Rond „Het Plan van den Arbeid", I RUISENDE •BFEUGD Wat anderen er van denken. M. de Redacteur, Gaarne zou ik ook van Uw aanbod gebruik willen maken om mijn meening over het plan van den arbeid te zeggen. In een paar ingezonden stukken van voorstan ders van het plan wordt het door die voorstanders beter geacht dat deskundigen daar over schrijven. Wat zijn deskundigen? De wereld barst van de deskundigen, maar des ondanks zitten we erger in de put dan ooit te voren. Het heeft dit voor, dat een leek nou niet meer zoo hoog tegen die z.g. deskundigen opkijkt en ook een woordje mee durft te praten. Omdat al die deskundigen geen raad meer weten hoe het huishoudinkje weer op gang gebracht moet worden, waarbij ze geregeld weer zitten te sukkelen met de groote Moeder (de banken) die baas is in 't heele huis, en geen geld afstaat aan Vadertje Staat, voordat Vadertje Staat aan kan toonen, dat zij het dubbel en dwars terug zal be talen en de stukken laat zien aan Moeder waarop vermeld staat hoeveel Vadertje Staat de kinderen (het volk) weer minder zal geven, nou dan, omdat die geleerden het schijnbaar niet weten, daarom heb ik het lef en vele arbeiders met mij, om al die plannen ook eens nader te gaan bekijken en het onze er van te zeggen. Gemakkelijk is het niet, want het wordt zoo ontzettend moeilijk gemaakt, omdat bij al die plannen niet de arbeid hoofdzaak is, maar het geld. Er worden zooveel vindingen gedaan om met dat geld te knoeien, dat het voor een leek niet om te volgen is. Om het plan van den arbeid goed te kunnen be- oordeelen, is het noodig dat we eerst in andere landen gaan kijken, waar ook zulk soort plannen beproefd zijn, of nog worden beproefd. En immers, het plan van den arbeid hier is een aftreksel van plannen van andere landen, zooals: Denemarken, Noorwegen, Zweden en België. Geregeld wordt ook naar die landen verwezen, omdat het daar zoo goed gaat. Het heet dan, dat is ons werk en dat komt, omdat wij er regeeren, geef ons dus hier de macht ook en het komt voor elkaar, ja, was 't maar waar. Want het moet vastgesteld worden dat zij in die genoemde landen niet de macht hebben, niet pro- beeren te krijgen en ook niet probeeren er ook maar iets van socialisme in te voeren. Merkwaar dig is hierbij dat de S.D.A.P. nooit Tsjecho-Slo- wakije aanhaalt of er naar verwijst. Dit is echter maar een opmerking er tusschen door. Laten we Zweden eens wat nader bekijken, daar immers wordt het meest naar verwezen, daar is het zoo merakel goed. Dat het daar beter gaat dan in andere landen is een feit, echter niet door de Sociaal-Democraten. En goed gaat het er ook lang niet, maar daar zullen we het hier nu niet over hebben. Ik wou het hebben over ,hoe het zoo komt". In Zweden heeft men als volgt geredeneerd: Wan neer er in een land crisis is, wordt die crisis juist in stand gehouden doordat men zich steeds maar weer opnieuw tracht „aan te passen", door het ver lagen van loonen en steunen. Immers, al dat „aanpassen" heeft tot gevolg, dat men de koop kracht van de arbeidersklasse, die tegelijk de groo te massa van .de consumenten vormt, verzwakt, de menschen kunnen daardoor minder artikelen koo- pen en de toch al sterk gedaalde afzet van de in dustrie loopt opnieuw terug. Het eenige gevolg van alle „aanpassingspogingen" is dus een verdere ver dieping van de crisis. Als er nu maatregelen worden genomen om de koopkracht weer te vergrooten, door 't laten uit voeren van groote werken, b.v., dan komt er weer geld onder de massa, er kan weer gekocht worden, er is weer vraag, door die vraag komt er weer werk, want er moet weer geproduceerd worden, enz. enz. Dat klopt allemaal als een bus, behalve die keeren dat het niet klopt. In Zweden ging het zoo wel ongeveer en dat luk te een beetje, in andere landen mislukte die theo rie totaal. Waarom ging het in Zweden wel? Er bestaat zooiets als: de wet van ongelijkmatige ontwikkeling, zooals Lenin dat ongeveer zei. Hij bedoelde daarmee, dat het wereldkapitalisme niet overal in hetzelfde ontwikkelings-stadium ver keert. Als b.v. de Twentsche textielindustrie dood •wordt geconcurreerd door Japan, dan is in Twente crisis en op hetzelfde oogenblik in Japan hoog conjunctuur. En geen enkel plan van arbeid of een Sociaal Democratische minister heeft daar dan iets mee uit te staan. In Zweden is ook zooiets gebeurd. Door een crisis, die hoofdzakelijk haar oorsprong had in buitenlandsche credietmoeilijkheden, was Feuilleton. door MARGARET PEDDLER. 24. Er lag echter géén brief op haar te wachten, bleek haar. En den volgenden morgen evenmin. Er was in het geheel geen epistel voor haar gekomen. Terry's stilzwijgen had haar aan het sluiten van een deur doen denken... een beslist teeken, dat alles wat eens tusschen hen bestaan had, geëindigd was. In het begin had het haar ongelooflijk toegelekcn. Ze had haar uiterste best gedaan haar twijfel te ver- bannon en een excuus te vinden voor de afwezigheid van bericht. Nu had hij evenwel een betrekking gekregen en toch bleef hij zwijgen... Ze was dus een groote zot tin geweest al die maanden nog aan hem te gelooven De twee weken welke op Nell's nieuws volgden, waren een ware kwelling van verwachting voor haar geweest. Nu ze er thans over nadacht leek het haar onbegrijpelijk toe dat ze die dagen had kunnen door komen. lederen morgen en middag was ze naar de bus gerend, en zocht tusschen de vele epistels voor de gasten naar iets voor haar. Niets kwam er... En zoo ging het door. Togen het einde van de derde weck had ze alle hoop opgegoven. Slechts gedreven door een groot gevoel van verbazing dat Tcrry haar Zweden danig in de knel geraakt, we kunnen eigen lijk wel zeggen, grondig vastgeloopen. Dat was echter maar van tijdelijken aard. Doordat het Kreuger-concern ineenstortte en de kroon viel, wa ren de crisisoorzaken al grootendeels weggeruimd. Er was nu voor Zweden een toestand ingetreden, waarin de voorwaarden opgesloten lagen voor een ommekeer, dus voor een hoogconjunctuur. Er was voor dat oogenblik alleen maar noodig om het beestje over het keerpunt heen te brengen en hem een flinke duw te geven. De eer komt waarschijnlijk de Sociaal Democra tie toe, dat zij dat inzag. De opleving was daar vanzelf ook wel gekomen (de voorwaarden waren er voor aanwezig) maar door de flinke aanpak van de regeering, ging het vlugger. Zweden is zoo ge lukkig verschillende producten te bezitten die an dere landen niet, of heel weinig bezitten (verschil lende soorten hout en machines). De flinke vraag die er naar die verschillende producten was, maak te het de Sociaal Democratische regeering nogal gemakkelijk. Men moet hierbij echter niet vergeten dat in het begin dat zij aan het roer stonden, het werkloozencijfer nog steeg, later daalde dat cijfer, echter zijn er zoover mij bekend toch nog een 40.000 werkloozen. Het beschikbaar stellen van groote bedragen zoo als in Zweden, waar een hoogconjunctuur op volgde, gaat dat overal op? Als het waar was dat daardoor de huishouding weer op gang kwam, dan moest het in de U.S.A. een paradijs wezen. Want daar waren de bedragen die Roosevelt uitgaf, naar verhouding veel grooter dan in Zweden. En ieder "weet uit de kranten dat het op het oogenblik nou juist niet zoo merakel best is in het land van Roosevelt. Wat men van een socialistische regccring in de eerste plaats mocht verwachten, het aantasten van het particu liere bedrijfsleven, dat is in Zweden nimmer ge beurd. De kapitalist Roosevelt deed het echter wel. Die ging dus veel verder dan de Zwcedsche Sociaal Democraten. De sociaal democraten moeten goed begrijpen, het gaat mij er niet om hun werk minder voor te stel len dan het is, maar men moet toch ook niet al te veel onzin verkoopen en de arbeiders lekker maken met wat, wat er niet is. De redactie móet mij niet kwalijk nemen dat mijn stuk nogal lang wordt, maar het is nu eenmaal een onderwerp, dat niet in zoo'n heel kort bestek belicht kan worden. Nu een paar dingen over Denemarken, waar ook sociaal democraten regeeren. In Denemarken waren in Februari 1935 nog 126.000 werkloozen. Tot 1 Oct. 1933 zijn er 117.000 stuks slachtvee, vernietigd en 12.600 stuks geslacht vee. Een week daarop nog weer 10.000. In 1932 ook al 14.000 koeien tot varkensvoer gemaakt. Allemaal om de vleeschprijzen te verhoo- gen. Die paar dingen zeggen genoeg; niet anders dan hier. Laten we hier tusschcndoor nog even vermelden dat in Finland, waar een uiterst zwarte regeering is, hoogconjunctuur heerscht. Laten we als laatste van de andere landen nog eenige dingen zeggen over België, waar een deel van de kopstukken van de S.D.A.P. in de regeering zit ten en Het plan de Man zullen doorvoeren. Het leven in België was voor ons Hollanders en de Duitschers al goedkoop, voor het dalen van de Belga. Na het dalen van de Belga was het heele- maal goedkoop leven daar, ook voor de Franschen. Er is, mede door de Wereldtentoonstelling enorm veel tourisme geweest in België. Dat is een niet te onderschatten voordeel voor België geweest. Maar wordt de levensstandaard voor de arbeiders nu wer kelijk hooger? Geen sprake van. Een maand of vier geleden was ik in België en toen kostte het brood fr. 1.40. Twee maanden geleden was ik er weer en ten koslte het brood fr. 1.70. Dit is een artikel, dat men dagelijks noodig heeft en meer noodig dan in Holland; 30 centiem voor de Belgen is veel, als men weet dat de mijnwerkers en de fabrieksarbeiders 5 A 6 gulden verdienen per week. De stemming van de aanhangers van de Man wordt er niet beter op. En vooral de commissie die controle moet uitoefenen over de banken, welke commissie voor het grootste deel uit bankiers bestaat, heeft hevige ontstemming gewekt. De plannen de Man over industrieën en ban ken, zooals dat in zijn plan naar voren kwam, is niets van terecht gekomen. Slot en conclusie. Al die plannen van de sociaal democraten hebben met. socialisme niets gemeen. Het zijn allemaal plan nen om het kapitalisme weer op gang te brengen en dat brengt geen werkelijke verbetering voor de arbeidersklasse. Men denkt er niet aan bet economi sche leven te socialiseeren. Het Hollandsche plan gaat zich ook heelemaal verbroederen met de mid zóó kon behandelen, had ze nog naar een brief uit gekeken. Er waren nu vier weken sinds dien bewusten mid dag verloopen, cn Phil trachtte zich dapper voor oogen te houden, dat alles tusschen haar en Terry werkelijk een einde had genomen. En tóch was er een stem in haar binnenste die zich telkens liet hoo- ren en volhield dat het niet kón... dat het onmogelijk was. Maar had hij haar per slot van rekening niet dui delijk te kennen gegeven dat ze volmaakt vrij was en gerust met een ander kon trouwen, indien ze er lust in had? Hij had haar van zijn kant dus eerlijk behandeld en haar geen valsche voorspiegelingen gedaan. Mannen waren eigenlijk allemaal hetzelfde: ze dachten enkel en alleen aan zichzelf. Guy was zoo geweest en Terry bleek ook zoo te zijn. Vaag vroeg ze zich af of veel vrouwen een derge lijk iets moesten meemaken, en hoe ze zich dan hadden gehouden. Een man zou zich onder derge lijke omstandigheden op zijn werk werpen of ande re afleiding zoeken, maar wat kon een vrouw doen om aan kwellende gedachten te ontkomen? Voor een vrouw was het zooveel moeilijker, oor deelde Phil, want ze moest het alles zelf verwerken, was te trotsch om er met anderen over te spreken. Het leven had Phil dus werkelijk al heel wat ge leerd, en hoe het kwam wist ze zelf niet te ver klaren, maar ineens dacht ze aan dien stralenden morgen aan het strand, toen ze met haar vader ge sproken had en hij haar vertelde dat hij weer gauw op reis zou gaan. Ze kon zich bijna niet voorstellen dat bij nog maar zoo kort geleden was gestorven. Ze had het gevoel alsof ze jaren en jaren ouder was, en al een heel leven achter den rug had. Ze had lief de gekend, doch die was weer even gauw verdwenen als ze kwam. Ze wist zeker dat ze nimmer een ande ren man lief zou kunnen hebben, dus wdt had ze per slot van rekening over? Ze zou hier blijven wo nen totdat ze oud en moe was, en aldoor moest ze gasten bedienen. Aldoor... denstand. De Verbruiker, het blad van de HAKA, wijdde er vorige week al eenige artikelen aan. De koopkrachttheorie van de S.D.A.P., zooals dat In Het plan van den arbeid verkondigd wordt is op zichzelf wel juist, maar... alleen in een bloeiend ka pitalisme. Het zou kunnen in een voorbijgaande cri sis in het kapitalisme, niet in een kapitalisme dat behept is met kwalen die een blijvend karakter be zitten, zooals dat hier in Holland ook het geval is. Die kwalen zijn overkapitalisme en overproductie, plus een onherstelbare en blijvende wanverhouding tusschen productiekapaciteit en consumptievermo gen, dat in het kapitalisme met geen enkel plan is weg te werken. Het zoeken naar nieuwe afzetgebie den, die in staat zijn de overproductie op te nemen, hielp vroeger nogal eens, dat is nu echter afgeloo- pen, dat middel is uitgeput. Het kapitalisme heeft zichzelf zoodanig in de knel gewerkt, dat, ook al zou door zoo'n koopkrachtin jectie er eenige opleving komen, de inzinking ook weer direct daar op zou moeten volgen. De heele ra tionalisatie en mechanisatie is in het kapitalisme een vloek voor de arbeidersklasse. Zoodra er eenige op leving zou komen, zou er op het oogenblik direct weer overproductie zijn ook en direct weer een in zinking vertoonen, zooals Amerika dat feitelijk al te zien geeft. Het kapitalisme zit in de put en komt er niet meer uit vandaan ook. O, zeker, we weten wel, ze zal nog op heel wat manieren probeeren haar leven te rekken, en met alle middelen, zoowel met de pers als met geweld zal zij zich nog probee ren te handhaven. Zij denkt er niet aan het socialis me te vestigen, ook al zou zij toe moeten geven, dat dat de uitkomst zou zijn voor de heele arbeiders klasse. Het socialisme is de eenigste weg. Het socialisme, wat als grondslag heeft: producee- ren nadat er behoefte is, zal er moeten komen om dat het de eenigste uitweg is. Het staat wel vast dat het er niet zal komen door de deskundigen van het kapitalisme, maar door de arbeiders zelf zal het ge vestigd moeten worden. Niet om de winst van en kelingen te bestendigen, maar om allen te voorzien van hetgeen er is, dat is het doel waarnaar wij stre ven, dat is het doel als eenmaal de Internationale hecrschen zal op aard. N. Niedorp. H. TER HAAR. Zijpersluis, 31 Oct. 1935. Aan de Redactie van de Schager Courant. De schrijver der Economische Kroniek heeft reeds heel wat beroering gebracht, vooral in de hoofden der S.D.A.P.-ers. Nu, men kan zich voor stellen, dat wat men met het Plan van den Ar beid voor heeft, de belangstelling van een groot deel der bevolking van Nederland zal vragen. Want, arbeid voor velen, ja zelfs voor honderden, opleving van den middenstand, en dat alles in het raam van het kapitalistische stelsel, dat wil heel wat zeggen. Maar nu waar het voor de arbeiders zelf op aankomt, dat is de voorwaarde waaronder gewerkt zal worden. Maakt het Wetenschappelijk Bureau der S.D.A.P. dat ook uit? Als men de na men der groote mannen, als Prof. Dr. J. Tinber gen, Ir. H. Vos en anderen leest, dan zou een ge wone arbeider er al niet meer over durven schrij ven, want het machtige N.V.V., (dat tegenwoordig vele stakingen om hals helpt brengen) en S.D.A.P. staan er voor, dan komt het zeker goed, zoo zul len velen denken. Maar dat zelfde N.V.V. broedt nu al meer dan vijftig jaar op eieren met grootsche toekomstplannen. Men zal zoo langzamerhand gaan geloven, dat deze eieren scholpers zijn. En dan steeds in iedere vergadering of ingezonden stuk .worden weer de twee SD.A.P -heilstaten, Zweden en Denemarken, voor oogen gehouden, wat daar met dergelijke plannen bereikt is. Alsof daar geen crisis is, of daar het kapitalisme met zijn tirannie en uitbuiting niet meer heerscht, alsof daar geen werkloozen zijn, zooals hier, daar waar ook werkverschaffingen en wat dies meer zij, nog heerschen, zooals in elk ander kapitalistisch land, waar alleen geproduceerd wordt ter wille van de winst. Het is toch immers overduidelijk, dat wan neer het plan van den arbeid te berde komt, ook hier weer de regeering-Colijn zegt: tot hier toe en niet verder. Als men den strijd wil aanbinden te gen een stelsel wat vandaag den dag vijf-zesde van de aarde beheerscht, met het ruwste wapen geweld, dan zal dat moeten gebeuren met nog andere plannen, als die van den arbeid, dat zijn die van eenheid van actie, zooals dat in Frankrijk tusschen de arbeiderspartijen tot stand kwam. Dan zal de leiding der S.D.A.P. moeten afzien van couranten, die niets dan verdraaide berichtgeving brengen over hun strijd-willende mede-arbeiders. Die niet als opschrift dragen: tegen communisme en fascisme, maar met ons in eenheid van actie, voor werk en brood, tegen oorlog en fascisme. Er zal van de kopstukken der S.D.A.P. geëischt moe ten worden, dat zij mede op de bres staan voor verdediging en erkenning der Sovjet-Unie. En niet zooals gebeurd is, dat als leden der S.D.A.P. als afgevaardigden daar heen gaan, om de daar heerschende toestanden te onderzoeken, om dan geroyeerd te worden, zooals Mevr. BrokTroelstra en anderen dat vergaan is. Of is dit soms de de- „Oh, wat een afschuwelijk vooruitzicht", zei ze ineens hardop. Ze stond op en rekte zich even uit. Groote goedheid, wat was ze somber geworden! Op dat oogenblik werd de deur geopend en verscheen Tomkins, de knecht, op den drempel. „Ik heb overal naar U gezocht, juffrouw," gaf hij buiten adem te kennen. „Mijnheer Wing is zoo juist aangekomen. De heer die de „Bloody Mary-apparte- menten" besprak. Phil liep haastig naar de hall, waar de nieuwe gast zich bevond. Tomkins was zoo onhandig geweest hem daar achter te laten, terwijl hij zijn meesteres ging zoeken. Ze zag een grooten, slanken man van dicht bij de veertig voor zich staan, in een goedzit tend pak, en het eerste wat haar aandacht trok wa ren een paar grijze, zachte oogen. (Terry was allesbehalve zacht geweest) En Wing van zijn kant ontdekte een slank meisje met een jongensachtig figuur, cn kort dik haar, dat zonder twijfel veel door de zon was beschenen. „Kunt U me zeggen waar ik de... eigenares kan vinden?" vroeg hij. „Ik vrees dat de bediende me niet zeer betrouwbaar vond, omdat hij dadelijk ver dween en me in de hall alleen liet". Phil barstte in lachen los. „Het spijt me ontzettend", zei ze. „Ik geloof dat Tomkins nog niet erg aan zijn nieuwe baantje ge wend is. U is mijnheer Wing, nietwaar? Als U me wilt volgen, dan zal ik U de kamers wijzen. Ik ben juffrouw Wetherby." „Is U dat?" Er klonk oprechte verbazing in zijn stem. Ze zag er zoo belachelijk jong uit voor een dergelijke positie. Doch tegelijk herinnerde hij zich den brief dien hij in antwoord op zijn epistel had gekregen, en hij hield zich voor dat hij dit per slot van rekening toch had moeten begrijpen. Er kwam een glimlach om zijn lippen, en hij zei impulsief: „Ik maak mijn verontschuldigingen. MaarU is een erg kleine en jonge eigenares, is het niet? U ziet er tenminste heelemaal niet naar uit." „Ik lijk eigenlijk eenigszins op Tomkins," zei ze mocratte die zoo aanstonds "in het plan van de?j arbeid zal worden vervat? Er is vandaag de dag nog een ander plan, als dat van den arbeid. Dat is het planmatig opzetten der volkeren, voor het ka pitalistische plan van den Oorlog. Heel Europa staat op het oogenblik aan den rand van dezen afgrond. Wil men deze overbruggen, dan zal voor alles de weg die Frankrijk gegaan is, ook hier moeten worden bewandeld. Wij zullen dan de hoop uitspreken, dat het plan van den arbeid zal wor den uitgevoerd, in de idéé der revolutionnaire ar beidersbeweging van Nederland, voor werk en brood, zonder een cent loonsverlaging, met behoud van alle sociale rechten, en op kosten der bezit tende klassen. Tegen fascisme en oorlog, vóór de eenheid van actie. Zoo zal toch de strijd, met en door de moderne arbeidersbeweging moeten wor den gevoerd, wil men komen in de toekomst tot een socialistische samenleving, plus vernietiging der imperialistische krachten, tot welvaart der gansche menschheid. Staat op, verworpenen der Aarde! U, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk danken^ voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, W. HARTOG, Zijpersluis (Zijpe). RADBC DINSDAG 5 NOVEMBER. HILVEESUM (1875 M.) KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl.; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12,15 Gxam.pl:; en Schlagermuziek; 2,00 Vrouwenuur; 3.004.00 Mode cursus; 4.15 Gram.pl; orkestconcert en lezing; 6.40 Lezingen; 7.45 Gramofoonplaten; 8.00 Berichten; 8.05 Orkestconcert: 9.00 Sport; 9.15 Orkestcuncert; 9.45 Causerie 10.10 Prijsvraag-uitslag; 10.15 Gram, pl.; 10.30 Berichten; 10.35—12.00 Populair concert en gramofoonplaten HILVERSUM (301 BL) AVRO-uitzending. 11.00 en 6 30 RVU. 5.35 VPRO. 8.00 Gram.pl; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Ensemble Lismonde; 11.00 Causerie door Mevr, Dr J. C. TroostThoden van Velzen; 11.30 Vervolg Enseihble Lismonde; 12.30 Frankly's 16 Musical Stars olv. Erica Helen en gram.pl; 2.00 Gramofoon platen; 2.15 Omroeporkest olv. N. Treep; 3.00 Knip- cursls; 4.00—4.15 Gramofoonpl; 4.30 Radio-kinder koorzang olv. J. Hamel; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Ds. B. J Aris: Bij bel vertellingen; 6,00 Gram.pl; 6.30 Dr. Th. van Schleven: Wat maakt U van Uw leven? 7.00 Schubert-recital door C. V. Bos (piano); 7.30 Engelsche les Fred Fry; 8.00 Berichten; 8.10 „Mo- zaik in woord en muziek", revue door Alex de Haas en Max Ttak, m.m.v. solisten en Kovacs Lajos' Or kest; Leiding: Max Tak; 9.30 Omroep orkest olv. N. Treep; m.m.v. J. van Kempen (tenor); 10.20 Ver slag schaakmatch EuweAljechin; 10.25 Bridge-les door Mr. E. C. Goudsmit; 11.00 Berichten; 11.10— 12.00 Gramofoonplaten. DROITWICH (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Causerie; 11.20 Orgelspel S. Torch; 11.50 Voor de scholen; 12,10 Gr pl.; 12.35 Trioconcert; 1.20 Het Schotsche studio orkest mmv. K. Hay (sopraan); 2.20 Berichten; 2.25 Voor de scholen; 3.10 Gram.pl.; 3.55 Voor de scholen; 4.20 Causerie; 4.40 G. Ferrari (tenor) en het Rapaport Cellokwartet; 5.35 Yascha Krein's Zi geunerorkest; 6.20 Berichten; 6.50 Koorconcert; 7.15 Fransche les; 7.50 Causerie; 8.20 „The Trial of Ma- deleine Smith", hoorspel; 9.50 Berichten; 10.00 Verkiezingstoespraak; 10.21) Lezing; 10.40 Het Wal- ford Hden Zigeunerorkest; 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIJS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten; 12.35 Orkestconcert olv. Doyen; 3.50 Gramofoonplaten; 4.20 Orkest concert; 5.50 Symphonieconcert; 6.50 Vervolg con cert; 9.05 Zang; 11.0512.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 11.201.20 Strijkorkest olv. Magnussen; 2.202.40 Omroeporkest olv. Reesen; 7.20 Concert uit Boeda pest; 7.50 Hoorspel; 8.15 Gram.pl.; 8.20 Paedago- gisch concert; 9.55 Kamermuziek; 10.2511,50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt; 1.35 Gramofoonplaten; 3.30 Cembalo, vi ool en fluit; 4.20 Omroeporkest, koor en solisten; 7.30 Pianorecital J. Pembaur; 8.35 Uit Berlijn: Omroeporkest olv. R. Strausz. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten; 12.50 Salonorkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonpl.; 6.35 Omroeporkest olv. Gason; 7.35 Gramofoonpl.; 8.20 Symphoniecon cert olv. André; 10.3011.20 Gramofoonpl.; 484 M.: 12,20 Gramofoonpl.; 12,50 Omroeporkest olv Gason; 1,502,20 Gramofoonpl.; 5.20 Omroeporkest olv. Gason; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Omroeporkest olv. Gason; 6.50 Gramofoonpl.; 7.05 Zang; 8.20 Salon orkest; 10,30—11.20 Gramofoonplaten. lachend. „U moet niet vergeten, dat dit óók mijn eerste betrekking is." „Dat maakte ik uit Uw annonce al op," zei hij da delijk. Ze hadden nu de trap bereikt, die naar de door Frank gehuurde vertrekken leidde, en even later opende ze de deur der zitkamer. „Ik hoop dat de kamers naar Uw genoegen zullen zijn", zei ze beleefd. „Wij zullen ons uiterste best doen het U naar den zin te maken." Er kwam een ernstige en tegelijk bezorgde uit drukking in zijn oogen. „Was ik zooeven onbeschei den?" vroeg hij haastig. Voor een kort oogenblik aarzelde ze, en daar na... omdat hij volgens haar heelemaal niet den in druk maakte van een lastigen, betalenden logé... zei ze openhartig: „Nee, volstrekt niet. U kunt evengoed dadelijk de waarheid weten. Mijn vader verloor al zijn geld en we waren verplicht een pension op te richten om te kunnen leven." „Het spijt me heel erg", zei hij eenvoudig. Verder niets. Er ging echter iets van hem uit, wat al dadelijk Phil's vertrouwen wekte, en tot haar ver bazing ontdekte ze dan ook dat ze hem nog veel meer vertelde... Ze sprak over het kranige optreden van tante Jem en haar groote goedheid... over het succes en de vergissingen er waren héél grappige bij welke zij en Piers hadden gemaakt. „We waren slechts amateurs", zei ze als veront schuldigend. „Maar nu leeren we iederen dag meer" Haar reebruine oogen keken hem recht aan. „En ik beloof U dat U het hier naar Uw zin zult hebben." „Daarvan ben ik al overtuigd", klonk het ant woord. En eensklaps boog hij zich tot haar over en voegde er aan toe: „Ik ben ook maar een amateur, moet U weten. Dientengevolge zullen we heel goed met elkander overweg kunnen. Gelooft U ook niet?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6