35000 K.G. Stroo, Ssnd «oor Staatspensionneering Uit Bergen. A. DE WAARD jj 8 G. DE WAARD-Schenk Hoornsche Grediet- en Effectenbank N.V. S in diverse uitvoeringen en prijzen. WIEGEN KINDERLEDIKANTJES OÖOKDOKDQO 0000000*0 Den 5den Nov. hopen onze a geliefde Ouders q z te Zuid-Scharwoude, q ft Uunne 25-jarige Echtvereeni A s ging te herdenken. q O Hun dankbare Kinderen O Q en Kleinkind, Q O ANNE en BAS O Q 1AN Q Q JANNY O Q en TINI. G C^O co co 00 oocooo oo Gevraagd bij Wedn., een nette zelfstandige Huishoudster P.G., niet ouder dan 50 jaar. Brieven franco letter A, Bureau van dit blad. Getrouwd: ir. J. E. MUNTINGA l.L en G. BUSSCHER HEDDEMA die U hiermede hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden, Schagen, 4 Nov. 1935. Kennismaking. Wedn., niet onbem., zoekt kennis making met nette Juff. of Wed. P.G., 45—50 jaar, om samen te wonen of een huwelijk aan te gaan. Br. franco letter D. Bureau van dit blad. Gevraagd: nette Huishoudster, leeftijd ongeveer 35 jaar. 1 kind geen bezwaar. Brieven aan A. Schoehuis, Weesperstraat 75, Amsterdam. SAFE-DEPOSIT ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN. Dal 8 SCHAGEN. Torenplein E 78 De s a f e-1 o k e 11 e n in onze Brand- en Inbraakvrije kluis-inrichting bieden een vol komen veilige bewaarplaats voor gelds waardige papieren en kostbaarheden. H u u r p r ij s vanaf f 6.per jaar. EFFECTEN COUPONS Te koop aangeboden: ong'eveer 750 H.L. AAHDAPPELEN, 8000 Kg. 70ERBIETEN, 10000 Kg. HOOI en 1'A H.A. SPRUITKOOL. Te bevragen bij P. DE JONG, Kleiweg, Anna Paulowna. 5 pond prima dik Koevet f 2.00 Gebr. KWELDAM Schagen Tel. 64 BABY-UITZETTEN Wij BEKLEEDEN UW OUDE WIEG WEER OPNIEUW. Schagen N.V. DE HELDERSCHE GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen C. R. KEYSER Co. Binnenhaven 64 DEN HELDER - Tel. 108. incl. Vrijblijvende noteering af magazijn: Laplatamais Maismeel Gerstemeel, van zware Inlandsche gerst Voerroggemeel Paardenboonenmeel Voertarwe, Inlandsche B Haver, Geplet f 7.00 Chevaliergerst, geschoond Voerrijst Gemengd Kippenvoer OCHTENDVOER CRK. Neemt proef Varkensmeel, A. Varkensmeel, B. Kalvermeel. A. Kalvermeel, B. Koeienmeel. 20—22 z.v., eiwit, 5—7 vet Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto Gem. Koekjes W.L., 35-37 eiwit en vet, incl. L.B. KOEKJES „DE PIJL" Met voederzouten incl. Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f 7,30) Lijnzaadschilfers, SYPES7EYN Gebr. Grondnotenkoek, 55 Gebr. Cocoskoek, blanke Soyascbroot. Gebr. Palmpitltoek Gebr. Sesamkoek voor JONGVEE Protospulp 35% suiker Tarwezemelen en Tarwègrind, Vleeschbeendermeel. Vischmeel ca. 65 eiwit. 8-10 vet Carnarina, N.S, Diermeel, SCHAGEN Phosforzure Voederkalk, DELFTSCHE, incl. 7.00 TURFMOLM per pak 1.80 Alles per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. Emballage op rekening. Betaling contant en verder AHV.- en onze bekende condities. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.40 per 100 K.G, Bij partijtje prijs op aanvraag Wij zijn erkend tarweopslaghouder en schoonen op organisatie condities. (6.30) incl. incl. incl. f 5.15 5.45 5.60 5.00 6.30 6.50 6.70 5.30 7.20 6.00 incl. 8.00 6.30 5.90 8.50 8.20 6.50 8.10 7.00 7.00 6.70 incl. 6.90 6.70 6.70 6.30 6.00 6.70 4.80 6.00 incl. 6.50 incl. 10.20 incl. 10.50 incl. 8.50 federatie Hollands Noorden In „de Posthoorn" van den heer J. Peetoom te Schagen, werd Zondagmiddag 2 uur een algemeene vergadering gehouden. Voorzitter de heer C. de Vries; secretaris de heer II. Woudenberg, penningmeester de heer J. Romai\ De vergadering was goed bezocht, aanwezig zijn de afdeelingen Oude Niedorp, Schagerbrug, Nieuwe Nicclorp, Schagen, Kolhorn, Burgerbrug, St. Maarten Winkel, Dirkshorn, Heerhugowaard, Barsingerhorn, Breezand en Anna Paulowna. De Voorzitter spreekt in zijn openingswoord zijn vreugde uit over die groote opkomst, een opkomst, die nimmer zoo talrijk was en uit den wensch dat de activiteit zich in die opkomst zal afspiegelen. Steeds grooter wordt het aantal groepen, dat buiten de wettelijke voorzieningen valt, de nood dier groe pen wordt steeds nijpender en grooter, terwijl uit komst verre van ons ligt. Een krachtige actie voor ons mooie doel is dan ook noodzakelijk en spr. hoopt dat de besprekingen van dezen middag een krachtige actie voor onze winterpropaganda zullen beteekenen. In het bijzonder heet spr. dan welkom de eenigste vrouwelijke afgevaardigde Mej. Krul en tevens onzen verslaggever. Spr. wijdt woorden aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter van een der afdeelingen, den heer K. van Loenen en spreekt er zijn spijt over uit dat deze in den kracht van zijn leven is heengegaan. Zijn nagedachtenis zal lang in onze heugenis blijven. De notulen worden door den Secretaris gelezen; ze worden onder dankzegging goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van gecombineerde federaties in Noordholland is de te maken propaganda besproken en ook daar kwam de wensch naar voren om bij diverse organisaties de belangstelling voor ons streven op te wekken. Een commissie tot dit doel werd benoemd en gister heeft die commissie vergaderd Diverse ideeën werden naar voren gebracht en besloten de plannen in de a.s. algemeene vergadering aanhangig te maken. Spr. blijft van oordeel, dat organisaties als de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de Ned. Tuin- dersbond en de diaconien enz. zich dienen uit te spreken over het doel dat onze Bond beoogt. Het voorstel van de gecombineerde federaties is dan ook dat onze bond wordt opgedragen diverse organisa ties uit te noodigen, ter bespreking van den nood van ouden van dagen en voor het voeren van een actie, die kan leiden tot opheffing van dien nood. Uitvoerig licht spr. deze zaak toe en doet uitko men dat we den steun van bedoelde organisaties niet kunnen missen. Tot het nazien van de rekening van den penning meester worden aangewezen de afdeelingen Wierin- gerwaard en Oudesluis. De toelage voor den secretaris en den penning meester wordt wederom bepaald op f 10 voor iede re n functionaris. Door den Voorzitter wordt vervolgens verslag uit gebracht van de laatst gehouden bondsvergadering. Op duidelijke wijze geeft spr. daarin zijn indrukken dier vergadering weer. Een gestadige groei van den Bond valt te constateeren, het ledenaantal is thans ongeveer 65000. Ongeveer 60.000 ouden van dagen zijn op het moment buiten eenige wettelijke regeling en zijn aan de liefdadigheid overgeleverd. Een uitvoerige bespreking vond plaats over de voorstellen van onze federatie en die van Gorredijk, om zich in verbinding te stellen met de kamerfrac ties, teneinde te komen met een wetsvoorstel tot het invoeren van premievrij staatspensioen. Wilde onze fractie zich wenden tot alle kamer fracties. de afdeeling Gorredijk wilde zich bepalen tot die kamerfracties die het doel van onzen Bond in hun programma hebben. Om tactische redenen trok onze federatie haar voorstel in en daarna werd het voorstel-Gorredijk met gróote meerderheid aan genomen. De periodiek aftredende bestuursleden van onze fe deratie. de heeren J. Romar te Winkel en P. Harder to Anna Paulowna, werden bij acclamatie herbe noemd. Voorstellen van afdeelingen kwamen niet in. Aan de orde komt dan de bespreking over den jaarlijkschen ringlanddag. De Voorzitter herinnert er aan, dat het de bedoe ling was den ringlanddag te houden in den muziek- tuin te Schagen, omdat het federatiebestuur deze plaats buitengewoon gunstig acht. Zeer teleurstel lend was het dan ook, dat de prijs, dien B. en W. van Schagen voor ons plan vroeg, van dien aard was, dat het federatiebestuur zich genoodzaakt zag af te zien van het voornemen om in den muziektuin te Schagen een ringlanddag te houden. Het gevolg is geweest, dat te Nieuwe Niedorp de landdag werd ge houden. Spr. roemt de groote hulpvaardigheid van die afdeeling en de finantieele resultaten vielen mee. Jammer echter is het dat de verschillende afdeelin gen op dien landdag niet aanwezig waren. Mej. Krul oordeelt, dat het meer dan ooit noodza kelijk is, landdagen te houden. De toestand wordt steeds slechter, we zijn verder van ons mooie doel verwijderd dan ooit en daarom bepleit spr. het hou den van ring-landdagen. En al is het dan niet moge lijk dit te doen in den muziektuin, spr. acht de aan gewezen plaats Schagen, beter als deze plaats is te bereiken dan andere plaatsen. De heer Glas, Sint Maarten, betreurt het dat finan- cieele redenen oorzaak waren dat de landdag niet te Schagen kon worden gehouden en dit geeft te denken, wat het resultaat van de nieuwe richting der pro paganda betreft. Spr. blijft ook het houden van ring- landdagen gewenscht vinden. Nadat de Voorzitter er nog op heeft gewezen, dat de belangstelling voor de landdagen van onderaf moet blijken, wordt goedgevonden, dat in de a.s. voorjaarsvergadering de plannen tot het houden van een ringlanddag zullen worden geplaatst. Spr. brengt, nog dank aan het Bondsbestuur voor den toegezegden finantieelen steun voor den gehouden landdag. De finantieele resultaten van den landdag bleken te zijn met inbegrip van de bijdragen van den Bond en de afdeelingen totaal aan ontvangsten f 133.55, de uitgaven waren f 130.37, batig saldo f 3.18. Wat de té houden winterpropaganda betreft, deze is hier en daar reeds gaande. De Voorzitter wekt op de propaganda-avonden zoo mooi mogelijk te doen zijn, doch laten ze nooit het karakter propaganda van staatspensioen verliezen. Wat de te voeren winterpropaganda door de Fede ratie betreft, vorig jaar moest de actie te Den Helder worden gestaakt, omdat er geen geld in kas was. De federatie wil weer zooveel mogelijk actie voeren om nieuwe afdeelingen te doen oprichten of bestaande afdeelingen te steunen. De afgevaardigde van Breezand dringt er op aan actie te Den Helder te voeren. De heer Dekker te Winkel vraagt naar de kosten van een spreker en waar blijkt dat deze kosten geen bezwaar voor de afdeelingen kan zijn, sluit hij zich dan bij de opwekking van den Voorzitter om op de feestavonden de propaganda voor het verkrijgen van premievrij staatspensioen niet uit het oog te verliezen. De heer Gerrits, Burgerbrug, wijst er echter op dat muziek en bal na op de propaganda-avonden niet ge mist kunnen worden. Met elkaar verbinden, wordt opgemerkt. Naar aanleiding van een gestelde vraag, wordt ge wezen op de activiteit van de propaganda-club te Breezand, welke club voor billijken prijs zich be schikbaar stelt. Ook de propaganda-club te Sint Maarten zal gaarne medewerking verleenen en voorts wordt nog genoemd het vertoonen van de bondsfilm. Diverse wenken worden nog gegeven en besprekin gen gehouden over te houden propaganda-avonden. De herdenking van het 25-jarig bestaan der federatie is nog in voorbereiding; wel kan wor den medegedeeld, d at de Voorzitter en Secretaris van het Hoofdbestuur den Bond zullen vertegen woordigen op den dag dat de federatie dit feit zal herdenken. Het voornemen bestaat de herdenking te doen plaats vinden in samenwerking met de afd. Schagen. Medewerking zal worden ingeroepen der plaatselijke vereenigingen in Schagen. Een tooneel- vereeniging in Schagen kon tot haar spijt de ge vraagde medewerking te verleenen vooral 't ge mis van heerenkrachten was daarvan oorzaak. Het Strijkorkest is ook gevraagd, een definitief ant woord kwam nog niet binnen. Wellicht is ook de medewerking van propaganda- clubs onzer afdeelingen in te roepen. De Bondsse- cretaris zal een korte rede hemden. Door de aanwezige afgevaardigden wordt reeds de toezegging gedaan, dat ze allen op den te hou den herdenkingsdag aanwezig zullen zijn. Bij de rondvraag dankt de afgevaardigde van Oude Niedorp, den Voorzitter van het federatiebe stuur voor zijn mooie propagandarede voor spr.'s afdeeling. De afgevaardigde van Kolhorn wekt op tot huis bezoek voor het werven van leden, een bezoek bij den buurman heeft te Kolhorn mooie resultaten opgeleverd. De heer Glas, St. Maarten, zegt de medewerking van zijn afdeeling toe, wat de herdenking van het 25-jarig bestaan der federatie betreft. De heer Romar dankt voor het vertrouwen dat in hem werd gesteld, door hem opnieuw te benoe men tot bestuurslid van de federatie. De Voorzitter dankt tenslotte voor de medewer king, die steeds door de afdeelingen aan het fede ratiebestuur wordt verleend, hij dankt de pers voor de aanwezigheid en sluit met de beste wensch de vergadering. SOC. DEMOCRATISCHE JONGEREN-CLUB. Propaganda feestavond In het Oranje- hoteL In de achterzaal van het Oranjehotel werd Zater dagavond een propaganda-feestavond gehouden, ge organiseerd door de Soc. Dem. Jongeren Club afd. Bergen. Het was teleurstellend te zien, hoe weinig menschen aan de uitnoodiging, dezen avond bij te wonen, gevolg hadden gegeven. De zaal was slechts voor een kwart gevuld. Om half negen opende de heer Frank Daalder met een woord van welkom. Spr. wilde in korte trekken uiteenzetten, waarom men was bijeengekomen, dus welk karakter deze avond dragen zou. Spr. betreurde ten zeerste de slechte opkomst, omdat nu de avond feitelijk niet kon beantwoorden aan het doel, het welk men er zich van had voorgesteld. Dit doel nu was tweeledig, aldus zeide spr. In de eerste plaats wilde men trachten te komen tot de definitieve oprichting eener Soc. Dem. Jongeren- club. Spr. wees erop, dat om lid te zijn van de club, liet absoluut niet noodig was, te zijn aangesloten bij de S.D.A.P. Men wil de mogelijkheid onderzoeken, of een afd. van de A.J.C. in Bergen geen reden van bestaan had. In de tweede plaats was deze feest avond georganiseerd als een belooning voor de wer kers bij de gehouden verkiezingen. (Applaus.) Spr. gaf daarna het woord aan den heer Brak, secretaris der afd. Bergen van de S.D.A.P. Deze be gon met te zeggen, dat de voorzitter, de heer Mon- nier door ziekte niet aanwezig kon zijn en spr. ver zocht had op dezen avond een kort woord te spreken De heer Brak herinnerde er aan, hoe op het laatst gehouden congres van de S.D.A.P. het Jongeren-pro bleem onder de oogen was gezien. Het stichten eener organisatie van jongeren had zoo zeide spr. tal van voordeelen, omdat daardoor de jongeren dienst baar werden gemaakt aan de moderne arbeidersbe weging. Pogingen, om alhier een afd. Bergen van de A.J.C. te stichten zijn altijd mislukt en daarom is het van belang, dat het. nu gelukt is een Jeugdclub in het leven te roepen. Spr. zeide dat er momenteel een actfe werd op touw gezet, zoo groot en zoo lang durig als er nog nimmer is geweest. De actie is voor het Plan van den Arbeid, en dat moet op populaire manier onder de bevolking worden gebracht. Daar toe moet de Soc. Dem. Partij kunnen beschikken over de jeugd. Spr. hoopte, dat deze avond, welke speciaal voor de jongeren werd georganiseerd, sla gen zou en sprak den wensch uit, dat tot definitieve oprichting van een club zou worden besloten. Dan kunnen wij, in de komende maanden allen onze schouders zetten onder het Plan van den Arbeid, aldus eindigde spr. (Applaus). Het woord, of beter gezegd, de zang was daarna aan de A.J.C. uit Alkmaar, die welwillend haar me dewerking aan dezen feestavond verleende. Geopend werd met een goed gezongen marsch: „Als wij strijden". Na dit eerste nummer volgden een tweetal canon-zangen, waarvan ons de keuze minder gelukkig leek. Op den zang volgden eenige muzieknummertjes voor mandoline, guitaar en fluit, welke op correcte wijze werden ten gehoor e gebracht. De dansnummers, als derde nummer van het programma, mogen goed bedoeld zijn; op een tooneel komen, vooral speeldansen, niet tot hun recht. Dze behooren bij uitstek in de vrije natuur te worden uitgevoerd, waar men de ruimte en de entourage er voor heeft. Niettemin heeft de A.J.C. zich dapper geweerd en oogstte dan ook, na ieder nummer een hartelijk applaus. De heer Evert Vermeer uit Amsterdam hield voor de pauze nog een propaganda-rede, waarin hij de taak van de jeugd in den breede uiteenzette. Spr. zeide dat in dezen tijd van kommer en el lende, de A.J.C. de groote en mooie taak had, de jeugd op te voeden. Voor ieder mensch, zeide spr., komt het moment dat hij voor het zware, harde leven wordt geplaatst. Wanneer dan de jeugdbe weging den jongen mensch niet heeft gegrepen, dan grijpt de wreede maatschappij je. Spr. zette vervolgens uiteen, wat de A.J.C. wil en wat zij doet en eindigde met te zeggen, dat aan de jeugd de toekomst was. Als het moment komt, dat die toekomst ons in handen wordt gelegd, dan moe ten we klaar zijn; dan mogen we niet zeggen: we wet enniet, wat we aanvangen zullen. Adama van Scheltema heeft het zoo treffend juist gezegd: „Het ideaal waarvoor wij strijden, behoeft je hart, je hand en je daad". (Daverende toejuichtingen). Nadat de heer Frank Daalder een fragment had voorgelezen uit het werk „De Veensoldaten" van Wolfgang Langhof en wel dat gedeelte waarin het lijden in het concentratiekamp te Burgermur wordt beschreven, ging de pauze in. Het tweede gedeelte van den avond was weer aan de A.J.C., Door eenige leden werd op verdienstelijke wijze de klucht van Hans Sax: De Student reist naar het Paradijs ten tooneele gevoerd, waarom hartelijk werd gelachen. Om kwart vooor elf sloot de heer Daalder op de gebruikelijke wijze dezen goed ger slaagden propaganda-feestavond. SINT MAARTEN VALKKOOG. Zaterdagavond trad in het café van den heer Kuiper alhier op, de propagandaclub van het In-* stituut voor Arbeidersontwikkeling. Alvorens deze club met hare werkzaamheden be gon, was het de heer D. de Vries van Dirskhorn, die als voorzitter van het Instituut een openings rede hield en hierin op kalme duidelijke wijze het ontstaan der arbeidersbeweging en haar doel en. werken naar voren bracht. Het Instituut, een in stelling, voortvloeoen uit deze arbeidersbeweging is, zegt spr., voor 11 jaar terug opgericht, en het is gebleken, dat deze instelling in een noodzakelijke behoefte voorziet en vooral nu, nu het onderwijs door de regeering verslechterd wordt, zal het In stituut voor velen een toevlucht worden. In 1934 is men te Harenkarspel en St. Maarten met den eer sten cursus begonnen met 39 leden en wat nooit is vertoond, ook hiermede beëindigd. Deze cursus, welke een 3-jarige is, is heden met 28 leden haar 2e jaar ingegaan en daarnaast bestond behoefte voor een begincursus, welke is aangevangen met 24 cursisten, zoowel vrouwelijke als mannelijke. Daar deze cursus voor een ieder toegankelijk is en heel weinig kost, wekt spr. hierbij tot toetreding op en verklaart hierna het woord te geven aan de prop.- club, welke voor ons opvoerde het tooneelspel: „Als de poorten opengaan", een spel in 3 bedrijven, een goed propagandastuk, hetwelk door spel en voor dracht de aanwezigen ten volle voldeed en bij me nigeen een traantje deed vloeien. Heel hinderlijk zal het'voor de spelers zijn en was het voor de aandachtige luisteraar, dat door menschen bij aan doenlijke momenten om een of ander woord werd gelachen, waarbij de lachers blijk gaven niets van den inhoud of strekking van het stuk te begrijpen. Van hieruit een woord van lof voor het geboden^ ANNA PAULOWNA Betje regeert. Ongeveer 250 bezoekers hebben Zaterdagavond in de zaal van den heer Slikker de opvoering bijge woond van „Bstje regeert en, voor zoover zij dat al niet waren, heeft Mevrouw De Boer-van Rijk even zooveel bewonderaars en bewonderaarsters toege voegd aan de groote schare in het geheele land, die haar als groot kunstenaresse eeren. Want mochten de meeningen aangaande de ver tolkers en vertolksters der andere rollen nog al wat uiteen loopen een reden waarom we de onze maar niet zullen geven, daar die toch maar een der velen zou zijn over „Betje" was men het onver deeld eens: prachtig! Bewonderenswaardig, hoe me vrouw De Boer-van Rijk dat oude, pientere vrouwtje uitbeeldt, zoodat de toeschouwer zich afvraagt, is dat nu de typeering van een rol of geeft de actrice zich slechts, zooals zij zelf is. Betje toch is zeventig jaar en, al zou men er door haar vitaliteit aan gaan twij felen, de twee-en-tachtigjarige mevrouw De Boer* van Rijk is toch ook de eerste jeugd voorbij. Hoe 't zij Betje „leeft" werkelijk voor den toeschouwer en wij zouden moeilijk kunnen uitmaken of dat nu in de eerste plaats komt door 't prachtige en toch zoo sobere spel, of door de verbluffend juiste intonatie van de actrice. Wie in eigen omgeving zoo'n levens wijs, vief oud vrouwtje kent of gekend heeft, wordt steeds weer getroffen door den juisten toon, dien de groote actrice weet te treffen, en geniet bij elk woord, dat zij zegt. Geven wij ons oordeel niet over de andere artis- ten, ook den inhoud van het stuk gaan we maar stil zwijgend voorbij. Maar alleen om de reden, die we reeds aangaven en terwille van de plaatsruimte, die we anders zouden moeten vragen. Want dit stuk vaa Henk Bakker is een aardig genoeglijk stuk en ieder der anderen spelde, al was er dan verschil van meening over wie beter of 't best was, toch zóó, dat mej. P. Rezelman zeker namens alle bezoekers sprak, toen zij het geheele ensemble dankte, dat het met dit stuk in Anna Paulowna wilde komen. Maar ook was 't voor ieder venzelf sprekend, dat daarna mevrouw De Boer-van Rijk, onder 't aanbieden van een bloem stuk, nog afzonderlijk door spreekster gehuldigd werd, met de dichterlijke woorden, waarin de heer D. Rezelman aller waardeering en vereering had neergelegd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4