Plaatselijk Nieuws. Antj-Bsigisuhe stemming in Van een vrachtauto gesprongen Beursbediende gearresteerd. TWEE KRANIGE JONGENS. HET NUT VAN ADVERTEEREN. DE WET OP DE OPRUIMINGEN EN UITVERKOOPEN. Engelsche slachtoffers van den oorlog herdacht. TEGEN ONBEGRENSDE BEWAPENING. SUEZ KANAAL BLIJFT OPEN. Italiaansch volk op rantsoen. Een concurrent van den Negus? Een interview met den „vorst". vuiiiRiciio Di lilt sei«1 VERDERE GOUDTOEVLOEIING. Bouwmeester's Revue. Effecten ter waarde van een halve ton verduisterd. Tevens valschheid in geschrifte gepleegd. Dc politie te Amsterdam heeft te zijnen huize een beursbediende gearresteerd, die bekend heeft zich aan verduistering van ef fecten ter waarde van ongeveer f 50.000 en valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. De aangehouden beursbediende, aldus het „Alg. Hsbl." is 24 jaar oud, hij is gehuwd en heeft een ge zin. Hij was in dienst bij een op het Hokin geves- tigden commissionnair in effecten, waar hij ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds de functie van procu ratiehouder bekleedde. In die qualiteit kon hij be schikken over bij de frima door cliënten in bewaring gegeven effecten en als beursbediende zag hij kans die effecten te verkoopen en voor eigen rekening al lerlei speculaties op touw te zetten. Ongeveer een jaar achtereen is hij met die praktij ken voortgegaan en hij heeft in dien tijd voor onge veer een halve ton aan effecten verduisterd en de opbrengst te eigen bate aangewend. Hij beweert, dat al het gold met speculaties verloren is gegaan. Om de beschikking over de noodige effecten te krijgen, heeft de beursbediende zich eveneens aan valschheid in geschrifte schuldig gemaakt. Behalve zijn eigen handteekening als procuratiehouder plaat ste hij n.1. ook zelf de henoodigde tweede handtee kening teneinde bij andere banken gedeponeerde ef fecten van cliënten in zijn bezit te krijgen. Hij heeft ook reeds toegegeven die valsche handteekeningen te hebben geplaatst. De fraude is Maandag uitgekomen, toen zijn di rectie tot de ontdekking kwam, dat de controlesta- ten op het effectenbezit der cliënten niet klopten en bij een nader onderzoek kwam toen de groole om vang der gepleegde verduistering, enz. aan het licht. Dc benadeelde firma is gedeeltelijk tegen de ge leden schade verzekerd, de rest van de schade neemt zij voor eigen rekening, zoodat de cliënten-effecten bezitters in elk geval geen schade zullen lijden. De beursbediende wordt over een paar dagen ter beschikking van de justitie gesteld. Hoe de inbrekers werden betrapt en één ingerekend. Tijdens korte afwezigheid van den bewo ner is Maandagavond in het pand Rozen straat 2 te 's-Gravenhage een inbraak ge pleegd. Het vermiste bedrag is niet groot. In het pand is gevestigd de banketbakkerij van den heer P. A. Arkema. De bewoners waren Maandagavond uitgegaan. Toen in den loop van den avond de 14-jarige zoon van den heer Arkema en een 16-jarige vrieria thuis- kwam, aldus de Haagsche corr. van het „Alg. Hsbl." bemerkten zij onraad. Op de bovenverdieping brand de licht en zij hoorden gestommel. De knapen gre pen toen uit de bakkerij ieder een groot mes, en riepen onder aan de trap, wie daar was. Plotseling stormden drie mannen de trap af. Twee ontsnapten door de achterdeur, de derde sprong pardoes door de winkelruit heen naar buiten. De zoon van den heer Arkema was inderhaast omge- loopen en zag den vluchteling wegrennen naar de Laan van Meerdervoort, waar de man op een tram wagen van lijn 5 sprong. Er was echter inmiddels zooveel toeloop gekomen, dat de vluchteling het raad zamer achtte, op de laan Van Eik en Duinen van de tram te springen, waarna hij weldra door eenige agenten werd gepakt. De tweede jongen is nog met de beide andere in brekers slaags geraakt, doch hij moest, hoe hij zich ook weerde, het onderspit delven. De arrestatie van de heide mannen, die toen wisten te ontvluchten, is weldra te verwachten. De Engelsche posterijen zijn overtuigd van het nut van dagbladadvertenties. J. H. Brebner, de perschef van de Engelsche pos terijen, heeft gisteravond in de Publicity Club, de vereeniging van advertentie- en reclamebureaux, te Londen, gesproken over het nut van adverteeren, naar aanleiding van de maatregelen, die de poste rijen onder Sir Kingsley Wood, den vorigen post meester-generaal, zijn gaan nemen om het bedrijf een grootere populariteit te verschaffen, en die on der zijn opvolgers zijn voortgezet. Brebner zei, dat het vanzelf sprak, dat de poste rijen de dagbladreclame uitkozen als eersten vorm van welbewuste reclame, omdat zij het kostbaarste „winkelraam" vormen, dat te verkrijgen is voor de aanbieding van betrouwbare artikelen. Advertenties in de bladen moeten een voornaam en nuttig onderdeel blijven vormen van het pro gramma der posterijen, die door moeten dringen in elke levenssfeer van degenen, die gebruik kuft- nen maken van de diensten der posterijen. Deze methode heeft in den loop der tijden haar nut telkens opnieuw bewezen. Het is voor het grootste deel aan de dagblad-ad vertenties te danken, dat de telegraaf, die al ge doodverfd was als een stervende dienst, het thans drukker heeft dan ooit sinds den oorlog. Er is een nieuwe vorm van gelukwenschtelegrammen inge voerd, waarvan er thans 30.000 's weeks verzonden worden. Dank zij den steun van de advertenties neemt ook de telefoon een weergalooze vlucht. Dit jaar zijn er bijna 200.000 nieuwe toestellen geplaatst en 121.500 nieuwe abonné's geboekt, waardoor de in komsten met 750.000 pond sterling gestegen zijn. Er zijn dit jaar 100 millioen meer locale gesprekken gevoerd dan verleden jaar. Voorts verwacht men, dat er dit jaar, dok alweer dank zij het' adverteeren van de goedkoope tarie ven in de dagbladen 13 millioen meer postpaketten zullen worden verzonden. Dank zij deze politiek, zei de heer Brebner, kon den meer handen werk vinden en hopen de pos terijen spoedig nieuwe tariefsverlagingen te bun nen invoeren. Behalve door adverteeren tracht de post d. gunst van het publiek te winnen door deel te nemen aan tentoonstellingen, door het leenen van demonstra tietoestellen van de telefoon aan de scholen en door het vertoonen van films nopens het bedrijf. Voorts verzekert men zich van de beste teeke naars, die men krijgen kan voor reclameplaten. Dank zij al deze maatregelen is de stemming van het publiek, dat vroeger heel wat op de poste rijen aan te. merken had, thans ten voordeele van het bedrijf omgeslagen. De Wereldtentoonstelling ver schaft nog werk De Belgische omroep in Fransche handen. Brussel, 5 November 1935 (V.P.B.) Er hangen eenige donkere wolkjes boven het Bel- gisch-Luxemburgsclie huishouden, waarvan de oor zaak gezocht moet worden in het jongste Belgisch- Luxemburgsche accoord. dat geen genade kan vin den bij enkele oppositiebladen uit het Groot Her togdom, zooals bijv. het .„Luxemburger Volksblatl", dat niet meer of minder beweert, dan dat België de tolunie van 1922 heeft geschonden en dat Luxem burg dus bet recht heeft deze overeenkomst zonder meer up te zeggen. Wel is waar wordt deze stelling door eenige andere bladen bestreden, maar toen wijst deze polemiek op het bestaan van een oppo- sitioneclc beweging, die vermoedelijk aanstuurt op een economisch samengaan met Frankrijk. Men weet, dat deze groep, kort na den wereldoorlog, toen trouwens een Fransch garnizoen de hoofdstad van het Groot Hertogdom bezet hield, veel invloed had op den gang van zaken. Het scheelde maar een haar of, in plaats van met België, was toen een tolverbond met frankrijk gesloten. Zekere binnen- en vooral buitenlandsche invloeden deden dit plan toen mis lukken, doch het is wel duidelijk, dat de voorstan ders ervan zich nog lang niet gewonnen geven. Werk op de Wereldtentoonstelling. Zooals men weet. was besloten, dat onmiddellijk na de sluiting van de Wereldtentoonstelling een be gin zou worden gemaakt met de afbraak van de paviljoenen en hei nivelleeren van het reusachtige terrein Dit werk nu, dat tegen 15 Januari a.s. vol tooid moet zijn. is heden begonnen. Voor de werkloozen beteekent dit weer twee maan den volop bezigheid, want men hoopt er ongeveer 10.000 man gedurende dien lijd aan den gang te kun nen houden. De Rijksdienst voor werkverschaffing heeft een speciaal kantoor geopend voor het aan werven van de noodige arbeidskrachten voor de af braak van de tentoonstelling. De eerste steenlegging voor het N.I.R. Eergisteren bij de eerstesteenlegging van het Pa leis van het Nationaal Instituut voor Radio-Omroep, heeft zich voor de Vlaamsche bevolking weer eens het grievende feit voorgedaan, dat deze „nationale" plechtigheid overwegend Fransch of Waalsch was met een Vlaamsch vertalinkske van de ministerieele rede erbij. Minister Spaak hield een rede in het Fransch de taal van de minderheid welke rede door een der Vlaamsche leden van den JRaad van Beheer, den heer Julien Kuypers, in het Neder- landsch de taal van de meerderheid werd her haald. Het perkament, dat in den eersten steen ge stoken werd, was tweetalig, met den Franschen tekst natuurlijk voorop en zoowel vóór als tijdens en na de plechtigheid hoorde men, behalve dan de vertaal de rede, geen woord Vlaamsch meer. De eerbied voor de meerderheid der bevolking was er ver te zoeken. We hopen nu maar, dat, bij een eerstkomen de gelegenheid, de Vlaamschbewuste leden der Re geering op dezelfde wijze zullen durven handelen als hun collega Spaak het eergisteren deed. Zoo zou het toch maar heel logisch zijn, indien de heeren De Schrijver, Rubbens of Van Isacker, in de toe komst, te Brussel steeds zelf de Nederlandschc rede hielden en daarna een Fransch vertalingske door een Waalsch ambtenaar lieten voorlezen. Maar wij betwijfelen het, of één van hen al zouden zij het in hun Vlaamsch hart misschien wel heel gaarne doen zoo konsequent zal durven handelen. (Nadruk verboden.) November-aanbiedingen volkomen oorloofd? pe- Amsterdam' 5 November. Naar aanleiding van de berichten, dat een proeproces zou worden uitgelokt over de vraag of de aankondiging eener November-aanbieding in de confectie-branche al of niet geoorloofd is op grond der nieuwe wet op de Opruimingen en Uitverkoopen, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat het houden ectier November-aanbieding onder dezen naam of onder benamingen als November-reclame, November-prij- zen enz., sedert jaar en dag tot de vaste tradities in genoemde branche behoort. Niet één firma, doch verschillende firma's en niet alleen in de confectie-branche, doch ook uit andere branches zijn deze maand met een Novem ber-aanbieding begonnen, in Rotterdam b.v. wel vijf a zes. Al deze verschillende aanbiedingen, welke op of om den lsten November plegen aan te van gen, werden in vorige jaren eerst op een later tijd stip gevolgd door Opruiming en-of Uitverkoop. Op grond van dit feit en mede op grond hiervan, dat deze November-aanbiedingen, of hoe zij h'eeten mogen, niets van doen hebben met bijzondere om standigheden, welke zich ten aanzien van een win kelnering kunnen voordoen, doch uit de normale seizoens-ontwikkeling in de branches van aan mo de onderhevige artikelen voortvloeien, zijn de be trokken winkelnering-drijvenden van het geoor loofde van het houden eener November-aanbieding e.d. volkomen overtuigd. Deze opvatting is boven dien getoetst aan het oordeel van verschillende vooraanstaande juristen, die van het betreffende Wetsontwerp een speciale studie hebben gemaakt en omtrent het geoorloofde van November-aanbie ding e.d. zelfs niet in twijfel verkeeren. Het geoor loofd gebruik ervan staat naar hun oordeel vast. Men behoeft er h.i. slechts de M. v. A. op het Wets ontwerp en de ministerieele verklaringen bij de be handeling in de Kamer op na te slaan om voor deze overtuiging de gedegen fundeering te vinden. „In weerwil van de ondankbaarheid der levenden." Rome: De Ilaliaansche bladen wijzen er op, dat te Savona 30.000 menschon defileerden langs de gra ven der twee honderd Engelsche militairen, die in 1917 zijn omgekomen bij den ondergang van de „Transsylvania", welke door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd. Groote kransen met linten in Italiaansche kleuren, waarop stond geschreven: „In weerwil van de ondankbaarheid der levenden" waren bij het centraio grafmonument neergelegd, Ramsay MacEonald wijst op Engeland's vredespolitiek. Het D.N.B. meldt uit Londen: Ramsay MacDonald heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat Engeland vast besloten is om zich niet in te laten met allianties, welke een onbegrensde be wapening zouden kunnen tengevolge hebben. Enge land is besloten de vredespolitiek van Genève voort tè zetten. „Onze defensie-politiek", aldus MacDonald, „wordt aangegeven door art. 8 van het Volkenbonds verdrag. (De leden van den Bond erkennen dat de instandhouding van den vrede de vermindering eischt van de nationale bewapeningen tot het minimum, vereenigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtingen, in ge val van gemeenschappelijke actie.) Aan dit stand punt zullen wij vast houden en aan elke expansie energiek weerstand bieden. Het hoofddoel der nationale regeering was en £öj blijven om den slechten ouden tijd van tegen elkaar gerichte allianties, van gewapende kampen en van het vertrouwen op nationale bewapening voorgoed te doen verdwijnen." Nieuwe verklaring van insider. Reuter seint uit Sucz: Een hooge ambtenaar van de Suez Kanaal Maatschappij heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter de volgende verklaring afgelegd: Het kanaal zal voor de schepen van alle naties open blijven of zij de vlag eener oorlogvoerende natie voe ren of niet. Men vertelt veel domheden van de sluiting van het kanaal. Maar Frankrijk en Engeland zelf ga randeeren dat zij het open zouden houden. De ambtenaar herinnerde voorts aan een artikel uit de Suez-conventie, dat voorschrijft dat het kanaal niet voor een blokkade mag worden gebruikt. Het zou echter mogelijk zijn tegenover deze clausule art. 19 van het Volkenbondspact en par. II van art. 20 te plaatsen. Als tegenmaatregelen tegen de sancties. Bezuiniging van licht en voedsel. Reuter seint uit Rome: Vanaf heden treden de eerste tegenmaatregelen tegen de sancties in geheel Italië in werking. Overal geldt thans de nieuwe kan toortijd van 8 tot 12 en van 3 tot 6. De winkelsluiting is met een uur vervroegd. Alle winkels moeten om 7 uur sluiten. Voor de eerste maal waren vandaag alle slagerswinkels gesloten. In restaurants en treinen mag slechts een visch- of een vleeschgerecht geser veerd worden. De provinciale vrouwencomité's tot afweer der sancties zullen voor de propaganda en controle de be schikking hebben over 800.000 vrouwen, die behooren tot de fascistische partij formaties. Een steenenklopper in Kaapstad beweert te zijn: „Negus Negest, Leeuw van Juda, Keizer van Afrika". Het A.N.P. meldt uit Kaapstad: Het dagblad „Argus onthult, hoe leger-uniformen, welke door Britsche militairen in den boerenoorlog zijn gedragen, en een collectie medailles ter waarde van 97 pond sterling onlangs te Kaapstad werden ge kocht ten behoeve van iemand, die beweerde prins van Abessynië te zijn. Tot de Britsche uniformen behoorden die van lan ciers en huzaren, zoomede marine- en politiejassen. De decoraties, knoopen, strepen e.d. werden verwij derd en de tunieken veranderd voor zij werden af geleverd, zoodat zij niet meer op Britsche uniformen geleken. De man. die deze collectie zocht, betaalde 50 pond contant, en zou de rest, 47 pond, later betalen, doch hij heeft dit nog niet gedaan. In het geheel besteedde hij in drie dagen tijds meer dan 200 pond sterling aan kleeren, koffers en andere artikelen. De man noemde zich „Yoesoef kroonprins van Abessynië" en verklaarde de geheele wereld te heb ben afgezocht naar den verloren zoon van den groo- ten keizer van Abessynië, Menelik II. HU beweerde, dezen zoon te hebben gevonden te Kaapstad in den persoon van Jegreffa Saranie, een ouden steenenklopper. In een brief aan de „Argus" verklaart Saranie, als prins geboren te zijn en als prins te zullen sterven, prins te blijven of hij rijk zou zijn dan wel arm. „Ik ben, aldus Saranie, prins Fastafara, Negus Ne gest of koning der koningen, prins van Jeruzeiem, Leeuw van Juda, keizer van Afrika. Deze titels willen niet zeggen, dat ik op den troon zou wenschen terug te keeren. Ik ben op geen en kele wijze gekant tegen den tegenwoordigen Negus Negest, Haile Selassie". Saranie heeft in een interview nog medegedeeld, dat"hij, toen hij elf jaar oud was, door twee Arabieren werd ontvoerd. Deze Arabieren brachten hem naar Mozambique over, waar hy vele jaren doorbracht aan het hof van den Sultan. Van hier ging hU naar den Soedan, waar hij Lord Kitchener ontmoette. Later kwam hU in Engeland met Britsche troe pen, en tijdens den boerenoorlog werd hü naar Na- tal gestuurd, waar hU gewond geraakte. Eenige jaren geleden heeft de man naar een van de Abessijnsche generaals geschreven, die bevel voerden over de troepen van Menelik. Deze waar schuwde hem vooral niet naar Abessyn'ë terug te keeren, indien hij zqn leven liefhad. Niettemin is Saranie thans van plan binnenkort naar Abessynië te gaan om een bezoek te brengen aan zqn zuster, die de kosten heeft gefinancierd, welke men heeft gemaakt om hem op te sporen. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidoostelijk ke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, zelf de temperatuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla* rend. Hierboven j BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN j 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 10 gr. C.= 50 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES! I voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. De Nederlandsche Bank heeft weder bijna f18 mill. goud uit het buiten land ontvangen. De nieuwe weekstaat van De Nederlandsche Bank draagt nog de sporen van de meerdere crediet- vraag, die zich bij de maandwisseling en vooral p, IN ovember pleegt voor te doen. Er had een uit zetting plaats van de beleeningen en een opvraging van rekening-courant-saldi. Aan den anderen kant is er een belangrijk bedrag aan goud uit het bui tenland toegevloeid en wel bünt f 18 mill. die waar schijnlijk voor een groot deel uit België afkomstig zijn. Het gouddekkingspercentage is gestegen van 69.84 tot 71.17. Hnldiging Buziau. De voorspelling is volstrekt niet gedurfd, als wij neerschrijven dat zoowel Dinsdag- als Woensdag avond Theater Royal tjokvol loopt bij de opvoering van Bouwmeester's revue „Met Vlag en Wimpel". Schagen brengt voor de j aarlij ksche revue-voorstel lingen steeds volle zalen en zoo ook dit, jaar. Buziau is seteeds de groote attractie, voor dit jaar is dat dubbel het geval. Immers Buziau jubileert, jubileert lhj zyn 40 jarig „verkeer" op de planken. En het spreekt. vanzelf dat alle bewonderaars van „Buuz", en dat zyn er ook in onze omgeving dui zenden. het zich een eer rekenen om hem toe te jui chen, hem te toonen hoe zij hem waardeeren, hoe hoog zq aanslaan zijn Kunst. En wij verklappen niet te veel met mee te deelen, dat zich een huldi gingscomité heeft gevormd, bestaande uit de heeren J. Cornelissen, burgemeester. Dr. Mr. Buiskool, Dr. Nanninga en den heer Cor Schmalz. Dr. Buiskool zal de feestrede uitspreken en wij twijfelen er niet aan of dit comité zal voor de verdere „aankleeding" van de huldiging wel afdoende zorgen, zoodat ook Schagen in de lange rij van huldigende gemeenten een goed figuur zal slaan. Over de revue wat schrijven, vertellen wat er te zien en te hooren zal zijn? 't Is o.i. niet noodig, im mers een avond naar Bouwmeester's revue is ge nieten, een avond naar Buziau is dubbel genieten!!! NOODHULP-WINKEL ALB. HEIJN. Zooals wij reeds hebben meegedeeld, zal fn plaats van het pand aan de Laagzijde, waarin de firma Al- bert Heijn gevestigd is, een geheel nieuw en modern winkelgebouw verrijzen. Het spreekt vanzelf dat zoolang deze bouwerij duurt, een noodhulp-winkel moest worden geïnstal leerd. Welnu, wij zouden haast zeggen la minute is deze noodhulp-winkel verrezen en is de garage des heeren J. K. Boontjes aan de Laagzijde bij de Markt als in een keurigen winkel herschapen. 't Ziet er alles patent uit en ook deze „noodhulp" is op haar wUze weer een reclame voor de manier waarop wij gewend zijn dat de filiaalhouder, de heer Molenaar, de zaken steeds aanpakt. Gevallen en ernstig bezeerd Gistermiddag was een der leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool, de heer Br. van 't Rijpje, achter op een vrachtauto gesprongen, waar schijnlijk denkende dat hij op deze gemakkelijke wij ze een gedeelte van den door hem af te leggen weg zou kunnen meerijden. Bij den driesprong Loet- Molenweg—Menisbrug sloeg de vrachtauto den Mo lenweg in en Br., die rechtuit moest, sprong daarom van de vrachtauto af. Hij kwam daarbij echter zoo danig te vallen, dat hij zich ernstig aan hoofd en hand verwondde, en doktershulp moest worden in geroepen. Na verbonden te zqn door Dr. Nanninga werd Br. per auto van het taxibedrijf Raven en Lingeman naar huis vervoerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2