Betoogingen te Rome KiJKEn is KOOPEfl tij CL0ECK Vooral gericht tegen Engeland Het optreden der justitie tegen de N.S.B. Actie van studenten tegen de sancties Felle artikelen van Gayda DE INBRAAK TE 'T ZAND. Fotogr. Atelier ARPAD MGLDOVAN Nieuwe Niedorp De eerste reis van de „Queen Mary". De sancties tegen Italië. Het wrak van de „Drente" verkocM. ZWARE BRAND TE NIEUWERBRUG. Vijf huizen een prooi der vlammen. Zaterdag 2 November 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGËR 79ste Jaargang. No. 984? COURANT. Int, Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending 'tot' "s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.iï. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EEN TOESPRAAK VAN KONING EMMANUEL III. VERLIESLIJST GEPUBLICEERD. VERDERE TROEPENVERSCHEPINGEN, (Speciale correspondentie.) ROME, Vrijdagavond. In antwoord op den eisch, dien de studen* ten gisteren stelden aan den Engelschen dro gist „Roberts", was bet Britsche wapen, dat tot nu toe op het winkelraam was aange bracht, met zwarte emaiileverf onzichtbaar gemaakt. Om dezelfde reden was een Italiaan- sche vlag gehangen over den naam van het hotel „Inghliterra". De studenten eischten, dat de naam van het hotel „Eden" veranderd zou worden, in verband hiermede hebben zij het naambord ernstig beschadigd. De naam Eden werkt thans in Italië als een roode lap op een stier en de studenten hebben willen doen Voorkomen, dat het hotel speciaal was genoemd naar den Britschen minister voor Volkenbondsaangelegen heden. Het bestond reeds lang voordat, zoowel de stu denten als de heer Eden waren geboren. De studen ten van de universiteit van Rome volgen blijkbaar reeds Mussolini's gelofte op om vooraan te staan in den strijd tegen sancties. Groepen van meer dan 50 inan trokken vandaag door Rome en ageerden tegen alle winkels, die Britsche producten verkoopen, En- gelsche namen dragen of het Engelsche wapen op de winkelramen hebben. Alles verliep ordelijk, er is niet geschreeuwd en men liet vreemdelingen en goederen ongemoeid. Het publiek hield zich er buiten. Enkele winkels, die voor de pro-Italiaansche actie werden uit gekozen, werden door groepen studenten bewaakt, terwijl anderen biljetten met de woorden „koopt Ita- liaansche producten" op de winkelramen plakten. Omdat het vandaag Allerheiligen was, waren de win kels gesloten. Deze betoogïngen waren de voortzetting van de optochten, welke de studenten hielden, waarbij het ruw toeging en de winkeliers di rect gewaarschuwd waren alle buitenland- sche reclames, speciaal Engelsche, weg te ne men. Zelfs het woord „tearoom", in het aan dé toeristen bekende Piazza di Sanga, bracht de studenten in opwinding, maar sterke troe pen carabinierie, die zich voortdurend in dat district bevonden, verspreiden de studenten. Politieversterkingen bewaken thans eveneens het Engelsche gezantschap. Deze protestbetoogingen gaan parallel met !e nieuwe beschuldigingen aan het adres van Engeland, dat het meest vijandig zou staan tegen de Italiaansche expansie in Afrika. Sinds hetbezoek van Sir Eric Drummond aan Mussolini, waarbij hij verzekerde, dat En geland door gevoelens voor den Volkenbond alleen wordt gedreven, was deze campagne min of meer opgehouden. Thans nu de sancties voor de deur staan, komt dit fclles weer omhoog. Gayda gebruikt in de Giornale d'Italia de redevoering van Baldwin voor de Interna tional Peace Society als punt van uitgang voor een hernieuwde anti-Britsche campagne. „Iedereen weet thans, dat Engeland de anti-Italiaansche politiek niet door liefde voor den Volkenbond wordt ingegeven, maar door imperialistische tactiek, die Abessinië voor toekomstige Britsche veroveringen wil behou den en daarom Italiaansche expansie, nu en in de toekomst, wil verhinderen." Gayda stelt vast, dat Engeland geen aandacht heeft geschonken aan het Italiaansche memorandum dat bij den Volkenbond is ingediend, maar zich haastte sancties door te drijven, die, „reeds zes maanden te voren te Londen waren uitgewerkt, evenals de mo bilisatie van de Britsche vloot". „Als men intusschen voortgaat over onveranderde vriendschap voor Ita lië te spreken, nadat al deze concrete feiten bekend zijn, mengt zich slechts ironie in het drama, dat zich 'thans afspeelt"- Een toespraak van den koning. De universiteit van Rome reikte vandaag eere- titels uit aan den koning van Italië ter gelegenheid van een groote openbare bijeenkomst in de nieuwe Cité Universitaire. Koning Victor Emmanuel III sprak een korte rede uit waarin hij de tegenwoor dige gebeurtenissen aanroerde. Hij zeide: „Het is niet zonder beteekenis, dat de ze stad van herdenking haar zalen opent voor no bele en ernstige redevoeringen op het oogenblik dat mijn land acties is begonnen, die van dringend belang zijn voor zijn leven, veiligheid en toekomst. Rome heeft in zijn roemrijk verleden voortdurend de opdrachten der beschaving vervuld. Italië is een van wil en geloof en zal dien weg blijven volgen". De koning liet hierop volgen: „Italië vraagt slechts in staat te worden gesteld zijn leven ten volle te kunnen ontplooien en zijn krachten te geven aan de verwezenlijking van de heilige idealen,- die de beschavingsgeschiedenis der menschheid van vader op zoon doet voortleven. Hij eindigde zijn rede met een oproep tot de wereld en zeide: Vertegenwoordigers van het denken en van de wetenschap zullen na mijn mededeeling verkondigen, dat de Citè TTniversitaire in deze hoop werd geopend". Vandaag is bekend gemaakt, dat het totaal aan tal slachtoffers gevallen in Afrika in den tijd van Januari tot eind October uit 193 personen bestaat. 33 hiervan stierven gedurende de maand October. Van de werklieden die in Afrika zijn te werk ge steld, zouden tusschen Januari en October 198 ge storven zijn. Beging volgende week zullen, naar men mededeelt, vijf booten met troepen bestaande uit 10.000 zwarthemden en soldaten uit Napels naar Afrika vertrekken. De Aventino heeft Napels verlaten met 950 man en 323 ton oorlogsmateriaal. De Montebianco is naar Masala vertrokken met 52 vrachtauto's en 67 chauffeurs. Officieele oorlogsrapporten van vanavond melden dat „aanvoerders en plaatselijke bevelhebbers uit de nog niet bezette gebieden, voortgaan met zich aan te melden bij de militaire autoriteiten in Adoea Troepen gewapende inboorlingen in Tigré die zich hebben overgegeven, bereid om bij ons dienst te memen, zijn snel georganiseerd en bewaren thans de orde in West Tigré. De rapporten melden eveneens, dat er naar ver houding weinig gebeurt in alle secties van het front van Somaliland en dat „er nog steeds druk wordt gevlogen." (Copyright Morning Post-A.N.P.) WRAK IN DE NOORDZEE. IJMUIDEN. De schipper van den in IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „zeehond" IJM 70 rapporteert, dat hij op de Noordzee een halve scheepsboot en later een stuk van een scheepsdek met een snurre- vaad-winch met het trawlnet heeft opge- vischt. Aangezien bij den jongsten storm twee Deensche kotters zijn vergaan, is het niet onwaarschijnlijk, dat bovengenoemde wrakstukken van een dezer schepen afkom stig is. BERGSTORTING BIJ SARATOW. Moskou, 1 November (A.N.P.) Ten gegevolge van een bergstorting, welke 24 uren aanhield, is een deel der stad Oebek vernield. De spoorlijn is, naar uit Saratow wordt gemeld, over een afstand van anderhalven kilometer vernield. Nader vernemen we nog omtrent den in braak te 't Zand, dat de Zuivelfabriek „Nieuw Leven" tegen inbraak verzekerd was. Verspreiding van „Volk en Vaderland" niet verboden, indien de inhoud geen strafbare feiten oplevert. Amsterdam. De officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel heeft de verspreiding van het nummer van Volk en Vaderland van 26 October verboden. Wij wendden ons tot den Officier om inlichten en deze deelde mede, dat toen hij vernam, dat zijn ambt genoot te Utrecht de persen van Volk en Vaderland in beslag had genomen, op grond van den inhoud van het nummer van 26 October, hij uiteraard de verder verspreiding van dit nummer heeft verboden Deze maatregel is een noodzakelijk gevolg van de een- en ondeelbaarheid van het O.M. Wanneer b.v. zoo zei de Officier te Utrecht pornografische lec tuur in beslag wordt genomen, dan gaat het niet aan om deze lectuur in Amsterdam kalm te laten ver koopen. Het nieuwe exemplaar van Volk en Vaderland, dat deze week uitkomt, zal verkocht mogen worden indien de inhoud van dat nummer geen strafbare feiten oplevert. De justitie oefent in drukpers-delic ten een repressief toezicht uit en geen preventieve censuur. Wat gebeurt er, vroegen wij den officier, in andere arrondissementen. Hierop is uiteraard geen stellig antwoord te geven, doch hoogstwaarschijnlijk zal ook daar eenzelfde verbod zijn uitgevaardigd. Volk en Vaderland weer verschenen. Het weekblad Volk en Vaderland is gister in ver kleind formaat en met slechts vier bladzijden versche nen. Daarvoor heeft men dus een anderen, onbeken den drukker gevonden. Onder den kop van het or gaan wordt met enkele regels van de inbeslagneming van de pers te Utrecht, waarop de vorige nummers gedrukt zijn, melding gemaakt. Procesverbaal tegen den kringleider der N.S.B. te IJmuiden. Op bevel van het parket van Utrecht is gistermor gen proces-verbaal opgemaakt tegen den kringleider der N.S.B. te IJmuiden, ter zake van publicatie in Volk en Vaderland van een artikel, getiteld „Vis- schers in nood" dat eveneens verschenen was in „De Victorie", het orgaan van den Kennemer Kring van de N.S.B., dat te IJmuiden wordt gedrukt bij de fa. Lastdrager aldaar. SLACHTOFFERS VAN DE SNEEUW IN HET GEBERGTE. Milaan. In het Arno-dal is een patrouille Ita liaansche grenswachten door sterken sneeuwval verhinderd in het dal af te dalen. Een patrouille van zes douane-beambten slaagden er tenslotte in hen naar beneden te brengen. Bij deze reddingstocht stieten de douanen ook op een viertal boeren, die half in de sneeuw begraven lagen. Een was reeds bevroren, de drie anderen konden worden gered. Zij verklaarden op weg te zijn naar Oostenrijk, vanwaar zij vee van de berg weiden naar het dal hadden wiilen voeren, toen zij door den sneeuwstorm werden overvallen. De geweldige regenval, die den laatsten tijd in den Harz plaats vond, had tot gevolg, dat de spoorbanen werden onderkoeld en over groote gedeelten inzakten, zooals bovenstaande foto laat zien. Kinderportretten Familiegroepen, Busten Studie-opnamen, enz. enz, in dé meest artistieke uitvoering. Door de groote drukte gelieve U uw bestellingen voor St Nicolaas zoo vroegtijdig mogelijk, liefst vóór half November, aan ons op te geven. Alléén door deze medewerking kun nen wij U verzekeren van een prompte levering. Geopend dage lijks, ook Zondags, tot 's avonds 8 u. Vastgesteld op 27 Londen: Uit Liverpool wordt officieel ge meld, dat het grootste en nieuwste schip der EngeL- sche koopvaardijvloot, de „Queen Mary", voor zijn eerste reis naar Amerika op 27 Mei a.s. uit Soutliamp ton zal vertrekken naar Cherboux'g en vandaar naar New York. Op 5 Juni zal het schip uit New York vertrekken voor de eerste terugreis naar Europa. Slechts 4 landen hebben nog niet geant woord. G e n v e, 1 November (A.N.P.)Oosten rijk, Albanië, Hongarije en de Dominikaan- sche republiek zijn de eenige landen, die nog geen antwoord hebben gezonden aan den Vol kenbond met betrekking tot het toepassen van santies tegen Italië. IJmuiden: Naar wij vernemen heeft het Bureau Wijsmuller het wrak van de bij Egmond gestrande sleepboot „Drente" ver kocht aan de scheepsslooperij Frank Rijsdijk Jr. te Hendrik Ido Ambacht. Ook het gemeentehuis in vlammen opgegaan. Gebrekkig bluschmateriaal verhindert blnssching. Een zware brand heeft Donderdagavond te Nieuwerbrug aan den Rijn, aan de zuidzijde van den Ouden Rijn, aan welke noordzijde de rijksweg van Leiden naar Utrecht loopt, twee woonhuizen, een winkel, een café en het gemeentehuis van Barnwoutswaardcr in den asch gelegd. De brand is, aldus het A.N.P., omstreeks half tien uitgebroken in een leegstaand woonhuis, dat midden in de rij huizen was gelegen. De hevige wind wak kerde het vuur weldra aan, zoodat de woning van den heer D. Nap spoedig eveneens werd aangetast. Daarna grepen de vlammen verder om zich heen om zich meester te maken van den winkel, waarin de heer Nap een handel in kruidenierswaren heeft, en van het hem toebehoorende café. Tenslotte sloeg de brand over op het gemeentehuis van Barnwoutswaarder. Het vuur had toen voet op vijf perceelen. Alles is tot den grond toe afgebrand en uit de ver brande perceelen werd niets gered. Men kan zich denken wat dit voor de gemeente Barnwoutswaar der, al telt deze slechts 1000 inwoners, beteekent. Niet alleen de krachtige wind was oox*zaak, dat de brand een dergelijke voor deze plaats ongekende, afmeting aannam. Het duurde n.1. een uur voor dat de eerste handbrandspuit aanwezig was en water gaf met één straal. Dit was niet de spuit van Barn woutswaarder, die nog later kwam, maar de spuit van Nieuwebrug, die op verzoek van wethouder J. J. de Vlieg, van Barnwoutswaarder, de burgemeester van deze gemeente kon men niet bereiken uitrukte onder leiding van den opperbrandmeester A. Baren. De beperkte capaciteit van de bluschmiddelen ver mocht echter niets tegen de vlammengloed, die zoo hevig was, dat de bewoners van de huizen in de buurt het geraden achtten hun have en goed naar buiten te brengen en in veiligheid te stellen. Alle afgebi'ande perceelen wax*en eigendom van den heer D. Nap, die met een dochter en twee zoons een van de huizen bewoonde. De gemeente Barnwoutswaarder had een der huizen van hem in huur als gemeentehuis. De heer Nap is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in hét -duister.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1