzwerk - Kleurendruk Schitterend geoutilleerde drukkerijen in WËS^Êè Schagen en Alkmaar Kom Hansje, sta op en biedt die damg je plaats aan! slot wees: „Bent u daar wel eens geweest?.* 17rl „Neen." „Dan zullen we daar eens gauw heengaan.* Hij lachte Lisa toe zij fronste de wenkbrau wen: „Zeg eens, wat denkt u eigenlijk wel van me?, U spreekt me maar aan en beschikt over me hoe oud bent u eigenlijk wel?" De jongen leunde met zijn schouder tegen d? vensterruit, open en eerlijk keek hij haar in dg oogen: „Vier en twintig". Heel langzaam verdween de glimlach van zijn, gelaat, hij boog het hoofd een weinig: „We ken* nen elkaar nog wel nauwelijks, maar neemt u voor mij dat pantser van uw hart." Lisa keek op, ze waren elkander nu heel naj toep, zei hij: „Ga mee". Ze liepen weer straten door en hij vertelde haar van een boek. Lisa bemerkte, dat hij haar wilde afleiden en toen hij haar ten slotte vroeg, nog een oogenblik in een café aan den overkant te gaap zitten, weigerde ze niet. Hij was het, die praatte en vertelde. Hij kende een massa menschen in het café en wist van velen wat te vertellen. Die daar was een schrijver, die aan grootheidswaanzin leed en daarginds zat een bekend schilder en die aan het tafeltje in dep hoek was een verloopen musicus. Toen vroeg ze hem, wat hij was en hij zei -=r „niets". Dat was dom van hem, want geheimzinnigheid kon Lica niet uitstaan en scherper dan ze bedoelde vroeg ze daarom: „Wat wilt u eigenlijk van me?" De jongen keek langs haar heen en het was Lisa^, alsof er iets in haar losscheurde: „Waarom vraagt u niet, waar en wanneer ik mijn arm verloren heb? Waarom vraagt u me niet, of ik er veel last vap heb, of ik nu even goed kan leven en werken als met twee armen?" Ze voelde zijn hand op de hare, heel stevig druk te hij haar op het koele marmer, al het jongens achtige was nu uit zijn gezicht verdwenen, hij maakte een lichte hoofdbeweging „waarom zou ik u daarnaar vragen? Als u er behoefte aan ge voelt, dan vertelt u het mij vanzelf wel." En na 'a kleine pauze: „U vraagt, wat ik van u wil niets anders, dan dat u vergeet, zoo iets ooit weer te vragen". Lisa zuchtte smartelijk en een oogenblik later sprak ze: Vergeeft u 't me maar, het ging niet meer." Nog steeds lag zijn hand op de hare, die ze heia gewillig liet en zacht vertelde ze van zichzelf, van den tijd, die achter haar lag ,ik was haast ver geten, dat er nog mènschen bestaan." Vele, kleine woorden van .elkaa.r ontdekken" vlo gen nog over en weer, de smart en de kramptoe stand van maanden smolten weg onder de warmte van deze hand, die de hare nog steeds omvat hield. En het lieve, kleine gelaat van het meisje her vond de zachte uitdrukking, die het eigen was, doch die in de harde strengheid van het gekwelde hart teloor was gegaan. .Karei Leeman.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6