Anna Paulownapolder. De Langendijker Groentenveilingen* De nood in de Langendijker Tuinbouwstreek. Banne en Polder Schagen. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden op Zaterdag 26 October 1935, des mor gens 10 uur in het Polderhuis. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk graaf; secretaris de heer C. Keyzer; opzichter de heer I. Taillie. De Voorzitter opent de vergadering en deelt me de dat van den heer Van Balen Blanken bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen, evenzoo van den heer Lovink wegens on gesteldheid. We zullen hopen, zegt spr., dat de heer Lovink binnen niet te langen tijd weer hersteld in ons midden zal zijn. Voorts is afwezig de heer Langelaan, die wel ontslag heeft genomen als hoofdingeland, maar wiens opvolger nog niet is be noemd zoodat de heer Langelaan nog ter vergade ring is opgeroepen. De notulen worden door den Secretaris gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Voorzitter worden verschillende mede deelingen gedaan, waarvan we vermelden: de herbenoeming van den heer C. Tijsen tot heemraad, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin de heer Tijsen den leeftijd van 70 jaar zal hebben bereikt. De Voorzitter zegt. dat het ons genoegen doet, den heer Tijsen in ons midden te hebben. Spr. is overtuigd dat de heer Tijsen met zijn groote liefde voor den polder, zeer in het belang van den polder werkzaam zal zijn en spr. hoopt dat de gezondheid daartoe hem niet zal ontbreken. Instemming. De brug over de Zandvaart is voltooid, de andere brug nadert hare voltooiing. Van het Bestuur van den polder Wieringerwaard is verslag ingekomen over de gehouden schouw t.a. v. de vaargeul van den boezem aan den kant van Wieringerwaard. Gebleken is dat uitdiepen noodig is en op de straks te behandelen begrooting is dan ook door onzen polder een bedrag van f 1250 uit getrokken. Aan den heer P. Kuiper, sluis- en brugwachter is ontslag verleend en in zijn plaats is zijn zoon be noemd. Een meevaller. De Voorzitter deelt verder mede, dat de verkoop van bloembollen heeft opgebracht f500. Deze mededeeling behoeft zeker eenige toelich ting, zegt spr. Van de aan den Amsteldijkweg ge storte bollen werd voor veevoer verkocht. Door den opzichter werd dien menschen er echter op gewezen, dat. ze daardoor op terrein van den polder kwamen, wat niet geoorloofd was. Ook Bur gemeester Lovink heeft zich voor deze quaestie veel moeite gegeven en het resultaat was dat de heeren bakzeil haalden en toen de partij hebben gekocht met als opbrengst f 500. De polder heeft dus de f500 binnen, de opzichter zijn pluim. Wellicht zag de opzichter het liever andersom, merkt spr. schert send op. Voor 1934 is de bijdrage aan onzen polder voor wegen, geplaatst op het aanvullend wegenplan, vastgesteld op f11150, dat is f 1450 meer dan de raming; de bijdrage naar de Provinciale wegenlijst zal bedragenf 12.200, raming f 12000. De Stoomweg, van de Van Ewijcksvaart tot Zwarteweg komt in 1936 niet meer voor op het Aan vullend Wegenplan, maar de uitgaven van de bei de bruggen zullen nog meetellen voor de bijdrage, die we in 1936 over 1935 zullen ontvangen. De overheidssubsidie voor het in werkverschaffing uit te voeren slootwerk zal bedragen 85 pet. en dus niet 90 pet. waarop door het Bestuur was gerekend. Nu een andere sluis- en brugwachter aan de Klei nesluis is benoemd, stelt het Dag. Bestuur een an dere jaarwedderegeling voor, waarbij het timmer werk niet in de jaarwedde zal worden verdiscon teerd, doch waarbij de bedoeling voorzit aan den sluis een brugwachter tegen billijk uurloon even goed eens timmerwerk op te dragen, Het Dag. Bestuur stelt voor de wedde te bepa len op f 150, benevens het genot van vrije woning en erf. Zijn voorganger genoot, met inbegrip van belooning voor timmerwerk, f 12 per week plus en kele emolumenten. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder discus sie besloten. Uit een faillieten boedel. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld om in te gaan op het voorstel van de liquidatie-commis sie van de N.V. Spoor (Tram-) weg WieringenScha gen, betreffende afkoop van onderhoudsplicht van kunstwerken in de buiten gebruik gestelde baan. De Voorzitter licht toe, dat het hier betreft dui kers, enz. die de commissie voor f 1500 wil over doen aan den polder. Wel is het bedrag niet hoog, maar eigenlijk betreft het hier een faillieten boe del en waar er geen contract omtrent overdracht bestaat, stelt het Dag. Bestuur voor op het voorstel in te gaan, als zijnde het minst kwade. Spr. wijst er nog op dat de polder dan bijv. ook zal hebben vlak te maken de weg over de overweg Kruisweg en Kerkweg. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rij-ijzers op de bruggen. In verband met een in de vorige vergadering door den heer V. Kaan gemaakte opmerking, stelt het Dag. Bestuur voor, om de rij-ijzers op de aan- bruggen te Kleinesluis te vervangen door een teer dek, met machtiging om, bij gunstig resultaat, ook andere houten brugdekken van rij-ijzers te ontdoen en een teerdek te geven. De Voorzitter merkt op, dat toen de heer Kaan zijn vraag stelde, hem reeds is geantwoord dat de rij-ijzers een beduidend finantieel voordeel gaven t a.v. het onderhoud. Bij een ingesteld onderzoek is dit ook wel gebleken, want de gemiddelde onder houdskosten bedroegen in de jaren 19211927, toen nog geen rij-ijzers waren aangebracht, f 121, en na dien tijd, na het aanbrengen van de rij- ijzers, over 8 jaren gemiddeld f42. Maar er zijn wel eens kleine ongevallen geweest, al zal ook wel hunnen worden gezegd, dat niet altijd de goede stuurlui hebben gereden. Nu is het mogelijk op houten dekken ook teerbedekking aan te brengen en het Dag. Bestuur wil die proef eens nemen. De heer Kaan merkt op, dat in de jaren 1921 1927 toen de onderhoudskosten dan zooveel hooger waren, de wegen ook nog niet waren voorzien van een teerdek en dat zal, door het opbrengen van grint door middel van de wielen op de brugdek hen wel zwaarder onderhoud hebben veroorzaakt. De Voorzitter geeft toe dat dit eenig verschil zal hebben gegeven, maar ook de ijzeren banden ver oorzaken slijtage. Spr. deelt, niet omdat het over- heerschend is, doch omdat het interessant is, me de, hoe het resultaat was van een verkeerstelling over de brug aan de Kleinesluis. Van des morgens 6 uur tot des namiddags 7 uur passeerden er 84 personen-auto's, 16 autobussen, 121 vrachtauto's, 4 tractors met aanhangwagen, 19 motorrijtuigen, 602 Wielrijders, 11 wielrijders voor vervoer, 2 bakfiet sen, 52 paard-en-wagens, 6 stuks los vee, benevens voetgangers. De heer Stammes vraagt naar de kosten van de te nemen proef. De Voorzitter deelt mede, dat die kosten onge veer f 15.60 zullen zijn. De heer Smit vraagt of de teerbedekking ruwer gemaakt kan worden dan de teerbedekking van de wegen. De Voorzitter deelt mede, dat bij de tegenwoor dig toegepaste wijze de grint er meer in verwerkt kan worden. Algemeen gaat de vergadering ermee accoord de proef te nemen. De rekening over 1934. Aan de orde is de vaststelling van de rekening over het jaar 1934. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer V. Kaan rapport uit, en waarbij hij de tevre denheid der commissie uitspreekt voor de keurige wijze waarop de penningmeester zijn administratie voert en waarvoor hem dank wordt gebracht. De commissie stelt voor de rekening goed te keu ren, de gewone dienst sluitende op ontvangsten f221.453.28, uitgaven f215.142.37, batig saldo f 6310.91 en de buitengewone dienst sluitende op ontvangsten f 275.300.uitgaven f 276.186.35, na- deelig saldo f 886.35. Nadat de hoofdingelanden overeenkomstig het advies van de commissie hebben besloten, dankt de Voorzitter de commissie en haar rapporteur voor onderzoek en uitbrengen van het rapport. De begrooting voor 1936. Volgt de behandeling van de begrooting voor 1936. Aan het voeren van algemeene beschouwingen blijkt geen behoefte te bestaan, zoodat tot artikels- gewijze behandeling wordt overgegaan. Bij enkele punten worden inlichtingen gevraagd, die door den Voorzitter worden verstrekt, doch wijziging van de ontwerp-begrooting heeft dit niet tot ge volg, zoodat de door 't Dag. Bestuur samengestelde begrooting onveranderd wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van f 323325.86 1/2, met een post on voorzien van f 4313.011/2. Ook nu weer is de om slag bepaald op f27 per H.A. De Kerkbesturen van alle richtingen zullen zich tot den Minister van Land bouw wenden. De in de Langendijker tuinbouwstreek heerschende nood wordt hoe langer hoe grooter en alles wat mo gelijk is, wordt in het werk gesteld, aan deze nood tegemoet te komen. Naast de tuinbouworganisaties en de gemeentebesturen beginnen thans de Kerk besturen zich te doen hooren. In een der bijeenkomsten van den Kerkeraad der N.H. Kerk te Zuidscharwoude werd het gesprek ge bracht op de slechte tijden, in het bijzonder voor den tuinbouw. De groote moeilijkheden, welke den tuinders te wachten staan, met de winter voor de deur, werden onder het oog gezien. De armoede neemt steeds toe, terwijl de middelen van de ver schillende Kerkbesturen steeds achteruit gaan, door dat de pachten, welke moeten worden ontvangen, ondanks de toegestane reducties, niet vlot binnen komen en de giften voor de verzorging der armen' ook steeds minder worden. Aan den anderen kant wordt het aantal nood- druftigen voortdurend grooter. Ih de Kerkeraad heeft men zich afgevraagd: Kunnen wij als Kerk genootschappen hieraan nog iets doen? Geldelijke steun kan nog maar weinig worden gegeven aan de gewone ondersteunden, ook al door deze slechte tijd." Een der Kerkeraadsleden bracht de idéé naar voren, of het niet goed kon zijn, dat de verschillen de Kerkgenootschappen uit deze streek gezamenlijk een verzoekschrift aan de Regeering zouden rich ten, om de buitengewone nood onder de aandacht van den Minister te brengen. In deze Kerkeraad werd dit voorstel heel gunstig ontvangen. Een ver zoekschrift werd opgesteld en aan alle Kerkbestu ren van alle richtingen, in de om het Geestmer- ambacht liggende gemeenten toegezonden, met het verzoek hieraan adhaesie te willen betuigen. Naar ons wordt medegedeeld, zijn reeds verschil lende adhaesie-betuigingen door het Kerkbestuur ontvangen, van alle richtingen. In het adres, dat aan den minister verzonden zal worden, wordt er op gewezen, dat 't de laatste vijf jaren in deze streek zeer slecht is geweest. Van 1930 af zijn de inkomsten in sterk dalende lijn ge gaan, terwijl de lasten dezelfde bleven. Ondanks den onvangen steun zijn de tuinbouwers arm ge worden en diep in de schulden geraakt. Zij werken van den vroegen morgen tot den laten avond in de hoop op betere uitkomsten, tot nu toe met negatief resultaat. Door de mislukte oogst is de hoop geheel vervlo gen het bedrijf in stand te houden. De Kerkelijke armbesturen hebben alles gedaan om den nood eenigszins te lenigen, maar ook zij weten geen raad meer. Het hart weent bij de gedachte aan het moe ten opgeven van zijn bedrijfje, waarvoor men ja- Goede prijzen waarom nog te kla gen? aanvoeren veel te gering oogst buitengewoon slecht uitgevallen - steun noodig uiteenloopende aardap pelprijzen goede prijzen voor roode, gele en witte kool kleine aanvoeren veel kleiner dan verleden jaar witte kool en Deensche witte kool kun nen zelfs duur genoemd worden ge ringe aanvoer bloemkool iets betere prijzen voor uien redelijk voor wor telen goed voor bieten weinig spercieboonen slechte tomatenprijzen idem druiven bevredigende prijzen voor andijvie. Voor buitenstaanders, menschen, die niet met het interne tuindersleven op de hoogte zijn, lijkt het wel wat vreemd, dat de tuinders maar voortdurend klagen, als zij letten op de prijzen, welke de laatste weken op onze veilingen werden gemaakt. Opper vlakkig bekeken, zou men geneigd zijn te zeggen: „Wat klagen die tuinders toch!", doch wie meer van nabij bekend is met den toestand der tuinders, komt wel tot een ander oordeel. Lettende op de veilingomzetten over het verloopen gedeelte van '35 zijn die al gedaald tot minder dan een vierde ge deelte van het normale. Het vorige jaar was het nog 25 pet., doch over 1935 vertoonen de omzetten alweer een sterken achteruitgang, vergeleken met 1934. Ongetwijfeld zijn de prijzen van tegenwoor dig niet slecht te noemen, doch ze zijn een gevolg van geringe aanvoeren. De droge zomer en de be kende rampen en kwalen hebben aan de teelt on zer verschillende producten zooveel bedorven, dat er nog nooit zoo weinig is aangevoerd als thans. Daardoor blijft het noodzakelijk, dat de tuinders- Van de begrooting vermelden we, dat de kosten voor de electrische bemaling f 1000 minder zijn geraamd, in verband met de te verwachten verla ging van tarieven voor stroomlevering, ingaande 1 Mei 1936, een verlaging die dus voor 1936 over 8 maanden loopt. Voor wegenonderhoud is uitgetrokken f 18888. in welk bedrag is begrepen een bedrag van f 8000 als aandeel te dragen door den dienst 1936 van de kosten van het vereffenen en stofvrij maken van wegen in werkverschaffing. In 1936 zal worden doorgegaan met het ontginrfen van den drooggelegden boezem van de Wieringer waard. Voor kosten daarvan is geraamd f 2100, be nevens f 900 voor het in cultuur brengen van het reeds ontgonnen gedeelte van dien boezem. Het drie-jaren-plan. Een bedrag van f4200 is uitgetrokken voor een brug over den Middenvliet in den Noorder Molen- vaartsweg. De aanwezige houten brug zal worden opgeruimd en inplaats daarvan wordt gemaakt een brug van gewapend beton met ronde ijzeren buis leuningen. De rij breedte van deze brug wordt 4.50 meter, met aan beide zijden een verhoogd voet pad van 0.50 M. Door den Voorzitter wordt aan de hand van de teekeningen medegedeeld, hoe het Bestuur zich de verbetering van den toestand aan De Drie Bruggen heeft gebracht, een plan waarvan de hierboven ge noemde brug een onderdeel is. Aan den anderen kant, in den Zuider Molenvaarts- weg, zal eenzelfde brug worden gebouwd, doch met een rijbreedte van 5 meter, terwijl dan de brug over de Molenvaart een breedte krijgt van 7 meter. In 3 jaren zal dit geheele plan, dat ter plaatse een zeer belangrijke verkeersverbetering zal brengen, worden uitgevoerd. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. ren geploterd heeft. De verhoogde steun kan hierbij niet baten, daar deze wordt toegepast op de aan de markt gebrachte productie. Wij zijn begaan met het lot van de duizenden onzer leden voor wie de toekomst al donkerder wordt. Gedachtig aan het spreekwoord: Een goed woord vindt altijd een goede plaats, hopen wij dat ons verzoek, aldus eindigt het adres, niet zal zijn als de stem eens roependen in de woestijn, maar dat Gij ernstig in overweging wilt nemen, een uitweg te vinden, waardoor deze nijvere bevolking voor algeheele ondergang wordt behoed. Vergadering van hoofdingelanden op Zaterdag 26 October 1935, voormiddags om 11 uur op het raad huis te Schagen. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, secretaris- penningmeester de heer P. Hopman, opzichter de heer J. Keesman. Afwezig is de heer Blaauboer met kennisgeving van verhindering. De Voorzitter opent de vergadering met welkom, waarna de notulen onder dankzegging aan den se cretaris worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we de goedkeuring van het besluit tot overdracht van gedeelten Loetersloot en Halersloot aan de gemeente. B. en W. van Schagen vroegen het standpunt van het bestuur inzake de verbetering van Menis- weg. Daarover zijn onderhandelingen met B. en W. gevoerd, ook over den Wadweg. Intusschen hebben B. en W. gevraagd wat de provinciale toeslag voor die verbetering zou wezen. Dit is nog niet bekend Tegen het ontwerp van de nieuwe tochtsloot van het Noord tot de oude trambaan bestond geen be zwaar. Wanneer de tochtsloot er is, zal de toestand niet verslechterd zijn, en is de demping van de Halersloot gecompenseerd. De uitkeering uit het wegenfonds over 1934 zal f3000 bedragen, alzoo een aardige tegemoetkoming voor de verschillende wegenverbeteringen. De Diesel-motor op 't Wad heeft een extra-beurt gehad, de zuiger is behandeld en de motor werkt weer tot volle tevredenheid van den machinist. De heer Schenk informeert, hoe lang de motor geloopen heeft. De motor is van 1910, dus heeft lang gefuction- neerd. Het Werkspoor was daar ook zeer over te spreken en vroeg er een bewijsje van, dat wellicht als attest kan dienen. Geroemd wordt ook de goe de behandeling door den machinist. Aan de orde is het voorstel tot machtiging van het dagelij ksch bestuur voor onderhandsche ver pachting van singels en sluis. Allen voor. De heer Bakker wil de sluis weer op dezelfde voorwaarden pachten. De singels komen echter vrij. Wellicht vindt men in De Hoop een pachter. Na rondvraag, die niets oplevert, gaat de verga dering in comité, ter behandeling van de resultaten van de kroosschouw. organisaties voor hun leden op de bres staan en bij de autoritaire instanties de hulp inroepen voor hen die momenteel al geen heg of steg meer weten. Die roep om hulp dringt op het oogenblik wel tot al die instanties door, De verschillende Noordhol- landsche standsorganisaties met de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland heb ben den Minister al op de hoogte gebracht van den feilen nood welke hier heerscht en thans staat deze actie aangevuld te worden met een noodkreet uit de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras. De autoriteiten worden nu in de gelegenheid gesteld, met eigen oogen te aanschouwen, hoe treurig het er hier uitziet. Jammer, dat de Minister zelf geen tijd heeft, even over te komen. De aanvoer van consumptie-aardappelen was uit den aard van het gevorderde seizoen niet groot meer. Toch was de aardappelen-aanvoer van be- teekenis, doordien de goedgekeurde pootaardappe- len werden verlasten. De laatste doorgedraaide aardappelen zijn ook afgeleverd. Hiermee is het minder slecht geloopen, dan aanvankelijk werd ver moed en ook hebben de pootaardappelen het, naar ons werd meegedeeld, nog zoo slecht niet gedaan. Schotsehe muizen kwamen er maar weinig meer Ze brachten f 2.10f 2.40 op. Voor drielingen werd 1.50 betaald. Eigenheimers werden voor f2.402.50 ver kocht. Blauwe Eigenheimers waren iets duurder en brachten van f2.50—f3.10 op. Blauwe aardappelen gingen daar nog iets boven, n.1. f 2.603.20. Bevelanders werden voor' f 2.302.60 verkocht en Duken voor f 1.70. De aanvoer van roode kool was meer dan de helft kleiner dan verleden jaar op dezen tijd. Dit veroor zaakt de goede prijzen. Bijna alles kan in het bin nenland worden geplaatst. Er is echter nogal verschil in kwaliteit. Voor roode kool van 1 tot 2 Kg. eerste kwaliteit, werd f 4.90 tot f 5.90 betaald, voor buiten gewoon mooie partijtjes werd soms tot hoven de f 6 besteed. De hoogste noteering was f 6.40. Zwaar dere kool bracht f 3.804.90 op. Voor tweede kwa- Vestiging van buitenlanders in het middenstandsbedrijf. De drie Nederl. Middenstandsbonden dringen op spoedige wettelijke regeling aan. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden heb ben zich dezer dagen tot de Minister van Sociale Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge wend om te wijzen op de nadeelige gevolgen, welke de wering van vreemde arbeidskracht voor verschil lende takken van middenstandsbedrijf heeft. Herhaaldelijk doet zich het feit voor, dat een werk nemer van vreemde nationaliteit, die niet langer in de gelegenheid wordt gesteld om in een Nederland sche onderneming werkzaam te zijn, zich zelfstandig gaat vestigen en daardoor niet alleen de concurrentie in den betrokken bedrijfstak vergroot, doch boven dien veelal de bestaande prijzen en tarieven onder- biedt, aangezien hij zich niet behoeft te storen aan verschillende sociale maatregelen en aan de collec tieve arbeidsovereenkomsten. Dit euvel neemt steeds grooter vormen aan en het is daaróm, dat de Bonden er bij de regeering met klem op aandringen, op korten termijn een wettelijke regeling te willen bevorderen, welke ook de vestiging van ondernemers van vreemde nationaliteit aan be paalde voorschriften bindt. Ontploffing en brand bij een proefneming. Zolderkamer in de Scheldestraat te Am sterdam uitgebrand. Een handelsagent, die gistermorgen op de zolder kamer van zijn woning in de Schildestraat te Am sterdam bezig was met proefnemingen, waarbij hij o.a. terpentijn met benzine vermengde, stak, toen het electrische licht, dat hij in het kamertje had wil len opsteken, weigerde, een lucifer af om de oor zaak te onderzoeken. In het met benzinedampen be zwangerde vertrek ontstond daarop een ontploffing, terwijl enkele oogenblikken later de ruimte in brand stond. De handelsagent, die ongedeerd was geble ven, nam de vlucht. Kort daarop was de brandweer ter plaatse, die het vuur spoedig onder de knie had. Het kamertje is uitgebrand. Fransch vlieger door parachute=sprong gered. Tengevolge van een motorstoring is Zondag het vliegtuig van den Franschen vlieger Guy de Cha- teaubrun boven Angoulème neergestort. Het vlieg tuig was reeds in een vrille geraakt, waaruit de pi loot het niet meer kon optrekken, hij zag echter nog kans uit het toestel te komen en wist met behulp van zijn valscherm veilig te landen. Het vliegtuig werd geheel vernield. TIEN DUIZEND WILDE GANZEN IN GEVAAR. New York. Meer dan tien duizend wilde ganzen zijn op hun wintertrek naar het Zuiden waarschijn lijk tengevolge van het slechte weer het land inge dreven en hebben zich neergezet in den bovenloop van de Niagara-watervallen. Zij dreigen, indien zij niet tijdig verwijderd kunnen worden, door den stroom te worden medegesleurd en bij de vallen op de rotsen te worden verpletterd. Men heeft reeds pogingen gedaan om de vogels voor hun eigen vei ligheid te verjagen, doch zij schijnen te vermoeid om verder te trekken. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Vijf personen in brandende auto omge- gekomen. Parijs. Bij een auto-ongeluk dat Zondagnacht tusschen Amiens en Parijs plaats vond, zijn vijf per sonen verbrand. Door onbekende oorzaak reed de wa gen tegen een boom en stond in een oogwenk in lich ter laaie, zoodat de inzittenden zich niet meer uit den gesloten auto konden bevrijden. GEVECHTSVLIEGTUIG MET KRUISSNELHEID VAN 400 KM. PER UUR. Rome. Ir. Furie Niclot heeft Zondagochtend met een nieuw type gevechtsvliegtuig, gebouwd door de vliegtuigenfabriek Breda een vlucht gemaakt, waar bij het toestel een kruissnelheid van 400 K.M. per u. bereikte. Te 10.05 uur vertrok hij van de vliegha- ven Sesto san Giovanni en te 11.17 uur landde hij te Montezelio. liteit werd f 2 tot f 3.50 betaald al naar de mate van afwijking en grootte. Dat de aanvoer niet groot is, blijkt wel hieruit, dat aan beide veilingen in to taal slechts ruim 12 spoorwagens werden verhan deld. Ook de aangevoerde gele kool was goed te plaat sen: er was goede vraag en de aanvoer gering. Aan de veiling van den Noordermarkt.bond te Noordschar- woude kwam zoo goed als niets. De hoogste notee-, ring was f 5.30 voor kool van ongeveer 3 pond. De prijzen van deze soort lagen over 't geheel tusschen f 3 en f 4.50. Tweede kwaliteit bracht iets minder op. De aanvoer van witte kool was het grootst te Noordscharwoude; daar kwamen ruim 25 spoorwa gens. De prijs ervan is best n.1. voor goede kwali teit f 3.70—4.40. Mindere kwaliteit bracht wat minder op. Ook voor Deensche witte kool die nu al voor de inmaak van zuurkool wordt gebruikt, werden bes te prijzen gemaakt. Eerste kwaliteit van 1 tot 2 kilo bracht van f 4.40r-4.70 op, tweede soort van f 2.80 3.10. Bloemkool kwam er maar weinig. De prijzen lie pen sterk uiteen. Eerste soort werd verkocht voor f 5 tot f 9. Tweede soort bracht f 1.50—2.50 op. Voor uien leek wat meer belangstelling te be staan. Grove liepen op tot f 2.70, zelfs werd een en kele maal f 3 betaald. Ook voor drielingen werd iets meer betaald, zoodat. de prijs tot f 1.10 opliep. Voor nep werd f 22.60 besteed en voor gewone uien f 2 —2.90,. Grove breekpeen werd voor f 1.20—1.60 verkocht, kleinere voor f 1.101.20. Voor bieten was de stem ming niet slecht. Voor mooie, kleine werd tot f 4 betaald; het meeste van deze sorteering werd f 3 3.50 verkocht. Grove brachten f 1—1.90 op. Spercie boonen kwamen er maar weinig meer. De mooiste golden van f 10—14. Minder puike kwaliteit ging voor f 6.508 van de hand. Met de tomaten ging het als naar gewoonte, slecht Voor de A-soort werd ruim f 5 besteed, voor B f 3 3.40, en voor CC f 2. Druiven waren ook goedkoop. Frankenfhalers golden f 20, Alicante f 13.40—20. De aanvoer van andijvie begint toe te nemen. De han del in dit product is vrij vlug, zoodat de prijzen niet tegenvallen. Prima soort bracht f 1.90—2.10 op, overigens 90 cent tot f 1.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7