i' MODEGRILLEN. Ook de werkende vrouw moet zich met zorg kleedenl i i De kleeding der wer kende vrouw mag niet te veel opvallen, doch moet tot in de puntjes verzorgd zijn. Een per soonlijk cachet geeft aan japonnen, mantels, blouses, ja over de ge- heele linie aan alles wat tot de kleeding der vrouw behoort, iets aparts en typeert de draagster. Garneeringen in aller lei vorm kunnen wor den aangebracht, mits deze de eischen van eenvoud en practische zin niet overschrijden. Ons eerste model geeft een wijnroode japon weer van wollen jersey met wildleeren cein tuur In dezelfde tint en fluweelen vest en kraag je. Tweebaans rok met uitspringende plooi. De middelste japon is van donker groene stof met een garneering, welke bestaat uit smalle nervures aan pas en mouwen. De rok heeft in de voorbaan eveneens een groep smalle nervures. De marineblauwe japon (rechts) heeft een garneering van straalvormige nervu res en smal kraagje, terwijl de zijkant met een koord dichtgeregen wordt Uitspringen de plooi terzijde. Deze modellen zijn practisch en apart., zoodat men geenszins den indruk zal krij gen, dat de kleeding van de werkende vrouw, haar noodzaakt iets sombers aan te trekken, XE t MORGENJAPON. Nu de kille och tenden weer in aantocht zijn, is een warme mor genjapon heerlijk om even aan te schieten. Man en kinderen moeten vroeg de deur uit en dan komt het er niet altijd van dat de huisvrouw zich geheel kan kleeden. Ook voor .-T^plg herstellende zie- ken is zoo'n och- ;S|p|y| tendjas onontbeer' lijk om aan te 5^ trekken, als zij '5-X l wat in de slaap- kamer mogen rondloopen of de f eerste keeren op zitten. Hoe het ook zij, het is in ieder geval prac tisch zoo'n japon van Laine des Pyrenés maar even voor het grijpen te hebben. Het geheel kan in één kleur gemaakt worden, doch een afstekende shawl kraag en ceintuur staan nog aardiger. B.v. zwart en koraalrood, bleu met rood, grijs met paars en verschillende andere combinaties zijn nog te noemen. Patronen zijn verkrijgbaar in de maten 44 en 48 voor f 0.58. MODEREVUE. Nu de lange avonden weer zijn aange broken en het winterseizoen langzamer hand zijn intrede doet, doen zich tevens weer allerhande gelegenheden voor, waar bij men meer of minder gekleede japon nen zal dragen. De stijl der avondjaponnen is zeer ver schillend, afhankelijk van het doel. Voor dansavondjes en bijzondere gelegenheden waarbij avondjaponnen worden gedragen, ziet men decoratieve modellen, die veelal veel ruches, strooken en draperiën vertoo- nen, schilderachtig gedrapeerde strikken en charpes, bloemen en veeren, vooral ma- rabout en dons. Hierop volgen de japonnen voor schouw burg, concerten en andere gelegenheden, waarbij men kan volstaan met eenvoudige modellen. De zeer slanke figuren dragen bij voorkeur stijl japonnen, vooral van taf zijde en wijde, soepel vallende rokken. De gezette figuren zijn meer beperkt in hare keus en zullen geen gedrapeerde modellen kunnen kiezen, doch de lijn zoo strak mo gelijk houden. Ten einde aan de eischen des tijds te gemoet te komen zijn er veel japonnen, die met een kleine verandering op verschillen de manieren gedragen kunnen worden. Wij noemen slechts de losse aan dunne zijden lijfjes gezetten mouwen, die de mouwlooze japon ook voor andere gelegenheden ge schikt maken. Capes, kleine jakjes, die de gedccoltteerde japonnen omtooveren in serieuse middagmodellen. Deze jakjes zijn min of meer in blousevorm en hebben lan ge met bont gegarneerde mouwen. Zijden rokken worden veel gedragen met gekleede blouses, b.v. brocaat. Bij de mouwlooze avondjaponnen worden veel kanten fichus gedragen, fluweelen en bonten capes e.d., die vooral als men zich Uit warme zalen in aanmerkelijk koelere gangen begeeft, goede diensten bewijzen. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. OVERGOOIER. Is er wel een practl- scher kleedingstuk denkbaar dan een over- 'yr gooier? Hoe gemakke- V- lijk om allerlei aardige bovenstukken uit te dragen, die slechts van weinig stof gemaakt li pegM worden. Telkens krijgt lv --\ 4 men een ander aspect, gpr nu eens een jumper, r dan weer een fluwee- f len of zijden blouse I soms shantung, vyella. J 1 De mogelijkheden zijn JU' zoo talrijk, dat wij on- Aggggg i ze lezeressen zelf ver- w - der laten denken. Zon- 0 - der opvallend te zijn, fj worden aardige klcu- ren en motieven geko- 11 zen. Iets wat we bijna H y; zouden vergeten te noe- men is het bedrukte /J.'TV, kunstgeorgette, goed- koop en smaakvol in jryV zijn mooie motieven en kleuren. De tweebaans- J \(Ji rok heeft een opgestikt bovendeel, dat aan de rjr voorzijde een laag uit- geknipt pand laat zien, de rug valt echter hooger, terwijl de cein tuur met een eenvoudige gesp wordt afge werkt. De korte blouse reikt boven de tail le en is met een breeden zoom, waardoor een elastiek wordt gehaald, afgewerkt. De mouwen hebben onder de elleboog eenige ruimte, terwijl de hals hoog gesloten is met een klein splitje onder de groote strik. Patronen in de maten 42 en 46 verkrijg baar voor f 0.58. DE PRACTISCHE HUISVROUW! Handwerken met kant Kant is de groote mode en iedere vrouw zal gaarne de gelegenheid aangrijpen op een of andere wijze kant te verwerken, hetzij aan japon nen, hetzij aan onderklee- ding. Kant leent zich bijzon der goed om bij het moderni- seeren van japonnen ver werkt te worden. In een zwart zijden japon, die aan rug en mouwen ver sleten is kan b.v. een kant- garneering worden aange bracht, waarbij een min of meer gewijzigde vorm van armsgat wordt gemaakt (af beelding 1). Voor zwart kan zwarte kant gebruikt worden, doch b.v. witte wollen kant met een fond van rose tulle of geor- gette is heel mooi. Hetzelfde geldt voor donkerblauw, ter wijl bruin beige kant vraagt. Indien men kant in de een of andere kleur wenscht te heb ben, koopt men witte of crè me stof en laat deze in de gewenschte tint verven. Kant kan het best ingezet worden door langs de omtrek der motief te cordonneeren (boven links). Mooie vesten krijgt men door het hech ten van ingehaalde strookjes kant op geor- gette, ook dit kan dienen om blouses te vermaken, die b.v. te nauw zijn geworden. Kanten jabots met opstaand kraagje ge ven al te stemmige najaarsjaponnen een SPORTIEVE MANTELS zijn of wijd om neigen tot het getailleerde genre. De rechter mantel Is zeen wijd, heeft een platte kraag, groote zakken en decoratieve! knoopen. De middelste manteï te meer aangesloten, heeft eeni aaneen gesloten knoopenrtf en breede ceintuur, wijd uit» loopende mouwen. De linker mantel, 'die drie» kwart lang js heeft groots leeren knoopen en garnee» ring van stiksels en platt0 kraag. VERRASSINGEN, DIE DE MODE ONS BRENGT. Gedwongen zuinigheid maakt de men- schen hoe langer hoe vindingrijker. Vrij wel iedere vrouw moet zich beperken bij de aanschaffing van nieuwe kleeren, de een meer, de ander'minder. Bezuinigen is aan de orde van den dag, doch gelukkig heeft de Mode hiermede rekening gehou den. De driedeelige japon is een prachtige oplossing in dit bezuinigingsprobleem. Een model, dat voor wandeljapon dienst kan doen van wollen jersey en waarover op straat een cape gedragen wordt. Voor 's middags wordt het jakje open gedragen en ziet men er een aardige zijden blouse bij met vlotte volantkraag. De donkere wollen huisjapon heeft voor op de wandeling een sportief manteltje, ter wijl het voor 's middags weer een geheel ander aanzien verkrijgt, indien er een groote strik en ceintuur van hetzelfde ma teriaal op gedragen wordt. De variatie in garnituren is zeer groot, zoo ziet men ook lussen en slippen van twee kleuren, flu weel, die origineel werken. Een driedeelige combinatie is buitenge woon practisch en zeer geschikt voor da mes, die zich met weinig middelen gaarne goéd kleeden. Zeeuwsche vrouwen organisaties hebben den minister van Buitenlandsche Zaken in Zweden een verzoekschrift overhandigd, waarin zij den wensch uitspreken, dat Z.Ex. alles in het werk zal stellen, om den Italiaansch-Abessinische oorlog te verhin deren. Een aantal vrouwelijke afgevaardigden heeft in Genève eveneens geprotesteerd te gen dezen oorlog. Onder de 22000 handtee- keningen bevond zich ook die van Selma Lagerlöf, In België heeft het ministerie van Arbeid den leeftijd, waarop meisjes fabrieksarbeid mogen verrichten, op 16 jaar gesteld. Jonge meisjes zijn thans verplicht ook een huis houdelijke opleiding te ontvangen, die twee jaar duurt (1416). Eerst daarna zullen zij eventueel naar fabrieken mogen gaan. geheel ander aanzien, terwijl een paar kan ten manchetten eveneens goed kleeden. Kanten blouses voor gekleede doelein den komen steeds meer in trek. De model len zijn kort of vallen net even over de heupen. De mouwen, die naar den elleboog wijder worden hebben vaak open splitten, waarvan de kanten met smalle biesjes wor den afgewerkt. GEKLEEDE JAPONNEN Het boleroachtige bovenstuk met de plisségarneering geeft een bijzonder cachet. VERZORGING VAN MOND EN TANDEN. „De oorzaak van slechtriekende adem is het maag- en darmstelsel" zegt de volks mond terecht. Veelal zijn slechte spijsvertering, stofwis selingsstoornissen en maagkwalen de oor zaak van een slecht gebit en tengevolge van dit alles slecht riekende adem. Meer malen is de oorzaak te vinden in keelont stekingen en aangeslagen amandelen, wel ke grondig behandeld moeten worden door den medicus. Onder de verzorging van den mond ver slaan wij: grondig poetsen en gorgelen twee maal per dag. Poetsen naar alle rich tingen met borstels, die na het schoonma ken, indien even mogelijk, in de zon ge droogd worden. Tandsteen moet regelmatig door den tandarts worden verwijderd. Vaak tracht men zelf met scherpe voorwerpen dit tand steen los te werken, hetgeen tot ontsteking van het tandvleesch kan leiden. Scherp tandwater mag zoo nu en dan wel eens verfrisschend werken, doch noo- dig is het niet bepaald. Massage van het tandvleesch is uitste kend en wordt met de toppen der vingers gedaan. Veel te veel worden de tanden ontzien door het eten van zachte spijzen, terwijl 't eten van broodkorsten veel beter is. Goed kauwen met een goed onderhouden gebit voorkomt vele maagkwalen. Minstens tweemaal per jaar moet men zijn gebit door een tandarts laten nazien. Ook de mond moet goed verzorgd wor den, open wondjes in de mondhoeken wor den met zuiver vet behandeld, terwijl ont stekingen deskundige behandeling ver- eischen. Mondgymnastiek houdt de vorm van de mond strak en voorkomt de rim peltjes er omheen, terwijl invetten 's nachts de huid soepel houdt. PRACTISCHE WENKEN. Het overkoken van melk wordt voorko men, indien men den rand van den melk koker of pan met boter bestrijkt. Weinig gebarsten eieren kan men nog koken indien men ze stevig in vloeipa pier wikkelt voor men ze in het water- vliegt, waarbij zout gevoegd wordt. Koud opzetten. Een dooier kan men eenige dagen bewa ren, indien men het geheel en al met melk of water bedekt. Om vruchten zoo lang mogelijk te bewa ren, wikkelt men ze één voor één in vloei papier en legt in kistjes met turfmolm of houtwol. Ook kan men ze laag om laag in een inmaakvat met turfmolm gevuld be waren, waaruit tevens de laatste laag moet bestaan. onderscheiden zich van de meer eenvoudige modellen, doordat speciale aandacht aan bewerking en garneering wordt besteed. Het model rechts ïs zeer origineel en heeft een gedra peerd bovenstuk met Inge haalde schouderdeelen en ge deelte voorbij. De mouwen zijn zeer wijd, aan den pols ingehaald en afgewerkt met smalle manchet Het andere model Is even zeer gedistingeerd, doch maakt een rustiger Indruk. HUISHOUDSCHORT met ondermouwen en mutsje. Gaarne dragen Jonge huisvrouwtjes weer eens iets anders dan de gangbare huishoud- schorten met lange mouwen, als zij hare morgenbezigheden ver richten. Maar zoo'n ver andering moet tevens aan practische eischen voldoen en... 'n weinig flatteeren, niet waar? Ons model heeft een rechten rug en over elkander slaande voor stukken, terwijl de rok geheel bedekt wordt door het schort. De on dermouwen worden aan onder- en bovenkant met 'n zoom, waardoor elastiek wordt gehaald, afgewerkt, terwijl het kleine coquette mutsje een strik heeft aan de achterzijde. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 en 46 voor f 0.58. DE PRACTISCHE HANDLEIDING. De tijd, dat de avonden weer worden be- steed aan handwerk en naaien, is wee( daar. In deze rubriek geven wij, voor zoo ver het korte bestek dit toelaat, het vooi* naamste op het gebied van mode. Maar dit is natuurlijk lang niet alles, wat er op hef breede terrein van de mode te doen is. Hef kan ook niet alles zijn, want daarover zijn boekdeelen te schrijven. Hoe vullen wij deze wetenschap op de beste wijze aan? Onze moderedactrice heeft gemeend dtf niet beter te kunnen doen, dan door hef beschikbaar stellen van een premie voou de lezeressen van deze rubriek. Een pre mie, welke bestaat uit twee modebladen^ „Herfstkeur" en het Octobernummer vaüj Het Practisch Modeblad. Dit zijn twee bla» den, waarin men alles kan vinden, waf noodig is om op de hoogte te zijn van d«| Herfstmode en straks van de Wintermode. Behalve dat, zijn deze bladen een practi* sche handleiding voor hen, die zelf hun kleeren maken of veel aan handwerker* doen. Wij gelooven daarom, dat wij de Ie» zeressen met deze premie een genoegen zullen doen. Men kan beide bladen ver» krijgen, door te schrijven aan de Modere» dactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, en twaalf cents aan postzegels toe te voegen. Men kan eveneens twaalf cents storten of overschrijven op girorekening 191919 ter* name van den Knippatronendienst, 's-Gralj venhage. Een genoegelijke avond wacht dan!.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8