Provinciale salarissen in De nieuwe regeling van de pacht. Wateronttrekking aan de duinen. Dinsdag 29 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9839 De meening van de raden gevraagd. Gevaarlijk individu ingerekend. Koe uit de weide gestolen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. HET RISICO DER BLOKKADE. Het duo van Dusseldorf geknipt Het IJsselmeer als bron voor leidingwater. Staat van beleg opgeheven in Griekenland. Verzet tegen het condnuatierecht. De zooveelste bekentenis te Oss. Voornemen van Gedeputeerde Staten om de jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen en antvangers met S pet. te verlagen. Ged. Staten van Nord-Holland hebben aan de gemeenteraden in hnn provincie medege deeld, dat zij voornemens zijn in verband met de voorgenomen verlaging der rijkssalaris- Sen, de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten met 5 pet. te verlagen. Zij vragen het gevoe* len van den raad daarover aan hen mede te deelen. De standplaats-aftrek middelpunt van discussie. De voordracht van Ged. Staten van Noord-Holland tot invoering van een standplaatsaftrek voor de pro vinciale ambtenaren heeft in de commissie uit de Provinciale Staten aanleiding gegeven tot uitvoerige discussie. Met 9 tegen 4 stemmen heeft de commis- Bie aan de Staten geadviseerd de voordracht te ver werpen en dus niet aan den door den Minister ge- Btelden eisch te voldoen. Vele leden der commissie waren van oordeel, dat Ged. Staten hadden moeten weigeren aan den eisch te voldoen. Andere leden wa ren van oordeel, dat de provincies in het vraagstuk jder salarieering geen vrije positie meer hebben en zich naar den eisch der Regeering hebben te voegen. Het lid van Ged. Staten, de heer mr. dr. Witteman, antwoordde, dat de leden van Ged. Staten niet geroe pen zijn, het regeeringsbeleid te verdedigen. Zelf heb ben zij geen standplaatsaftrek gewild. Zij hebben ech ter gemeend, te moeten streven naar datgene wat voor het personeel nog te bereiken was. En wat be reikt Is van de regeering, is, volgens hem, een be langrijke concessie. In geval, dat de voordracht door 'de Staten zou worden verworpen, zullen Ged. Staten moeten trachten te redden wat te redden is. Hij ging agenten met een broodmes te lijf. Gisternacht heeft "de 86-jarige J. K, een berucht type, die wegens het plegen van doodslag reeds een gevangenisstraf ondergaan heeft, op den Mekkelholts- dwarsweg te Enschedé, twee agenten van politie met gen broodmes aangevallen. Een der politiemannen trok zijn revolver, doch het Wapen ketste. De andere agent slaagde er intusschen In den man zijn revolver tegen het lichaam te druk ken en op zijn sommatie liet deze toen het mes val- ]en. K. kon daarop overmand worden. Hij zal wegens poging tot doodslag ter beschik king yan de justitie gesteld worden. Twee verdachten aangehouden. Door 3e gemeentepolitie van Heteren zijn gear resteerd de beide daders van den diefstal van een koe uit de weide onder die gemeente in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. Het zijn de loonslager K. v. Jr. te bieteren en de slagersknecht G. B. te Ren- kum. Laatstgenoemde heeft het vervoer van de koe erkend, de eerste dader blijft echter ontkennen iets met dien diefstal uitstaande te hebben gehad. De uit de weide gestolen koe behoorde aan den graanhande laar Aalbers te Heteren. Het dier is vervoerd op een mede op listige wijze verkregen auto, naar de vee markt te Utrecht, alwaar het is verkocht voor f105. Den kooper is per radio verzocht zich bij den burge meester van Heteren te melden. Tegen de daders zal een vervolging worden ingestel wegens diefstal in vreeniging gepleegd. Fransche sportvlieger redt zich door een p ar achutespr ong. De Parfjsche luchtvaart-medewerker yan de N.R. Crt. meldt: Guy de Chateaubrun, de bekende Fransche ama teur sportvlieger, winnaar dit jaar van den Esders- beker is Zondagmorgen te Orly opgestegen met de bedoeling den Michelin-beker te winnen. Hiertoe moest hij het traject OrlyBordeaux—Orly—Cler- mondFerrandOrlyMarseilleOrly, lang 2.902 K.M. in korteren tijd afleggen dan Arnoux, de voor- loopige houder. De Chateaubrun ondernam den tocht niet de bekende Engelsche constructie Percival „New Gull", voorzien van een 6-cylinder Gipsy-motor met een vermogen van 200 P.K. Hij vloog te Orly op om 6 u. 43 m. en landde te Bordeaux om 8 u. 20. Den afstand van 481 K.M. had hij afgelegd met een uur gemiddelde van 320 K.M. Na een oponthoud van slechts 4 minuten vervolgde hij zijn vlucht. Nog vóór Augoulème werd hem het vliegen op normale hoogte onmogelijk gemaakt door een wolkbank. Slechts één weg om zich uitd en moeilijken toestand te redden restte hem. Hij probeerde een grooter hoog te te bereiken ten einde boven de wolken voort te zetten. Hierbij werd hem ieder uitzicht benomen en plots verloor hij elke controle op het kleine snelle en uiterst gevoelige toestel. De Percival verliet bruusk zijn baan en dook met een duizelingwekken de snelheid naar omlaag. De Chataubrun wist zich reddeloos verloren. Door een gat in de wolken zag hij op 150 M. onder zich den grond. Hij besloot uit het toestel te springen, opende het dak van z'n cabine en dook even hierna in het luchtruim, terwijl hij nog een lineaire snelheid van ten minste 300 K.M.-uur en op een hoogte van 120 M. was. Nog vóór zijn pa rachute zich opende zag hij zijn machine neerstorten Het valscherm redde De Chateaubrun toen deze iede re hoop op redding verloren had. Hij kwam er met eenige kneuzingen vanaf. Het is duidelijk, dat Cha teaubrun niet de minste kans meer heeft vóór 31 October, den laatsten dag, nog een poging te wagen. Nooit zal Engeland aan een blokkade deelnemen zonder steun van Amerika, Duitschland en Japan. Londen. Baldwin heeft gister een rede ge houden te Wolverhampton en daarbij critiek uitge oefend op degenen, die Italië wenschen te isoleeren. De coöperatieve vredespoging, zoo zeide hij, is geen droom en geen don Quichottisme, maar ge meenschapszin. Alleen kunnen wij den vrede niet verkrijgen, met de nadere landen der wereld samen zullen wij naar den vrede streven. Zinspelend op het risico van een blokkade, die weliswaar thans niet wordt ingesteld, maar als ge volg van de sancties in de toekomst zou kunnen worden ingevoerd verklaarde Baldwin nooit te zul len toestaan, dat Engeland deelneemt aan een blokkade, tenzij het verzekerd is van den steun en de sympathie van de Vereenigde Staten Duitsch land en Japan. Vervolgens de bewapening besprekend, zeide Baldwin: Er is geen sprake en er zal geen sprake zijn van een enorme bewapening. Wat wij willen en wat wij noodig hebben is de vervanging van de voor den oorlog gebouwde oorlogsschepen door mo derne eenheden. Ze kwamen in ons land inbreken. Gisternacht te omstreeks twee uur heeft de ge meentepolitie van Beek (L.) op den Rijksweg, tij dens een hevig onweer, twee Duitschers aangehou den, die daar met een motorfiets reden. Het twee tal kon nummer-, noch rijbewijs toonen. Ook wa ren zijn niet in het bezit van de vereischte papie ren. Zij werden in verzekerde bewaring gesteld. Uit de taschen, die zij bij zich droegen, werd uit sluitend inbrekersgereedschap te voorschijn ge bracht, zoodat bij dé politie twijfel rees of de mo torfiets wel het rechtmatig bezit van de berijders was. Inderdaad bleek bij een ingesteld onderzoek dat deze motorfiets door de beide mannen, zekeren Heinrich Krapohl, oud 30 jaar, zonder beroep, af komstig uit Rheidt en den 33-jarigen K. Ratner, afkomstig uit Dusseldorf, uit een. garage van een kasteelbewoner te Gravenberg nabij Dusseldorf, gestolen was. Beide mannen, die bekend staan als „het duo van Dusseldorf" hebben in Duitschland tal van inbraken gepleegd. Zaterdagnacht zijn zij op weg naar Ne derland de grens bij Vlodrop gepasseerd. In de afgeloopen week zijn in de omgeving van Beek in kerken en scholen, alsmede hij tal van par ticulieren, herhaaldelijk inbraken gepleegd. De be wijzen zijn voorhanden, dat de aangehoudenen, die blijkbaar wel vaker de grens overschreden, hieraan debet zijn. Noodkreten uit een streek, die verdroogt. De via regia uit de moeilijkheden: een meer Flevo, dat bruikbaar leidingwater geeft, Midden November zal koning George vermoedelijk terugkeeren. Athene. De staat van beleg in Griekenland is opgeheven, hoewel iedere uiting tegen de mo narchie ten strengste is verboden, evenals alle op ruiing. Kranten, die hierin overtredingen begaan, kunnen door den minister van justitie word- den verboden. Dagelijks worden opnieuw commu nisten verbannen. De koning zal vermoedelijk midden November te rugkeeren; een commisie van drie leden zal naar Londen gaan, om den koning het resultaat van het plebisciet mede te deelen. Reeds meerdere malen heeft de heer ,T. van de Hoe ven in de N. R. Ct. gewezen op de voortdurende toe nemende moeilijkheden, die zich bij de winning van duinwater voordoen. Tengevolge van de veel en veel te sterke wateronttrekking veroorzaakt men niet al leen uitputting van den watervoorraad in den on dergrond der duinen en verzilting van het omhoog gebrachte duinwater, maar men berokkent ook ern stig nadeel aan de grondgebruikers in de duinstreek. In het Handelsblad van 17 October deelt de Haar- lemsche correspondent van dat blad het een en an der mede aangaande dit laatste gevolg, waaruit nog maals blijkt, hoe snel de toestand verergert. Het be richt (dat wij toen overnamen Red. Sch. Courant), geeft vooral inlichtingen over de streek tusschen het Noordzeekanaal en Egmond, in het bijzonder over gronden, die in de gemeenten Wijk aan Zee, Heems kerk en Castricum liggen. Alleen reeds in dit beperk te gebied gaan ongeveer 600 bedrijven, uitgeoefend op in totaal ongeveer 900 ha., steeds meer achteruit. Vol gens den correspondent ziet men hier het liefst een grondwaterstand van een meter beneden de oppervlak te; het grondwater is echter gezakt tot 2 of 2% m. en in den afgeloopen zomer tot 3y2 m. Een uit de drie genoemde gemeenten gevormde commissie en het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zoeken nu voornamelijk in twee richtingen een oplossing. Ten eerste stelt men voor water te pompen uit het Alkmaardermeer in een of meer kanalen, die langs den duinvoet zouden moeten loopen. Uit de kanalen zou men dan naar behoefte water kunnen toelaten. Ten tweede stelt men voor daar, waar de verbete ring het dringendst noodig is, de gronden af te zan den. Tot zoover het bericht. Naar het mij lijkt, aldus de heer Van der Hoeven, zijn beide voorgestelde middelen tot oplossing vol strekt ondeugdelijk. Van het oppompen van water kan slechts daar succes verwacht worden, waar óf goed water ter be schikking staat, óf, indien dit niet beschikbaar is, teelt plaats vindt van gewassen, die niet al te zeer geschaad worden door minder deugdelijk water. In het genoemde gebied heeft men echter met zoutge- voelige cultures te doen, zoodat slechts water met een laag zoutgehalte van nut had kunnen zijn Doch het water uit het Alkmaardermeer bevat gemiddeld on geveer 20 pet. zeewater, blijkens waarnemingen van mevr. dr. N. L. Wibaut—Isebree, Moens gedurende de jaren 1930-1933. Soms was zelfs in de genoemde ja ren het zeewatergehalte nog twee maal zoo hooig. Het behoeft dus wel geen betoog, dat de uitkomst van deze kostbare proefneming niet aan de verwachtin gen zou beantwoorden. Wel mag men verwachten, dat het zoutgehalte van het Alkmaardermeer tengevolge van de voortschrij dende ontzilting van het meer Flevo zal dalen, doch m.i. moet het uitgesloten geacht worden, dat deze da ling zoover zal gaan, dat het water voor de bevloeiing van gevoelige cultures zal kunnen worden gebruikt. De zeer groote hoeveelheden zeewater, die bij elke schutting op het Noordzeekanaal belanden, en die voortdurend de aangrenzende boezems brak houden, doen den goeden invloed, dien de ontzilting van het meer Flevo zou kunnen hebben voor een groot deel i Vrees voor ongewenschte bevoordeeling van den pachter. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot nieuwe rege- ling van de pacht is thans verschenen. Verscheidene ldeen betuigden hun instem ming met het wetsontwerp. Sommigen wil den er echter dadelijk op wijzen, dat de wer king van de huns inziens juiste voorschriften geheel afhangt van de wijze, waarop zij door de in te stellen pachtkamers zullen worden toegepast. Het zal dus zaak zijn, de uitvoering der wet te leggen in handen van mannen, die groote kennis van zaken weten te paren aan een even grooten zin voor recht en billijk heid. Verscheidene andere leden konden dit gunstig oordeel niet in alle opzichten deelen. Hun grootste bezwaren richten zich tegen de bevoegdheid van den rechter tot het ingrijpen in nieuw gesloten pacht- overeenkomsterf. Een deel dezer leden kon ook niet Inzien, hoe dit wetsontwerp een oplossing zou kunnen geven van de vraagstukken, waarover bij de behandeling van de ontwerpen-1929 het meeste verschil van meening be stond. Sommige leden achtten het tijdstip voor de indiening van dit ontwerp, dat een defi nitieve regeling van het pachtwezen wil ge ven en niet als crisismaatregel, bedoeld, is, slecht gekozen. Zij konden niet aan deni ndruk ontkomen, dat de tegenwoordige moeilijke omstandig heden te veel hun stempel op de voorgestelde regeling hebben gedrukt. Verscheidene leden betwijfelden zeer of het wets ontwerp, dat den economischen toestand der pachters wil verbeteren, wel kan dienen om het gestelde doel te bereiken. In de eerste plaats wezen zij er op, dat door de zeer ingrijpende beperkingen, welke het eigendomsrecht van den grondeigenaar zal ondergaan, de geneigd heid tot verpachten zal afnemen. De verkoop van landelijke eigendommen zal in de hand worden ge werkt. Verzet tegen het continnatierecht. De voorgestelde regeling van het continuatierecht hierop neerkomende dat de meeste pachtovereen komsten voor onbepaalden tijd zullen moeten worden aaangegaan, ontmoette bij verscheidene leden groot bezwaar. Nu zal de eigenaar, die eenmaal tot verpachting is overgegaan, kunnen worden gedwongen, onder voor waarden welke hij niet wenscht, de pacht meer dan tien jaar voort te zetten met een pachter, dien hij niet wenscht en dien hij ook al weigert de rechter uit te spreken dat hij zijn verplichtingen niet behoor lijk is nagekomen niet geschikt acht. De groote beteekenis welke de gepachte grond voor het bestaan van dén pachter heeft, erkenden zij: deze behoort huns inziens echter, in plaats van tot een continuatierecht te leiden tot opneming in de wet van een recht op schadeloosstelling bij on redelijke opzegging. Sommige leden bepleitten het openstellen van de mogelijkheid, pachtovereenkomsten voor een be paalden tijd aan te gaan, in het bijzonder ten aan zien van boschbouw en weiland. De gewoonte, der gelijk land voor een bepaald aantal jaren te pachten, is sinds overoude tijden in de volksovertuiging ge worteld. Verscheidene leden hadden tegen de regeling van het tegengaan van buitensporige pachtovereenkom sten zeer ernstige bezwaren welke zich richten tegen de voorgestelde bevoegdheid van den rechter, in te grijpen in alle zoo juist tot stand gekomen pachtover eenkomsten, en deze hetzij te vernietigen, hetzij wat nog erger is— te wijzigen. Zij achten een behoorlijk onderzoek van alle pacht overeenkomsten practisch onuitvoerbaar, terwijl zij dit ingrijpen van den rechter geheel in strijd achten met de beginselen van het Nederlandsche verbinte nissenrecht, doch ook onaanvaardbaar omdat den pachter elk gevoel van verantwoordelijkheid zal wor den ontnomen. Wat betreft de berechting van pachtzaken, In ver band met de pachtcommissies, vreesden sommige le den, dat door de samensmelting van rechtsprekend orgaan en deskundig adviseerend college de door de pachtkamers te verstrekken adviezen inzake pacht, overeenkomsten, licht een dringend karakter zullen verkrijgen, nu zij immers afkomstig zullen zijn van het lichaam, dat in hoogste instantie recht spreekt. Vele leden drongen met klem aan op het mogelijk maken van hooger beroep van de beslissingen der pachtkamers. Verwachting: Matige tot krachtige, Westelijke tot Zuidwestelijke of Zuidelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, later kans op eenige re gen, aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten* Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. 52 gr. F. SUBLIMAATP ASTILLE SI voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. te niet. Hierin schijnt voorloopig weinig verbetering te kunnen komen. Bepaald zeer verderfelijk zou het zijn, de gron den af te zanden. De lage grondwaterstand houdt verband met de sterkte van de wateronttrekking aan de duinen. Doch een dergelijke onttrekking als nu plaats vindt, zal men nog slechts een beperkt aantal ja ren kunnen volhouden; daarna zal de duinwater voorraad opgebruikt zijn of zoo goed als opgebruikt. Men zal dan van verdere onttrekking moeten af zien, of deze ten hoogste op veel beperktere schaal kunnen voortzetten. Tengevolge daarvan zal de grondwaterstand stijgen, waardoor de afgegraven gronden weer veel te laag zouden liggen. Men zou dan moeten aanzien hoe ze veranderden in plas sen of men zou weer moeten ophoogen, wat groote, wellicht zelfs onoverkomelijke bezwaren zou mee brengen. Een andere mogelijkheid: inpoldering en bemalen van de afgegraven gronden, zou ten ge volge kunnen hebben dat men met een zeer onaan gename en schadelijke kwel te maken kreeg. Gelukkig bestaat er echter nog hoop op een op lossing, door welke men de zoozeer in nood ge brachte bedrijven wél op deugdelijke wijze te hulo zou kunjien komen. Uitgaande van de vooronderstel ling dat het meer Flevo zoo sterk ontzilt zal wor den dat het bruikbaar wordt als bron van water leiding, zal men eenmaal zooveel duinwater als men diensti gacht door water uit het meer kunnen vervangen. Wanneer onttrekking van water aan de duinen sterk beperkt werd, zou het grondwater weer stijgen,, althans wat het water betreft, af doende geholpen zouden zijn. Als wij er ons aan mogen houden dat het water uit het meer Flevo geschikt zal zijn voor het win nen van leiding-water, zoodra het minder dan on geveer 200 milligram chloor per liter bevat, en wanneer wij aannemen, dat de ontzilting van het meer zal verloopen volgens de minst optimistische verwachting van den dienst der Zuiderzeewerken, dan zou begin 1938 een zoo groote hoeveelheid lei dingwater beschikbaar komen, dat de duinwater- onttrekking in elke gewenschte mate beperkt zou kunnen worden. Hoewel niet algemeen verwacht wordt, dat het genoemde chloorgehalte reeds begin 1938 bereikt zal worden, en hoewel zelfs hier en daar gevreesd wordt, dat het chloorgehalte van 't meer Flevo, na de uitdrijving van het oorspronke lijk aanwezige Zuiderzee-chloor wel eens hooger zou kunnen blijven dan de dienst der Zuiderzee werken hoopt, moet men m.i. in deze richting de oplossing zoeken. De betrokkenen zullen verstandig doen er op aan te dringen, dat zoo afdoend moge lijke maatregelen genomen worden om het chloor gehalte van het meer te verlagen. In elk geval ver mij de men alles, wat wellicht het chloorgehalte boven de grens van het toelaatbare zou doen stij gen. Hiertoe zou ongetwijfeld ook de noordooste lijke Zuiderzeepolder kunnen behooren. Immers zal ded rooglegging van dezen polder ln de eerste jaren het chloorgehalte van het meer Flevo met ongeveer 30 m.g. per liter doen stijgen. Een arrestatie wegens uitlokking tot brandstichting. De gemeentepolitie te Oss heeft gisteravond ge arresteerd den 42-jarigen arbeider J. v. d. V. uit Oss, verdacht van uitlokking tot brandstichting in zijn woning op de Ossche heide op 12 Mei 1932, die door het vuur werd vernield. Voor de brandstichting had hij aan een lid van de Ossche bende f50 betaald. Het pand met inhoud was hoog verzekerd. De verzekeringssom is aan v. d. V. uitbetaald. De man is naar het politiebureau overgebracht en aan een verhoor onderworpen. Tenslotte bekende hij. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch worclen gesteld. DOOR KINDEREN GEBOUWD. Een spoorweg. Het Fransche blad, de Temps meldt, dat ongeveer i 500 scholieren te Tilits in hun vrije uren een spoor weg hebben aangelegd die over een spoorbreedte van 75 c.M. en eenafstand van 400 M. in een park daar ter stede loopt. De trein bestaat uit een lo comotief en drie wagens. De kinderen zelf zorgen voor de exploitatie, dank zij welke in drie maan- den 65.000 personen vervoerd zijn. Er staan twee stations en de lijn wordt nu ver- 1 lengd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5