Uitsla; vai de Prijsvragen Op de Roode Zee der Schager Courant Woensdag 6 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9345 De incidenten aan de grens van Mandsjoekwo. MERKWAARDIGE VONDST BIJ HOORN. Fokker krijgt de hoogste onderscheiding te Brussel. Turkije sluit zich aan bij de sancties. Eindelijk! Wij geven toe, dat het lang geduurd heeft en wc Rebben dan ook slechts één excuus: er was geen doorkomen aan! Stapels hrievcn en pakjes zijn dagenlang onze [kantoren binnengestroomd en hoewel onze brieven bus een respectabel aantal enveloppen kan bevatten, Week het al spoedig, dat het zeer ongewenscht was, haar aan de achterzijde af te sluiten, want de tal rijke epistels puilden er al spoedig uit. Regelmatig en overvloedig bleef de stroom van op lossingen vloeien, zoowel vanuit Schagen als de om geving. Met ware doodsverachting hebben de leden onzen redactie, geassisteerd door eenige „vrijwilligers" zich op de geweldige taak geworpen om na te pluizen, te .vergelijken, te schiften, kortom om orde te bren gen in de chaos, teneinde ten slotte te komen tot de namen der prijswinnaars. En hier zijn ze dan, de gelukkigen, die hun speur zin en ijver bekroond zien met een prijs. Het is natuurlijk jammer dat wij allen, die moeite hebben gedaan niet een prijs kunnen toekennen, imaar dat gaat helaas niet. De minder fortuinlijken moeten dus maar denken; een volgende maal beter! De prijswinnaars. Van de prijsvraag: „WIE INSTALLEERT HET LANDHUIS?* werden de winnaars: le prijs, bon ter waarde van f25, L. Witte Gz., Nar- cissenstraat 25, Breezand; 2e prijs, bon ter waarde van f10, W. Band, Kanaal straat 9, Schagen. 'en verder 5 bonnen, elk ter waarde van f2.50: Corn. Bakker, Schagerwaard, gem. Harenkarspel; C. Lalceman, Blokhuizen, Oude Niedorp; B. Koburg, Regentenstraat, Schagen; N. D. Gijsel- Kistemaker, Barsingerweg, Wieringerwaard; Mej. G. de Graaf-Brouwer, Grootsloot E 19, Schagerbrug. Van de prijsvraag: „HOE HEET HET LANDHUIS?" waren de winnaars: le prijs, bon ter waarde van f20, Wed. C. Bil, Pool land, Barsingerhorn; 2e prijs, bon ter waarde van f 10, C. "Weeland Pz., Kanaalstraat, Schagen;1 'en verder 5 bonnen, elk ter waarde van f2.50: J. van Splunter, A 62, Winkel; F. Buyl, D 59, St. Maartensvlotbrug; C. Schuit Cz., Dorpsstraat B 109, Dirkshorn; T. Roep-Bregman. Magnus- straat, Schagen; J. Bcets, Molenweg K 56, Schagen. De bons, waarop de aankoopen tot de bo vengenoemde bedragen voor onze rekening kunnen worden gedaan bij de winkeliers, die in de Mica-uitgave van de Schager Cou rant adverteerden, zullen binnen enkele dagen aan de bovenstaande adressen worden toegezonden. De kleurwedsirijd. Hier was de uitslag: In de groep van £,5, en 6 jaar: Geurie Barneveld, Ronsgars, Schagen, 1 serviesje; Pee Snee- hoer, Corn. Bokstraat, Schagen, 1 doos kleurpotloo- den; Henk de Veer, Grootewal, Schagen, 1 zelf-druk- kerij; Arie Speur, Landbouwstraat, Schagen, 1 doos kleurpotlooden; Jan Beerepoot, Loet, Schagen, 1 mondharmonica; Piet Groot, Laan, Schagen, 1 verf doos; Annie de Jongh, Noord. Schagen, 1 doos kleur tjes; Truusje Gouwenberg, Markt, Schagen, 1 klu wenbakje; Nellie Prins, Dorpen, Schagen, 1 doos bonbons; Greetje Overtoom, Landbouwstraat, Scha gen, 1 doos kleurtjes; Gerrit Jacob Kooij, Valkkoog, 1 doos kleurtjes; Jan Roos, Hoep, Schagen, 1 mond harmonica; Piet Tijsma, N T.aagzijde, Schagen, 1 postzegelalbum; Gerda van Nieuwkoop, Noord, Scha gen, 1 doos bonbons; Bertie de Nijs, Heerenbosch- straat, Schagen, 1 doos bonbons; Marïetje Blokker, Nieuwstraat, Schagen, 1 doos kleurtjes. In de groep van 7 en 8 jaar: Nellie Over toom, Landbouwstraat, Schagen, 1 vulpotlood; Ina Bronkhorst, Rensgars, Schagen, 1 doosje post; Ali Smit, Regentenstraat, Schagen, 1 school-étui; Nellie Bregman, Regentenstraat, Schagen, 1 doosje post; Nanny Kramer, Regentenstraat, Schagen, 1 pop; Greta Hartog, Corn. Bokstraat, Schagen, 1 doos zeep; Jack Leeuw, Sluizerweg A 40, Wieringerwaard, 1 paar schaatsen; Albertus Marees, Meeldijk, Barsin gerhorn, 1 Trix-bouwdoos; Teun Kooij, Wcstfriesche- dijk, Wieringerwaard, 1 timmerdnos; Dolf Timmer man, Hoogzijde, Schagen. 1 étui; Klaas Boi-st, Groote Keeten, 't Zand, 1 mondharmonica; Arie Molenaar, Molenstraat, Schagen, 1 zaklantaarn; Jacob Zwaan, Abbestee, Callantsoog, post 't Zand, 1 zaklantaarn; Jan Raven, Plantsoen, Schagen, 1 vulpotlood. In de groep van 9 en 10 jaar: Gerda IToltz, Laagzijde, Schagen, 1 weefstoel; Ali Kuiper, Groote- sloot E 213, Schagerbrug, 1 doos zeep; Nelly Slot, Magnusstraat, Schagen, 1 armband; Guurtje Aij, To renplein, Schagen, 1 b'orduurdoos; Trijnie Dekker, Laan E 96, Schagen, 1 doos bonbons; Tonnie Flapper, Roosstraat, Schagen, 1 ketting; Nannie de Nijs, Hee renbosch, Schagen, 1 boek; Nel v. Weelde, Hoog zijde, Schagen, 1 boek; Jan I. M. Koning, Stations weg, Schagen, 1 photo-toestel; Kees Tuinman, Plant soen, Schagen, 1 postzegelalbum; Jacob Hoep, Land- bouwdwarsstraat, Schagen, 1 boek; Joop Leguit, Hoep, Schagen, 1 boek; Henk Koster, Plantsoen, Schagen, 1 school-étui, Maarten Dekker, Schapenweg 3, Heer- hugowaard, Noord, 1 boek; Kees Knüwer, Molen straat, Schagen, 1 fietstasch. In de groep van 11 en 12 jaar: M. van Rijs wijk, Laagzijde, Schagen, 1 boek; W. R. Slingerland, Laan, Schagen, 1 doos post; Trien Vries, Groote Kee ten, post 't Zand, 1 boek; Trientje v. Winsum, Laurie- straat, Schagen, 1 paar schaatsen; Milly Kouseband, Landbouwstraat, Schagen, 1 klokje; Tine Klant, Laagzijde, Schagen, 1 vulpen; Betsie Vries, Groote Sloot, Schagerbrug, 1 paar schaatsen; Jan Bakker Az., Poolland, Barsingerhorn, 1 zelf-drukkerij; Jan Vis ser, Corn. Bokstraat, Schagen, 1 Bosch-lantaarn; Sip Hoekema, Grootewal, Schagen, 1 boek; Jan Engels man, Magnusstraat, Schagen, 1 boek; Arie Nieuw- land, Grootesloot C 113, Schagerbrug, 1 horloge; George Rentenaar, Laagzijde, Schagen, 1 stoomma chine; P. v. Stralen, Hoogzijde, Schagen, 1 boek. De prijzen kannen afgehaald worden in het ge bouw van de Schager Courant op de Laan. COMMANDANT VAN DE WARSCHAUSCHE BRANDWEER ONTSLAGEN. Warschau. De commandant van de Warschau- sche brandweer is van zijn post onjtheven, omdat het onderzoek naar den onlangs uitgebroken reusachtigen brand in het Zoölogisch Museum de ondoelmatigheid van zijn bevelen heeft aangetoond. VIER DOODEN BIJ DEN WERVELSTORM IN MIAML Miami. Bij den wervelstorm, die zooals gemeld werd, Florida heeft geteisterd, werden vier personen gedood. Nabij het strand van Miami heeft- 'n tot nog toe onbekend schip noodsignalen uitgezonden. De wervelstorm trok verder in Zuidelijke richting. NIEUWE SCHERPE NOTA VAN YOE- RENEF AAN JAPAN. Moskou. De voortdurende grensincidenten aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens hebben ge leid tot een uitvoerige notawisseling tusschen Sov jet-Rusland en Japan. In een officieele mededee- ling wordt verklaard, dat in verband met de schendingen van de Sovjet-grèns in het district Grodekowo door Japansch-Mandsjoerijsche gewa pende afdeelingen op 6, 8 en 12 October de ambas sadeur der Sovjet-Unie te Tokio Yoerenef, den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken Hi- rota op 12 en 14 October protestnota's heeft doen toekomen. Op 25 October heeft minister Hirota den ambassadeur Yoerenef een antwoord-memorandum der Japansche regeering gezonden. Naar thans wordt medegedeeld, heeft naar aan leiding hiervan de ambassadeur Yoerenef gisteren den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Hirota een' 4 November gedateerde nota doen toe komen, waarin hij mededeelt, dat de verklaring in het Japansche memorandum omtrent het onwetti ge optreden van Russische grenswachten bij bot singen op 6 en 12 October volkomen ongemotiveerd is en door de Sovjet-regeering wordt afgewezen, aangezien de beide botsingen op Sovjet-gebied heb ben plaats gevonden, wat door het Japansche me morandum wordt bevestigd, en een gevolg waren van het onwettige binnendringen van Japansch- Mandsjoerijsche gewapende afdeelingen op Sovjet gebied en hun aanval op een patrouille van Sovjet- grenswachtén. De nota wijst er op, dat de Japan sche regeering een ontwijkend antwoord geeft op het Russische voorstel tot instelling van een ge mengde commissie van onderzoek naar de grensin cidenten en geen antwoord geeft op het Russische voorstel van 17 Augustus tot instelling van een per manente gemengde krijgscommissie aan de Rus sisch-Mandsjoerijsche grens. De nota stelt de Ja pansche regeering geheel verantwoordelijk voor de handelingen van de Japansch-Mandsjoerijsche au toriteiten tegenover de Sovjet-Unie en handhaaft 't protest der Sovjet-regeeringvan 14 October j.1. Kistje met 20 mille aan waardepapieren. Opgehaald uit de Ringvaart. Hoom. Maandagmiddag is door de Rijkspolitie, onder leiding van den I-Ioornschen brigade-comman dant majoor Korver, uit de Ringvaart tusschen de gemeenten Schermerhorn en Groot-Schermer een kistje opgehaald, bevattende ongeveer f 20.000 aan waardepapieren. Dit kistje is afkomstig van den brutalen inbraak, welke omstreeks Pinksteren op klaarlichten dag te Ursem, ten huize van zekeren Petiet, werd gepleegd. De beide daders, zekere Kos en Tammen, werden al spoedig gepakt en door de Alkmaarsehe Recht; bank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld Tammen, tegen wien de officier eerst vrijspraak had gerequireerd, had tegen het vonnis hooger be roep aangeteekend. Zijn zaak zal den 12den Novem ber as. voor het Hof te Amsterdam dienen. Inmiddels had de politie een tip gekregen, dat *t geldkistje in de Ringvaart, onder Schermerhorn, moest zijn gedeponeerd. Hier hadden n.1. op den dag van den inbraak, twee mannen bij een arbeider aangeklopt en aan de vrouw des huizes een nijptang ter leen gevraagd, z.g.n. om een fiets te repareeren, Later werd de nijptang geheel verbogen bij een muur teruggevonden. Ter hoogte van dit huisje nu is gisteren de geldr kist opgehaald. De zijkant is met een tang opengescheurd. Geld en sieraden waren er uitgehaald, doch de waardepapier ren zijn er in gelaten. De vrouw van den arbeider heeft van eenige foto's, die haar werden getoond, Tammen, aangewezen als de man, die haar een nijptang ter leen heeft ge vraagd. Amsterdam: Ofschoon het feit, dat de gei ringe ruimte, welke aan de gezamenlijke deelneming van de Nedcrlandsche industrie op de wereldtentoom stelling te Brussel ter beschikking stond, het onmot gelijk maakte, dat de fabrikanten groot materieel ten toonstelden, heeft onze industrie over het algemeen geen slecht figuur geslagen. Vooral op het gebied van vliegtuigbouw viel haar een groote eer te beurt. Aan de Fokkerfabriek werd n.1. de hoogste onderschei ding, de Grand Prix, toegekend. Bij de beoordeeling van de inzendingen der diverse landen, ging de jury, die uit bij uitstek deskundigen bestond, niet uit van de ruimte en het aantal tentoongestelde vliegtuigen en modellen, doch nam uitsluitend de méritus van de diverse typen in aanmerking. Dat de Nederland- sche vliegtuigfabriek bij deze beoordeeling de hoogste onderscheiding verwierf, mag als een bewijs worden, aangenomen van de goede reputatie, welke onze groot ste "vliegtuigenfabriek in het buitenland heeft. Ankara: De Turksche regeering heeft beslo ten de sanctiemaatregelcn tegen Italië toe te passen. VERMIST FRANSCH POSTVLIEGTUIG IN VEILIGHEID. Rio de Janeiro. Het Trans-Atlantische postvlieg tuig van de Air France, dat sedert het Zondag jl. uit Bahia naar Maceio vertrok, werd vermist, is gisteren middag veilig gevonden op een verlaten plek aan het strand, in de omgeving van Bahia, waar het toestel een noodlanding moest maken. De bemanning is on* gedeerd. De zorgen van een oorlogscorrespondent. Moei lijkheden, die plotseling werden opgelost. Door de Roode Zee. Bewegingen van gezonde en van zieke troepen. De zonderlinge, zwaar gewapende jour nalist. In de tropische wate ren. De Poort der Wanhoop. (Van onzen reizenden correspondent.) Aan boord van de „Bernardin de Saint Pierre". ROODE ZEE, 18 graden Noorderbreedte. Op de derde mijner „gekleurde" zeeën drijf ik thans. Twee andere „gekleurde" zeeën, de Witte en de Zwar te, bevoer ik reeds vroeger en er blijft me nu nog al leen de Gele Zee om de verzameling vol te maken. Den laatsten dag te Port-Said werden bezwaren, die niet zoo heel gemakkelijk te overwinnen sche nen, plotseling opgelost. Nog steeds was ik niet in hot bezit van een visum voor Abessinië. Ik had een brief van aanbeveling van den Belgischen gezant te Teheran voor dien te Addis Abeba en met dien brief in de hand hoopte ik te Djibouti'aan het Abessijnsche consulaat spoedig een visum te zullen krijgen, al rekende ik er toch wel mede, dat ik vanuit Djibouti eerst den Belgi schen gezant te Addis Abeba zou moeten schrijven om zijn bemiddeling in te roepen. Nederland is in Abessinië noch diplomatiek, noch consulair vertegen woordigd. Van alle zijden hoorde ik bovendien vertel len, dat geen visum voor Abessinië wordt verstrekt zonder dat.de aanvrager een vrij aanzienlijke waar borgsom stort, die al naar het goedvinden van den consul uiteenloopt van drieduizend tot achtduizend Fransche franc. Moest ik te Djibouti achtduizend Fransche franc storten, dan kwam ik toch wel eenigs- zins kort in mijn geld te zitten, vooral daar ik nog niet weet welke mogelijkheden er bestaan geld naar Abessinië te laten komen. De voorbereiding van een reis als oorlogscorres pondent vordert nu eenmaal heel wat overleg en be rekening, in het klein het soort werk van een gene- ralen staf. Alle mogelijke kansen voor de reis zelf en voor de latere verzending van berichten moeten in het oog worden gevat, want een oorlogscorrespondent, die zijn berichten niet weg kan zenden, zou evengoed thuis kunnen blijven. En Abessinië levert al bijzon dere moeilijkheden. Te Addis Abeba bestaan post- én telegraafverbindingen, maar Addis Abeba ligt vele honderden kilometers van het front en hèel veel be langrijks is van Addis Abeba op den duur niet te melden. Aan het front laten in dit land, zoo goed als zonder telegraaflijnen en wegen, de post- en telegraaf verbindingen alles te wenschen over. Ik moet boven dien met de mogelijkheid rekening houden, dat de spoorwegverbinding van Addis Abeba met Djibouti wordt verbroken. Dan zal ik later, als de regenpe riode voorloopig een einde maakt aan de militaire operaties, de terugreis moeten ondernemen langs den Blauwen Nijl en door Soedan en Egypte en daarvoor moet ik nu reeds maatregelen nemen, opdat deze reis door Soedan en Egypte ook wordt toegestaan. De eerste en ernstigste moeilijkheid bleef evenwel het vraagstuk van het visum. Den eersten dag na mijn aankomst te Port-Said schreef ik er den Neder- landschen zaakgelastigde te Caïro, den heer Ridder Bosch vón Rosenthal, over' en den avond voor mijn vertrek ontving ik van dezen diplomaat een schi'ij- ven van aanbeveling en den raad reeds bij den Abes- sijnschen consul te Port Said het visum aan te vra gen. Met het aanbevelingsschrijven van den Neder- landschen diplomatieken vertegenwoordiger in Egyp te kon ik dat doen en de ontvangst aan het Abessijn sche consulaat te Port-Said was buitengewoon vrien delijk. Zoowel mijn Belgische als mijn Nederlandsche papieren legde ik over en ik had met geen beter com binatie papie -en kunnen komen. Belgische officieren spelen thans in Abessinië een zeer groote rol. Aan hen is de zorg voor de orde en de /eiligheid te Addis Abeba en tevens de censuur opgedra/en. Wat het aanbevelingsschrijvcn van den Nederlandschen zaak gelastigde aanging, speelde nog een andere invloed mede. De Abessijnsche consul had op zijn tafel naast zich liggen een courant met het bericht, dat konin gin Wilhelmina en prinses Juliana belangrijke be dragen hebben geteekend voor de uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië en dit had op den consul een geweldigen indruk gemaakt. Dadelijk was hij bereid me een visum te verstrek ken. Ik kreeg formulieren in te vuilen, waarop o.a. sprake was van een bedrag van waarborg, dat de aan vrager var. een visum zou hebben te storten. Ik vroeg hoe groot dat bedrag zou zijn, doch de consul vertel de me, dat van mij niet de minste waarborgsom werd verlangd. Ik werd door hem daarvan vrij gesteld, wat alle financieele bezwaren deed verdwijnen. 's Avonds van den dag, dat ik het Abessijnsche visum kreeg, zou mijn schip naar Djibouti vertrek ken, doch het werd den volgenden morgen vroeg eer de „Bernardin de Saint Pierre" zijn tocht door het Suez-kanaal begon. Enkele uren na ons vertrek van Port-Said zag ik aan bakboordszijde de zon opgaan over de Aziatische woestijn. Telkens hadden we opont houd, daar het schip moest stil liggen en mceren om een uit de andere richting komend schip te laten pas- seeren. Dit is voorschrift om al te geweldige beweging van het water en beschadiging van de kanaaloever- beschoeiing te voorkomen. De meeste schepen, die we tegenkwamen waren Engelsche en Italiaansche, die blijkbaar oorlogsmateriaal en troepen hadden vervoerd naar de kusten van de Roode Zee. Later in de Roode Zee zelve ontmoetten we een Italiaansch schip van vele duizenden tonnen, de „California", dat vele honderden, zoo niet duizenden Italiaansche solda ten ziek of gewond terug bracht naar het vaderland, vanwaar nog slechts korten tijd geleden deze soldaten juichend, vol geestdrift, waren vertrokken. Op het dek zagen we de zieken opgewonden in bedden lig gen. Aan boord van de „Bernardin de Saint Pierre", waarmede ik de reis naar Djibouti maak, beyinden. zich eenige honderden Fx-ansche zwarte soldaten, waarvan enkelen, oppassers van gehuwde ófficiei*en of onder-officiei'en, ti'ouwhartig dienst doen als kin dermeisjes, Grappig en bijna aandoenlijk is het te zien met hoeveel zorg en teederheid deze zwartjes met de aan hen toevertrouwde kinderen omgaan. Ik ben niet de eenige jouxmalist aan boord. Er is nog een Tsjech, die voor het eei'st buiten Euröpa komt en zich, rekenend op mijn meerdere ervaring, bij mij heeft aangesloten, wat niet meer dan billijk is. Zijn landgenoot, mijn oude Tsjechische vriend van vele jax-en, dien ik, door de omstandigheden gedwon gen, tijdelijk te Tehei-an heb achtei'gelaten, heeft mij indertijd wegwijs gemaakt in den Oriënt en dus kan ik niet weigeren denzclfden dienst aan een anderen Tsjech te bewijzen. Er is nog een Fi-ansche, reeds grijsharige journa list, die eveneens voor het eei'st een opdracht buiten Eui*opa vervult en mij telkens om raad en voorlich ting komt vragen. Ik, met mijn meer dan twintigja- rige reiservaring en mijn vi*oeger werk als correspon dent in twee oorlogen, ben voor deze heeren zooiets als een orakel, welks mond niet anders dan de puur ste wijsheid spreekt. Er is aan boord nog een ander, die zich journa list noemt, maar- van hem houd ik me wijselijk een beetje op een afstand. Deze man heeft papieren als Oostenrijker en werkt, naar hij beweert, voor een Oostenrijlcsch blad, doch komt regelrecht uit Berlijn. Hij kent Fransch noch Engelsch, doch spreekt behal ve Duitsch nog Italiaansch. Met deze taal wil hij zich in Abessinië behelpen, wat me voor dezen tijd nogal zonderling schijnt. Bij den eersten oogopslag heb ik tegen dezen man wantrouwen gekoesterd en eiken dag komt deze zoogenaamde collega me onwaar schijnlijker voor. Hij heeft een schrijfmachine noch een vulpenhouder, doch is in het bezit van eenige zeer moderne zware revolvei's. Hij beweert doctor in de rechten te zijn, maar wat publiek recht is en wat privaatrecht weet hij niet. Het zou me niets verbazen indien er met dezen man eens het een en ander gebeurde en de Tsjech, de Franschman en ik houden ons (op mijn dringen den raad) afzijdig van dezen zonderlingen, zwaar ge- wapenden journalist zonder schrijfmachine en vulpen houder. Als deze man, die er vermoedelijk met ge heel andere dan journalistieke bedoelingen op uit is getrokken, in moeilijkheden komt, wil ik er buiten blijven. In een land, dat oorlog voert, moet men, zoo als de ervaring me heeft geleerd, steeds de uiterste voorzichtigheid in acht nemen. De menschen zijn er begrijpelijkerwijze immer zeer achterdochtig en prik kelbaar en „met wien men omgaat wordt men ge- eerd." Gisteren zijn we den Kreeftkeerkring gepasseerd en we varen nu in de tropische wateren. Reeds heb ik gisternacht laag aan den horizont het zuiderkruis ge zien, het sterrenbeeld, dat bij ons nimmer zichtbaar is. Hedennacht varen we door de zee-engte Bab el Mandeb, de Poort der Wanhoop, zoo genoemd omdat hier dikwijls felle stormen waaien, die reeds menig visschersvaartuig van de kustbewoners ten ondergang brachten. Morgenochtend komen we te Djibouti aan, vanwaar ik dit artikel hoop te verzenden. I. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5