De zaak-Stavisky voor de rechtbank SiVtlRÈiMMTsS Ergerlijk geknoei met boter OMZETBELASTING EN PERSONEELE BELASTING. De middenstandsbonden en de crisismaatregelen. DE 0SSCHE MISDAAD-LAWINE. ABR. STAALMAN, t Bezuiniging bij de Spoorwegen. De Bilt seint OSSENAREN VOOR DEN RECHTER. Ontploffing en bomaanslagen. De storm in de Zwarte Zee. Het proces na een langdurig onderzoek in de kleinste bijzonderheden voorbereid. Dossiers van anderhalve meter in omvang, die door een schild wacht dag en nacht be waakt worden. Parijs. Het onderzoek in de zaak Stavisky is, zooals bekend is, geëindigd en gister is de behan deling ervan aangevangen voor het Assisen-hof van de Seine. Stavisky is, veertien dagen nadat het schandaal onthuld werd, dood aangetroffen in een huis te Cha- monix. Het proces zelf zal derhalve geen beschuldig de zien, doch zal voor een belangrijk deel een gerech telijke behandeling meebrengen wegens den waar schijn lijken moord op den rechtsgeleerde Prince. Dit groote proces heeft invloed gehad op de poli tieke situatie in Frankrijk en het is aanleiding ge weest voor straatgevechten op 6 Februari 1934 en tot de regeering van Doumergue. Hoe de zaak aan het licht kwam. Op 23 December 1933 deelde de leider van de ste delijke bank van leening te Bayonne, Tissier, thans èen van de 20 beklaagden, mede, dat zijn onderne ming gedupeerd was geworden en dat hij zelf ver- valschte beleenbriefjes had uitgegeven. Dienzelfden dag verdween uit Parijs een in de uitgaande wereld zeer bekende financier, zekere Stavisky, van wien bekend was, dat hij zeer groote bedragen uitgaf, doch van wien niemand eigenlijk wist, hoe hij aan het geld kwam. Veertien dagen later knalde ergens in een villa te Chamonix een schot: Stavisky had zelf moord gepleegd. Dc draden der knoeierij leidden naar Parijs, naar een zekeren Stavisky, die voortdurend maatschap pijen oprichtte, waarvoor hij raden van toezicht in stelde, bestaande uit tamelijk vooraanstaande lieden. Stavisky had uitstekende relaties. Zijn methode was steeds opnieuw maatschappijen op te richten, ten einde met de darvoor op te nemen gelden „gaten te stoppen". Men schat de schade, welke de stad Bayonne door de knoeierijen geleden heeft, op ongeveer 260 millioen francs. Doch de zaak bleek ook in andere richting wijd verlakt te zijn en meer en meer menschen ble ken er tenslotte bij betrokken te zijn. De zwager van den vroegeren ministerpresident Chautemps, de Nadeelige gevolgen voor het midden- standsbedrijf. Namens het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een delegatie dezer dagen in een audiëntie bij den minister van financiën verschillende belastingmoeilijkheden besproken. Daarbij is o.m. gewezen op den drukkenden last, welke de personeele belasting en de omzetbelasting voor den middenstand met zich brengen. De heffingstechniek van deze beide verteringsbe lastingen is voor een deel zoodanig, dat de belas tingplicht niet rust op den uiteindelijken consu ment, voor wien de belasting bedoeld is, maar glo baal genomen op de schakel vóór den consument. De f 12.000.000 welke de regeering door heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting hoopt te ver krijgen, zal in de allereerste plaats op den han- deldrijvenden middenstand komen te drukken. In het bijzonder vestigde de delegatie de aan dacht van den minister er op, dat de progressieve opcentenheffing op de personeele belasting, waar toe o.m. de gemeente Amsterdam is overgegaan, een groote onbillijkheid voor tal van middenstan ders met zich brengt. Onder verwijzing naar een vorig adres over de zelfde aangelegenheid wordt den minister in over weging gegeven te bevorderen, dat voortaan onder scheid wordt gemaakt tusschen perceelen of per ceelsgedeelten voor persoonlijk gebruik en die voor bedrijfsdoeleinden, zoodat niet langer een automa tische opcentencumulatie plaats heeft, doch voor beide categorieën een afzonderlijke berekening wordt toegepast. Tenslotte wees de delegatie den minister erop, dat een verdere verhooging van bovengenoemde verte ringsbelastingen voor den middenstand ook finan- cieringsmoeilijkheden met zich brengt. In wezen komt de heffingstechniek er toch opn eer, dat door den handeldrjj venden middenstand de belasting aan de schatkist wordt voorgeschoten, daar de con sument haar eigenlijk dient te betalen. Ruimer bevoegdheid voor den nieuwen regeeringscommissaris gevraagd. Zooals gemeld, heeft de minister van landbouw en visscherij, in samenwerking met zijn ambtgenoot van handel, nijverheid en scheepvaart besloten om het college van regeeringscommissarissen uit te breiden met een lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen bij de landbouwcrisis maatregelen. De hoofdbesturen der drie Nederlandscho Middenstandsbonden hebben hierin aanlei ding gevonden, onder de aandacht van deze ministers te brengen, dat niet alleen 'indu strieele belangen, doch wellicht in nog sterker mate handelsbelangen bij de uitvoering van de landbouwcrisismaatregelen betrokken zijn. Zij verzoeken daarom den ministers om aan den door hen aangewezen functionaris mede de behartiging van de handelsbelangen bij de landbouwcrisismaatregelen op te dragen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden verkla ren in een adres dat zij het op prijs zouden stellen, indien de minister van landbouw zou willen beslui ten om alsnog eenige vertegenwoordigers van het georganiseerde met-agrarische deel van het bedrijfs leven in de commissie te benoemen die een onderzoek zal instellen naar de reorganisatie van crisisinstcllin- gen. procureur-generaal Pressard verloor zijn functie, toen diens vroegere medewerker Prince, die verant woordelijk werd gesteld voor het op de lange baan schuiven van het onderzoek in de zaak Stavisky en die deze beschuldigingen had afgeschoven op Pros- sard, op mysterieuse wijze hangende het onderzoek werd vennoord. Pressard zelf stierf korten tijd later ten gevolge van een beroerte. Het proces. Na een langdurig onderzoek is het proces thans tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid. Er is besloten dat alleen degenen, die beschuldigd worden van valschheid in geschrifte in de bank der beschul digden zullen moeten plaats nemen. De dossiers zijn meer dan anderhalve meter in om vang. Zij worden in een kluis achter in het gerechts gebouw bewaard. Dag en nacht zal een schildwacht bij deze kluis staan opgesteld. Men weet nu reeds, dat de juryleden op 1956 vra gen zullen moeten antwoorden, hetgeen in een pro ces als dit niet eens als zoo iets bijzonders wordt be schouwd. De eerste zitting zal bijna geheel gewijd zijn aan de gewone formaliteiten: de loting der juryleden, het oproepen der getuigen, het vragen naar de iden titeit der beschuldigden, de voorlezing van de acte van beschuldiging, welke uit 64 bladen bestaat. De aanklagers hebben 121 getuigen opgeroepen. Een indruk van de eerste verhooren. Het begin van het proces Stawisky heeft bij het publiek geen enkele reactie verwekt. Buiten het ge rechtsgebouw was niets van opwinding te bespeuren. Van de voorbijgangers scheen niemand te beseffen wat daarbinnen voorviel, of zich daar iets van aan te trekken. Zijn weduwe stond gister in het brandpunt van de belangstelling. Naar men weet is zij al maanden op vrije voeten. Een Engelsch nieuwsbureau zal dag voor dag haar indrukken van de debatten openbaar maken. Mr. Moro, haar advocaat, begon met een incident uit te lokken, omdat hier alle advocaten een stoel hadden. Wegens het terstond uitbarstende tumult werd de zitting geschorst, waarna de president zich met de vertegenwoordigers der advocaten in raadka mer terugtrok. Dit duurde lang en over de hoofden heen werden in dien tusschentijd stoelen aangereikt. Dit alles wekte vroolijke beweging. Niemand dacht aan de tragische gebeurtenissen die de afwikkeling van deze schandalen hebben geleid. Als men geen gelegenheid had gehad elkaar de bekende gezichten bij de verdachten aan te wijzen, zou men zich ver veeld hehben. Eenige beklaagden zelf nemen de zaak licht op of wenden dit voor. De algemeene indruk is, aldus de Parijsche corr. van de N.R.Crt., dat de verhooren geen nieuwe ge zichtpunten zullen openen. In elk geval zal in de zaal de orde bewaard blijven. De president liet zich terstond als een man van gezag met een forsche stem kennen, die niet met zich laat sollen, welk een grooten mond de advocaten ook mogen opzetten. Opmerkelijk is, dat hij hen zich geen enkel Kamerlid bevindt. Weer nieuwe bekentenissen van recidi visten. De bekentenissen van de Ossche misdadigers, waar aan geen einde schijnt te zullen komen, doen steeds meer lieden in handen der politie vallen. Elke be kentenis is weer aanleiding tot nieuwe arrestaties en de sneeuwbal rolt steeds verder. Thans heeft de beruchte recidivist M. de R. uit Oss gister voor de gemeentepolitie in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch opnieuw eenige bladzijden uit zijn veelbewogen leven opengelegd. Hij blijkt nog heel wat op zijn geweten te hebben en of deze man thans alles heeft bekend, staat nog te bezien. Zoo bekende hij o.a, te hebben deelgenomen aan een inbraak ten huize van den landbouwer v. Z. te Oss op 21 Aug. 1932, waarbij zes- lig kippen werden gestolen, verder medeplichtigheid aan een inbraak te Huiseling bij Koeken, waar een flinke som gelds werd buitgemaakt. Aan een reeks van pogingen tot inbraak in de omgeving van Oss, gepleegd in de jaren 1928 tot 1930, heeft hij een werk zaam aandeel gehad. Voorts is hij mede schuldig aan een inbraak bij de weduwe van Eerp op het Ussen te Oss en waarbij f 65 in de wacht werd ge sleept. Zijn confrater in deze zaken is de beruchte v. O., bijgenaamd de Koperen van Torre, die reeds eenige veroordeelingen achter den rug heeft en die gisteren eveneens behoefte gevoelde zijn hart voor de gemeen tepolitie uit te storten. Deze gedetineerde verklaarde thans zijn medeplichtigheid aan den overval met berooving op Weydeman uit Heeswijk, waarvoor hij verleden week moest terechtstaan en toen nog hard nekkig ontkende. Hij beweerde op de terechtzitting te 's-Hertogenbosch, dat alles verdichtsel was, doch desondanks hoorde hij acht jaar gevangenisstraf te gen zich eischen. Verder gaf hij toe te hebben deel uitgemaakt van een bende, waarvan M. de R. de aanvoerder was en in de jaren 1927 tot 1930 Oss en omgeving plunde rend en brandend te hebben doortrokken. Deze mis drijven werden gepleegd door vijf mannen, welke allen achter slot en grendel zitten. V. O. heeft deelgenomen aan den overval met be rooving te Maren, te Heesch op den landbouwer Christiaansen, en te Oyen, terwijl hij zich meermalen schuldig maakte aan straatroof. Ook bekende hij het huis van den thans gedetineerden J. d. V. in de Heide te Oss voor een belooning van f 50 in brand te heb ben gestoken. De diefstallen en inbraken door den Koperen gepleegd zijn legio. Op één nacht werd te Heesch bij Oss op zes plaatsen ingebroken. In een anderen nacht werd bij drie landbouwers te Schayk de boel overhoop gehaald en flinke bedragen gesto len. Bij al deze misdrijven werden doorgaans groote geldsbedragen buit gemaakt. De Koperen heeft gisteren niet minder dan 21 misdrijven bekend en het is te verwachten dat deze gedetineerde, die zulk een actief aandeel heeft gehad in de misdadig heid in deze streek, nog meer zal weten te vertellen, waardoor meerdere arrestaties ongetwijfeld zullen volgen. Het droevige huishouden van Peer de B. Het huisgezin van Peer de B.. waarvan thans ook de vrouw terzake brandstichting in hechtenis is ge nomen, geeft een dropvig beeld van de toestanden welke in het Ossche milieu heerschen. Hijzelf heeft een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. Bij de berechting van de Ossche mis dadigers is hij eenige dagen geleden opnieuw ver oordeeld, thans tot een gevangenisstraf van 14 jaar. De vrouw, die eveneens uit het beruchte misdadi- gersgeslacht de B. stamt (zij is een nicht van haar man), blijkt de misdadige neigingen van haar fami lie te hebben geërfd. Zij liet haar drie kinderen aan hun lot over en knoopte eenige iaren geleden be trekkingen aan met een gevreesden Ossenaar, dien zij naar Eindhoven volgde. Ook deze laatste is bij de groote schoonmaak te Oss aan de justitie overgele verd. Inmiddels heeft zich de regeering het treurig lot der verlaten kinderen van het echtpaar de B. aangetrokken en in September van dit jaar werd de Fabriek van ondeugdelijke margarine en valsch wikkelpapier ontdekt. CRISISDIENST SLAAT GOEDEN SLAG. Bij den crisis-dienst vail het hoofdbureau van po litie te Rotterdam kwamen den laatsten tijd herhaal delijk klachten, zoowel uit Rotterdam als uit de om liggende plaatsen binnen over de kwaliteit van room boter en margarine, die de boterhandelaar B. uit Overschie aan zijn klanten afleverde. Deze B., aldus de „Msb.", werd er ai lang door den crisisdienst van verdacht met zijn boter i» knoeien en op verzoek van dezen dienst stelde de Keurings dienst van Waren een onderzoek in naar de kwali teit van de waren die B. in den handef bracht. Daarbij bleek, dat de door hem verkochte „roombo ter" margarine was, die niet eens de vereischle tien procent roomboter bevatte, terwijl ook het goedje, dat hij voor margarine verkocht van zeer inferieure kwaliteit was. Jl. Vrijdag besloot men in te grijpen. Toen B. een paar klanten in Hillegersberg en Rotterdam had be diend, stelden ambtenaren van den crisis-dienst een onderzoek in naar de kwaliteit van de afgeleverde boter en margarine. Deze bleek weer zeer slecht te zijn en men gelastte B.'s aanhouding. Een klein uurtje daarna zat B. al op het hoofdbureau en toen men in zijn auto een verborgen vak ontdekte, waarin 20 pond frauduleus vervaardigde margarine verpakt in vervalschte wikkelpapieren zaten, viel hij door de mand en bekende herhaaldelijk margarine als roomboter verkocht te hebben. Hij had daarbij zelfs de brutalietti op de verpak king te laten drukken „Gewaarborgd zuivere room boter 't Fijnste". Zoowel de auto als de margarine werden in be slag genomen. Zaak was het toen, de herkomst van de frauduleus vervaardigde margarine op te sporen. Het onderzoek leidde naar een pand aan de Van Oosterzeestraat, waar zekere J. P. B een handel in bakkerij-grond stoffen drijft. Merkwaardige ontdekkingen. Allereerst vond men er een handdrukpers, waarop valsche wikkelpapieren vervaardigd bleken te wor den. Ook werden er enkele duizenden van deze ver valschte papieren, benevens het cliché daarvan ge vonden. In den kelder ontdekte men 150 liter slaolie die frauduleus voorhanden bleken te zijn. De woning van dezen B. bleek bij onderzoek inge richt te zijn als een margarinefabriek. Men vond er een groote waschketel, waarin de man uit de bak kerijgrondstoffen, die hij krachtens zijn beroep in voorraad mocht hebben, een soort margarine ver vaardigde. Een kist van dit mengsel stond gereed om verzon den te worden en voorts vond men er nog valsche wikkelpapieren, pakjes vormen en boterkleursel. Niet alleen vervaardigde B. zelf valsche margari ne en valsche wikkelpapieren, in strijd met de voor schriften leverde hij bakkerij vetten door aan ande ren, terwijl hij een uitgebreiden handel dreef in val sche wikkelpapieren, die hij tegen een cent per stuk verkocht. Zelfs bij benadering is niet vast te stellen, hoeveel van deze wikkelpapieren de man in omloop heeft gebracht. Alleen aan den boterhandelaar uit Overschie heeft hij maandenlang 250 stuks per week geleverd. Tegen beide B.'s is proces-verbaal opgemaakt en alle ingrediënten tot het vervalschen van boter en wikkelpapieren zijn in beslag genomen. Een gelukkige ingeving heeft den crisisdienst nog op het spoor van een derden delinquent gebracht. Men wist dat B. ook geregeld zijn „margarine" aan zekeren den H. te Rotterdam leverde. In diens wo ning werd echter niets gevonden. De inspecteur van den crisisdienst, die met het onderzoek was belast, kwam toen op het idee eens een huiszoeking te la ten verrichten bij den zoon van den H., die in Voorthuyzen een hoenderpark heeft. De Centrale Crisiscontrole te Den Haag belastte zich daarmee en zond 's avonds nog een paar amb tenaren uit Arnhem naar Voorthuyzen. De slag was raak, want bij den jongen den H. werden honderd pond frauduleus vervaardigde margarine gevonden en in beslag genomen. Ook tegen dezen man is proces-verbaal opgemaakt. vader uit de ouderlijke macht ontzet, terwijl de kin deren onder de hoede van dpn voogdijraad werden gesteld. Het bevel tot de arrestatie van vrouw de B., wegens brandstichting in haar woning, dat eenige weken geleden werd uitgevaardigd, kon toen nog niet wor den uitgevoerd, omdat zij juist het leven geschonken had aan een kind. Thans zal zij zieh te verantwoor den hebben wegens brandstichting en binnen enkele dagen zal zij, evenals haar echtgenoot, naar het huis van bewaring te 's Hertogenbosch verhuizen. Te Amsterdam is gisteren op 64-jarigen leeftijd, na een ernstige ongesteldheid, overleden de heer Abra ham Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer en di recteur van het bondsbureau van den Nederl. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, tevens redacteur van Ons Belang, het orgaan van dien bond. Naar wij vernemen worden uit overwegingen van bezuiniging, met ingang van 1 Mei 1936, de sectie Alkmaar, met ingang van 1 Augustus 1936, de sectie Amersfoort, en met ingang van 1 November 1936 de sectie Zwolle, van den dienst van weg en werken der Nederlandsche spoorwegen opgeheven. Ontslag van 60-jarigen. Verdere bezui nigingen bij de Spoorwegen. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, in verband met overcompleet van personeel bij den Dienst van Vervoer en Handelszaken het personeel van dien Dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op die waarin betrokkene den 60- jarigen leeftijd heeft bereikt, te ontslaan on der toekenning van wachtgeld of van ver vroegd ouderdomspensioen en wel te beginnen met ingang van 1 Februari 1936 en voorloopig tot 1 Juli 1936. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuidooster lijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen, later opkla- rend, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opkla» rend. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 10 gr. C. 50 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeep lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Twee eischen van twaalf jaar gevangenisstraf. Het gruwelijke van al de misdrijven. Gistermiddag heeft de Bossche Rechtbank de zaak vervolgd van de brandstichting in 1926, waardoor vier menschen omkwamen. De Ossche arbeiders G. J. van Galen en Th. J. van Berne, beiden 32 jaar oud, hadden zich te verant woorden voor de op 10 Augustus 1926 te. Oss te za- men en in vereeniging opzettelijk gepleegde brand stichting in de woning, bewoond door de familie Be vers en van Zandvoort, tengevolge waarvan deze wo ning is afgebrand en de echtgenoote van J. A. van Zandvoort, en haar drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Subs. is ten laste gelégd, dat Van Galen dit vreeselijk misdrijf alleen heeft gepleegd en dat Van Berne hem daarbij behulpzaam is geweest. De verdachte Van Galen legt een volledige beken tenis af. Hij was met Van Berne op stap gegaan, ten einde den. brand te stichten. Van G., die het dak niet kon bereiken, heeft van B. toen opgetild. Daarna heeft van B. hem opgetild, en hij heeft het rieten dak met een brandende lucifer aangestoken. President: Een moeder met drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Verdachte Van G.: Ik wist niet dat ze binnen wa^ ren, als ik het geweten had, zou ik het nooit gedaan hebben. De verdachte van G., aldus inspecteur van Kem pen, heeft zich aan vele misdrijven schuldig gemaakt. Toch heb ik in hem nog iets menschelijks ontdekt en ik geloof wel, dat hij in de toekomst beter op zal passen. Van B. heeft nog een ongunstiger reputatie. Hij heeft thans echter schoon schip gemaakt. Deze verdachte heeft meer dan 100 misdrijven .op zijn kerf stok. De beide verdachten deelen hierna mede, dat een zekere Van G. hen tot de brandstichting heeft aan gezet. Requisitoir. De officier van justitie, mr. van Everdingen, die hierna requisitoir houdt in deze zaak, die van alle Ossche misdrijven he gruwelijkste is, zegt, dat op dit misdrijf levenslange gevangenisstraf staat.Daar de twee verdachten echter ruiterlijk hebben be kend en het gevolg niet hebben voorzien, wil spr. een straf zien opgelegd, die niet levenslang, doch wel zwaar zal zijn. Hij requireert tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van Dijk uit Eindhoven, die optreedt voor de beide verdachten, zegt, dat uit het rapport, dat in 1926 over deze zaak is opge maakt, blijkt, dat de familie Bevers1, die de andere woning bewoonde, ongehinderd het brandende huis heeft kunnen verlaten. Er is zelfs nog tijd genoeg geweest, om de ongelukkige familie Van Zandvoort te redden. Men had de deur maar in behoeven te trappen, doch heeft dit niet gedaan. De beide ver dachten konden meenen,d at, indien het brandende huis was bewoond, aan de bewoners hulp zou wor den verleend. Op verschillende gronden bepleit spr. voor den verd. van G. een mildere straf, als de rechtbank om juridische redenen niet tot vrijspraak mocht overgaan. Drie dooden en elf gewonden. N e w-Y o r k, 4 November. In een garage te Milwaukee in den staat Wisconsin heeft Zondag een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor twee mannen en een achtjarig meisje werden ge dood en elf personen werden gewond. De garage werd geheel vernield en vele huizen in de omgeving werden beschadigd. In de afgeloopen weken zijn een aantal bom aanslagen gepleegd op openbare gebouwen. De po litie gelooft, dat de beide gedoode mannen de da ders van deze aanslagen zijn. Moskou. De storm in de Zwarte Zee woedt nog steeds voort en heeft een windsterkte 12 be reikt. De ijsbreker „Toros" is uitgevaren om assis tentie te verleenen aan het stoomschip „Tjitsjerin" aan boord waarvan zich Russische deelnemers aan sportfeesten te Istanboel bevinden, die op den te rugweg naar huis zijn. In vele havens moest het werk vanwege den storm gestaakt worden. Ook de Oostzee-havens worden door storm ge teisterd, evenals de havens aan de Witte Zee. De ijsbreker „Sadko", die op weg was van Moermansk naar Spitsbergen had met een zwaren storm te kampen, zoodat 't schip opdracht kreeg 't Beren eiland aan te loopen en daar te wachten tot de storm in kracht zou afnemen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2