Lapland. Amerika wenscht vrede VARIA VEEM le Bilt seint Roosevelt verklaart, dat de V.S. nooit verder zullen gaan dan zelfbe scherming. „ALS ANDERE LANDEN ONTWAPENEN Reuter meldt uit Washington: Het woord voerend bij het gedenkteeken voor de gesneuvelden verklaarde Roosevelt, dat de Vereenigde Staten steeds vreedza me wegen zullen zoeken en er door hun voorbeeld naar zullen streven den terug keer van een goede gezindheid tusschen de menschen te bevorderen. De handelsslagboomen noemend als een der oor zaken van internationale wrijving, verklaarde de president dat een agressie van de zijde der V. S. een onmogelijkheid is. Onze politiek, zoo voegde hij er aan toe, is een voldoende verdediging ter zee en in de lucht, maar wij zullen onder geen omstandig heden verder gaan dan zelfbescherming, Hoe meer andere landen hun bewapening vermin deren, des te meer zullen wij de onze verminderen. Het primordiale doel van de V. S. is te voorko men, in een oorlog te worden meegesleept en er naar te streven den vrede te bevorderen en den oorlog tegen te gaan. De verpletterende meerderheid van de Amerika nen staat volkomen sympathiek tegenover de po gingen van andere naties om een eind aan den oor log te maken. Daarom hebben wij de maatregelen goedgekeurd, genomen om de oorzaken van een oorlog weg te nemen en daden van agressie afge keurd. Wij hebben ten volle deelgenomen aan alle belangrijke pogingen tot beperking en vermindering van de bewapening. Wij noemen oorlog een gev apenden in val, waarbij menschelijke wezens worden gedood. Echter moeten wij tot onze teleurstelling en onze droefheid erkennen dat de wereld tot dusver in dit opzicht slechts weinig vorderingen heeft gemaakt. Den naijver tusschen de landen betreurend alsmede de vergrooting der bewapeningen en de nationale ambities en vooral het verdwijnen van het interna tionale vertrouwen in den heiligen aard der inter nationale overeenkomsten zeide Roosevelt, dat wij, daar wij geen muren om ons heen kunnen optrek ken en onze hoofden niet in het zand kunnen ver bergen, moeten strijden voor den internationalen vrede. Het accoord met Canada citeerend, zeide Roosevelt: Wij geven het voorbeeld aan de wereld door het opheffen of verlagen van slagboomen die vriendschappelijke uitwisselingen belemmeren en hij bpsloot aldus: Als wij door ons voorbeeld kunnen bijdragen tot het welzijn en den vrede van de ge meenschap der naties zullen wij de jaren niet ver geefs hebben doorgebracht. Het A.N.P. meldt uit Washington dat in het heele land de gevallenen in den wereldoorlog werden her- Het accoord met Canada citeerend (onder de ru- Roosevelt hield zijn rede op het militaire kerkhof van Arlington bij Washington. Het was voor de eerste maal sedert 14 jaar geleden het graf van den onbekenden soldaat door president Harding plechtig aan de natie werd overgedragen, dat weder een pre sident der V.S. op deze plaats uiting gaf aan den vredeswil van het land. Aan het verslag van het A.N.P. van de rede van Roosevelt ontleenen wij nog de volgende zinsnede: De thans opgroeiende generatie kent de verschrik kingen van den oorlog niet en weet niet. wat oorlog bel eekent. De atmosfeer eener munitiefabriek en het heldendom op de slagvelden schijnt haar een stimu- leerende en welkome afwisseling na het dorre droef geestige bestaan, dat de moeilijke tijden van thans met zich brengen. Het Amerikaansche volk zal echter aan deze Illu sie niet ten offer vallen, want het weet, dat op de geestdrift en de kortstondige welvaart van den oor logstijd onverbiddelijk de economische en sociale ineenstorting volgt voor hen, die den oorlog overle ven. Amerika zal daarom zijn werk voor den wereld vrede voortzetten, doch natuurlijk tegelijkertijd zorg dragen voor een voldoende verdediging zijner gren zen, te land, ter zee en in de lucht. Brand in krankzinnigengesticht te Montreal. Vijf patiënten gedood en vijf-en-dertig andere gewond. Montreal. Zondag is brand ontstaan in den Oostelijken vleugel van het ongeveer twaalf kilo meter buiten het centrum der stad gelegen hospi taal voor mannelijke geesteszieken „St. Joannes de Deo". In het gesticht worden meer dan vijf duizend patiënten verzorgd, onder wie zeer gevaarlijke krankzinnigen. Het reddingswerk werd zeer be moeilijkt, doordat onder de verpleegden een paniek uitbrak. Ofschoon de situatie niet zoo gevaarlijk was, dat men de patiënten niet meer kon bereiken, werden er toch vijf gedood en vijf en dertig ge wond, omdat een aantal hunner na in veiligheid te zijn, zich weer in het brandende gebouw begaf. De ontwikkeling van het verkeer in Duitschland. In twee jaar tijds verdubbeld. Dr. Tadt, de inspecteur-generaal voor de wegen ln Duitschland heeft op het congres voor steden bouw te Munchen o.a. de volgende feiten medege deeld, aldus de Berlijnsche corr. van de N. R. Ct. In de laatste twee jaar is het verkeer in Duitsch land verdubbeld. Voor 1935 moet het aantal auto's, dat in gebruik is genomen op 170.000 worden be cijferd. 70.000 auto's zijn uit het verkeer genomen zoodat er ongeveer 100.000 nieuwe auto's bijgekomen zijn. Met vrachtauto's werd reeds in 1934 3.4 mil jard ton goederen vervoerd. Nadat de wegen door het rijk zijn overgenomen, kunnen de wagens op den weg 2.5 M. breed zijn en is het draagvermogen van de bruggen overal op maximaal 25 ton ge bracht. 40.000 K.M. rijkswegen zijn verbeterd. Op de trajecten van de rijksautobanen, welke gereed zijn, is reeds thans 50 tot 75 pet. van het verkeer overgegaan. Auto's kunnen op deze wijze tot 98 pet. van de maximumsnelheid rijden. Op de tegen woor- ge rijkswegen is deze snelheid reeds 69 pet. van het maximum. Een van de voornaamste problemen is de aanpassing van de steden aan het toenemend autoverkeer. Op trajecten, welke door,steden gaan, vereischt het doorrijden van deze van 35 pet. tot 80 pet. van den heelen rijtijd. In het bijzonder moe ten de wielrijders, waarvan op het oogenblik in Duitschland 17 millioen aanwezig zijn, bijzondere wegen'hebben. Tenslotte is van belang, dat er wet ten komen tot oprichting van bijzondere stations voor auto's. Door SIVERT OHLSEN. De Lappen zijn zwervers, nimmer zeker van hun bestaan. Het best zijn ze er aan toe, wanneer ze ge ëxploiteerd worden door de vreemdelingenindustrie. Wanneer Amerikanen Lapland beoeken, willen ze Lappen zien, maar daar de meeste zonen van dit volk door gebieden trekken, die voor de toeristen onbereikbaar zijn, zou de kijklustige nagenoeg nooit een Lap te aanschouwen krijgen, wanneer de reis- ver^enigingen geen overeenkomst met bepaalde fami lies hadden getroffen, waarbij de laatste zich ver plichtten, hun nederzettingen in gemakkelijk te be reiken streken te vestigen. Zoo is het mogelijk, dat reeds in Gaelivare de reizigers verwelkomd worden door rasechte Lappen. Van wegen heeft men in Lapland geen last. De toe rist wordt uitgenoodigd, met de wilde noordsche na tuur kennis te maken. Over wortels en door strui ken, over beken en door velden moet de eerste-klas- reizende Amerikaan het Lappenmeisje volgen, dat er een stil plezier in heeft, de eigenaardige vreemde lingen de gekste toeren te laten maken (vandaar het woord toerist). Het Lappenmeisje, dat als alle vrouwen uit dat land een witte of groene leeren broek draagt, wipt over het voortstuwende woudstroompje, maar Miss Baddebaker uit Manchester blijft niet achter en de vijftigjarige Mrs. Miller uit Kentucky (Ü.S.A.)tracht haar zelfs in elegantie te evenaren. Het Lappenmeisje uit Kiruna. In het Lappenland treft men veel honden aan. Zij zijn bijzonder aan die dieren gehecht. De hond helpt hen bij de bestrijding van de gemeenschappelijke vij anden: beer en wolf. Rendieren zijn eveneens onafscheidelijk van den Lap. Zij trekken zijn slede, maar zij dienen hem ook tot voedsel. Bijzonder gesteld is de Lap op koffie. Daarvan ge bruikt hij hoeveelheden, die iedere andere Europeaan in verbazing brengen. Soms blijft een Lap den heelen nacht op, om zich aan koffie te buiten te kunnen gaan. Koifiegenoegens. De vijftigjarige Mrs. Miller uit Kentucky (U.S.A.) springt over de boschbeek. Links ziet men Miss Baddebaker uit Manchester. De Lappen zijn tegenwoordig Christenen, maar ze worden door de Finnen meest niet voor vol aange zien, daar het bijgeloof in hun godsdienst nog een groote rol speelt. Vermeld dient te worden, dat er be halve de als nomaden levende Lappen ook gevestigde Lappen bestaan, waarmee we niet uitsluitend dege nen bedoelen, die door de reisbureaux betaald wor den. Maar de gevestigde Lappen hebben voor sen- satiebezoekende vreemdelingen minder charme dan de zwervers. De niet-nomaden zijn de zoogenaamdè Vischlappen, die aan de oevers der meeren en aan de kust wonen en in hun onderhoud voornamelijk door middel van de vischvangst voorzien. Zij begin nen datgene te worden, wat de meeste Europeanen en Amerikanen een- cultuurvolk noemen. Zij kunnen gewoonlijk lezen en schrijven en be bouwen het land. Sommigen hunner 'bezoeken Stock holm en studeeren daar. Ze onderscheiden zich dan in weinig meer van andere menschen uit het noor den en het westen. Maar de Rendierlappen hebben met dat alles wei nig van doen. Zij leven volgens oude tradities, en slechts in hun appreciatie van het geld der toeristen doen zij aan de inheemsche bevolking van andere ge bieden der aarde denken. CRISIS TE MONTE CARLO. Zorgen van een casino, dat rijn publiek verloren zag gaan. Het eens zoo beroemde Monte Carlo is thans, tengevolge van de we reldcrisis een verlaten oord geworden. (Van een V.D.-correspondent). Toen in lang vervlogen dagen in Nederland nog een bevolkingslaag voorkwam, waarvoor men geen goed Hollandsch woord had en die men derhalve „Upper ten" noemde behoorde het tot de „bon ton" een gedeelte van zijn jaarlijksch in komen naar Monte Carlo te bren gen, waar 's werelds beroemdste speelbank haar zetel had. Daar kwamen de „snobs" uit de geheele wereld samen en verloren hun mil lioenen, want gelijk bij de meeste van dergelijke instituten het geval is, waren de sprookjesachtige win sten veel meer legenden, terwijl de enorme verliezen, die aldaar geleden werden, tot de werkelijk heid behoorden. Tal van romans zijn betreffende de speelbank geschreven. Gepen- sionneerde croupiers van de bank hebben hun mémoires gepubli ceerd. Filmscenarioschrijvers be dienden zich bij voorkeur van het Monte Carlosche milieu, kortom, dit .paradijs van Europa" was eens „de" groote mode. Wanneer men „een man van de wereld" wilde zijn, dan moest men te Monte Carlo geweest zijn en aldaar een klein vermogen verloren hebben. Maar gelijk met vele dingen in deze wereld het geval is, is Monte Carlo uit de mode geraakt. Dit is minder de schuld van de men schelijke grilligheid dan wel van het na-oorlogsche noodlot, waar van geen land ter wereld ver schoond is gebleven. Inflatie, mo netaire crisis, deflatie, deviezen- controle-maatregelen, beperking van buitenlandsche reizen, dit al les waren invloeden, die het casi no te Monte Carlo slecht verdu ren kon. Voor den oorolg maakten de bewoners van Monte Carlo een gouden tijd mee en daarmee ook de gezamenlijke bewoners van de Staat Monaco. Belasting behoef den zij niet te betalen, doch daar tegenover stond, dat zij ook geen stuiver naar de speelbank moch ten brengen. In de nabijheid van het casino, aan de sprookjesachtige kust, woonden de Nabobs en Croesussen der wereld in prachtige paleizen. Wie de wereld uit deze gezichts hoek bekeek, kwam tot de conclu sie, dat er geen armoede of ellen de bestond, want te Monte Carlo straalde de wereld in al zijn heer lijkheid. Iedere dag feesten, iede re dag muziek en dans, alle dagen champagne en caviaar, iedere dag was een Zondag! Doch niet alleen de speelbank is thans leeg, ook de paleizen der rijkaards liggen thans verlaten, daar hun bezitters in vele gevallen het slachtoffer van de economi sche crisis zijn geworden. De pa leizen geraakten in verval, een treurig beeld in deze wereld van eeuwige zoneschijn en lente. Ook de inkomsten van de speel bank werden ieder jaar minder. In de jaren van voor den oorlog bedroeg de netto winst gemiddeld dertig millioen goudfrank. De eer ste gevoelige stoot kreeg de bank tijdens den oorlog. De jaren 1927/ '28 gaven een kleine opleving te zien. De inkomsten bewogen zich wederom in stijgende lijn, of schoon nog lang niet op het ni veau van voor den oorlogMaar de aandeelhouders schepten weer nieuwe moed. Sinds 1928 zijn de inkomsten voortdurend terugge loopen. Terwijl deze in 1928 nog 149.99 millioen francs bedroegen, waren ze in 1934 gedaald tot 6 millioen francs. Gestadig experi menteert men om de bank weer tot nieuwe bloei te brengen, doch de groote hotels blijven leeg. De mu ziek in de café's speelt voor leege tafeltjes, de kellners, kamermeis jes, knechten en kruiers loopen elkaar in den weg of staren droe vig over de diepblauwe zee, waar in het zonlicht weerkaatst. Voor het groote casino heerscht een doodsche stilte. Zelden raast een auto voorbij en nog veel zeldzamer is het, wanneer een auto voor het casino stil houdt. Een schrale troost voor Monte Carlo is het, dat de speelbanken in de nabij heid, te Nice, Cannes of San Re- mo er niet bteer voor staan. Met het kwijnen van het casino is natuurlijk het aantal avontu riers en beroepsspelers, dat een gloot gedeelte van het jaar te Monte Carlo placht te verblijven, sterk afgenomen. Monte Carlo is solide geworden. Daar, waar men vroeger van de nacht een maakte, is het thans na zonson dergang ijzig stil. Slechts één ding is onverganke lijk, zelfs wanneer het casino een ruine geworden zal zijn en dat is het sprookje van de Rivièra, dat de natuur getooverd heeft. De na tuur zal nimmer bankroet gaan en misschien beleven wij het nog wel eens, dat de nabobs en snobs weer eens naar Monte Carlo zullen ko men, doch dan als eenvoudige na- tuurgenieters. Verwachting: Toenemende Zuidelijke tot Zuid* westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen re* gen, later toenemende kans op regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toenemende re* genkans. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 758. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 42 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeefl lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Zij looien hun huiden, hebben hun eigen methodei om garen te maken (namelijk uit de spieren van rem dieren), weven dekens, breien handschoenen en zijn] zeer bekwaam in het timmeren en naaien. Niet aJ- leen kleine gereedschappen maken ze zelf, maar ook' hun booten en sleden. Bovendien koopen ze nooiti kleeren, daar ze die tevens eveneens „in eigen ate» liers" vervaardigen. De meeste belangstellenden verschijnen 's zomers, Dan wonen de Lappen in tenten. Maar 's winters vem blijven ze in hutten van sneeuw, die bovendien me< rendiervellen bekleed zijn. VOOR HET STAMPPOT-SEIZOEN. De stamppot behoort tot den winterdienst ln onze voeding: geen wonder, want de in één schaal met elkaar opgediende bestanddeelen van het mid* dagmaal bieden een veel gunstiger kans op lang*» warm-blijven dan dezelfde onderdeelen, ieder a£* zonderlijk opgeschept. In één schaal opgediend maar ook in één paxï gekookt; dat is tenminste de oud-Hollandsche op« vatting, die nog stamt uit den tijd, toen 't fornuis ver was te zoeken en de ijzeren pot aan een ketting 1 boven het open vuur den geheelen maaltijd tege- j lijk moest bevatten: het vleesch, de groente en aardappelen. Heel veel huisvrouwen volgen, niettegenstaande j kolenfornuis, gas en electriciteit de bereidingsmo* gelijkheden sterk hebben verruimd, toch nog de oorspronkelijke methode en dat wel met veel succes, Anderen echter hebben een kleine wijziging aan* I gebracht: zij houden nog wel vast aan het sameii koken van groente en aardappelen, maar ze zetten, het vleesch op in een afzonderlijke pan som^ omdat ze den sterk uitkomenden rooksmaak (van spek en worst b.v.) minder apprecieeren; som^ omdat het vette vleesch tijdens het koken het ge recht te „machtig" maakt. In die gevallen wordt dan het vleesch apart gekookt en kan men b.v. de op het kooknat drijvende vetlaag gemakkelijk na' bekoeling er af scheppen en later in een ander ge« recht te pas brengen. Voor die methode valt wel iets te zeggen. Aan het bezwaar, dat de smaak van het gerecHI aan „pittigheid" verliest, wordt gemakkelijk tege moet gekomen door de toevoeging van wat Maggi'*» Aroma. Hier volgen eenige voorbeelden van zeer smake lijke stamppotten, waarbij het vleesch niet in de bereiding is begrepen, maar óf afzonderlijk wordt gekookt óf wei bestaat uit een stuk gebraden vleesch wellicht een restje van den vorigen dag. Stamppot van savoyekool (4 personen), 1 middelmatig groote kool (ongeveer 11/3 K.G.), 2 K.. aardappelen, ongeveer 1 afge- streken eetlepel zout, 80 Kg (4 afgestreken eetlepels) vet of boter), 4 theelepels Mag- gi's Aroma, 1/4 L. melk. Maak de kool schoon en schaaf of snipper zB fijn; zet ze op met een bodempje water en breng ze aan de kook. Leg er dan de geschilde aardappe- len op, strooi er het zout over en laat alles samert gaar worden, (1/2 a,3/4 uur), nu en dan onderzoo- j kende, of de bodem der pan nog voldoende vocht bevat. Giet er ten slotte de melk in en laat die aan de kook komen; stamp de kool met de aardappe len en het vet of de boter door elkaar en maak hel gerecht op smaak af met Maggi's Aroma en mis* schien nog wat zout. Hutspot (4 personen). 11/2 K.G. winterwortelen, 250 G. (1K2 pond) uien, 2 K.G. aardappelen, ongeveer I afgestreken eetlepel zout, 80 G. (4 afgestr*» i ken eetlepels) vet of boter, 1/4 L. melk, 4 theelepels Maggi's Aroma. Schil de wortelen en snipper ze; breng ze aan kook met een bodempje water en leg er dan da. stukgesneden uien en de geschilde aardappelen op, Strooi er het zout over en laat alles samen op eert zacht vuur gaar en bijna droog koken (ongeveer 3/4 uur). Giet er dan de melk bij, laat die even aan da kook komen en stamp (of roer) alles doorelkaar me*! het vet of de boter. Maak het gerecht op smaak sri met de Maggi's Aroma en misschien nog wat zouft

Schager Courant | 1935 | | pagina 8