Abessiniê kan liet 4 jaar volhouden. L. BOLTE - Schagei gesloten!! De stroomlevering door het P.E.N. Graziani stuit op tegenstand Keuringsdiensten Waren blijven voor Wegens Feestdag Vrijdag 1 Nov. Donderdag 31 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9841 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vii. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 180. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 75 millioen pd. sterling beschikbaar voor wapenen en munitie. Volkomen onvoldoende geneeskundige verzorging. Groote veldslag in het Noorden verwacht. UJVan onzen specialen correspondent W. F. DEEDES.) ADDIS ABEBA, Woensdagavond. Abessiniê is nu in staat om, indien noodig, een bedrag van minstens 75 millioen aan wapenen en munitie te besteden, naast de reeds aangeschafte voorraden. Ik kreeg deze mededeeling vandaag uit betrouwbare bron. Ik ben hierdoor in staat de eerste authentieke cijfers over Abessijnsche financieele reserves te geven. De regeering heeft op het oogenblik de handen vol. Nu het wapenuitvoerverbod is opgeheven, wordt al les in orde gemaakt voor een zoo snel mogelijk trans port van deze wapenen naar Abessiniê. De noodige papieren zijn nog niet geteekend en ter plaatse aan gekomen, maar naar ik verneem, heeft de regeering ^tappen genomen om het transport met een minimum van vertraging te doen geschieden. De wapenen zul len door eenige Britsche leveranciers, die in persoon lijke verbinding met de regeering staan, worden ge leverd. Het bedrag van 75 millioen is uit vier ver- Schillende bronnen afkomstig. Het bestaat in de eer ste plaats uit het persoonlijk bezit van den keizer, Haile Selassie, die het gehéele bedrag, zijnde 40 tot 50 millioen, onlangs aan de regeering heeft over handigd voor militaire doeleinden. Dit bedrag werd bij een Londensche bank gedeponeerd en is thans [Verspreid over Zwitserland, waar een groot gedeelte is bélegd, over Frankrijk voor een gering percentage, over Engeland en Amerika. Het geheele bedrag is ter beschikking van de Abessijnsche regeering.. Daarnaast heeft de regeering eenige millioenen ont vangen van de diverse „dedjasmatsen", „Rassen" en legeraanvoerders uit alle deelen van het land. Ras Ayeloe leverde de grootste bijdrage, terwijl de klein ste ontvangst 5000 daalders bedroeg. Hier moet aan toegevoegd worden, dat deze bedra gen in twee groepen zijn verdeeld, een gedeelte is de regeering overhandigd voor eigen gebruik, terwijl een ander deel haar is toevertrouwd speciaal voor het aanschaffen van wapenen voor de afzonderlijke legers. Een derde bron van inkomsten bestaat uit een be lasting naar draagkracht, die de regeering een jaar geleden heeft opgelegd. Gewone ingezetenen betaal den ieder een daalder, anderen droegen anderhalven daalder bij, naar gelang van hun inkomen. Een to taal bedrag van 5 millioen werd door deze beffing bijeengebracht. En ten slotte kan de regeering putten uit een fonds, dat gedurende de laatste vier jaren door den minister van Oorlog is bijeengebracht. Dit fonds, waarin ieder jaar 10 millioen daalders worden ge stort, bestaat thans uit een bedrag van bijna 3 millioen. Bij de 75 millioen is de schat van Menelik en de „Adoea-compensatie" niet inbegrepen. Beide zijn op een plaats begraven, welke alleen maar den minister van Oorlog, die thans aan het front is, be kend is. Mijn zegsman, een hooggeplaatst regee- ringsambtenaar, is van meening, dat deze be dragen Abessiniê in staat stellen den oorlog minstens vier jaren voort te zetten, zonder in moeilijkheden te geraken. Hij voegde hier aan toe, dat de regeering thans geheel zon der schuld fe, daar het ontbreken van credie- ten het noodig maakt alles in baargeld te betalen. De eenige vrees is blijkbaar de twijfel of Engeland en de andere landen, waarmede men in onderhandeling is, wel in staat zul len zijn voldoende hoeveelheden wapenen met grooten spoed te leveren. Een groot ge deelte is natuurlijk reeds aangemaakt, zoodra de eerste opdrachten maanden geleden wer den gegeven. Ik verneem, dat de geweren uit België zullen wor den ingevoerd en de zwaardere wapenen uit Tsjecho Slowakije. Engelscho firma's zullen, in overleg met België, het grootste deel der munitie leveren. Ook verneem ik, dat het vertrek van den keizer baar Dessié zal worden uitgesteld, tot dat Abessiniê gereed is voor een groot offensief in het Noorden. Sommigen hier vreezen, dat de aanwezigheid van den keizer de troepen in het Noorden dusdanig in op winding zal brengen, dat zij niet terug te houden zullen zijn. 's Keizers adviseurs trachten hem op het oogenblik over te halen om zijn troepen vooruit te zenden naar Dessié, en zelf per vliegtuig te volgen. Het groote leger, dat uit 20.000 30.000 man bestaat, zal er ze ker drie weken over doen, om Dessié te bereiken en men legt den nadruk op de gevaren van die reis. Dr. Hoekman is vanochtend uit Dzjidzjiga vertrok ken met eenigen zijner assistenten en drie waggons, die hij met veel moeite van de regeering heeft los gekregen. Een nadere beschouwing van de cijfers, die ik hier heb weergegeven, doet blijken, dat de manier waar op de Roode Kruis-afdeeling is behandeld, werkelijk ongehoord is. Een bedrag van nog geen 10.000 ,dat uit individueele toezeggingen bijeen is gebracht, is beschikbaar voor alle fronten gezamenlijk. Het beschikbare materiaal is zoowel wat menschen als uitrusting betreft, volkomen ontoereikend. Ik verneem, dat de Abessijnsche Roode Kruis-eenheid over minder dan 100 bekwame helpers beschikt, ter wijl de Italianen minstens 6000 dokters hebben. Toch wordt hieraan niets gedaan. De regeering schijnt zich niet het minst bewust te zijn van de misdaad, die zij begaat door de medische uitrusting harer troepen zoo te veronachtzamen. Men verwacht te Addis Abeba, dat de vijandelijk heden in het Noorden ieder oogenblik zullen begin nen. Er gaan eveneens geruchten, dat Ras Syoem een gedeelte van zijn leger rond Adoea heeft opge steld. (Copyright Morningpost A.N.P) DE STRANDING TE EGMOND. De „Kerkplein" door den storm nog hooger op het strand gezet. Bergingswerk wordt al moeilijker. De hevige Westerstorm van de laatste dagen heeft het bij Egmond gestrande s.s. Kerkplein hooger op het strand gezet. Het ligt nu precie evenwijdig aan de kust, terwijl het eerst met de achtersteven meer naar zee gekeerd lag. De berging zal hierdoor waar schijnlijk bemoeilijkt worden. In afwachting van de beslissing der Scheepvaartinspectie of de machines bij de berging gebruikt mogen worden, gaat men voort met aanvoeren van materiaal en is men bezig vlakbij de laagwaterlijn een, put te slaan om zoet water te hebben voor de ketels. Het is wel merkwaar dig, dat men zoo dicht bij zee zoet water kan krijgen Het schijnt moeilijk te zijn voor de Drente een slooper te vinden. De onkosten zijn zoo hoog, dat het de moeite niet loont. Naar wij vernomen aldus de N.R.Cl., is het hoogste bod voor de Drente f 375, ter wijl de verzekering f 75.00 bedraagt. Vermoedelijk zal de romp dan ook wel blijven liggen als attrac tie voor de badgasten en zullen alleen de machines en andere onderdeelen gesloopt worden. De collecte voor de Noord- en Zuidh. Re'dd. Mij. heeft ruim f 400 opgebracht. In verband met de jongste strandingen bij Eg- mond is voorloópig het zoeklicht bij Petten te Eg- mond gestationneerd. Merkwaardig is, dat in 40 jaar bij Egmond geen schip was gestrand en nü sinds kort wegens bezui- ning ,de kustwacht is opgeheven wel brandt de vuurtoren nog zijn er twee schepen gestrand, ter wijl een derde vermoedelijk is vergaan! Tot zoover het bericht. De veronderstelling van een deskundige, die wij indertijd lanceerden, als zou het schip niet meer te bergen zijn, welke veronderstelling door sommigen nogal in twijfel getrokken werd schijnt dus volgens 't bovenstaande meer en meer bewaarheid te zullen worden. Red. Sch. Crt.) Reuter seint uit Adrigat: I Van het Italiaansche leger aan het Zuidelijk front is telegrafisch bericht ontvangen, dat de troepen van generaal Graziani bij hun opmarsch langs de Webbe Sjebeli thans op krachtigen tegen stand stuiten. De Italianen worden voortdurend be stookt door benden,die zich speciaal op den gue- rilla toeleggen. GRAZIANI. Daar door is het, naar Graziani in zijn telegram men zegt, uiterst moeilijk, de politiek te volgen, die op het Noordelijk oorlogstooneel is gevolgd, waar men er naar streeft het vertrouwen der be volking te winnen en haar er toe te brengen, zich vrijwillig aan het Italiaansche gezag te onderwer pen. Te Harrar zijn gister, naar Reuter meldt, 60.000 man onder commando van generaal Ande aange komen. De troepen zijn afkomstig uit de provincie Aroessi. Men verwacht van daar nog meer contin genten. Bij de troepen te Harrar bevindt zich ook een Belgisch officier. Deze heeft gister medege deeld, dat nog vijftig officieren uit België onder weg zijn om dienst te nemen in het Abessinische leger. Krachtig optreden tegen Japansdie visschers. In de Groote Oost. De Arend treedt op met kanonnen en een vliegtuig. De nieuwe opium jager is na aankomst uit Ne derland op de marinewerf te Soerabaja uitgerust met twee kanonnen, terwijl tevens voorzieningen zijn getroffen om een klein marine-vliegtuig mee te voeren. Aldus uitgerust, heeft de Arend, naar het Bat. Nbl. meldt, onder commando van den gezagvoerder der gouvernementsmarine van Rooyen een langduri- gen tocht door de Groote Oost gemaakt, welke tocht niet alleen bedoeld was als vlagvertoon op plaatsen in den Archipel, waar vrijwel nooit een Het aantal zal echter sterk worden beperkt. Bedrijven zullen, aldus wordt voorge- gesteld, bijdragen in de kosten. Regeering over wijziging der Warenwet Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp ter vervanging van de Warenwet door een andere wet, betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. De regeering zegt daarin, dat zij door den nood van dezen tijd moet vasthouden aan de noodzakelijk heid der bezuiniging, die ook sterk gewogen heeft bij de overweging van de bezwaren tegen het wetsont werp. De overweging, hoe de belangrijke bezwaren tegen het wetsontwerp zouden kunnen worden ondervan gen, heeft geleid tot de conclusie{ dat het mogelijk is om een belangrijke besparing van kosten te verkrij gen, om voor behoud van toezicht op waren, ter wil le van de volksvoeding, in het geheele land keurings diensten te laten blijven werken, evenwel met deze vooraanstaande behoefte: er moet zooveel mogelijk bezuinigd worden, hoewel er in de laatste jaren reeds een paar ton op de kosten is bepaard. Daarom wordt mede ter wille van den een voud en bespoediging van behandeling een nota van wijziging aangeboden en een gewij zigd ontwerp, dat in hoofdzaak overeenstemt met de geldende warenwet, zoodat de keu ringsdiensten blijven gehandhaafd. Evenwel zal, zoo dit gewijzigd ontwerp wet wordt, worden gestreefd naar een sterke be perking van het aantal keuringsdiensten en naar beperking van het personeel van de diensten tot hetgeen volstrekt noodzakelijk is. Ook zal worden onderzocht, of de taak van de diensten beperkt kan worden. In art. 12 van het gewijzigd wetsontwerp is ten aanzien van de verdeel ing van kosten een nieuwe regeling opgenomen, ter verlichting van de lasten des Rijks en om industrie en handel, die van de keuringsdiensten veel steun ondervinden en er veel voorlichting van ontvangen, mede-eenigermate in de lasten te doen dragen. Het voorstel is aldus: De gemeenten (de provincie voor provinciale keu ringsdiensten) dragen de helft van de verlaagde kos ten, het Rijk en de bedrijven, die waren voort-bren gen of verkoopen, dragen samen de andere helft. Tot dit voorstel is vooral overgegaan omdat van de zijde van bedrijven bereidverklaring is ontvangen, een re tributie te betalen voor behoud van de diensten. In het eerste lid is een bepaling opgenomen, die de bevoegdheid geeft den leeftijd voor pension - neering vast te stellen. De bedoeling is, daarvoor den leeftijd van 60 jaar te bepalen, wat leiden zal tot spoedige plaatsing van wachtgelders. Als grens voor de heffing van de bedrijven wordt gesteld f 1 en f 25, te regelen naar den aard en den omvang der bedrijven. De bedoeling is, dat het bestuur van iedere gemeente, waarin één of meer bedrijven zijn gevestigd, de heffing in en het totaal bedrag overmaakt aan de centrale gemeente van den keuringsdienst, die dan met het Rijk in ver rekening treedt. Een uniforme heffing van f 5 komt de regeering niet juist voor; er zijn menschen met kleine zaken, b.v. kleine melkslijters, die wel een gulden kunnen betalen, maar voor wie vijf gulden te zwaar zou zijn. Diffiren- tiatie in de heffing is billijk. Bij algemee- nen maatregel van bestuur zullen daarvoor nadere voorschriften worden gegeven. De mogelijkheid is geopend van erkenning van een partipulier laboratorium en van een particu lieren controledienst over eenig bedrijf. De regeering zou grondig onderzoeken of voort bestaan van de drie provinciale keuringsdiensten wel noodig is. Hier is wellicht ook gelegenheid voor bezuiniging. is onze Zaak den g'eheelen daé Nederlandsch vaartuig komt, maar ook, om toe zicht te houden op de vele Japansche visschers- booten, welke in dat deel van ons gebied rond- kruisen. Het opmerkelijke is, dat deze booten, meestal motorvaartuigen met zeilvermogen, goed deels onder Nederlandsche vlag varen en zich her haaldelijk met groote vrijmoedigheid daar vertoo- nen, waar zij volgens de bestaande bepalingen niet van doen hebben. De Arend heeft verschillende dezer booten moe ten aanhouden; het is in enkele gevallen bijna tot conflicten gekomen; en éénmaal moesten zelfs uit het watervliegtuig met de mitrailleur een aantal waarschuwingsschoten worden gelost voor den boeg van een dezer vaartuigen, die aan het bevel om te stoppen niet voldeed, en trachtte, zich uit de voeten te maken. De conclusie mag worden getrokken, dat het doel der reis, d.w.z. het leggen van eenigen nadruk op het feit, dat wij ook in dat deel van den Archipel baas in eigen huis wenschen te zijn, volkomen werd bereikt. De Arend zal vermoedelijk nog deze maand op nieuw een dergelijke reis door de Groote Oost gaan maken. Moeilijkheden met de gemeenten Naaiden, Castricnm, Egmond aan Zee, Andijk en Limmen. Het ziet er „duister" voor deze gemeenten uit. Zooals we reeds mededeelden, zullen op X December a.s. de gemeenten Naarden, Cas- tricum, Egmond aan Zee, Andijk en Limmen geen stroom en gros meer van het P.E.N. kunnen betrekken. De ingezetenen zullen van dien datum af alleen rechtstreeks van het P.E.N. stroom kunnen betrekken. Ook dit zal echter alleen mogelijk zijn, indien vóór 1 Dec. a.s. overeenstemming tusschen de gemeenten en het P.E.N. is verkregen inzake overneming van het gemeentelijke electriciteits-distributiebedrijf. Daar hier van momenteel nog geen sprake is, ziet het er voor genoemde gemeenten dus met recht duister uit! Nu is het wel heel moeilijk om tot overeen stemming te komen, aldus schrijft men aan de N. R. Ct. Immers het P.E.N. staat op het standpunt van directe levering aan huis en de gemeenten wenschen de stroom en gros te betrekken en wil len zelf aan huis leveren. De grief der gemeenten bij de onderhandelingen is, dat niet op voet van gelijkheid onderhandeld kan worden. Weliswaar zou van dwang door het P.E.N. geen sprake zijn, maar naar het oordeel der gemeenten bestaat de ze toch wel degelijk. Het P.E.N. acht zich namelijk niet verplicht, bij gemis aan overeenstemming in zake overneming, de stroomlevering en gros aan de gemeenten voort te zetten. Of dit standpunt houdbaar is, is nog niet uitgemaakt en wettelijke regeling ontbreekt op dit punt. Toch is deze kwes tie van eminent belang voor alle gemeenten, die geen eigen electrische centrale hebben, maar wel een stroom-distributiebedrijf. Intusschen heeft het P.E.N. door handhaving van zijn standpunt, het heft in handen. Dit alles zou voor de gemeenten nog geen bezwaar opleveren, indien zy een eigen electrische centrale zouden mogen oprichten. Hiervoor is echter ver gunning van Ged. Staten noodig. Van deze zijde kan men moeilijk medewerking verwachten en het is ook overigens de vraag of dit, uit algemeen oe- conomisch oogpunt bezien, te verdedigen zou zijn. Daarbij komt nog, dat op de begrooting der pro vincie een millioen is gevoteerd voor den aanleg van provinciale distributienetten in gemeenten, die hun net wenschen over te doen. Ook daarin zien de gemeenten een bedreiging hunner vrijheid van handelen. Dat het met deze bedreiging ernst is, bleek wel bij de overneming van het bedrijf van de Zaan land. Deze maatschappij heeft ten slotte haar be drijf over moeten doen, na arbitrage van den mi nister van waterstaat. Het is echter de vraag of de gemeenten deze arbi trage ook zullen aanvaarden. In November zullen de betrokken gemeenteraden zich hierover dienen uit te spreken. Tevens zullen dan de voorwaarden van eventueele overneming onder de loupe geno men worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1