Nieuwe Kolfbaan te Sint Maartensbrug Dinsdag 5 November tS35. SCHAGER COURANT.Tweede Blad. No. 9844 NA DE VOLKSSTEMMING IN GRIEKENLAND. "dsachtige meerderheid voor de monarchie. g? NA DE SLUITING DER BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING. KIJKEn is KOOPEfl tj CtOECK Arrestaties te Delft Ook terugkeer der monarchie in Oostenrijk. Een geesteszieke brandstichter te New York. Mr. B. C. J. L0DER. f De maatregelen tot stabilisatie van den munt. EGMOND MAAKT GOEDE ZAKEN. OPHEFFING DER POLITIEKE PARTIJEN, ATHENE: De minister van binnenlaridscEe zaken kon Zondagavond reeds voor enkele steden den of- ficieelen uitslag van de volksstemming bekend ma- ken. Te Athene waar het totaal aantal kiezers 141.457 bedroeg, hebben 138.785 voor de monarchie en 1930 voor de republiek gestemd. Te Piraeus stemden van de 52.858 kiezers 51.551 voor de monarchie en 1228 voor de republiek. Te Saloniki bedroeg het totaal aan tal kiezers 68.343, waarvan 67.114 voor de republiek stemden. De regent Kondylis heeft een oproep tot het Griek- sche volk gericht, waarin hij er op wijst, dat koning George II van nu af heerscher over alle Grieken is. De oproep luidt: „Wij kunnen niet weten hoe Zijne Majesteit de politieke situatie zal regelen, doch wij kunnen verzekeren, dat George II als koning aller Grieken komt. Hij kent noch partijen, noch politieke standpunten, hij kent slechts Grieken, wien hij onbe perkte gerechtigheid en gelijkheid wil waarborgen. Overigens houden heden de politieke partijen geluk kig op te bestaan. Het Grieksche volk, dat gedurende de volksstemming één blok vormde, heeft ze verplet terd. Op 3 November begint een nieuw tijdperk voor ons Griekenland." Van welingelichte zijde verluidt, dat koning George heden een proclamatie tot het Grieksche volk zal richten, waarin hij mededeelt, dat hij overeen komstig den wil van het volk zijn plichten als ko ning van Griekenland op zich zal nemen en op den troon zal terugkeeren. Leger en vloot zullen Woensdag 6 November a.s. te Athene den eed van trouw aan den koning afleg gen. Na afloop van de plechtigheid, die in het sta tion zal plaats vinden, zal een groote parade worden gehouden. De regent, generaal Kondylis, zal den ko ning telegrafisch op de hoogte stellen van het re sultaat van de volksstemming. Waarschijnlijk zullen Donderdag a.s. de minister van oorlog, de minister voor verkeerswezen en de president der Nationale Vergadering naar Londen vertrekken om tezamen met koning George naar Griekenland terug te keeren. Ook een delegatie van het leger, de marine en de luchtvaart, alsmede een vertegenwoordiger van de stad Athene zullen zich naar Londen begeven. Koning George 16 November naar Athene. Londen. Koning George van Grie kenland, die te Londen het re sultaat van de volksstemming heeft afgewacht verklaarde aan zijn vrienden zeer verrast te zijn over de overweldigende meerderheid, waarmee het Grieksche volk zich voor zijn terugkeer heeft uitgesproken. Hij is van plan op 16 November naar Athene te vertrekken, om den troon te be stijgen, welke hem door het plebisciet is aan geboden. De directeur-generaal Charles Fonck over de moreele en materieele resultaten. Brussel: Nadat Zondagavond te middernacht de Brusselsche Wereldtentoonstelling, die op 27 April j.1. door Koning Leopold en wijlen Koningin Astrid officieel geopend werd, na een dag van roezige feest vreugde hij schitterend najaarsweer en een avond van fanfare-muziek, feestconcerten en een sprookjes achtig slotvuurwerk gesloten werd, zijn gistermorgen vroeg eenige duizenden arbeiders begonnen met het sloopingswerk, waarmede men hoopt in Januari 1936 gereed te zijn. Het is nauwelijks te gelooven, dat deze stad met haar vele exotische bouwwerken, waarvan de meeste, ondanks het feit, dat zij uit tijdelijk ma teriaal zijn opgetrokken, zoowel wat het exterieur als het interieur betreft, nog in uitmuntende conditie ver- keeren, gedoemd is moedwillig te worden vernield, met uitzondering van de enkele permanente gebou wen, die voor de toekomst bewaard zullen blijven. Het sloopingswerk Is uitmuntend georganiseerd. In overleg met de directie der tentoonstelling zor gen de exposanten zelf voor het neerhalen hunner gebouwen. De telefoon-installatie blijft gedurende het sloopingswerk in tact, wat mogelijk is, omdat zij er haar centrale heeft in het permanente ad ministratiegebouw, vanwaar men verbonden is met het park van eenige honderden vrachtauto's, die op aanvraag naar de verschillende deelen van het terrein worden gezonden, waar materiaal ge reed ligt, dat zij kunnen laden en naar hun be stemming kunnen vervoeren. Voor zoover de ex posanten niet zelf het materiaal, waaruit zij hun gebouwen hebben opgetrokken, opnieuw willen ge bruiken, is het verkocht aan ondernemingen, die het nog productief kunnen maken. Tevreden over het succes. Zooals het sloopingswerk nog vele maanden zal duren, zal ook de administratie der tentoonstelling nog maanden lang werk hebben met de admini stratieve liquidatie der eusachtige onderneming, en zoo troffen wij dan ook, aldus meldt A.N.P. uit Brussel, den directeur-generaal, den heer Charles Doopplechtigheid van de nieuwe kolf- societeit „De Schoone Twaalven" te St. Maartensbrug. Zondag 3 November was een flink aantal kolvers met hunne dames aanwezig in de vernieuwde kolf baan van het café van den heer P. Kossen te St. Maartensbrug, ter gelegenheid van de officieele opening van de kolfbaan en de doop van de kolf- societeit aldaar. Meerdere hoofdbestuursleden wa ren aanwezig. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Jon ge jans werd het welkomstwoord uitgesproken door den heer J. Keuris, die in het bijzonder een wel kom toeriep aan den burgemeester van Zijpe, den heer Mr. D. Breebaart, aan den Voorzitter van den Ned. Kolfbond, de heer Dr. G. C. van Balen Blan ken, die de officieele opening en de doop zou ver richten. Voorts richtte spr. hartelijke woorden tot de Pers- en Propaganda-Commissie van den N.K.B., den zaalhouder Kossen en den heer J. Veuger Az., die de baan heeft gelegd. Hierna verkreeg de heer Dr. van Balen Blanken het woord tot het uitspreken van zijn openingsrede. Spr. schetste op de hem eigen, meesterlijke wijze zijn gevoelens, toen hij weer in het dorp kwam, waar hij een gedeelte van zijn jeugd heeft door gebracht. Herinneringen van tachtig jaar geleden werden door den heer Van Balen Blanken opge haald en geschetst hoe indertijd de toestand aan „de Brug" was. Bekende namen werden hierbij ge noemd en aardige gebeurtenissen uit zijn jeugd verteld, waarin de heer Van Balen Blanken nog bij Meester Wind op school had gegaan. Spr. vertelde uitvoerig, hoe zijn grootouders op de buitenplaats „Brandwijk" woonden en op welke wijze spr. aan deze plaats gebonden is door familiebanden. Diep bewogen is spr. als hij spreekt over zijn dierbaren, die hier hun laatste rustplaats hebben gevonden. Veel goeds en liefelijks binden spr. aan de Zijpe, dat hij gaarne aan de uitnoodiging gehoor heeft gegeven, de kolfbaan officieel te openen. Spr. me moreerde de goede hoedanigheden van de kolfsport Door de afwisseling welke zij biedt, doet zij een goed werk omdat afwisseling van arbeid den mensch de rust weer verzekert, die hij niet ont beren kan. Een echt vriendschappelijke en vertrouwelijke Fonck, evenals elk endag in het adminisratiege- bouw, waar ook zijn staf voorloopig nog zal blijven zetelen. Wij vroegen hem, nu de tentoonstelling ten einde was, wat zijn eindindruk was. „Iedereen die heeft bijgedragen tot het succes van deze reusachtige onderneming is uiterst te vreden", was het antwoord. „Het aantal bezoekers is slechts weinig minder dan 20 millioen, en in onze optimistische buien hebben wij voor den aan vang der tentoonstelling niet veel meer dan 10 millioen durven verwachten. De ontvangsten uit de entreegelden loopen tusschen de 35 a 40 milli oen, een niet onaardig bedrag, waarbij men echter in het oog moet houden, dat de totale kosten 230 millioen francs bedragen, die uit andere middelen gedekt moeten worden. Niettemin spijt het ons geen oogenblik, dat wij de entreeprijs zoo laag hebben gehouden, zoodat een groot Engelsch blad schreef, dat de toegangskaart van 5 francs was als het toovertapijt uit de sprookjes van Duizend-en-een- Nacht, omdat men er een tocht door de heele we reld mee kon maken". Met haar oppervlakte van 150 H.A. is de Brus selsche Wereldtentoonstelling de uitgestrektste ge weest, die tot nog toe gehouden is. Er hebben on geveer 30 landen aan deelgenomen en de deelne mende buitenlanders waren in het algemeen zeer tevreden, vooral ook over de geringe kosten waar mee hun deelneming aan deze bijzondere tentoon stelling mogelijk was. Weer de hand gelegd op een drietal In brekers. Delft' 4 Nov.: Wederom heeft de politie de hand weten te leggen op een drietal inbrekers, die reeds eenige vonnissen achter den rug hebben. Nadat de vorige week was bemerkt, dat eenige jon gelui zich verdacht ophielden bij een houten ge bouw aan de Mijnbouwstraat, welk gebouw vroeger in gebruik was bij de Technische Hoogeschool, wer er gedurende enkele avonden door rechercheurs in dit gebouw postgevat. Gisteravond te omstreeks half zeven hoorden de rechercheurs eenig lawaai en even later bemerkten zij, dat in den kelder gezaagd werd. Een der recher cheurs vroeg om assistentie, waarna het gebouw door de politie werd afgezet. In den kelder trof men twee jongemannen, den 16-jarigen v. d. B. en den 19-jarigen S. Later op den avond werd nog aangehouden de 18-jarige S. Het drietal bleek reeds eerder uit den kelder een aanzienlijke hoeveelheid lood te hebben gestolen. Tijdens de overbrenging naar het bureau van poli tie gaf een der gearresteerden een agent van politie een slag in het gezicht, waarop beide dieven werden geboeid. De opening der wedetrijden, waarbij burgemeester Breebaart (links) en dr. Van Balen Blanken (rechts) de eerste slagen deden. omgang is het beste geneesmiddel voor zwaarmoe digheid, moeilijkheden en zorgen. Dat kan een op degelijke reglementen gestichte sociëteit den leden verzekeren. Een ter goeder naam en faam bekend staande sociëteit kan wer kelijk een zegen zijn voor de gemeente. Daarom moet men verre van haar houden, wat haar be staan kan bedreigen. In het algemeen moet alles wat van de kolfsocieteit uitgaat op hoog peil wor den gehouden. Nu de naam. „What is in a name" schreef Sha- kespeare. Het maakt toch nog wel wat uit, hoe de naam is. Daarom vraagt de naamgeving een ern stig overleg. Bij de keuze van een.naam heeft men zich laten leiden door de gedachte, dat het voor den rechtgeaarden kolver het mogen slaan van een twaalf de hoogste wensch is en het slaan van vijf twaalven het ideaal kan worden genoemd. Maar dan moeten het schoone twaalven" zijn. Ze moeten niet op het schot vallen en dan nog zoo veel kracht over houden, dat ze in de twaalf „af zakken". Daarom is „De schoone twaalven" de naam waarin het ideaal van den rechtgeaarden kolver is vastgelegd. Hierna werd de doop beklonken met een glas Champagne. De heer Van Balen Blanken sprak vervolgens de beste wenschen uit aan de wieg van de jonggebo rene voor het huis dat als zoodanig heeft dienst gedaan en de bewoners ervan. Worde in dit lokaal nog menig eervolle wedstrijd gehouden. Uwen kring tot eer, den kastelein en kasteleinsche tot voordeel, besloot spr. zijn rede. Na deze rede, welke onder doodsche stilte werd beluisterd, voerde nog het woord de burgemeester, de heer Mr. D. Breebaart, die de beste wenschen uitsprak tot de jonge vereeniging in zijn gemeente, waar op zoo velerlei gebied de sport gediend wordt. Door den heer Kossen werden aan den heer Van Balen Blanken bloemen aangeboden, waarna de heer Keuris deze officieele bijeenkomst sloot en de wedstrijd werd voortgezet. Ruim honderd kolvers hebben voor dezen wedstrijd ingeschreven. W e e n e n. Tijdens de groot ste betooging, die sedert den oor log in Oostenrijk ten gunste van Habsburg is ge houden, heeft ma joor Fey een toe spraak gehouden voor 10.000 oor logsveteranen, welke culmineer de in den uitroep: „Heil Keizer Ot- to". Prins Schoen burg-Harten ver klaarde: „Wij ei- schen, dat aarts hertog Otto on middellijk terug komt en den Oostenrijkschen troon bezet." Hooge huurkazerne in brand gestoken. Vreeselijke scènes speelden zich af. Moeder en vijf kinderen in de vlam men omgekomen. N e w-Y o r k. Een geesteszieke brandstichter iie in de laatste maanden in het New-Yorksche district Harlem meer dan 20 branden heeft ge sticht, en naar wien de politie ijverig zoekt, heeft gisternacht een oude vijf verdiepingen hooge huur kazerne In een der armste deelen van het New- Vorksche East-End in brand gestoken. De bewo ners werden in hun slaap verrast en er speelden richt vreeselijke scènes af. De brandweer die met tevensgevaar de bewoners In veiligheid bracht, vond In de keuken van een woning de verkoolde tijken van een moeder met vijf kinderen van 8 tot 14 jaar. Een tweede brand, die de brandstichter had veroorzaakt, kon nog tijdig gebluscht worden. De brandstichter heeft de gewoonte brandbare stoffen in een kinderwagen te verbergen en deze in het trappenhuis in brand te steken. Gisteren is te VGravenhage ln den ouderdom van 86 jaar overleden een van onze rechtsgeleerden van internationale faam, mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en een der meest bekende Nederlanders op het terrein van het internationale recht. Mr. LODER. Zijn gezag en zijn aanzien waren bijzonder groot, niet alleen in de jaren, dat hij actief deelnam aan de internationale rechtsvorming, doch ook in latere jaren. Ondanks zijn hoogen leeftijd bewoog hij zich op velerlei gebied en had bij een onverflauwde be langstelling voor de dingen, die om hem heen ge beurden. Algemeen werd hij beschouwd als een groot Nederlander, die veel heeft gedaan ten bate van zijn land, doch bovenal ten bate van de inter nationale gemeenschap, welks belangen hij zijn ge- heele leven zoo vurig heeft bepleit. Een groot en sterk bouwer aan de ware Interna tionale gemeenschap van recht en orde is met Lo der heengegaan: Nationalisatie van het zilver en eenheid in het wettig betaalmiddel. Sjanghai. De Chineesche regeering heeft besloten krachtige maatregelen te treffen tot stabilisatie van de valuta, waar door men een einde hoopt te maken aan de financieele crisis, die een verlammenden invloed heeft op den handel. Reeds gister trad de maatregel in werking tot nationalisatie van den zilvervoorraad. Indien de buitenlandsche banken zich niet aan de verordening houden verwacht men, dat hierop spoedig een zilveruitvoerverbod zal volgen. Reeds gister moesten alle rentebetalingen en alle openbare of particuliere betalingen in bankbiljet ten geschieden en is het gebruik van zilverdollars of edele metalen verboden. De bankbiljetten der regeeringsbanken worden wettig betaalmiddel en de biljetten der particuliere banken moeten binnen twee jaar door biljetten van de cenrale bank als eenige staats-circulatiebank worden vervangen. De Chineesche dollar wordt op zijn huidigen stand gestabiliseerd. De regeering kondigt voorts een reorganisatie van de centrale bank aan met het doel de valuta te be schermen en tot beveiliging van de geldmarkt met het oog op handel en industrie, waarbij in 't bij zonder rekening wordt gehouden met de hypotheek markt. Binnen 18 maanden moet de staatsbegroo- ting in evenwicht zijn. Verder worden scherpe maatregelen tegen speculatie en prijzenwoeker aan gekondigd. De „Kerkplein" en de „Drente" trekken nog steeds tienduizenden bezoekers. Egmond aan'Zee. Met magische kracht blijven de op het Egmondsche strand gevangen zittende schepen, het reuzenschip, de „Kerkplein" en zijn kleine helper, die hem niet redden kon, de sleep boot „Drente", de menschen trekken. De romanti sche sfeer, die do schepen omgeeft, is nog verhoogd door de schipbreuk van de „Insterburg", waarvan velen misschien nog iets denken te zien. Honderden waren trouwens Vrijdag j.1. getuige van de overbren ging van het stoffelijk overschot van Karl Berk- holts, den lsten stuurman van de „Insterburg". Hoe het zij, zeker is, dat Zondag weder tiendui zenden naar Egmond trokken, hetzij per auto, per fiets, per motor of per autobus. Weder liep het ver keer op 3 K.M. afstand van de zee vast. Weder wen den alle straten en straatjes als parkeerterrein ge bruikt. Onafgebroken stroomden de bezoekers van 's morgens 10 uur tot 's avonds 5 uur Egmond bin nen. Het strand zag zwart van de menschen. Daar het schitterend weer was, zaten de caféterrassen vol, terwijl velen in de duinen en langs het strand pic- nicten. De winkelsluiting heeft men in Egmond Zon dags voorloopig maar afgeschaft. Holland—Denemar ken deed aan het bezoek geen afbreuk! Bij laag water kunnen de bezoekers thans geheel om de gestrande schepen heen loopen. De „Drente" leverde dezen Zondag een ongewoon schouwspel op. Aan de mast is een plakkaat aangeplakt, waarop te lezen staat, dat de hoofd-ingenieur van den rijks waterstaat, namens den Minister, ingevolge artikel 2 der Wrakkenwet mededeelt, dat opruiming van de stoomsleepboot „Drente" noodzakelijk is. Zonder zijn vergunning is het verboden goederen van het vaar tuig te verwijderen. Naar wij vernemen houdt dit in, dat het Rijk zekerheid wil hebben, dat men niet een deel van de sleepboot sloopt en de rest hinderlijk op het strand laat staan. Daarom zal de slooper eerst cautie moeten stellen. Nog vernemen wij, dat Maandag een watervlieg tuig een onderzoek zal instellen naar het gerucht, als zouden de masten van de „Insterburg" ten Z.W. van Egmond uit zee opsteken. Koning George. AARTSHERTOG OTTO.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5