Abessijnsch hoofd onderwerpt zich. Drummond opnieuw bij den Duce Van het front Priesters naar het front Twijfel aan de betrouwbaarheid der officieele rapporten. ABESSYNIE'S GELDZORGEN. Het wrak der „Lusitania" gevonden. KIJKEfl is KOOPEn tij CL0ECK Fransch postvliegtuig verongelukt. BRAND OP DE TAPANOELI. DE VOLKERENBOND STUIT OP NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Geheime distilleerderij te Amsterdam ontdekt. Vuurwapens gevonden. Hodza tot Tsjechisch premier benoemd. Bouw van kleine vliegtuigen. Woensdag 6 November 1935. 79ste Jaargang. No. 9845 Postrekening No. 23330 SC1AG Int. Telef. No. 20 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN= TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bevel van den Aboena, den hoogsten per soon van de Koptische Kerk. (Van onzen specialen correspondent W". F. Deedes) ADDIS ABEBA, Dinsdagavond, 5 Nov. Hoogwaardigheidsbekleders der Kopti- sche kerk in Abessinië nemen thans een actief aandeel aan den oorlog en de gewel dige, machtige invloed van de Ahessijnsche kerk blijkt thans meer dan ooit. De provin cie Sjoa, waarvan Addis Abeba de hoofdstad is, is het laatst aan de beurt voor mobilisa tie. De priesters dezer provincie hebben thans van den Aboena, den hoogsten persoon van de Koptische kerk, het bevel ontvangen om naar het front te gaan. Driehonderd priesters uit Sjoa, waaronder een honderdtal uit Addis Abeba, vertrekken thans naar Dessie. Zij zullen de arken van St. Joris, de Heilige Maria, St. Stephan en St. Michael, de vier beschermheiligen van Abessinië, met zich voeren. Het eerste gedeelte van den tocht naar het front zal in zware vrachtauto's worden af gelegd. Daarna zullen de priesters echter aan het hoofd van de troepen marcheeren on der het slaan van trommels en cymbalen. Zij zullen de heilige arken op het hoofd dra gen. De macht van de priesters en het geloof van de soldaten in hun kracht is zoo groot, dat geen enkele Ahessijnsche soldaat een schot mag afvuren, voordat hij den zegen der priesters heeft ontvangen en hun toe stemming om deel te nemen aan den oorlog heeft verkregen. De priesters uit de vier reeds gemobiliseerde streken, Tigre, Wallo, Gojjam en Gondar zijn reeds naar het front vertrokken. Het zal van de politieke situatie afhangen, of de Aboena Addis Abeba tezamen met den Keizer zal verlaten. Indiende Aboena uit Addis Abeba ver trekt, beteekent dit dat de toestand daar geen zorgen baart. De manier waarop de Ahessijnsche regeering het nieuws uit het Aoessa-gebied behandelt, begint meer en meer verdacht te lijken. Dit doet opnieuw de vraag rijzen, die ik reeds bij vorige gelegenhe den heb gesteld, of de officieele rapporten be trouwbaar zijn. Vandaag heb ik een uit Európeesche bron afkom stig telegram gezien, dat gisteravond aan den mi nister in Addis Abeba is gezonden. In dit telegram wordt categorisch ontkend, dat Italiaansche bewe gingen van welken aard ook in de buurt van den berg Moessa Ali zouden hebben plaats gevonden. Het verklaart, dat de onderzoekingsvlucht over dit gebied geen enkele beweging van eenig belang aan het licht heeft gebracht. Ik ben de eenige journa list in Addis Abeba, die dit telegram heeft gezien. Ik schenk vertrouwen aan den inhoud op grond van de bron, waaruit het afkomstig is. (Auteursrecht Morning PostA.N.P.) Tecle Hawariate stelt voor een leening uit te schrijven. Reuter seint uit Addis Abeba.: In officieele kringen acht men de kansen op een overeenkomst inzake financieelen steun, welke aan den Volkenbond is gevraagd, gering. Men wijst er in dit verband op, dat er geen enkele internationale overeenkomst op dit punt bestaat, daar de ontwapeningsconventie, waarin van een der- gelijken steun werd gesproken, niet tot stand is ge komen. Tecle Hawariate, de vroegere Abessynische gedele geerde bij den volkenbond, heeft den negus voor gesteld, een leening uit te schrijven. Zooals men weet, heeft hijzelf het voorbeeld gege ven door spontaan een groot deel van zijn vermo gen ter beschikking van den negus te stellen. Hawa riate zal zich morgen naar het gebied van Tsjertsjer begeven, ten einde daar zijn bezittingen te verkoopen welker opbrengst hij in de staatskas zal storten. De Abessynische regeering zal binnenkort den import van alle producten uit Italië, zooals auto's en Vermouth, welke nog steeds in Ethiopië worden .ingevoerd, verbiéden. De regeering maakt zich vooral bezorgd over de noodige gelden voor de aanschaffing van oorlogsma teriaal. Men is momenteel in afwachting van de aflevering eener hoeveelheid wapens en munitie. De regeeringsbureaux worden dagelijks als het ware belegerd door vertegenwoordigers van wapen- fabrieken. Ook de candidaten voor mijn concessies en andere concessies zijn legio, doch de regeering behoudt zich haar beslissing nog voor. Het telefoonnet in Abessynië zal binnenkort aan zienlijk worden uitgebreid. Men verwacht boven dien dezer dagen de aankomst van het noodige ma teriaal, om verscheidene tientallen draagbare radio stations te installeeren, welke vooral bestemd zijn Voor het leger. De Engelsche aclie in de Middellandsche Zee onderwerp der besprekingen. Reuter seinde gister uit Rome: Mussolini heeft hedenmiddag den Britschen am bassadeur Sir Eric Drummond ontvangen. Omtrent het onderhoud wordt het volgende communiqué ge publiceerd: „Het hoofd der Italiaansche regeering heeft heden een onderhoud van een uur met den Britschen ambassadeur gehad. Het onder werp der bespreking was, evenals tijdens het onderhoud van 29 October, de Britsch-Ita- liaansche verhouding in de Middellandsche Zee". Er zou opnieuw sprake van zijn, zoo voegt Reuter er aan toe, dat Groot-Brittannië aan Italië het terugtrekken uit Lybië zou vragen van de effectieven, welker aantal grooter is dan die tot welker repatrieering Italië zich verbonden heeft. Anderzijds wordt 't onderhoud in verband gebracht met de bespreking, welke de Ita liaansche marine-deskundigen te Londen zul len hebben over de voorbereiding der Vloot- conferentie in December, en event. ook over de quaestie van een nieuw evenwicht in de Middellandsche Zee, waar Groot-Brittannië, naar men zegt, nieuwe bases zou zoeken. Een goede indruk te Rome. Het onderhoud van Mussolini met den Engelschen ambassadeur heeft te Rome een goeden indruk ach tergelaten, zooals ook van Italiaansche zijde beves tigd wordt. Al heeft de bespreking geen beslissing in een of ander opzicht gebracht, toch is het opmerkelijk, dat de gedachten wisseling over een op het oogenblik zeer netelig onderwerp, n.1. de concentratie der Brit sche vloot in de Middellandsche Zee nog kon wor den voortgezet. Een beslissing in deze kwestie zou, naar men hier meent, den verderen gang van evsn- tueele besprekingen over het Italiaansch-Ethiopische conflict niet onbelangrijk kunnen beinvloeden. Zooals bekend, heeft de Italiaansche geste van 'te rugtrekking van een divisie uit Cyrenaica tot heden nog geen Britsche tegenprestatie ten gevolge gehad. Men mag aannemen, dat de Britsche ambassadeur de redenen' daarvan aan Mussolini heeft blootgelegd. Inzake berichten uit Londen over een toezegging van Mussolini, om nog 30.000 man terug te trekken, is hier in bevoegde kringen geen bevestiging te krij gen. Daarentegen legt men er den nadruk op, dat bij het onderhoud van heden op het vraagstuk van een hijlegging van het Italiaansch-Abessynisch con flict niet bijzonder is ingegaan. LONDEN: Het wrak, dat de vorige week aan de Iersche kust is ontdekt door het ber gingsvaartuig „Orphir", is thans definitief herkend als dat van de gedurende den wereld oorlog getorpedeerde „Lusitania". De „Orphir" heeft den geheelen zomer in deze omgeving gezocht en daarbij verscheidene andere wrak ken van tijdens den oorlog gezonken sche pen gevonden. De bemanning, bestaande uit vier koppen, om het leven gekomen. Parijs: De Fransche luchtvaartmaat schappij Air France heeft uit Buenos Aires een radiogram ontvangen volgens hetwelk een harer postvliegtuigen met een groote la ding post aan boord in de buurt van Bahia door onbekende oorzaak is verongelukt. De uit vier koppen bestaande bemanning is bij het ongeluk om het leven gekomen. Een andere vlieger kon bij de plaats van het onge luk dalen en heeft 17 postzakken geborgen. (Gisterochtend is uit Rio de J.aneiro gemeld, dat een vermist Fransch vliegtuig bij Bahia een noodlan ding had gemaakt, waarbij de bemanning ongedeerd was gebleven. Blijkens bovenstaand bij de Air France- binnengekomen bericht zou het bericht uit Rio de Janeiro derhalve niet juist zijn.) Vuur kon spoedig worden gebluscht. In de lading van het s.s. Tapanoeli van den Rot- terdamschen Lloyd, dat gisterenmorgen op de thuis reis van Batavia naar Rotterdam in Marseille aan kwam, is brand uitgebroken. Het vuur woedde in ruim vijf, waarin coprah en andere goederen waren geborgen. Hoewel deze lading zeer brandbaar is, is men er toch spoedig in geslaagd het vuur te blus- schen, voordat dit ernstige schade had kunnen aan richten. De lading uit dit ruim zal moeten worden gelost, waarna het gedeelte, dat niet te lijden had van het vuur, opnieuw zal worden aan boord genomen. Het schip zelf heeft door den brand slechts lichte schade opgeloopen. Zoodra de gezonde lading weer is ingenomen, zal het de reis naar Rotterdam voortzet ten. Wat betreft de schade aan de lading meldt Reuter nog, dat een aantal balen jute een prooi der vlammen is geworden. Opmarsch naar Makalle gestaakt. Negus wil den strijd voortzetten, zoolang de vijand op Abessinisch grondgebied staat. ASMARA, 5 Nov. (A.N.P.)De oorlogs correspondent van het D.N.B. meldt, dat he denmiddag te 12 unr de opmarsch der Itali aansche troepen naar Makalle gestaakt is. Deze onderbreking der operaties zal wellicht enkele dagen duren. Daarmede gaat echter geen tijd verloren, daar het terrein verkend wordt door patrouilles en vliegtuigen. Bij geruchte verluidt, dat Italiaansche voorposten reeds zijn doorgedrongen tot in de nabijheid van Makalle. Het gros van het leger staat evenwel nog steeds bij Hausien. Reuter meldt nog uit Rome: Er is, zooals gemeld, een stilstand van twee dagen ingetreden in den Italiaanschen opmarsch naar Ma- kal De regen valt zeer overvloedig en het is noodig geworden de wegen te herstellen. De kop der colonne van generaal Piroli bevindt zich op het oogenblik op 24 kilometer afstand van Makalé. De inboorlingen-troepen zouden ten Zuiden van het plateau Gheralta, dat af helt naar de rivier Sullo halt hebben gehouden. De voorhoede van de colonne Santini zou nabij Auza zijn aangekomen, dat op 30 kilometer afstand van Makalé is gelegen. Een groep strijders van Ras Koeksa zou zelfs tot het dorpje Ancof zijn doorgedrongen. De Danakils van generaal Mariotti ontmoeten nog steeds geen tegenstand bij hun opmarsch naar Agoe- la. Zij worden gevolgd door het overige deel der 1 troepen, die door den stilstand in den opmarsch in staat zullen worden gesteld tijdens de organisatie van de intendance-diensten zich bij de voorhoede te voegen. Abessijnsch hoofd onderwerpt zich. Asmara, 5 Nov. (A.N.P.). Oedjas Wolde Gabriel, hoofd van Agame, heeft gisteren zijn onderwerping aangeboden aan gene raal de Bono. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij zeide, dat Enge land en Frankrijk de overheersching van dit land wenschten, maar dat de bevolking al tijd de Italiaansche heerschappij verlangd had, daar zij de edelmoedigheid en de recht vaardigheid der Italianen erkende. Dedjas Wolde Gabriel, aldus de desbetreffende offi cieele mededeeling verder, heeft generaal de Bono toestemming verzqcht tot publicatie van den volgenden oproep aan alle hoofden der bevolking in Agame: „Meldt u aan voor 10 November, bewaakt de telegraaflijnen en de wegen, biedt uw arbeid aan, wanneer dit noodig is. Hij, die te legraaflijnen, of wegen vernielt, zal ge straft worden. Wie zich niet op bovenge- noemden datum aanmeldt, zal beschouwd worden als rebel, die van aHe rechten is ver vallen. Het aanwijzen van de rebellen aan dé Italiaansche autoriteiten is een plicht, die beloond zal worden. Het helpen van rebel len is een misdaad, die gestraft zal worden." Verklaringen van den Negus. Addis Abeba. De Negus heeft verklaard, dat het schijnt, dat bij de besprekingen, welke zijn gehouden zonder deelneming der Abessinische re geering, geen basis voor onderhandeling is gevon den. De langdurig voorbereide aanval en de huidi ge situatie op het strijdtooneel zijn het resultaat van een in bijzonderheden geregeld plan voor de verovering van Abessinië langs militairen weg, hoewel Italië plechtig internationale verplichtingen had aangegaan. De Negus zeide vurig te hopen, dat de oorlog slechts korten tijd zal duren, doch hij verklaarde niettemin dat de Abessiniërs hem zullen voortzet ten, zoolang de vijand op Abessinisch grondgebied zal zijn. Het schijnt ons wenschelijk, zeide hij, thans het program van den Volkenbond te volgen, aan welks ten uitvoerlegging Abessinië zal medewerken, en wij hopen, dat de toepassing van sanctiemaatrege len Italië aanleiding zal geven zijn houding te wij zigen. Hoe de ongebreidelde doorvoer te be lemmeren, GENèVE. In de zitting van gister van de subcommissie voor transitokwesties heeft men er over beraadslaagd, hoe verhinderd kan worden, dat goederen, welker uitvoer naar Italië verboden is krachtens 't vierde sanctievoorstel, langs den weg van door voer door de landen, die niet aan de sanc ties deelnemen, naar Italië komen. Er is een Fransch voorstel om den uitvoer naar de landen, die geen lid zijn van den Volkenbond en in het algemeen naar de niet aan de sancties deelnemende landen te beperken tot een hoeveel heid, die overeenkomt met den gemiddelden uit voer naar deze landen in de laatste twee jaren. Van Engelsche zijde werd voorgesteld er acht op te slaan, of een aanzienlijke vermeerdering van den uitvoer naar Italië uit de landen, die geen lid zijn, valt waar te nemen en in dat geval door de werkeommissie der conferentie maatregelen daar tegen te doen overwegen. Een derde bemiddelend voorstel wil, dat de con ferentie slechts het oog houdt op een eventueele onevenredige vermeerdering van den uitvoer der sanctiestaten naar de landen, die niet aan de maatregelen deelnemen. Een besluit is gister niet genomen. Politie vindt bij een inval een complete installatie van groote capaciteit voor het maken van sterken drank. Amsterdam. Reeds eehigen tijd had de hoofdstedelijke politie aandacht gewijd aan eenige onbewoonbaar verklaarde woningen in de Dijkstraat bij de Kromboomsloot, waar zich een bedrijvigheid afspeelde, die voor de deskundige oogen van de sur- veilleerende agenten niets oorbaars kon beduiden. In overleg met ambtenaren van de afdeeling accijn zen is de politie dan ook gisteravond overgegaan tot het doen van een inval, waarbij zij een com plete instalaltie, voor het distilleeren van sterken drank ontdekte. Terwijl de agenten zich nog in de woning bevonden, werd deze betreden door een niéts vermoedend persoon, die klaarblijkelijk met de ge heime distilleerderij in relatie stond en die dan ook onmiddellijk ingerekend werd. Op het bureau verklaarde de gearresteerde, dat de installatie nog slechts kort geleden gereed was gekomen en dat er van de gebrouwen vochten nog niets was verkocht. De politie zal uiteraard hiernaar een nader onder zoek instellen evenals naar den eigenaar en exploi tant van de distilleerderij, aangezien de gearresteer de alleen maar een medeplichtige van het tweede plan schijnt te zijn. De installatie zelf was volgens de ambtenaren, die aanwezig waren bij de in beslag neming, van schitterende hoedanigheid en van een groote capaciteit In een woonschuit in de hoofdstad. Amsterdame 5 Nov. Reeds geruimen tijd bestond hij de politie jn Amsterdam Noord het vermoeden, dat in een woonschuit, gelegen, in het Oostzanergat vuurwapens verborgen waren. Gisterochtend hebben eenige rechercheurs een on derzoek ingesteld, waarbij een «geladen browning van zwaar kaliber gevonden werd. Tegen den bewoner, de J., een bekend communist, werd proces-verbaal opgemaakt. Tezelfder tijd doorzocht men de woning van een familielid van de J., woonachtig in Amster dam. Het resultaat van dit'onderzoek is echter nog niet bekend. Malypetr afgetreden. Praag: Officieel wordt medegedeeld, dat pre sident Masaryk minister-president Jan Malypetr op diens verzoek van zijn ambt heeft ontheven en den minister van landbouw, Dr. Milan Hodza tot pre mier heeft benoemd. Hodza zal, naar verluidt, tevens het ministerie vanj landbouw blijven waarnemen. Men schrijft aan de N. R. Ct.! Naar wij vernemen wordt binnenkort een zen ding van ruim 30 stuks van het kleine Amerikaan- sche Aronka-vliegtuig met 50 p.k. motor in Europa verwacht, waarvan de meeste naar Engeland ver zonden zullen worden en één exemplaar naar Am sterdam komt. Deze vliegmachine is aangekocht door het nieuwe zweefvlieginstituut. De bedoeling is dan dat er met dit toestel geëxperimenteerd wordt om te zien, of er ook een type uit te maken is, dat door de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek in serie zou kunnen worden gebouwd. Dit is een geheel nieuwe ontwikkeling voor de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, want tot voor kort was de heer Fokker absoluut tegenstander van het fabriceeren van sportvliegtuigen voor Ne derland, omdat hij dat voor zijn onderneming van niet genoeg belang achtte.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1