A/XvODt MODEGRILLEN. Kleine meisjes met practische jurken. Voor school en in huis is een eerste eisch, welke aan de kleeding onzer meisjes gesteld wordt, dat zij eenvou dig en practisch is. De hangers of overgooiers voldoen zeer zeker aan de gestelde eischen en onze meisjes zien er in derdaad zoo aardig uit in donkere jurkjes met lichte blouses of jum pers. We hebben slechts zeer weinig materiaal noodig, dus deze dracht is ook economisch te noemen, terwijl wij ze ook kunnen maken van een bestaande dames japon. De kleine blouses, wel ke eronder gedragen worden, b.v. van flanel, behoeven slechts kort te zijn en worden afge werkt met een zoom, waardoor een elastiek wordt geschoven, om te voorkomen, dat ze te veel optrekken. Het kleinste meisje heeft een hangertje van groene diagonaal stof met ecru of crème blouse van flanel of vyella; als gar neering een paar groote knoopen. Rechts zien wij een jurk, die ingehaald is en waar op een puntig geknipt bovenpasje wordt gestikt, de geruite blouse met wit piqué kraag en fluweelcn strik staat er allerliefst bij. De hoofdkleur der ruit wordt bij de kleur der rok gekozen. Onze grootere dochter krijgt een over- gooier met een aardig bijpassend jakje, dat gedragen wordt op minder koude dagen. Het bovenstukje heeft een knoopgarnce- ring, terwijl in het jakje twee knoopsga ten zijn gemaakt, zoodat het op de hanger vastgeknoopt kan worden. Er wordt een eigengebreid Jumpertje bij gedragen met hooge hals, zoodat het ge heel heerlijk is om op koude dagen als schooljurk te dragen, daar in het jakje lange mouwen gezet zijn. DOELMATIGE ARBEIDSVERDEELING. Plicht en genoegens Rust tusschen de werktijden. door Mevr. G. C. MeyerSchwencke. Menschen van beteekenis, schrijvers, mu sici, schilders en andere kunstenaars ne men na het gereedkomen van hun werk, steeds een rustpoos, alvorens zich aan nieuwe geestesproducten of scheppingen te teven. Men zou dit „scheppende pauzes" unnen noemen, omdat de geest zich in dien tusschentijd toch bezig houdt met nieuwe werken. In den meest bescheiden overdrachtelij- ken zin, mogen wij ook van „scheppende pauzes" spreken, indien wij op drukke da gen, die veel van onze krachten vragen, nu en dan eens vijf of tien minuten pauzcc- ren. De een kan langer aanéén bezig zijn dan de ander, doch zoodra men bemerkt, dat het bezigzijn zich doet gevoelen, moet men zich een kleine pauze gunnen. Als re gel neme men deze met tusschenpoozen van een uur als men b.v. met wasschen, strijken, inmaken, groote kamerdagen of wat ook bezig is. Den korten tijd, dat men het werk onder breekt, gaat men even rustig zitten, loopt 's zomers even den tuin in of drinkt rus tig eenjkopje thee of koffie. De kleine on derbreking heeft niet alleen even de ge dachten afgeleid, van hetgeen waarmede men bezig was, doch men heeft even tijd tot rusten gehad en voelt zich veel meer fit, men heeft nieuwe krachten verzameld. Men hoort zoovele huisvrouwen zeggen, dat zij geen oogenblikje voor zichzelf kun nen vinden. Is dit geen overdreven plichts gevoel, waarvan tevens weinig nuttigs uit gaat Wat is het gevolg van altijd, rusteloos bezig zijn? Niet minder, dan een over werkte, nerveuse huisvrouw, die zeer prik kelend werkt op de overige gezinsleden en een druk op het gezin uitoefent. Het is zeer verkeerd, indien de vrouw en moeder nooit tijd weet te vinden om met man of kinderen uit te gaan, hetzij op bezoek naar een lezing of wat ook, waardoor het slcur- leven op aangename wijze wordt onderbro ken. Een huisvrouw, die meent, dat zij hare plichten getrouw vervult ten aanzien van het gezin door steeds te werken, berooft haarzelf en de gezinsleden veel genot en schiet in het voornaamste te kort. De ge- heele huishouding en al wat hiermede ver bonden is, moet op goede wijze georgani seerd worden, alles moet precies op lijd yerloopen. Ieder werkend mensch, hetzij zij huis vrouw is of in dienstverband werkt, heeft recht op een zekere vrijheid. Zou de huis vrouw, die een buitengewoon veel omvat tend beroep uitoefent, dan buiten vrije uren kunnen? Waarom hebben zoo vele vrouwen niet den moed of den wil nu en dan te breken met het sleurwerk om op mooie middagen met de kinderen een wandeling naar hui ten te maken? Het verstelwerk kan gerust nog wat blijven liggen, want de tijd, die men zich heeft gegund om eens te genie ten is niet verloren. Opgefrischt naar li chaam en geest heeft men weer nieuwe krachten opgedaan om hetgeen nog te wachten staat, uit te voeren. Wie zich tot een slaaf van zijn huishouding maakt, handelt zeer onverstandig, is steeds moe en heeft tijd noch rust om zich verder te ont wikkelen. Is het dan wol te verwonderen, dat deze categorie van huisvrouwen niet met haar tijd meegaan, haar blik niet we ten te verruimen en slechts weinig op de hoogte zijn van het groote wereldgebeuren, dat zich om haar heen afspeelt? Een vrouw, die haar huishouding be- heerscht zal het werk zoo weten te organi- seeren, dat er tijd overblijft voor eigen ge noegens en ontspanning. Dagelijks zal zij een uurtje weten te re serveeren, voor haar zelf, dat zij naar eigen goeddunken kan ^ssteden, hetzij zij behoefte heeft rustig op den divan te le zen, te wandelen of zich in haar eigen hoekje terugtrekt om te naaien of te hand werken. „Haar eigen hoekje". Een eigen kamer is slechts in enkele ge vallen beschikbaar, maar in ieder gezin is wel een hoekje in huis- of zitkamer af te zonderen voor de huisvrouw, waar zij haar eigen stoel, werktafeltje of schrijfbureautje heeft. Terwijl de huisvrouw rustig bezig is met handwerken in haar eigen hoekje en de hand naald en draad hanteert, kan zij haar gedachten laten gaan. Oude herinneringen komen naar boven, idealen worden gemaakt, de geest neemt een vlucht, die afleidt van het alledaagsche gebeuren. Het is zeker in ieder gezin mogelijk, dat de vrouw over zoo'n hoekje beschikt, waar zij kan uitrusten om verloren krachten te herwinnen. MANTELS EN BONTGARNEERINGEN. De nieuwe modellen der mantels stellen ons vaak voor een moeilijke keus. In de eerste plaats zal bij de beslissing de kleur en het materiaal den doorslag geven. Don kerbruin, groen, diep, donker rood, zwart en blauw zijn de meest gangbare tinten, HET PRACTISCHE HUIS. Gordijnen zijn „de oogen" van het huis. Wanneer men door de verschillende stads- deelen wandelt en de verschillende ramen be kijkt, dan ziet men 'n groote verscheidenheid van gordijnen. Niet al leen dit, doch tevens kenmerken deze heel dikwijls de aard der huisvrouw. Vele ramen zien er inderdaad weinig ver zorgd uit, terwijl ande re inderdaad een bui tengewoon prettigen in druk maken. Zelfs al kan men geen dure gordijnstoffen koopen, kan men tóch zorgen, dat de gordijnen schoon en keurig opgemaakt zijn. Een goede huis vrouw zal niet volstaan met ze alleen in het voorjaar te wasschen, omdat dit nu eenmaal bij de schoonmaak be hoort, doch dit zoo dik wijls doen als noodig blijkt. Vooral in gezinnen waar de heer des huizes en zoons veel rooken, is het meer noodig, omdat rook de gordijnen een on- frisch aanzien geeft. Gordijnen worden op allerlei manieren gemaakt en opgehangen en de lage breede ramen geven gemakkelijke oplossingen. Voor slaap- en kinderkamers zullen be halve de glasgordijnen bij voorkeur cre tonnegordijnen gekozen worden, voor keu ken de Brabantsche ruitjes. Strak gespan nen gordijnen tusschen roetjes worden vooral van tulle en andere dunne weef sels gemaakt, met een hoofdje aan onder en bovenkant. Heel aardig staat het bij strak gespannen gordijnen, de onderkan ten naar elkaar toe te schuiven (boven). ook wel grijs. De zware wollen stoffen zijn soms glad of diagonaal geweven, doch over heerschend zijn de ruige weefsels, vooral voor sportieve modellen. De lijn der mou wen is soms zeer bijzonder en nu eens zijn zij ingezet, dan weer in raglan model. De kragen gaan veelal in een golvende lijn over, die aan een jabot doen denken. Bont en nogmaals bont is het parool veel pelerines ziet men dragen, evenals andere bontgarneeringen, ook op de zak ken toegepast. Meermalen zijn rug en bo venstukken van bont of zelfs zagen wij mantels met bontkraag en -mouwen. Men ziet zoowel hoog opstaande als ron de en platte kragen, ook passen vap bont, die niet alleen elegant, doch ook warm zijn. Fluweelen mantels zijn thans zeer mo dern en worden gecombineerd met bont. Men ziet fluweel in vele variaties, o.a. het geribde fluweel voor sportieve doeleinden, waarbij groote revers en opgestikte zak ken gedragen worden. Elegante fluweelen mantels zijn aangesloten en hebben groote bontkragen en manchetten (fig. 1). Avond mantels en met satijn gevoerde avondcapes ziet men éveneens veel van fluweel. De eerste zijn meestal driekwart lang en heb ben zeer wijde mouwen, terwijl de capes met bont omzoomd zijn. Wintermantels van wollen weefsels wor den zeer veel met bont gevoerd, hetgeen inderdaad zeer practisch is. De kragen zijn van vossen of lamsvellen en zijn een weinig van den hals af gewerkt, zoodat de hoed volkomen vrij is. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919. t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. De gespannen gordijnen (midden rechts), geven weer een ander idee, moeten echter bij voorkeur van tulle gemaakt worden, die nat gespannen wordt na het wasschen. Bij sommige kamerinrichtingen doen de pun tige gordijnen van voile of markiesctte heel goed aan, soms afgewerkt met smal le gekleurde rand of galon. De voorbeelden geven onze bedoeling duidelijk weer, terwijl wij als tegenstel ling met de practische, eenvoudige model len van thans nog een afbeelding weer geven van lange vitrage gordijnen, zooals men deze in vroeger jaren zag. Stofnesten, die tevens zoo buitengewoon bewerkelijk waren en veel tijd en geduld vereischten bij het opmaken* Bont en nog eens bont is een eisch der mode. i De koude winterda gen doen het verlan gen naar warme klee ding onwillekeurig naar boven komen. In de herfst zijn de avonden weliswaar reeds kou der, doch echte dikke wintermantels zijn toch nog niet zoozeer in trek. Thans zijn de bontgarneeringen zeer modern, welke op kor te, zoowel als drie kwart en lange over gangsmantels worden toegepast. Trouwens wij mogen niet ontkennen, dat 'n bonten kraag, das of wat het ook zij, heerlijk warm is. Wij zien veel bont dragen als kraag en garneering op zak ken. Zeer nieuw zijn de donkere mantels, die een geheel vest van bont hebben en waarbij zeer koude dagen ook een mof van hetzelfde wordt gedragen. Bestaande lange bontmantels kunnen als zij de sporen van veelvuldig gebruik vertoonen ver maakt worden tot ruime, korte jasjes, die vlot staan. Elegant blijven de driekwart bontmantels van licht geschoren lamsvel met donkeren ceintuur van leer. Persianer kragen en kleine kapjes ziet men steeds, evenals Breitschwanz. Veel bestaande, niet meer moderne klee ding kan met behulp van bont gemoderni seerd worden, want een feit is, dat men het op alle mogelijke wijzen weet toe te passen. WAT BRENGT DE WINTERMODE? Costuums en lange mantels. Wanneer de bladeren vallen en de da gen killer worden, komen tevens de zor gen voor onze kleeding, waaraan de noo- dige aandacht besteed moet worden. De altijd terugkeerende questie van wat gedragen of niet gedragen wordt, houdt vrijwel alle vrouwen bezig en omvat ver schillende punten, die niet verwaarloosd mogen worden. Uit de mengeling van stij len, die de overgangsmode kenmerkt, kan men toch reeds een richtsnoer opmaken, voor hetgeen de winter zal bieden. De ja ponnen zijn eenvoudig van snit, en de weefsels dragen een reliefachtig karakter. Mooie gemengde stoffen munten uit door techniek, kleur en motief. Herfstkleuren als bruin en groen ziet men overheerschend HET PRACTISCHE HUIS. Smakelijke hapjes vooj de koffietafel. Van tijd tot tijd moet men eens wat afwisse ling weten te brengen in de koffietafel. Hoe smakelijk en gezond brood, boter en kaas ook mogen zijn, smaakt iets warms altijd goed. De huisvrouw doet daarom goed van tijd tot tijd eens voor iets extra's te zorgen, dat tevens niet te duur mag zijn. In de eerste plaats: gevulde broodjes: Klei ne broodjes worden uit gehold, nadat men van den bovenkant een hap je heeft afgesneden. Het binnenste wordt gevuld met pikante vleeschresten, die met een sausje van boter, bloem en weinig wa ter en jus zijn aangemaakt. Het kapje wordt er met een dunne draad op vastge hecht, daarna worden de broodjes in melk gedompeld en door paneermeel gerold en in frituurvet croquant gebakken. Een plak ananas met een spiegelei en plak gebakken spek is zeer fijn. Het klinkt 'wellicht vreemd, deze combinatie te hoo- ren noemen, doch menige fijnproever zal haar weten te waardeeren. Schotels met toast waarop diverse sma kelijke happen, zullen evenmin versmaad worden. Ook kan men hiervoor vierkante of ronde stukjes in boter gebakken tomaat evenals zwart en blauw. De complets en mantelcostumes beheer» schen het stadsbeeld. Men ziet op minden koude dagen ook manteljaponnen met veel bontgarneeringen. Op japonnen worden bloemen gedragen, die in overeenstemming zijn met de weefsels voor middag- en avondjaponnen, althans de niet zeer ge» kleede, wordt veel cloqué verwerkt. Mantelcostumes van dikkere herfststofc fen worden gedragen met jumpers en blou» ses. Voor meer gekleed zien wij veel ja* bots, plissé's, en strooken op de blouse aan* gebracht. Breede goudleeren ceintuurs zijzs zeer elegant, veêlal hebben zij geklopt kq» peren gespen. De eerste japon, die wij hier zien afge» beeld is van bruin wollen cloqué en wordt! met groote knoopen gesloten. Op de bree» de reverskraag wordt een uitgetand zijdei? kraagje gedragen. De micldagjapon is van zwart zijden clo» qué en heeft aardige decoratieve knoopem terwijl de strenge revers kraag verzacht wordt door een georgette jabot. Rok eq| bovendeel zijn apart, zoodat men ook blou* ses op de rok kan dragen. EEN ST. NICOLAASPREMIEI Vraagt nog heden aan) Wij zijn nu weer in den tijd van St. NS colaas-voorbereidingen en als huisvrouwen doen we ons best dit jaarlijks terugkeeren* de familiefeest zoo goed mogelijk te doeqj slagen. Dit kost vooral in dezen tijd nog wel eens hoofdbrekens, omdat alles zoo goedkoop mogelijk moet zijn en goedkoop, volgens een oude spreekwoord, dikwijl? duurkoop is. Maar goedkoop en goed is al» les, wat U zelf maakt. Cadeautjes behoefc ven niet altijd veel geld te kosten; men kan ze zelf maken en de vreugde is er de? te grooter om. Zoo juist is het Novembernummer van Het Practisch Modeblad verschenen. Ditj nummer staat in het teeken van het Nicolaasfeest, d.w.z. het bevat allerlei aan* wijzingen, hoe men het St. Nicolaasfeest gezellig kan maken. Men kan er in vindem hoe men nuttige en practische geschenken zelf kan maken; het geeft een aantal re* cepten van de meest gewilde St. Nicolaaai lekkernijen, in één woord: het is een S& Nicolaasnummer, dat er zijn mag. Dit fraaie nummer stellen wij kosteloo? beschikbaar aan onze lezeressen, die efl goed aan zullen doen, dit nog vandaag aan te vragen. Men kan dit doen per brief on» der bijsluiting van twaalf cents aan post» zegels, geadresseerd aan de Moderedactr» ce, Muzenstraat 5b te Den Haag, of door storting of overschrijving op giro-rekening 191919 ten name van den Knippatronen* dienst te 's-Gravenhage. Wij raden U aan, dit nog heden te doei% U zult er veel genoegen van belevenl. met een schijfje hard gekookt ei of gebal» ken tomaat met roerei, verder reepjes ha» ring met augurk, die opgerold en met eeij dun houtje, tandenstoker bevestigd wca* den. Al deze dingen kosten een weinig moei te. doch zijn smakelijk. Laten wij tenslotte nog een rijstschotel mogen noemen, waarvoor droge, kouda rijst gebruikt wordt. Een paar zeer fijn gesnipperde uitjes worden licht bruin ge» bakken, vermengd met wat gesnipperd? ham (schouder) of gehakt vleesch, alle? met elkander doorbakken en warm opdia» nen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8