Het beleid van den Minister van Binnenlandsche Zaken BI1TILS 18 November! De Italiaansche opmarsch Het sein voor een reeks luchtbombardementen De radio-uitzending van Nederland Denemarken. ORKAAN BOVEN FLORIDA. Een vreemde vangst. Autobus omgeslagen. Makalle nog steeds het doel OPLEVING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. f4000 ontvreemd. Auto in een sloot gereden. Auto te water gereden. Dinsdag 5 November 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9844 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel- mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend, [(Van onzen specialen correspondent W, F, Deedes). ADDIS ABEBA, 4 Nov. Nadat een lan gen tijd alles tamelijk kalm is geweest, be ginnen thans de Italiaansche vijandelijkhe den de Abessijnen in verwarring te brengen. Oorlog en oorlogsbedreiging zijn plotseling weer aan beide kanten opgelaaid. Het bericht over gevechten in het Zuiden om het bezit van waterbronnen, dat ik Vrij dag heb gezonden, wordt bevestigd door het ibombardeeren van de Gorrahei-wellen. Dit wordt hier beschouwd als een voorspel van een grooten opmarsch van de Italiaansche infanterie naar het Noorden. Vorige week trachtte een hooggeplaatst lAbessijn in regeeringsdienst mij er van te overtuigen, dat de datum, waarop de sancties in werking zullen treden, door de Italianen zal worden gebruikt als een excuus voor een serie bombardementen van alle kanten, waarhij Addis Abeba en Dessie niet gespaard zullen blijven. De Abessijnen zijn van mee ning, dat de voorbereidingen, die thans in Aussa worden getroffen het voorspel tot de zen aanval zijn. Gisteren heeft Tecle Hawariate het groot ste deel van zijn persoonlijk vermogen aan de Abessijnsche regeering overhandigd, en de hoop uitgesproken, dat het voorbeeld van den minister door anderen opgevolgd zou worden. Men heeft een regeling gemaakt, waarbij dit kapitaal met interest aan Hawariate zal wor den teruggegeven, indien de oorlog wordt ge wonnen. Men is van meening, dat alle Abes sijnen eenzelfde principe moeten toepassen, daar, indien de oorlog wordt verloren, alles toch verloren is. .(Auteursrecht Morningpost A.N.P.) DE TIJDREGELING. SALARIS- VERLAGING VOOR LAGERE BE STUURSORGANEN. SAMENVOE- GING VAN GFMEENTEN. Uit de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1936 van Binnenlandsche Zaken, blijkt dat het voorloopig niet in de bedoeling ligt, het vraagstuk van de tijd- regeling, waarover nogal verschil van meening be staat, bij de beide Kamers opnieuw aan te vatten. Beperking van het spelen en zingen van ons volks lied, daartoe moet van de regeering geen aandrang uitgaan. Een algemeen wettelijk colportage-verbod schijnt, nog afgezien van de vraag of zoodanig verbod niet in strijd zou komen met artikel 7 van de grondwet, ongewenscht met het oog op de daaruit voortvloeien de aanmerkelijke beperking van de vrije meenings- uiting, in het bijzonder tegenover andersdenkenden. De vraag of de regeering nauwkeurige gegevens be zit omtrent de z,g. weerorganisaties van de N.S.B. en 'of daaruit blijkt, of deze willen treden op het ter rein der overheid, heeft de minister overgedragen aan zijn ambtgenoot van Justitie. Stellig kan de minister verklaren, dat zich onder liet politiepersoneel te 's-Gravenhage geen nationaal- socialisten bevinden en dat zelfs geen uitingen die op nationaal-socialistische gezindheid zouden wijzen, in het corps zijn voorgekomen. Minister De Wilde verdedigt vrij uitvoerig de bur gerwachten en vrij willigen landstorm. De minister heeft geen reden aan te nemen, dat de burgerwachten en de bijzondere vrijwillige land storm niet geheel zouden zijn gezuiverd van fascisti sche elementen. Wat de objectieve normen t.a.v. de finantieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten betreft, oor deelt de Minister dat deze zoover gaan als in ver band met den uiteenloopenden aard der gemeenten 'hogelijk is. Wat de loonen der werklieden betreft zij medege deeld, dat deze inderdaad dienen te worden aange past aan de plaatselijke loonen in het particuliere bedrijf. De vraag of het noodig is, de 5 verlaging van bet rijkssalarispeil te doen volgen door een verla ging met 5 of 2/4 van eenig lager publiek-rech- telijk orgaan, beantwoordt de regeering bevestigend. Zij is van meening, dat zonder deze verlaging ex cessen zouden kunnen ontstaan. De minister is ervan overtuigd, dat vele organen bok uit eigen beweging tot de onderwerpelijke sala risverlaging zouden zijn overgegaan. Het denkbeeld om over te gaan tot Instelling van centraal overleg voor het personeel der onder scheiden lagere publiekrechtelijke organen, welk overleg dan zou moeten worden gebaseerd op de centrales van overheidspersoneel, waarbij alge- meene organisaties van het personeel dier organen zijn aangesloten, kan de regeering althans voor de kleinere gemeenten, niet toejuichen. Het gemeente lijk overleg zou n.1. hierdoor voor een belangrijk deel worden uitgeschakeld, hetgeen ten zeerste zou inoeten worden betreurd. Het ligt in de bedoeling van den minister van Fi nanciën en van den minister van Binnenlandsche Zaken ten aanzien van de begrootingen der ge meenten over 1936 voor zooveel noodig, maatrege len te nemen teneinde een verdere toeneming van de schuld te voorkomen. Terzake van de voor het personeel der provincie Noord-Holland in te voeren standplaatsaftrek zet de minister voorts zijn standpunt uiteen. Wat de salarissen van burgemeesters, secretaris sen, ontvangers, wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand betreft, is, zooals bekend, aan de colleges van Ged. Staten van de meeste provinciën in overweging gegeven, deze met betrek king tot de mogelijkheid van een verlaging van 5, c.q. 2.5 pet. te bezien. Ookus besloten tot het aangeven van een norm salaris, dat in het algemeen voor de veldwachters in de normale plattelandsgemeente zou kunnen gelden. Reeds verscheiden malen vond de minister gele genheid als zijn standpunt uiteen te zetten, dat bij samenvoeging van gemeenten groote voorzichtig heid dient te worden betracht. In het algemeen acht de regeering het niet wen- schelijk, dat in de bestekken van gemeentelijke werken de bepaling wordt opgenomen, dat bij de uitvoering alleen inwoners der gemeente in dienst worden genomen. Welke Armenraden voor opheffing in aanmerking komen, kan de Minister nog niet mededeelen; deze zaak is in onderzoek. Tot de wederinvoering van een rijksbijdrage in de verpleegkosten van armlas tige krankzinnigen kan 'de minister geen mede werking verleenen. De vraag van enkele leden of de Geldschieterswet wel geheel overeenkomstig de bedoeling wordt toegepast, beantwoordt de minister bevestigend. Goede ontvangst in Indië en op zee. Eindhoven: Bij het secretariaat van Phohi is telegrafisch bericht uit NederlandschIndië ontvan gen, dat het wedstrijdverslag van de Phohi uitste kend is overgekomen. Verder werd bij de A.V.R.O. een telegram ontvan gen van het stoomschip „Volendam", dat zoo juist in New York is aangekomen, waarin wordt medege deeld, dat de opvarenden het door de Phohi uitge zonden verslag van den wedstrijd NederlandDene marken uitnemend hebben kunnen volgen. Kustscheepvaart ernstig getroffen. New York. De kust van FlQrida, vooral het ge deelte tusschen Miami en Palm Beach, werd door een zwaren tropischen storm geteisterd. De orkaan bewoog zich met een snelheid van meer dan 120 kilo meter per uur langs de kust. Ofschoon het Meteoro logisch Instituut te Jacksonville reeds uren van te voren de getroffen gebieden had gewaarschuwd en men de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen had kun nen nemen, is de aangerichte schade nog zeer aan zienlijk. In Fort Lauderdale rukte de storm Maandagmid dag alle daken van de huizen en werden talrijke vensterruiten vernield. Het water van het Kanaal werd over de oevers gezweept, en veroorzaakte groo te overstroomingen. Ook de kustscheepvaart werd ernstig getroffen. Het Noorsche vrachtschip „Sneland" deelde 'radio grafisch mede, dat het in den orkaan niet kan ma noeuvreeren en op de kust aandreef. Het schip gaf als zijn positie op 15 mijlen ten Noorden van Fort Lauderdale. Eeri schip van de kustwacht is ter hulp verleening uitgevaren. Gemeld wordt, dat twee personen zijn gedood en verscheidene gewond Valsche Markstukken aan den haak. Keulen. Een visscher heeft zoo'n vreemde vangst gedaan, dat acht personen zijn gearresteerd. De man zat aan den Rijn te hengelen, toen hij op een gegeven oogenblik ,beet" kreeg. Hij haalde op en zag, dat een zwaar bruin pak aan den visch- haak was blijven hangen. De visscher was zoo ge lukkig in plaats van een snoek van 25 pond 85 Mark te hebben gevangen. Zooals een eerlijk visscher betaamt, bracht hij de geldstukken direct naar een politiebureau, waar men constateerde, dat het valsche markstukken waren. Een ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat vijf personen konden worden gearresteerd, ter wijl de politie korten tijd later de hand kon leggen op drie personen, die tot taak hadden het valsche geld in omloop te brengen. Verklaard wordt, dat het pakje in het water was geworpen, toen de po litie een der handlangers op de hielen zat. Een der passagiers een hersenschudding bekomen. Te Eindhoven is een autobus, die uit Geldrop kwam, nabij huize „De Burgh", door het felle licht van een tegenligger, van den weg geraakt. De bus kantelde twee keer om en kwam weer op de wielen terecht. De zeven passagiers werden door elkaar gerold; een van hen liep een hersenschudding op. De bus werd geheel vernield. VORDERINGEN ONDANKS HEVIGE STORTRE GENS. BOMMEN OP GORAHAI IN OGADEN. Rome: Volgens de Romeinsche avond bladen heeft de Italiaansche voorhoede van middag Abbi Addi, 90 K.M. ten zuiden van Hausien en 40 K.M. ten westen van Makalle, bereikt. Ten noord-oosten van Makalle is de voorhoede gevorderd tot Agoela, dat 35 K.M. van Makalle verwijderd ligt. Het geheele land schap Geralta is practisch reeds in Italiaan sche handen, voornamelijk door de bezetting van den berg Magab. Afgezien van eenige verdedigingsnesten, die gezuiverd moesten worden, heeft de opmarsch bijna zonder te genstand plaats. De Abessijnsche achterhoede schijnt, den terugtocht te dekken. Deze terugtocht wordt overigens verge makkelijkt door de nauwkeurige terreinkennis, ter wijl de Italiaansche officieren bij den opmarsch voortdurend moeten vaststellen, dat de kaarten ver ouderd zijn. Het ontbreken van Abessijnschen tegen stand wordt door de Italiaansche oorlogscorresponden ten in hoofdzaak verklaard door de stemming onder de bevolking, die, zoo zeggen zij, de Italiaansche sol daten als bevrijders begroet, nadat zij hen met on geduld verwacht heeft. Ook de houding der Koptische geestelijkheid in de gebieden, die dezer dogen bezet zullen worden, wordt zeer gunstig voor de Italianen genoemd. De linkervleugel der Italianen, die uit Danakil- afdeelingen bestaat, heeft op het Abessijnsche hoog land reeds contact met het eerste legercorps. De rechtervleugel tusschen Aksoem en de Setit rukt volgens Italiaansche berichten eveneens op, doch schijnt belemmerd te worden door talrijke ongere gelde gevechten aan de grens. De verkenningsvluchten der luchtmacht worden energiek voortgezet over het geheele front tusschen den Soedan en de zoutwoestijn van Danakil. Ver scheidene vliegtuigen zijn ver voorbij Makkale door gedrongen en hebben daarbij vastgesteld, dat Abes sijnsche afdeelingen, welker sterkte niet vast staat, oprukken. Een vlieger, die tot bij het Asjangi-meer is gevlogen, heeft waargenomen, dat zich Abessijn sche troepen op weg naar Amba Alatsji bevinden. Door de verschrikkelijke woestijn van DanakiL De afdeeling lcameelruiters, die zich nabij Ronda- como bij de Danakils heeft aangesloten, rukt in ge forceerde marschen naar Dato op, aldus meldt de oorlogscorrespondent van 't Duitsche Nieuwsbureau Zij bevindt zich reeds bij Dagabaro en heeft de helft van den weg reeds afgelegd. Aan het Noordelijk front heeft de opmarsch te lijden onder hevigen re genval. Desondanks is het inboorlingencorps er in geslaagd Haz Wogoro te bereiken. Het legercorps van generaal Maravigna heeft in het gebied van Adoea den opmarsch naar Adibo voortgezet. Door verken ningsvluchten is vastgesteld, dat niet slechts aan het Asjangi-meer, maar ook op andere plaatsen vooral op de hoogvlakte van Tambien, ten Zuiden van Adoea, sterke Abessijnsche strijdkrachten geconcen treerd worden. De afdeeling, die onder commando van blanke of ficieren staat, moet naar schatting van de Abessy- niërs 15000 man sterk zijn. De troep is op de eerste plaats voor de operaties in de Danakilwoestijn bestemd. De manschappen zullen door het verschrikkelijkste woestijngebied, dat er op de wereld bestaat, moeten trekken bij tem peraturen varieerend van 55 tot 70 graden Celsius. De woestijn is een eindelooze uitgestrektheid zon der den geringsten plantengroei. Op verschillende plaatsen bevinden zich nog werkzame vulcanen en lavavelden, alsmede reusachtige zoutwoestenijen. Aan den westelijken rand der woestijn vormen berghellingen van 1300 tot 1600 meter hoogte een na tuurlijken muur tegen een inval. Het strategisch doel van den opmarsch is de ver- eeniging met de troepen van generaal Santini op den linkervleugel van het Italiaansche noordelijk leger. Van de verschillende fronten. ADDIS ABEBA. Een officieel hier verstrekt communiqué meldt, dat een Italiaansch eskader bommenwerpers boven Gorrahei verschenen is en met zijn bommen 30 vrouwen en kinderen heeft gedood, welke bezig waren vee te drenken bij de naburige bronnen, terwijl de stad reeds door de Abessijnsche troepen was ontruimd. Berichten van het Noordelijk front melden, dat Dongolio, op 12 mijl ten Noord-Oosten van Ma kalle door de Italianen is bezet en dat Makalle zelf practisch omsingeld is. De Italiaansche troepen heb ben geen tegenstand ontmoet. Het is begonnen te regenen en de tot dusverre droge stroombeddingen beginnen weer water te voeren, doch nog onvol doende om den Italiaanschen opmarsch te stuiten. Tekle Hawariate heeft een toespraak gericht tot de Abessijnsche stamhoofden, die thans in Addis Abeba aanwezig zijn, waarbij hij hun op het hart drukte zich vooral niet te laten verleiden tot het leveren van massagevechten, maar te trachten den oorlog te rekken door een guerilla-tactiek toe te passen totdat het volgende regenseizoen zou zijn aangebroken, waardoor de Italiaansche mechani sche hulpmiddelen ten zeerste hun waarde zfcuden verliezen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Nog slechts één schip van de K.N.S.M. op gelegd. - Opruiming onder de „oplig- gers" in de Amsterdamsche haven. Amsterdam. In aansluiting op het bericht van 30 October jl., waarin werd medegedeeld, dat van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. verscheidene opgelegde schepen weer in de vaart zijn gebracht, kan thans nader worden gemeld, dat van de vloot dezer maat schappij nog alleen de „Amsterdam", het grootste vrachtschip van ons land, opgelegd is. In den hoek van het IJ bij Schellingwoude, waar zoo langen tijd tal van schepen van de K.N.S.M. en de Stoomvaart Mij. „Nederland" werkloos hebben gelegen, zijn nog alleen de „Singkep" en de „Soemba" van laatstge noemde maatschappij overgebleven. De „Amster« dam" heeft ligplaats bij het Hendrikdok van de Amst. Droogdok Mij. Ook in de Coenhaven is het groote aantal „oplig- gers", dat daar geruimen tijd opgeborgen is ge weest, sterk verminderd, zulks echter hoofdzakelijk' tengevolge van verkoop en sloop. Hier liggen thans nog de mailschepen „Flandria" en „Zeelandia" van den Kon. Holl. Lloyd, alsmede de vrachtschepen „Jaarstroom" en „Zaanstroom" van de Holl. Stoom boot Mij., terwijl aan het établissement van de „No- derland" aan de Javakade de „Jan Pieterszoon Coen" en „Moena", alsmede bij de Ned. Dok Mij. de „Beng- kalis" ligplaats hebben. Laatstgenoemd schip, eveneens van de Stoomvaart Mij. „Nederland", zal vermoedelijk eveneens in de vaart worden gebracht. Eenige dagen geleden kwam de familie D. te St. Geertruid bij Eysden tot de ontdekking dat haar een bedrag van f4000 was ontvreemd. Van dezen diefstal werd de landbouwersknecht W. H. verdacht die bij de familie D. in dienst was en plotseling was verdwenen. Op het einde van de vorige week bevonden zich een hoofdinspecteur van de recherche, de heer v. Dolder en de hoofdagent-rechercheur de heer Koe- voets van Heerlen zich voor een dienstreis in Bel gië en ontmoetten daar H. Teneinde den langen weg van uitlevering te vermijden besloten ze den man te volgen, in de hoop, dat hij zich vrijwillig op Nederlandsch gebied zou begeven. H. bleef echter voorloopig liever in België. Toch bleven de Heerlensche politiebeambten den man in het oog houden. Toen ze Zaterdagmorgen op den grooten weg onder Amstènrade een auto zagen rijden, ontdekten ze den man met een Belgisch meisje in dat voer tuig. Beiden werden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie te Heerlen overgebracht. De man bleek nog in het bezit te zijn van vijf bankbiljetten van f50, vijf van f 100, benevens drie Belgische francs. Dit was alles wat van de f 4000 was overgebleven. H., die afkomstig is uit Weert, werd ter beschikking gesteld van den brigade-com mandant der marechaussee te Eijsden. De 18-jarige Belgische werd over de grens gezet. Olst gedeeltelijk in duisternis gehuld. Gisteravond omstreeks half zeven heeft te Olst een verkeersongeluk plaats gehad, waardoor een gedeelte van het dorp in het donker was gehuld. Bij het nemen van een bocht bij de Dumontstraat, stortte een groote veeauto van de firma Doevelaar, uit Raalte, in een sloot. Bij den val, die de auto maak te, nam zij een paal van het electrische net mee. Hier door zat Olst, gedeeltelijk zonder licht. Nadat het vee was uitgeladen, is men er met behulp van een an dere groote' vrachtauto in geslaagd den auto op den weg te zetten. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Een der passagiers verdronken. Terwijl de brug te Slaperstil, gemeente Hoogkerk, over het Aduarderdiep was afgedraaid, naderde giste ren met groote snelheid een auto. De bestuurder reed in volle vaart tegen den boom, met het gevolg, dat deze afknapte en de auto in de vaart stortte. Er zaten twee personen in den auto, de heer Beerta, reiziger te Groningen, in dienst van den heer A. J. Polak, puddingfabrikant aldaar, en d> heer Hamming, eveneens uit Groningen. De laatste wist zich te red den, doch de heer Beerta is verdronken. Zijn lijk is eenigen tijd later opgehaald.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1