Het Plan-Zeeman A. de Ridder De MICA 1935 DOUWE ECBERTS Dinsdag 12 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. @849 m 11 De gestrande schepen bij Egmond. De moordaanslag; op minister-president Wang Tsjing Wei. HET ONGEVAL VOOR DE IERSCHE KUST Nederlandsch schip aan gevaar ontkomen. Eind November uitslag puzzle-wedstrïjd. fcchfc FRIESCHE HEEREN BAAI ANNO 1753 Gisterochtend overleed in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, de heer A. de Ridder, in leven Secreta ris van de gemeente \Vinkel. De heer De Ridder deed op 2 Mei 1907 zijn intrede ïn Winkel, als opvolger van den overleden secretaris, den heer J. Knecht en legde op 5 Mei d.a.v. in han den van wijlen Burgemeester Koomen de vereischte eeden af. Ruim 28 Jaar heeft de heer De Ridder dus zijn be- ïanigrijke functie in Winkel vervuld. Maar de overledene heeft zich allerminst tot zijn (ambtelijke bezigheden bepaald. Hij zag daarnaast [nog kans een belangrijke plaats in het openbare le- [ven in te nemen en heeft zijn ruime blik en groote gaven steeds dienstbaar gemaakt aan de gemeen schap. Wijlen Secretaris De Ridder in zijn werkkamer. De h^er De Ridder werd 21 Sept. 1878 geboren te Veere in Zeeland, waar hij zijn jeugd heeft doorge bracht. Aanvankelijk zou hij de militaire loopbaan hebben gekozen, doch 'n ongeluk maakte hem onge schikt voor den dienst. Toen koos hij de gemeente-ad ministratie en teruggekeerd naar zijn geboorteplaats, werd hij aldaar op de gemeente-secretarie als volon tair geplaatst. Na 2 jaar werd hij in Velsen tot klerk benoemd, om 4 jaar later als adjunct-commies deze standplaats te verlaten. Reeds twee jaar na zijn aanstelling op de secretarie te Velsen, had de heer De Ridder zijn diploma als gemeente-secretaris behaald, dus ofschoon wat laat begonnen, had hij door zijn ijver zich toch spoedig een belangrijke plaats in de rijen der gemeente-ambtena ren verworven. Zijn groote werkkracht en levendige belangstelling voor allerlei maatschappelijke en sociale vraagstuk ken deden hem aldra een vooraanstaande positie ver overen in zijn vakorganisaties en in tal van corpo raties. Hiervan was hij niet zelden een van de oprich ters tevens en dan denken wij allereerst aan de On- derafdeeling Noordholland van den Bond van ge meente-ambtenaren, die mede door hem in het leven werd geroepen. Van deze onderafdeeling werd de heer De Ridder secretaris, welke functie hij vanaf de oprichting bekleedde en ook nu nog bekleedde bij de later ontstane Vereeniging van burgemees ters en secretarissen in het-kanton Schagen. Bij deze vereeniging waren eerst alleen burgemeesters aan gesloten, doch later werden er ook de secretarissen in opgenomen. Doch niet alleen deze vakvereenigingen, ook de I Vereenigingen, binnen zijn eigen gemeente vonden bij den heer De Ridder een open oog voor hun be langen. Bij de meeste plaatselijke vereenigingen be kleedde hij .een. belangrijke bestuursfunctie of heeft die bekleed. Natuurlijk verrichtte hij vele van de ze functies pro dco en waren er zelfs wel bij, die hem eerder geld kostten dan dat hij voor zijn on- vermoeiden arbeid vergoeding kreeg. Dit moest na tuurlijk wel ontstaan, doordat nooit de eerste vraag was: wat verdien ik er aan, doch: is het belang van de gemeente er mee gediend? Toch is het begrijpelijk, dat waar de bestaansvoor- waarden, vooral in dien tijd niet bijzonder voordee- i lig waren, de heer De Ridder tevens uitzag naar ge- I legenheid om die op hooger peil te brengen. Deze I gelegenheid werd hem geboden bij de waterschap- pen en wij zien hem weldra benoemd als secr.-penn. j in verschillende polderbesturen, zooals de Ooster- i polder, Nederlandspolder, Laaglands- en Oostcr- landspoldcr en Kerkerijdje. Ook op kerkelijk gebied bewoog de heer De. Ridder zich en trad hij op als secretaris van de Kerkvoogdij en secretaris van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. .De overledene was al die jaren ambtenaar van den Burgerlijken Stand, terwijl hij ook agent was van de Arbeidsbemiddeling. ,Op 2 Mei 1932, den dag waarop hij 25 jaar secreta ris was, werd dezen zoo verdienstelijken ambte- naar door zijn gemeentebestuur en gemeente een grootsche hulde gebracht. In een gevoelvolle rede vertolkte de toenmalige burgemeester Koster in een j speciaal voor de huldiging belegde raadsvergadering, 'de groote waardeering, die allen gevoelden voor de groote werkkracht, van den thans overledene. Tal j van andere sprekers grepen toen eveneens de gele- «endheid aan om den jubilaris hulde te brengen voor de door hem in vele functies verrichte arbeid. Ook tusschen de Schager Courant en de thans ont slapene bestond een hechte vriendschapsband. Al die jaren is de heer De Ridder correspondent van de Schager geweest en de wijze waarop hij deze moei lijke taak vervulde, was boven alle lof verheven. Zijn accuratesse, stiptheid en vlugge berichtgeving waren op ons redactiebureau spreekwoordelijk en met groote weemoed herdenken wij dan ook op deze plaats de belangrijke diensten die de overledene ons in den loop der jaren heeft bewezen. De belangstelling blijft voortduren. Egmond. L angzaam vorderen de bergingswerk- aamheden voor de „Kerkplein". Buizen en pijpen worden moeizaam aangesleept en opgesteld. Een put is in het strand geslagen om zoet water te leveren voor de ketels. Langs den scheepswand worden buizen aangebracht om het zand weg te zuigen. Kolen voor dem achines, die toch gebruikt mogen worden, worden weder geregeld ingeladen. Zakken worden met zand gevuld om straks als beschutting tegen de zeestroomingen te dienen. Zoo werkt de bergingsmaatschappij Smit en Van der Tak regelmatig door aan de voorbereidende werk zaamheden, die nog wel een week zullen vorderen. Eerst dan zal het eigenlijke bergingswerk kunnen beginnen en zal het weder interessant worden voor de vqle kijklustigen, die nog steeds, vooral des Zon dags* naar Egmond blijven komen. Met het sloopen van de „Drente", die steeds die per in het zand zakt, is men nog niet begonnen. De moeilijkheden tusschen de sloopers en den Rijks waterstaat schijnen nog altijd niet opgelost te zijn. Zoo heeft Egmond zijn beide gestrande schepen nog. Het zal ze maar noode missen, want dan is het met winterseizoen meteen gedaan! Men moge het aantal bezoekers niet meer bij tienduizenden kunnen tellen, het kan er toch altijd nog mee door. In een fietsenstalling hoeveel telt Egmond er thans wel? 400 fietsen, op een parkeerterrein 160 auto's op een Zondag, het zijn getallen, waarop men in het zomerseizoen jaloersch is! En men be hoeft de winkeliers, die op Zondag weer open mo- genzijn en de caféhouders maar aan te zien, om de tevredenheid van hun gezicht te lezen. Niet alleen direct, maar ook indirect profiteert Egmond van het onverwachte buitenkansje in de stille wintermaanden. Geen duizend advertenties we gen op tegen de reclame, die nu kosteloos voor de badplaats gemaakt wordt. Men ziet de schitterende omgeving, men ziet het prachtige, breede, zuivere strand en men neemt zich voor Egmond eens te kie zen als badplaats. Degenen, die dachten iets nieuws te kunnen zien, kwamen een week te vroeg. Aan het voorbereidende werk voorh et vlotbrengen van de „Kerkplein" is nog niet veel te beleven, maar deze week zal dat waarschijnlijk gereed komen. Dan zullen de zand zuigers hun werk gaan doen, ook op Zondag, om den voorsprong op de zee, die steeds weder zand aanvoert, te behouden. Waarschijnlijk zal men dus a.s. Zondag van dezen strijd tusschen den mensch en de elementen getuige kunnen zijn. Twee daders terechtgesteld. Sjanghai: De Chineesche bladen berichten, dat reeds twee medeplichtigen aan den aanslag op mi- nister-president Wang Tsjing Wei zijn terechtge steld. Men schrijft ons: Er is den laatsten tijd vrij wat drukte gemaakt over het zoogenaamde plan-Zeeman. Hoe in werke lijkheid die drukte ontstond, zou, ter beoordeeling van de vraag, of dit een spontane, natuurlijke druk te was, wel eens interessant zijn te weten. We laten deze vraag echter maar liefst ter zijde, doch ter wil le van'een juiste beoordeeling, van den ernst en de uitvoerbaarheid van het plan en vooral ten aanzien van de vraag, of dit plan staat midden in de belang stelling van de tuinders, die als gevolg van den ernstigen nood, waarin ze verkeeren, dit plan toch met beide handen zouden aangrijpen, om uit de el lende te geraken, is het ongetwijfeld niet ondienstig de vraag nader aan de orde te stellen, of voor dit plan verder ernstige propaganda moet worden ge maakt, of het m.a.w. levensvatbaarheid bezit. Ten einde de lezers een juisten indruk te geven van 'de belangstelling, die dit plan in tuinderskrin gen heeft gewekt, zij er aan herinnerd, dat zelfs de Langendijker Groentencentrale niets voelde voor een commissie, welke een onderzoek zou moeten instel len naar de mogelijkheid van uitvoering. Later be sloot het Bestuur zich in een eventueele commissie wel te willen laten vertegenwoordigen. Wie zich el- ken dag beweegt temidden van de tuindersbevolking mag met recht constateeren, dat voor dit plan niet een warme belangstelling bestaat en dat de groote menigte zich er niet in het minst voor interesseert. En een warme, intense belangstelling is toch een eerste voorwaarde, om dit plan te doen slagen én is tevens graadmeter voor de kans, die het voor verwe zenlijking kan maken. Was^ oorspronkelijk de bedoeling van het plan, de koolteelt door fruitteelt te vervangen, later is daar de noodzakelijkheid van ruilverkaveling aan toege voegd, gevolgd door het trachten aan te toonen van de onmisbaarheid van een tweeden weg dwars door het Geestmer Ambacht. Gedienstige correspondenten hebben het zelfs gewaagd, den tastbaren en tenden- sieuzen onzin te lanceeren, dat de aanleg van dien weg een levensquaestie voor Langendijk was. En nog bonter werd het gemaakt, dat deze weg daar toe reeds dezen winter .moest worden opgeleverd! Als we zeggen, dat dit plan niet midden in de be langstelling van de tuinbouwers staat, dan zonden we dit, al zij het niet rechtstreeks, kunnen bewijzen, door de mededeeling, dat het secretariaat van het „plan-comité" wordt waargenomen, door een amb tenaar van de Langendijker Lichtbedrijven. Nader wordt omtrent het scheepsongeval aan de Iersche kust gemeld: Bij het scheepsongeluk, dat voor de kust van het Noord-Iersche graafschap Donegal is geschied, zijn achttien personen om het leven gekomen. Negentien mannen en vrouwen, allen landbouwers, die als sei zoenarbeiders naar Schotland waren geweest en naar het eiland Aranmore terugkeerden, bevonden zich in een open zeilboot, welke zij, om den weg te bekorten, door een gebied stuurden, dat rijk was aan klippen. In den dikken mist stiet de boot op een rots en sloeg om. Zeventien personen verdronken. De twee over levenden klampten zich aan de boot vast, en werden aldus vijftien uur lang rondgedreven. Toen de bool bp de kust werd geworpen, stierf een van de twee overlevenden- van uitputting. De' andere is er slecht aan toe. Oridèr de slachtoffers- bevinden zich acht leden van eenzelfde familie. Een andere familie ver loor drie leden bij het ongeval. Zondagavond waren negen lijken geborgen. Het ongeval moet Zaterdag avond hebben plaats gehad. Volgens te New York ontvangen berichten, heeft het Nederlandsche schip „Semiramis", op weg van Britsch Honduras naar Florida, in de golf van Mexico met moeilijkheden te kampen gehad. Het schip heeft eenigen tijd met onklaren motor rondge dreven ter hoogte van Yucatan en ernstig gevaar ge- loopen op de klippen te loopen. Ofschoon geen nadere bijzonderheden worden gemeld, moet volgens de be richten het gevaar reeds zijn opgeheven. Het bovenstaande zou nog niet als bewijs behoe ven te worden aangemerkt, dat dit plan levensvat baarheid mist, immers die lakschheid en onverschil ligheid van het groote gros der tuinders kan een gevolg zijn van conservatisme, het vasthouden aan oude stelsels en inzichten, het blijven zweren bij het oude, eigenschappen, die veel goeds hebben tegenge houden. Doch wel geeft het te denken, als van des kundige zijde gewaarschuwd wordt tegen de uitvoe ring van het plan, wat door de heeren Hazeloop en Herwijnen tezijnertijd is gedaan. Ook in de groote pers en in de vakbladen is over dit onderwerp geschreven en nergens hebben we daarbij een gunstige beoordeeling ontmoet. Ter be vordering van een objectief inzicht omtrent deze zaak, zou het ongetwijfeld van belang zijn geweest, als de kranten, die door middel van gedienstige en gewillige correspondenten (politieke geestverwant schap, speelt in dezen natuurlijk geen rol!) zoo sti- muleerend hebben geschreven, hun lezers ook op de hoogte hadden gehouden van tegenovergestelde inzichten. Ongetwijfeld zijn deze aan de aandacht van hen ontsnapt, zoodat hier door 'n toeval het le zend publiek slechts eenzijdig wordt ingelicht. Dat echter de uitvoerbaarheid en wenschelijkheid van het z.g.n. plan-Zeeman door een communis opi nio zou worden gedeeld, moge ten overvloede uit 't volgende blijken. In de Nieuwe Veldbode bespreekt Ir. Van der Kroft de_ plannen om aan Langendijk nieuwe cultures in te voeren ter bestrijding van crisis en draaihartigheid in de kool. Schrijver wijst er op, dat fruitteelt daarbij voor nieuwe cultures wordt aangeprezen, dat reeds een commissie er voor doende is en dat aan Prov. Staten om de instelling van een studiecommissie in samen werking mét den Rijkstechnischen dienst is ge vraagd. De schrijver oordeelt, dat men hier twee dingen niet uit het, oog moet verliezen: de afzet- verhoudingen voor ons fruit en de geschiktheid •van bodem en klimaat. En hij gaat dan verder voort: In de teelt van bessen zit geen muziek meer; er bestaat reeds overproductie en de Zeeuwsche fruittelers zijn niet zonder reden aan het rooien gegaan. Kersen bieden op den Noord- hollandschen vochthoudenden bodem evenmin perspectief, terwijl toeneming van de teelt van pruimen de laatste jaren in ons land zoo sterk geweest is, dat de prijs belangrijk is gedaald Blijven dus nog appels en peren. De uitvoer en de invoer van appels varieeren vanzelfsprekend sterk door de omstandigheden, doch bewegen zich beide om een gemiddelde van 20 millioen Kg.. Een van bovenaf gevoerde pro paganda zou dus alleen dan gemotiveerd zijn, in dien wij verzekerd waren den huitenlandschcn afzet van dit .product te kunnen handhaven en Toen op 28 October jl. de groote nationale middenstandscampagne, georganiseerd door de 3 nationale middenstandsbonden, ge ëindigd was, zijn uitvoerend comité en jury direct aan het'werk getogen om te trachten den uitslag van den puzzle-wedstrijd zoo spoedig mogelijk openbaar te kunnen ma ken. Daartoe worden tientallen beambten aan het werk gesteld om de in honderd duizendtallen ingekomen formulieren te ope nen en te sorteergn.Aanvankelijk hoopte het Uitvoerend comitéongeveer 15 November den uitslag hekend te kunnen maken. De te verrichten arbeid is echter van zulk een geweldigpn omvang gebleken, dat eerst te.j?en het einde van November de totaal-uitslag bekend zal worden. Het Uitvoerend Comité stelt zich voor, via de plaatselijke Mica-comité's aan alle aan de Mica deelgenomen hebbende midden standers een prijswinnaarslijst te verstrek ken. Waar dat mogelijk, is zullen de plaat selijke comité's aan de prijswinnaars de prij zen ter hand stellen. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zullen eind November de prijswinnaarslijsten worden gedistribueerd en dus kunnen de prijswinnaars nog voor St. Nicolaas in het bezit der gewonnen prij zen komen. de invoer verder beperkt werd. Waarbij komt, dat de voornaamste afnemer Duitschland is, zoo dat er z.i. volstrekt geen reden is om de teelt van overheidswege kunstmatig te bevorderen. Bij de sterk toenemende productie, de betere ver zorging der boomgaarden en de tegenwoordige moeilijkheden in den internationalen handel, zal het plaatsen van den oogst der bestaande aan plantingen tegen loonende prijzen al genoeg zorg haren. Bij peren liggen de verhoudingen ongeveer ge lijk. De invoer beweegt zich om de 5, de invoer om de 4 millioen Kg. De sterk gedaalde prijzen der vroege peren zijn dit jaar reeds een duide lijke waarschuwing geweest. Voor aanplant zou den nog in aanmerking komen late soorten als Legi-pont, Beurré d'Anjou en Bonne Louise, die echter met het oog op de schurftzielcte de hoog ste eischen stellen en zelfs aan geroutineerde fruitkweekers de handen vol werk geven. Nu heeft Dr. Rietsema voor de beschrijvende rassen lijst van de N.A.K. het betreffende deel van Noord-Holland vermeld als hebbende een voor fruitteelt ongunstig zeeklimaat met o.m, vele zomer- en herfstregens, die de schurftzielc te in de hand werken, wellicht ook den kanker, terwijl het klimaat er een geregelde vrucht baarheid bemoeilijkt. Is de grond uitstekend ge schikt, vele perceelen liggen laag en is de on gunstige invloed van een teveel aan water op on ze ooftsoorten overbekend. Appels willen dan slecht, zijn onderhevig aan kanker; pruimen en peren kunnen er wat beter tegen, ofschoon kwalen als gomziekte bij pruimen en schurft bij peren in sterkere mate optreden. De Bangert met zijn beleende fruitaanplantin- gen heeft een belangrijk gunstiger klimaat en bodemgesteldheid. De schrijver hooj}t daarom, dat het gelukken mag, de oplossing van de lcool- streek in een andere richting, te vinden." Uit een en ander zal het den lezer nu wel duidelijk zijn geworden, dat het onderwerp niet zoo eenvoudig is, als men uit de verschenen correspondenties zou mogen opmaken. Terecht is in de N.R.Ct. door een fruitteler gevraagd, of er in de commissie deskundi ge leden zaten. Tot nu toe hebben alle deskundigen zich tegen het plan uitgesproken. Het plan is opge worpen, ten einde de draaihartigheid in de kooi te bestrijden. Dit jaar echter, wordt van deskundige zijde beweerd, dat er voldoende kool zou zijn geteeid, els de luizen niet zoo verschrikkelijk hadden huis gehouden. Wij zijn van oordeel dat het plan nog wel langen lijd plan zal blijven en wij gelooven niet, dat het verwezenlijkt zal worden. Hoe. dit echter ook zij, de lezers hebben nu stof ter overdenking van dit oor deel.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5