WAAROM SPART* E Lliiien gevonden Een mysterie te Midwoud 3 Uit l_ OMGEVING organiseert de Winkeler Middenstand een „VEERTIENDAAGSCHE" Berooving van een landbouwer. Een onopgelost raadsel. Dateeren zij uU tfen tijd van de Friezen? Wie graaft, die vindt! En al is het gevondene meestal waardeloos, wat men dezer dagen hij de ltanaalwerken langs het Groene Weggetje uit den bodem haalde, kan als iets bijzonders worden aangemerkt. Onder leiding van oplichter De Vlieger was men bezig met de excava- tjOT. Plotseling haalde een arbeider uit een bak klei een bijna nog gave pot. De opzichter zocht verder en rondom de pot, van tamelijk groote afmeting vond men overblijfselen van ribben en stukken ge bit. Het geheel was omgeven door een cirkel van paaltjes en gedekt met veen, wat aanleiding kan zijn tot de veronderstelling, dat men wéllicht op resten van een oud kerkhof was gestooten. Op de pot, die men op een diepte van 2.50 M. onder het maaiveld aantrof, waren geen kenteekenen zichtbaar. Men ver moedt evenwel, een urn dateerende uit den tijd van de Friezen aangetroffen te hebben. In een volgende hap van de excavator vond men weer tientallen scherven, alhoewel op kleinere diepte.Zou dit een bewijs zijn, dat men op de helling van een vroegere terp gegraven heeft? Wie zal het zeggen? Hoe het zij, opzichter De Vlieger heeft een en an der hij elkaar laten zoeken en vervoerd naar z'n keet op Lasschoten, waar wij de interessante vondst za gen. Stellig zullen deze resten ook van nut kunnen zijn om wat meer te leeren kennen van onze voor ouders, hun aeden en gewoonten en zij zijn in dit opzicht zeker van belang. ZONDAG A.S. de graoie strijd: Comp. 4e kl. K.N.V.B. Aanvang 2 uur. MARKTOVERZICHT. Wekelijks worden er meer vette koeien aangevoerd, ie handel was Donderdag j.1. heel aardig. Er waren wel Haarlemsche slagers voor en alles werd ver kocht. De duurste koe, welke verkocht werd door A. Borst, Keins, alhier, werd gekocht door slager Oosterman alhier voor de som van f 200 werd 25 ct. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste notee- ring f 175. Die der geldekoeien, wat de handel betrof, was ook goed. De handel in vaarzen was matig, aardige aanvoer. De handel is graskalveren kon beter geweest zijn. Nuchtere kalveren iets min der. Noteering oude slachtschapen 16—22 gld„ iets minder. O verhouders matig. Jonge vette schapen tot 22 gld., handel zoo als overal, iets terug. Mage re schapen zeer matig. Paarden, handel goed. Bok ken en geiten weinig in te doen. De handel'in vette varkens was goed. Biggen groote aanvoer, notee- ring gaf aan f 13, maar later zijn er veel duurder verkocht, in dien geest van 16—17 gld. werd ons medegedeeld. Schrammen weinig aangevoerd. Op de kippemnarkt iets duurder. benoemd. Bij beschikking van den Minister van Landbouw en V.jisscherij, is benoemd tot lid en voorzitter van de Wildschadecommissie, bedoeld in art. 59 der Jachtwet, voor de provincie Noord-Holland (met uitsondering van de eilanden Vlieland en Terschel ling), de heer Ir. G. J. Lienesch, Rijkslandbouw- cyonsulent alhier. SP ART A-NIEUWS. A.s. Zondag ontvangt Sparta 1 een harer oudste en sportiefste tegenstanders, het welbekende N.V.V. I, voor de competitie K.N.V.b. Reeds jaren geleden waren dit spannende ontmoe tingen en werd met afwisselend succes de overwin ning uit het vuur gesleept en ook thans is dit nog zoo. Verleden jaar moest N.V.V. in Sparta 1 de meer dere erkennen en ook thans zal het er weer om spannen, omdat de overwinning in deze wedstrijden te behalen niet alleen de capaciteiten der elftallen doch ook de zenuwen en het geluk een groote rol spelen. Eén ding is al vast: daar deze wedstrijd reeds lang door vele voetballiefhebbers is tegemoetgezien en het terrein ongetwijfeld vol zal loopen. Laten wij hopen dat in het belang der voetbalsporl in het algemeen en die der beide vereenigingen in het bijzonder, men na afloop naar huis zal gaan met de gedachte: ja, dat was nu weer eens niet alleen oen spannende, maar ook een zeer sportleven strijd. W 1 E RJ N GE N Middsnstandsvereeniging „Wieringen", Grootache plannen voor een winkelweek mat St. Nicolaasattractie. J.1. Donderdagavond had de sluitingsavond plaats der 1.1. gehouden winkelweek. Aanwezig waren vele leden met hunne dames en genoodigden. Bij het binnenkomen konden we bemerken dat er wat bijzonders in „Concordia" was te doen. Een filmdoek, voor het tooneel gespannen, de tafels met bloemen gesierd, een gezellige indeeling der zaa], dat alles gaf een andere dan gewone indruk. Alvorens de voorzitter deze feestelijke vergadering opende, hadden de Concordia-band en de opgestelde radioinstallatie hun vroolijke klanken laten hooren. De vooi-zitter begon zijn verontschuldiging aan te bieden, dat met de opening wat lang was gewacht. Er was door de slechte weersgesteldheid nog een autobus naar Westerland gestuurd om daar de leden op te halen. Het bestuur meende daar goed aan te doen. Spr. hoopt dat deze feestelijke vergadering een genoeglijk verloop zal hebben. Behalve de leden worden in het bijzonder welkom geheeten de aan wezige damesleden en genoodigden. Spr. brengt nog woorden van dank aan hen die aan het welslagen der winkelweek hebben medegewerkt. Spr. hoopt dat naast het nuttige, deze avond het aangename naar genoegen zal zijn. Het bestuur doet vervolgens een voorstel om te ko men tot een pakkende St. Nicolaasreclame. Deze reclame zal bestaan uit het volgende plan. De week voor St. Nicolaas zullen de cliënten deel kunnen nemen aan een puzzle-wedstrijd. Een kaartje van Wieringen zal in verschillende kleine deeltjes uitgegeven worden, en wel enkele deeltjes in een zakje. Wanneer een cliënt zijn in- koopen doet, zal die voor elke 50 cents winkelwaar bij contante inkoop zoo'n zakje met deeltjes ontvan gen. De cliënt kan van die deeltjes het kaartje pro- beeren vol te leggen. Indien dat gelukt is, zal hij dit kunnen inleveren met een slagzin er bij op den Wieringer middenstand Daarbij zal een rebus opgelost moeten worden. Al les ingeleverd bij een commissie, welke zitting zal houden te Den Oever, Westerland en Hippolytushoef zal daar eiken dag de dagprijzen vaststellen, welke zullen bestaan uit f 10 en f 5 en vier maal f 2.50. Dit wordt 7 dagen gedaan. Aan het einde dier week zullen tevens weer groote prijzen beschikbaar worden gesteld en wel 1 van f 50, 1 van f 25, 1 van f 10 en zestien van f 2.50. Alzoo een pracht attractie. Voorloopig wordt dit voorstel aangenomen, en zal op een nog te beleggen vergadering nader worden besproken. Nadien wor den enkele films vertoond en wel: een reclamefilm van de vervaardiging der Kromhout Motoren, een V.V.V.-film van omgeving Epe en tot slot een oude te Wieringen opgenomen film, tijdens het concours van „Harmonie" van heel wat jaren terug. Deze films waren, wat betreft de eerste leerrijk, de tweede gaf prachtige natuuropnamen te zien en de laatste bracht als begrijpelijk heel wat hilariteit teweeg. De heer M. Kooij, onze bekende cabarettier gaf nog enkele liedjes ten beste, en de heer J. J. Bosker de clameerde nog een aardigheidje, betrekking hebben de op het welslagen van de laatste winkelweek. Te ruim twaalf uur sloot de voorzitter dezen avond, wat betreft het officieele gedeelte, doch geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen, waarbij van het dansen druk gebruik werd gemaakt. Propaganda-avond Nederl. Bijbelgenoot schap, afd. Wieringen-Anna Paulowna. Donderdag 7 November, 's avonds te half acht, werd de propaganda-avond van het N.B.G., afd. Wieringen-Anna Paulowna, in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef, door Ds. H. W. Meihuizen geopend. Hij wees op de troost van den Bijbel, zooals die uitkomt op het schilderij van Rem- brandt's Moeder. Hierna zongen de aanwezigen door het slechte weer waren slechts weinigen op gekomen Psalm 68 10. De heer P. Boon van Breezand sprak vervolgens over de antwoorden van den Bijbel op vragen van persoonlijk en gezinsleven, waarna Ds. D. E. Boeke van Amsterdam het werk van het N.B.G. voor Ne derland en Indië besprak, aansluitend bij vers 3 uit het hoofdstuk van den dag (Exodus 28) en met vele voorbeelden het uitgebreide van het werk toonde. Na een korte pauze, waarin onder orgel spel, eenige jongelui de biljetten, waarop velen der aanwezigen zich als lid van de tot nu toe kwijnen de afdeeling hadden opgegeven, sprak de heer J. J. Oranje van Den Oever het slotwoord, over Psalm 119 105: Uw woord is een lamp voor mijneh voet. De vergadering zong dit Psalmvers (119 53), waar na de heer Oranje voorging in dankgebed. In de consistoriekamer was een kleine tentoon stelling georganiseerd over het werk van het N.B. G., die bezichtigd werd. Hier werd ook een voor loopig bestuur samengesteld uit leden van de on derscheiden Protestansche groepen, dat op een bin nenkort te houden bestuursvergadering de functies zal verdeelen. ANNA P A TJ T O W N A Midenstandsvergadering. St. Nico laasattractie. De Neutrale- en de Katholieke Middenstandsver- eeniging „De Hanze" hielden Donderdagavond bij den heer W. de Graaf in de Spoorbuurt een ge combineerde vergadering ter bespreking van een St. Nicolaas-attractie. De heer C. Kaan leidde de vergadering in en deelde in z'n openingswoord, waarin hij o.a. ook z'n vreugde uitsprak over de goede opkomst, mede dat strenge toepassing van de loterijwet onmoge lijk maakt eenzelfde attractie als het vorig jaar te organiseeren. Daarom is aan de hoofdbesturen der middenstandsbonden advies gevraagd. Van het hoofdbestuur van „De Hanze" was nog geen ant woord gekomen en van den Kon. Ned. Midd. Bond deed men attracties aan de hand, die in den polder, door z'n uitgestrektheid, geen kans van slagen heb ben. De besturen van de plaatselijke vereenigingen s'elden daarom voor het Ballero-spel als atractie te nemen. De bedoeling hiervan is in 't kort: de winkelier geeft voor elke 50 ct. die besteed wordt, een bon. Voor 10 zulke bonnen mag gegooid wor den aan de ballerotafel, waarin 81 genummerde ga ten zijn. Men gooit met 4 ballen. Het cijfer, waarop de eerste bal terecht komt geeft aan het cijfer der duizendtallen van een getal, het tweede, dat der honderdtallen, enz. Gooit men achtereenvolgens 8 5 7, 4, dan wordt dus als worpgetal genoteerd 8574. De bonnen worden 14 dagen uitgegeven, het gooien kan op 7 dagen geschieden. Voor elkén dag zijn vijf prijzen, van f 15, f10, f5, f3 en f2 beschikbaar voor de werpers van de hoogste getallen. Men gooit echter tweemaal de 4 ballen en de tweede maal geldt voor de hoofdprijzen, die maar eens worden uitgekeerd, maar die dan ook f 100, f50, f2'5, f 10 en f5 zullen zijn. Nadat de heer Wormsbecher nog een ander voor stel had gedaan, dat geen instemming kon ver werven en de begrooting van kosten, verbonden aan het bestuursvoorstel, was opgemaakt, besloot de vergadering dit ballero-spel te aanvaarden. De heer P. Hoogeboom wees nog op de bezwaren van de kruideniers, die een groot aantal bonnen zullen afleveren, maar van hun geringe winst, de 4 pet. die van de deelnemers gevraagd wordt, niet kunnen missen. Men zag echter geen kans een an dere dan een uniforme regeling te maken. Het gooien zal kunnen geschieden te Kleinesluis, Breezand, Spoorbuurt en Van Ewijcksluis. De heer C. de Boer achtte het wenschelijk, met het oog op bezwaren van de gooiers, andere gelegenheden dan café's daarvoor open te stellen. Er werd op gewe zen, dat bij de meeste café's ook zalen zijn en men over andere gelegenheden moeilijk de beschikking zal kunnen krijgen. Uit elk der vereenigingen werden drie personen aangewezen, een commissie te vormen om de voor bereidende werkzaamheden te regelen. Het waren de heeren Van Zandwijk, Voorthuizen. Dekker, Wormsbecher, Kroon en Brinkmann. Staande de vergadering gaven zich 32 deelnemers op, men rekende echter op een grooter aantal, daar niet alle leden aanwezig waren. Men besloot voorts weer een advertentieblad uit te geven, maar daar geen attractie aan te verbinden. Bij de rondvraag werd nog besloten een deel nemer, die bonnen mocht geven aan een niet-lid- middenstander, van verdere deelname uit te sluiten De heer C. Kaan sloot daarop de vergadering met den wensch, dat men met de attractie succes mag hebben-. Verwacht: Matige tot krachtige Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later opklarend, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperar tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 754. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 2 gr. C. 44 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. NIEUWE N 1 E DO R P Na afloop der laatste werkzaamheden der gehou den Floralia- en Huis vlij ttentoonstelling met Tuin feest, had het Bestuur de Commissie van bijstand ook uitgenoodigd, voor een vergadering om de finan cieels uitkomsten eens na te gaan. Dat de commis sie daar prijs op stelde, bewees de flinke opkomst. Na opening door voorzitter, bracht de penningmees ter een voorloopig verslag uit met een voordeelig sal do van ongeveer f65.waarvan op de eerstvolgende algemeene vergadering volledig verslag zal worden uitgebracht. Voorwaar in dezen tijd een mooi resul taat. Het is een nuttige en weer eens een gezellige avond, zoo alle voorbereidingen en de feestdagen de revue nog eens te laten passeeren, en het bleek heel goed gezien, zóo kort na zoo'n feest de fouten die ge maakt zijn, te bespreken, om te probeeren deze de volgende keer te verbeteren Verschillende onder wérpen werden reeds besproken voor het volgende jaar. In zijn sluitingswoord dankt voorzitter de com missie. in de hoop tot het volgend jaar, en de Ned. Herv. Weezenadministratie voor de beschikbaarstel ling van den speeltuin, en aan de dames lotenver- koopsters, in 't bijzonder aan het medebestuurslid Mej. M. Leegwater, die er ruim 300 heeft weten te verkoopen. en ten slotte aan het Fanfarecorps Excel sior voor de belangloöze medewerking. HOOGWOUD De hoofden der beide openbare scholen in deze gemeente hebben uit Spanje het verblijdende be richt ontvangen, dat Sint Nicolaas het plan heeft opgevat om de schoolkinderen te komen bezoeken. Bereids heeft zich nu een Comité gevormd, be staande uit de heeren L. Glas, E. List, P. Davidzon en J. Druif, welk comité het onderwijzend personeel zal helpen de feestelijkheden te regelen. Ten einde nu de ontvangst van den goeden Sint zoo waardig mogelijk te doen zijn, en de kinderen veel van het a.s. hoo-ge bezoek te doen genieten, doet het Comité een ernstig beroep op alle ouders van schoolgaande kinderen en op alle ingezetenen, die voor openbaar onderwijs voelen .en daarom vraagt het met de meeste aandrang een zoo ruim mogelijke gave, opdat het feest- goed zal kunnen slagen. Tijd en plaats van de feestelijkheden zullen na der bekend worden gemaakt, doch nu reeds noodigt het Comité alle ouders en verdere belangstellenden vriendelijk uit de St. Nicolaasviering bij te wonen. In de gehouden vergadering van het Veefonds „Barsingerhorn" is de omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 0.86 per koe. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal de Gem. Zangvereen. ,Caecilia" oo Zondag 17 November a.s. een uitvoering geven. Dit zal de eerste uitvoering zijn onder leiding van den nieuwen directeur, den heer J. R. van Stipriaan. Medewerking wordt verleend door het kinderkoor. Behalvekoornummers zal een cantate van Cath. van Rennes, ,De schoonste feestdag", voor vrouwen- en kinderkoor m. sopraansolo worden uit gevoerd, alsmede een zangspel, getiteld „Een lan delijk concert". Het is een aantrekkelijk program ma, waarvoor naar wij hopen veel belangstelling zal bestaan. Drie arrestaties te Alfen a. d. Rijn. De politie te Alfen a. d. Rijn is erin geslaagd de hand te leggen op drie jongelui, zekere S., v. W. en k. wonende aldaar, die eenige maanden geleden den bejaarden landbouwer B. te Boskoop van een som geld hebben beroofd. De jongelui gaven zich daarbij uit als ambtenaren van de crisis zuivelcen- trale, terwijl een hunner den landbouwer aan den praat hield, inspecteerden de anderen zoogenaamd de woning, waarbij zij uit een kast een bedrag van ongeveer f 175 zich toeëigenden. In de laatste dagen had de politie aanwijzingen gekregen, dat de thans gearresteerden zich aan dezen diefstal zouden hebben schuldig gemaakt. Twee van hen hebben reeds een volledige bekente nis afgelegd. Zij zullen ter beschikking van de ju stitie te 'sGravenhage worden gesteld. Een weinig Dampo in verkouden beide neusgaten geeft terstond verlichting. Doos 30 cent Po* 50 cent Wat Miinhardt maakt is goed Dertig jaar oude lijken volkomen gaai gebleven. Eén speciale verslaggever van „Het Volk" schrijfL aan dit blad over de beroering, welke in Midwoud is gewekt, doordat de doodgraver bij het ruimen van het Kerkhof tot de ontdekking kwam( dat lichamen, welke dertig jaar geleden ter aarde hestèld werden nog geheel gaaf bleken te zijn. ye:é Aan het artikel ontleenen we het volgende: Midwoud is uit den slaap van vele jaren wakker geschud. Er is iets gebeurd, iets geheimzinnigs, iets griezeligs, iets waar de menschen niet uit kunnen ko men. En daarom praten zij er over, met iedereen, die het maar hooren wil. Zelfs is er al ruzie over ge maakt, ook in den gemeenteraad. De burgemeester de dominee, de dokter, ieder- staal voor een raadsel. Het gaat over het kerkhof. Men kan zich moeilijk een rustiger hoekje voor stellen, dan het kerkhof van Midwoud. Een groen plekje achter het oude kerkje uit 1753, een zestigtal grafsteenen, de een mooier dan de ander, en uaar tusschen door eenvoudige paaltjes met een nummer. Hier liggen de armen. Een van hen is nummer 62. Dertig jaar en misschien nog langer ligt hij daar iu. de aarde van Midwoud. i-vau; Meestal worden die oude graven na dertig jaren leeggehaald; zij' moeten plaats maken voor andere, want het kerkhof is maar heel klein. Daarom draagt het gemeentebestuur eens in de dertig jaar den dood graver op om de oude graven leeg te halen. De res ten hout en half vergane beenderen worden dan in den knekelput gedeponeerd. Gave lijken. De doodgraver van de gemeente heeft opdracht gekregen om graf nummer 62 te ruimen. Daarom groef hij een diep gat en zocht naar resten van hout. Wie beschrijft echter zijn grenzelooze verwondering toen hij drie gave kisten vond, waarvan alleen de bovenste een weinig aangetast was door den tijd. Dertig jaren hadden die kisten daar in den vetten grond van Midwoud gelegen en ze waren zoo gaaf alsof' ze gisteren daar neergelaten waren. Maar het griezeligste kwam nog voor den doodgraver. Ilij waarschuwde het kerkbestuur en het gemeentebe stuur en deze gaven opdracht om de kisten te onder zoeken. En men deed een vreemdsoortige ontdeking, lu guber, onwezenlijk, zoo vreemd, dat men het nooit gedroomd zou durven hebben. De kisten bevatten de lijken van drie menschen, die dertig jaar begraven waren geweest, maar zoo gaaf waren gebleven, alsof ze den dag tevoren ge storven waren. Het bericht ging door Midwoud, de sensatie, die hier vreemd is, kwam plotseling en in hevige mate. Men ging aan het redeneeren en men vroeg zich af, hoe dat nu toch wel zou komen. Natuurlijk heeft men direct andere graven onder zocht en gebleken is, dat alle lijken gaaf bewaard zijn gebleven. Reeds vele jaren eerder heeft men hier een derge lijke ontdekking gedaan. Er is toen een commissie aan het werk geweest, die de zaak -onderzocht heeft. Het resultaat was onbevredigend. Er was een arts bij, die de lichamen onderzocht. Zij waren geheel gaaf gebleven. Toen heeft men er geen aandacht meer aan geschonken, omdat het kerkhof nog lang niet vol was. Thans echter geraakt men er doorheen en men zal ruimte moeten vinden. Over dit punt is het, dat de meeningen in botsing komen. Beenderen kan men in een knekelput bergen, maar men heeft hier met gave lichamen le doen! Dat stuit ieder, tegen de borst en zoo denken de Midwou- ders er ook over. Men zou het ontbindingsproces kunnen verhaasten, wat men dan ook getracht heeft te doen. Men wierp in de graven grind, men dreef holle buizen in den grond, alles om de lucht maar toegang tot de diepte te verschaffen. Toen men na jaren weer keek, bleek dat alles niets geholpen had. De lijken bleven gaaf. Het kerkhof moet vergroot, de graven moeten op- gc'ruimd. worden, terwijl het tegen ieders gevoel in- druïscht om ze op te ruimen. De gemeente staat voor een dilemma. Uitbreiden kan men niet, omdat de plaats begrend wordt door polderslootcn, die in het afwateringssysteem hun eigen functie hebben en niet gedempt mogen worden. Thans is men bezig met te overpeinzen om een halve meter zand op den grond te brengen. Mis schien dat dit helpen zal? Elders in ons land komt dit verschijnsel ook voor, doch in eenigszins gewijzigden vorm. in het Friesche ('orp Mirdum bij Stiens en in Limburg zijn grafkel ders, die hetzelfde vertoonen. De omstandigheden zijn daar anders, daar de lijken volkomen aan de lucht zijn toevertrouwd. In Midwoud is dat niet het geval. Hier liggen ze rondom in het zand, dat zeer vet is en vermengd met klei. Oogenschijnlijk is er niets b:'zonders aan te zien. Zeker is dat dit zand actief is. In het menschcnlï- rbaam zijn n.1. direct na den dood verrotting'shac- '"riën aanwezig, die oogcnblikkelijk hun werkzaam heden aanvangen. Zand is doorgaans eerder een stimulans dan een beletsel voor dien arbeid. Het zand van het Midwoudsche kerkhof echter is niet al- i leen in staat als een rem te werken, doch ook om de aanwezige bacteriën volkomen te vernietigen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11