Rond „Het Plan van den Arbeid", AKKERsKLOOSTERBALSEM Economische Kroniek. Rhcumatische Pijnen Zaierdag 9 November 1935.SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9847 men met Kloosterbalsem ve. het vanouds beproefde huismiddel Tal van Chineezan gearresteerd. DE SANCTIES TEGEN ITALIË. Duitschland en de levering aan de oorlogvoerende staten. Het antwoord van onzen medewerker FELLE VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND. MacDonald het spreken belet. DE ONBEWAAKTE DOOD. Klacht ingediend tegen de „Haagsche Post." Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in rug, armen of beenen, wrijf dan dadelijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijfmiddel, dat lot diep in de weefsels zijn weldadige, genezen» de werking verricht en de pijnen verdrijft! Overal verkrijgbaar! Doosje van 10 Gram 35 cent, Potten van: 20 Gram 627: cent, 50 Gram f. 1.04. groep, waar Lord De La Warr de candidatuur van majoor Church verdedigde, die tegen-candidaat is van den Labourleider Sir Stafford Cripps. Uit de vergadering had men gevraagd wat zijn meening was omtrent het verkiezingsbiljet van majoor Church luidende: Weest geen verrader tegenover Uw Vader land. Kiest Church", en of hij van meening was, dat men door Sir Stafford Cripps te stemmen het vader land verried. Lord De La Warr antwoorddo hierop bevestigend, waarop groot tumult ontstond, het licht uitging en de spreker in de duisternis een vuistslag in het gezicht kreeg. Tegenover eenige journalisten verklaarde Lord De La Warr, dat hij zijn antwoord betreurde doch het had gegeven zonder den tijd te hebben gehad er over na te denken. GEEN DEMARCHE TE GENEVE. Berlijn: Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede, dat in buitenlanclsche bladen berichten zijn ge publiceerd over een demarche van den Duitschen consul te Genève bij een hoogen functionnaris van den Volkenbond. Wanneer ik er thans toe overga de verschillende ingezonden stukken te beantwoorden, die in de Scha ger Courant werden opgenomen naar aanleiding van mijn artikel nu veertien dagen geleden, dan treft mij daarin allereerst, hoe de verschillende inzenders mij blijkbaar ten aanzien van één ding niet hebben be grepen. Wat ik hier bedoel omschrijft ,,'n Schager Aibonné" met de woorden: „Hier mister de' schrij- „ver den moed van den eerlijken tegenstander, die „niet na zal laten zijn bewondering te uiten voor het „tot stand gebrachte werk". Dit zou er op neer ko men, dat men te gelijker tijd tegenstander en bewon deraar behoorde te zijn. Op het oog lijkt dat nog al vreemd, maar mogelijk is het stellig. Zoo kan ik groote bewondering koesteren voor het geduld, waar mee iemand uit een blok hout een imitatie snijdt van de Schager kerk. Maar het kan zijn, dat desondanks het resultaat mij allerminst bevalt. Indien nu de in zenders meenen, dat ik'b.v. geen waardeering heb voor het streven der samenstellers van het Plan om iets tot stand te brengen, dat de tegenwoordige we reld kan verbeteren, dat de ellende en de nood kan verlichten, dan vergissen ze zich. Voor dat streven op zich zelf koester ik hooge achting, echter het resultaat er van kan ik niet hoog waardeeren. Ik betwijfel of de geachte inzenders met een der gelijke erkentenis tevreden zijn. Ze doet misschien een weinig denken aan de vriendschappelijke handdruk, waarmee twee boksers elkaar plegen te begroeten alvorens ze er toe overgaan elkaar knock-out te slaan. Echter, het spijt me, ik kan niet verder gaan. Eerst een enkel woord aan het adres van 'n Scha ger Abonné. Zijn opmerking omtrent de 70 duizend en de 40 a 50 duizend gulden is juist. In aanmerking genomen, dat hetzelfde werk thans drie kwart in uitvoering kost, gaan deze getallen op. Ik ben'hem dankbaar voor deze opheldering, die ik over t hoofd had gezien. Dat de calculatie daarmede echter gered zou zijn, kan ik niet toegeven. „Wie kan zeggen, dat het loon peil, de materiaalkosten, die van onteigening thans „laag zijn? Dat kan zonder meer niet worden aan vaard. Wat is normale rente? Wie zegt, dat het na geslacht de werken, die nu worden aangelegd, in derdaad noodig zal hebben?" zoo schreef ik verder. Laat de Abonné van zijn kant toegeve:\ dat ik er niet zoo ver naast was, toen ik daarop concludeerde: „Aan berekeningen als de bovenstaande „ontbreekt „iedere realiteit". Dat allen mijn inzichten niet deeïen, verwondert mij niet. Integendeel. Het ligt voor de hand en het is een voordeel, dat in onze nationale gemeenschap niemand zijn meening onder stoelen of banken be hoeft te steken. Gelijkschakeling, zooals we die bij onze buren kennen, zou in dit opzicht mijns inziens een groote achteruitgang te noemen zijn. Daarom stem ik van harte in met den heer Orsel, wanneer hij in zijn slotalinea zegt, geen dictatuur te willen. Maar dan ook inderdaad geen dictatuur! Bij het lezen van de beschouwingen van den heer Orsel kom ik namelijk tot de conclusie, dat hij slechts tegen één zeer bepaalde dictatuur is, die door hem niet nader wordt genoemd en waarmee dan natuurlijk de nationaal-socialistische is bedoeld. Maar een an dere zou hij vermoedelijk met vreugde begroeten. Want zijn heele artikel is ingegeven door „gezag". Misschien is hij er zichzelf niet van bewust, wat niet wegneemt, dat er geen twijfel aan kan bestaan. Men oordeele zelf. De heer Orsel schrijft: „Doordat „ook ik dit Plan van den Arbeid nog niet bestudeerd „heb, zooals het behoort Voorloopig wil ik al ïeen vastleggen, dat de heer Orsel het Plan niet behoorlijk heeft bestudeerd. Toch laat zijn conclusie aan duidelijkheid niets te wenschen over: ver andering, zooals door ons in het Plan is aange geven, in een democratisch land is de eenige weg". Met andere woorden: de heer Orsel heeft het Plan niet behoorlijk bestudeerd, maar hij weet toch, dat het de „eenige weg" is. Is dat gezag of niet? Ten overvloede wijs ik op de woorden „zooals „door ons in het Plan is aangegeven", uit zijn laatste zinsnede. Door wie? Niet door den heer Orsel, die het Plan niet eens behoorlijk kent. En toch „door ons". Wat wij doen is wel gedaan! Dat „wij" echter is iets buiten den heer Orsel om, waaraan hij onvoorwaardelijk gehoorzaamt. Is dat dictatuur of niet? En hoe groote plaats het begrip „gezag" in het leven van den heer Orsel, evenals ook in dat van ,,'n Schager Abonné" inneemt, kan niet beter blij ken, dan uit de wijze van bestrijding. Dat de argu menten niet van hem zelf komen, ligt bij den heer Orsel voor de hand. Immers, hij heeft het Plan nog niet voldoende bestudeerd. Daarom citeert hij evenals de Schager Abonné, beoordeelingen uit verschillende bladen, hij verwijst naar Prof. Dr. J. Tinbergen één der samenstellers, die uit den aard der zaak over zijn eigen werk wel vol lof zal zijn! en meent op grond van die andere taal, an menschen waarvoor bij respect heeft, te mogen verwachten, dat ik mijn zienswijze nu wel zal hebben herzien. Waarom? Ik vind er geen enkel argument in en argumenten slechts kunnen iemand overtuigen. Ging ik op de zelfde wijze te werk, dan zou ik andersluidende recen sies kunnen gaan aanhalen en het werd dan een soort opbieden tegen elkaar met de meeningen van anderen. Een dergelijke goedkooDe debat-methode lust mij allerminst. Dat die meeningen er zijn, weet de heer Orsel trouwens even goed als ik. Immers: doch bij de lezing van de schampere critieken, in het bijzonder der liberale bladen, over de waanwijze hervormers, die meenen de economische structuur te kunnen wijzigen door hun inzichten en plannen, zijn meer dan eens aanleiding geweest om het hoofd te schudden, daar bij mij de overtuiging vast staat, deze menschen de plannen van den arbeid niet goed bestudeerd hebben." Dit is op zichzelf een frappant staaltje an critiek. zooals men er ook aantreft in het Plan. Ik wees er reecis op, hoe daarin verschil wordt gemaakt tusschen positieve en negatieve crtsisDolitiek. „Positief is alles „wat er zoo over denkt als wij, al het andere is ne- «.Satief, minderwaardig". Ziedaar waar het in 't kort op neerkomt. Op dezelfde wijze redeneerende, noemt de heer Orsel alle critiek, welke hem niet past „schamper" en hij trekt daarbij de door niets gerecht vaardigde conclusie, dat degenen, die die critiek le- Vfren.\ we' Precies hetzelfde zullen hebben gedaan kis hij zelf, n.1. het Plan niet goed bestudeeren. Lo- gisch is dit natuurlijk allerminst, want het „niet goed bestudeeren" heeft hier een heel ander resul taat gehad dan bij hemzelf. In dit verband wil ik even wijzen op de uitlating door den heer Orsel in het begin van mijn artikel gedaan, als zou door S.D.A.P. en N.V.V. de laatste jaren alles van diverse kanten zijn bekeken. Ik wil dit niet bestrijden, maar meen toch, dat hier had moeten staan: „van diverse kanten, voor zoover ze ons pasten." „Zooals het tempo der rationalisatie, zoo moet daar- „om ook het tempo der ordening worden beheerscht", citeert de heer Orsel en „die ordening mag slechts „geschieden met een snelheid, overeenkomende met „die, waarmede nieuwe arbeidsmarkten worden ge- „opencl." Dit alles in antwoord op een^loor mij aan gehaalde zinsnede, die niet bepaald vast omlijnd was. Wordt het hierdoor nu helderder? De heer Orsel ver sta mij wel. Ik ben er niet voor dat het arbeidsperso- neel onmiddellijk en onherroepelijk de dupe wordt van, laten we zeggen, rationalisatie van het bedrijf. Integendeel. Zoo bevat b.v. het in het Plan van den Arbeid opgenomen advies van de Hooge Raad van Arbeid in Frankrijk, dat het personeel daartegen beschermt, zeer veel goeds. Voor alles is het practisch uitvoerbaar. Ten aanzien van de ordening nu zegt het Plan zelf (blz. 129): „Voor een goede ordening, niet alleen binnen, maar ook tussen de bedrijfstakken, en voor een aansluiting van de productie bij de behoefte, is het nodig het productieapparaat, het distribu tieapparaat en omvang en schakering der con sumptie beter te kennen". Met deze enkele zinsnede wil ik volstaan. Het zou veel te veel plaats vergen in te gaan op hoofdstukken betreffende de beheersching van expansie, rationali satie, conjunctuurverloop en alles wat daarmee sa menhangt. Alleen omtrent de oorzaken van de con junctuurperiode bestaan tientallen van uiteenloopen- de opvattingen. Om iets te kunnen beheerschen, moet men het kennen. Blijkens bovenstaand citaat ech ter, geven de samenstellers van het Plan toe, dat hun kennis ten aanzien van allerlei uiterst gewichtige za ken onvoldoende is, wat niet wegneemt, dat ze vroo- lijk een plan ontwerpen. Dat het geheel daarmee ont aarden moest en dit mijns inziens ook inderdaad doet in een uiterst onvruchtbaar theoretiseeren, ligt voor de hand. Van dit laatste wil ik een volgend maal een uitvoerig voorbeeld geven. Met het oog op de plaatsruimte moet ik dat thans achterwege laten. Het artikel van den heer Borst zou ik kunnen la ten voor wat het is. Immers, hij zelf geeft toe, dat het Plan fouten bevat en in zooverre zijn wij het dus volmaakt eens. Zijn fulminatie tegen het nati- onaal-socialisme heeft met de onderhavige kwestie niets te maken en zijn slottirade is een uiteenzetting omtrent de wijze, waarop we zijns inziens tot een betere maatschappij zullen Kunnen geraken. Waar het bij mij ging om de gedachten, die in het Plan werden ontwikkeld, en niet om daarvan afwijkende persoonlijke inzichten van den heer Borst, die ik overigens niet leende, meen ik ook deze, met alle respect, buiten beschouwing te mogen laten. Trou wens, ik waag me er, eerlijk gezegd, liever niet aan. Want hoewel ik het artikel van alle kanten heb be keken, krijg ik er geen houvast op. „Kroniekschrijvers „zullen tegenwerken, saboteeren, verdacht maken; „zij zullen alles in het werk stellen om de komst der „nieuwe maatschappij te verhinderen." Ziedaar de conclusie van den heer Borst, gebaseerd op het feit, dat ik fouten zie in een plan, waarin hijzelf ook fouten ziet. Quod licet jovi non licet bovi! (Wat aan Jupiter is veroorloofd, is niet veroorloofd aan den stier.) Waar de heer Borst zich blijkbaar oo het standpunt stelt Jupiter te zijn, blijft mij niets anders over dan maar de ro,l van den stier op mij te nemen. Ik zwijg dus, erkennend dat tegen een generaliseeren als dat van den heer Borst, ieder woord overbodig is. Ernstige incidenten in vergaderingen die 'n rumoerig verloop hebben. LONDEN. De verkiezingsstrijd wordt in Engeland ditmaal met ongekende felheid ge voerd en in de tallooze verkiezingsvergaderin gen gaat het soms heet toe. Ernstige inci denten doen zich niet voor, doch dikwijls hebben de vergaderingen een zeer rumoerig verloop, vooral als sprekers der nationale regeering zich wagen in uitgesproken arbei dersdistricten. Donderdagavond heeft Ram- say MacDonald dit moeten ervaren in zijn eigen kiesdistrict Seaham, waar hij eens de populairste man onder de arbeidersbevolking was. In twee mijnwerkersdorpen, te Shotton en te Deaf Hill wilde de vergadering hem practisch niet aan het woord laten. Te Deaf Hill begon het publiek onmiddellijk na de opening het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door marschliederen, en 20 minuten lang trachtte MacDonald vergeefs zich verstaanbaar te maken. Toen vertrok hij naar Deaf Hill. Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald zei verontwaardigd: „Ik wilde dat hiervan een geluidsfilm gemaakt kon worden, die men de bevolking van dit district kon toonen, opdat zij zich kon schamen, dat in 1935 dit het re sultaat is van beschaving en een democratisch be wind." Zijn dochter Ishbel, die hem vergezelde, sprak ongeveer vijf minuten, doch werd eveneens herhaal delijk geinterrumpeerd. MacDonald verklaarde aan het slot: „Wat hier vanavond gebeurd is is een be leediging van de democratie. Het. is dat soort lieden, die in elk land van Europa de democratie neerhalen door het ten toon spreiden van hun onwetendheid en ongecontroleerde hartstochten en gevoelens." Ook te Bristol kwam het tot incidenten op een verkiezingsvergadering van de Nationale Labour- Londen. De „Daily Herald" meldt uit Peiping, dat China heeft toegegeven, aan de laatste Japahsche eischen, waardoor Noord-China. een protectoraat zal worden onder Japansche controle. Meer dan 40 vooraanstaande figuren in Noord-China zijn tegelijkertijd gearresteerd. Tot hen behooren verscheidene legerofficie ren, die er op aan hebben gedrongen dat China zich zou verzetten tegen de houding van Japan. Het blad verneemt voorts, dat de Japan sche autoriteiten een lijst hebben opgesteld, waarop de namen van nog 20 Chineezen zijn geplaatst, die eveneens zullen worden ge arresteerd. Tot deze laatste groep behooren Dr. Sjang Mon Lin, cPe president, en dr. Hoe Sji, de voorzitter van de universiteit van Peiping. De gouverneur van de provincie Hopei, generaal Sjang Sjen, die enkele dagen geleden de boeren aan spoorde tot verzet tegen Japan, is thans van front veranderd. Het schijnt, dat hij optreedt in overeen stemming met de orders van de Nankingregeering. Deze regeering is door den recenten aanslag op mi nisterpresident Wang Tsjing Wei verzwakt. De Chi- neesche gouverneur heeft thans oen „bevredigend antwoord" gegeven op de Japansche eischen van 31 October. Weer een slachtoffer van een onbewaak- ten overweg. Gouda, 7 Nov. Donderdagmorgen is op den onbe- waakten overweg onder de gemeente Reeuwijk de 65-jarige heer J. H. Krom uit Gouda door den trein van Gouda naar Utrecht gegrepen en op slag gedood. Een spoorwegarbeider, die het ongeluk zag aanko men, trachtte den heer Krom nog te grijpen, doch kreeg hierbij een klap van de treeplank. Hij bekwam slechts lichte verwondingen. Het stoffelijk overschot van den heer Krom is naar het Itersonziekenhuis te Gouda overgebracht. HOOFD VERBRIJZELD. Noodlottig ongeluk bij het dorschen Groningen. Donderdagmiddag is de arbeider J. S. uit Tolbert, gemeente Leek, bij het dorschen tus schen een wagen en een electromotor geraakt. Door dat de wagen doorreed, werd zijn hoofd volkomen verbrijzeld. De ongelukkige was op slag dood, Deze berichten, aldus het D.N.B., zijn niet juist. Een dergelijke demarche is niet ondernomen. Het Duitsche standpunt nopens Duitschlands neutraliteit en niet deelneming aan de sancties is bekend en in dit stand* punt is op geen enkele wijze eenige verandering ge* komen. Indien een buitengewone vermeerdering van den uitvoer van bepaalde grondstoffen of levensmiddelen in de binnenlandsche Duitsche economische situatie merkbaar zou worden, dan zal de Rijksregeering deze door gepaste maatregelen verhinderen. Alle andersluidende beweringen der buitenland* sche pers zijn onjuist. Voor het overige wordt opgemerkt, dat de Rijksre geering direct na den aanvang van het Italiaansch— Abbessijnsch conflict dus reeds lang voor de be kende maatregelen van den Volkenbond den uit voer van oorlogstuig en munitie naar beide staten heeft verboden. Brazilië blijft bij zijn standpunt. Het neemt niet aan de sanctiemaatregelen deel. Genève: De Braziliaansche consul-generaal te Genève heeft den president der sanctieconferentic een door zijn regeering overgeseinde nota doen toekomen, die den volgenden inhoud heeft: „Ik dank Uwe Excellentie voor de mededeeling, waaraan de Braziliaansche regeering haar volle aan dacht heeft besteed. Daar Brazilië geen lid van den Volkenbond is, wenscht het niet deel te nemen aan do maatregelen, waartoe de Volkenbond heeft besloten, en behoudt het zich de vrijheid voor om in iedere eventualiteit te handelen op de wijze, die wordt be paald door zijn belangen, door zijn internationale ver plichtingen en door de beginselen, die van oudsher toonaangevend zijn voor zijn buitenlandsche politiek." Wegens beleediging van den burge meester van Haarlem. De burgemeester van Haarlem heeft bij den Of ficier van Justitie te Den Haag een klacht wegens beleediging ingediend tegen het weekblad „Haag- sche Post". Naar aanleiding van het feit, dat de burgemees ter wegens een doodelijke aanrijding in Haarlem - merliede eenige weken geleden voor de Haarlem- sche rechtbank heeft terecht gestaan, publiceerde de „Haagsche Post" van 28 October j.1. een artikel, waarin o.a. de volgende zinsnede voorkwam: „Ette lijke jaren geleden heeft de burgervader voor een zelfde feit terecht gestaan". De burgemeester acht dezen zin beleedigend. en onjuist en heeft daarom een klacht tegen het weekblad ingediend.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5