Landbouworganisatie Avondschoenen fa* Herm* de Raat E conomis che Kroniek Zaterdag 2 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9842 jubileert 25 jaar haar mooi en nuttig werk verricht* Waarvan ongeveer 20 jaar in de Zijpe. als rem tegen verbetering van den toestand ten plattelande. Bally, Hirscht O Timtur en Salamander* Anti-Engelsche stud entenb e tooging te Rome. Het witte achterspatbord. Zuster Kuilman Een sterk, maar vriendelijk, door wind en zon ge- teekend gelaat heette ons hartelijk welkom, toen wij Donderdagmiddag onze opwachting kwamen maken hij de juhilaresse van vandaag, hij Zuster Kuilman, de wijkzuster ;van Zuid-Zijpe. Hoe kon het eigenlijk anders dan dat een lid der redactie van de Schager Courant eens ging babbelen met deze beminde Zuster, nu zij het feit ging herden ken, dat zij 25 jaar geleden haar verpleegstersexamen deed. Tusschen de Schager Courant toch en wijlen haar vader, die te Nieuwe Niedorp woonde, bestonden steeds goede relaties en het spreekt vanzelf dat wij mede daarom ook met de dochter, die op sympathieke wijze al jarenlang zulk mooi en nuttig werk verricht, geheel medeleven. Toen wij dan eenmaal in de gemakkelijke leun stoel hadden plaatsgenomen en de eerste plichtple gingen achter den rug waren, vernamen wij dat Zus ter Kuilman, nu 25 jaar geleden, na haar opleiding te hebben genoten, in het Nederl. Isr. Ziekenhuis te Amsterdam, voor .het verpleegstersexamen slaagde. Zij bleef nog een jaar in deze inrichting werkzaam, waarna zij tot wijkverpleegster benoemd werd voor de geheele Zijpe. Deze functie was toen nog geen ge meentebetrekking, maar werd bezoldigd door de classis Alkmaar. Zuster Kuilman kreeg als standplaats Schagerbrug en doorkruiste de Zijpe, dus reeds vierentwintig jaar geleden langs de toen nog heel wat slechtere wegen. Na ruim 5 jaar nam zij ontslag en werd al spoe dig benoemd tot verpleegster in de Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee. Zij vond hier een nog vrijwel onontgonnen terrein, daar het verzorgen van de zieke oudjes tot dusverre was geschied door z.g.n. ziekenvaders, menschen met ongetwijfeld goede be doelingen, maar zonder eenig begrip van de nieu were ideeën over ziekenverzorging. Na hier 3^ jaar te hebben gewerkt, en nog één jaar als wijkzuster in Groot-Schermer te hebben ge fungeerd, volgde, nu 14 jaar geleden, haar benoeming tot gemeentelijke wijkverpleegster voor de Zuid- Zijpe met standplaats St. Maartensbrug, welke func tie zij onafgebroken heeft vervuld. Geen stormwind of koude, geen regen of sneeuw heeft haar kunnen weerhouden om haar zieken te gaan vertroetelen en op te beuren. Geen moeite is deze werkende vrouw in dien tijd teveel geweest om anderer leed te verzachten en vertwijfelden te steu nen. Toen wij er onze verwondering over uitspraken dat Zuster Kuilman dit groote gebied van vele hon derden hectaren nog maar steeds per fiets, doorkruiste «eide zij niet graag haar rijwiel voor een auto of an der vervoermiddel te willen verruilen. Fietsen vind ik een genot, zeide zij. Het geeft zoo'n rust en u zoudt het niet willen gelooven, maar dikwijls maak ik het bed van een patiënt op, terwijl ik kalin langs de Zij per wegen trap. Op onze verwonderde blik zeide de Zuster, dat de vraag zich dikwijls voordoet: hoe een patiënt door een andere schikking van het bed, een andere „opmaak", wat gemak kan worden gegeven en nu lachend, dat vraagstuk leent zich bijzonder goed om op de fiets te worden opgelost. Als dus de deur vari een woning, waar een patiënt naar herstel haakt, achter de stoere verpleegster van Zuid-Zijpe is dichtgevallen, dan blijven dikwijls haar gedachten nog aan de lijdensponde toeven en concen treert zich om naar vermogen hulp en verlichting te brengen. Hoe zij opgaat in haar werk, geen arbeid te zwaar tilt, bleek wel uit het gezegde van haar nicht, mejuf frouw de Graaf, die nu gedurende een zevental ja ren de zorg van het kleine huishouden op zich heeft genomen en met Argusoogen waakt over het wel en wee van haar „kostwinner", zooals zij het typeerde. „Je begrijpt het niet! Ik maak me dikwijls onge rust als de storm buldert of een dichte sneeüwjach< het uitzicht belemmert. Maar zij wijzend op Zus ter Kuilman komt dan neuriënd binnen alsof hel niets bijzonders is om als vrouw in zulk hondenweer langs smalle binnenwegen en paadjes te fietsen." Hier teekende mejuffrouw de Graaf zoo juist de figuur van Zuster Kuilman. Voor haar is het werkelijk niets bijzonders om 25 jaar lang haar moeilijk en zwaar werk te doen, voor haar gaat dat als het ware vanzelf Deze sterke vrouw, die nu vijf en twintig jaar lang veel van haar krach tige persoonlijkheid heeft gebruikt om menschen in de dikwijls moeilijkste uren van hun leven op te beuren, om stervenden in hun laatste oogenblikken het leed te verzachten, deze 56-jarige vouw vindt dat allemaal heel gewoon, niets bijzonders. Ach, zei onze gastvrouw, op onze vraag hoelang ze dagelijks nog in de weer was, dat is moeilijk te zeggen. Mijn instructie luidt, dat ik van 9 uur v.m. tot 6 uur'n.m. ter beschikking moet staan, maar daar Zuster Kuilman, zooals we haar het beste kennen. kan je je niet zoo precies aan houden. Dat wordt van zelf langer als je patiënten je noodig hebben. 't Klinkt zoo gewoon, zoo vanzelfsprekend. Dat Zuster Kuilman in elk opzicht nog „bij" is blijkt wel uit het feit, dat ze in 1926 haar diploma T.B.C.- bestrijding behaalde en 3 jaar geleden, die voor zui gelingenverzorging. Voorwaar geen geringe presta tie, als men rekent, dat zij daarvoor gedurende 28 we ken telkens een volle dag uit haar drukke werk zaamheden moest breken om den cürsus in Den Helder te volgen. Maar het was toch ook wel een fijn ritje, zei Zus ter Kuilman met een vroolijken lach. Dat is nu echt iets karakteristieks voor haar. Niet zich tooien met een zwaarwichtige deftigheid over het gepresteerde, maar lachend wijzen op den prettigen kant, op de zonzijde. Het was een zeldzaam genoegen zoo onder het ge not van een heerlijke kop thee te praten met deze vrouw van groote ervaring. Steeds versterkte zich onze indruk, dat Zuid-Zijpe nooit genoeg kan waardeeren de groote schat, die ze in Zuster Kuilman bezit. Niet alleen dat zij altijd voor ieder tot hulp be reid is, maar zij heeft ook bij haar superieuren zulk een vertrouwen weten te scheppen, dat zij voor haar zieken bij de overheid steeds veel weet te bereiken. Naast haar officieele functie is Zuster Kuilman nog leidster van de Zondagsschool, secretaresse van Nut en Genoegen, terwijl zij ook vooral aan het werk der commissie voor de tocht van Ouden van Dagen een werkzaam aandeel neemt. Toen wij eindelijk het aardige home, waar de Zus ter nu al veertien jaar woont, verlieten en de heftige storm door rukken aan onze kleeren en woelen door onze reeds grijzende haardos probeerde, of zij een slachtoffer van ons kon maken, kregen wij nog ster ker de overtuiging dat haar vrienden en vriendinnen door haar huldiging slechts een zeer gering gedeelte konden terugbetalen van al het goede dat Zuster Kuilman in den loop der jaren aan zoovelen had ge schonken. De menschheid en speciaal Zuid-Zijpe zal altijd haar schuldenaar blijven. Om te beginnen een woord tot hen, die hebben ge meend naar aanleiding van mijn vorig artikel de pen te moeten opnemen en hun opvattingen tegenover de mijne te moeten stellen. Aangezien ik op het oogenblik, waarop ik met mijn artikel gereed behoor te zijn, nog niet alle ingezon den stukken in mijn bezit heb, acht ik het het beste de behandeling er van uit te stellen tot de volgende week. Voor heden zou ik mij een oogenblik willen bewe gen op het terrein van een categorie van menschen, waaraan weliswaar ook een hoofdstuk uit het Plan is gewijd, maar die, zoo ik mij niet vergis, veel leden telt, die er alleminst warm voor loopen. Ik bedoel on ze boerenstand, die successievelijk verdrinkt in een oceaan van pamfletten, circulaires en invulstaten en die meer en meer wordt gedreven door één wensch: Verlos ons van de voorschriften, Heer! En geef ons onze vrijheid weer! De directe aanleiding daartoe vind ik in een voor stel indertijd aan minister Steenberghe gedaan ten aanzien van de regeling van den hoterexport. Hiervoor werd eenigen tijd geleden een commissie in het leven geroepen, bestaande uit een zestal hee- ren, n.1. allereerst iemand, wiens naam geen onbe kende klank heeft, de heer van Zwanenburg, verder de heer Louwes, Mr. Teppema, ambtenaar aan een departement, de heeren Britzei en Geluk, respectieve lijk voorzitter en secretaris van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond en ten slotte de heer Cats, directeur van de Lijempf te Leeuwarden. Deze commissie kwam, zonder dat dit oordeel ech ter werd gemotiveerd, tot de conclusie, dat het wen- schelijk moet worden geacht een orgaan in het leven te roepen, dat beschikt over ruimere bevoegdheden, dan de instellingen, welke thans den minister van advies dienen over de ten aanzien van den boter- afzet te volgen politiek. Dit orgaan blijkt dan ver der te moeten zijn een „administratief uitvoermono- polie." Het F.N.Z. bestuur steunt verdere bureau cratische ontwikkeling. Aangezien het besluit van de Commissie werd ge nomen met vijf stemmen tegen één, kan het wel nauwelijks aan twijfel onderhevig zijn of de beide leiders van den F.N.Z. verklaarden zich er voor. Nu weten we heel goed, dat de vorming van een uitvoermonopolie voor boter als zoodanig voor den enkelen boer hoegenaamd geen vermeerdering be- teekent van administratieve rompslomp. Maar eigen aardig is een dergelijke opvatting van voormannen uit de landbouworganisatie toch wel. Want mono polievorming is verdere perfectie van het bureau cratische systeem, dat door den boer, die toch de kern is der organisatie, wordt veroordeeld. Kennen de leiders nog de behoeften en nooden van hun leden? Zooals bij de ver doorgevoerde organisaties van onzen tijd wel vaker het. geval is, staan vermoedelijk ook hier de leiders zoover van hun volgelingen af, dat ze ze niet meer kennen en niet meer weten, wat onder hen leeft. Er zijn ook nog al wat schakels, die de verbinding vormen tusschen de opperste leiding in Den Haag en de eenvoudige plattelander. De F.N.Z. toch heeft als leden slechts gewestelijke bon den, de leden dier bonden zijn coöp. zuivelfabrieken en bij die fabrieken eerst begroeten we in het lid de boer. Of alle coöperatieve zuivelfabrieken wel Wij brengen U de mooist verzorgde collec tie in: in: Goudbrocaat, Diamantstof, Zilverleer, Crêpe de Chine, enz. En dan die prijzen! Reeds vanaf f 1.95 koopt U een paar van die aardige, elegante Satijnpumps. De nieuwste mode-noviteiten ziet u bij ons geëtaleerd, schitterend van coupe en met prachtige pasvorm. Komt U eens kijken? Een dergelijke collectie stelt niemand te leur! Langestraat 80' Telefoon 3383 Alkmaar Het adres voor goed passende schoenen I Vakkundige reparatie-inrichting! buitengewoon ingenomen zullen zijn met het door de commissie uitgebrachte advies, wagen we intusschen ook nog te betwijfelen. De reden daarvan is, dat er buiten de reeds genoemde organisaties nog zijn coöperatieve zuivelexportvereenigingen, ook weer combinaties van coöp. zuivelfabrieken. Hoewel deze exportvereenigingen geen lid zijn van den F.N.Z., onderhouden ze er toch zeer enge relaties mee en ze vertegenwoordigen, aangezien ze op de producten en dus op het geld zitten, een aanzienlijke macht. De coöperatieve exportvereenigingen zien in uitvoermonopolies hun redding. Dat deze coöperatieve exportvereenigingen wel voelen voor een monopolie, waarin ze zelf mee kun nen regeeren, ligt voor de hand. We leven nu een maal in een tijd, waarin uitvoer nauwelijks meer mogelijk is en waarin ze dus voor een goed deel reden van bestaan hebben verloren. En hoe kan ie mand zich zijn in gevaar gebracht bestaan beter ver zekeren, dan door een monopolie te verwerven? Een tegenstrijdigheid. Men kan niet anders zeggen of de eens zoo trot- sche landbouworganisatie doet wonderlijke sprongen. Voor eenigen tijd waren het de gewestelijke land- bouwmaatschappijen, die zich meenden te moeten toe-t leggen op den verkoop van huishoudelijke artikelen, op het oogenblik zien we een landbouworganisatie die er toch om behoorde te denken, dat ze zich, zoolang haar leden nog steuntrekkend zijn, niet op gebieden behoorde te bewegen, die buiten haar eigen lijke opgave liggen rondloopen met plannen voor een agrarisch dagblad. Dit laatste zal overigens bin nen de kringen van een andere organisatie die der arbeiders nog wel wat stof doen opzwaaien, want vergissen we ons niet, dan zijn onze loodzwaar ge organiseerde agrariërs van plan zich te bepalen tot ongeorganiseerd drukkerij-personeel. Natuurlijk we gens de kosten. En. we zullen er wel niet zoo heel ver naast zijn, wanneer we denken aan de kat, die in 't nauw zit. Dit te werk stellen van ongeorganiseerd personeel bewijst intusschen duidelijk, dat het ideëele, waar op de landbouworganisatie vroeger zoo prat placht te gaan, successievelijk is verdwenen. En dat nog slechts is overgebleven het. eigenbelang. Wiens eigenbelang echter? Vroeger was het dat der aangesloten leden. Of dat nog zoo is? Ziet het er niet naar uit of dit oorspronke lijk eigenbelang op den achtergrond is geraakt en of daarvoor in de plaats is gekomen het eigenbelang der organisatie als lichaam. Het eigenbelang van de organisatie, die zijn bestaan wil rekken en die daar voor moet vechten, omdat ze haar feitelijk doel en daarmee haar bestaansrecht heeft verloren? Wat, zoo zou men kunnen vragen, kunnen de boeren nog verwachten van een organisatie, die haar tijd noodig heeft met het zoeken naar eigen doelstel lingen? Een weinig overdreven, zullen sommigen misschien zeggen. Maar de.feiten wijzen er toch op, dat het reeds vrij ver in de door mij aangegeven richting is gegaan. Te ver! Alles wat verstart is een rem. Wat de moraal van dit artikeltje is? Deze: Dat een bepaalde organisatie soms haar uit stekende zijden mag hebben, dat er tijden kunnen komen, waarop ze een rem is om te komen tot an dere toestanden, die als beter worden beschouwd. Vereenigingen, opgericht in tijden, waarin export en import met den dag toenemen cn ten doel heb bende deze te bevorderen, verliezen hun bestaans recht, wanneer uit- en invoer worden stilgelegd. Or ganisaties, opgericht in perioden, waarin afzetmoge lijkheid bestaat voor onbeperkte hoeveelheden en be- oogende de opbrengsten betrekkelijk steeds meer te verhoogen, verliezen hun zin, naarmate ieder meer denkt, aan beperking. Ze dienen dan te worden veranderd of te wor den opgeruimd. Geschiedt dit niet, dan houden ze de verbetering tegen. En de boer, die zich er toch achter blijft stellen, zal zelf mede schuldig zijn aan het uitblijven van de vrijheid, waarnaar hij zoo vurig zegt te verlangen. Rome: Donderdagavond is het te Rome opnieuw tot anti-Britsche betoogingen gekomen. Bij de optoch ten van studenten moesten Engelsche producten en opschriften het ontgelden. De studenten hadden het vooral gemunt op een in de hoofdstraat van Rome gevestigd café, waarin Engelsch gebak en dranken verkrijgbaar zijn. Toen de studenten deze inrichting binnendrongen, werden alle flesschen whiskey en ook Fransclio li keuren zo snel mogelijk verwijderd. De studenten rukten biljetten van de muren, waarop „icecream" stond en eischten op stormachti ge wijze, dat alle Engelsche artikelen uit de winkel kasten zouden worden verwijderd. Het is daarbij tot vechtpartijtjes gekomen tusschen het personeel van de zaak en de steeds wilder wordende jongelieden. Ten slotte werd de wensch der studenten ingewilligd, die vervolgens tevreden aftrokken. Moet volgens de Groningsche rechtbank zoowel overdag als 's avonds worden gedragen. De rechtbank te Groningen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den rijksklerk eerste klas bij net kantongerecht te Groningen, A. H. E., die zich heeft laten verbaliseeren voor het rijden op een waarvan het achterspatbord niet wit was. De rechtbank kon zich niet vereenigen met de opvat- PlnfLvan verdachte E., dat de nieuwe bepaling be treffende het witte spatbord aan art. 59 toegevoegd dient tot aanvulling van de voorschriften voor het gebruik van het rijwiel uitsluitend tusschen een nalf uur na zonsondergang en een half uur voor •zonsopgang. Zij meent, dat het hier een nieuw voorschrift betreft, geldende zoowel voor overdag als 's nachts. Zij acht de overtreding daarvan be wezen. Verdachte heeft h.i. een strafbaar feit ge pleegd. Daar verdachte echter de vervolging zelf heeft uitgelokt, meent de rechtbank, dat hem geen straf moet worden opgelegd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5