Ook Gorahei gevallen Makalle binnen getrokken Kingsford Smith omgekomen. Gevaren der lintbebouwing Hoe de verovering in Italië bekend werd VESUVIUS WERKT. ALJECHIN WINT DE 16E PARTIJ. Weinig hoop meer. De oorzaken ran den wereldoorlog. Verborgen schat in het struikgewas. Een Salomo's oordeel gevraagd. ïïederom een arrestatie te Oss. Marktberichten. DE KONINKLIJKE FAMILIE EN DE BESTRIJ DING DER SANCTIES. (Van onzen specialen correspondent.) ROME, Vrijdagavond 8 November. Vanmorgen zijn de Italianen onder aanvoe ring van generaal Dalmazzo, Makalle triom- feerend binnengetrokken. Ras Koeksa, die thans is aangesteld als gouverneur over Tigre, reed met zijn eveneens naar de Italianen over- geloopen staf voor de Italiaansche troepen uit. Hij heeft zijn intrek in het keizerlijk paleis genomen. De stad is volkomen door de Abes- sijnen leeg gehaald en in het keizerlijk paleis was zelfs geen stoel voor den Ras achtergela ten, waarop hij plaats zou kunnen nemen om de hulde van zijn volgelingen in ontvangst te kunnen nemen. Het Italiaansche volk werd per radio pp de hoogte van deze nieuwe overwinning gebracht en het officieele communiqué over de ver overing van Makalle werd in de stad aange plakt. Overal werden haastig kranten ge kocht, in de hoop bijzonderheden te vernemen, maar er vonden geen publieke vreugde demonstraties plaats. De opmarsch naar Makalle schijnt zonder eenige moeite te zijn verloopen, alhoewel k.eine troepen Abessijnen hun onverwachte aanvallen hebben voort gezet. De Italianen hebben vanmorgen hun opmarsch hervat en trokken onder het zingen van fascistische liederen de stad binnen. Tezwvijl zij de stad bezet hielden, cirkelden in de lucht tweehonderd bombar dementsvliegtuigen rond, die pamfletten boven de stad uitstrooiden. Hoewel de Italianen veel waarde hechten aan de Jongste overwinning, die een streep haalt door een 39 jaar oude nederlaag, is generaal de Bono een ver deren opmarsch bevolen. De Italiaansche troepen hebben dan ook hun opmarsch weer voortgezet, Ras Koeksa en zijn manschappen achterlatend, om de stad te beschermen. De Italianen, die onder bevel van generaal Biroli en generaal Santini staan, zijn thans ook de stad binnengetrokken en zullen nu de verovering van de Quiha-vallei ter hand nemen. Een der meest actieve deelen van het opmarchee- rende leger blijkt het corps te zijn, dat onder bevel van generaal Maravigna de uiterste linkerflank van de frontlinie vormt. Eenige colonnes zijn in de rich ting van Tana en Adi Ado gezonden om te trachten Ras Seyoem's troepen uiteen te drijven. Terwijl tot nog toe wel dé indruk heerschte, dat de acties in het Ogaden-district tengevolge van den regen waren stopgezet, berichten de laatste edities van den „Giornale d'Italia", dat Gorahei in bezit is genomen. Mussolini heeft vandaag den hertog van Pistoia ontvangen, den neef van den koning van Ita lië, die tot commandant is benoemd van een deta chement zwarthemden „Drie en twintigste Maart". Aan deze benoeming wordt groote beteekenis ge hecht, omdat hij de eerste koninklijke prins is, die een dergelijk commando heeft gekregen. Men is nl. van meening. dat deze benoeming de beweringen, dat het Koninklijk Huis geen goedkeuring hecht, aan den oorlog tegen Abessinië. weerlegt Tevens zien de Ita lianen hierin het bewijs, dat de Zwarthemden en de geregelde troepen een leger vormen. De Prins van Piemonte heeft besloten, het zijne bij te dragen tot. de Italiaansche campagne tegen de sancties. Om benzine te besparen heeft hij besloten dat de koninklijke auto's, die zijn gevolg en hijzelf gebruikten, zullen worden opgeborgen en vervan gen zullen worden door met paarden bespannen voertuigen. Alleen de prins en zijn adjudanten zul len in het vervolg van auto's gebruik maken De be volking van Naoels bemerkte bovendien, dat het koninklijk nark des avonds slechts schaarsch werd verlicht. Dit bleek het gevolg te zijn van een tweede bevel van den Prins, die op deze wijze wil helpen met de besparing oo het electrisch licht.. Napels heeft verder met instemming vernomen, dat "de prins en prinses te kennen hebben gegeven al leen ifog maar Italiaansche producten te willen koo- pen. Tegelijkertijd worden draconische straffen toege past op de kooplieden, die trachten onbehoorlijke winsten te maken. In Barï zijn 40 winkeliers ge snapt als leden der fascistische partij, omdat zij hun prijzen hadden verhoogd. In Livorno zijn 38 hande laars gestraft, sommigen zelfs met gevangenisstraf. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide oorlogs schepen van 35000 ton die te Genua en Triest worden gebouwd „Vittorio Veneto" en „Vittorio" zullen wor den genoemd. Zij zullen in 1930 gereed komen. Deze namen hebben eenige verbazing gewekt, omdat me" meende, dat zij resp. „Dux" en „Victor Emanuel III" zouden worden genoemd. (Auteursrecht Morningpost - A.N.P.) Te Singapore is Donderdagavond een conferentie gehouden van stafofficieren der luchtmacht, die heb ben beraadslaagd over de maatregelen, die genomen moeten worden ter opsporing van den vermisten vlie ger Kingsford Smith. Bij het aanbreken van den dag is de opsporingsactie begonnen. Drie vliegbooten, die een actie-radius van 3000 mijl hebben, zijn opgeste- I gen, evenals een eskader bombardementsvliegtuigen, dat de kust van Malakka en de wateren in de nabij- I Geen reden tot bezorgdheid. Reuter seint uit Napels: Tengevolge van de regens der laatste dagen is de Vesuvius weer gaan werken. Uit de stad is een geweldig groot lichtschijnsel zicht baar. De directeur van het Vesuvius-observato- rium, prof. Mallarda, deelde mede, dat de re gen een kraterkegel ter hoogte van 20 m. heeft doen instorten, waardoor de basis is ver breed. Hieruit vloeien stroomen gloeiende la va in z.o. en n.o. richting. Tot bezorgdheid geeft de werkzaamheid van den vulkaan geen aanleiding. SKELET VAN VOORWERELDLIJK MONSTER GEVONDEN. Van ongeveer 60 millioen Jaren geleden. Washington. Het Smithsonian Institution deelt mede bij opgravingen in een rotsachtig gebied een bijna volledig skelet te hebben 'gevonden van een coryphodon, een reusachtige voorhistorische olifant achtige beer, die naar de ontdekkers beweren, onge veer 60 millioen jaar geleden in de oerwouden van Wyoming zou zijn voorgekomen. SCHAKEN. Stand thans: Aljechin 8y2, Euwe 7Y2 Pl« De zestiende partij is gisteravond in Den Bosch voortgezet en beëindigd. Euwe heeft kans gehad de partij remise te houden, maar in 't eindspel maakte hij twee fouten en verloor. VERMOEDELIJK IN DE GOLF VAN BENGALEN GESTORT. VELE VLIEGTUIGEN EN SCHEPEN ZULLEN GAAN ZOEKEN. Donderdagmorgen is de beroemde vlieger, Sir Charles Kingsford Smith van het Brit- sche vliegveld Lympne opgestegen, met het doel in recordtijd naar Anstralië te vliegen. Gistermorgen vroeg wachtte men hem te Singapore, doch om 2.35 plaatselijken tijd had men nog niets van hem vernomen; hij was toen negen uur over tijd en men vreesde dat hij en zijn metgezel Pethybridge met hun ma chine, de „Lady Southern Crofis" in de Golf van Bengalen zijn gestort. Belangrijk strategisch punt in het Zuiden ASMAra, 8 Nov. (a.N.P.) Gorahei, waar op zich de actie der Italiaansche troepen aan het Zuidelijk front de laatste weken steeds meer concentreerde, is thans in han den der Italianen gevallen. Vanmiddag is de plaats door de afdeelingen van ge neraal Graziani bezet. Daarmede hebben de Italianen een der belangrijkste strate gische punten aan het Zuidelijk front ver overd. De verovering van dit belangrijke punt door de troepen van generaal Graziani opent den' Italiaan- schen troepen den weg naar Harrar. Gorahai is een belangrijk strategisch centrum en beheerscht alle karavaanwegen naar alle richtin gen. Het vormt den toegang tot een streek, die rijk is aan drinkwater. De talrijke bronnen verze keren aan de Italiaansche bezetting veel gemak kelijker levensomstandigheden dan zij tot dusver gekend hebben in de ongezonde vlakte van Ogaden. De bezetting van Makalle. Asm ara. Omtrent de bezetting van Makalle wordt nog nader gemeld, dat de Italiaansche troe pen gistermorgen te negen uur de stad binnentrok ken zonder dat zij op eenig verzet stuitten. Officieel word medegedeeld, dat inboorlingen-pa trouilles van het corps Maravigna ten Zuiden en ten Westen van Aksoem patrouilletochten in het gebied van he Tasana-meer hebben ondernomen, waarbij het tot kleine botsingen kwam met Abes- sijnsche groepen, die op de vlucht zouden zijn ge slagen. Eenig vee bleef daarbij in Italiaansche handen. Het 40ste Italiaansche legerbericht. Rome. 8 November. Het 40ste Italiaansche le gerbericht van generaal De Bono luidt: „Onze vlag die op 22 Januari 1896 van het fort Makalle werd verwijderd,waait opnieuw van dit fort sedert 9 uur vanmorgen. Zij is geheschen door Italiaansche en inlandsche detachementen". Engeland stelt de sancties op 18 Novem ber in werking. Londen, 8 Nov. (A.N.P.) Het Britsche ministe rie van handel heeft den lSden November a.s. vast gesteld als datum, waarop de economische anctie- maatregelen tegen Italië in werking zullen treden. Van dien dag af is de uitvoer van bepaalde goede ren van Engeland naar Italië en de invoer van goe deren uit Italiaansch gebied in Engeland verboden. De uitbreiding der Italiaansche vloot. Rome. Blijkbaar met het oog op de a.s. vloot- conferentie zijn de het vorige jaar op stapel gezette en nog niet voltoonde 35.000 ton groote Italiaansche slagschepen „Littorio" en „Vittorio Veneto" bij ko ninklijk besluit officieel op de lijst van de Italiaan sche marine geplaatst. ZIJN BEIDE KINDEREN GEDOOD. Tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zutphen, 8 Nov. De Zutphensche rechtbank heeft gister den 31-jarigen arbeider J. L. uit Lochem die in den nacht van 12 op 13 Juni j.1. al daar zijn beide kinderen Hendrik en Jacobus door ophanging om het leven heeft gebracht, wegens het voortgezet misdrijf van moord tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Verdachte hoorde het vonnis onbewogen aan. lieid zal afzoeken. Ook het vliegtuig-moederschip „Hermes" zal een rol spelen bij het opsporingswerk. Hoewel Kingsford Smith radio aan boord heeft, hebben de radiostations geen noodseinen opgevangen. Ook Melrose gaat mee zoeken. Na zijn aankomst te Singapore heeft Melrose mee gedeeld, dat hij zijn recordpoging met vreugde op gaf om aan het zoeken naar zijn vermaarden land genoot Kingsford Smitb deel te nemen. Het toestel van Kingsford Smith, de Lady Southern Cross, is vorzien van een inrichting die 't ten hoogste 50 uur op het water drijvende kan houden, behalve in een erg zwaren storm. Aangezien Melrose al ge meld heeft, dat hij vlammen uit de uitlaatpijp had zien komen en het op dat moment stormde in de Golf van Bengalen* is het natuurlijk uitgesloten, dat Smith het zoo lang in een brandend toestel zou kun nen uithouden. De eenige hoop. is echter nog, dat het Smith gelukt zou zijn op een der duizenden onbe woonde eilandjes neer te komen voor zijn toestel ge heel verbrand zou zijn. Aangezien hij radio aan boord had en geen enkel ievensteeken is vernomen, wordt deze kans echter ook uiterst gering geacht. Weinig hoop meer. Later wordt gemeld uit Singapore, dat men daar weinig hoop heeft de vliegers Kingsford Smith en Pethybridge terug te vinden. Alle schepen in de Bengaalsche Golf zullen aan de opsporing deelnemen en uit Singa pore zijn twee snelvarende motorbooten ver trokken. De weertoestand boven de uitge strekte golf is verdeeld. Op sommige plaat sen spookt het nog hevig, van andere schepen werd betrekkelijk kalme zee gemeld. Kingsford Smith, is 9 Februari 1S97 te Brisbane ge boren, dus thans ruim 38 jaar oud. Hij bezocht de technische middelbare school te Sydney en diende in den oorlog bij de Australische strijdkrachten en bij de Engelsche luchtmacht. Na den oorlog werd hij eerste vlieger bij de West Australian Airways, ver volgens mede-ondernemer en vlieger bij den Inster- state Flying Service te Sydney. In 1927 maakte hij zich naam met een recordvlucht om Australië. Daar op volgde de eerste transcontinentale Australische vlucht met de Southern Cross van Melbourne naar Perth in 1928. Hij was mede-commandant en vlieger op de trans-Pacificvlucht en de eerste trans-Tasman vlucht in 1928, commandant van de Southern Cross op de vlucht van Oost naar West over den Atlanti- schen Oceaan in 1930, waaraan ook Evert van Dijk deelnam, en bracht vor de eerste maal het record voor een vlucht alleen van Londen naar Australië op zijn naam in hetzelfde jaar. In ©en der zalen van den Dierentuin in Den Haag is gisterenmiddag, onder auspiciën van den A.N.W.B., Heemschut, Ver. van Nederl. Gemeenten en nog en kele andere organisaties, een vergadering gehouden, waar allereerst de Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. van Lith de Jeude sprak over het vraagstuk der lintbebouwing. Zijn Exc. somde tal van bezwaren op tegen de nei ging om de strooken langs de nieuw aangelegde we gen te bebouwen. Hij juichte het initiatief tot het houden dezer bijeenkomst toe en verklaarde dat het departement van waterstaat het oog gericht houdt op het vraagstuk der lintbebouwing. Uit de verdere besprekingen, waaraan de heeren Edo Bergsma, ir. Bakker Schut en Burgemeester Talsma van Renkum deelnamen, bleek duidelijk, dat men lintbebouwing niet alleen uit aesthetisch oog punt, maar vooral ook wegens de moeilijkheden van behoorlijke maatschappelijke voorzieningen als riolee- ringen, huisvuilafvoer, toevoer van gas, water en elec- trische stroom, telefoonverbinding en centrale tijd aanwijzing, zeer ongewensc-ht achtte. Fransche regeering vervolgt nog steeds documenten-publicatie. P a r ij s. Met de noodige bescheidenheid en met den spreekwoordelij ken slakkengang gaat de regeering voort met de publicatie van de diplomatie ke documenten inzake de oorzaken van den wereld oorlog van 19141918. De tweede serie van deze diplomatieke stukken heeft reeds het twintigste deel bereikt. Het betreft het tijdperk van 1 Januari tot 6 Juni 1905, een pe riode van groote Europeesche spanning, getuige het bezoek van den Duitschen keizer aan Tanger. Het is niet algemeen bekend, dat de beste klan ten voor deze documenten de buitenlandsche offi cieele bibliotheken zijn, die namens haar respec tieve regeeringen deze stukken aanschaffen. In Frankrijk trekken deze werken practisch geen publieke belangstelling. Alleen geschiedkundigen lezen ze. Kommiezen te IJmuiden slaan hun slag. Smokkelaars van sigarettenpapier ver rast. Kommiezen van invoerrechten en accijnzen te IJmuiden hadden er lucht van gekregen, dat er gens in Velserbeek een partij gesmokkeld sigaret tenpapier was verborgen, welke op een bepaald uur ook dit was den ambtenaren bekend zou wor den afgeleverd. Op het bepaalde uur, het was laat in den avopd, posteerden zij zich in de nabijheid van den verbór gen schat. Inderdaad kwamen vier mannen uit het struikgewas te voorschijn. Toen zij de drie pakken smokkelwaar, die zooals bleek niet minder dan 4000 pakjes vloeitjes bevatten, te voorschijn had den gehaald, schoten de kommiezen toe. Drie mannen wisten, met de duisternis als bond- genoote, in het struikgewas te ontkomen. De vierde werd gearresteerd. Behalve de smokkelwaar lieten de mannen een rijwiel achter, dat eveneens in beslag werd genomen. KATTENBLOED VOOR BLOEDARME DIEREN. New York. Bij hun onderzoekingen zijn vee artsen in de Vereenigde Staten tot een nieuwe wij ze van bloedtransfusie bij hét behandelen van bloedarme dieren gekomen. Er zou n.1. gebleken zijn, dat de doodgewone huls-, tuin- en keukenkat i de beste leverancier voor hun doeleinden is. Het bloed wordt zonder pijn of letsel onmiddellijk van het hart afgevoerd en de kat blijft zich lekker voe- 1 len. In één der randdorpen van Amsterdam aan de overzijde van het IJ heeft zich een merkwaardige gebeurtenis voorgedaan. Een kleine veehouder ging, na een familiefeestje onder den invloed van sterken drank verkeercnde met een hem bezoekenden veekoopman uit één der Waterlandsche dorpen een ruil aan van drie koeien voor twee exemplaren plus 20 gulden. Ds handelaar gaf eenige dagen later echter aan de overeenkomst een andere uitleg en meende behalve op de koeien nog recht te hebben op f 109. Hij bepaalde zich er toe, één koe bij den boer terug te brengen, zoodat de vee houder thans van zijn drie koeien nog één over heeft. De boer heeft thans de hulp der politie ingeroepen, die zich voor een moeilijke taak gesteld ziet. Temeer, nu gebleken is, dat de verhandelde dieren reeds twee maal opnieuw zijn verkocht. Opheldering van brandstichtingen. Oss, 8 Nov. Door de gemeente-poliiie te Oss werd gisteravond gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht L. v. B., caféhouder te Oês, a's verdacht van uitlokking van brandstichting, gepleegd in 1930 te Oss. Hij blijft tot op heden hardnekkig ont kennen. Door een tweetal in het Huis van Bewaring te Den Bosch vertoevende gedetineerden, is thans bekend, dat zij medeplichtig zijn geweest aan een in 1933 ge- pleegden overval te Zeelst bij Eindhoven. De twee an dere medeplichtigen aan dezen overval zouden zijn geweest de beruchte „Peer" de Bie en H. Hendriks, bijgenaamd „de Saai". Deze laatste is kort geleden te Eindhoven gearresteerd. VAN BRUG OP SLUISHOOFD GEVALLEN. Knaap van 11 jaar ernstig gewond. Gistermiddag te drie uur is een 11-jarige jongen, die op de Haarlemmersluis te Amsterdam te ver over het hek van de brug leunde, op hét sluishóofd gevallen. Meet een hersenschudding en ernstige ver wondingen is hij in zorgwekkenden toestand naar een der ziekenhuizen vervoerd. DOOR MOLENAS GEGREPEN. Op slag gedood. Donderdagavond is de landbouwer B. den Toom te Nieuwerkerk aan den IJssel bij het verrichten van eenige werkzaamheden in zijn watermolentje door de as gegrepen, meegeslingerd en op slag ge dood. DIERENVRIENDSCHAP. Montreal (Canada). Tijdens een hevig on weer boven Montreal kwam een ruige fox van de familie Wiliams het huis binnenloopen met een half verdronken klein grijs eekhoorntje. De doch ter des huizes liep den tuin in en vond een tweede pluimstaart. De kleine diertjes waren blijkbaar door den storm uit het nest in den boom geslagen en de moeder was verschrikt weggevlucht. Het meisjes voedde de eekhoorntjes met een apo thekersfleschje, maar na een paar dagen bleken zij deze hulp niet méér noodig te hebben. Het probleem was opgelost toen men in de schuur, de zwervende kat, die bij de familie een onderkomen, had gezocht en een enkel jong voedde, ook de jonge eekhoorns voedsel zag verstrekken. Onder de hoed van hun zonderlinge pleegmoeder groeien de pluimstaarten nu voorspoedig op. BAGGERMOLEN GEZONKEN OP DE NOORDZEE. De Engelsche sleepboot Curetil van Londen met een baggermolen op reis naar Ostende heeft op 5 mijl ten westen van het lichtschip West-Hinder we gens slecht weer den baggermolen verloren, welke gezonken is. Er hadden-geen persoonlijke ongeluk ken plaats. De sleepboot is in de haven van Vlis- singen aangekomen. EIERVEILING SCHAGEN, 7 November 1935. Aangevoerd: 20.000 kipeieren: 47—49 Kg. f3.40 3.60, 49—51 Kg. f 3.60—3.90, 52?54 Kg. f 4.50, 60—62 Kg. f5.40—5.60, 62—65 Kg. f5.50—5.80, per 100 st. HELDERSCHE EIERVEILING7 November 1935. Aangevoerd: 11190 kipeieren: 48—51 Kg. f3.90— 4.30, 52—54 Kg. f 4—4.60, 55—57 Kg. f 5—5.50, 58—60 Kg. f 5.30—5.60, 61—63 Kg. f 5.50—5.70, 64—/ 67 Kg. f 5.605.90, kleine f 3.204, per 100 stuks. HOORN, 7 November 1935. 3 stapels kleine Fabriekskaas f 17, 8 stapels kl. Boerenkaas f 18.50, 1 stapel Boeren Comm. Kaas f 19, totaal 12 stapels wegende 7246 Kg. Handel goed. MEDEMBLIK, 7 November 1935. Blauwe aardapelen f 1.55, roode kool f 33.60, kroten f 1.90—2.70, wortelen f 0.81—1, witlof I f 16, H f 10.20, III f 6.70. WARMENHUZEN, 8 November 1935. Deensche witte kool, 2e kw. f 1.80—2.40, witte kool, le kw. f 2.90. Aanvoer: 4500 Kg. witte kool, 1000 Kg. D. witte kool. ALKMAAR, 8 November 1935. Kaasmarkt. Aangevoerd 64 stapels, zijnde 105.000 Kg. Fabriekskaas, kleine f 18, idem com missie f 15, boerenkaas, kleine f 18, idem commissie f 2*0 alles per 50 Kg. Handel'matig. ALKMAAR, 8 November 1935. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to taal 989 HL.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 40 HL voertarwe f 5—5.60, 57 HL rogge f 66.75, 136 HL gerst chev. f 5—5.75, 295 HL. haver f 5.806.80, 248 HL boonen, w.o.: paarde- f 5.70, bruine f 13—16, citroen- f 15—23, duiven- f 8.35— 8,75 en witte boonen f 1320, rood mosterdzaad f 21, 25 HL karwijzaad f 19—20, tomaten f 8—14 en 188 HL erwten, w.o.: kleine groene f 89, groote groene f 7—15, grauwe f 20—28, vale f 12—20.50 en oude grauwe f 6—10. Alles per 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 8 November 1935. Aardappelen f 2.20—2.60, andijvie f 0.50—2.50, ap pelen f 2—7, Bloemendaler kool f 3.50—6.50, bloem kool I f 914, II f 25, boerenkool f 2.607.60, bie ten f 1.60—2.90, druiven f 5—11, gele kool f '2.20— 3.50, groene kool f 1.50—8.50, kropsla f 1—4.80, knol selderie f 13.50, komkommers f 3.50, peren f 2 10.50, prei f 1.604.30, peterselie f 1, postelein 42 60 ct., radijs f 2.20, roode kool f 1—4.20, selderie f 0.50—1.40, spinazie 1680 ct., spruiten f 3.50—10, snijboonen f 10—15. tomaten f 1.50—7, uien f 1— 3.10, wortelen f 0.90—2.20, boswortelen f 2—11, wit lof I f 7—9.5, n f 4.50—5.50. WINKEL, 8 Nov. Appelen f 2—8, peren f 2—9, druiven f 610, kool f 1.40—1.90, aardappelen f 1.39—1.40, wortelen f 0.80 —1, spruitkool f 6—7, uien f 1—1.30, bloemkool f 7—S.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15