Jet Plan van den Arbeid", UW «TEUGD RUISENDE Wat anderen er van denken. Geachte Redactie. Naar aanleiding van Uw onderschrift van de Eco nomische Kroniek van deze week verzoek ik U be leefd onderstaand in Uw blad op te nemen, bij voor baat mijn dank. Ik twijfel er geen moment aan of U zult zeer veel verzoeken van hen, die er een andere meening op na houden, dan uwe medewerker, ontvangen. Ik zou U echter willen verzoeken: geef hen allen de volle gelegenheid hun gedachten naar voren te brengen. De samenstellers zullen zeer zeker ervaring genoeg gehad hebben om alleen op theoretische grondslag dit Plan samen te stellen. Diverse medewerkers heb ben toch in andere landen, Zweden en Denemarken b.v. waar men in die richting werkt, zooals dit Plan aangeeft, en met succes, e. en a. onderzocht en zullen toch niet klakkeloos deze economische verandering door hun in het Plan aangegeven, neerschrijven. Wanneer Uw medewerker schrijft: „dat iemand, ,die alles ziet door de eigen bril, nooit verder kan „komen dan tot waarheden, die voor hem zelf gel- i „den, die echter voor een ander hoegenaamd niet „behoeven op te gaan, dan ben ik dit lang niet ,met hem eens. Juist doordat de SD.A.P. en N.V.V. in de laatste jaren alles van diverse kanten bekijken en zich zeer zeker niet altijd laten leiden door partijbelangen, had het inzicht omtrent het Plan van den Arbeid van Uw medewerker anders moeten zijn. De medewer kers van het Plan van den Arbeid laten zeer zeker tegengestelde inzichten niet onbesproken, getuige het Wetenschappelijk Bureau van S.D.A.P. en N.V.V. Heeft Uwe medewerker Zondagmorgen j.1. geluis- iterd naar Prof. Dr. J. Tinbergen?, die een economisch overzicht van het Plan gaf, zoo ja, dan zal dit zijn zienswijze veranderd hebben, al zal het niet van harte gaan. Moet ik er verder op wijzen, wat andere bladen van het Plan schreven? b.v. Het R.K. Dagblad „De Tijd" schrijft: „...dat het plan is een ernstige poging om ver dichting te brengen in de crisisnood en het lot „van honderdduizenden werkeloozen te verbete ren." „De Volkskrant" het dagblad der R.K. Vakbeweging schrijft: „De Sociaal-Democraten hebben, in navolging „hunner partijgenooten in andere landen een „Plan van den Arbeid gemaakt. Het is ernstig „bestudeerd, en verdienstelijk werk. Het kan „mogelijkheden tot werkverruiming aamvijzen." Het R.K. „Huisgezin" schrijft: „Van de uitgaven welke op sociaal- en econo- „misch terrein van de zijde der S.D.A.P. in het „licht zijn gegeven, is het Plan van den Arbeid „het meest grootsche in opzet en het belangwek kendste in uitvoering." „Verder: de Katholieken behooren tot deze tegen standers uit beginsel zeker niet, zij zijn afge zien van de nadere practische uitwerking geen „tegenstanders van een stelsel, waarbij gemeen- „schapsorganen leiding geven aan het economi sche leven van het productie-apparaat en de „ordening van het bestaande.' De „Avondpost" onder redactie van D. Hans schrijft: „Een woord van respect voor deze opbouwende „arbeid, is zeer zeker op zijn plaats. Men moge „er mee instemmen of niet, hier is, van socialis tisch oogpunt bezien,neen, óók bezien uit ander gezichtshoek" groot en belangrijk werk gedaan, „dat door ernstige menschen niet mag worden „verwaarloosd of met zekere ironie of kleinee- „ring behandeld." Dét is andere taal en voor deze menschen heb ik respect, die bestudeeren e. en a. eerst voordat men er pver schrijft. Uwe medewerker schrijft verder: „Wat is verder een „normale" rente? Wie zegt, dat „het nageslacht de werken, die nu worden aange legd, inderdaad noodig hebben?" Feuilleton. door MARGARET PEDDLER. I 19. Weer zweeg ze en keek peinzend voor zich uit. Dieve hemel, wat kon het leven toch moeilijk zijn! Tot op zekere hoogte was ze het volmaakt met den Jongen man eens, doch tóch... Hij scheen niet te be denken dat hun beider geluk er mee gemoeid was. Hij moest echter zooals hij zei zijn zelfrespect kun- pen behouden... „Per slot van rekening", zei hij glimlachend, „was !k van plan geweest weg te gaan zonder je iets te bekennen van mijn gevoelens. Dat was zeer zeker gebeurd, indien die stormdag naar het eiland er niet tusschen was gekomen, kindje". „Dan ben ik dien storm erg dankbaar", zei Phil met een diepen zucht. Hij lachte weer en nam haar in zijn armen. „Ik ook, allerliefste, oneindig dankbaar. Nu moeten we afscheid nemen, Phil," zei hij op ernstigen toon. Hij keek de speelkamer rond, waarin juist een paar breede zonnestralen vielen, die rustten op de beken de, ouderwetsche meubelen... op de piano, waaraan Venetia zoo dikwijls gezongen had... op het schil dersezel in den hoek, en Pier's ruwe schetsen aan den muur. „Je moet hier afscheid van me nemen Ik zou kunnen vragen: heeft ons vroegere geslacht er aan gedacht of de smalle wegen, de ondiepe ka nalen, de slechte bruggen, de stoomtreinen voldoende waren voor de toekomst? Wij hebben rekening te houden met de toekomst en dat doet het Plan van den Arbeid, dat houdt niet zooals Uwe medewerker zich halsstarrig vast aan de tegenwoordige omstan digheden. Eveneens maakt Uwe redactie alsmede Uwe me dewerker aanmerking o.a. op het volgende: „Voorzoover deze grootere waardeproducten (per „arbeidseenheid) wordt verkregen door betere or ganisatie van het werk, bezit zij de tendenz tot „vermindering van het aantal arbeiders (dat is „dus werkloosheid! Red.) enz." Geeft het Plan niet de middelen aan om hierin te voorzien? o.a. „Natuurlijk mag dit voordeel voor den één niet „gekocht worden ten koste van blijvende werk loosheid van den ander. Zooals het tempo der „rationalisatie, zoo moet daarom ook het tempo „der ordening worden beheerscht" of „Het is één van de grondstellingen van het Plan ,dat deze ordening slechts mag geschieden met „een snelheid, overeenkomende met die waar- „mede nieuwe arbeidsmarkten worden geopend." Bovendien is er aan een wachtgeldregeling ge dacht, waardoor deze menschen na eenigen tijd bij meerdere productie in andere bedrijven onderge bracht kunnen worden. Niet alleen heeft Uwe economische medewerker critiek gegeven, doch bij de lezing van de schampere critieken, in het bijzonder in liberale bladen, over de waanwijze hervormers, die meenen de economische structuur te kunnen wijzigen door hun inzichten en plannen, zijn meer dan eens aanleiding geweest om het hoofd te schudden, daar voor mij de overtui ging vast staat, deze menschen de plannen van den arbéid niet goed bestudeerd hebben. Neem nu Mr. M. Verkade, die in het humanistisch- christelijk Weekblad „de Opbouw" er zijn voldoening over uitspreekt, dat in de Belgische regeering de ka tholiek van Zeeland en de soc. dem. Prof. Dr. Hen drik de Man elkaar gevonden hebben, „tot zeer vruchtbare crisisbestrijding", verder die van het christelijk-historisch dagblad, „de Nederlander", dat men beter doet eerst den inhoud van het Nederland- sche Plan van den Arbeid af te wachten, alvorens het af te breken, omdat de tegenwoordige wereld omstandigheden inderdaad aantoonen, dat wij de bakens moeten verzetten. Ik geef toe dat zulks niet in een zucht en een vloek kan, doch wat is de reden geweest van den Engelschen Minister van Buitenlandsche zaken op 11 Sept. 1935, in de Volkenbondsvergadering te Genè- ve, om daar openlijk te erkennen, dat het vraag stuk dat de wereld thans bezig houdt, er feitelijk één is van economischen aard en dat daarvoor een op lossing gevonden moet worden. Het zijn juist de S.D.A.P. en N.V.V. die trachten deze economische toestanden met hun Plan van den Ar beid te wijzigen, dit Plan van den Arbeid waaraan groote kopstukken als Prof. Dr. J. Tinbergen, Ir. H. Vos, Prof. Dr. J. v. Gelderen, Ir. Dr. Th. van Waerden en anderen, maanden, ja bijna jaren gewerkt hebben, is toch niet iets om in een paar kolommen econo misch overzicht in de Schager Courant af te kammen of af te breken en af te keuren. Ik ben de meening toegedaan dat deze schrijver het Plan van den Arbeid van SD.A.P. en N.V.V. ab soluut niet bestudeerd heeft, doch omreden hij er tevoren van overtuigd was, er toch tegen te zijn, dit boek vlug heeft doorgelezen en toen zijn oordeel gevormd heeft. Zulks is toch onmogelijk om anderen, die eveneens trachten er een gezonde gedachte op na te houden naar aanleiding van eenige honderden woorden, uit dit Plan van den Arbeid, hun oordeel nier over te geven. Ik had van de redactie verwacht dat zij er liefste, in deze kamer, waarin we samen zoo geluk kig zijn geweest." Ze drukte zich hartstochtelijk tegen hem aan. „Moet je werkelijk weggaan, Terry. Moet het?" „Lieveling, je weet dat het moet." Hij kuste haar thans op een hartstochtelijke, wanhopige manier, omdat ze beiden wisten dat deze liefkoozingen ge durende lange, lange maanden de laatste zouden zijn. „Maar ik kom terug. Vergeet me niet, Phil Beloof me dat je me niet zult vergeten." En Phil, die hem aanzag met oogen, welke donker waren geworden van verdriet, antwoordde bijna toonloos: „Ik beloof het." HOOFDSTUK XI. Winter. Niettegenstaande de gong voor het ontbijt zich al eenige malen had laten hooren, en Phil gekleed en wel was, maakte ze toch geen beweging om naar be neden te gaan. Ze stond voor het raam van haar slaapkamer en staarde naar buiten, waar de winter de aarde met sneeuw had bedekt. De zomer was reeds lang voorbij. In September was het dagelijks killer geworden, de zonneschijn gaf minder warmte, en bijna onmerkbaar was de koude gekomen. De winter had zijn bevroren handen uitgestoken, en de boomen hun bladeren en schoon heid ontnomen. Het was nu in het midden van December... vier lange maanden sinds Terry's vertrek. En in dien tijd had hij haar geen enkel woord geschreven wat de anderen niet hadden kunnen lezen. Ja, hij had tel kens iets van zich laten hooren, maar niet in het bijzonder aan haér. Tante Jem, de jongens, en zelfs Venetia, hadden korte briefjes en kaarten van hem gekregen van de verschillende steden in het buiten land die hij bezocht, doch er was nooit iets speciaals voor haar geweest. van overtuigd was dat het grootste gedeelte van ons volk dit Plan nog niet kent en zoodoende deze vraag nooit had mogen stellen. Ik kan mij heel goed in denken dat de redactie dit doet om hun krant aan trekkelijk te maken voor haar lezers, doch dan moet ieder lezer zooveel als ieder ander de gelegenheid hebben een en ander te bestudeeren, opdat geen een zijdige voorlichting plaats vindt. Bovendien had men verstandiger gedaan dit Plan van den Arbeid dat op het buitengewoon congres van SD.A.P. en N.V.V. op 26 en 27 dezer behandeld is af te wachten. De dag vóór dit congres zijn er diverse sectie vergadering met genoodigden (vooraanstaande per soonlijkheden) gehouden, waar deze laatste de gelegenheid gegeven werd van gedachten te wis selen met de samenstellers van dit Plan van den Arbeid. Uit alles blijkt dat wij en vooral onze menschen niet over één nacht ijs gaan. Wij gevoelen de grootste ellende die er thans ge leden wordt, bij ons is de overtuiging; evenzoo als in het begin van het Plan van den Arbeid is aange geven, dat ieder mensch een menschwaardig be staan moet hebben. Bovendien kunnen door het werk, aangegeven in dit Plan van den Arbeid, duizenden werkloozen aan werk geholpen worden, wat verhooging der koop kracht beteekent. Door verhooging van koopkracht komt er meer aanvrage naar diverse artikelen; moet er dus meer geproduceerd worden, wat tot gevolg heeft dat er meer werkkrachten noodig zijn, het geld opnieuw begint te rollen. De middenstand dus meer kan verkoopen, dus eveneens betere tijden kunnen beleven enz. enz. Tot slot zou ik er op willen wijzen dat door dit Plan van den Arbeid het geld, dat zeer zeker in millioenen is opgepot in den handel terugkomt. Al dat opgepotte geld ligt thans renteloos, breng het in den handel, help ons het Plan van den Arbeid doen slagen, wij zijn niet de menschen om bij de pak- kenmeer te zitten, wij willen werken, onze menschen willen werken, onze vaders, broeders en geheel ons volk, allen willen werken. Strijd dus voor het Plan van den Arbeid, wij allen moeten bouwers zijn. Dat dit Plan van den Arbeid spoedig vergeten zou worden, wil ik den schrijver van het Economisch overzicht er op wijzen, dat de S.D.A.P. en N.V.V. er voor zullen zorgen dat het zoo lang onder ons volk gebracht zal worden totdat het in uitvoering is ge bracht. Doordat ook ik dit Plan van den Arbeid nog niet bestudeerd heb zooals het behoort, meen ik toch dat het noodig was hierop in te gaan. Voorloopig komt het mij gewenscht voor om hierop door mij niet dieper in te gaan, doch als Uwe me dewerker meer van ons Plan van den Arbeid wil we ten stel ik voor hierover een debatavond te houden met een van de samenstellers van het Plan van den Arbeid van S.D.A.P. en N.V.V. Mocht Uwe medewer ker hierop ingaan, dan wil ik gaarne mijn mede werking verleenen om dit te doen slagen, mijn adres is genoeg bekend. Mocht Uwe medewerker hier niet voor gevoelen, laat deze dan in Uw blad aangeven wat hij wel wil, omreden dit niet aangegeven wordt. Deze tijd van aanpassen waardoor de werkeloos heid, de hongersnood, ondervoeding, verwildering, verarming enz. nog steeds grooter wordt, mag niet langer duren, er moet dus iets anders komen, doch geen dictatuur, verandering, zooals door ons in het Plan is aangewezen, in een democratisch land is de eenige weg. Mijn dank voor de vele plaatsruimte van U ge vraagd. B. ORSEL, Voorz. S.D.A.P., afd. Schagen. In het begin had ze zich er over verbaasd en was er ook boos om geworden, diep gewond over het eigenaardige optreden van een man, die haar zoo hartstochtelijk geliefkoosd hadLater was het evenwel tot haar doorgedrongen, dat hij dit opzette lijk deed... hoe het een bewijs was van Terry's on wankelbaar besluit, dat er generlei band tusschen hen zou bestaan. Hij hield zich aan hetgeen hij zich onomstootelijk had voorgenomen... hij liet haar vol maakt vrij. Na enkele maanden had ze echter verwacht dat er verandering in den toestand zou komen, en hij een dergelijke kille houding met geen mogelijkheid lang kon volhouden. Doch de verandering waarop ze zoo had gehoopt en bijna gerekend had, kwam niet. En hierdoor was het dan ook hoe ze zich geleidelijk voor oogen begon tte houden, dat er in werkelijkheid niets tusschen hen wastotaal niets, en hetzelfde gevoel maakte zich van haar meester als op dien bewusten morgen na het avontuur, toen tante Jem haar gevraagd had of er iets tusschen haar en Ter ry bestond. En dien dag deed voor het eerst de vraag zich bij haar voor of Terry in werkelijkheid wel ooit bij haar terug zou komen? Waren die voor haar zoo wonder mooie uren voor hem niets anders geweest dan een plotseling oplaaien van een jeugd verlangen? Een aangename tijdpasseering en genoegelijke flirt? Ze wilde die veronderstelling met geweld verdrin gen, en ze dacht weer aan de eerste uitdrukking van Terry's oogen bij het afscheid nemen. Toen had er een blik van hartstocht in gelegen. Opnieuw zag ze hem voor zich als hij zich teeder over haar heen had gebogen, terwijl hij de couranten om haar voe ten wikkelde om die in de tochtige hut op het eiland warm te houden. Oh, ze mocht niet twijfelen, het was afschuwelijk van haar. Ze wendde zich van het raam af en ging naar beneden. Piers begon haar dadelijk te plagen. „Laat zooals gewoonlijk", merkte hij op, terwijl hij Inbraak in een heerenhuis. Tafelzilver en sieraden gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der heerenhuizen met voortuinen in de Johannes Ver- meerstraat te Amsterdam een inbraak gepleegd. De dader heeft een op den tuin uitkomend raam open geschoven en wist er in te slagen het zich daarachter bevindendend rolluik, blijkbaar zonder veel gerucht, te hebben gemaakt, te openen. Eenmaal binnen heeft hij een kijkje genomen op de eerste etage, waarna hij is vertrokken met medeneming van een partijtje ta felzilver en eenige sieraden ter waarde van een paar honderd gulden. WOENSDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM (1875 M.) NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en medita tie; 8.159.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 12.00 Ensemble van der Horst; 12.15 Gram.pl.; 12.45 Ensemble van der Horst; 1.45 Bas en piano; 2.45 Gram.pl.; 3.00 Chr. lectuur; 3.303.45 Gram.pl; 4.00 Orgelspel R. Parker; 5.00 Kinderuur; 6.00 Land bouwcauserie; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr. Pers bureau; 7.15 Gram.pl; 7.30 Ds. J. Rauws: Kerk en zending; 8.00 Berichten; 8.05 Gram.pl; 9.00 Dr. J. v. d. Lee: Crisis en Volksgezondheid; 9.30 Het Bach- koor en -orkest v. d. Bethlehemkerk, Den Haag, m. m.v. solisten; (Om 10.15 Berichten); 10.4011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM (301 M) VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9.30 P. J. Kers Onze Keuken; 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.IJ Voor Arb. in de Continubedrijven; 12.00 De Zonne kloppers olv. C. Steyn; 12.45 Gram.pl; 1.001.45 De Flierefluiters olv. E. Walis; 2.00 Voor de vrouw; 2.15 Orvitropia olv. Jan van der Horst mmv. B. v. Dongen (zang); 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De No tenkrakers olv. D. Wins; 6.00 Eddy Walis en zijn orkest; 6.50 S. Flohr spreekt met S. Landau over de match EuweAljechin; 7.05 Gram.pl; 7.30 G. v. Veen: Opvoeding tot persoonlijkheid; 8.00 Herha ling SOS-berichten; 8.03 Nieuwsberichten; VARA- Varia; 8.15 Gram.pl; 8.45 „De geruilde gramofoon- plaat", hoorspel van Tummer. Leiding: W. van Cap- pellen; 9.15 VARA-Orkest olv. H. de Groot; 10.00 Nieuwsberichten; 10.05 Gram.pl; 10.15 VARA-Orkest 11.00 B. Premsela: Moeilijkheden in het huwelijk; 11.2012.00 Orgel en zang. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Lezing; 11.20 Gr. pl.; 11.50 Voor de scholen; 2.05 Orgelspel Q. Mac Lean; 2.50 Ch. Manning's orkest; 1.50 Gram.pl.; 2.25 Voor de scholen; 3.10 Pianorecital B. Mason; 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth olv. R. Austin m.m.v. L. Goossens (hobo)5.05 Het Western Studio orkest olv. Thomas; 5.35 Barclay Wilson's orkest; 6.20 Berichten; 6.50 Koorconcert; 7.10, 7.25 Lezin gen; 7.50 BBC-Dansorkest olv. Henry Hall; 8.35 Gr. pl.; 9.05 ,In small print", hoorspel; 9.50 Berichten; 10.20 Theater-orkest olv. St. Robinson; 11.3512.20 Roy Fox en zijn Band. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl; 12.35 Orkestconcert olv. Pas cal; 2.50 Orkestconcert olv Tomasi; 4.20 Kamer muziek olv Doyeh; 5.50 Orkestconcert; 6.50 Dito; 8.20 Zang en cymbalo-recital; 9.05 Hoorspel; 11.05— 12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex"; 2.20 Gram.pl. 2.20 Gram.pl; 2.504.50 Omroeporkest olv. Reesen; 720 „Ruy Bias", drama van V. Hugo; 9.3510.20 Omroeporkest. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 10.20 Zang .en piano; 11.20 Or kestconcert; 1.35 Gram.pl; 3.35 Piano-recital; 4.20 Orkestconcert; 6.20 Blaasconcert; 7.35 Rijkszending 8.10 Soldatenmuziek; 9.5011.20 Gevar. concert m. m.v. orkest en solisten. ROME (421 M.) 8.10 Radiotooneel; 9.45 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Russische muziek; 1.302.20 Gram. pl.; 6.35 Zang en piano; 7.05 Gram.pl.; 8.20 Salon orkest olv Walpot; 10.3011.20 Dansmuziek; 484 M. 12.20 Gram.pl; 12,50 Omroeporkest olv Gason, 1.50 Zang; 2.002.20 Gr.pl.; 5.35 Zang; 5.50 Accordeon- muziek; 6.20 Gram.pl; 6.50 Pianorecital; 7.35 Zang 8.20 Omroeporkest; 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.35 Zie Keulen; 8.05 Gevarieerd programma; 9.20 Berichten; 9.50 Guitaarrecital; 10.05 Weerbericht; 10.2011.20 Dansmuziek. op een wonderbaarlijk natuurlijke wijze de stem van zijn vader nabootste. „Niettegenstaande je weet dat ik er de voorkeur aan geef op tijd de maaltijden te gebruiken, verschijn je te laat. Maar het hindert niet, je hoeft je voor mij niet te haasten." Phil boog zich tot tante Jem over en kuste haar. „Dat doe ik ook niet. Is er echter nog wat voor me te eten of hebben jullie alles opgemaakt?" Budge sprong op en liep op het buffet toe. „Koude ham" kondigde hij aan. „Gebakken eieren kun je ook krijgen, maar ze zien er een beetje- hem,... vermoeid uit... Je kwam evenwel zoo laat, dus is het je eigen schuld. Ze knikte. „Ja dat weet ik. Ik stond over iets na te denken, en toen vergat ik den tijd." „In dat geval is er een verontschuldiging te vin den", vervolgde Piers met zijn uitstekende imitatie van zijn vader. „Zonder twijfel werd je zéér moe, omdat je niet gewend bent veel na te denken. Je hersenen hebben weinig te verduren, beste kind." Venetia die juist een stuk toast met marmelade naar binnen had gewerkt, begon te proesten van het lachen, waardoor ze half stikte. Op dat oogenblik kwam het dienstmeisje bijna onhoorbaar de kamer binnen en overhandigde Jemina een telegram. Lan gen tijd daarna zag Phil in gedachten de enveloppe nog op het blad liggen. Tante Jemina scheurde deze open en haalde een dun stukje papier er uit te voorschijn. En toen liet ze een eigenaardig geluid hooren, half een snik... half een kreet... en... het velletje papier stijf tegen zich aangeklemd, staarde ze voor zich uit. Daarna be gon ze het weer te lezen en met een ongeloovige uit drukking in haar lieve oogen keek ze van haar ne ven naar de nichtjes... om ten slotte haar blikken op Phil's gelaat te laten rusten. „Guy... je vader is dood", bracht ze heesch uit. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6