Oud-Schoorl GEEN Anonieme briefschrijvers te Warmenhuizen Nieuwe burgemeester van Texel Burgemeesters en Secretarissen KIJKEII is KOOPEf) tij CLOECK DE V RIES „Lente" in de Wieringernieer, Een Overhemd Zaterdag 9 November 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9847 uit onze omgeving vergaderen. Lezing op de bijeenkomst van „Algemeen Welzijn' Centrale Verwarming iiiaiiiffl'iiüiaii lEHEBIBIl Firma G. de WAARD RjlR. D. BREEBAART TOT VOORZITTER GEKOZEN, De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen In het voormalig Kanton Schagen vergaderde gis termiddag in Hotel Igesz te Schagen. Onderwerp der besprekingen was in hoofdzaak de vaststelling van de houding ten aanzien van de tarieven van het afdeelingsziekenfonds te Alkmaar. Over het resultaat der besprekingen kunnen wij heden nog niets publiceeren. BURGEMEESTER BREEBAART. De Voorzitter, de heer C. Haringhuizen, die thans ambteloos burger Is nam in deze vergadering af scheid. In zijn plaats werd tot voorzitter benoemd de heer Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe. Tot lid van het Comité van plattelandsgemeenten uit de Kantons Hoorn, Schagen, Purmerend en Alkmaar werd inplaats van den heer Haringhuizen benoemd de heer P, Pluister, burgemeester v. Nieu we Niedorp. Teruggaande tot den tijd, dat het in SchoorI nog een kale vlakte was, waarop alleen wat inos groeide en waar het rendier PB»*, leefde. De algemeene ledenvergadering van bovengenoem de vereeniging werd gehouden op 6 November j.1. in ide zaal van den heer Timmerman. Toen de Voorzitter om half acht de aanwezigen welkom heette, kon hij met genoegen constateeren, dat er een goede opkomst was. De oorzaak zal wel voornamelijk hierin gezeten hebben, dat na de verga dering de heer F. Schermer een lezing zou houden pver „Oud SchoorI". Na het openingswoord van den Voorzitter, den heer P. C. Maars, las de secretaris, de heer L. Zaad- noordijk de notulen, die onveranderd werden goed gekeurd. Daarna kregen wij de verslagen te hooren van den secretaris, den penningmeester, den heer L. Jurgens, den Bibliothecaris, tevens beheerder van Het Leesgezelschap en van de Floraliatentoonstelling. Uit het verslag van den Secretaris* vernamen wij, dat in den afgeloopen winter drie avonden waren gegeven, twee filmavonden en een avond met een amateur-goochelaar, welke avonden zeer goed be zocht waren en een succes voor de vereeniging. De Floraliatentoonstelling was ook heel goed geslaagd, «Jank zij de veler medewerking en de rekening sloot met een heel klein nadeelig saldo van f 1.65. Het ver slag van den Penningmeester was minder rooskleurig, daar er maar een heel klein kassaldo was, wat den Secretaris dan ook aanleiding gaf in zijn jaarverslag er nog eens op te wijzen, dat men moet trachten leden te winnen. De contributie kan geen bezwaar zijn want deze is voor een gezinshoofd minimum f 0.50 en voor elk gezinslid f0.25. Deze opwekking had wel succes, want er gaven zich 15 nieuwe leden op. De bibliotheek verheugde zich in veler belangstelling; er. waren dit jaar weer 217 hoeken meer uitgeleend dan het vorige jaar. Ook de pensiongasten maken er een dankbaar gebruik van. Door een schenking waren weer dertig van de nieuwste romans in de bibliotheek opgenomen, waarvoor een woord van dank aan den schenker op zijn plaats is, terwijl uit het Leesgezelschap dertig romans, die gecirculeerd hadden, in de bibliotheek kwamen, een totale aanwinst dus van 60 deelen. Fi- nantieel stond de bibliotheek er ook goed voor, even als het Leesgezelschap. Dit bestaat uit dertig porte feuilles, die elke veertien dagen verwisselen en waar in zich bevinden 12 tijdschriften en een roman. De zaak liep geregeld en tot tevredenheid van de lezers. De houtzaagcursus en cartonnagecursus waren be zocht door ongeveer 25 kinderen, die met plezier ge werkt hebben en o.a. de prijsjes voor de Floraliaten toonstelling maakten. Over de winterplannen werd medegedeeld, dat het bestuur van plan was een filmvertooning en een Avond met verschillende vereenigingen te geven. Zij zullen door het bestuur verder worden voorbereid. Voor de cursussen zal een commissie worden sa mengesteld, die van plan is uitbreiding aan de cur sussen te geven. De kascommissie, bestaande uit de heeren Scher mer en Stenneberg,, bracht verslag uit over het na zien van boeken en bescheiden van penningmeester en bibliothecaris en verklaarde alles in goede orde te hebben bevonden. Penningmeester en bibliothecaris werden onder dankzegging voor hun goede beheer gedechargeerd. In de pauze had de verkoop plaats van de tijdschrif ten uit het Leesgezelschap. Deze. verkoop had een vlot en prettig verloop en de tijdschriften brachten nog f 11.70 op. Na de pauze hield de heer F. Schermer zijn lezing over: „Oud SchoorI". Teruggaande in het verre ver leden, vertelde hij, dat het hier eens een kale vlakte was, waarop alleen wat mos groeide,waar het rendier van leefde. De zeespiegel was in dien tijd lager dan nu, evenals de temperatuur. Later werd de tempera tuur hooger, het klimaat milder, daardoor gingen de gletschers smelten,, waardoor er veel water in de zeeën kwam, die daardoor hooger tegen de kust stonden. Engeland was vóór dezen tijd met het vaste land verbonden, maar toen de zeespiegel hooger en hooger kwam, werd het verbindingsstuk door de stormen weggeslagen en ontstond wat nu bekend is als het Nauw van Calais. De Noordzee kwam toen in verbinding met de Atlantische Oceaan en de Getij- stroomen voerden het zand mede en kwamen tot rust ongeveer tusschen Bergen en SchoorI, waar een „Schoor wal" ontstond. Duidelijk is deze scheiding aan het zand te zien. Het, zand dat de Noordelijke getijstroom aanvoerde is anders van samenstelling dan dat wat uit het zuiden kwam. Na verloop van duizenden jaren ontstonden zoo de duinen. Van SchoorI is bekend, dat het in 868 met het Noordelijk daarvan gelegen land geschonken werd door Karei de Kale, aan de Bisschoppelijke kerk. te Utrecht. SchoorI, dat toen 200 inwoners telde en ongeveer 55 a 60 huizen, kreeg een moederkerk, waaronder ressor teerde 4 Kapellen, o.a. één in Bergen. De Bisschoppe lijke kerk hief een belasting van de bewoners, ge noemd de Garsttiende, dus van elke tien schoven garst moest er een afgestaan worden aan haar. Deze belasting werd later in 1148 afgekocht. In KM werd SchoorI cadeau gegeven aan het ka pittel van St. Jan* De schutspatroon van de R.K. Kerk te Catrijp is nog St. Jan. Aan de hand van een teekening liet de spreker nu zien, hoe langzamerhand dijken werden gemaakt om het water, dat het hooger gelegen land overal om ringde, eenigszins binnen de perken te houden. Zoo vormde de Schoorlsche zeedijk een natuurlijke zee- keering tegen het Sijpe water. De Oostgrens van SchoorI werd gevormd door een natuurlijk riviertje, de Rigara, wat later werd het Noordhollandsche Ka naal. In die vroegere dagen werd het ook al binnen de perken gehouden door lage dijken, zooals de Even- dijk de Tarwedijk, de Hoogedijk, enz. Dit riviertje kwam door een sluisje bij Krabbendam uit in het Sijpe water. In 1228 kwam er meer een algemeene bedijking en werden de bestaande dijken verzwaard. Zoo ontstonden een zanddijk langs de Noordzee en de Ambachtsdijk langs Schoorldam en Koedijk. In 1466 regelde Philips van Bourgondië de betaling der dij klasten. die door geheel Noordholland moesten worden betaald. Daarna gaf de spreker een uitleg van het ontstaan van den droomer- en den slaperdijk tusschen Camper duin en Petten ;hoe Petten, dat reeds tweemaal in de zee was verdwenen, van den Leihoek naar zijn te genwoordige plaats is verhuisd en omgeven werd door dijken, evenals Camperduin, dat ook al in de zee was ondergegaan, nu beschermd werd door het doortrekken van den dijk van Petten. Camperduin had ook een kerkje en de hijbei daaruit ligt nu op den kansel in de Schoorler kerk. SchoorI werd bestuurd door 2 burgemeesters en 7 schepenen; elke schepen vertegenwoordigde een schependom, wat later de buurtschappen zijn gewor den. Zoo hadden we Aagtdorp,, SchoorI, Buiten duin, Bregtdorp, Catdorp (Catrijp), Hargen en Cam perduin. Verder was er de Schout de vertegenwoordiger van den leenman, die tevens recht sprak. Groet of Groede was een aparte gemeente, waarvan niet veel te vertellen was. De zuidelijke duinen waren particulier eigendom en de noordelijke duinen behoorden aan de abdij van Egmond en heetten de abtsduinen. Aan den Munnikenweg in Groet stond het abtshuis en in de Schoorlschen dijk bevond zich het abtssluisje, waar door de zandschepen van de zandmennerij, die ook al heel oud is, naar de Zijpe en verder gingen. In 1629 kreeg SchoorI met Groet het privilege, dat zij de helft ontvingen van de pachtsom van de zand mennerij, de andere helft was voor den Gecommi- teerde van Hoiland, waarvan SchoorI, dan weer 7/8 en Groet 1/8 ontving. Dat dit reeds in dien tijd van belang was, blijkt wel uit de mededeeling, dat Casper Spinlo de Schout van SchoorI, deze zandmennerij pachtte voor de som van f2400 per jaar. Vervolgens vertelde de spreker, dat SchoorI ook een papiermolen was rijk geweest, die gestaan heeft aan de Colversiebeek CKolfjesbeek) en die voor f150.000 aan papier naar Spanje leverde. Van dit papier had de spreker eenige stuks in bezit, die door de aanwe zigen bezichtigd konden worden. Ook kwam natuurlijk de Schoorlsche molen ter sprake, vroeger eigendom van de gemeente, later par ticulier eigendom en die nu weer het eigendom var. de gemeente SchoorI zal worden en daardoor nog lange jaren het landschap van SchoorI zal sieren. Daarna liet de spreker nog aan de hand van een teekening zien, hoe SchoorI er een honderd jaar ge leden uitzag en wees de verschillende plaatsen aan waar de voornaamste huizen in die dagen stonden en ook het hutje van,Teun de Jager, bekend uit de „Camera obscura" van Hildebrand, kwam ter sprake. Met een opwekking om SchoorI voor het nageslacht te bewaren, zoo als het voorgeslacht het voor ons bewaard heeft, besloot de spreker zijn zeer interes sante lezing. Do aanwezigen sloten zich met een hartelijk ap plaus aan bij de woorden van dank, die de voorzitter tot den heer Schermer richtte. Stof Kolen Asch RooK In Uw woonvertreKKen In een goed ingericht huis behoort een Wij instalieeren EIK systeem of gewenschte uitvoering W TTECHN. BUR. ALKMAAR. Tel. 2197-3897 HONDERDEN REFERENTIES GETRACHT EEN INGEZETENE TOT AFGIFTE VAN GELD TE DWINGEN. Daders gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegden. WARMENHUIZENt Een gebeurtenis heeft zich hier afgespeeld, wat aan Oss doet denken. Het was omstreeks half September, toen een ingezetene uit Warmenhuizen een anonieme brief kreeg toegestuurd, poststempel Alkmaar, waarin het volgende stond ver meld: In dit schrijven werd adressant beschuldigd en verweten niet nader te noemen handelin gen te hebben gepleegd met een minderjarig meisje uit onze gemeente. Hij werd nu voor de keus gesteld, zijn goeden naam en eer be houden, of, wanneer hij niet aan de volgende gestelde eisch voldeed, zouden zij het schan daal aan ouders en familie kenbaar maken. De gestelde eisch was n.1. dat beschuldigde moest zorgen dat op 22 September voor drie uur 's middags, bij de grenspaal Warmenhui zen—Koedijk een sigarettendoosje met f200.— inhoud was gedeponeerd. De politie is onmid dellijk hiermede in kennis gesteld. Op dezen vastgeselden datum is in de omgeving van be doelden grenspaal geposteerd, doch zonder resultaat. Na dien tijd is niets meer gehoord. De politie hield natuurlijk evengoed een wakend oog en adressant werd strikte geheimhouding verdocht en zoo gauw hij weer iets vernam, onmiddellijk dit aan de politie kenbaar te maken. Begin November evenwel werd wederom een der- Wij moeten onzen fotograaf zeer zeker wat ongeloo vig hebben aangekeken, toen hij ons bovenstaande foto bracht met de mededeeling, dat hij deze zoo juist in de Wieringermeer „genomen" had op het bedrijf van den heer Zuidema, aan den Molenweg bij Slootdorp. We staan anders tegenwoordig over niet veel din gen meer verbaasd. Dat we met Kerstmis versche spinazie eten en bijna het geheele jaar door aard beien en radijsjes, vinden we al niet eens vreemd meer. Alleen boerekool in de hondsdagen, dat heb ben we nog niet gehad. Het zou misschien ook niet veel succes hebben, ofschoon als het bij de menschen tegenwoordig maar anders is dan anders, dan zijn ze al enthousiast. De wereld staat nu een maal op z'n kop. Maar nu het lammetje hierboven, uit de Wierin germeer. Dat is, om zoo te zeggen, ook knap vóór z'n tijd. Het had nog een zusje ook, maar dat scheen het zeldzame mooie herfstweer van den laatsten tijd niet te kunnen verdragen en heeft reeds na twee dagen het aardsche bestaan voor de eeuwigheid verwisseld. Het levende „wonder" is echter een en al dartelheid, zooals het een jong lammetje betaamt, en springt den ganschen dag om z'n zwarte mama heen. *t Is niet om te gelooven. Een foto, die we anders altijd elk jaar in het begin van Januari ontvangen en dan stipt als de eerste voorboden van de nade rende lentek worden gelanceerd. Begin Januari weet U! Maar ook deze traditie schijnt verbroken te zul len worden, tenminste als het schaap in de Wierin germeer navolgsters zal krijgen. Of zou het misschien het Zwarte schaap in de familie zijn?, Bij Kon. Besluit ls met ingang van 15 November tot burgemeester- van Texel benoemd de heer Mr. A. F. Kamp, Secretaris van de afd. Algemeen Be stuur der Wieringermeer, te Middenmeer woon achtig. BURGEMEESTER KAMP. Mr. Kamp is te Roozendaal (N.B.) geboren 19 April 1905. Na het lager onderwijs heeft hij het Gymnasium gevolgd en vervolgens vanaf 1925 te Leiden gestu deerd. Eerst in theologie, daarna in rechten. Ijl 1931 slaagde de heer Kamp voor Meester in de Rechten. Toen trok hem blijkbaar de journalistiek, want Mr. Kamp werd aan het Handelsblad verbonden voor de rubriek Buitenland. Deze werkkring duurde echter maar 4 maanden en kreeg Mr. Kamp 'n emplooi bij de Wieringermeer- directie en wel als Secretaris van de afdeeling Al gemeen Bestuur. Alkmaar was eerst zijn standplaats, maar vanaf Mei 1933 Middenmeer. Daar heeft Mr. Kamp zich in het besturen eener ge meente en wat daaraan vast zit kunnen bekwamen, met burgemeester Peters van Medemblik als zijn di recte chef. Bedriegen de voorteekenen niet, dan krijgt Texel een energieke burgemeester. naar Uw keuze en bierbij een SMAAKVOLLE DAS koopt U ten slotte toch bij IJMUIDEN. SCHAGEN. ■lll—irP'1 gelijk schrijven door hem ontvangen van denzelfden inhoud; met vermelding dat hij in gebreke was ge bleven en nu moest zorgen dat op 5 November voor 9.50 uur 's avonds in de bocht aan den Westfrieschen- dijk tusschen perceel Q. Jonker en wed. P. Prins, on der een steen een cigarettendoosje met f500.inhoud te deponeeren. De heeren waren dus opgeslagen. Onmiddellijk is bedoeld schrijven de politie ter hand gesteld en hebben zij zich op dezen bewusten avond vermomd en verdekt in die omgeving opgesteld. Na lang wachten werd in den onderdijk onraad bespeurd en werden twee gestalten waargenomen. De brigadier-titulair der rijksveldwacht. Leegwater achtte het oogenblik gekomen om in te grijpen en sommeerde tot halt houden, waaraan zij gehoor ga ven. Met de alarmfluit werd collega Brandsen ge waarschuwd en ging men tot arrestatie over. Beide personen zijn onder politie-geleide naar Warmenhui zen getransporteerd en na een poos opgesloten te zijn, hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Het bleken te zijn een zekere K. v. d. W. en C. W., bei den woonachtig te Krabbendam. Zij verklaarden al langen tijd'met het plan te hebben rondgeloopen, om naar het buitenland (Amerika) te vertrekken, hier voor ontbrak het reisgeld en hadden zij dezen list be dacht. Verder zouden zij ansichtkaarten van de Alk- maarsche kaasmarkt en van Monnikendam koopen; die volgens hen in het buitenland zeer gewild zijn en dezen daar te verkoopen om in hun onderhoud te voorzien. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan en bedoelde heeren zullen inplaats van naar het bui tenland, wel niet verder komen dan Alkmaar, om daar een sigarettendoosje met inhoud van den Offi cier in ontvangst te nemen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9