Dieren die 's winters PUZZLE „DE ARKE NOACH S". Hommels in hun nest onder de grond. De dieren in de noordelijker streken, sla pen 's winters langer dan de dieren in het Zuiden. Het is wel eigenaardig, dat hun lichaamstemperatuur een heel eind lager wordt, terwijl die van ons steeds om en bij de 37 graden Celsius blijft, en alleen dén hoger of lager wordt wanneer we ziek zijn, en dus koorts hebben! De mensen, die de winterslaap van de dieren bestuderen, hebben zelfs gemerkt, dat de temperatuur van een slaaprat, die het diepst in de aarde slaapt, tot 2 graden Celsius daalt. Dat is natuurlijk ontzettend veel. Bij vleermuizen daalt de temperatuur tot 6 graden Celsius, en bij de niet-slapende Wanneer jullie de stukjes en brokjes van deze puzzle uitknipt en aan elkaar past, zul je eens zien wat je dan een mooie plaat krijgt! Van de Arke Noaclis nog wel! Misschien kun je hem, wanneer je hem netjes opplakt, kleuren, en in je kamertje o phangen. Wanneer je dan een beelje vrol ijker kleuren neemt, zal het vast en zeker erg fleurig en aardig staan! VOOR GOOCHELAARS. Hoe krijg je een ei in een dikbuikige, dunhalzige iles? Het geheim van mijn Oom Coen. Een eenvoudig kunstje, dat moeilijk lijkt! Laatst was ik bij Oom Coen op bezoek. Oom Coen is een oude zeekapitein. Der tig jaar geleden is hij nog met een zeil schip naar Indië en naar Afrika gevaren. 1-Iij heeft op zijn reizen natuurlijk reus achtig veel gezien, en ook heeft hij allerlei erg leuke dingen meegebracht, als souve nir. Meestal laat bij aan de mensen, die hem komen opzoeken, een dikbuikige fles zien, met een reuze nauwe hals. In die fles zit een ei. Iedereen betast die fles altijd, vooral de bodem, om te kijken of die wel vast zit. Oom Coen moet verschrikkelijk lachen, wanneer hij de mensen zo nieuwsgierig ziet. Maar vertellen doet hij het geheim nooit. Behalve ahn mij! Maar ik ben dan ook zijn petekind. Toen ik laatst bij hem was, heeft hij het mij eindelijk verteld! Nou, ik had er dan ook reuze om gezeurd. En nu is Oom Coen plotseling gestorven Vorige week, aan hartverlamming. Nu mag ik jullie het geheim dus best vertellen. Want hij heeft gezegd, toen hij het mij vertelde: „En als ik nou dood ben, dan mag je het aan anderen vertellen. Maar niet eerder hoor!" En nu het geheim! Het ei was gekookt, niet te lang, want anders zou het te hard geworden zijn. Daarop werd het heel voorzichtig geschild En toen werden er twee of drie, dat weet ik niet meer, lange fidibussen (dat zijn ge vouwen strookjes papier, waarmee de pij pen werden aangestoken) in vlam gezet, en in de fles gestoken. Zodoende werd de lucht daarin verwarmd. Toen werden de fidibussen er vlug uit getrokken en het ei op de opening van de fles gezet. Het viel daarop direct in de fles. Het is raar, maar waar! Weet je hoe het kwam? Doordat de lucht in de fles afkoelde, werd hij dunner dan dc buitenlucht, waar door een zuigende werking ontstond'. En als gevolg daarvan werd het éi meegezo gen! Daarna werd de fles dicht, gekurkt en verzegeld en zó kwam Oom Coen aan zijn „ei-in-de-fles". Ik ben het toen direct zelf oók gaan doen, eri het ging reuze! Proberen jullie het ook maar eens!!! Coen Helmersz, 11 jaar. •N MOOIE VERMAGE RINGSKUUR, WANT ZE ETEN DAN NIET! Een vleermuis haalt ééns in de 15 minuten adem. Maar toch vond ik het een beetje saai, alleen die roestbruine kleur, en dat zei ik haar ook. „Weet je, Rie, wat nu nog leuk zou zijn?" vroeg ik. ,Nee tante," zei Rie. „Wanneer je er nu nog een paar aardige motiefjes op maakte, langs de rand." „Wat zijn motiefjes dan?" vroeg Rie. „Dat zijn versierinkjes. Die rondjes, die Mams voor jou langs de zoom van je jurk heeft gemaakt, dat zijn motiefjes. Wanneer je nu bijvoorbeeld met een mooie goudge kleurde draad langs de rand versierinkjes maakt, dan wordt het nog leuker, jouw boekomslag." „Maar hoe kom ik aan die versierink jes? En krijg ik het nog wel af?" „Best hoor. En anders help ik je wel. En die motiefjes? Ik geloof dat ik er nog een paar in deze la heb liggen. Ja, zie je wel?" gïst? Ik denk van niet! En zo komt het, dat ik je dit keer een hele boel motiefjes laat zien. Ze zijn genummerd, zie je wel? Sommigen heb ben hetzelfde cijfer, maar dan staat er a of b achter. Dat betekent dan, dat die motiefjes hetzelfde zijn, maar toch een beetje anders! En nu geluk er mee! Je zult eens zien, wat je handwerkjes op gefleurd en doi-gezel- lig worden, door die motiefjes! WEER EEN SILHOUET! De vorige keer heb ik jullie een mooi silhouet laten zien. Van een haven. Nu heb ik er weer een voor je, niet van een haven, maar van een prachtig gebouw! Je moet eens goed zien, wat mooi het gedaan is. Het lijkt me al erg lastig, om er een tekening van te maken, maar om met een schaar zdi' gebouw te knippen, dat lijkt helemaal ondoenlijk! Wat denken jullie ervan? door Else Ekkersde Vries. VOOR MEISJES DIE VAN HANDWER KEN HOUDEN. ALLERHANDE „MOTIEFJES" Hoe je je handwerkjes knnt opfleuren! door Elsa van der Echt. Laatst was een klein meisje bij mij op bezoek, met haar moeder. „Ik heb een handwerkje meegebracht, tante!" zei ze, toen ze kwam. ,,'t Is voor Oma, ziet U, en die is Zondag al jarig." „Wat wordt het?" vroeg ik toen. „Een boekomslag", zei het meisje vol trots. „Mams geeft een boek, en nu maak ik er een omslag voor." Toen haalde ze heel voorzichtig, alsof het zou breken, een pakje uit de tas van haar moeder, en liet dat mij zien. Het was een mooi lapje stof, van een kleur, zoals de bladeren aan de bomen nu hebben. „Hebt U een boek? Dan zal ik laten zien, hoe het moet. Het is al bijna klaar, ziet U?" Ja, dat zag ik. Ik had gelukkig net een boek, dat nief te groot en te klein ervoor was. „Mooi zo, Rie, en wat heb je netjes ge werkt! Keurig hoor!" zei ik, en ik meende het, want Rie had werkelijk héél netjes ge werkt. „O tante! „Mag ik die op school laten zien? Aan de hand werkjuffrouw?" riep Rie, en hing haast met haar neus op de mo tiefjes. „Jet dat is mijn vriendinnetje wil ze ook vast nama ken. Die maakt een poppenjurkje! En Toos ook. O, en Annie dan! Die maakt een aanpak- kertje. Haar moeder heeft laatst haar hand gebrand aan de \varme_ theepot. En op een aan-' pakkertje staan zulke versierinkjes ook vast erg leuk hè? Hè tan te?" Hazelmuizen in hun winternest. Begrijp je dat moeilijke woord? Ik zal het je zo goed mogelijk trachten uit te leg gen. Wanneer wij eten, dan wordt het voed sel, dat we binnen krijgen, omgezet in warmte, bloed, vet, enzovoorts, enzovoorts. Dat is dan de stofwisseling. Nu, en van die stofwisseling hebben de dieren geen last 's winters. Dus kunnen ze rustig dóórslapen! Ze hebben in de zomer lekker en veel gegeten, zodat ze een flinke portie vet in hun lichamen hebben. Daar teren ze op in de winter. Ze hebben dus een soort voor raadschuur. Tijdens de winterslaap verliezen de die ren natuurlijk heel wat aan gewicht. Maar wanneer ze wakker worden, moet je niet denken, dat ze verzwakt zijn. Helemaal neit hoor! En ze gaan direct weer een hele boel eten. De beer gaat zig-zag naar zijn hol, om zijn spoor voor zijn vijanden moeilijk te maken. dieren daarentogen tot 33 35 graden. Dat is we! een reusachtig verschil hè? Wanneer de vloermuis wakker wordt uit zijn winterslaap, stijgt zijn lichaams temperatuur, en je moet horen hoeveel en in con vreselijk korte tijd: van 6 graden tot 28 graden binnen 14 seconden! Wanneer de dieren hun winterslaap doen, halen ze ook veel minder adem. De vleermuis bijvoorbeeld, haalt ééns in het kwartier adom! Marmotjes, je weet wel, dio aardige diertjes, halen slechts vijf a zes maai in de minuut adem, terwijl ze, wanneer ze wakker zijn, dat wel tien maal zo vlug dooni Welke dieren slapen nu eigenlijk 's win ters? Dat ?al ik je vertellen. In de eerste plaats zijn het de „reptie len", d.tis kruipende dieren, zoals krokodil- leii, hagedissen, slangen, en ook alle „ara- phibiën", dat zijn dieren, die zowel in het water als op het land kunnen leven. De zoogdieren daarentegen onderbreken hun winterslaap zo nu en dan. Bijvoorbeeld de das en de hamster, die op winterdagen, dat het niet zo koud is, op de velden en in de bossen rondzwerven. Deze dieren gaan nooit met hun familie winterslapen, maar in hun eentje. Reptie len en amphibiën zijn anders gezelliger hoor! Soms liggen ze met z'n honderden bij elkaar, bijvoorbeeld de vuursalaman- ders. Het marmotje, dat in de bergen woont, slaapt met zijn familie in een zelf-gegra- ven gat, 1.50 meter onder de grond, dat met hooi lekker zacht en warm is gemaakt. De hamsters zorgen, dat ze 's winters hele voorraden hebben. Dat doen de slaap rat, en de zevenslaper ook. Een deel daarvan eten ze op tot ze in slapen, en de rest wanneer ze ontwaken, net als de Schone Slaapster ,die immers ook na een hele tijd wakker werd. Alleen werd zij wakker, doordat de prins kwam, en de dieren worden wakker omdat het weer lekker warm weer wordt! De beer is het voorzichtigste aangelegd. Wanneer het gesneeuwd heeft, zoekt hij zijn hol op. Dan gaat hij zig-zag, dan een eind terug en dan weer vooruit, zodat zijn vijanden zijn spoor niet goed kunnen vol gen. Bovendien wordt hij bij het minste geringste wakker uit zijn winterslaap. Wanneer de winter zacht is, gaat hij bo vendien helemaal niet slapen. Voor hem is de winterslaap dus geen noodzakelijkheid, net zo min als voor ons, mensen! Rie was plotseling ver schrikkelijk verrukt van mijn motiefjes, en toen bedacht ik opeens, dat de meisjes onder jullie, die veel van handwer ken houden, het mis schien ook leuk vinden, om zulke motiefjes op hun handwerkjes te maken. Heb ik me ver- We weten allemaal wel, dat in de Herfst de vogels van hier weggaan, dat de bladeren van de bomen vallen, en dat je in de bossen en op de velden veel minder die ren ziet dan in de lente en 's zomers. Over die laatsten wil ik dit keer eens met jullie spreken. Wat doen die dieren, en waar zijn ze. Zij zijn niet naar andere landen gegaan, zoals de vogels. Nee, de meesten onder hen... slapen. Heus waar. Ze houden hun winterslaap. Ze kruipen ergens in een schuilplaats, doen hun ogen dicht, en slapen. Sommige mensen denken, dat wanneer die dieren slapen, ze helemaal niet leven, maar dat is toch niet waar. De dieren zijn alleen maar verstard» en daardoor leven ze wel een beetje anders, en een beetje minder dan in de lente en 's zomers. Een beetje minder leven, dat klinkt wel wat raar hè? Maar het is toch zo. Lees maar door, dan begrijp je het wel. Waarvan denk je, dat ze leven? We weten toch best, dat een tijdlang hongeren èrg moeilijk is! Wanneer we bij voorbeeld 's morgens wakker worden, dan willen we gauw wat in onze magen krij gen, want we hebben verschrikkelijke hon ger! En de dieren... die eten niet 's winters. Dat hebben ze ook niet nodig, want en nu ga ik een vreselijk geloerd woord ge bruiken! het stofwisselingsproces gaat niet door. Salamanders onder boomwortels.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19