De toestand aan de fronten De strijd om Makale. De aannemers protssteeren. Vandaag opmarsch naar Makalc. 8 PAGINA'S. Kunnen de Abessijnen de stad behouden 1 Geographische positie der stad DE „ZWARTE ADELAAR" VIEL FLAUW Massa-vergadering in Den Haag. ONTPLOFFING OP RUSSISCHE TANKBOOT 11 matrozen omgekomen. DE DOOD OP DEN WEG. Misschien reeds in den loop van den dag bezet. Negus geeft een overzicht. Vermiste trawler als verloren beschouwd. Luxueuse betimmering van de Queen Mary. Donderdag 7 November 193S. Postrekening No. 23330 SCHAKER 79ste Jaargang. No. 9846 COURANT. Int. Telef. No. 20 Pit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's>morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. .Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. £Van onzen specialen correspondent W, F. DEEDES.) ADDIS ABEBA, Woensdagavond 6 Nov. 1 Voor zoover ik heb kunnen nagaan, valt het te betwijfelen, of de Abessijnen de verde diging van Makalle en het omliggende ge bied zullen voortzetten. In de hoofdstad zijn de meeningen, zooals 'gewoonlijk, verdeeld. Geen twee officieele per sonen zijn het er over eens welke van de twee strategische plannen het meeste kans op suc ces biedt. Hoewel de Abessijnsche regeering zeer duidelijk geschrokken is van de snelheid waarmede de Italianen kortgeleden zijn opge trokken, is zij geneigd te geloooven, dat de [vijand geholpen wordt door mededeelingen van den overgeloopen generaal Ras Koeksa. Op het oogenblik hebben de Abessijnen Ma- kalle nog steeds in handen, maar te oordee- len naar mededeelingen uit de stad en uit het omliggende gebied, die ik dezen mor gen heb ontvangen, lijkt het niet mogelijk, dat de Abessijnen de verdediging veel langer kunnen volhouden. Allerlei elkander tegensprekende geruchten zijn natuurlijk in omloop; het meest be trouwbare rapport oppert de gedachte, dat de, Abessijnen niet van plan zijn de stad zelf te verdedigen, maar zich toe zullen leggen op het voortzetten van nachtelijke aanvallen op de Italiaansche troepen. Dit is een vorm van strijdvoering, dié den Abessijnen zeer wel ligt. De volgende details, die 'ik vanmorgen Heb kunnen Verzamelen, geven een overzicht van de mogelijkhe den. Makalle, dat zich verheugt in een merkwaar dige aardrijkskundige ligging, bevindt zich midden op een 2000 M. hoog plateau, dat even gelijkmatig is als een biljarttafel. Dit plateau, waarop Makalle ligt als een knop op een schild, strekt zich vele mijlen Noordwaarts uit; maar de stad wordt aan de Zuid- Oost en. Westzijde verdedigd door een steilen rots wand en diepe ravijnen. Zij is het gemakkelijkst te bereiken van uit de richting van Adigrat, en dat is wat de Italianen gedaan hebben. Naar ik hoor, is het eveneens mogelijk de stad uit het Noord-Oosten, de richting van Adoea, te bereiken, en het kan zijn, dat de Italianen versterkingen gereed houden langs dien kant. Het is onmogelijk de stad uit het Zuid- Oosten en Zuid-Westen te bereiken, en aan den Oost kant maakt een zware bebossching het zoo goed als ontoegankelijk. Deze zijde heeft echter één voordeel. Het bosch is daar zoo dicht, dat de schoten van de scherpschutters der troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem er weinig kans hebben. Of de Abessijnen in staat zullen zijn de Italianen tegen te houden, hangt Volkomen af van de sterkte der Abessijnsche troe pen op het plateau, die niet bekend is. Makalle is overigens, afgezien van zijn strategische positie van geen belang. Er staan twee steencn paleizen, een er van is door de Italianen gebouwd, en de bevolking die uit ongeveer 5000 man bestaat, ligt verspreid over een gebied van bijna 4y2 K.M.2. [(Auteursrecht Morningpost—A.N.P.). Eigenaardig incident in het keizerlijk paleis te Addis Abeba. Addis 'Abeba: Gisterochtend heeft zich' in bet keizerlijk paleis een eigenaardig incident voorge daan. Kolonel Julian, de Amerikaansche neger-vliegenier, die den bijnaam draagt van „Zwarte Adelaar", is in de anti-chambre van het paleis flauw gevallen, ter- Wijl hij wachtte om door den Negus in audiëntie te Worden ontvangen. Bij zijn aankomst aan het paleis werd hem een brief van den Negus overhandigd, waarvan de in houd hem blijkbaar schokte, want na eenige minuten druk gest.icuieerend heen en weer te zijn geloopen, Verloor hij het bewustzijn. Hij werd haastig bijgebracht met water, dat ln Cenzineblikken werd aangebracht. Toen hij weer bijkwam, riep hij uit: „Ik heb hier fcooveel vijanden." HET VERGAAN VAN DE LUSITANIA. een i Nl 1 Herdenkingsplechtigheid hoven de plaats, waar het wrak Lgt. Kinsale. Aan boord van het bergingsvaar tuig „Ophir" is boven de plaats, waar het wrak van de „Lusitania" ligt, een herdenkingsplechtigheid ge houden, waarbij grafredevoeringen werden uitge sproken door Katholieke, Anglicaansche en Jood- sche geestelijken. De Lord-mayor van Cork en de Amerikaansche consul van Queenstown, benevens een aantal andere hoogwaardigheidsbekleeders wa- bij de .plechtigheid tegenwoordig» In de groote zaal van den Dierentuin te 's Graven- hage is gisteren een buitengewoon druk bezochte vergadering gehouden van de samenwerkende ver- eenigingen van werkgevers in het bouwbedrijf. Zóó groot was de opkomst uit alle deelen van het land, dat de groote zaal, inclusief de gaanderijen, lang niet groot genoeg was om allen 4e bevatten, zoodat een tweede zaal en wel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen moest worden gehuurd. De deskundige sprekers waren het er allen over eens, dat de nood in de bouwbedrijven tot een niet langer te dragen hoogte was gestegen. Met nadruk werd er echter op gewezen, dat dit niet alleen is te wijten aan de slechte tijdsomstandighe den, maar in hoofdzaak aan de tendenz bij Rijk en andere overheidslichamen om de werken in eigen beheer uit te voeren. Ook de werkverschaffing, die zich oorspronkelijk bepaalde tot improductief werk, begeeft zich meer en meer op het terrein der aannemers. Er is een zeer duidelijk streven merkbaar van ambtenaren, die hun eigen dienst gaarne in omvang zien toenemen ten koste van de particuliere onder nemers. Hoe groot de nood is bleek wel uit de verstrekte cij fers. In 1930 vertoonden circa 500 in Centraal Beheer aangesloten bouwondernemers voor circa 16 millioen, in 1933 waren die cijfers teruggeloopen tot 400 aan geslotenen met f8.5 millioen. In dat zelfde jaar werd door de Nederlandsche Heidemaatschappij in werk verschaffing verloond f22 millioen. Thans zijn deze verhoudingen nog veel slechter. Nadat er scherp de nadruk op was gelegd, dat men geen steun verlangde, maar slechts wilde behouden het werk, dat steeds door de bouwbedrijven werd uitgevoerd, werd met algemeene stemmen de volgen de motie aangenomen. „De werkgevers uit het bouwbedrijf, in landelijke vergadering ten getale van 3000 bijeen te 'sGraven- hage, onder leiding der samenwerkende werkgevers organisaties, wijzen bij vernieuwing op den grooten nood, welke in het bedrijfsleven is ontstaan, doordat tallooze wer ken worden uitgevoerd in eigen beheer of werkver schaffing met uitschakeling van de particuliere werkgevers i| Gebrek aan discipline en gebrekkige brand- blusch-installatie. Reuter seint uit Moskou: Volgens het blad van het Volkscommissariaat voor transport te water, heeft de ontploffing van 900 ton petroleum op 3 October aan boord van den lichter „Sovnarkom" in de Kaspische Zeehaven Krasnovodsk, den dood tot gevolg gehad van elf leden der beman ning. Vier matrozen werden gered. Op grond van het ingesteld onderzoek gelooft men, dat deze ramp overeenkomst vertoont met die van het tankschip „Sovjetski Azerbaidzjan", dat eind Mei in brand' vloog. De oorzaak moet gezocht worden in het ontbreken van discipline onder de bemanning en de gebrekkige brandbluschinstallatie. dringen er met kracht hij de regeering op aan, on verwijld, liefst in overleg met de organisties, maat regelen te nemen, opdat aan den thans geschapen toestand een einde wordt gemaakt." Aan het eind van de vergadering bracht de heer W. van Leeuwen hulde aan de besturen der samen werkende organisaties die deze vergadering hadden belegd. Meisje krijgt autowiel over het hoofd. Gisteravond is te Apeldoorn op de Asseltsche- straat ter hoogte van de Korte Nieuwstraat de 14- jarige T. P., die daar op de fiets reed, overreden door een trailer van de fa. S. aldaar, geladen met balen papier. Het meisje wilde een langs den weg staande drie wieler passeeren. Plotseling bemerkte zij echter dat de auto achter haar aankwam. In haar verwarring reed zaj toen tegen den driewieler op en viel, waar door zij met het hoofd onder den trailer kwam. Het kind was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning gebracht. Verwacht wordt, dat de stad zonder strijd ln handen van de Italianen zal vallen. ASMARA. De Italiaansche opmarsch zal Donderdagochtend langs 't geheele noord front worden hervat. Verkenningsvliegtuigen hebben geconsta teerd dat de vijand het gehèele gebied rond Makale heeft verlaten. Men verwacht daarom van Italiaansche zijde, dat de stad zonder strijd zal vallen. De linkervleugel van de Italiaansche troe pen moet morgen, Agoela, op een vijftiental kilometers van Makale, bezetten. De rechter flank marcheert naar het zui den van het Hauziengebied in de richting yan Makale. Adigrat en Hauzien zijn thans door een weg verbonden. Het A.N.P. vernam gisteravond uit Addis Abeba. Men acht het niet onmogelijk, dat de Italianen mor gen reeds Makale zullen bezetten. Hun troepen zul len dan een gebied van een diepte van ongeveer 175 K.M. hebben veroverd. Makale bevindt zich op het oogenblik nog in han den der Abessyniërs, doch de bezetting is zóó gering, dat zij het terrein zal ontruimen, wanneer een nieu we Italiaansche aanval met een grooter aantal strijd krachten zal worden ingezet. Deze aanval nu wordt morgen verwacht. Het detachement dat gisteren Makale heeft inge nomen en er vervolgens weer uit werd verdreven, behoorde tot de troepen van Haile Selassie Cuxa, die, zooals men weet, naar Italiaansche zijde is overge loopen. De verkenningsvluchten der Italianen duren voort. Noord-Abessinië een groote modderpoel. Tengevolge van de wolkbreukachtige regens der laatste dagen zijn de rivieren dermate gezwollen, dat zelfs de duo-tanks er niet doorheen kunnen. Op verschillende plaatsen is het water twee drie en een halven meter diep. De reden hiervan is, dat de steenachtige bodem het water bijna niet door laat. Ook de wegen, die niet overstroomd zijn, zijn onbe gaanbaar geworden. De vrachtauto's kunnen door de dikke modder onmogelijk vooruit komen. De Italiaansche voorpos ten zijn daarom langs landwegen op het oogenblik niet te bereiken. Voedingsmiddelen en water worden door vliegtuigen overgebracht. Schatkamer van Menelik geopend. Zij bevat geldstukken en edele metalen tot een totaal bedrag van 143 millioen frs. PARIJS. Jean Desme telegrafeert aan de „In transigeant" dat heden de kelder is geopend, waar 1 de -beroemd schat yan -keizer -Menelik .verborgen lag. Het noordelijk front. Op zijn sterfbed heeft Menelik nauwkeurige aan wijzingen gegeven omtrent dezen schat. Deze moest verborgen worden onder zijn mauso leum en mocht slechts worden aangeraakt, indien werkelijk gevaar bestond voor het land. De beide deuren van 40 c.M. dik ijzer, voorzien van prikkels, moesten met behulp van dynamiet worden geopend. Volgens officieele mededeelingen bestaat de schat uit acht millioen thalers, (een bedrag van ongeveer acht millioen franc) alsmede uit baren goud, zilver en .platina, ter waarde yan -135 millioen -franc. MEN STAAT PAS AAN HET BEGIN VAN DEN STRIJD. Men verwacht, dat do Italianen vandaag hun op marsch voort zullen zetten. De regen is opgehouden en een felle zon, droogt het terrein snel. De belangrijkste vraag 'van het oogenblik is, of de Ahessiniërs Makallé zullen verdedigen, ja dan neen De berichten hieromtrent worden er niet duidelijker op, en hoewel men aan den eenen kant te Addis Abeba officieel heeft medegedeeld dat dit wel het geval zal zijn, doet een telegram van den negus, waarin deze beveelt de Italianen dieper te laten doordringen, alvorens een grooten slag te leveren, vermoeden, dat er in ieder geval geen groote gevech ten om de stad plaats zullen vinden. De positie van de hoofdmacht van ras Syoem wijst daar ook nog niet op. In het Zuiden hebben gevechten plaats gehad in het dal van Sjebeli. De Abessiniers hebben zich hier terug moeten trekken. Zij schijnen echter geen groo te verliezen geleden te hebben. Verder hebben de Italiaansche vliegtuigen giste ren opnieuw hommen geworpen op Gorrahei. Addis Abeba. Tecle Hawariate, die het Abessinische standpunt voor den Volkenbond heeft verdedigd en thans in zijn vaderland is terugge keerd, heeft voor den Negus, de ministers en een aantal hoogwaardigheidsbekleeders een lezing ge houden over de diplomatieke besprekingen, waarbij hij nog kortgeleden betrokken was. Hij legde den nadruk op eenige punten, die van belang zijn voor de onmiddellijke verdediging van het land en wees vervolgens op de noodzakelijkheid voor alle Abes- siniërs daadwerkelijk deel te nemen aan de verde diging van het vaderland. Voorts gaf hij de mili taire taktiek aan, die hij het best acht om de overwinning te behalen. De door Tecle Hawariate gegeven aanwijzingen zullen ongetwijfeld worden opgevolgd, want Ha wariate beschikt over een groot militair prestige. Hij genoot zijn opleiding aan de Russische Krijgs school. Sommigen gelooven zelfs, dat hij chef van den generalen staf zou kunnen worden. De Negus ontving een vertegenwoordiger van het Deutsches Nachrichten Buro in audiëntie en heeft hem een aantal inlichtingen over den militairen toestand gegeven. De Keizer verklaarde o.a. dat de Italianen hun opmarsch aan de grenzen hebben voltooid en thans verder voortdringen, terwijl de Abessinische strijdmacht nog opmarcheert. De ver- verschillende legers betrekken de hun toegewezen stellingen te voet, met paarden of muildieren, aan gezien hun geen treinen ter beschikking staan. De eerste aanval van de Italianen deed hen voortdringen tot de lijn AksoemAdoeaAdigrat. Zij konden deze 30 K.M. breede strook terrein zon der groote moeilijkheden bezetten omdat op mijn bevel aldus de Negus de troepen teruggetrok ken waren. Tenslotte stieten de Italianen evenwel op de achterhoede der Ethiopiërs, welke den terug tocht dekte. De Italianen doen hun opmarsch ge paard gaan met bombardementen uit vliegtuigen en door artillerie. Zij hebben zich thans in genoem de linie verschanst. Sedert 5 October hebben geen groote troepenver plaatsingen meer plaats gehad en worden slechts verkenningen ondernomen. Het hangt geheel af van de ontwikkeling van den toestad wanneer de Abessinische hoofdmacht zal ingrijpen. Aan het zuidfront hebben de Italianen de lijn Wal-WalGelediGerligoebi niet overschreden; Go rohai bevindt zich nog in Abessinisch bezit. De Italiaansche actie in het Danakil-gebied is vrijwel waardeloos. Met groote opmerkzaamheid volgt Ethiopië den aanleg van nieuwe vliegvelden door de Italianen, vooral die, welke dienen tot steunpunt voor bom menwerpers, hetgeen erop duidt dat 't binnenkort tot een aanval op de spoorlijn DzjiboetiAddis Abeba zal komen. De verliezen van Ethiopië zijn nog niet bekend, aangezien elke telegrafische verbinding met de hoofdstad ontbreekt en de berichten dus langzaam binnenkomen. Dertien opvarenden aan boord. Bremerhafen. De trawler „Wursten" uit Bremer- hafen, die, na op 10 October te zijn uitgevaren, voor het laatst op 19 October gezien is, is nog steeds niet teruggekeerd. Derhalve moet aangenomen worden,, dat het schip met alle dertien opvarenden in den storm is vergaan. Londen, 6 Nov. (A.N.P.). Op 27 Mei' van het vol gend. jaar zal het in aanbouw zijnde reuzenschip van de Cunard White Star Line in dienst worden ge nomen. De inwendige afwerking van het schip zal bijzonder luxeus zijn. Zoo worden niet minder dan vijftig houtsoorten gebruikt voor de betimmering en de decoratie. Daaronder zijn er zeer zeldzame soor ten als „betula", „patapsko", „makore" en „zebra- no". Men heeft de inrichting zoo gemaakt, dat et in de verschillende zalen een maximum aan zonlicht is. Het aantal en de afmetingen der ramen is daar om naar verhouding grooter dan op andere sche pen.. De kinderkamer zal vijf ramen van vier meter hebben, de restauratiezaal niet minder dan twee en twintig. Het bericht, dat het schip „Berengaria" zou worden opgelegd, als de Queen Mary door de Cunard Whitè Star Line in dienst zal worden genomen, werd door 4Le directie niet -bevestigd,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1