VARIA Uit onze omgeving. DE BRITSCH—ITALIAANSCHE BETREKKINGEN. Treedt er ontspanning op? Plantenziektekundige dienst. W1ER1NGERWAARD Vergadering van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging, op Dinsdagavond in het lokaal van den heer H. van der Woude, onder lei ding van den heer C. Rezelman. Aanwezig 10 leden. Naar aanleiding van de door den heer Zwaag voorgelezen notulen deelde Voorzitter mede, dat de le dienst van de H.AJ3.0. meer gericht is op Alk maar dan op Schagen. Men heeft 's morgens geen aansluiting op Schagen. Onder de vele ingekomen stukken, welke alle maal voor kennisgeving werden aangenomen, gaf een circulaire van den Kon. Ned. Middenstandsbond nog al eenige discussie ter tafel, n.1. of men al of nif/t zou meedoen aan een collectieve propaganda, door het Comité van Actie op touw gezet. Volgens de circulaire moest elke georganiseerde Midden stand daaraan meedoen. Waar onze af deeling. zoo klein is, werd besloten nog maar wat af te wachten. Toch werd het raadzaam geacht, dat men waak zaam blijft tegen de machtige reclame van de Coö peratie. Verder werd aan het Bestuur machtiging verleend om zoo mogelijk dezen winter eens een spreker te laten komen. Dit kan soms een opwek king zijn voor hen, die nog geen lid zijn, ook aan ta sluiten. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde voor de vergadering van District XI, welke a.s. Dinsdag te Schagen zal worden gehouden, wer- de%de heeren C. Rezelman en F. Zwaag gekozen. Door het bestuurslid van District XI, den heer fltfbrands werd toegelicht, dat het District een klein tekort heeft, waardoor aan de afdeelingen gevraagd wordt^ boven de contributie van 10 cent per lid, voor één jaar 15 cent per lid meer te ontvangen. Dit werd goedgevonden. Voor de verkiezing van 2 bestuursleden, n.1. een wagens overlijden van den heer Van der Wal en een wegens aftreding van den heer Van Gemeren, van Heiloo, werd aan afgevaardigde vrij mandaat gege ven. De wenschelijkheid werd uitgesproken om ook een lid uit Alkmaar te kiezen, aangezien die afdee- lip.g thans bereid schijnt te zijn tot toenadering. Ook voor de overige punten der agenda werd vrij mandaat gegeven. Bij de rondvraag informeerde de heer Jb. Kuiper, Waar de benoodigde bezems voor den Polder wer den gekocht. Door den heer Marrees werd toegelicht, dat hij al eens een groot aantal geleverd had. De heer Kuiper zou 't niet mooi gevonden heb ben, wanneer de Polder buiten de gemeente ging koopen. De heer Jb. Haverkorn bracht het ventverbod ter sprake. Uit de besprekingen hierover bleek, dat zooiets hier wel moeilijk zou zijn in te voeren. Mis schien komt er wel eens een wettelijk voorschrift. Niets meer te behandelen zijnde, sloot Voorzitter onder dankzegging de vergadering. NIEUWE N J EP O RP Dinsdagavond sprak in de bovenzaal van den beer Gelder, de heer H. Sneevliet voor de afd. van de R.S.A.P. met het onderwerp: Nederland-Italië- Abessinië. De opkomst van het publiek was vrij goed. Spr. ving zijn rede aan met te verklaren, dat de aanneming van het Sanctiewetje de oorlog voor ons practisch aan de orde stelt en meent dat we hier dichter aan de mogelijkheid van den oorlog staan dan dat met ons in 1914 het geval is ge feest. Spr. lichtte de inhoud van de Sanctiewet toe Een staat wordt er door uit de gemeenschap ge stoten, economische maatregelen worden tegen zo'a staat genomen. In volle eendracht tusschen zeer uiteenloopende politieke partijen, die aldus een nationaal eenheidsfront vormden als nooit te voren, zijn voor een paar weken terug deze sanc tie wetten aangenomen. Spr. verklaarde dat wan neer de steen van de sanctiepolitiek eenmaal aan het rollen is, dit onberekenbare gevolgen kan heb ben. Spr. ging terug naar 1914 en zeide dat de ar beidersbeweging in tijd van oorlog de grootste be proevingen meemaakt. De arbeidersbeweging was toen een ruine. Er bleven er slechts enkelen overdie herinnerden aan hun historischen taak. Een hun ner was Lenin. Lenin verklaarde ten eerste dat ka pitalisme en oorlog onverbrekelijk aan elkaar zijn verbonden. Na den wereldoorlog volgt er neer gangsperiode. Dit tijdvak van leergang zal een tijd perk zijn dat gekenmerkt zal worden door oor logen en revoluties. Met den wereldoorlog heeft 't kapitalisme zijn hoogtepunt bereikt. Nu komen we in het tijdperk van de neergang, waarin felle bot singen tuschen volkeren en de klassen niet uitblij ven. Er is een groote tegenstelling tusschen de sta ten, die reeds vanouds koloniale mogendheden zijn (Engeland, Frankrijk en Holland) en de andere lan den, die pas later tot staten va beteekenis werden (Italië, Japan) en nieuwe verdeelïng willen van koloniaal bezit. Italië is dezen oorlog begonnen omdat het een een hongerige imperialistische staat is en dat de vrede zoo wankel is, is een gevolg van de genoem de tegensteling tusschen de statengroepen. Japan heeft rooftochten ondernomen in Mand- sjoerije en Noord-Chint, ondanks den Volkenbond. Italië doet thans hetzelfde en slaat haar klau wen uit naar Abessinië. Italië heeft echter een mis rekening gemaakt. Onmiddellijk toen het ernst werd, trad het Britsche imperium op den voor grond met een vlootdemonstratie van grooten om vang in de Middellandsche Zee. Dit gebeurde niet uit bezorgdheid voor het lot van Abessinië, maar uit vrees voor eigen bezittingen in de omgeving daarvan. Een groote staat bij de Roode Zee en bij de bronnen van de Nijl vormen een bedreiging voor Engeland. Engeland doet zich als zeer vredelievend voor, om eigen koloniaal gezag te handhaven en gebruikt daarvoor den Volkenbond. Lenin heeft gezegd dat de Volkenbond het verzekeringsinstituut voor de imperialistische roovers is om hun roof te behou den. Daarbij is het een groep roofdieren die elkaar geen oogenblik vertrouwen. Deze oorlog is aan den eenen kant een imperialistische roofoorlog, aan den anderen kant een koloniale bevrijdingsoorlog, Een overwinning van Abessinië zou een geweldige knak brengen aan de macht van het imperialisme en kapitalisme. Voor den socialistischen strijd is dit een factor van groote beteekenis. Een nederlaag voor Italië in Abessinië stelt de revolutionnaire strijd in Italië onmiddellijk aan de orde. Daarom is de R.S.A.P. voor een overwinning van Abessinië. Ze is tegen leder imperialistische oorlog en voor' bevrijdng der koloniale volken. Wij wil len niet alleen den val van het Italiaansche impe rialisme, maar evengoed die van het Fransche, En gelsche en Nederlandsche. De strijd gaat dan ook tegen den vijand in eigen land. Wij zijn nog slechts in den tijd van geestelijke voorbereiding van den strijd en spr. wekt op mede te werken in dien strijd Van de gelegenheid tot het stellen van vragen Werd door een 3-tal personen gebruik gemaakt. Paard op hol. Woensdagmiddag tijdens het middaguur geraakte net paard cn driewielde kar van den heer J. B. aan dei Laagzijde alhier, op hol. Met een gewipte bak, ging het met veel geraas als een razende langs de huizen. Met een wat lange draai meende het paard ongetwijfeld over de sluis te rennen, het dorp in, maar de kar slingerde met zoon geweld tegen de leuning van de sluis op, dat de bak van de kar vloog en het onderstel over de kop vloog en ondersteboven kwam te liggen; het paard kwam hierdoor eveneens te vallen, en geraak te met een der achterpooten bekneld tusschen dc onderste ijzeren stang en de betonnen voeting van de vleugels van de brugleuning. Wonder boven wonder bleef het paard kalm liggen, en spoedig wa ren enkele mannen op de been en wisten het paard te verlossen. Als het paard zijn poot had gebroken in zulk een hachelijke positie had heusch geen won der geweest. Vervolgens werd de kar weer in elkaar gezet, en bleek hieraan ook niets te mankeeren. Alles is dus wonderlijk goed afgekomen, en ge lukkig dat op dit uur de kinderen nog binnen waren. Het gebeurde is vermoedelijk te wijten, dat de knecht het paard reeds voor de kar had en zonder hoofdstel een oogenblik onbeheerd heeft laten staan. MOERBEEK. Gisteravond is de eerste Nutsavond in dit seizoen wederom gehouden, ten lokale van den heer J. v. d. Molen. De zaal was geheel bezet met belangstellenden. Wegens ongesteldheid van den voorzitter werd de bijeenkomst geopend door den heer J. Vethman, die er zijn genoegen over uitsprak het welkom aan zoo'n groote schare belangstellenden te kunnen toeroepen. De notulen worden gelezen en met dank voor de samenstelling goedgekeurd. Vervolgens treedt op de heer A. Winkel, die een lezing houdt, waarvoor een zeer aandachtig gehoor bestond, en waarmede hij een warm applaus ver wierf. Daarna was de beurt van optreden aan de club, die de aanwezigen met hetgeen door de leden ten beste is gegeven, een paar genotvolle uurtjes heeft bezorgd. Hierna werd nog uit volle borst een slotlied uit den zangbundel gezongen, waarna de heer Vethman, dezen eersten zeer goedgeslaagden en gezelligen nutsavond sloot, met een woord van dank aan alle medewerkenden. Gezien de gunstige resultaten en de goede naam, die er van 't Moerbeeker Nut uitgaat is er op den eerstvolgenden nutsavond, welke inmiddels werd vastgesteld op 17 Dec. a.s. wederom veel belangstel ling te verwachten. HARENKARSPET Dinsdag trad in de zaal van den heer Pijper voor V.V.O. op de heer Gerard Pilger, met een voordracht over Hawaï, verlucht door fraaie opnamen. De voorzitter van V.V.O., de heer W. Kistemaker, verwelkomde de leden en candidaat-leden en betuig de zijn vreugde over de flinke opkomst. Blijkbaar was de heer Pilger verleden jaar in den smaak geval len. Hij verwelkomde ook deze. Hierna werd de zaal donker gemaakt en zagen we op het doek een uitgebreide kaart van de Stille Zuid zee met haar duizenden eilanden en eilandjes, onder gebracht tot 3 groote groepen, nj,: Melanesië, Poly- nesië en Micronesië. Spreker vertelde ons eerst op duidelijke wijze veel over de „kleeding", zeden en gewoonten der bewoners van de Gilberts, in verband met het zachte klimaat. Ook hoorden we iets van de parelvisschers aldaar. Vervolgens, overstekende naar Hawaï, het grootste en schoonste eiland, in bezit van Amerika, deelde spreker eveneens hierover veel merkwaardigs mede. Zelfs de ontdekking door den Engelschman Cook werd niet vergeten. Dit eiland met zijn mooie hoofdstad Honoloeloe is het uitspanningsoord der rijke Amerikanen, zooiets als Wight voor de Engelschen. De oorspronkelijke be volking is grootendeeïs verdwenen. Men vindt er na tuurlijk reeds een flinke oorlogshaven. In 't bizonder sprak de heer Pilger nog over prach tige mantels, vervaardigd van schoone vederen. Tot slot hoorden we nog enkele goede opnamen van een Hawaïsche zangeres. Hartelijk applaus aan het einde der rede. De voorzitter dankte den spreker voor wat hij de zen avond weder had gegeven en wenschte hem een tot weerziens toe. DEN HELDER Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij de gelegenheid, heden geboden, lot het indie nen van candidatenlijsten ter voorziening in de va cature voor een lid der Kamer van Koophandel voor Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar (afdee- ling Grootbedrijf) werd bij enkele candidaatstelling herkozen het periodiek-aftredende lid dier Kamer, de heer M. A. Grunwald, firmant der firma M. A. Grun- wald en Zoon, alhier. L A N G E N D IJ K Men deelt ons mee, dat in de gister gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van gemeentebostu ren en tuindersorganisaties uit dit tuinbouwdistrict is besloten, zich tot den Minister van Sociale Zaken te wenden met het verzoek, den talrijken tuinders, wier winterlcooloogst door de luizenplaag geheel of gedeel telijk is vernietigd, toe te staan in hun eigen bedrijf werzaam te mogen zijn op dezelfde voorwaarden, als zijn voorgeschreven bij de tewerkstelling van arbei ders in het vrije bedrijf met f5 per week toeslag op het loon door de Overheid. Een commissie van redac tie werd aangewezen, om de wenschcn schriftelijk aan den Minister voor te leggen en die wenschen te motiveeren. Kolven. Werd de kolfsport tot nu toe uitsluitend door man nen beoefend en was de belangstelling voor deze sport onder hen de laatste jaren sterk groeiende, thans gaan ook de dames zich voor deze sport inte resseeren. Ook hier schijnt van Alkmaar de victorie te beginnen, daar in een der clubs, aangesloten bij den Ned. Ivolfbond, wedstrijden zijn gehouden, waar bij een tiental prijzen aan dames konden worden uit gereikt. NA HET ONDERHOUD TUSSCHEN MUSSOLINI EN SIR ERIC DRUMMOND. L o n d e,n. Omtrent het onderhoud, dat de Britsche ambassadeur te Rome Dinsdagmiddag met Mussolini had en dat volgens het korte offici- eele communiqué betrekking had op den toestand in de Middellandsche Zee, wordt nader uit Rome gemeld, dat dit gesprek van één uur een voortzet ting der voorafgaande onderhandelingen was en geen definitief resultaat heeft opgeleverd. De stemming was gisteravond iets optimistischer. Mus solini heeft Sir Eric Drummond herinnerd aan de terugtrekking van een Italiaansche divisie uit Libye en de hoop uitgesproken, dat dezegeste in Enge land gewaardeerd zou worden. De ambassadeur heeft bevestigd, dat zijn regeering dezen maatregel naar waarde wist te schatten, en hij wees er op, dat er nog steeds 60.000 Italiaansche soldaten in Libye waren of het drievoudige van de gezamenlij ke Britsche en Egyptische troepen in Egypte. Hij heeft te verstaan gegeven, dat de Britsche regee ring nog niet gelooft dat deze verhouding een ver mindering der Britsche marine-strijdkrachten in de Middellandsche Zee toelaat. De aanwezigheid daar van is een zuivere voorzorgsmaatregel. Hieraan wordt toegevoegd, dat de eenige prac- tische weg voor een inval langs de kust leidt en dat HET POND STERLING. „Terug naar goud?" „Niet terug naar goud!!" Wie zal het winnen? Wij zullen ons nu maar niet verdiepen in de vraag, wat van het een en van het ander de gevolgen zouden zijn, doch liever in de vraag wat het pond sterling eigenlijk is. De meeste menschen denken nog al tijd, dat het wezenlijk met goud heeft te maken. In een boek ech ter, dat ons onlangs in handen kwam, getiteld „The Pound Ster ling" en geschreven door A. E. Fea vearyear, lazen wij tot onze ver wondering, dat althans oorspron kelijk sterling niets te maken had met goud, noch gebaseerd was op zilver of eenig ander metaal, doch op graan In genoemde, allerbelangwek kendste studie wordt gezegd, dat in Engeland vroeger op school werd geleerd, dat sterling wilde zeggen easterling, omdat het pond eerst een munt was van de Oosterlingen of Hansekooplui. Dat is prachtig gevonden. Maar het is een puur verzinsel, gelijk wij zien in Feaveraryears boek, dat naar de Oxford Dictionary verwijst. Heel zeker is de juiste afleiding overi gens niet. Wij kunnen daarbij den ken aan ,star", hetzij in de Engel- sche en Nederlandsche beteekenis van ster, hetzij in de Duitsche van spreeuw, dus s t a r 1 ing in het Engelsch. Want de eerste stui verstukken waren gemerkt met 'n sterretje, en die van Eduard den Belijder, dus nog in den Angelsak- sischen tijd voor de Verovering, met vier spreeuwen. Stuiverstukken, nota bene, geen ponden! De penny was de draag- zuil van het Engelsche geldwezen, niet het pond. En volgens de wet van 1280 moest die penny, een zilveren munt, evenveel wegen als twee dozijn graankorrels; erg pre cies was dat niet. naar onze be scheiden meening. En toch is juist deze graankorrel, „a grain of wheat", de oorsprong van dat ui terst nauwkeurige gewicht, waar mee de Engelsche apothekers thans nog wegen, de „grain", een grein. 1 pennyweight is 24 grains. En 10 keer 24 keer 24 grains is 1 pond (zilver). Eigenlijk moesten wij zeggen: „was gelijk". Uit een pond zilver sloeg men dus 240 pen nies. Zoo'nzilveren penny nu heet te een sterling. En daarom is de waarde van het pond sterling ook nog altijd 240 pence. Hiermede zijn wij allengs uit de Middeleeuwen met hun zonderlin gen „korenstandaard" gekomen tot den metalen standaard van *t zilver, dat gehandhaafd bleef tot in de achttiende eeuw. Wel hadden ze in Engeland al eerder gouden munten gehad. Hendrik VII sloeg in eigenlijken zin de eerste daar van in 1489 en stelde de waarde er van op twintig shillings in plaats van op de 240 pennies. Ten gevolge daarvan Is de standaard- waarde van dit goudstuk langen tijd onzeker gebleven. Ruim een eeuw geleden werd de „golden sovereign" vereenzelvigd met het pond sterling. Doch dit is niet al tijd zoo gebleven. In den wereld oorlog b.v. ging het verband te loor, omdat de regeering slechts door het drukken van schatkist biljetten, dus door inflatie, de hooge kosten der krijgsvoering kon dragen. Bedriegen wij ons niet, dan werden pas in 1924 sove- reigns en pond weer broederlijk vereenigd, om echter eenige jaren geleden nogmaals elk zijns weegs te moeten gaan tengevolge der hooge kosten van maatschappelij ke kwistigheid. Naast den „golden sovereign" van twintig shillings kreeg Enge land twee eeuwen later nog een goudstuk ter verwarrende waarde van 21 shillings: de guinea, die Karei II liet slaan ten gerieve van de Afrikaansche Compagnie, die goud uitvoerde uit Guinea, van de Goudkust. Deze Karei, een ellen dig, nietswaardig vorst, die het geld der natie in losbandigheid verkwistte, was het ook, die een einde heeft gemaakt aan het snoeien van munten (dat ook in andere landen zulk een omvang had verkregen), toen het geld ruw en onregelmatig met den ha mer werd geslagen, zoodat het gemakkelijk viel er wat van af te knippen. Het was een Hugenoot, die daaraan een einde maakte door een machine uit te vinden, waarmee aan munten een regel matig gekartelde rand werd gege ven. Hiervan moesten de dieven wel afblijven omdat bij het ont breken er van het stuk voortaan waardeloos werd. Cromwell, wien Franschman zijn uitvinding aanbood, wilde er echter niets van weten. Maar de koning was verstandiger, en liet den man werken in den Tower, met het ge volg, dat voortaan de koning zelf nog aan de munten knoeien kon, door het gehalte er van te vermin deren. Maar Karei II was niet de eenige muntvervalscher! Vorsten en vorstjes van andere landen kenden het kunstje ook al gauw. Den eenvoudigeren weg der pa piereninflatie konden de regeerin gen inslaan, zoodra zij het geld- papier beheerschten. Oorspronke lijk was dat in Engeland niet zoo. Nog in de negentiende eeuw kon in dat land elke kleine bank haar gangbaar schuldpapier uitgeven, iets wat later het monopolie werd der Staatsbank: de Bank van En geland. Maar het monopolie geldt b.v. niet voor Schotland. De Schot sche banken waren onderling ver bonden en ook met de Bank van Schotland, zoodat hun papier vei lig genoeg was afgezien natuur lijk van regeerings-inflatie. De En gelsche papier uitgevende banken waren dit in de eerste helft der negentiende eeuw echter niet. Het was nog voor de ontwikkeling der tegenwoordige groote „Joint stock" banken. En de provinciale banken waren dientengevolge even gevoe lig voor een „run" als de kleine Amerikaansche provinciale banken het tot enkele jaren geleden nog waren. In 1825 o.a. moesten op een Zondagmorgen de Londensche bankiers opeens uit de kerken ge haald worden om inderhaast goud te vinden voor de provincie. Dat liep toen goed af. Maar het zou tegenwoordig niet noodig geweest zijn, afgescheiden nog van de vraag, of men tegenwoordig de bankiers op Zondagmorgen wel al lemaal in hun kerk te vinden zou den zijn! daarom de meest effectieve verdediging van Egypte afhangt van de Britsche vloot. Parijs ziet ontspanning. P a r ij s, 6 November. In Fransche kringen ziet men in het onderhoud, dat Mussolini gisteren met Sir Eric Dummond had, 'n teeken van ontspanning in de Britseh-Italiaansche betrekkingen. De Ro- meinsche correspondenten van de groote bladen ver klaren weliswaar dat nog geen concrete oplossing gevonden is en voor de Engelsche verkiezingen ook niet verwacht wordt, doch dat niettemin een verde re stap in de richting van een oplossing is gedaan. Overigens is men van meening, dat het Italiaansch- Abessijnsche conflict bij al deze onderhandelingen slechts een ondergeschikte rol speelt en dat het in hoofdzaak er om gaat een nieuw evenwicht in de Middellandsche Zee tot stand te brengen. Eenige bladen gelooven, dat het bezoek van Sir Eric Drum mond in verband staat met de voorbereidende be sprekingen, die op het oogenblik in verband met de vlootconferentie te Londen worden gehouden. De correspondent te Rome van de „Petit Pari-* sien", die met zijn opvatting niet alleen staat, schrijft o.a. dat alvorens men éen oplossing van het Italiaansch-Abessijnsche conflict gaat zoeken, men de grondslagen moet formuleeren voor een nieuw evenwicht in de Middellandsche Zee. Om zich een duidelijk beeld van de huidige onderhandelingen te kunnen vormen, moet men er steeds weer rekening mee houden, dat de Britsche regeering haar vloot niet in de Middellandsche Zee heeft geconcentreerd omdat zij eenig gevaar duchtte, van de eventueele gevolgen van het Italiaansch-Abessijnsehe conflict, doch omdat zij tengevolge van zekere redevoerin gen en verklaringen, die beter achterwege hadden kunnen blijven, haar positie in Egypte bedreigd zag. Thans is het echter duidelijk, dat bij beide partijen geen oorlogszuchtige bedoelingen bestorm den en Engeland behoeft zich om Egypte niet meer ongerust te maken. Niets schijnt dan ook meer het terugtrekken van eenige Britsche eenheden uit de Middellandsche Zee in den weg te staan. KANKERSTRUIKEN. Op het oogenblik valt er ten opzichte van actu- eele onderwerpen op plantenziektenkundig gebied niet zoo heel veel te vermelden; de gewassen zijn grootendeeïs van het land, de kassen zijn zoo goed als leeg en het land ligt weer grootendeeïs te wach- ten op de verschillende voorbereidende handelin- gen, diè het weer plantrijp moeten maken. De kool ligt in de schuur of men staat op het punt om ze binnen te halen. Dat geeft in normale jaren een drukken tijd. Hoe zal het nu zijn? Wij, vreezen met groote vreeze. Het kleine beetje kool dat er nog in de boet te- recht zal komen moet echter des te beter behan deld worden. Niet alleen dat men met het kleina voorraadje zuiniger zal moeten zijn maar, tenger volge van de verschillende tegenslagen die het ge was op het veld heeft ondervonden kan men ook: wel verwachten, dat het geoogste product weleena slecht houdbaar zou kunnen zijn. i Naast de verschillende rottingsschimmels die als secundair kunnen worden beschouwd heeft men nog rekening te houden met de zwam, die op het land de vallersziekte veroorzaakt, en die in de boet de oorzaak kan zijn van de z.g. kankerstruiken. Dit jaar heeft men iets meer last van vallers ge had dan wij de laatste jaren gewoon waren. Het zou daarom niet te verwonderen zijn, als ook de kankerstruiken ons meer last zouden veroorzaken dan de laatste jaren het geval was. Immers zijn kankerstruiken niets anders dan een andere uiting van de zwam, die de vallers veroorzaakt. Van belang is het daarom erop te wijzen, dat die zwam vruchtlichaampjes vormt, die sporen bevat ten. Deze sporen kunnen ook op de snij vlakte der geoogste kooien voorkomen. Is dan de atmosfeer in de boet gunstig voor de ontwikkeling van die spo ren, n.1. vochtig en niet te koud, dan kiemen ze en kunnen weer nieuwe kankerstruiken veroorzaken. Dat proces kan den geheelen winter doorgaan. Soms kan men met het bloote oog op de snij vlakte der kool zeer kleine donkere stipjes waarnemen, die de vruchtlichaampjes vertegenwoordigen. Bar sten deze dingetjes, dan komen zeer groote hoeveel heden sporen in de schuur en kunnen veel exem plaren besmetten. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat het schoonmaken van de boet, voor de nieuwe oogst er in gebracht wordt, zeer nuttig kan zijn. Dit ont smetten kan men doen door de schuur in zijn ge heel te bespuiten met een ontsmettende stof (Ger- misan, Uspulun) of de schuur grondig te reinigen met sterk sodawater. Voor sommigen zal dit misschien een nieuw ge luid zijn. In onze omgeving echter wordt al zeer veel de schuur ontsmet. Ook de bodem moet een goede beurt hebben. Eenige jaren geleden, toen men veel last van kan kerstruiken had, hebben wij veel werk gemaakt van het insmeren van de snijvlakten der kool in de schuur om zoodoende de kankerstruiken te voor komen. Sommigen schijnen daarmede wel succes gehad te hebben. Wij gebruiken daarvoor een op lossing in brandspiritus van schellak, de sterkte der oplossing was 5 pet. De schellak, lost vanzelf in spiritus op als men het gedurende een nacht laat staan; natuurlijk mag men geen vjfliur erbij gebruiken. Met deze oplossing Worden de snijvlak ten, met een kwastje, ingesmeerd. Het lijkt mis schien een heel werk, maar dat valt wel mee. Omdat de ontwikkeling van de kankerstruikeri door betrekkelijke warmte en vocht in de hand gewerkt wordt, verdient het natuurlijk aanbeveling de kool zoo koelmogelijk te houden en de vochtig heid zoo laag mogelijk. Dit tracht men natuurlijk vanzelf al wel te bereiken, omdat anders ook de andere, gewone rottingsschimmels, te veel arbeid veroorzaken. Dat 't zoo laat mogelijk binnenhalen per kool in dit verband van belang is, weet de praktijk ook wel. Natuurlijk loopt men dan het ge vaar voor bevriezen, dat dan steeds grooter wordt. De gevaarlijkste partijen kan men dan echter nog ia het koelste deel van de boet opbergen, dat is, omdat de warmere lucht naar boven pleegt te pan, onder in de schuur. Veel luchten is natuur lijk zeer nuttig. Wellicht, dat electrische ventila toren aan te bevelen zouden zijn. In vele boeten heeft men toch een electrische leiding liggen. Koe len van de boeten zou natuurlijk de eenvoudigste, maar wellicht ook de duurste oplossing brengen. Het koelen van de boet met koolzuursneeuw is voorloopig nog te duur. Dat zou anders een oplos sing zijn omdat de schuur slechts op vochtige, re latief warmere dagen gekoeld behoeft te worden. De prijzen zijn de laatste jaren niet zoodanig ge weest, dat bijzondere maatregelen loonend zouden zijn geweest; wie weet, en wij hopen het allen, hoe spoedig dat weer veranderen kan. Zeker is, dat men zonder het besteden van dc grootste zorg aan het bewaarproduct aan het kort ste eind zal trekken. Wie eventueel zijn kool wi behandelen met het opgegeven smeermiddel er omtrent dat middel of de uitvoering meer inlichtin gen wil hebben, behoeft zich slechts tot onderge teekende te wenden. Gratis worden ze dan ver strekt. De Ambtenaar bij den Plantenziekten kundigen Dienst, VAN HERWIJNEN. St.-Pancras.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7