Strijd tegen de Jeugd werl Uit Bergen. rnrnrnwim Voorwaarden bij tewerkstelling. Uit onze omgeving. Q)N AKKERTJES Gevaarlijke vunrwerkleverantie. ItiQ poogt wegen te vinden om hem in het bedrijisleven op te nemen. In verband met de bespreking, welke de vorige week onder leiding van minister Slingenberg met vertegenwoordigers der provinciale besturen omtrent de mogelijkheid van ontplooiing van een nieuwe ac tie tot opneming van werklooze jongelieden in het bedrijfsleven is gehouden, heeft een verslaggever van het Alg. Ned. Persbureau in Den Haag te bevoeg- der plaatse nadere inlichtingen verzocht. Het verwerven van vakkennis. Men wees erop, dat de nood onder de jeugd voor wat de werkloosheid betreft, ontzettend groot is. Zoo wel voor de overheid als voor het bedrijfsleven valt hier een belangrijke taak te verrichten. Groote waar doering verdient, wat reeds met steun van Rijk en gemeenten in tal van plaatsen in ons land voor de jonge vverkloozen geschiedt. Maar de tijdsomstandig heden maken thans uitbreiding van de bemoeiingen op dit terrein tot een gebiedende noodzakelijkheid. Er zijn in ons land naar schatting 160.000 werkloo zen van 14 tot 24 jaar Niet alleen, dat hun werkloos heid een demoraliseerenden invloed op hen oefent, maar ook vraagt men zich ten aanzien van velen van hen af, waarmede zij in de toekomst hun brood zullen kunnen verdienen. Wat moet er bij voorbeeld gebeuren met men- schcn, die op achttienjarigen leeftijd als nageljon gen werkloos zijn geworden en sedert vijf jaar geen nieuwen arbeid hebben gevonden? Vakkennis heb ben zij niet opgedaan. Komt er een verbetering van den oeconomischen toestand, dan vallen de jongelui van achttien jaar en jonger, die nu als nagel jongen werkzaam zijn, eerder in de termen om tot geschool de vaklieden te worden gemaakt, dan de ouderen, die den tijd, dat zij als nageljongen werkten, reeds lang achter zich hebben, en sedert niet meer in het bedrijfsleven opgenomen zijn. Op deze manier kan men zeggen, dat er, wat vakkennis aangaat, een ge neratie wordt overgeslagen. Zal deze generatie als ongeschoolde door het leven moeten gaan, met de vele moeilijkheden en ontberingen, aan het lot van dezul ken verbonden? De taak van de gemeentelijke en plaatse- lijke comité's. Opneming van deze jongelui in het bedrijfsleven is liet doel der actie, waartoe de besprekingen onder leiding van minister Slingenberg met vertegenwoor digers der provinciale besturen den stoot heeft gege ven en die zich over het geheele land zal moeten uit strekken. Plaatselijke en gewestelijke instanties zul len de desbetreffende plannen kunnen uitvoeren. Gewestelijke instanties zullen met vrucht kunnen werken in streken als de Zaanstreek en Twenthe. Natuurlijk zullen de nieuwe organisaties eenerzijds voeling moeten houden met het centrale gezag, an derzijds in plaatsen, waar reeds comité's bestaan, met deze comité's dienen samen te werken. De plaatselijke comité's zullen onder leiding komen te staan van den burgemeester of van den wethouder, onder wien de werkloosheidszorg ressorteert. Dat van rijkswege nauwkeurig wordt voorgeschreven, hoe de samenstelling van deze plaatselijke commissie moet wezen, schijnt minder wenschelijk, omdat veel zal afhangen van de plaatselijke toestanden, welke on derling verschillen. Wel verdient het aanbeveling, dat het aantal leden van een plaatselijk comité niet te groot zij en dat in de commissie zitting zullen heb ben personen, die een leidende positie in het bedrijfs leven innemen. Ook zal de vakbeweging in zulk een commissie vertegenwoordigd zijn. De plaatselijke comité's nu zullen trachten, de jon ge werkloozen in bedrijven geplaatst te krijgen, maar zoodanig, dat vast sta, dat zij geen arbeid zullen ver richten, welke anders tóch gedaan zou moeten wor den, maar waarvoor dan arbeiders tegen het gewone loon zouden worden aangesteld. Ook moet vaststaan, dat niet door de aanstelling van jonge werkloozen anderen werkloos worden. En de ondernemingen, welke jonge werkloozen in dienst nemen, zullen niet met behulp van hun arbeidskracht een deloyale con currentie mogen voeren. De jongelui zullen dus uit sluitend arbeid mogen verrichten, welke anders niet verricht zou worden. Men kan aannemen dat in vele ondernemingen arbeid onverricht blijft, omdat de ondernemers dien niet kun nen betalen. Dit is het geval zoowel op administratief-boekhoud- kundig terrein als op het gebied van den handenar beid. Door een nauw contact met de leiders der on dernemingen zal een plaatselijk comité te weten kunnen komen, waar dergelijke arbeid onverricht blijft en van welken aard hij is. Overheids- en semi- oveiheidsbedrijven zullen ten aanzien van het doen verrichten van zoodanigen arbeid onder de nieuwe regeling een voorbeeld kunnen geven. Gedacht wordt bijv. aan de eenmanswagens bij de tram, waarin een jongeman als conducteur kan fungeeren, met het vooruitzicht om later, wanneer de onderneming vol wassen arbeiders tegen een normaal loon kan aan stellen, als conducteur of wagenbestuurder bij haar in dienst te treden. Ook vraagt men zich af, of ge meentelijk© reinigingsdiensten niet in plaats van bijv. twee maal per week, drie of vier maal per week vuilnis zouden kunnen laten ophalen, als zij jonge werkloozen door bemiddeling van het plaatselijk co mité in de gelegenheid stelden om arbeid te verrich ten. De comité's moeten voorts beproeven om jongelui, die voorloopig niet in het bedrijfsleven kunnen wor den geplaatst, tijdelijk onder te brengen in een te scheppen werkgelegenheid. Daarbij komt in aanmer king de arbeid, waarvoor stad, dorp of streek zich het meest eigenen. Men denke in dit verband onder meer aan wegverbetering en plantsoen aan leg. In verband met het gebrek aan goede vaklieden zal naast arbeid onderricht in een bepaald vak moeten worden gegeven. Bijv.: zes uur per dag ar beid en twee uur onderricht. De plaatselijke comité's zullen in geregeld con tact moeten zijn met de arbeidsbeurs en de onder nemingen ter plaatse. Want het doel is om den jongelui in de toekomst normalen arbeid te bezor gen. Voor dezen arbeid zullen de ondernemers zich moeten verbinden allereest de jongelui van het co mité, ,de comité-jongens", te plaatsen. Dezen moe ten het perspectief hebben, ten slotte normalen ar beid te zullen krijgen. De financiering De bedoeling ls voorts, dat een onderneming voor eiken jongen werklooze, die bij haar volgens de aangegeven regeling te werk wordt gesteld, een zeker bedrag per week aan het comité zal betalen. Het comité zal bij de bepaling van dit bedrag er rekening mee moeten houden, dat het arbeid be treft, welke anders onverricht zou blijven. De ver-i goeding zal dus slechts een zeker percentage be-1 dragen van het weekloon, dat voor normalen ar beid zou moet enworden betaald. Voor werkkrach ten beneden 18 jaar zullen de ondernemingen wel licht kunnen volstaan met een lagere vergoeding dan voor jongelui boven dezen leeftijd. Het comité zal een deel van de ontvangen vergoeding aan den te werk gestelden jongeman geven. Bij deze beloo ning zal voor de jongelui geen sprake kunnen zijn van een loon in den gewonen zin van het woord, maar slechts van een zekere tegemoetkoming die misschien verschillend kan zijn, naar gelang van leeftijd, duur der tewerkstelling, enz. Bij deze ge heele materie moet overigens de gedachte voorzit ten, dat niets gaat boven normale tewerkstelling van jonge werknemers onder normale arbeidsvoor waarden, welke de gezinsvorming niet belemmeren. Het doel der vergoeding van de onderneming aan het plaatselijk comité, dat de jonge werk kracht niet krijgt, zal het comité besteden aan an dere zorg voor jonge werkloozen. Het zal ten goede komen aan de cursussen, de centrale werkplaat sen en de werkverschaffing voor jongelui. Op deze wijze worden geen nieuwe uitgaven van de over heid vereischt. De leeftijdsgrens naar boven voor jongelui, onder deze regeling vallende, zal in het algemeen op 25 jaar worden bepaald. In uitzonderingsgevallen moet het, na een behoorlijk onderzoek, mogelijk zijn, den leeftijd wat te verhoogen. Ook hierbij zul len plaatselijke toestanden een rol spelen. Een fac tor zal zijn de vraag, welke bedrijven in de onder scheidene gemeenten zijn gevestigd en van welken leeftijd deze bedrijven jongelui het beste kunnen gebruiken. De verslaggever heeft gevraagd, of het in de be doeling ligt, arbeidsplicht in te voeren, in dezen zin, dat ,als een jongeman weigert, den arbeid te verrichten, welken hij door de bemiddeling van 't comité kan krijgen, hij op de arbeidsbeurs van de lijst der werkzoekenden afgevoerd, en het gezin, waartoe hij behoort, steun onthouden zou worden. Op deze vraag luidde het antwoord, dat dit niet in de edoeling ligt, omdat de lust der jongelui, om aan het werk te gaan, groot genoeg is. BOND VOOR STAATSFENSIONNEERING. Het Licht in den Nacht, oorlogstragedie in 5 bedrijven, van Inti Onsman, door „Het Intiem Tooneel, Bergen", in de Rus tende Jager. Het is ongetwijfeld een goede gedachte geweest van tle afd. Bergen van den Bond voor Staatspen- sionnccring om in deze tijden van bekommernis en zorg, eens te komen met een ernstig stuk. Temeer, nu de oorlogsfakkel in het verre Afrika ontbrand is en het lang niet uitgesloten mag worden geacht, dat een vonk van deze vernielenden toorts overslaat naar Europa, mag men wel eens even denken aan de gruwelen van den oorlog; aan de ellende, welke een niets ontziende strijd tusschen de volkeren, met zich sleepen kan. En daartoe biedt de oorlogs tragedie van den reeds ontslapen auteur Inte Ons man ruimschoots gelegenheid. Onsman heeft met het „Licht in den Nacht" zonder twijfel het tooneel verrijkt met een sterk speelstuk, waarin de executanten volop gelegenheid krijgen hun talent in dit geval hun talent voor het drama tische uit te leven. Dat dilettanten daarin niet op dezelfde wijze slagen kunnen als beroepsactrices en acteurs, is begrijpelijk en dat zij niet bij machte zijn er de volle honderd procent uit te halen, is al even verklaarbaar. En daarom acht ik het een groote verdienste van het „Intiem Tooneel, Bergen", dat de speelsters en spelers een vertolking van dit drama gaven, welke alleszins aanvaardbaar was; ja zelfs hier en daar uitging boven het normale peil van het dilettantis me. Uit alles bleek, dat er onder de bekwame leiding van den heer Adr. Schoen hard en serieus was ge werkt en dat er ernstig naar was gestreefd, er iets goeds van te maken. De hoofdrol van Peter Balke, den mandenmaker, welke in handen was gelegd van den heer K. van Vliet, werd op zeer goede wijze vertolkt. Ongetwij feld is het een zware opgave om de rol te spelen, van een blinde, maar dc wijze waarop de heer v. Vliet dit deed was zoo natuurlijk en daarbij was zijn spel zoo af, tot in de puntjes, dat wij voor deze crea tie wel zeer veel lof hebben. Ook zijn vrouw, Martha, gespeeld door Mevr. N. Grootenboers—Slot was m.i. voortreffelijk. Zij had de moeilijke taak een uitbeelding te geven van den zwaar beproefden mensch, wien niets gespaard wordt, doch die door de groote liefde, welke uitgaat van het moederhart, haar strijd uitvecht in het diepste van haar ziel en moedig de smarten draagt, welke over haar komen. Het spel van mevr. Grooten boers was sober en rustig en getuigde van een waar achtig aanvoelen van de haar opgelegde taak. De regisseur zelf, de heer Adr. Schoen had de rol van Fritz, den opstandigen anti-militairist op zich genomen, en deed aanvankelijk niet veel verwachten. Zijn spel was daarvoor te weinig overtuigend; men proefde uit hem niet den idealistischen vechter, den strijder voor het recht der mcnschheid. Later echter kwam de heer Schoen beter op dreef en in IV reha biliteerde hij zich volkomen. Heinrich, de andere zoon van Balke, die de sol datenjas moet aantrekken en naar het front gaat, werd door den heer A. Kesselaar knap uitgebeeld, Hij voerde zijn spel zelfs tot een zeer groote hoogte op in zijn samenspel met Balke, toen de vader merkte, dat ook de zoon blind was. Dat vond ik wel een van de hoogtepunten van den avond. Mevr. de Jong, als Greet de jonge koopvrouw, heeft mij met haar spel minder kunnen pakken. Zij was daartoe te weinig overtuigend, er ging geen kracht van haar uit, al probeerde zij dan ook, m.i. ten onrechte dit gemis door theatrale geba ren te vergoeden. Neen, dan was mevr. A. Smeets de Jong als Elsje, de huishoudster van den mole naar heel wat beter, met haar vlotte spel en haar ongedwongen manieren. Zij wist van haar kleine rol iets zeer goeds te maken. De regie dient er op te letten, dat er niet tot dc zaal gesproken wordt, doch dat de spelers zich tot elkaar hebben te richten. Deze fout werd vooral in II gemaakt. Want in dit geestige intermezzo bij dit kwartet van grappige oude heeren had men met beide handen de gelegenheid moeten aangrijpen, om den humor ten volle tot zijn recht te doen komen. Dat gebeurde helaas niet, omdat de toon te gedwon gen en de mimiek te bestudeerd waren. Behalve dan het dramatische moment hier boven beschreven, heeft me het slot in III wel het meest gepakt. Het Intiem Tooneel gaat met dit stuk Noordhollands Noorderkwartier in; we twijfelen er geen oogenblik aan, of deze tournee zal een succesvolle zijn. Jammer, dat de zaal slecht bezet was; de wakkere dilettanten hadden een stampvolle zaal zeker ver diend. De heer C. Keppel, voorzitter van de Afd. Bergen van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan het begin der voorstelling een propaganda-woord ge sproken, terwijl een gezellig bal, met muziek van de Sonny Band, den avond sloot. Geen wonder met al die zieke xnenschen om U heenl Weest Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n "AKKERTJE" en van avond voor 't naar b§d gaan nog een. Tien legen één dal Ge daar- tied'erlan^cn mede alle narigheid voorkomt Product en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont PADDENSTOELEN-TENTOONSTELLING. Ook hedenavond van 710 uur nog ge opend. Lezing van den heer Schuil. In de openbare ULO-school werd, zooals wij reeds meldden, Zondagmidag de tentoonstelling op Nat. Historisch gebied geopend. Het doel van deze jaarlijksche tentoonstelling Is in de eerste plaats de belangstelling van de leer lingen te stimuleeren, maar daarbij in de omge ving van Bergen er iets toe bij te dragen, de Nat. tuurlijke Historie te populariseeren in het voetspoor van Heimans, Thijsse, e,a. Dit jaar was de tentoonstelling weer uitgebreider dan 't vorig jaar, toen ruim duizend bezoekers wer den geteld. Een uitgebreide inzending herfstvruch ten en conifeeren kwam van 't Staatsboschbeheer en van de kweekers Bodegraven, Medendorp en Bruin. Een groote collectie paddenstoelen, die met de gewaardeerde hulp van Ir. W. A. C. Schweers werden gedetermineerd, telde tal van bijz. exem plaren, o.a. Polyporus fulpinus, Plyporus ganoder- ma australe, 5 exemplaren van Polyporus lucidus en de zeldzame Inocybe serotina. Kinderen zorgden voor bijzondere vondsten toen ze aan 't speelgoed maken gingen van herfstvruch ten; de 3e klasse van de openbare lagere school had een aardige verzameling ingestuurd. Een buitengewone hoeveelheid literatuur gaf den liefhebbers een overzicht van alles, wat er op dit gebied te verkrijgen is. De uitgevers hebben prach tig meegewerkt om dit overzicht volledig te doen zijn. Geen enkele belangrijke uitgever was in ge breke gebleven mee te werken. Boekhandel Rome- ny verzorgt de heele terugzending en had buiten dien zelf zijn groote voorraad beschikbaar gesteld, en kunstmatig strand met duin en vloedlijn gaf een indruk van het strandleven, vooral voor deze kuststreek is zooiets interessant. In een apart lokaal bevonden zich Indische voort brengselen en gebruiksvoorwerpen en tevens een mooie aquaria met de meeste van onze inlandsche visschen. Bij elke stand vond men de lectuur, die betrek king had op dit speciale gebied. Hpt bezoek op den eersten middag was inderdaad weer boven verwachting, ondanks het zeer ongun stige weer. Entrée wordt niet geheven. Ieder be langstellende is welkom. Alle scholen in den om trek zijn door het onderwijzend personeel uitge- noodigd. Voor de kinderen is hier dan ook een schat van materiaal aanwezig. Zondag- en ook gisteravond gaf de heer Schuil, die met veel opoffering van zijn vrijen tijd en met beschikbaarstelling van zijn volle werkkracht, ook nu weer de spil was waarom alles draaide, korte inleidingen over paddenstoelen-variëteiten, welke met lichtbeelden werden verduidelijkt. Hedenavond van 710 uur is de tentoonstelling nog geopend en zal ook de heer Schuil nog eens zijn lezing houden. W I E R I N G E N Openbare verkooping op Zaterdag 26 October 1935, in hotel de Haan te llippolytushoef, ten verzoeke van de erven Dr. P. Maats a Stuling te Voorburg, perc. 1 tevens t.o.v. erven Dr. P. Maats te Alkmaar. 1. Boerenbeliuizing, schuur, tuin, erf en grasland „De Drinkbeker" aan Hoofdweg, A. 2034 en 2035, to taal 2.40.60 H.A., verhuurd tegen f 294 per jaar. Huurtermijn verschijnende op 1 Dec. 1936 voor den kooper. Onderhoud: materiaal t/1 eigenaar, arb.loon t/1 huurder, kooper Dr. F. E. Quadekker voor f 3850. 2. Bouwland westdeel A. 2036, grenzend aan perc 1., pl.m. 1.22.00 H.A., in kavel elf, uitweg over 1, westzijde, kooper Dr. F. E. Quadekker voor f 975. 3. Grasland aan- en bezuiden Hoofdweg A. 1838, gr. 1.03.42 H.A., kavel twintig, kooper Dr. F. E. Qua dekker voor f 1425. 4. Bouwland, A 1846, gr. 2.22.20 H.A. kavel twintig, kooper Dr. F. E. Quadekker voor f 2080. 5. Bouwland grenzend aan en beoosten perc. 4 Westdeel van A 1847, pl.m. 1.32.90 H.A., kavel twin tig. Kooper Dr. F. E. Quadekker voor f 1375. Einde huur: perceelen 1 tot en met 5: behuizing 30 April 1937, bouwland Schoofbloot 1936, grasland 31 Oct. 1936, Huurprijs perc. 2 tot en met 5 f 60 per H.A. per jaar. Huurtermijn 1 Dec. 1936 voor den koo per. Kavel zes Westzijde. 6. Bouwland aan Stroeërdijk, Westdeel A. 1977, pl.m. 1.18.75 II.A., kooper C. Vermeulen Jz. voor f 1100; 7. Bouwland grenzend aan perc. 6, Westdeel 1978, pl.m. 1.30.S0 H.A., uitweg over 6 naar Stroeërdijk; kooper C. Vermeulen Jr. voor f 1030; 8. Bouwland grenzend aan perc. 7, Westdeel A 1979 pl. 1.30.25 H.A., uitweg over perc. 9 naar Hoofdweg; kooper J. Mulder Nz. voor f 825; 9. Bouwland, grenzend aan perc. 8 en aan den Hoofdweg, Westdeel A 1980, pl.m. 1.30.20 H.A., koo per J. Mulder Nz. voor f 655. Om de Oost: 10. De Westelinge, gras en bouw, Zuidzijde van A 937, pl.m. 50.75 A. 17.7625 sn., kooper C. Koorn Vz. voor f 525; 11. Haverweidje A 302, groot 42.60 A., 14.91 sn., kooper C. Koorn Vz. voor f 580; 12. Hoogeventje, A '14, groot 50.60 A. 17.71 sn., kooper C. Koorn Vz. voor f 425. 13. Bulleven, B 165, groot 84.20 A., 29.47 snees, koo per Dr. F. E. Quadekker voor f 460. In het Noorden en bij Hippolvtushoef: 14. Krocht van Piet Poel, C 1704, groot 38.90 A„ 13.615 snees, kooper E. Huibers Jbz. voor f 610. 15. Schelvenkrocht, Westdeel, C 1705, ged. pl.m. 37.33 A., 13.0655 snees, kooper Jb. Lont Szn. voor f597. 16. Noorderweg, Zuidzijde C 1721 en 1720, ged. plm. 50.85 A., 17.7975 snees,kooper Dr. F. E. Qua dekker voor f 630. 17. Groote Krocht aan Noorderweg, C 1921 en 1922, groot 1.03.60 H.A., 36.26 snees, kooper J. Schel- tus Nz. voor f 1450. 18. De Fok, C 1939, groot 35.80 A, 12.53 snees. Kooper J. de Haan Czn. voor f 490. 19. Krocht van Lou Smit, aan Dorpsweg, C 158, groot 62.70 A., 21.495 snees. Kooper M. Lont Pzn. voor f 890. 20. Marskeven, Oostzijde C 1931, ged. 40.90 A., pl.m. 14.315 snees. Kooper J. Kort Jbz. voor f 380. Bommen verzonden als gloeilampen. Zwartsluis. Oct. Naar wordt vernomen is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de N.V. Kon. Ned. KunstvuurvVérkfabriek A. J. Kat, v.h. Joh. Loeff te Leiden, ter za&e van overtreding van de wet op de ontplofbare stofien. Deze fabriek heeft n.1. zonder de vereischte vergunning een hoeveelheid vuurwerk ge leverd aan een te Zwartsluis wonende particulier. Zooals men zich zaJ kunnen herinneren heeft het vuurwerk gediend voor een „kanon", dat gebruikt werd bij een uitvoering op Koninginnedag. De ont> branding van het vuurwerk geschiedde toen zoo ra dicaal, dat het houten voorwerp uit elkander sprong en degene, die het bediende met ernstige brandwon den overdekt naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden vervoerd. Tengevolge van dit ongeluk is de zaak feitelijk aan het licht gekomen. Het „Nwsbl. v. h. N." vertelt er het volgende van: Bij het feest zouden saluutschoten worden gelost en daartoe had de heer De G., buiten de feestcom missie om, bij 'n vuurwerkfabrikant hier te lande een vijftal stukken vuurwerk van een pond elk be steld. Deze dingen zijn zeer gevaarlijk en geen speelgoed, zoodat ze vallen onder de „vuurwapen- wet" en het in bezit hebben, vervoeren en gebruiken is verboden. De betrokken fabriek had deze stukken (het zijn practisch bommen) niet aan particulieren mogen leveren. Verder had het vervoer moeten ge schieden met vergunning en vcrvoerbiljetten. Om dit te ontloopen was echter iets gevonden en werden ze in een doos als... „gloeilampen" verzon den, zonder daf er een haan naar kraaide. Tot..; het ongeval plaats vond en een streng onderzoek in gesteld werd en deze feiten aan het licht kwamen. 21 Achter Jan Dovis in Dorperkoog, C 658, groot 65.70 A., 22.995 snees Kooper Dr. F. A. Quadekker voor f 565. 22. Oostelijke helft van Steenkrocht, op Wester- klieft, bouw en gras, C 1331, ged. pl.m. 51.35 A., pL m. 17.9725 snees. Kooper J. de Jongh Wz. voor f690. De totale opbrengst is f 21.607. HO O GW OUn Een dezer dagen had het zoontje van den heer K. het ongeluk bij het bietenrijden van een drie- wielige kar te vallen, waarna hij door den kar werd overreden. De jongen werd tamelijk ernstig gewond; het bleek, dat zijn beide armen gebroken waren. AARTSWOUD. Ondanks het slechte weer heeft het 2e elftal toch nog tegen Wijdenes gespeeld. Met een nederlaag van 15 moesten ze in de gasten hun meerderen erken nen. Toen 's middags Sport uit Hoorn kwam, stond het terrein blank van het water en werd afgekeurd. I A N G E N D ÏJ K We vernemen, dat zich voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Gemeenschappelijke U.L.O.- school 9 sollicitanten hebben aangemeld. Men deelt ons mee, dat het gemeentebestuur van Broek op Langendijk een schrijven van den Minister heeft ontvangen, waarin op de noodzakelijkheid ge wezen wordt, de loonen en salarissen van de werk lieden en ambtenaren, ook van die der bodrijven, meer in overeenstemming worden gebracht met het nlaatselijk loonpeil. Als gevolg hiervan, zoo deelde men ons mee, bestaan er voornemens met voorstellen ie komen voor een salariswijziging voor het perso neel der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven. ZUIDSCHARWOUDE. Biljarten. Bij de door den Biljartbond Alkmaar en O. gehou den wedstrijden, maakte O.K.K. alhier 612 car. tegen Excelsior 455 en O.K.K. II tégen Excelsior II 482411, zoodat in beide wedstrijden voor O.K.K. de uitslag 2—0 was. NOORDSCHARWOÜDE. SJOELSPORT. Ie klasse: P. Koeman—A. Kramer 12—1—7 1572 1559; P. Nieman—P. Visser 10—10 1246—1245; G. V. Rijn—M. Sloovis 14—6 1627—3199. 2de klasse: D. DrostE. Bos Sr. 1028 1411 1402; P. Veen—J. Duyvis 1—1—8 1632—1647; A. Kroon—P. Kat 9—1—10 1103—1189; J. H. de Laat— G. Smit 8—1—11 1218—1290; P. Pool—J. Peetoom 11—2—7 1427—1280; Jb. Peters—D. Peetoom 13—1— 6 1392—1304. 3de klasse: J. SmitH. Oudshoorn 1316 1386 —1176; J. van Dort-H. Lichtenberg 15—1—4 1366— 1080; J. Beenken—G. Ameling 11—36 1143—1060; P. SmitD. Man 18—2 11390—1031. CALLANTSOOG Feestavond Ciam Antauen. Zondagavond voerde de plaatselijke esperanto-club Ciam Antauen in Hotel „De Haan", het tooneelstuk „Materialisme" op. Ondanks het slechte weer, was de zaal aardig bezet en de aanwezigen hebben den geheelen avond genoten van goed tooneelspel; onge twijfeld een resultaat van de grondige studie, die aan deze uitvoering voorafging. Het spel behoefde geen tooneelsverandering, hetgeen een prijzenswaar dig snelle opeenvolging van de drie deelen tengevolge had. De rollen waren over het algemeen goed verzorgd en verdeeld onder de navolgende dames en heeren: mevr. J. Kos—Duit, mej. G. Brouwer, J. de Wilde, H. J. Schut, C. van Twijuijver, A. W. H. de Wit en H. Toes. We zullen niet alle rollen bespreken; dit zou ons te ver voeren; een uitzondering willen we maken en..we! voor ^en heer de Wilde, die de rol van mijn-directeur speelde. We kunnen gerust zeggen, dat hij het spel droeg. Na de pauze volgde een klucht, die veel succes oogstte. Als waardig besluit volgde een geanimeerd bal. De baten van dezen avond komen ten goede aan het bibliotheekfonds der Esperanto-Club. O Tl BE N 7 E B O R P Politie. Gevonden een paar zoo goed als nieuwe werkschoe nen; een paar regenpijpen. Iepenziekte. Bij het laatst gehouden plaatselijk onderzoek van wege het Staatsboschbeheer is gebleken, dat 2 iepen in de gemeente moeten worden ontschorst. De heer W. T. J. Buddendorf Is no. 1 geplaatst op de voordracht voor hoofd der school te Corle (Gemeente Winterswijk). HARENKARSPET DIRKSHORN. Bij de Zondag j.1. gehouden verkiezingen zijn herbenoemd respectievelijk tot Kerkvoogd en Nota bel der Ned. Herv. Gemeente alhier, de heeren A. Kistemaker en J. Wartenhorst.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2