Raad Anna Paulowna. DE MOOISTE FOTO 1 UlT de O M GEVING Vergadering van den Raad op Donderdag 31 Oc tober 1935, des namiddags 8 uur. Afwezig zijn de heeren Op 't Veld en Lubbert, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer K. Keuris, loco-burgemeester; secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt de mededeeling dat de Burge meester aan de beterende hand is. Verschillende mededeelingen worden gedaan, die geen aanleiding tot bespreking geven. De heer Kuiken vraagt of B. en W. zich bij de mededeelingen van de Ned. Spoorwegen, dat niet tot electrische verlichting van de stopplaats te Breezand zal worden overgegaan, willen neerleggen. De halte levert f5000 a f6000 op en spr. meent daarom dat toch wel tot verlichting kan worden overgegaan. De Voorzitter denkt niet dat de Ned. Spoorwegen op dit besluit zal terugkomen. Overigens merkt spr. op dat verlichting wel gewenscht is, maar in de nabijheid van den overweg is verlichting. De heer Kuiken zegt, dat die verlichting niet op het perron schijnt. Het Hoofd van school I zond rapport omtrent school zwemmen. Er was weer veel animo, hoewel het schoolzwemmen in verband met de weersgesteldheid slechts op 4 Dinsdagen kon plaats vinden. Diverse ingekomen stukken zullen circuleeren. Aan de R.K. School in den Nieuweweg zal weer vervolgonderwijs worden gegeven, er waren 14 leer lingen, welk aantal nadien nog is vermeerderd. Zooals bekend is door het bestuur van het A.A.Z. Ak. een circulaire ingezonden als reactie en correc tie op het rondschrijven van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Scha- gen omtrent contributie van ziekenfondsen. In deze circulaire wordt gewezen op de crisis-con tributieregeling, een bewijs dat wel degelijk rekening werd gehouden met den veranderden toestand. Her haaldelijk is getracht met de gemeentebesturen een regeling te treffen. Het advies aan de gemeentebesturen spaart wel de gemeentekas, doch niet die van de crisis-slachtoffers. De Voorzitter merkt op dat het hem toeschijnt dat adressante de Vereen, v. B. en S. in de schoenen wil schuiven, zelf niet te willen doen, doch dat is niet juist. De Vereeniging van B. en S. heeft gezegd dat eerst het fonds iets diende te doen. De Secretaris deelt op verzoek van den Voorzitter mede, dat het adres in de eerstvolgende vergade ring van de Vereeniging van B. en S. zal worden behandeld en dan het A.A.Z.Ak. wel van repliek zal worden gediend. Spr. raadt aan het adres thans voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Ploeg zegt, dat op deze wijze de zaak op de lange baan wordt geschoven, dezen win ter er nog wel geen regeling zal zijn en de crisis slachtoffers dus gedupeerd zijn. De Voorzitter merkt op, dat „Ziekenzorg" eep kor ting op de premje heeft toegepast. Het adres wordt voorloopig voor kennisgeving aan genomen. Van de N.V. Bloembollenveiling „Breezand" in op richting, is over het afgeloopen boekjaar een balans en verlies- en winstrekening ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat er thans een klein voordeelig saldo is, n.1. f72.14, terwijl er thans wèl rekening is gehouden met de aan de gemeente te be talen rente. Er blijkt dus uit dat als de veiling vol doende wordt ondersteund, de zaak wel vruchtdra gend ,13.' Naar aanleiding van een door den heer Hooimeijer gestelde vraag of deze rente betreft het geheele ka pitaal, dat de gemeente in de N.V. heeft gestoken, wordt medegedeeld dat het hier niet betreft de Coöpe ratie-vereeniging, doch de N.V. in oprichting. Ingekomen is een schrijven dat voor uitvoering van slootwerk voor den Anna Paulownapolder een overheidssubsidie is toegekend van 85 pet. der ar- beidsloonen. Tevens kwam van den Minister van Sociale Za ken het bericht in, dat het uurloon voor alle objec ten van werkverschaffing 26 cent zal bedragen, met ingang van de tweede werkweek na 19 October. 13. en W. hebben den Minister verzocht deze ver laging van 1 cent te willen intrekken en zij wezen daarbij op de stijging van de prijzen van diverse le vensmiddelen. Antwoord op dit schrijven is nog niet ontvangen* Aan J. Muntjewerf ia na aanbesteding de levering van brandstoffen voor de gemeentegebouwen opge dragen. De heer Kuiken dacht, dat Vlaming de laagste was, doch de Voorzitter deelt mede, dat door de veranderde stookmethode, dit niet het geval is. Het wordt een goede maatregel genoemd, dat in de scho len de kachels des nachts blijven branden. De heer Hooimeijer zegt, dat het toch wel ge wenscht ware geweest dat de inschrijvers bekend waren met de veranderde stookmethode. De drukke secretarie-werkzaamheden na de beslissing van den Minister. Door Ged. Staten wordt medegedeeld, dat bij den Minister geen bezwaar bestaat tegen de benoeming van een ambtenaar ter secretarie, speciaal belast met de administratie en de controle der werkzaamheden, voortvloeiend uit de werkverschaffing. Doch de Mi nister kan niet goed vinden dat aan den len amb tenaar ter secretarie evengoed wordt gegeven een vergoeding van f160.zijnde het bedrag dat deze voorheen als vergoeding genoot voor de betrekking van secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur en voor welke functie, in verband met drukke werkzaamheden de betrokken ambtenaar had bedankt. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met ingang van 1 November tot ambtenaar belast met de admi nistratie en controle dqr werkzaamheden verbonden aan de werkverschaffing, hebben benoemd de heer D. J. Doets Midden-Beemster, wiens salaris zal zijn f940, n.1. f840 -f- f100 voor diploma. Het salaris was door den Raad bepaald met inbegrip van de beloo ning voor de functie van secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur op f 1000 f 100 voor diploma. De heer Baken zal nu echter het secretaris- penningmeesterschap van het Burgerlijk Armbestuur blijven vervullen. De heer Kuiken vraagt hoe dat nu kan. Vorig maal moest hij noodzakelijk die werkzaamheden kwijt, ja spr. dacht dat de heer Baken dat werk geen dag lan ger kon waarnemen. De Voorzitter: Nou, dat is wel een beetje over dreven. De heer Kloosterman: Uit het verslag in de courant was dat toch op te maken. De Voorzitter zeet, dat er nadien nog meer ge beurd is. De heer Baken zag dat het in de toekomst tot een groote aderlating zou komen en hij wilde dat wat zachter laten aankomen. De heer Dekker: Mijnheer Komen kan nu tevre den zijn, want die wilde den heer Baken voor het B. A. behouden. Het personeel belast met het geven van vervolg onderwijs bestaat uit: voor school I: G. 't Hart; voor school II: B. de Vries en Ph. F. J. de Wilde; voor school III: S. F. van Dijk en J. J. Zaadnoordijk. De Esperanto-vereeniging verzocht om voor een cursus in die taal gebruik te mogen maken van een schoollokaal. Onder dezelfde voorwaarden als vorig Jaar wordt het verzoek ingewilligd. Behandeld worden enkele verzoeken om verminde ring van aanslagen in het schoolgeld. Vastgesteld worden de vergoedingen over 1933 aan de bijzondere scholen in deze gemeente ingevolge art. 101 der L. O. wet. Het voorstel tot wijziging van het besluit tot. het aangaan van een geldleening van f5400.— en wel wat betreft de boelebepaling bij vervroegde aflossing, wordt door den Raad aanvaard. Ook door dezen Raad wordt besloten tot het aan gaan van een overeenkomst met het P.E.N. betref fende de straatverlichting. Zooals bekend zijn de ta rieven verlaagd; de vergelijkende kostenberekening geeft aan dat het voordeel van de gemeente een be drag van f497.92 zal zijn. De heer Kuiken is zeer tevreden over deze verla ging en merkt op dat toen hij er vorig jaar over sprak, hij bijna een standje kreeg en het heette, dat spr. toch zelf had meegewerkt aan overdracht van het G.E.B. aan de provincie. Is deze verlaging van het P.E.N. uitgegaan of hebben B. en W. er voor gewerkt. De Secretaris deelt mede, dat deze verlaging van het P.E.N. uitgaat. Toch vindt de heer Kuiken de straatverlichting duur. Er wordt op gewezen, dat de tarieven uniform ge regeld zijn. De bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Ged. Staten vragen bericht op een door hen voor gestelde uniforme regeling voor de ambtenaren van waarin alle standen als gelijk gerechtigden zitting hadden. Dit denkbeeld van gelijk gerechtigheid verder ont wikkeld, voerde tot de vestiging der communen in Noord-Frankrijk, in Duitschland tot stadsprivilegiën, en zoo kon men later vermoeden, doch ten onrechte, dat de Roelands het symbool waren der stadsvrij- heid. Deze onjuiste opvatting ontwikkelde zich nu toch iiog verder en wel op de volgende wijze: Van de oudste tijden af „riep" de verongelijkte „om recht", met de hand het symbool der gerechtig heid aanrakende. Deze gewoonte had een groot practisch nut. Ieder die den kreet hoorde, was verplicht al zijn bezighe den onmiddellijk te staken en zich naar den rechts- paal te begeven; hij was daardoor getuige van de klacht en bij lichamelijk letsel, ooggetuige van de toegebrachte wonden. Een analoog geval van dit roepen om recht be staat nog op de Kanaaleilanden; daar wordt echter de vorst aangeroepen met de woorden: Haro, Haro, Haro a 1'aide mon prince, on mefait tort. (Haro, mijn prins, kom mij te hulp, mij wordt on recht aangedaan.) Wanneer nu later de steden in nood verkeerden, lieten zij de klokken luiden, daar de geheele bevol king als getuigen werden opgeroepen, en deze klok ken kregen in Vlaanderenland eveneens den naam Roeland. Al dit had dus niets te maken met den dapperen Roeland die onder keizer Karei de Groote in de Py- reneën het leven liet. Dit stedelijke klokgelui had voor den landvorst zeker geen aangenamen klank het beteekende ver zet tegen zijn beleid daarom misschien luidt het opschrift op den Roeland van Gent ietwat zoetsap pig, althans dubbelzinnig: Ale ic deppe dan is 't brand, Als ic luide dan is 't victorie in Vlaendrenlandt. Voor brand en tot vreugdebetoon alleen, beierden deze klokken echtor niet. Trouwens de officieele benaming was Banclocke en Keizer Karei wist wel beter dan 't opschrift, dat het luiden verzet, ook kon ibcteekenen. In 1540, April 30 toch verbeurde hij in »ijn toorn tegen de Gentenaars, niet alleen al de etadkeuren, maar ook de klok: „Wij verclaeren oick gbeconfisquecrt de clocke genoempt Roelandt". Den Gentenaren werd hiermede symbolisch de be voegdheid ontzegd, hun recht te roepen aan den paal, zooals hun voorvaderen dit deden, voor er van ste den en stedelijke rechten nog sprake was. Was dit één richting waarin zich de oude „totera" paal ontwikkeld heeft, ook op andere wijzen zou hij omgevormd worden. Zoo werd hij ook het symbool van de marktvrede en als zoodanig versierd met een ring, waarin vier spaken geplaatst waren in den vorm van een kruis of van een swasticateeken; daarenboven somtijds met hoed en/of handschoen; de marktkruisen, zoo als zij genoemd zijn komen in de Noordelijke landen van Europa nog overal voor. Vooral die in Ierland zijn door hun artistieke vormen beroemd. Als rechtspaal bleef de oude vorm nog het best bewaard, men stelde hem echter op een stoepvormige basis van steen, een zoogenaamd „perron" en be kroonde het geheel veelal met een kruis. Dit verhoogde platvorm maakte, dat men den rechter, die er op was geklommen, goed kon zien. Oor- en ooggetuigen toch waren toentertijd in hoo- ger aanzien dan tegenwoordig. In deze gedaante is de rechtspaal opgenomen in het stadswapen van Luik. Wanneer nu bij ontgaring zou blijken, dat de witte paal te Schagen niet op een fundament gestaan heeft, mag men wel aannemen dat hier een oude vorm aanwezig is, stammend uit den tijd vóór dat men de manupilaties ging uitvoeren met het oude symbool. Natuurlijk kan de stoep of de steenhoop waarop de paal eventueel gestaan zou hebben reeds vroeger zijn weggeruimd, maar waarschijnlijk is dit niet. Wie sprak er nu recht bij den witten paal te Schagen? Hier zijn wij aangeland hij een vraagstuk dat nog niet als geheel opgelost aanvaard wordt, nl. dat van de beteekenis der kleuren, de z.g.n. kleurensymboliek. In dit geval dient beantwoord te worden: waarom was de paal wit? Het zou onbescheiden zijn hier nu nog eens de belangstelling te vragen voor dit speciale onderwerp. Er is over die kleuren al zoo veel geschreven! Ik houd deze witte kleur voor het teeken van den landsheer en diens, theoretisch althans, helangelooze rechtspraak. Verder zou ik in het geheel een aanwij zing willen zien, dat deze landsheer een Saksisch vorst is geweest. Moge dit bescheiden aangeboden kruimpje bij velen den eetlust opwekken. P. A. DE LANGE. den Burgerlijken Stand. Volgens deze regeling moet het totaal bedrag op ten hoogste f200 worden be paald, terwijl de belooningen thans tezamen f365.— bedragen. B. en W. stellen voor de verlaging te aanvaarden en te verzoeken de jaarwedde van den len ambte naar te bepalen op f 175.van den 2er. op f 25.en den 3en en 4en ambtenaar niet te bezoldigen. B. en W. achten deze bezoldiging echter aan den lagen kant en de vermindering sterk. De heer Kuiken merkt op, dat vroeger de Burge meester de menschen in den echt verbond, dat lijkt tegenwoordig de mode niet meei\ De Voorzitter antwoordt, dat de Burgemeester dik wijls afwezig is en daarom zijn de werkzaamheden door hem. op den Secretaris overget"ragen. De heer Raven zegt principieel tegen salarisverla ging te zijn; maar waar het toch niet zal baten en het hier niet betreft een nieuwe loonsverlaging, zal spr. met het voorstel accoord gaan. Spr. meent dat nu wel blijkt, dat we door die salarisverlagingen steeds dieper in de put geraken. De Voorzitter onderschrijft deze meening. Op een desbetreffende vraag deelt de Voorzitter mede, dat le ambtenaar is de heer C. Keijzer, 2e amb tenaar de heer G. J. Lovink, 3e ambtenaar de heer D. Stammes. Als 4e ambtenaar wordt daarna benoemd de heer D. J. Doets. Salarisregeling Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Ged. Staten vragen het oordeel van den Raad over het voornemen om de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger met ingang van 1 Januari 1936 met 5 te verlagen. Er gaan stemmen op, om dit schrijven van Ged. Staten aan te houden tot de volgende vergadering, terwijl de heer Van der Ploeg verzoekt om aan de leden dan de huidige salarisregeling ter kennis te brengen. Dit zal gebeuren en het schrijven wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Besloten wordt de thans bij den Y er Van Rijn in huur zijnde perceelen van „Cérès" wederom on der dezelfde voorwaarden te verhuren. De begrooting 1935 wordt gewijzigd in verband met kosten verbonden aan het opmaken van een nieuwe legger op de wegen. De kosten zullen bedragen f 450, welk bedrag zal worden geput uit den post „onvoor ziene uitgaven". De rondvraag. De heer Kloosterman vraagt of er verandering is gekomen in de loonschaal t.a.v. den overheidssteun in de vrije bedrijven. De Voorzitter deelt mede, dat het loon aanvankelijk f18 was, maar bij den overgang van den zomer- en wintertijd werden er van patroonszijde bezwaren te gen gemaakt en dat heeft er toe geleid dat B. en W. een nieuwe regeling ontwierpen en waarmee de commissie zich heeft vereenigd. Het loon werd toen nl. bepaald op 30 cent per uur, wat practisch onge veer op hetzelfde neerkwam, in sommige gevallen werd het loon wat minder. De heer Kloosterman zegt, dat het voor vele ar beiders een verslechtering beteekende en spr. dacht dat de uniforme regeling van f 18 door den Minis ter tot 1 December was vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat dit laatste wel niet juist zal zijn, want dan zouden B. en W. niet tot wijziging hebben besloten. Spr. kan moeilijk de beweegredenen van B. en VV. meedeelen, maar gezien de aandrang die er kwam van werkgeverszijde, meenden B. en W. en de commissie op deze wijze de groepen het meest tegemoet te komen. In verschillende bedrijven wordt 10 uur per dag gewerkt. De heer Kloosterman zegt, in dezen tijd niet. Spr. .betreurt, dat deze wijziging heeft plaats gehad. Pe Secretaris wijst er. op, dat blijkens de circulai re, B. en W. het loon moesten bepalen naar het gel dend loon ter plaatse, en toen kwam men tot de con clusie dat het 30 cent per uur moest zijn en dat f 18 niet te handhaven was. De heer Kloosterman denkt, dat toch maar enkele patroons over die f 18 geklaagd zullen hebben. De Voorzitter: Volgens mijn gegevens heel wat De heer Kloosterman: Over die f 12 die zij aan dat loon moeten bijdragen? De Secretaris zegt, dat de heer Kloosterman de zaak weer verwart. De circulaire, dde ook de werkge vers ontvangen, vermeldt „geldend loon" en er wa ren werkgevers die er bezwaar tegen maakten dat dan f 18 aan een man met steun werd gegeven, ter wijl de gewone arbeider het niet kreeg. De heer Van der Ploeg bqtreurt, het ook, dat deze wijziging heeft plaats gevonden en waar de ver anderingen in het bloeinbolienbedrijf altijd op 1 No vember ingaan, had hij het beter gevonden dat ook deze verandering op 1 Nov. was ingegaan. De Voorzitter zegt, dat dit ook zijn meening was. De heer Van der Ploeg zegt, dat hij de uurregeling ook niet in het belang van het bedrijf en den arbei der acht. En als de uurregeling er dan moest zijn, waarom dan niet vóór den tijd; toen er 62 uren per week werd gewerkt, is niet over een loon van 30 ct. gesproken; dat is gekomen in een tijd dat het aantal uren minder was. De Voorzitter; Wij dachten aanvankelijk dat een norm van f 18 goed was, maar er kwamen zooveel be zwaren, dat de meerderheid besloot tot het vaststel len van een anderen norm. Do heer Van der Ploeg zegt, dat f 18 in de maand October niet te hoog was. De heer Rezelman zegt, dat men kan betreuren dat de loonen in 't algemeen te laag zijn. Maar spr. heeft de heeren nog niet hooren beweren, dat de loonen in 't vrije bedrijf hooger zijn. En B. en W. en de commissie hebben juist te maken met het geldende loon. De heer Van der Ploeg zegt, daarom zooeven te hebben gezegd, dat in de maand October in 't vrije bedrijf f IS wordt betaald. De heer Van der Ploeg bepleit het scheppen van een gelegenheid waarbij de menschen die voor ver strekking van goeökoopq margarine in aanmerking komen, dit ook te Breezand kunnen betrekken. De Secretaris wijst op de bezwaren die hieraan zijn verbonden, vooral wat betreft een uitgebreider con troleregeling. B. en W. zullen hun aandacht aan deze zaak schenken. Aan den wensch van den heer Dekker om nog eens een overzicht te krijgen van de betalingen die geschieden ingevolge de landarbeiderswet, zal wor den voldaan. De heer Raven wijst er op, dat thans de begrooting voor 1935 nog niet is goedgekeurd. Spr vraagt zich af welke toestand zal ontstaan, als dit zoo sleepende blijft en wil deze kwestie bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten aanhangig maken. De Voorzitter deelt mede, dat om deze reden de behandeling van de begrooting voor 1936 al zoo lang mogelijk wordt .uitgesteld. De Secretaris merkt op, dat de oorzaak in hoofd zaak zit bij de regeering, die heeft een massa be grootingen en alles wordt nauwkeurig nagegaan. De heer Hooimeijer bepleit een gemeentelijke ver ordening, waarbij het mogelijk wordt een auto on verlicht te parkeeren, indien de straatverlichting voor voldoende verlichting zorgt. De Secretaris deelt mede, dat de verlichting in de bebouwde kom niet steeds voldoende is onder alle weersomstandigheden en dat is voor B. en W. aanlei ding geweest om niet met een verordening te komen. De heer Hooimeijer oordeelt dat er toch plaatsen genoeg zijn waar de straatlantaarn de auto voldoende verlicht. Ook dit onderwerp zal nader door B. en W. worden besproken. Hierna sluiting. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER ANNA PAULOWNA BREEZAND. Vergadering Nat. Soc. Bew. Met de opmerking, dat noch de storm, die buiten loeide, noch de storm die thans over de N.S.B. woedt, een beletsel zouden zijn om de reeks vergaderingen van de N.S.B. voort te zetten, opende de heer Van Erp van Schagen de vergadering, die Donderdag avond in de zaal van den heer Jb. Borst werd gei houden. Spreker was de heer F. Vlekke van Amsterdam, die z'n rede aanving met het opvallend te noemen, dat de Nederlanders van thans de dupe zijn gewori den van en specialen karaktertrek van ons volk, om dat men maar steeds geleefd heeft onder een systeem, zonder dit te controleeren en zonder zich be wust te worden, dat wij en het nageslacht daar de funeste gevolgen van zouden ondervinden. In op- gaanden tijd heeft men zich alleen ingespannen om nog grooter welvaart te bereiken dan er reeds was, had men geen tijd om te letten op wat blijvend is in een volk, en heeft men zich een systeem op la ten leggen waardoor we, zei pr., nu de hoogconjunc tuur voorbij is, tot onzen schrik moeten bekennen, dat we staan bij 't kadaver van wat eens ons volk was. Spr. ging het ontstaan van dit systeem na, het li berale stelsel, dat de vrijheid van het individu naar voren bracht. Zeker streefde Thorbecke een verheven doel na, maar wat waren de gevolgen, vroeg spr. Het gaf den economisch sterkere gelegenheid den eco nomisch zwakkere te exploiteeren. De werknemer ging den werkgever als z'n natuurlijken vijand zien, waartegen hij zich alleen kon verdedigen door orga nisatie, terwijl ook de werkgevers steun bij elkaar zochten. De klasse-splitsing was tot stand gekomen en toen ook het liberale beginsel na 1848 in de we*i ten tot uiting kwam en de confessaoneelen zich be dreigd gevoelden, kwam er ook politieke groepeering. Ons volk is een volk van partijformaties geworden en degenen, die met Uw hulp, zei spr., voordeel heb ben genoten van die groepeeringen, zulLen U ook on der zien gaan, want niettegenstaande ons land naast Amerika voor het rijkste geldt, en op de tweede plaats komt met een rijk koloniaal bezit, kunnen we de neergaande conjunctuur niet opvangen. Minister Colijn, in parlementair verband gezien, de grootste figuur in ons land, riep op met hem strijd te voeren tegen de werkloosheid, toen er 200.000 werkloozen waren. Nu zijn er 400.000. Al was Colijn, Colijn in het kwadraat geweest, zei spr., dan nog had hij geen verbetering kunnen brengen, omdat hij bij het nemen van maatregelen door de politieke con stellaties belemmerd wordt. Elke partij zoekt voor deel voor zich te behalen en spr. noemt het een leu gen als beweerd wordt, dat een partij de belangen van het heele volk op 't oog heeft. Is het, zoo richtte spr. zich tot z'n hoorders, nu uw schuld, dat alles gaat zooals 't gaat? Ge kiest toch zelf uw regeering? Slechts 1/4 minuut in de vier jaar is de kiezer koning, zei spr., Dan worden 100 men schen, knap in hun vak, gekozen, die beslissingen moéten nemen over allé bronnen van welvaart, enz. waarvan niet zij, maar alleen de betrokkenen de eischen en nooden kennen. Daarna wordt er gehan deld over de kiezers heen. En na o.a. herinnerd te hebben aan de jongste kabinetswijziging, betoogde spr., dat ieder er slechts op uit is winst voor zijn partij te halen, dat geen fractie, met welk plan zij ook komt, succes kan bereiken, omdat zij daartoe eerst een meerderheid moeten hebben met 51 of meer leden, dat men die bij de huidige constellatie nooit krijgt en dus alleen met die plannen uit propagandis tisch oogpunt voor den dag komt. Eerst moet het volk één zijn, zei spr., en dan pas kan een plan kans van slagen hebben.En hij gelooft in de mogelijkheid van dat één worden, omdat hij de verdeeldheid ziet als iets kunstmatigs. De N.S.B. wil den corporatieven staat, waarin elke volksgroep een corporatie vormt, die haar afgevaardigden slechts dan wanneer dat noodig is naar Den Haag stuurt om de regeering te adviseeren voor de belangen van die volksgroep. Een voorlichting door vakmenschen dus, die deskun dig blijven, omdat zij in hun vak blijven, terwijl de beroepspolitici dat niet doen. Spr. wekte tenslotte op de gelederen van de N.S.B. te versterken en behandelde na de pauze, de vragen, die schriftelijk ingediend konden worden. Op de. gebruikelijke wijze, met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, werd de vergade ring besloten. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Plannen Chr. bewaarschool. Het gaat met de plannen betreffende de op te rich ten Chr. bewaarschool nog niet erg naar wensch. De commissie, daartoe ingesteld tot het doen van een onderzoek naar de kosten dienaangaande is tot de conclusie gekomen, dat wekelijks een bedrag noodig is van pl.m. f36, waarbij dan gerekend wordt op 80 kinderen. De onkosten wenscht men als volgt te dek ken: schoolgeld 25 cent per week, per kind, wordt f20.—, verkoop van 200 zegels per»week a 3 cent f6, 40 begunstigers a 25 cent per week f 10. Op de gehouden vergadering met de oiiders, waar deze aangelegenheid in den breede werd besproken, bleek wel, dat de finantiën het grootste bezwaar vormden, waarop niet zoo maar overheen gestapt kan worden en achtte men over het algemeen de voorgestelde dekking der onkosten nog maar een greep in het duister. Besloten werd dan ook, een vereeniging te stich ten, waarbij als grondslag ten doel ligt eerst te zor gen dat de finantieele basis gezond is, wil men over kunnen gaan tot het oprichten eener bewaarschool. Als een der middelen zal getracht worden een ver gadering te beleggen met de leden der Chr. school- vereeniging, om de contributie, welke de laatste jaren niet is geheven van de leden, deze nu wel te innen en de daarvoor loskomende gelden te bestemmen als een der middelen voor de op te richten bewaar school, wat alreeds een stap in de goede richting zou zijn. Z IJ PE Burgerlijke stand van 25 t.m, 31 Oct. '35. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Cornelis Wit, oud 34 jaar, tuinbou wer te St. Maarten en Maria de Boer, oud 34 jaar, alhier; Johannes Bakker, oud 58 jaar, veehouder eh Anthonia Sophia Rossenaar, oud 54 jaar, beiden al hier. Cornelis Dirk Kerkmeer, oud 25 jaar, technisch ambtenaar te Hoorn, en Aagje Roozing, oud 21 jaar, alhier. Getrouwd: Cornelis Spaan, oud 24 jaar, broodbak ker, en Antje de Graaff, oud 20 jaar, alhier. Overleden: Krijn van Loenen, oud 57 jaar, weduw naar van Anna Catharina Kobes. Leonardus WilheJ mus Quax, oud 73 jaar, echtgenoot van Aafje Fran ken (overleden te Schagep).

Schager Courant | 1935 | | pagina 14