Nieuwe radiumvontfsten aan dejeiingzee VLUCHT DOOR DEN KOSMOS MOGELIJK? DE STRIJD IN ABESS1NIE. Het negerproces van Scottsboro. DE BERECHTING VAN DE 03SCHE MISDRIJVEN. „ZONNESTRAAL". De verkiezingen in de Vereen. Staten. Inbreker op heeterdaad betrapt. In het oerwoud van Brazilië. DRONKEN PAARDEN! Na de goudkoorts en de olie rage thans de radiumziekte (Van een bijzonderen correspondent.) Canada heeft eens de groote goudkoorts beleefd, toen kwam in 1931 de olierage, omdat men meende, dat in de arctische gebieden van het land petroleum bronnen verborgen lagen en thans, nadat de we reld tot twee maal toe van haar waan is genezen, schijnt Canada door een nieu we kwaal, de „radium-ziekte", te zijn aangetast. MONTREAL, 3 Nov. 1935 (VPB). Dat er radium in Canada aanwezig is, staat vast. Men heeft het aan de kusten van de Beringzee, in het Noorden van het land aangetroffen. En daarmede was het met de rust in deze hooge regionen van ijs en sneeuw gedaan. Eiken dag komen er vliegtuigen speurtochten houden boven de vermoedelijke vind plaatsen. Niemand in Canada twijfelt er aan, of de thans on dernomen pogingen om aan de Beringzee radium te winnen, zullen met succes worden bekroond. De Re geering heeft besloten, een millioen dollar voor de ex ploitatie ter beschikking te stellen en men verwacht zelfs, dat deze onderneming een gunstige wending zal kunnen brengen in den critieken economischen toestand van het land. De thans ontdekte en reeds in exploitatie genomen beddingen moeten buitenge woon radiumhoudend zijn. De verhouding, waarin het radium hier in het gesteente voorkomt, moet 12 tot 15 maal zoo groot zijn als in Colorado, dat tot dus ver het grootste deel van de wereldproductie aan ra dium opleverde, en 4 tot 8 maal zoo groot als het radiumgehalte van de pikblende in den Belgischen Congo. Wanneer daar een ton pikblende 2.5 a 3 cen- tigram radium bevat en in Colorado 0.8 centigram, dan zullen volgens de voorloopige onderzoekingen de Canadcesche vindplaatsen op eenzelfde hoeveelheid 10 tot 20 centigram radium en buitendien nog 100— 9000 ounces zilver leveren. De nieuwe vindplaatsen zijn door een Franschman, Gilbert Labine, ontdekt. Reeds een kwart eeuw te voren had een zekere John Melnstock Bell de eerste vondsten gedaan. Hij begreep ten volle, welk een fa belachtige rijkdom hier lag, doch ziekte belette hem de zaak voort te zetten. In 1931 ging Labine Bells ont dekking eens controleeren. De mare van zijn fabel achtige vondsten ging als e en loopend vuurtje door het land. Alles kwam in actie. Radiumjagers uit alle deelen van het land stroomden naar het veelbeloven de gebied aan de Beringzee. Ook groote maatschap pijen interesseerden er zich tenslotte voor en stuur den deskundigen, die, uitgerust met alle technische hulpmiddelen, de eerste proefinstallatie oprichtten, die in staat is dagelijks 100 ton mineralen los te wer ken. Watervliegtuigen brengen dit materiaal dan dui zend mijlen ver naar de spoor en vandaar wordt het over een afstand van nog 2500 mijl naar Port Hope ve-t ket radium uit de mineralen wordt geëxtraheerd. Op deze wijze wint men thans maan delijks 4 gram radium en ongeveer 30.000 oz. zilver als bijproduct. In Pont Labine zoo heeft men de vindplaats naai* haar ontdekker genoemd is intusschen een groote stad ontstaan met radiostation, vliegveld, bereden po litie, een stad, waar avonturiers, ernstige zakenlui en technici samenstroomen en waar men op het oogenblik nog overtuigd is, dat men er, om zoo tc zeggen, aan de bron van een nieuwe welvaart zit. Het geheim van den meteoor van arizona. de oorsprong van het leven op aarde. Amerikaansche couranten brengen het weten- Schappelijke bericht, dat van beslissende beteekenis kan worden indien het zich tenminste bewaar - heidt. Het gaat hier om het onderzoek van een in Ari zona neergekomen meteoor, waarbij geleerden vast gesteld hebben, dat zich binnenin buitengewoon kleine levende wezens bevonden, die dus uit het heelal op aarde zijn terecht gekomen. Het feit, dat deze levende wezens bacillen of bacteriën toen zij in aanraking kwamen met de lucht, uit een verstarden toestand schenen te ontwaken, geeft aan deze vondst een nog grootere beteekenis, en alle geleerden en deskundigen hou den er zich mee bezig en overwegen de mogelijkhe den. De geleerde Helmholtz, een Duitscher, hield het reeds lang geleden voor mogelijk, dat levende we zens, afkomstig van vreemde hemellichamen, door meteoren naar onze aarde gebracht worden, en in verband met deze veronderstelling, verklaarden en kele geleerden den oorsprong van het leven op aarde door deze micro-organismen, welke zich, nadat de meteoren uiteen gevallen waren, tot de dieren- en plantenwereld, zooals wij die tegenwoor dig kennen, ontwikkeld hebben. De bewering, dat alle levende wezens door den gloeienden toestand waarin de meteoor door de luchtlaag van de aarde gebracht wordt, vernietigd moeten worden, is dus niet juist, omdat de meteo ren alleen b u i t e n o p gloeiend worden. De val door de lucht duurt immers slechts enkele secon den. Dat het binnenste der meteoren ook tot gloei- ens toe verwarmd zou worden, is daardoor onmo gelijk. Deze heele kleine, levende wezens zijn misschien afkomstig van onze buur-planeet, Mars. Of mis schien van Venus of Mercurius. Door hun levens voorwaarden te bestudeeren, kunnen wij mis schien te weten komen, aan welke lucht, tempera turen en stralingen zij op hun eigen planeet ge wend waren. Zij kunnen den geleerde helpen om sterren te bestudeeren en te leeren kennen, waar wij voorloopig nog niet persoonlijk heen kunnen gaan. ..De wondere levenskracht. Dat allerlei soorten kiemen in hitte, kou, voch tigheid en droogte langeren tijd kunnen leven, weten wij reeds lang. Onderzoekingen hebben be wezen, dat zelfs in vloeibare lucht, welke een tem peratuur heeft van —270 graden, bepaalde bacte- rieën In verstarden toestand kunnen leven. Door deze eigenschap zouden zij dus ook de kou van het heelal kunnen verdragen. Evenmin hebben deze levende wezens last van hitte en droogte. Tien jaar lang kunnen zij in het stof doorbrengen, zonder teekenen van leven te geven, tot zij in aanraking komen met vochtigheid. Dan ontwaken zij weer. Het vinden van kiemcellen in meteoren, al zijn zij dan nog zoo klein, is een feit, dat voor de we tenschap geheel nieuwe gebieden zal kunnen ont- Ku&env Verlenging van de pauze in den Itali- aanschen opmarsch. Volgens de berichten van het front in de Itali aansche ochtendbladen van gister zal de pauze in den Italiaanschen opmarsch aan het Noordelijk front waarschijnlijk met één dag verlengd worden. De Abessijnen leveren zoo goed als geen tegenstand en ontwijken elk gevecht, wat aan Italiaansche zij de groote ongerustheid wekt ten aanzien van de vijandelijke bedoelingen. Ondanks de pauze in den opmarsch, die gebruikt wordt voor den aanvoer van nieuw oorlogsmateriaal en versterking van de bezette stelingen, heerscht in de onmiddellijke na bijheid van Makalle een groote activiteit van pa trouilles. Ook deze patrouilles, die door vliegtuigen van levensmiddelen en munitie worden voorzien, schijnen tot nog toe niet in groote gevechten ge wikkeld te zijn. Daarentegen wordt van den rechtervleugel van het Italiaansche front mededeeling gedaan van een Abessijnschen aanval bij verrassing, die men echter zou hebben kunnen terugslaan. Italiaansch voorraden worden schaarsch. Londen, 6 November. De „Daily Telegraph" meldt uit Aden, dat in de haven van Massaoea, van waaruit de leveringen voor het Italiaansche leger in Noord-Abessinië geschieden.de benzine zelfs nog schaarscher is geworden dan het slechts in geringe hoeveelheid beschikbare water. De Italiaansche autoriteiten vreezen, dat de sanc ties zullen leiden tot stagnatie in de levering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen on ontbeerlijk is. Weliswaar zijn te Asmara en in nog verder verwijderde steunpunten groote hoeveelhe den benzine opgeslagen, doch men gelooft, dat deze voor een meer dan 6 weken durende krachtige cam pagne zonder aanvulling onvoldoende zouden zijn. De Italiaansche transportauto-afdeelingen, waar van het bezettingsleger afhankelijk is, verbruiken groote hoeveelheden, en hoe langer de verbindings linies worden, waarvan de voorziening der troepen van levensmiddelen en oorlogsmateriaal afhangt, des te grooter wordt het dagelij ksch verbruik. Neger-candidaten voor de nieuwe jury. New York (A.N.P.)Uit Scottsboro in den staat Alabama wordt gemeld, dat voor de nieuwe be handeling van het bekende proces tegen de van een overval op een blanke vrouw beschuldigde jonge ne gers, welk proces de aandacht van de geheele we reld heeft getroffen, een nieuwe jury van 24 leden zal worden benoemd. Thans is een lijst verschenerp met 35 namen, waaruit de juryleden zullen worden gekozen. Op deze candidatenlijst komen voor de eer ste maal sedert het proces twee negers voor. Officier van justitie ïn hooger beroep. 's Hertogenbosch. De Officier van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen van die rechtbank d.d. 8 October jl., waarbij F. N. v. d. Wetering werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf, eisch zes jaar; A. Snabel tot 5 jaar gevan genisstraf, eisch acht jaar; A. J. v. d. Wielen tot zes maanden gevangenisstraf, eisch één jaar Voorts tegen de vonnissen d.d. 31 October jl., waarbij A. J. Ottens werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, eisch vijf jaar; P. A. Schuurmans tot één jaar gevangenisstraf, eisch twee jaar; J. F. A. Verhoeven tot 2 jaar gevangenisstraf, eisch drie jaar; A. H. den Brok tot zes jaar gevangenisstraf, eisch acht jaar; M. van Orsouw tot zes jaar gevange nisstraf, eisch acht jaar; Ch. den Brok tot iy2 jaar gevangenisstraf, eisch drie jaar en N. H. Schuyers tot iy2 jaar gevangenisstraf, eisch vier jaar. Tenslotte heeft de Oficier hooger beroep aange teekend tegen de vonnissen d.d. 4 November j.1., waar bij M. van den Elzen werd vrijgesproken, eisch twee jaar; J. J. Bevers werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf, eisch drie jaar; M. J. den Brok tot 1 y2 jaar eisch 6;jaar; W. A. Bloemers tot vijf jaar, eisch acht jaar; F. de Reuver tot drie jaar, eisch zes jaar en J. M. den Brok tot vijf jaar, eisch acht jaar. VRIJDAG 8 NOVEMBER. hilversum (1875 m.) Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15—9.30 Gram.pl; 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. H. Telkamp; 11.00 12.00 Orgelspel G. Snijders; 12.15 Gram.pl; 1.15 Ensemble van der Horst; 2,303.00 Chr. lectuur; 3.15 Ensemble van der Horst; 4,00 Gram.pl; 4.15 Hobo-recital B. de Vries; 5.00 Zang, viool en piano; 6.30 Causerie A. J. Herwig; 7.00 Ned. Chr. Pers bureau; 7.15 Reportage; 7.30 Literair halfuur; 8.00 Berichten; 8.05 Arnhemsche Orkestvereeniging olv. J. Spaanderman mmv. J. Juda (viool); 9.00 Decla matie door P. v. d. Bijl; 9.30 Vervolg concert, (Om 10.00 Berichten; 10.3511.30 Gramofoonmuziek. hilversum (301 m) 8.— VARA, 12.— AVRO, 4— VARA, 8.— VPRO; 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgen wijding VPRO; 10.15 Voordracht Jan Lemalre; 10.30 De Zonnekloppers olv. C. Steyn; 11.15 Vervolg voor dracht; 11.30 Vervolg concert; 12.00 Cantabilé-or- kest olv. E. Beeckman en Gram.pl; 2.10 Gram.pl; 2.30 Causerie Mevr. I. de Leeuw—van Rees; 2.50 Piano-recital M. de Jong; 3.10 Gram.pl; 4.00 Dito; 5.00 Kinderuur; 5.30 Orvitropia olv. Jan van der Horst, mmv. B. van Dongen (zang); 6.35 N. de Klijn (viool) en D. Wlns (piano); 7.00 Lezing over Maz- zini, door W. H. Vliegen, afgew. met gram.pl. en declamatie door Jan Lemaire; 7.50 Nieuwsberich ten, Herh. SOS-berichten; 8.00 Vrijz. Godsd. Pers bureau; 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel; 8.30 M. Monnier (cello) en C. Swaan (piano); 9.00 Ds. F. Kleijn: De geloofsbeweging in Duitschland; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Tooneelpraatje B. Verhagen; 10,30 Gram.pl; 10.45 Nieuwsberichten; Vrijz. Godsd. Persbureau; 11.00 Voordracht W. van Cappellen; 11.12 Jazzmuziek; 11.4212.00 Gram.pl. droitwich (1500 m.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Lezing; 11.20 Or gelspel F. Bayco; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Het Trocadero-Cinema-orkest olv. A. van Dam; 12.50 Dansorkest olv. H. Hall; 1.35 Strijkkwartet mmv. S. C. Cotterell (klarinet); 2.20 Berichten; 2.25 Voor de scholen; 3.20, 3.35 en 3.55 Lezing; 4.20 Midland orkest olv. Heward; 5.35 Dansorkest olv. H. Hall; 6.20 Berichten; 6.50 Koorconcerfc; 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen; 8.20 Operette-uitzending; 9.35 Piano recital; 9.50 Berichten; 10.00 Vera.ezlngstoespraak; 10.20 Lezing; 10.40 BBC-Orkest olv. C. Raybould m.m.v. bariton en koor; 11.35—12.20 Dansmuziek deer Harry Roy en zijn Band» Men verzoekt ons opname van het volgende: De Vereeniging „Zonnestraal", die voor de prac- tische toepassing van de arbeidstherapie voor tuber culoselijders het Sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum stichtte, bestaat thans 10 jaar. 10 jaar waarin de overheidsbijdrage voor Sanatoria welke vroeger 11 cent per dag per patiënt bedroeg, eerst werd vermin derd tot 7 cent en daarna geheel werd ingetrokken. Waarin alle vrijbedden door verschillende vereenigin- gen beschikbaar gesteld, kwamen te vervallen, ter wijl de laatste jaren ondanks de toewijding van onze medewerkers de inkomsten uit collecten en spaar- busjes regelmatig daalden. Jaarlijks wordt een loterij georganiseerd om deze vermindering in inkomsten al thans gedeeltelijk op te heffen. Ook de thans loopende 4e loterij moet slagen, wil „Zonnestraal" niet genood zaakt zijn patiënten wegens gebrek aan middelen te ontslaan. Wij zoeken hiervoor 1000 helpers(sters) in ons land, die bereid zijn tezamen de nog onverkocht zijn de 10.000 loten te verkoopen, dat is dus elk 1 boekje van 10 loten. Indien wij deze vinden, en daarop ver trouwen wij, dan zullen ook ditmaal weer alle 50.000 loten a f 1.— per stuk bij. de trekking verkocht zijn. Betaling kan na verkoop geschieden. De verpleging op „Zonnestraal" is voor iedereen ongeacht geloof of politieke richting. Bij ons 10-jarig bestaan vragen wij dan ook met vertrouwen als ge schenk de hulp van allen die zich als „Sterken" een kleine moeite willen getroosten voor de „Zwakke n". De trekking is eind December. Geeft u daarom nog omgaand op aan: Bureau „Zonnestraal", afd. Loterij, Stadhouderskade 153, Amsterdam (Z.). De loten liggen voor U gereed. Vraagt U er heden nog even om. Republikeinscha meerderheid in den staat New York. New York. Voor zoover de verkiezingsuitslagen in den staat New York thans bekend zijn, blijkt daar uit, dat de republikeinen de in 1932 verloren meerder heid in het staatsparlement terug hebben gewonnen. Er zijn thans gekozen 81 republikeinen en 69 demo craten. terwijl het oude Huis bestond uit 76 democra ten en 73 republikeinen. Slechts uit één kieskring is de uitslag nog niet bekend. De republikeinen zien in hun overwinning een nederlaag van de New Deal en een veroordeeling van de politiek van Roosevelt, te meer omdat de Postmaster General James Farley, de. verkiezings-campagne zelf heeft geleid en geheel in het toeken van de New Deal heeft gezet. De verkiezingsdag verliep zonder belangrijke inci denten, behoudens eenige kleine botsingen tusschen politie en radicale elementen. Onafhankelijk van de verkiezingen in den staat New York heeft de goed georganiseerde democrati sche partijmachine in alle kiesdistricten van de stad New York de verwachte plaatselijke overwinning we ten te bewerkstelligen. Hoewel de nederlaag in den staat New York een teleurstelling voor Roosevelt is, kan men hieruit toch nog geen conclusie trekken voor de geheele Ver- eenigde Staten en voor de presidentsverkiezingen in 1936, aangezien de staat New York altijd republikeins- gezind was. Dit bevestigen de uitslagen in verschillen de andere staten. Zoo hebben de democraten in de landbouwstaten Virginia en Mississippi een overwin ning behaald. In Philadelphia heeft daarentegen de republikeinsche minister de meerderheid, terwijl nog niet vaststaat, wie de meerderheid in het parlement van New Jersey zal hebben. De telling der stemmen voor het gouverneurschap in Kcntucky, waar een felle verkiezingscampagne is gevoerd, begint heden. kingsford smith voor zijn recordvlucht naar australië opgestegen. Londen: De Australische vlieger Sir Charles Kingsford Smith, die opnieuw een noging wil doen om het record van Engeland naar Australië op zijn naam te brengen en eenige weken geleden deze po ging wegens machine-defect moest uitstellen, is gister morgen te 6.27 uur van het vliegveld Lympne opge stegen. Te 7.24 uur vloog hij boven het Parijsche vliegveld Le Bourget in de richting van Marseille. Van Mar- seille zal hij naar Bagdad vliegen. radio-paris (1648 m.) 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten; 12.35 Orkestconcert; 2.50 Gram.pl.; 3.20 Orgel, zang en harp; 4.20 Orkest concert olv. Krettly; 5.50 Symphonieconcert; 6.50 Vervolg concert; 8.20 Pianorecital;9.05 „Mariette", operette van O. Strauss met tekst van Guitry. M.m. v. solisen, koor en orkest olv. Labis; 11.0512.35 Gramofoonmuziek. kalundborg (1261 ma 11.201.20 Strijkorkest olv. Magnussen; 2.50—4.50 Sted. Orkest Aarhus olv. Jensen; 7.40 Koorconcert; 8.20 Hoorspel; 10.2011.50 Dansmuziek. keulen (456 m.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Fr. Hauck's orkest; 1.35 Gram.pl.; 3.30 Omroepkoor en solisten; 4.20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt; 6,20 Omroepkwintet; 7.30 „Schach dem König", operette van Goetze. rome (421 m.) 8.10 Vrouwenkoorconcert; 9.35 Dansmuziek. BRUSSEL (322 en 484 HL> 322 M.: 12.20 Gram.pl; 1.30—2.20 Dito; 5.20 en 6.35 Omroeporkest olv. Douliez; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Sym phonieconcert olv André; 10.30—11.20 T rioconcert; 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest olv. P. Gason; 1.40Zang; 1.502.20 Gram.pl; 5.20 Zang; 5.50 Pianorecital; 6.20 Gram.pl; 6.50 Fluit en piano; 7.35 Zang 8.20 Voor oud-strijders; 10.30—11.20 Gramofoonplaten. deutschlandsender (1571 m.) 7.30 Uit Munchen: Concert olv. H. A. Winter, m.m. v. solisten en orkest; 9.20 Berichten; hierna tot 10.50 Orkestconcert. zaterdag 9 november. hilversum (1875 m.) KRO.-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon platen; 11.3012.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gramo foonplaten en orkestconcert; 2.00 Voor de jeugd; 2.30 Sport; 3.004.00 Kinderuur; 4,15 Schlagermu- ziek en gramofoonpl.6.20 Lezingen en gramofoon platen; 8.00 Berichten; Reportage 8.20 Orkestcon cert; 8.45 Gram.pl; 8.55 Zang; 9.05 Voordracht; 9.25 Orkestconcert, zang, gramofoonpl. en causerie; 10.30 Berichten; 10.35 Revue-programma; 11.15 12.00 Gramofoonplaten. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl; 10.00 Morgen wijding VPRO; 10.15 Voor arbeiders in de Continu bedrijven; 12.00 Gram.pl; 12.30 Orvitropia olv. Jan van der Horst; 1.30—1.45 Gramofoonplaten; 2.00 ld. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser; 2.35 Gram.pl; 3.10 Mu zikale lezing R. Schoute; 4.00 Gram.pl; 4.45 Ir. H. Vos: De studenten en het Plan van den Arbeid; 5,00 VARA-Orkest olv. J. Susan; 5.40 Literaire lezing, A. M. de Jong; 6.50 Orgelspel C. Steyn; 7.00 Gro- ningseh uurtje; 8.00 Herhaling SOS-beriehten; 8,05 Gister in het holst van den nacht be- trapte de conciërge van het kanto.or van de Handelsvereeniging Victor v. d. Reis, Heerengracht 203 te Amsterdam, een in breker. Na een hevige worsteling wist de nachtelijke bezoeker te vluchten, doch late is hij op straat door agenten aangehouden en ingesloten in het bureau Warmoesstraat. De dief is aan de achterzijde van het perceel door verbreking van een ruit binnengekomen. HjJ ging echter weinig vakkundig te werk bij het ver breken van de deur van het privé-kantoor. De vrouw van den conciërge Simons, werd tegen half twee wakker en waarschuwde haar man. Samen stelde het echtpaar onbevreesd een onderzoek in. In de keuken trof men den inbreker aan, die zich trachtte te verschuilen; de conciërge greep hem echter, met het gevolg, dat een hevige worsteling ontstond, waarbij de heer Simons aan het gezicht en de hand werd gewond. De vrouw van den con ciërge opende de buitendeur en riep om hulp; de inbreker rukte zich los en vluchtte door de buiten deur. Verschillende menschen waren intusschen op het hulpgeroep toegesneld, doch niemand durfd'e den inbreker grijpen. Hij werd echter gevolgd en later in den pacht door twee agenten van het bu reau Warmoesstraat gearresteerd, waarbij hij zich verzette. Een controleur van de Nederlandsche Be- wakings Maatschappij verleende hulp. Bij fouillee ring bleek, dat hij in het bezit was van gummi handschoenen en inbrekerswerktuigen. De man is reeds eerder met de politie in aanraking gekomen. Het eerste bericht van de Duitsche Amazone - expeditie. Rio de Janeiro. Alhier is draadloos be richt ontvangen uit Gurupa in den Braziliaanschen staat Para van de Duitsche Amazone-expeditie. Hierin wordt medegedeeld, dat de expeditie het stroomgebied van de Jary en de Para heeft bereikt en dat de sportvlieger Schulz-Kampfhenkel met als waarnemer Gerd Kahle een reeks verkenningsvluch ten boven de oerwouden van den Noordelijken zij tak heeft gemaakt, waarlangs men met booten, waarop de bagage wordt vervoerd, wil doordringen voor zoölogische onderzoekingen. Het kleine expe ditie-vliegtuig wordt voortdurend bedreigd door de groote hoeveelheid drijfhout in de rivier. De boo ten-expeditie zal binnenkort vertrekken naar den middenloop van de Jary, waarin zeer veel stroom versnellingen voorkomen. de berging van gezonken schepen. M o s k o u: De Sovjet bergingsmaatscliappij heeft dezer dagen haar 200ste schip van den zeebodem ge licht. De maatschappij werkt thans elf jaar en ne gen maanden en de 200 schepen die zij gelicht heeft konden voor het grootste gedeelte hersteld worden, om weer in de vaart te worden gebracht. Een Engelsche boer kwam onlangs tot de even ver rassende als onaangename ontdekking, dat zijn paar den volslagen dronken waren. Hij vond ze in zijn boomgaard hulpeloos tegen de boomen geleund en ze stonden met glazige oogen te kijken. Hun beenen weigerden hun ten éenenmale den dienst. Men kan zich indenken, dat de boer niet weinig verbaasd was, toen hij zijn trouwe viervoe ters daar in zoo'n onbehoorlijken toestand aantrof, temeer daar hij zich absoluut niet kon verklaren, ho© het mogelijk was, dat zijn paarden zich aan het genot van alcohol te buiten waren gegaan. Een nader onderzoek bracht hem echter al spoedig de verklaring van het merkwaardige verschijnsel. De stormen, die in ons land zoo'n jammerlijke schade hebben aangericht, zijn ook Engeland niet bespaard gebleven en hadden dagen achtereen massa's vruch ten van de boomen gerukt, die nu op den grond tot rotting waren overgegaan. Daarbij had zich in de ap pelen alcohol gevormd, de paarden hadden zich aan de sappige vruchten te goed gedaan en zich daaraan, niets kwaads vermoedend, een echte roes gedronken. VARA-maandrevue, tekst van Pleysier en de Vries, muziek van Rossican. M.m.v. de Flierefluiters olv. E. Walis en solisten; 8.35 W. H. Vliegen: De VARA- jubileert; 8.50 Vervolg Maandrevue; 9.15 Het Mys terie van de Geluiden, prijsvraag. VARA-Varia, toe spraak door Esther de Boer-van Rijk; 9.45 „Heyer- mans-herinneringen", m.m.v. o.a. Jan Musch en Esther de Boer-van Rijk; 11.30—12.00 Gr.pl. droitwich (1500 m.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Lezing; 11.20 BB C-Northern-orkest olv. Morrison, mmv. M. Hunter (sopraan)2.35 Commodore Grand orkest olv. H. Da vidson; 1.35 Gram.pl; 2.20 Berichten; 2.25 Coventry Hippodrome orkest olv. Ch. Shadwell; 3.20 Orgel spel H. Ramsay; 3.50 Orkestconcert olv. Johnson mmv. A. E. Rogers (bariton)4.50 Gramofoonpl.; 5.20 Het Krish-septet; 5.50 Five Hours Back, relais uit Amerika; 6.20 Berichten; 6.50 Sportpraatje; 7.05 Welsh intermezzo; 7.20 „The Saturday-Magazine", week-end programma; 8.05 Het Parkington kwintet 8.50 „Tune and Tempo", gevar. programma; 9.50 Berichten; 10.20 BBC-Orkest olv. Fr. Bridge; 11.20— 12.20 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. radio-paris 1648 m.) 7.20 en 8.20 Gramofoonpl.; 12.35 Nationaal orkest; 2.50 Gramofoonpl.; 4.20 Orkestconcert olv. Pascal; 5.50 en 6.50 Gram.pl; 820 Zang en declamatie; 905 Concert mmv. solisten, en orkest; 11.05 Dansmuziek kalundborg (1261 m.) 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex"; 2.504.50 Omroeporkest olv. Gröndahl; 7.20 Hongaarsche mu ziek; 8.10 Operette programma; 9.10 en 9.55 M. Hansen's orkest; 10.30 Gram.pl.; 10.40—11.35 M. Hansen's orkest. keulen (456 m.) 5.507.20 Concert uit Frankfort; 11.201.20 Con cert m.m.v. solisten, koor en het Omroeporkest olv. Buschkötter; 3.20 Beethoven's Eroica olv. Weis- bach; 4.20 „Ruf ins Reich", literair-muzikaal pro gramma; 5.20 „Die Halle des Ruhms", cantate van Boehme en Ambrosius; 7.20 Herdenking van de Gevallenen der beweging; 9.2011.20 Concert m.m. v. koor en orkest olv. H. Stange. rome (421 m.) 8.10 Opera-uitzending. brussel (322 en 484 m.) 322 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot; 1.302.20, 4.20, 4.50 Gramofoonpl.; 5.20 Omroeporkest olv. Dou liez; 6.20 en7.20 Gramofoonpl.; 8.20 Cabaret; 9.20 Salonorkest olv. Walpot; 10.30—12.20 J. Rutten's orkest; 484 M.: 12.20 Gram.pl; 1.30—2.20 Salon orkest; 4.35 Gramofoonpl.; 5.20 Het Constantin- orkest; 6.20 Zang; 6.50 Omroeporkest olv. Douliez; 8.20 Symphonieconcert olv. Kumps; 10.00 Reportage; 10.3012.20 J. Rutten's orkest. deutschlandsender (1571 7.20—11.20 Zie Keulen,

Schager Courant | 1935 | | pagina 2