Algemeene beschouwingen De Rijksbegfiioting Uit Bergen. Het politieke steekspel weder begonnen Uit onze omgeving. Alkmaarsche Kaasmarkt. DE HEER ALBARDA UIT CRITIEK OP DE VER ZEGELING DER PERSEN VAN VOLK EN VADERLAND. ZIJN AANBEVELING VAN HET PLAN VAN DEN ARBEID. De „ontdekkingen" in het Plan van den Arbeid zijn niet waard er de klok voor te laten spelen (Jhr. de Geer). Donderdag j.1. zijn de Algemeene Beschouwingen voor de Rijksbegrooting 1936 weder begonnen. Als gewoonlijk was het de heer Albarda (s.d.) die het spit afbeet. Is Ir. Mussert in Indië te vriendelijk ontvangen? Hij laakte allereerst de houding van den Gouver neur-Generaal tegenover den leider der N.S.B. bij diens bezoek aan Nederlandsch-Indië. De ontvangst van ir. Mussert is opvallend vriendelijk geweest. Ook kwam spreker op tegen de z. i. laakbaar slappe houding van de politie tegen provoceerend optreden van N.S.B.-colporteurs. Vooral de Haag- sche politie maakt zich hieraan schuldig. «i Tegen het beslag op de persen van Volk en Vaderland. De leider der S.D.A.P. kwam daarna in verzet te gen de beslaglegging op de persen, eerst van de Tribune en thans van Volk en Vaderland. Hij achtte deze preventieve censuur in strijd met art. 7 van de Grondwet. Ook acht spreker de voorgenomen wijziging van art. 194 der Grondwet in strijd met de beginselen der democratie. Het Plan van den Arbeid. Zooals te verwachten was, hield de heer Albarda daarna een pleidooi voor het Plan van den Arbeid. Fel gaat de spreker te keer tegen de critiek dei- liberalen, die hij verwijt het vrije spel der maat schappelijke krachten te willen, tegen de sociale wetgeving. De liberalen interrumpeerenOnder welke minis ters kwamen de eerste groote sociale wetten tot stand? De heer Boon (lib.) interrumpeert: De eerste so ciale wet was van Van Houten! De heer Albarda: De liberale tegenstand werd overwonnen en nu beroemen de liberalen zich er zelfs op, dat de eerste groote wetten zijn tot stand gebracht door het Kabinet Pierson-Goeman Bor- gesius. De heer Boon (lib.): Toen zaten er maar drie so ciaal-democraten in de Kamer. De heer Albarda gaat door met zijn verdediging van het Plan van den Arbeid, waardoor volgens hem duizenden arbeiders aan werk geholpen zullen worden. Men voert tegen het Plan aan, dat het slechts een verschuiving van koopkracht zal bren gen, maar dat doet ook de door de regeering voor gestelde verlichting van vaste lasten. Er zijn volgens spreker, ondanks de ontkenning der regeering, werkobjecten genoeg te vinden. Ook de financieele bezwaren acht spreker niet onover komelijk. Dit geld moet er komen, evenals deze re geering het zou eischen bij dreigend oorlogsgevaar. De heer Kersten (s.g.) fulmineert in hoofdzaak tegen Rome en bepleit afschaffing der verzekerings dwang. Ook de vestigingseischen, waarvan op vele plaatsen de Roomschen zouden profiteeren, kun nen geen genade in zijn oogen vinden. De heer Lingbeek (h.g.) maakt de Kamer weder herhaaldelijk aan het lachen, hoewel zijn critiek aan scherpte niets te wenschen overlaat. Spr. heeft vroeger kritiek geoefend op de be faamde Egmondsche rede van den voormaligen vrij zinnig-democratischen minister Marchant. Men heeft spr. toen tegemoetgevoerd, dat spr.'s bril ge kleurd was, maar heeft sedert moeten ervaren, dat de eigen bril beslagen is geweest. Hoe zal bij het Egmondsche debat de toenmalige minister van on derwijs zich verkneuterd hebben bij de gedachte: ,Er is in deze heele Kamer maar één, die mij door ziet!" (Groote vroolijkheid). Uit het g ebeurde is duidelijk geworden, dat het oude kinderversje „Tuschen Keulen en Parijs ligt de weg naar'Rome", op politiek gebied moet worden veranderd in „Tus- schen a.r. en c.h. ligt de weg naar Rome". (Ge lach). Men noemt minister Colijn den sterken man, maar die is hij slechts bij de gratie van Rome en er is in ons land altijd nog één, die sterker is dan minister Colijn, en dit is Rome zelf. Spr.a weidt vervolgens uit over de onderwijswet- geving, ter zake waarvan wij worden geregeerd in roomschen geest. Overigens hebben de andere groo te christelijke partijen er belang bij, dat aan de re geling niet wordt getornd. Toen de nuntius Vaticaanstad verliet om in Ne derland een standplaats te gaan innemen, werd hij ginds gelukgewenscht: „O, gij, gelukskind, gij gaat naar Nederland, een paradijs". Inderdaad is ons land, dank zij den trouwen zorgen der a.r. en c.h., een paradijs voor Rome. In het coalitiekabinet zijn nu paganisten ook. Spr. uit de hoop, dat zij paga- nisten mogen blijven, in dezen zin, dat zij niet, door met neo-Calvinisten mee te doen, zullen voort snellen op den weg naar Rome. De heer Westerman (n.h.) dient zich aan als het tweede slachtoffer, dat zich ingevolge de hard vochtige beslissing des voorzitters gedwongen ziet, zijn gedachten samen te knijpen in 25 minuten. De Voorzitter verzoekt den heer Westerman, geen kritiek te oefenen op een beslissing der Kamer De heer Westerman spreekt dan van de hard vochtigheid der Kamer. De Voorzitter verzoekt den heer Westerman dien zin te vervangen door een anderen. De heer Westerman ziet daartoe geen middel. De Voorzitter: Die zin vervalt dus. (Hamerslag). Het woord is aan den heer Westerman. (Vroolijk heid). De heer Westerman meent dan dat de N.S.B.- onrechtvaardig door de regeering wordt bejegend. Hij acht het af te keuren dat de sociaal-democrati sche organisatie, welker leden zich nog korten tijd geleden op schandelijke wijze plachten uit te laten over het gezag niet voor ambtenaren verboden is en wel de N.S.B. Thans kwam de heer Aalberse (r.k.) aan het woord, die allereerst nog even terugkomt op de re- geeringscrisis in Juli en de verantwoordelijkheid voor zijn niet-slagen werpt op de fracties, die toen aan de vorming van een parlementair kabinet niet wilden medewerken. Vervolgens beveelt de professor als middel tot jtimuleering van de welvaart consequente deflatie aan. De ordening in het bedrijfsleven late men zooveel mogelijk over aan de uit dit bedrijfsleven opgekomen organisaties zeiven. Wat wij willen, is geen staatskapitalisme, geen staatssocialisme, maar een organisatie van het bedrijfsleven met publiek rechtelijken inslag. De heer de Visser (c.p.) betoogt dat de regeerin gen in de kapitalistische landen niet zelve regee- ren, maar geregeerd worden door de kapitalistische wetten. Hij stelt tegenover de ellende in de kapi talistische landen de welvaartvermeerdering in Sovjet-Rusland en bepleit een erkenning van dit land, welke aan de werkverruiming ten onzent be langrijk ten goede kan komen. Met betrekking tot het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. zegt spr., dat zijn fractie bereid is om te zoeken naar wat haar met de andere partij ver- eenigt, in en buiten het parlement, en niet naar wat scheiding brengen kan. Zoowel in het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. als in dat der commu nistische partij worden reeksen mogelijkheden tot werkverruiming en vergrooting van de welvaart aan de orde gesteld. Sp. eindigt met vorming van een rood eenheids front te bepleiten. Als laatste spreker trad Donderdag de heer de Geer (c.h.) in het krijt. Na te hebben betoogd dat enkele fracties over de onaantastbaarheid der salarissen heel anders zijn gaan denken, dan enkele jaren terug, komt spre ker in opstand tegen de belastingverhooging, die de regeering thans weder voorstelt. Verleden jaar is in de Troonrede gezegd, dat be lastingverhooging niet meer mogelijk was. zonder het gevaar voor ineenstorting in het leven te roe pen. Kunnen wij nu wel voortgaan met belasting verhooging? Spr. zondert uit de voorgestelde reis- belasting en een voorgenomen belasting op in het buitenland wonende Nederlanders. Maar wij kun nen voor het overige niet steeds met belastingver hooging doorgaan. Spreker verzoekt aan de regeering om te trachten het tekort op andere wijze te dekken. Verder het Plan van den Arbeid besprekend, brengt spreker hulde aan de werkkracht daaraan besteed, doch heeft er met den besten wil geen nieuwe gedachte in kunnen ontdekken. Er wordt veel in gesproken over bedrijsschappen, enz., maar ter verlichting van den nood van dit oogenblik hebben wij hieraan niets. En wat betreft de mid delen om dien nood wel te verlichten, worden aan geraden industrialisatie en uitvoering van openba re werken. Zijn dit nu ontdekkingen om de klok er voor te laten spelen? (Vroolijkheid). De regeering erkent het belang van openbare werken volmondig, maar kan zich niet binden aan een leening van 200 millioen per jaar, als de voor standers van het Plan van den Arbeid meenen, dat mogelijk is. Maar een essentieel verschil is dit niet- i. De voorstelling, dat het Werkplan reeds in het eerste jaar een melkkoe zal worden, waarmee men dan in het tweede jaar ondanks den stijgenden rentelast de begrooting kan sluitend maken, is een ontsiering van het boek. Op dit punt kan met het Plan niet au serieux nemen, want het schijnt de onvoldragen vrucht van een devaluatiegedachte. De heer Albarda heeft gezegd, dat wij al 15 jaar LANGEND IJ K BLOEMBOLLEN VOOR AMERIKA. Volgens de Fl. Exchange zal er dit jaar in Ame rika geen surplus aan bloembollen zijn. Sommige tulpensoorten zijn zelfs al niet meer te verkrijgen, zooals Keizerskroon en Cramoisi Brillant. De groot handel ontvangt groote orders van de kleinhande laars, in het bijzonder van de mooie soorten tulpen, welke van 15 tot 20 dollars en meer per 1000 varieeren. Het ziet er, gezien de verschillende gegevens, naar uit, dat de vooruitzichten voor onzen bollenhandel op Amerika niet ongunstig zijn. DE STEUN VOOR DEN N.-H. TUINBOUW. Men deelt ons mee, dr de standsorganisaties en de provinciale Commissie uit de Veilingen met hun ac tie, om een aanvullenden steun te verkrijgen voor hen, die door de luizenplaag zoo goed als niets aan wint.erkool hebben geteeld, niet hard opschieten, Ofschoon reeds verscheidene weken geleden is beslo ten, een steun voor den Noordhollandschen tuinbouw te verkrijgen op een andere basis dan uitkeering tot de richtprijzen, is een dergelijk verzoek nog niet aan den Minister verzonden. Dit zal nu dezer dagen ge schieden. Deze actie wordt gevoerd, geheel los van die, welke door de Langendijker gemeentebesturen in samenwerking met tuindersorganisaties is aangevan gen en slechts ten doel heeft te voorkomen, dat de tuinders naar het Burgerlijk Armbestuur zouden moe ten worden verwezen. Ofschoon van deze zijde den noodigen spoed wordt betracht, is het te vreezen, dat de beslissing op haar aanvraag nog wel een tijdje op zich zal laten wachten, zoodat de Armbesturen zich nog wel met verschillende aanvragen zullen hebben bezig te houden. Mogen de bestuurders beseffen, dat de nood in werkelijkheid groot is. DE PROVINCIALE VOORSCHOTTEN. Als gevolg van de slechte resultaten, welke de tuin bouw de laatste jaren oplevert, zijn de voorschotne mers der provinciale tuinderscredieten 1931, verleend door de Boerenleenbanken, voor verreweg het groot ste deel in gebreke gebleven, aan hun verplichting tot betaling der rente te voldoen. Daar gemeente en provincie resp. voor 30 en 70 pet. borg zijn, moest die rente dus door deze worden betaald. Ged. Staten hebben daarom destijds den besturen van Boeren leenbanken verzocht toe te zien, dat geen voorschotne mer der provinciale tuinderscredieten zich aan zijn verplichtingen onttrekt, indien niet onmacht aanwe zig is. Veel resultaat heeft dit blijkbaar niet gehad. De financiën van gemeenten en provincie worden echter ook al ongunstiger, zoodat de verplichtingen van het borgschap al zwaarder drukken. We verne men nu, dat sommige gemeentebesturen tot de be sturen van Boerenleenbanken het verzoek tot nauw keurige controle hebben gericht en tevens meegedeeld, dat, indien voorschotnemers de verschuldigde rente over dit jaar niet kunnen voldoen, zij schriftelijk uit stel van betaling aan het gemeentebestuur hebben te vragen. Gebeurt dit niet, dan wordt aangenomen, dat. de tuinders zelf in staat zijn, het rentebedrag te voldoen. ANNA P AU LOW N 4 Woensdagmiddag om half drie zal Prof. Melorini een kindermiddag verzorgen in „Veerburg" als hu moristische Chineesche goochelaar en buikspreker met zijn zingende en sprekende pop. Deze heer heeft in Den Helder al vele middagen voor kinderen en ouderen verzorgd en met veel succes, wordt dan ook dringend aangeraden met uw kinderen heen te gaan. Voor de toegangsprijs e.d. verwijzen we naar de adv. in dit nummer. BARSÏNGERHORN Bij de gehouden stemming voor een molenmeester, van den Slikvenpolder in de plaats van den heer W. Kooijman Jr., die tot voorzitter werd verkozen, werd benoemd de heer H. C Kooij. lang gemiddeld 100 millioen per Jaar hebben uit gegeven voo ropenbare werken. Wij hebben dus al jaren lang een Plan van den Arbeid voor de helft uitgevoerd. Dit doet denken aan den man, die tot de ontdekking kwam, dat hij zijn gelieele leven proza had gesproken, zonder het te weten. (Gelach) Spr. wenscht de regeering succes bij haar zware taak. Er is een verhaal dat God een vogel een zwaren last op de schouders legde, die 't dier erg drukte, totdat het bemerkte, dat de last uit vleugels bestond, waarmee het vliegen kon. Zoo ook moge de zware taak, die op de regeering is gelegd in deze moeilijke dagen ten slotte blijken, haar in staat te stellen tot hoogere vlucht. De vergadering wordt om zes uur verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden de begrootingsdebatten voortgezet en in eersten termijn reeds beëindigd. Het gaat snel, nu de spreektijd gerantsoeneerd is. Tijdens de debatten bleek dat de belastingver zwaringen en vooral de verzwaring van de Omzet belasting bij vrijwel alle groepen in de Kamer ver oordeeld werd. De reisbelasting daarentegen werd vrij algemeen toegejuicht. De heer Joekes bestreed de verzwakking van on ze consulaire diensten en meende, dat juist in deze tijden eer versterking dan verslapping van onze banden met het buitenland gewenscht was. De heer Bierema hield een gloedvolle rede over de noodzaak der nationale bewapening, terwijl uit de woorden van mr. Joekes overduidelijk bleek, dat ook de Vrijzinnig Democraten niet meer zonder re serves vasthouden aan nationale ontwapening. De heer Albarda kreeg medestanders in zijn cri tiek op de herhaling der audiëntie door den gouver neur-generaal aan den heer Mussert verleend. Zoo wel de heer Bierema als de heer Joekes becriti- seerden dit gebeuren. Ook de verdere besnoeiing der drukpersvrijheid vond verdere bestrijding. De heer Schouten (a.r.) en de heer Bierema (lib.) hebben ieder voor zich tegen deze aanval op de democratische volksrech ten gewaarschuwd. De plattelander Vervoorn noemde den steun aan de boeren „een fooi". Dat een bedrag van 200 mil lioen dan een flinke aalmoes is, werd nader vast gelegd. De liberaal Bierema deed een aanval op de loo- nen in de beschutte bedrijven, die hij anti-sociaal vond en waar aanpassing ten zeerste geboden was. De wanverhouding in loonpeil van niet- en wèl- beschutte bedrijven zal dienen te vervallen. De r.k. afgevaardigde Teuling zag geen andere oplossing voor 't steeds grooter wordend tekort op het Staatsbudget dan devaluatie. Aan het einde der zitting uitte de heer Ter Laan nog ernstige klachten over de voorgenomen loons verlaging van het overheidspersoneel. Alvorens sluiting der vergadering plaats vond, zei- de de Voorzitter van den Ministerraad, de heer Colyn, nog, dat het debat niet is geweest een nieuwe lente en een nieuw geluid. Hij verzoekt zijn rede Dinsdag te mogen voort zetten. De vergadering wordt dan verdaagd tot Dinsdag middag 1 uur. BERGER SPORT VEREENIGING. Wat er morgen gespeeld wordt. Het programma voor de door B.S.V. te spelen wed strijden luidt als volgt: Vrone 1—B.S.V. 1. 2 uur. Vrone 2B.S.V. 2. 12 uur. B.S.V. aAlkm. Bovs c. 10 uur. B.S.V. bD.T.S. b. 11.30 uur. Het eerste elftal vertrekt om kwart voor één; het tweede om kwart voor elf per fiets van de Breelaan (Oranje-hotel) naar St Pancras. Hoe zullen de uitslagen zijn? De dag van morgen zal er weder een vol spanning zijn. Het eerste elftal immers moet absoluut winnen, wil het nog eenige kans blijven behouden op de eer ste plaats. Wij vertrouwen er ten volle op, dat de spelers dit ook terdege zullen inzien en er voor vech ten willen. Want, al klinkt het heel vreemd, de wa re vechtlust is er steeds nog niet, heeft zich goed be schouwd alleen gedemonstreerd in de tweede helft van den wedstrijd tegen de Alkmaarsche Boys en die heilige wil om te winnen, heeft ons toen het allerbes te doen hopen. Het is te wenschen, dat ook morgen de jongens zich ten volle geven van het oogenblik af dat het beginsignaal wordt gegeven, tot aan het moment, dat de scheidsrechter voor het einde fluit. Alleen dan kan er in St. Pancras tegen Vrone ge wonnen worden. Gaan de B.S.V.'ers er heen met de idee: „We winnen toch wei", dan zou het ons geens zins verwonderen, indien ze met de kous op den kop thuis kwamen. Maar neen, dat mag niet gebeuren. Denk om de eerste plaats heeren! In de opstelling zijn twee wijzigingen door de elf talcommissie aangebracht. Huug Fillet is van de linksbinnenplaats naar de spilplaats verhuisd en Ab. v. d. Berg heeft z'n oude plaats naast Arie Ram pen als linksbinnen weer ingenomen. Ons lijkt de wijziging van groot belang, daar v. d. Berg en Ram pen steeds een goeden vleugel hebben gevormd. Wim Dames speelt nu middenvoor en Jaap Tuin zal met Mat Kroon den rechterwing vormen. Ér moet worden afgewacht of de plaatsverwisseling van Fillet en Dames inderdaad een verbetering beteekent, zooals door de elftalcommissie wordt gehoopt. Het tweede elftal lijkt ons bijzonder versterkt door het medespelen van ten Heikel als spil. Ongetwij feld beteekent dit een moreelen steun voor de overi gen. Piet Timmerman heeft alweer als lid bedankt, naar we hooren, omdat hij last van zijn been heeft en spelen, zoo niet voor goed, dan toch voor gerui- men tijd zal moeten laten. Ook Jaap de Beurs zal niet langer van de partij zijn, hij heeft bij B.S.V. af gedaan en is door het bestuur geroyeerd in verband met zijn optreden van j.1. Zondag. We hebben zoo'n idee, dat niettemin het elftal nog sterk genoeg is om Vrone 2 althans één puntje af te snoepen en we kunnen niet anders doen dan Jan Ludding en z'n mannen veel succes toewenschen. De a-adspiranten komen op eigen terrein in 't veld tegen Alkm. Boys c en ofschoon ze den steun van Henk Maasen missen, die met een onwillige enkel sukkelt, en voorloopig niet spelen kan, gelooven we toch wel, dat de jongens winnen zullen. Immers, spelende met z'n tienen slaagdon ze er indertijd in, de jongens van de Alkm. club op eigen grond te kloppen. Maar... voetbal is voor een goed deel ook een kansspel en daarom zal oppassen de boodschap zijn. De b-adspiranten krijgen het minder gemakkelijk in hun ontmoeting tegen D.T.S. b uit Oudkarspèl. Eenige maanden geleden werden de B.S.V.'ers met 4—1 geslagen en er is dus nu wat goed te maken. Met Wim Nap weer in de gelederen rekenen we niettemin op een paar doelpuntjes. Ook Frans Mays zal weer voor b spelen, omdat de elftalcommissie Kees Jansen eens als linksachter in A heeft willen probeeren. Maar de jongens missen Wim Dames in het doel en als dat maar niet de balans in het voor deel van D.T.S. doet overslaan. Good luck, boysl De hoogste markt was f 18.Goede kaas bracht I 16.5017.— op en zeer veel werd verkocht tegen f 16.Niettegenstaande deze lagere prijzen was de markt beter, er zat weer bodem in. De verkoop was beter als we dat den laatsten tijd gewend zijn geweest. Het ziet er dus naar uit, dat we het eind van de daling hebben bereikt. Dat is goed ook, want de kaas, die thans wordt aange voerd is nog van goede kwaliteit, iets wat over enkele weken niet meer het geval is. Deze verbetering vindt ten deele haar oor zaak in het feit, dat de vraag weer beter schijnt te zijn geworden. Het binnenland neemt op de lagere prijzen weer meer af en men krijgt den indruk, dat ook het buiten land wat williger is. Daarnaast schijnt het met de productiebe perking thans ernst te worden. Vooral in Friesland en aan de groote fabrieken in onze provincie zal hiermee morgen een begin worden gemaakt, waarbij aan de boeren on- dermelk zal worden teruggeleverd. De uit betaling zal blijven geschieden op basis van de kaasprijzen, 'waarbij het risico der prijs verschillen door de crisiscentrale zal worden gedragen. Alles bijeen genomen ziet het er dus weer wat rooskleuriger uit. WARMENHUIZEN Vergadering Middenstandsvereeniging. De Middenstandsver. afd. K.N.M.B., Warmenhui- zen, hield Donderdagavond een algem. vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorz. de heer P. Dissel heette de aanwezigen, hartelijk welkom, in het bijzonder den heer C. Roo- zendaal, die ons zal toelichten betreffende de tarie ven enz. over een boekhouding. De secr. de heer Diepsmeer las hierna de notulen, die onveranderd onder dankzegging werden goedge keurd. Ingekomen stukken. Een ingekomen schrijven van den heer Donia over den Esperantocursus, waarvoor zich op dat moment al twaalf leden hadden opgegeven. Wat betreft het oprichten eener Floralia, hiervoor zal door genoem de stappen worden gedaan. Een schrijven van de K. v. K. betreffende de nieu we wet, die behelst het houden van uitverkoopen, winkelweken enz. Voorz. is van meening dat dit voor den kleinen middenstander weinig zal baten en dat nu vermoedelijk zal worden overgegaan tot het geven van korting enz. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den heer Roozendaal, die een duidelijken uitleg gaf over het boekhouden in den vorm van tarieven. Deze tarie ven waren verschillend doch zeer billijk. Het ver schil van tarieven ontstaat natuurlijk hierin al naar gelang het werk wordt verlangd. De werkzaamhe den hieraan verbonden kunnen natuurlijk ook ge deeltelijk worden bijgehouden door den betrokkene zelf. De heer Diepsmeer gevoelde voor een collectieve overeenkomst, omreden hij vrijwel overtuigd was, dat de meesten geen goede boekhouding er op na houden. Het middenstandscrediet heeft voldoende bewezen dat een voldoende boekhouding van groot belang is. De heer Roozendaal merkte op dat een boekhou ding niet alleen geldt voor de belasting, maar tevens voor den persoon in kwestie van groot belang is om een overzicht te hebben op de gang van zaken. Definitief is geen besluit genomen, doch voorz. acht het 't beste, diegene die er toe besluiten, zich met den heer Roozendaal in verbinding te stellen. Vervolgens komt in bespreking Districtsbelangen. Voorz. merkt op dat deze vergaderingen nogal kost baar zijn en de contributie zal moeten worden ver hoogd en komt op 25 cent per lid per jaar. Hiervoor kan door de leden gebruik worden ge maakt van rechtskundig advies. Door de vergadering wordt besloten het bureau B.U.V.A. uit te schakelen en ons als lid te laten schrappen. Nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard volgden. Hierna sluiting. BLOEMBOLLENVEILING VEREEN. „WEST FRIES LAND" TE BOVENKARSPEL. De aanvoer voor de derde gladiolen veiling bestond uit pl.m. 11.000.000 stuks. Belangstelling was weer groot, en voor de lage prijzen werd goed gekocht. Trots de groote aanvoer konden de prijzen zich goed handhaven. Noteering per 100 stuks voor de maat 12 en op: America 54—81, Alpensnow 2844, Anmutt IS39, Albatros 120165, Ave Maria 195200, Aphrodite 105, Dr. Bernett 295350; Bar. Jules Hulot 5498; Bar. van Wijnbergen 2046; Boule de Neige 3246; Be- linde 3466; Bleriot 4468; Brillant 59; Catharina 84120; Crimson Glow 2048; Charles Dickens 83 120; Captain Boyton 120145; Commander Koehl 5.50—5.60, Early Sunrise 34—60; Energie 46—70; Em- press of India 4680; Early Orange 24r—54; Flaming Sword 26—48; Golden 26—48; Gladness 240—245; Hal- ley 1638; 1'Immaculée 386S; Jac. van Beieren 46— 70; Impresive 135; Lady Boreel 2646; Lilac Won der 40—68; Leviathan 5480; Loveliness, Master Wiet se 84100; Mac Laren 81125; Maagd van Orleans 160190; Mar. Foch 1834; Mevr. van Konijnenburg 170—255; Mount Everest 48—64; Maidenblush 23—40; Meilust 30; Niagara 61; van der Neer 6585; Nancy Hanks 4253; Odin 2448; Orange Queen 2346; Orange Blossom 185—210; Prosepine 52—6S; Panora ma 80—96; Prof. van Slochteren 74; Pelegrina 335; Picardy 470; Quo Vadis 36—65; Red. Admiral 190 195; Rosette 3645; Red Emperor 38—68; Rose pre- cose 79—88; Rubini 41—68; Roi Soleil 53—76; Res Canna 60; Souvernir 40—57; Schwaben 48—7S; Fr. van Schubert 59; Trudel Grotz 170—200; Thom Edi son 175190; 1'Unique 6482; Venus 3956; Virginia 92—140; Vesuvius 64; White Giant 62—84; Wilh. Pfitzers Andenken 58; War 46—54; Wolfgang van Goethe 5674; Yvonne 4663; Yellow Standard 80; Yellow Hammer 80; alles in centen. Lilium Regale 24 op 3.60—4.—; 20—24 2.10—2.60; 18—20 1.10—1.30; 16—18 0.65-0.85. Plantgoed per Kg. in centen: Albino 65; All. Pierson 32—55; Brillant Star 18—34; Cr. Brillant 12; Duc de Berlin 1222; Farncombe Sanders 18; Fred.Moore 10—17; Grand duc 55; Ing. Yellow 5—12; Ibis 11—17; Murillo 715; Mr. van der Hoef 2426; Mon Trestor 38; Oranje Nassau 55; Pr. van Oostenrijk 1830; Rij zende Zon 38; Sonja 5075; Vict. d'Oliveira 24; Vuurbaak 16; WH1. Copland S—18; Will. Pitt 7—28; Witte duc max 19. Voor normaal plantgoed bestaat nog steeds goede vraag. Het moet echter compleet piantgoed zijn. Afwijkend goed is practisch waardeloos.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16