Is de Abessijnscbe regen een gevolg van zonnevlekken Financiën van ENGELSCH VRACHTSCHIP BRAK IN TWEEEN. Jeugdige fietsendieven. „HENGEL, GEAASD MET VISCH". Belangrijke visscherijkwestie opgelost OSSCHE BEKENTENISSEN. Noord=Holland. Goed financieel beheer. NATUURCATASTROPHEN VERWACHTI Volgens een mededeeling van de sterre nacht te Treptow is sinds ecnige dagen een zonnevlek zichtbaar geworden. Met electro-magnetische storingen moet reke ning worden gehouden. Voor de tweede maal in dit jaar melden de sterre- wachten zonnevlekken, lleeds in Februari werd een groote vlekvorming op de lichtende zonneschijf geob serveerd. Uit het met betrekkelijke regelmatigheid gelijktijdig optredende verschijnsel, dat stormen, overstroomingen etc. steeds kan voorkomen, wan neer zonnevlekken worden opgemerkt, heeft men de conclusie van een kosmische samenhang getrokken. Wat zijn zonnevlekken eigenlijk? Oorspronkelijk liicld men deze donkere vlakken op de zon voor slak- kenvorming op de vloeibare oppervlakte van de zon. Kerst in 1771 bewees Schülen, dat deze vlekken niets anders waren dan reusachtige trechters, die door geweldige cyclonen in den gasmantel van de zon waren gevormd. Door een verder onderzoek heeft men kunnen vaststellen, dat deze trechters, die van de aarde uit gezien donkere vlekken schijnen, niet onregelmatig, maar periodiek optreden, weer verflau wen en geheel verdwijnen. De eerste, die zich mot do observatie van het periodieke optreden van deze vlekken bezighield, was de Duitsche geleerde Schwa- he uit Dessau, die hierover in 1843 een opstel publi ceerde. Uit het onderzoek van Schwabe bleek dat de zonnevlekken zich in een tijdsverloop van vier jaren vormen, daarna zeven jaren gestadig afnemen, fot- dat zij geheel verdwenen zijn, om zich daarna weer in een tijd van vier jaren te vormen. Deze U-jarige periodiciteit van de zonnevlekken, waarmede een overeenkomstig vermeerderen of ver minderen der natuurcatastrophen op onze aarde verbonden is, zou er op wijzen, dat wij ons sinds het begin van het jaar 1935 weer in een opstijgende lijn der zonnevlekken bevinden. Dientengevolge zou met een grooter aantal natuurcatastrophen gerekend moeten worden. De wetenschap wijst weliswaar een causaal verband van de hand, maar bij alle geboden voorzichtigheid bij het opstellen van een hypothese kan toch niet ontkend worden, dat aanhoudende re gens, overstroomingen enz. van ongewonen omvang, het meest voorkomen in de periode, dat de zonne vlekken wassen. Gedurende de laatste zonnevlekpe riode kwamen er op de geheele wereld wolkbreuken, cyclonen, ongewoon hevige onweders, aardbevingen, enz. voor. Wanneer het dit jaar, in afwijking met alle opgedane ervaringen, in Abessynië blijft rege nen, en wel in een tijd, die anders volkomen droog is. terwijl tegelijker!ijd een nieuwe zonnevlek op duikt, is dit samenvallen te in het oogloopend om het zonder meer voorbij te zien. Daarentegen moet men in ieder geval met electro-magnetische storin gen rekening houden, want tot nog toe ging met ieder optreden van zonnevlekken afwijkingen van de magneetnaald samen. Verder zijn aan beide po len sterke lichtverschijnselen opgemerkt. (V.P.B. - Nadruk verboden.) Vijf en vijftig schipbreukelingen op een rots in zee, wachtend op hulp. Reuter seint uit Manilla: Het Britsclie vrachtschip „Silverhazel" met 45 man bemanning en 10 passagiers aan boord, is op dc rotsen van de beruchte straat San Bcrnardino gestrand. Het schip brak in tweeën en zonk. De pas sagiers en bemanning wisten zich op een rots in veiligheid te brengen. Verscheidene Amerikaansche en Japansche schepen zijn toegesneld, om hulp te verleenen, doch door den sterken stroom was het tot dus ver onmogelijk, dc schipbreukelingen aan boord te nemen. Er bestaat echter geen di- recht gevaar voor hen. Omtrent de stranding van het 5302 tón metende s.s. „Silverhazel" wordt nader gemeld, dat zich 55 passagiers aan boord bevonden. Dertig opvarenden zijn op de rotsen gezien. De ove rigen zouden zich nog op het voorschip bevinden, dat in tegenstelling met het achterschip, nog niet gezonken is. Reddingsbooten kunnen het schip nog steeds niet bereiken. Nader uit Manilla: Dc reddingsbooten van dc te hulp gesnelde schepen hebben de „Silverhazel" in ver hand met de woeste zee nog steeds niet kunnen be reiken. De kapitein van het gestrande schip heeft difmd- loos medegedeeld, dat er voldoende levensmiddelen aan boord zijn. Volgens de laatste berichten ziin de opvarenden van tle „Silverhazel" allen in veiligheid oo een rots. Zij kunnen evenwel op het moment niet uit hun be narde positie worden verlost. De „Silverhazel" is in 1927 gebouwd. Het schip mat 5302 bruto-registerton en was, in dienst van de Silver Java Pacific Line, op 18 OctoSer j.1. uit San Fran- cisco vertrokken met bestemming naar Calcutta, via Batavia. Twee uit Beverwijk afkomstig. De politie van het bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam, heeft twee jongens, resp. 14 en 15 jaar oud, aangehouden, die dc ouderlijke woning te Be verwijk den rug hadden toegekeerd en naar Amster dam waren gekomen, alwaar een van hun eerste da den bestond uit. het stelen van een fiets. In verband met hun jeugdigen leeftijd zijn zij aan hun ouders teruggegeven. Aan hetzelfde bureau zijn in arrest gesteld een 18-jarige en een 19-jarige jongen, die werden aange houden toen zij in de Foeliestraat bij de Prins Hen drikkade een fiets uit elkander haalden, welke zij bij onderzoek in Amsterdam-Zuid bleken te hebben gesto len. VLIEGONGEVAL IN AMERIKA MET 4 DOODEN. Pontotoc, (Missouri): Een vliegtuig, bestuurd door den broeder van den romancier William Faulk- ner, Dean Faulkner, stortte nabij deze stad neer, door dat een der vleugels van het toestel afbrak. De vier inzittenden kwamen om. WAT ER ONDERë VERSTAAN MOET WORDEN. UITSPRAAK IN HOOGSTE INSTANTIE. Een kwestie, die de gemoederen der vis- schers sinds vele jaren in beroering heeft gehouden: n.1. de vraag, wat moet worden verstaan onder een „hengel, geaasd met visch", is thans door een uitspraak in hoogste instantie tot oplossing gekomen. Aan L. v. d. B. was ten laste gelegd, dat hij in de gemeente Jisp een hengel, geaasd met visch, te water heeft gehad in het Noord-Hollandsch ka naal, zonder een vischacte te hebben, van welk water een ander de rechthebbende op het visch- recht was. Zoowel de kantonrechter te Zaandam als in hooger beroep de rechtbank te Haarlem achtten de feiten niet strafbaar, op grond dat hier doode en geen levende visch was gebezigd. Overwogen werd, dat uit de geschiedenis van de totstandkoming der huidige Visscherijwet niet blijkt, dat ter bescher ming van de snoek, bedoeld werd, den z.g. snoek hengel van het begrip hengel uit te sluiten, dat ter bereiking van dit doel werd bepaald, dat onder 't begrip hengel niet mede werd begrepen: hengel, geaasd met visch; dat naar van algemeene bekendheid is, dat de hengel, waarmede op snoek wordt gevischt, behoort te zijn geaasd met levende visch, een hengel ge aasd met stukjes visch niet is te beschouwen als een snoekhengel en de wetgever dus niet kan heb ben bedoeld een aldus geaasden hengel als hengel, geaasd met visch buiten het begrip .hengel" te brengen. Van dit ontslag van rechtsvervolging had de Of ficier van Justitie te Haarlem cassatie aangetee- kend. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat het begrip „visch" in de Visscherijwet geen vastomlijn de be teekenis heeft en in de verschillende artikelen nu eens wordt gebruikt voor levende, dan weer voor dood visch, en somtijds ook voor stukken visch; dat derhalve ter vaststelling van de beteekenis van het begrip „visch" in een bepaald artikel tel kens moet worden nagegaan, wat de bedoeling van de wet is met het gebruik van dit woord, daar ter plaatse; dat uit de geschiedenis der wet blijkt, dat men het visschen met gewonen hengel in het algemeen wilde vrijlaten, tenzij 't gold met dien hengel snoek te vangen, daar men den snoekstand wilde be schermen, hetgeen eenerzij ds overeenkwam met de wenschen van de beroepsvisschers, anderzijds van de zijde der hengelaarsvereeniging, als wenschelijk werd erkend. De Hooge Raad is verder van oordeel, dat dui delijk blijkt, dat de wetgever met een „hengel, ge aasd met visch" bedoelt den z.g. snoekhengel; dat verder uit het feit, dat, naar de rechtbank heeft beslist, het van algemeene bekendheid is, dat de snoekhengel is een hengel, geaasd met levende visch, voortvloeit dat onder visch hier moet wor den verstaan levende visch. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het cas satieberoep verworpen. Ook verder Brabant wordt van misdadige elementen gezuiverd. De Justitie te 's-Hertogcnhosch gaat maar steeds voort, niet alleen Oss doch ook verder Brabant van misdadige elementen te zuiveren. De activiteit van de Ossche misdadigers heeft zich n.1. niet alleen beperkt tot Oss en omgeving, doch meer en meer blijkt uit het onderzoek, dat zij hun werkzaamheden ook tot in de verste uithoeken van Noord-Brabant hebben uitgevoerd. Uit het onderzoek dat mr. Dubois, rfficicr van justi tie tc 's-Hcrtogenbosch heeft doen instellen, betreffen de de criminaliteit, welke in dc jaren 1929 tot 1932 te Eindhoven en omstreken voorkwam, is thans geble- Op lagere belastingen aangedrongen. In het afdeelingsverslag van de Prov. Staten van Noord-Holland omtrent de begrooting van 1936 wordt opgemerkt, dat aan de Staten een begrooting is voorgelegd, die om te sluiten niet gebaseerd be hoefde te worden op de gegevens der rijksadmini stratie ten opzichte van de belastingopbrengst, maar op een lagere raming, hetgeen getuigde van goed financieel beheer. Gaarne zou men gespecificeerd zien. van welken invloed de salarisverlaging geweest is zoowel op do proivnciale begrooting als zoodanig, als op die van elk der prov. gestichten en bedrijven afzon derlijk. Onder verwijzing naar het aanzienlijke batige sal do van den dienst 1933, werd gevraagd of Ged. Sta ten niet den tijd gekomen aclrtcn om tot belasting verlaging over te gaan. Deze gedachte werd ander zijds bestreden op grond van de overweging, dat bij vermindering der prov. inkomsten de provincie niet meer in staat zal zijn op sociaal terrein op te tre den, zooals zij thans doet. De hoop werd uitgesproken, dat. zoodra hot eenigszins mogelijk zou zijn, eenig herstel van vele subsidies zou kunnen worden ingeluid. Werkverruiming. Ten aanzien van de werkverruiming was men van oordeel, dat veel meer kon worden gedaan en dat Ged Staten met concrete voorstellen moesten komen, bv tot verbetering der tertiaire wegen en de verdediging van de Noordhollandsche kust tegen de zee. Men wees op de hoogst gevaarlijke gevolgen van de voortwoekering van de N.S R„ welke beweging zich bïi voorkeur werr»t op de slaehtorfers van de crisis en de ontwortelden in landbouw, tuinbouw en visseherii. Enkele leden misten bii Ged Staten het streven om tot verlaging van bepaalde uitgaven te komen. ken dat ook hier Ossenaren aan het werk geweest zijn. Een oud^Ossenaar, zekere v. H., bijgenaamd de Mulder, die in de strafgevangenis te Amsterdam ver bleef, is voor dit. onderzoek aan het huis van be waring tc 's-Hertogenbosch overgebracht. Hij heeft voor rnr. Dubois zijn hart uitgestort en verklaard, dat hij zich gedurende een aantal jaren heeft schul dig gemaakt aan meer dan 25 inbraken en diefstallen. Deze bekentenis heeft opnieuw licht gebracht in een serie duistere misdrijven, die tot dusver onop gehelderd waren gebleven. De Mulder had zich ver zekerd van een aantal medewerkers, die voor niets terugdeinsden, o.a. van Peer de B., de vader van de Ossche misdadigers, P. de Iv., een inbreker van pro fessie, en H. bijgenaamd de Saai, eveneens uit Oss, die hem bij zijn diverse operatics assisteerden. Verscheidene duizenden guldens werden door deze bende in de wacht gesleept. K, die thans in de straf gevangenis is opgesloten voor acht jaar, zal nog nader hieromtrent aan den tand worden gevoeld. Vanzelf sprekend ontkennen èn P. de B. èn de S. iets met de zaak uitstaande te hebben. De onlangs als verdacht van brandstichting gear- resteerde S. de B., echtgenoote van P. de B., die in dertijd tc Eindhoven ongeoorloofde betrekkingen met een misdadiger uit Oss onderhield, werd ernstig ver dacht, dat zij bovengenoemde mannen inlichtingen heeft verschaft, die de inbraken mogelijk maakten. Ook zij zal zich hiervoor te verantwoorden hebben. Voorts werd nog licht gebracht in een overval te Zeelt- Veldhoven in 1933. In een nacht werden twee bejaarde mcnschen in hun woning overvallen. Zij boden krachtig weer stand en liepen ernstige verwondingen op. Door dat de uitkijk onraad bespeurde moesten de indringers hals over kop vluchten. Thans hebben in het huis van bewaring twee van deze mannen, n.1. de L. en J. v. B. uit Oss bekend zich met de Saai aan dit mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek duurt voort. Tapverbod te Oss blijft gehandhaafd op sommige feestdagen. Indertijd heeft de gemeenteraad van Oss wegens de vele misdrijven een verordening vastgesteld, waarbij op Nieuwjaarsdag en kermisdagen, verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, Vastenavond, Oude jaarsdag en andere feestdagen het verboden was ster ken drank per maat of per glas te verkoopen. De afdceling Oss van den R. K. Bond van Hotel-, Caféhouders en Restaurateurs „St. Joseph" heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gericht met het verzoek het tapverbod in te trekken. In een prae-advies deelden B. en VV. mede, dat de criminaliteit nog niet voldoende is afgenomen om op heffing van het tapverbod te rechtvaardigen. De raad heeft gisteravond besloten het verzoek af te wijzen. t de OMGEVING Z IJ P E SCHAGERBRUG. Maandagavond werd in het lokaal van den heer Van der Poll een algemeene vergadering gehouden van de afd. Schagerbrug van den Bond voor Staatspensionneering. Aanwezig slechts 9 leden. Het voorzitterschap werd waargenomen door mej. Krul, die het overlijden van de voorzitter der afd., den heer Van Loenen, memoreerde. De heer Van Loenen wordt in ons dorpsleven zeer gemist, en spreekster wil op deze plaats danken voor hetgeen Van Loenen voor de afdeeling heeft gedaan. Hierna verheffen allen zich een oogenblik van hun zetels. Door mej. Krul wordt vervolgens een uitvoerig verslag uitgebracht van de in Schagen gehouden federatievergadering. Mededeeling wordt gedaan van de pogingen, die zullen worden aangewend om ten aanzien van de propaganda-voering van taktiek te veranderen, t.w. bij verkiezing van de volksver tegenwoordiging te stemmen op de partijen, die een premievrij staatspensioen voorstaan. Algemeen kan de vergadering hiermee instemmen. Het 25-jarig bestaan van de Federatie zal worden herdacht door het houden van een propaganda- avond te Schagen. Van den heer W. J. van Loenen is een dankbetui ging ingekomen voor de belangstelling en het aan geboden bloemstuk bij de begrafenis van wijlen zijn vader. In dit verband werd o.a. gewezen op de bedragen aan jaarwedden van de ambtenaren en bedienden bij do provinciale griffie, waar de*raming voor 1935 en 1936 f 290.000 bedraagt. Met de verlaging van de presentiegelden voor le den van de Prov. Staten en van de vacatiegelden voor de leden van de commissies van bestuur der prov. ziekenhuizen en van den Raad van Toezicht op de prov. bedrijven, kon men zich vereenigen. Het voorstel tot aankoop van een complex gron den, groot rond 243 hagelegen ten Zuiden van den Rijksstraatweg Amsterdam-Haarlem, teneinde, door droogmaking cn ontginning daarvan een belang rijke gelegenheid tot werkverruiming in het leven te roepen, vond algemeenen bijval. Enkele leden stelden met aandrang de vraag of het niet tijd werd, dat naast de Ontginningsmaatij. de part'culiere on dernemer weer zou worden ingeschakeld. Wat den aankoop van de terreinen bij Halfweg, toebehoorende aan de Veenderij-Mij., „de Eendracht" betreft, achtten deze leden den prijs van f900 per ha. veel te hoog. Indien men bij dezen prijs nog optelt wat* er besteed moet worden om eindelijk bouwgrond te verkrijgen, dan was het duidelijk, dat de gronden veel te duur zouden worden aangeschaft, inzonderheid ook, waar nog 93 ha. gedurende 6 jaar in exploitatie blijven bij de tegenwoordige eige naresse. Tuinbouw-export naar het Noorden. Gevraagd werd of het niet op den weg der pro vincie zou liggen, in overeenstemming met het rap- port-Minderhoud, de exportmogelijkheid van tuin bouwproducten naar de Scandinavische landen en Finland te versterken en tevens om bij de regeering aan te dringen, dat bij de clearingregelingen ten volle met de tuinbouwbelangen rekening worde ge houden. Anderen achtten het noodzakelijk, dat de bestaande schuldenlast herleid zou worden in over eenstemming met de gedaalde waarden en met re delijke bedriifsmogelijkheden Deze schuldherleiding kan taak zijn van plaatselijke instanties of land bouworganisatie. In zeer vele gevallen zal dan blij ken, dat tusschen schuldeischer en schuldenaar overeenstemming kan worden bereikt omtrent ver deeling van de aflossing over een aantal jaren en omtrent afschrijving van fictieve posten, welke als gevolg van de waardevermindering der bcleeningsobjecten, thans in geen verhouding meer staan tot de randwaarde. Een garantiefonds zou dan moeten worden gesticht door provincie of 'onl regeering om de termiinaccepten door de cre diteuren te doen aanvaarden Een dergeliik garan tiefonds zou verbonden kunnen ziin aan een op te richten Industriebank met een afdeeling landbouw. (Alg. Hsbl.) Bij de hierna volgende bestuursverkiezing worden tot bestuursleden gekozen de dames Krul en Veeter- Bak, en de hoeren J. Stins, Jb. Zeeman Dz., en W. L. Correlje, die de benoeming aannemen. Besloten wordt dezen winter een propaganda-avond te Schagerbrug te houden. Het programma zal nader door het bestuur worden uitgewerkt, waartoe mach tiging wordt verleend. Vervolgens wordt de vraag besproken oui tot een betere ledenwerving te geraken. Nadait bij de rondvraag nog enkele zaken werden besproken volgde sluiting onder dankzegging voor de aangename besprekingen. In een hierna volgende bestuursvergadering wer den benoemd tot voorzitster van de afdeeling: Mej. Krul, tot secretaris de heer Jb. Stins en tot penning meester de heer Jb. Zeeman Dz. ST. MAARTENSBRUG. In de gehouden bestuursvergadering van Nut en Genoegen alhier werd besloten voor de eerstvolgcn- den nutsavond te laten optreden het tooneelgezel- schap „De Maskerspelers" van Bergen. Waar dit gezelschap hier herhaalde malen succesvolle uitvoe ringen gaf, zullen velen dit bericht met genoegen vernemen. Het voornemen bestaat om ook voor den tweeden nutsavond een gunstig bekend staande too- neelvereeniging te vragen. Het spreekt vanzelf dat hiervoor heel wat kosten worden gemaakt en daar om wordt het bestuur genoodzaakt naar middelen uit te zien om deze kosten zooveel mogelijk te dek ken. Tot dusver had ieder lid het recht op 2 intro- ductiekaarten, waarvoor dan 6 personen 2 nutsavon- den konden bijwonen. Dc kosten van het lidmaat- schap bedragen f 1, dat is dus voor ieder persoon 17 cent ongeveer. Dit bedrag, een ieder zal het begrij pen, is natuurlijk niet voldoende om de kosten te dekken, en daarorp heeft het bestuur gemeend in- plaats van 2 voorlaan 1 introductiekaart te verstrek ken. Gehoopt wordt, dat het ledental door deze maat regel zal stijgen. Voegen we hier nog bij de out- vangsten voortvloeiende uit een verplicht program ma, dan hoopt het bestuur de kosten voor dergelijke nutsavonden zooveel mogelijk tc kunnen bestrijden. Op de eerstvolgende algemeene vergadering die per advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt, zal een en ander besproken worden. W 7 E R7 NG E N Non-stop-uitvoering der Gymnastiek- vereeniging. Schitterend werk van Mei. G. Snooij, kampioene Noord-HolL Noorderkwartier. Zondagavond j.1. hield de Gijmnastiekvereeniging „Wieringen" een non-stop-uitvoering bij den heer S. Halfweeg. Een groot aantal personen was aan wezig. Te ruim 8 uur opende de heer Pennekamp (de leider) de uitvoering. Spr. drukt zijn dankbaar heid uit over de groote opkomst, zeker een teeken dat men iets voelt voor de gymnastiekvereeniging. Met deze korte woorden verklaarde spr. de uitvoe ring voor geopend. Voor de pauze hadden we den heer J. Bosker Jz. als conferencier; deze heer kweet zich op de hem eigene wijze bijzonder van zijn taak. We laten hier even de nummers volgen. Vrije oefeningen door Meisjes III. Dans door Meisjes n. Optreden van mevr. KroonBlaauboer, welke met een mooie stem voor ons zong: „Het lied dat mijn moeder zong". Brug door Meisjes II. Vrije oefeningen door mej. G. Kuut. Deze waren in één woord af. Dit ge tuigde toch zeker ook wel de doodsche stilte en het geweldig applaus. Paard door Meisjes I. Optreden van den heer M. Kooij Sz. deze heer zong voor ons twee liedjes: „In naam van Oranje" en „Rlijnwerkerslied". Dit viel zeker in den smaak, afgaande op het applaus. Brug door Dames II. Vrije oefeningen door mej. T. de Wit. Hier was er wel zoo'n applaus, dat er verschei dene keeren .gehaald moest worden. Het was dan. ook schitterend. Knotsoefeningen door Meisjes L Mevr. KroonBlaauboer zingt weer voor ons het liedje „Het stille geluk" (applaus). Vrije oefeningen door Dames. Na deze oefeningen had een korte pattze plaats. Dan krijgen we: Paard door Dames n. Bru£ Meisjes I. Dans door dames, uitgevoerd op de marsch „Ko ning Voetbal". M. Kooij trad hierna weder op met het liedje ,Daar bij die molen". Het refrein werd door allen meegezongen. Vervolgens Paard door Dames I. De dames A. Dekker, B. Ruitenburg, J. Idema en S. Lont komen hierna met een aardig liedje: „Het sportlied". Dit nummer was ook zeer mooi. Dan vermeldt het programma Vrije oefenin gen door mej. G. Snooij, onze kampioene van Noord Hollands Noorderkwartier. Als het gordijn vaneen gaat, breekt er al dade lijk een daverend applaus los. Tijdens de oefening was het doodstil in de zaal. De toeren waren dan cok adembenemend, ze waren zooals we dat gewoon zijn van Geertje, ze waren af. Als de oefening ten einde is, een daverend, spon taan applaus. Dit was ook zeker verdiend. Vervolgens Brug door Dames I. En dan zien we Geertje weer, thans echter op de hooge brug; deze oefening was ook fijn, hier toonde ze bijzonder haar spierkracht in de armen. Als de oefening ten einde is, wederom een donderend applaus. Heirna Bondsoefeningen 1936, uitgevoerd op de K. L.M.-marsch. Dit nummer had zeker bijval bij het publiek, evenals de volgende twee. Dans door Da mes I. En het slotnummer een voordracht: „Wel strijden, maar voor eer en deugd", auteur de heer M. J. Bosker, muziek van den heer P. Bruul. Dit was werkelijk een mooie voordracht en een waardig slot. Na de pauze functionneerde M. Kooij Sz. als conferencier. Aan het einde van het programma gekomen, dankt dé heer Pennekamp aan allen, welke medewerking verleenden tot het welslagen van dezen avond, aan de aanwezigen voor hun aanwezigheid en sloot de uitvoering. Tot stijving der kas werd nog een kleine verlo ting géhouden. Een gezellig bal besloot deze zoo goed geslaagde uitvoering. DEN OEVER. Uitvoering Mandolinievereeniging „Oost Wieringen." De heer S. Bruul heeft na een welkom, uitgespro ken door den heer V. Bakker Dz., voor een goed bezette concertzaal Zondagavond als directeur van „Oost Wieringen", een wel verzorgd mandolinepro gramma uitgevoerd, waarmede veel succes werd ge oogst. Speciaal no. 5 van het uit 5 nummers be staande programma ondervond grooten bijval. De uitvoering verried serieuze studie, welke onder lei ding van den heer Bruul nog steeds in uitstekende handen blijkt te verkeeren. In het tweede gedeelte van den avond brachten dc heeren Daan Pool en Tommy Bonman enkele uren kleinkunst, een vrij zwaar beladen programma waarvan door de aanwe zigen niettemin hoor- en zichtbaar zeer werd geno ten. Wij noemen de beroemde „Hutspot" een door beide heeren afwisselend uitgevoerd non-stop-varicté nummer, hetwelk alleen reeds 5 kwartier in beslag nam. Deze „hutspot" werd voorafgegaan en gevolgd door enkele liedjes w.o. „Het cadeau van Nelleke" en „O. K. van Daan „Ik wil trouwen gaan", ..On echte kindertjes" en „Speelgoed" van Tommy. Daan besloot met een zeer geestigen voordracht, getiteld „De Kalfjesteekcnaar". Ook zijn slottoespraak oogstr te groot succes. Beide hard werkende artisten, die als steeds hun suprematie meer in het komische genre dan in het dramatische bezitten, hebben in het welslagen van den avond een groot aandeel gehad. Een bal volgde op de eerst te middernacht geëindigde uitvoering.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2