De Abessijnsche regeering uit haar lood geslagen Bij DE VOS-Roep Zij zal haar tactiek moeten wijzigen Mussolini ontvangt Drummond opnieuw SPANNING IN HET OOSTEN NEEMT TOE. Auto in 't Noordhollandsch Kanaal gereden AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. De vermissing van Kingsford Smith. Wolkbreuken boven Algiers. Hoedt u voor aardige meisjes. Onze economische en politieke toestand Woensdag 13 November 1935. 79ste Jaargang. No. 9850 Postrekening No. 23330 SCHAGËR Int. Telet, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Sqhagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. [(Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES.) ADDIS ABEBA, Dinsdagavond 12 Nov. Berichten over een gestagen Italiaanschen opmarsch aan alle fronten druppelen nog steeds de hoofdstad binnen. De Abessijnsche regeering volhardt in haar stilzwijgen, en weigert nog steeds toe te geven, dat' Makalle, Gorrahei, Sasabaneh, Daggah- iboer en Antalo in handen van den vijand zijn gevallen. Ondanks dezen muur van stilzwijgen, ko men gezaghebbende personen te dezer stede meer en meer tot de overtuiging, dat als de berichten uit Rome betrouwbaar zijn, en men geeft toe, dat de Italianen nog nooit bul letins over veroveringen hebben gepubliceerd, die later onjuist bleken te zijn de Abessijn sche regeering blijkbaar tijdelijk de situatie niet meer meester is. De meening wordt geopperd, dat dit is te wijten iaan haar vorkeerde strategie; in plaats van een vaste methode te volgen, verandert zij iederen dag haar politiek. In ieder geval staat het vast, dat welke veront schuldigingen ook aangevoerd mogen worden de Italiaansche opmarsch aan beide fronten de oorspron kelijke berekeningen van de Abessijnsche regeering yerre heeft overschreden. Het is duidelijk, dat de Abessijnen hun plannen radicaal zullen moeten wijzigen, als zij den vijand met succes willen weerstaan. De Abessijnsche troepen hebben thans hun ge- vechtsposities verloren, ten gevolge van den snel len opmarsch van de Italianen in het Zuiden. De sa menwerking tusschen de hoofdkwartieren en de ge vechtsfronten heeft zich nog nooit zwakker getoond clan thans en het ontbreken van 'n centrale leger leiding is nooit sterker gevoeld. Vanaf het oogenblik, waarop de oorlog uitbrak, hebben de Abessijnen er grootendeels op moeten vertrouwen, dat het verloop van den oorlog niet van hun schema zou afwijken. Terwijl zij misschien ge legenheid zullen krijgen zich opnieuw to oriëntee- ren in de adempauze tusschen den huidigen Ita liaanschen aanval en den daarop volgenden loo- pen zij op het oogenblik in ieder geval gevaar ver slagen te worden. Men wacht met groote spanning op de eerstko mende bevelen van den keizer. (Auteursrechts Morningpost - A.N.P.) HOME, Gistermiddag heeft Mussolini den Britschen ambassadeur Sir Eric Drum mond opnieuw ontvangen. De staatslieden hebben een langdurig onderhoud gehad, waarover overigens niets bekend is gewor den. Het onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. Rome. Over het nieuwe onderhoud tusschen Mussolini en den Britschen ambassadeur wordt het volgende officieele communiqué verstrekt: „De Italiaansche regeeringschef heeft Dinsdag den Britschen ambassadeur ontvangen, met wien hij zich langer dan een uur heeft onderhouden. On- derwerp van bespreking was de positie van beide landen in de Middellandsche Zee." Overigens wordt aan beide zijden het stilzwijgen over den inhoud van het gesprokene bewaard. Slechts wordt van Italiaansche zijde verklaard, dat de besprekingen worden voortgezet. 400 Japansche marinesoldaten in de inter nationale nederzetting. SJANGHAI: Nadat op krachtige wijze protesten hij de Nankingregeering waren inge diend en geëischt was thans eindelijk de anti- Japansche wanordelijkheden te onderdrukken, zijn 400 volledig uitgeruste Japansche marine soldaten aan land gezet in de internationale nederzetting alhier. De spanning in Sjanghai is hierdoor wederom grooter geworden. STORM OVER DE ZWARTE ZEE. Moskou. Na eenige dagen van kalmte en warm zonnig weer is de temperatuur aan de Zwar te Zee-kust plotseling aanzienlijk gedaald en woedt boven de zee weer een Noord-ooster storm met stormkracht 9. Eén inzittende verdronken, drie andere gered. LANDSMEER, 13 November. In een bocht aan den Zesstedenweg onder de ge meente Landsmeer, even over de grens van de gemeente Amsterdam, heeft gisteravond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin vier personen zaten reed op genoemde plaats in het Noordhol landsch kanaal, waarbij een der inzittenden, de ongeveer 40-jarige W. Luyt uit de Pe perstraat te Purmerend, verdronk. De drie overige inzittenden konden met de hulp van omstanders op het droge worden gebracht. Een ooggetuige, mej. Hoeve, de eenige, die het ongeluk van nabij aanschouwde, kwam tegen ne genen per fiets uit Amsterdam, toen uit de rich ting Purmerend een auto naderde. In den scher pen bocht, die de weg hier maakt zag zij den wa gen te veel naar rechts uitwijken en met matige snelheid tegen 't hetwerk botsen, vermoedelijk met het rechtervoorwiel. De auto reed door het hek, dat ter beveiliging dient, en gleed langzaam het water in. Mej. H. waarschuwde een in de, nabijheid wo nenden boer, om later met hem naar de bewuste plaats terug te gaan. Juist toen zij op de plek arriveerden, kroop een vrouw op den wal, terwijl een tweede dame naar den kant zwom, Het waren de echtgenoote van den heer Luyt en een Indisch logétje. Een man, zooals later bleek de 38-jarige heer P. de Vries uit Uithoorn, had zich aan de schoeiing weten vast te klampen en poogde te vergeefs op den wal te komen. Met de hulp van omstanders is hem dit evenwel later gelukt. Naar de geredden mededeelden, moest zich in de zich geheel onder water bevindende auto nog een vierde persoon bevinden, de heer W. Luyt uit Pur merend. De Rijksveldwachter van Landsmeer zoowel als de gemeentepolitie van het b ureau Adelaars- weg te Amsterdam-Noord waren inmiddels gearri veerd, evenals de gealarmeerde brandweer, die on der leiding van hoofdbrandmeester Does direct aan het werk toog. Geruimen tijd zijn zij bezig ge weest om de auto, die gehuurd was bij de garage De Vries en Los te Purmerend, op het droge te halen. Het bleek toen, dat hier iemand in zat. Bij het dreggen in de nabijheid heeft men toen korten tijd later het lijk van den heer Luyt opgehaald. Het ZIET DË ETALAGE! koopt U tegen de laagste prijzen DAMESHOEDEN vanaf f 1.50 Wollen en Zijden Shawls vanaf 65 ct. (Nieuwe afdeeling) ENORME SORTEERING HOOGZIJDE 102 SCHAGEN is naar de Noorderbegraafplaats gebracht. De drie geredde personen zijn naar hun woningen vervoerd. De auto is ernstig gehavend. Omtrent de oorzaak staat tot nog toe niets vast. Bij de brug te ZaltbommeL Van vijf ingenieurs één gewond. Zaltbommel. Een uit de richting Utrecht komende auto, reed gistermorgen te half zeven met een vaart van ongeveer 85 K.M. over de brug bij Zaltbommel. Aan het eind van de brug, aan den kant van deze gemeente, worden op den nieuwen weg werkzaamheden verricht, in welk verband ter plaatse borden en roode lantaarns zijn aangebracht Vermoedelijk heeft de bestuurder van de auto door de snelle vaart deze lantaarns niet opgemerkt. Toen hij de arbeiders, die aan het werk waren, plotseling voor zich zag opdoemen, remde hij uit alle macht, met het gevolg, dat de wagen slipte, van den 10 Meter hoogen dijk naar beneden stort te en tuschen dezen dijk en die van de spoorbrug geheel vernield liggen bleef. Als door een wonder bleken de vijf inzittenden vier ingenieurs en een administrateur van Werkspoor, die op weg waren naar de Maaswerken bij Lith niet noemenswaar dig gewond te zijn. Slechts één van hen had lichte verwondingen opgeloopen en is, na door dr. Hel- linga verbonden te zijn, per auto naar Utrecht te ruggekeerd. De vier anderen, o.w. ir. Damme, zoon van den directeur van Werkspoor, hebben met een andere auto de reis naar Lith voortgezet. Geen hoop meer, Melrose en de andere vliegers, die naar Kingsford Smith en zijn metgezel gezocht hebben, zijn thans op hun basis teruggekeerd Zij verklaarden, dat zij zeer laag tot 40 en 50 M. toe boven de ontelbare eilandjes langs de kust gevlogen waren, doch nergens iets van het wrak van een vliegtuig noch eenig spoor van menschen hadden ontdekt. Melrose zeide, dat verder zoeken hopeloos was en men zich bij het feit zal moeten neerleggen dat de beroemde vlieger in de wateren van de Golf van Bengalen verdron ken is. Groote schade aangericht Parijs. Te Algiers en in de omgeving der stad is zeer groote schade aangericht door een zwaren re genval, die sedert Maandag onafgebroken voortduurt Vanmorgen moest het verkeer in de stad geduren de verscheidene uren gestaakt worden, doordat de riolen de watermassa's niet konden verzwelgen. Vei> schillende hoofdstraten stonden blank en het wa ter drong binnen in kelders en woningen. Tram wagens en autobussen bleven in den modder steken en konden slechts met hulp van de brandweer be vrijd worden. In sommige wijken werden tramrails en bestrating vernield; op enkele plaatsen werden aardverschuivingen waargenomen. Bij het instorten van een huis zijn vier bewoners levensgevaarlijk ge wond; zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Waarschuwing aan Amerikaansche rechters. Baltimore. Het behoorde niet mogelijk te zijn, dat aardige meisjes, die een rechtszitting bijwonen, de uitspraken van de rechters beinvloeden, meent de gouverneur van Maryland, de heer Harry Nice. Hij heeft de rechters van het verkeersgerechtshof in zijn staat hierop moeten wijzen, omdat het gerucht ging, dat onder invloed van een aantal meisjes in een rechtszaal een uitspraak van „schuldig" in „onschul dig" was veranderd. De betrokken rechter ontkent hardnekkig, dat zijn uitspraak beinvloed'is door de aanwezigheid van de meisjes. Tweede Kamer. Dr. Colijn verfoeit de even redige vertegenwoordiging Verhooging der omzetbelasting van de baan? In zijn gisternamiddag in de Tweede Kamer ge houden rede, ter verantwoording van de diverse sprekers over de Rijksbegrooting 1936, erkende Mi nister Colijn, dat de economische toestand van ons land ongunstig is en het leed der werkloozen groot. Echter spreker kent geen land, waar de toestand der arbeidende bevolkingbeter is dan in Nederland. Daar dient toch ook wel eens rekening mede te worden gehouden. Men moet echter niet alleen naar de werkloozen, dus naar de schaduwzijde kijken. Er zijn ook hoop gevende factoren. De inlegcijfers der postspaarbank zijn niet gedaald. Het indexcijfer van de industrieele activiteit is sedert 1932 in België gestegen met vier punten, bij ons met vijf. Weliswaar is de stijging in Engeland grooter dan hier te lande, maar het aantal werkloozen blijft zich om de twee millioen be wegen. De situatie is moeilijk met die te onzent te vergelijken. In België nemen de moeilijkheden met den dag toe. In Zweden wordt de toestand beter, maar daar te lande was aan woningbouw nog nooit wat gedaan, terwijl wij ook met het uitvoeren van openbare werken ver voor zijn. Wij doen het toch niet. Welke actieve maatregelen ter bevordering van het havenverkeer zijn te nemen? De regeering ging reeds voor met de loodsgeldverlaging. Aan de haven en kadegelden mag de regeering niet komen. Dit is het terrein van de gemeentebesturen en de regeering wil zich niet op diens stoel zetten. Zij is daarvoor niet geëquipeerd. (Vroolijkheid en protesten bij de s.d.) Welke methode moet men volgen om te geraken tot harmonie tusschen kostprijs en goederenprijs? De regeering wil den kostprijs verlagen, de heer Teulings wenscht devaluatie. Maar dit lost het pro bleem der vaste lasten niet op. Het spreken over devaluatie kweekt on rust, die leidt tot kapitaalvlucht, waartegen men moet optreden met een verhooging van het bankdisconto, met als gevolg een rente voet verhooging, die op 't bedrijfsleven drukt. In dit verhand had spr. al eerder gezegd: „Spreek er niet meer over, want wij doen het toch niet." (Vroolijkheid). Devaluatie is onrechtvaardig en onbillijk". Zij brengt een scherpe loondaling, ook waar zij niet noodig is. Het Plan van den Arbeid. De Minister-President zeide dat een verzoening tusschen de regeering en het Plan van den Arbeid onbereikbaar is. De sociaal-democraten meenen dat men geld in de maatschappij moet inpompen, de re geering is van oordeel dat deze zgn. koopkracht theorie slechts leidt tot koopkrachtverplaatsing. Maar bovendien legt deze funeste theorie den bijl aan onze export. Wij moeten blijven exporteeren en zijn dus ge dwongen om onzen kostprijs te verlagen. De regeering acht het uitgesloten om nog 600 millioen aan openbare werken te beste den, die de toets der verhooging van de eco nomische weerkracht des lands kunnen door staan. Men verhoogt geen weerkracht door res tauratie van een toren of het aanleggen van fietspaden in afgelegen streken. Ook de leeningsmogelijkheden van de be- noodigde 600 millioen beoordeelt de regeering op grond van haar ervaring beslist ongun stig. Spreker waarschuwt voor overdreven verwachtin gen van industrialisatie. Al acht de regeering het Plan van den Arbeid on uitvoerbaar, toch beteekent dit niet, dat er in het geheel geen goede gedachte in zit. Als men vraagt of het Kabinet er met zijn methode denkt te komen, dan antwoordt de minister bevestigend. Men diene meer in te zien dat de regeering tot dusver nog niet heeft ingegrepen in de loonen in het vrije bedrijf en dat toch een der grootste Twent- sche fabrikanten aan spreker heeft gezegd dat hij op de Afrikaansche markt tegen En geland, dat met 40 pet. heeft gedevalueerd, kan concurreeren. Spreker betreurt, evenals de heer Aalberse, dat geen parlementair kabinet mogelijk is gebleken. Dit brengt gevaren mede, omdat het volksorgaan gevaar loopt, aan invloed in te boeten. Het was gisteren juist 10 jaar geleden dat het laatste parlementaire kabinet ten val werd gebracht. Herhaaldelijk is getracht een parlementair kabi net te vormen, maar spreker ziet een vorming in de toekomst niet rooskleuriger. Als zijn persoonlijk oordeel en niet spreken de namens het kabinet, zegt spreker, deze on- gewenschte toestand te wijten aan de even redige vertegenwoordiging, welk stelsel hij verfoeit. REDE VAN MINISTER OUD. Hierna is aan het woord de Minister van Finantiën, de heer Oud zegt dat ook in de toekomst zal dienen te worden bezuinigd. Men heeft spreker veelal pessi misme venveten, het doet daarom vreemd aan dat men hem thans een optimist noemt. De heer De Geer heeft volkomen duidelijk de zwak ke punten in de begrooting aangetoond. Vooral in de verschuiving van uitgaven naar de toekomst zit een groot gevaar. Het kabinet zal zijn uiterste best doen om van de sociale verzekering te behouden wat wij op dit gebied bezitten. Spreker zegt, dat de ramingen bij de indiening van de bezuinigingswet te gunstig zijn gebleken. De ramingen in September gegeven, behoeven echter thans niet te worden herzien. Geen verhoogina van de omzetbelasting? In antwoord op een vraag van den heer Schouten, die bezwaar maakte tegen de ver hooging van de omzetbelasting en tegen ver laging van de accijnzen op bier en gedistil leerd, zegt spreker dat hij persoonlijk aan zijn eigen voorstel de voorkeur geeft. Echter maakt hij er geen halszaak van en als de Kamer er juist zoo over denkt als de heer Schouten, is het hem wel. Over het verschil van 5 millioen zal hij wel heenko men. Mogelijk zal de plezierreizenbelasting wat meer opbrengen, vooral nu de Kamer blijk geeft daar mede in te stemmen. Critiek van den heer Oud op het Plan van den Arbeid. De heer Oud noemt de finantieele opzet van het Plan van den Arbeid luchthartig. Volgens het Plan kunnen de kosten der leening van 600 millioen wel worden opgebracht. Maar waar zullen de menschen hun brood verdienen, als over drie jaar de openbare werken aigeloopen zijn en de crisis is nog niet ten einde? Dan zit men nog 37 jaar lang vast aan rente en aflossing, dan stijgt de steun en daalt de belasting opbrengst. Stijfhoofdig is de regeering geenszins. Maar het is ten slótte de man aan het roer, die den koers be paalt. Toen Columbus op zijn ontdekkingsreis was en de reis lang duurde, werd de bemanning onte vreden. Ten slotte geloofde alleen Columbus, dat hij land zou ontdekken. En toen de wanhoop ten top steeg, riep de man in den mast: „Land in zicht!" Moge zulk een kreet ook weldra weerklinken op het schip van Staat over de zee der crisis. Replieken, Na de rede van Minister Oud werden de replieken geopend door den heer Lingbeek (h.g.), die persis teerde bij zijn meening dat de regeering op het kompas van Rome stuurde. De heer Westerman (n.h.) wijst op de voortwoe kerende protectie van partijgenooten, waarna de heer Albarda (s.d.) nog eens terugkomt op de hou ding der politie bij de N.S.B. colportage. Verder ver dedigt de leider der sociaal-democraten het Plan van den Arbeid tegen de critiek van den heer De Geer en Minister Oud. In afwijking van hun oordeel is spreker van meening, dat de cijfers in het Plan zeer voorzichtig zijn gesteld, hetgeen spreker aan de hand van cijfers tracht aan te toonen. Te half zes volgt thans sluiting, waarna 's avonds 8 uur aan de orde wordt gesteld de begrooting van binnenlandsche zaken. De heer Wendelaar (lib.), dringt aan op regeling van de kwestie der begrafenissen. De heer Van Dis (Staatk. Ger.) dringt aan op strengere toepassing van de Zondagswet, terwijl de heer Kampschoer (r.k.) meer wil zien gedaan ter bevordering van de goede zeden, vooral voor de jeugd, b.v. in badgelegenheden. De heer Vervoorn (plattel.), acht scherper toe zicht op de gemeenten zeer gewenscht, terwijl de heer Westerman (n.h.) meent, dat de zedenbescher- ming soms bespottelijk werkt. In zijn antwoord zegt Minister de Wilde, dat de begrafeniswetten buiten de neutrale zone van dit extra parlementaire kabinet vallen. Spreker zal de handhaving der Zondagsrust zooveel mogelijk be vorderen. Ook tegen zedenverwildering zal zooveel doenlijk worden opgetreden. In de eerste plaats 'is dit echter een taak van de gemeentebesturen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Nog volgen enkele beschouwingen over binnen- landsch bestuur, waarin neg werd aangedrongen op samenvoeging van dwerggemeenten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1