EUGD Kantongerecht te Alkmaar. Ingezonden stukken. Strafzitting van Vrijdag 25 October. Schriftelijk vonnis. S. M. Schoutsen, chauffeur, Beverwijk, overtreding motor- en rij wiel wet te Limmen, met ernstige gevol gen: f30 boete of 20 dagen hechtenis. 1 Nieuwe zaken. Alkmaar. WEER EEN UIT VELEN. MeJ. A. K, 'n employé van een rijksinstelling, had zonder licht gereden en hield een uitgebreid techni sche verhandeling over de oorzaak, tot strekking en onderrichting van het getabbaarde Trio wetsgeleer- den. Als belooning voor dit belangwekkende college werd het wel bespraakte jonge dametje tot f2 boete of 2 dagen veroordeeld. Voor wat, hoort watl H e 11 o o. HIJ HIELD HET TE VEEL MET DE LINKERZIJDE. De chauffeerende tuinder Jan L. uit Heiloo reed te Alkmaar bij het inrijden van de Heerenlaan en Vrouwenlaan, welke verkeerswegen in de Bergerhout schijnen te vinden te zijn, den wagen aan van den aannemer J. Glas, waardoor deze staatsie karos niet onbelangrijk werd beschadigd. Het verweer van den tuinder was niet bijzonder sterk en hij werd dan ook met inachtneming van de gebruikelijke formaliteiten veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen. De ambtenaar had natuurlijk weer graag 25 pop uit den tuinder ge perst, Stolpervlotbrug. 'N RUWE SNAAK ACHTER HET STUUR. Onder auspiciën van den ex-politieagent, thans chauffeur Joh. Tiesen uit Den Helder, was een can- didaat-autobestuurder nijverig bezig zich voor het rijbewijs te bekwamen en kreeg op den rijksweg bij de Stolpervlotbrug al direct aangetoond, welke genoe gens een automobilist wachtten. Een vrachtauto chauffeur uit Enkhuizen toch, zekere Jan B., ver droot het blijkbaar om nog langer achter den dici- pel-chauffeur te blijven sukkelen. Hij raasde met groot geweld voorbij en reed toen weer te gauw naar rechts, waardoor een ernstige aanrijding ternauwer nood kon worden voorkomen. Het scheelde maar 'n haartje of Jan Tiesen was met'zijn elêve, nog 'n be langstellend passagier en hutje en mutje in het Gr. N.-H. Kanaal terecht gekomen. Natuurlijk kon zulk wildcmanswerk niet worden getolereerd en werd de Enkhuizer expediteur, die nog vooraf met „snijen" gedreigd scheen te hebben, veroordeeld tot f25 boete of 10 dagen, benevens .ontzegging rijbevoegdheid ■<?oor den tijd van 4 maanden. We zullen nu wel gauw persoonlijk met dezen mo delrijder kennis maken. Alkmaar. HET LASTIGE RUSTHOEKJE BIJ „TRUITJE". Het boezembeeld van onze vermaarde romanschrijf ster is voorwaar niet in een rustig afgelegen stads gedeelte geplaatst. Voortdurend hebben daar min of meer ernstige aanrijdingen plaats met de daaraan verbonden emotioneele tooneeltjes. Op 11 Augustus was het weer de carrier berijdende melkboer v. d. Veer, die met zijn geheele gevaarte omkantelde, waardoor 30 liter melk verloren ging, zulks door de minder handige rijvaardigheid van de chauffeur Piet K. uit Castricum, die bij het voorbijrijden van een op het Varnebroek geparkeerden auto te veel van de linker weghelft eischte. De chauffeur, die er niets van had gemerkt en nu het waanidée was toegedaan, dat de schuld niet bij hem berustte, werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen, benevens voldoening van f 1.50 schade voor de verloren melk. Feuilleton. I» door MARGARET PEDDLER. 18. Jemina knikte begrijpend. „Dat kan ik me indenken. Venetia kreeg het op haar zenuwen en viel flauw. Het was de eerste maal dat ze van aangezicht tot aangezicht met de moge1- lijkheid van dood stond, dus was het heel begrijpelijk Piers, Budge en Dick Matheson stormden om de ha ven heen en riepen alle mogelijke visschers bij el kander. De mannen gedroegen zich schitterend en deden tweemaal een poging om een boot in zee te krijgen, maar het was onmogelijk. Intusschen bleef Nell bij me en je kunt je voorstellen hoe die er ooi; aan toe was. Als die goede, oiide Luke niet was ge komen om ons allemaal wat tot kalmte te brengen dan waren we vermoedelijk stapelgek geworden", eindigde ze, met haar lieven lach. „U vast niet, tante Jem. U niet", zei Phil vol over tuiging. „U en dokter Luke lijken in verschillende opzichten heel veel op elkander. Boomen die vermoe delijk nooit kunnen breken of ontwortelen." Er kwam een lachende uitdrukking in Jemina's oogen. „Ik ben het met je eens voor zoover het Luke be treft. Ik vrees echter dat ik gisteravond allesbehalve op een stei-ken eik geleek". Ze zweeg even om kort Heiloo. TER NAUWERNOOD AAN DEN DOOD ONTSNAPT. FELICITATIE EN TEVENS 5 POP BOETE! De 55-jarige te Heiloo wonende bouwondernemer J. M. van Veen, was op 8 Augustus zoo onvoorzich tig zich op zijn rijwiel te wagen op den verboden rijksweg met het doel om over te steken. Hij werd als toen door een met razende snelheid rijdende automobiel gegrepen, 'n eind meegesleurd en toen door een van de andere zijde naderende autobus te ruggekaatst. De oude man bekwam daardoor een zware hoofdwonde, brak vier ribben en beliep nog eenige kleinere kwetsuren. Het was meer dan won der, dat hij het leven er afbracht. Hij werd heden gefeliciteerd over den goeden afloop en tevens ge rechtigheid voor alles, ter zake het berijden van den voor fietsers verboden Hoofdweg veroordeeld tot f5 boete of 3 dagen. Alkmaar. MET MIJNHEER DEN DIENDER IS HET SLECHT POKEREN. Een Amsterdamsche politieagent, F. J. v. Zw., ge- ztooid met een of andere ridderorde, was ten laste gelegd, dat hij op 2 Augustus bij den bewaakten over weg 432437 te Alkmaar, zich met den door hem be stuurden automobiel op de spoorbaan had begeven, terwijl de spoorboomen bereids in dalende beweging waren. Die dalende beweging werd alsnu ontkend en had de verdachte 'n passagier destijds in zijn rij tuig, als getuige decharge medegenomen. Daar het verweer meerdere getuigen k charge noodig maakte, werd de verdere behandeling uitgesteld tot 15 No vember. Bergen. EEN LANGE LIJDENSGESCHIEDENIS. De arbeider H. Sch. te Bergen had te diep in 't glaasje gekeken, was toen gaan fietsrijden, door veld wachter Boltjens aangehouden, had zich verzet en werd wegens verschillende strafbare feiten, dronken schap, fietsen onder den invloed en wederspannig- heid voor de diverse strafrechters gedaagd. Zelfs de reclasseering kwam er ook nog bij te pas en werd alreeds een voorw. straf opgelegd. Maar de ambte naar kon daar allemaal geen rekening mee houden en eischte 1 X f5 boete of 5 dagen en nog eens f2 boete of 2 dagen. De kantonrechter nam echter 'n week tijd om dit ingewikkelde rechtsgevalletje eens op z'n gemak uit te puzzelen. Ou dorp. DAT BEKWAM HEM NIET BEST. De heer Piet Z. uit Oudorp, thdns een sieraad voor het vaderland bij de vesting, had ter gelegenheid van een volksfeest in de plaats zijner inwoning, zoo'n beetje den opschepper gespeeld en niet voldaan aan het bevel van de rijksveldwacht om zich in een be paalde richting te verwijderen. Maar majoor Fluy- ter en zijn satelliet van Beek lieten niet de kachel met zich aanmaken en het onvermijdelijke bonnetje, alsmede heden een veroordeeling tot f12 boete of 8 dagen voor den landsverdediger, die nu stond te kijken of een telling beneden de 10 boven zijn be grip ging, bleef niet uit. Oudorp. HET RIJK KRIJGT EEN KOSTGANGER. Het was geen kruis-, maar 'n grasvaarder uit Am sterdam, die terecht kwam te staan in den persoon van Jan H. uit Amsterdam op grond van het feit, dat hij eenige te Oudorp in de Hoornsche Vaart ge meerde vrachtscheepjes niet behoorlijk had voor zien van een brandende lantaarn. De heer H. werd alsnu veroordeeld tot f2 boete of 1 dag en zeide van dit vonnis niet in hooger beroep te zullen gaan, want hij ging toch zitten en had dan nog 'n dag te „vre ten" ook. Er was toch compleet niks te verdienen. De kantonrechter interesseerde het blijkbaar niet op welke wijze zijn cliënt de rekening met de justitie wilde vereffenen en gaf den ongelikten heer maar gauw zijn congé! daarop te vervolgen: „En we zijn Terry Maclaen heel wat dank verschuldigd. Als hij niet kalm was geble ven ,dan had hij je nooit veilig en wel op het eiland kunnen krijgen." „Dat is zoo. Hij is wonderbaarlijk." Er was iets in den klank van haar stem, wat de aandacht der oudere vrouw trok. Ze wierp haar nichtje een onderzoekenden blik toe. Toen ze weer begon te spreken was het met groote teederheid. „Phil, bestaat er iets tusschen jou en dien aardi- gen, jongen man?" Voor een kort oogenblik aarzelde het meisje, doch daarna antwoordde ze volkomen eerlijk: ,-,Nee, Niets." En er ging een steek van pijn door haar hart bij de gedachte dat haar antwoord slechts de naakte waarheid was. Er bestond iderdaad niets tusschen hen, geen belofte werd gewisseld, geen en kele band... en dat was op Terry's nadrukkelijk ver langen geschied. Eensklaps voelde ze zich onbeschrij felijk eenzaam en verlaten, daar ze niets had waar aan ze zich vast kon houden. Zelfs Terry's hartstoch telijke liefdesbetuigingen op het eiland leken in het niet te verzinken, en in nevelen op te gaan. En terwijl ze zich kleedde, voelde ze zich zoo wan hopig zenuwachtig en opgewonden, dat ze ternau wernood het moment kon afwachten waarop hij zou komen om afscheid te nemen. Ze was dolgraag regel recht naar „Hedgcroft" gegaan om daar nog met hem te kunnen praten, den druk van zijn handen te voelen en in zijn oogen te mogen staren... daardoor alles wellicht weer op de werkelijkheid was gaan lijken, en ze niet langer hoefde te denken dat het slechts een spel van haar verbeelding was geweest. Hij zou echter pas tegen den middag op „The Grange" komen, daar hij eerst zijn koffers wilde pakken, en daarna zou hij vrij wezen totdat het tijd voor hem werd naar het station te gaan en den trein naar Londen te nemen. Het kwam Phil voor alsof de uren omkropen en toen hij er tenslotte was, en regelrecht naar de „speelkamer" liep om haar te zoeken, was ze onbeschrijflijk dankbaar dat de ove Z ij p e. OOK EEN GEVAARLIJK KUNSTJE. De chauffeur Petrus B. uit de Zijpe had de gevaar lijke aardigheid uitgehaald om de aanduidingen, waaronder het door hem bestuurde zware vracht- motorijtuig stond ingeschreven, op eigen houtje te veranderen, welke „listige kunstgreep' hem heden werd ingepeperd met f6 boete of 4 dagen. Z ij p e. 1 NIETS WORDT DOOR DE VINGERS GEZIEN. De vertegenwoordiger van Verkade's nachtpitjes, te Haarlem, Hendr. T., was te Zijpe bij het starten van zijn zwaren en niet al te nieuwen motor in aanra- ging gekomen met een langs den muur staande fiets van een belastingambtenaar, waardoor het spatbord werd beschadigd. De grap kostte hem vandaag nog f5 boete of 3 dagen. Harenkarspel. EEN WANDELEND PILSVAT. De 24-jarige Oude Niedorper, Arie S., zoo geen stand-, maar een hard werker, vermoedelijk bij de tapkast, had zich op 28 Aug. zoo uitgesloofd in het café Duin te Harenkarspel, dat hij zich heden had te verantwoorden wegens het in staat van dronken schap de orde verstoren. Deze kampioen-opschepper beroemde er zich met een zeker bravour op dat hij 40 glazen pils achter zijn kiezen had gewerkt. Natuurlijk waren de heeren vol bewondering voor dit record en vermeenden dat iemand met zulk een gevulde portemonnaie ook wel 10 gulden boete kon betalen. Zijn kameraad Jan J. uit Nieuwe Niedorp, die het al niet veel beter had versierd en bovendien er nog links en rechts op los had geslagen, wat hij nu voor zelfverdediging wilde doen doorgaan, werd op de zelfde wijze, met f 10 boete of 10 dagen bedacht. Broek op Langendijk DE VELDWACHTER WAS NIET KOPPIG. De bijziende heer Hendr. S. uit Broek op Langen dijk werd te Oudorp gecalangeerd, omdat hij zonder licht fietste. Hij dacht zeker dat de veldwachter ook bijziende'was. 3 gulden boete of 2 dagen. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande als antwoord op het ingezonden stuk van D. Krab-Elings opgenomen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Uit het ingezonden stuk van D. Krab-Elings blijkt wel dat zij mijn stukje slecht gelezen heeft. Zij schrijft dat ik, of geen voldoende kennis, of niet goed ben ingelicht, althans niets van de zaak be grijp. Ik heb alleen geschreven tegen de bewuste circu laire, uitgegeven door de onderteekende organisaties te Nieuwe Niedorp. Onze voorlichting is dus wel goed. Er wordt daar in niet geschreven van meisjes vanaf 18 jaar (wat tenslotte aan de aard van de zaak niets afdoet) doch over vrouwen van werkloozen en andere crisisslacht offers. En er werd wel degelijk in geschreven, dat de cursus wordt gegeven voor goedkoope en doel matige voeding. Dus toch goedkoope voeding. Blijk baar is het D. Krab-Elings ook niet bekend dat op een vergadering van leeraressen der huishoudscho len, die deze cursussen geven, gehouden te Gouda, door den toenmaligen minister van sociale zaken Slo- temaker de Bruine een inleiding is gehouden. Een zekere Mej. Heijermans stelde daar de vraag of na deze cursussen de steunen dan niet verlaagd zouden worden. Zijne Excellentie was erg verwonderd, sloeg zelfs met de vuist op tafel, doch heeft het niet ont kend. En nogmaals wil ik D, Krab-Elings de vraag stel len of het niet vreemd is dat deze cursussen gesub sidieerd worden door het rijk. Zij weet toch ook wel dat alle sociale voorrecht en betere arbeidersvoor- waarden, die met zooveel moeite door de moderne rige familieleden niet aanwezig waren. Tante Jem was druk in den tuin bij haar rozenstruiken bezig, terwijl Piers en Venetia naar Budge waren gaan kij ken, die een jong paard van een der boeren aan het africhten was. „Terry, oh, Terry!" bracht ze heesch uit, toen de deur geopend werd en hij op den drempel verscheen. Haar door de zon gebronsd gezichtje zag bleek, en hij nam haar dadelijk in zijn armen. „Wat is er liefste?" vroeg hij teeder. Ze haalde even heel diep adem, en ineens was het alsof alle angst verdween. Hoe had ze ooit aan hem kunnen twijfelen? Hij had haar lief... hóar en niemand an ders... daarvan was ze nu heèl zeker. „Niets komt er op aan, nu jij er weer bent", zei ze. „Ik... ik... oh, ik verbeeldde me vandaag dat je nooit kwam. Er leek geen einde aan den ochtend te komen." „Ik begrijp je, kindje, want ik had hetzelfde ge voel. Ik heb zoo gauw mogelijk gepakt, en ik vrees dat het niet bijster netjes is gebeurd." Ze begonnen beiden te lachen, waarop ze ineens weer opgewekt waren. Daarna ging Terry in den grooten leunstoel zitten en trok haar op zijn knieën, en een poos lang werd er niets anders beweerd dan de lieflijke onzin, die nu eenmaal alle verliefde men- schen op een gegeven oogenblik moeten debiteeren. Eerst toen de oude gangklok vijf diepe slagen deed hooren, keerden ze tot de werkelijkheid terug en drong het tot hen door, dat ze afscheid moesten ne men. „Ik moet nu gauw weg," zei Terry heesch. „Ik zal eerst even tante Jem en de anderen goedendag zeg gen." „Ja, dat moet gebeuren", zei Phil dof. En toen barstte ze ineens los: „Terry, ik weet niet hoe ik het zal verdragen... jij gaat zoo ver weg... en nie mand mag er iets van weten dat we elkaar liefheb hen. Waarom kan ik het den anderen niet vertellen?" Er kwam een vastberaden, bijna harde trek om zijn lippen. arbeidersbeweging op het kapitalisme behaald zijn, tot den grond toe worden afgebroken. En dit gebeurt zonder dat eenige actie uitgaat van de moderne ar beidersbeweging. Alleen enkele acties en inhoudloo- ze betoogingen, als b.v. een 5 pet. loonsverlaging werd voorgesteld, werd hij door het N.V.V. voor 2.5 pet. aanvaard. Men noemde dat een overwinning. Het is echter niet alleen het accepteeren van de loonsverlaging, doch met het op zoo'n dergelijke ma nier ontwijken van den strijd heeft men het revo lutionair bewustzijn in den arbeider gedood. Waar blijven de dagen van Troelstra? Nu heeft de S.D.A.P. weer een ander middel om de arbeiders achter zich te houden, n.1. „Het Plan van den Arbeid". We kennen zoo langzamerhand de „plannen" van de S.D.A.P. wel. In 1922 werd een voorstel van Edo Timmer, dien tijd secretaris van de Internationale Transport Fe deratie (I.T.F.) door de S.D.A.P. en N.V.V. met alge- meene stemmen aangenomen, tegen de nationale verdedigingsoorlog. Er werd in gezegd dat nationale verdediging nationalen moord was. Wat is daarvan terecht gekomen? Niets. De moder ne arbeidersbeweging aanvaardt de nationale verde diging, dus ook den nationalen moord. En diegenen die zich aan de besluiten van 1922 gehouden hebben zijn uit de S.D.A.P. gegooid (S.S.P.) en uit de vakbe weging geroyeerd. Democratisch nietwaar? D. Krab-Elings zegt dat zij haar kinderen voor on dervoeding kan behoeden, doch is zij er ook zoo van overtuigd dat zij haar kinderen voor den broeder moord kan behoeden, althans op het rechte pad is ze daarvoor te behoeden. Met de laatste verkiezing heeft de S.D.A.P. zijn propaganda gevoerd onder de. leuze: „Geef ons de macht, wij geven u brood." Helaas zijn er vele goed- geloovige lieden ingevlogen. Als vervolg op die val- sche leuze komt men met het „Plan van den Arbeid" die alle nood uit den weg zal ruimen. Dit is natuur lijk klinklare onzin. Deze crisis is niet een crisis van voorbijgaande aard, doch een crisis van blij venden aard. Doordat zij een crisis van het kapitalisme zelf is. Het kapitalisme heeft zich zelf vastgeproduceerd. De grondlegger van het socialisme Karl Marx heeft deze crisis al voorspeld (Zie het communistisch ma nifest van Marx en Engels). Dat men met het „Plan van den Arbeid" finnen het raam van het kapita lisme, nog een zekere welstand aan de arbeiders belooft, is platte volksbedriegerij. De eenigste uit komst van de arbeidersklasse is het socialisme en deze bereikt men niet, door het „Plan van den Ar beid" of andere holle frasen (ook niet door een mi nisterszeteltje) maar door de hardnekkige onver- zoenlijken strijd tegen het kapitalisme zelf. Het was beter voor D. Krab-Elings dat zij eerst de geschriften van Marx en Engels eens leest en her leest, eer dat zij aan „Het Plan van den Arbeid" be gint. Misschien ziet zij dan in, dat de bedriegelijke en slaafsche manieren de moderne arbeidersbewe ging niets meer gemeen heeft met socialisme. Ook het vertrouwen in de regeering-Colijn en zijn gratis kookcursussen zou dan wel verdwijnen. Met dank voor de plaatsing. Nieuwe Niedorp. T. Grootes—Koorn. De nieuwbakken papa, die nog niets vermoedt: Zeg nog niets laat me raden, of het een jongen of een meisje is. „Nee", zei hij langzaam en duidelijk. „Er valt niets te vertellen. Niemand mag het weten, voordat ik kan terugkomen en in staat ben je te vragen mijn vrouw te worden," Even aarzelde hij en vervolgde daarna haastig: „Je begrijpt het niet, Phil. Het is bij mij een kwestie van eer. Een man zonder voor uitzichten heeft geenerlei recht een meisje aan zich te binden door een belofte of iets anders. Ik heb het resultaat van een huwelijk met een zeer beperkt in komen waargenomen bij twee van mijn vrienden. En toen deed ik bij mijzelf een eed, dat ik het nooit op die manier zou wagen... noch er de vrouw aan bloot wilde stellen, die ik liefhad." „Maar... als ik er nu geen bezwaren tegen maak?" drong Phil aan. ,Dan zal ik voor jou handelen." Er was een eigen aardige strenge klank in zijn stem. „Nee, en nog eens nee. Ik zal een meisje niet eerder vragen, voor dat ik behoorlijk voor haar kan zorgen." Ze zweeg en toen verhelderde plotseling een glim lach haar gezichtje. „Misschien zou vader ons willen helpen", stelde ze tenslotte voor. Zoodra ze echter de sombere uit drukking van zijn oogen ontdekte, voegde ze er aan toe: „Ik bedoel later, wanneer jij een jaar gereisd hebt. In werkelijkheid heeft hij meer dan genoeg geld, ofschoon hij ons nooit iets geeft. Maar" - er was een bittere glimlach verschenen „maar mis schien heeft hij er wel wat voor over van een van zijn dochter ontslagen te zijn." Terry schudde met het hoofd. „Nee", hield hij vol. „Ik moet zelf mijn weg banen en voor een vrouw kunnen zorgen. Anders trouw ik niet." Diep in haar hart was Phil geweldig trotsch op hem, doch toch bleef ze protesteeren. „Je bent verschrikkelijk koppig, Terry." „Dat is mogelijk," gaf hij toe. „Maar ik denk er nu eenmaal zoo over. Ik wil mijn zelfrespect niet verliezen. Wordt vervolgd. I

Schager Courant | 1935 | | pagina 9