Groote Fascistische Raad bijeen De brug bij de Stolpen nadert zijn voltooiing. Van het front m Vandaag gaan de sancties tegen Italië in Tegenmaatregelen wor den georganiseerd Schaakmate! fuwe-Aljechin Italië en Engeland na 18 November ra3iMM33iW Maandag 18 November 1935. Postrekening No. 23330 SCHtGEB GODRA 79ste Jaargang. No. 985 5 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENr TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vandaag moet overal de vlag geheschen worden - Gedenkplaten zal men in alle steden aanbrengen. BERAADSLAGINGEN NOG NIET BEËINDIGD. ITALIANEN BE REID ELK OFFER TE BRENGEN VOOR VEROVERING VAN ABES- SINIE. ROME. Zondag. De eerste zitting van den Grooten Fascis tischen Raad heeft vannacht tto één uur ge duurd. Dé zitting zal Maandagavond te 10 uur worden hervat. Officieel wordt omtrent de zitting het vol gende medegedeeld: Federzoni, de voorzitter van den senaat, heeft mede namens de overige leden 'van den ministerraad een resolutie voorgelezen van den volgenden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme, welke de sa menvatting vormt van het eensluidende gevoelen des volks, dat zooals uit de demonstratie van 2 October j.1. is gebleken verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerkelijkt door zich in Afrika voor zijn waardevolle zonen de noorzakelijke voorwaarden en middelen te verschaf fen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst. Alle Italianen zijn derhalve vol vertrouwen bereid elk .offer te brengen om dit nationale doel te bereiken. De secretaris van de partij stelde daarop voor het volgende telegram aan de strijdende troepen in Afrika -te zenden: „Als tolk van de gevoelens van 't Italiaansche volk en trotsch op den rechtvaardigen strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van Italië, Fmilie de Bono en den strijdenden troepen van het fascistische Italië zijn kameraadschappelijken groet. De strijdende troepen vertegenwoordigen bij de on derneming in Afrika onveranderd den ouden geest der revolutie en brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelijke beschaving v§.n Rome." De resolutie en het telegram werden beide aange nomen. Vervolgens liet de Duce uitvoerig rapport uitbren gen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepassing der sancties. Zes leden van den Raad brachten verslag uit. Hun rapporten worden ten slotte door den Duce samengevat, waarna de volgende resolutie werd aangenomen: „Datum van smaad". „De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zoogenaamde „sancties" bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 November 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de we reld. De Raad noemt deze nog nooit tevoren toegepaste sancties een voorwendsel om het Italiaansche volk economisch te verstikken en een ijdele poging het te deemoedigen, en het te verhinderen zijn idealen te verwer kelijken en zijn levensbehoeften te verde digen. De Groote Fascistische Raad prijst de voorbeeldige rust en de stramme discipline, waarmede het Italiaansche volk bewijst dat het zich ten volle bewust is van de histori sche beteekenis der tegenwoordige gebeurte nissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle moreele krachten van het land te mo- biliseeren;. hij roept het volk verder op, op 18 November gedurende 24 uur van alle wo ningen de vlag te laten wapperen. De Groote Raad besluit op 1 December 94 provinciale commissies van moeders en we duwen van gevallenen in den wereldoorlog naar Rome bijeen te roepen om den weer stand systematisch te versterken, waarbij de vrouwen in de eerste plaats hun taak hebben te vervullen. Hij gelast verdere dat in alle gemeente huizen in Italië een gedenksteen moet wor den aangebracht, opdat in de komende eeuwen de onrechtvaardigheid jegens Italië vastgelegd blijve, tegen het land, waaraan de cultuur van alle werelddeelen zooveel te danken heeft. De Raad biedt den staten, die hun toestemming aan de sancties hebben geweigerd en aldus de zaak des vredes hebben gediend ffcn zich gemaakt hebben tot den tolk van de volken, zijn sympathie. De Groote Raad van het Fascisme is er van over tuigd, dat de komende beproeving aan de wereld zal toonen, dat de Romeinsche kracht ook in het bezit is van het Italiaansche volk van het jaar XIV der fascistische jaartelling." De hesluiten van den Grooten Fascisti- schen Raad. Rome: Geheel Italië sprak Zondag over de be sluiten van den Grooten Fascistischen Raad, die de volledige instemming vinden van alle kringen. Over al en met niet te miskennen trots wordt de meening naar voren gebracht, dat de dag van het in werking treden der sancties een dag van schande en onrecht vaardigheid jegens Italië is en dat Italië den krach- tigsten tegenstand moet bieden aan de overmachtige rijen van zijn vijanden, waarbij offers niet geschuwd mogen worden. Ook de koppen in de Zondagsbladen loggen vooral op deze beide punten den nadruk, waarbij zij in het bijzonder er op wijzen, dat geheel Italië onvoorwaardelijk vertrouwen in Mussolini en zijn werk heeft. In politieke kringen wordt vooral ge wezen op het naar inhoud en taal gematigde karak ter van de besluiten van den Grooten Fascistischen Raad. Japan eischt de onafhanke* lijkheid van China Samentrekking van Japansche troepen. Zal Tsjang-Kai-sjik zich eindelijk gaan verzetten? De speciale Japansche gezant Doihara heeft den Noordchineeschen autoriteiten mededeeling gedaan van de volgende drie Japansche eischen: 1. Het onmiddellijk terugtrekken van de troepen van den gouverneur van Hopei, Sjang-tsjen, uit 't gebied van Peiping-Tientsin. 2. Aaneensluiting der provincies Hopei, Tsjahar en Sjantoeng onder een autonome rfegeering. 3. Het sluiten van een militair accoord tot on derdrukking van het communisme. Naar aanleiding van den eersten eisch kan wor den opgemerkt, dat de terugtrekking der troepen reeds is begonnen. Verschillende detachementen Japansche troepen rukken reeds in Noord-China op. Allerlei oorlogs materiaal wordt in groote haast naar de belang rijke strategische punten vervoerd. De houding van Nanking is nog niet bekend. Toch schijnt het, dat de Chineesche regeering van plan is zich thans krachtdadigtegen de Japanners te gaan verzetten. Zaterdag en Zondag het 80 ton zware boven gedeelte op de hoofden geplaatst. Binnenkort de oude vlotbrug buiten gebruik. Zaterdag en Zondag j.1. is er aan de Stolpervlot- brug druk gewerkt bij het aanbrengen van den bovenbouw van de nieuwe basculebrug over het Noordhollandsch kanaal, welke de verbinding zal vormen tusschen den Rijksweg langs dat kanaal en den nieuwen weg langs het kanaal StolpenScha gen. Toen we Zondagmorgen een kijkje gingen nemen, was men juist bezig het tweede gedeelte van den ijzeren bovenbouw in een enorme drijvende bok van de Amsterdamsche Droogdok-maatschappij met be hulp van twee sleepbooten (een voor en een achter de bok) naar de landhoofden der brug te vervoeren. Het was werkelijk een interessant gezicht het logge gevaarte te zien verplaatsen en de werkzaam heden trokken begrijpelijkerwijze dan ook groote belangstelling van de zijde van het publiek. Zaterdagmiddag ongeveer half 6 is het eerste ge deelte van den bovenbouw (dat, naar men ons mededeelde, niet minder dan 80 ton weegt) op het landhoofd geplaatst, terwijl men in den loop van Zondag met de plaatsing van het tweede gedeelte gereed hoopte te komen. Binnen afzienbaren tijd zal dus de oude vlot brug (en ook het wachten daarvoor) tot het ver leden behooren en we gelooven niet, dat er iemand is, die dit betreuren zal. De nieuwe brug zal spoe dig een onmisbare, dringend noodzakelijke factor blijken te zijn voor het moderne verkeer. Bij de Zaterdagavond in de Militiezaal te Amster dam gespeelde twintigste partij om het schaak wereldkampioenschap wist onze landgenoot zijn te genstander deerlijk in het nauw te brengen, zoodat de in winstpositie van Euwe afgebroken partij, na grondige bestudeering door Aljechin gewonnen werd gegeven. De stand luidt thans 10K9in het voordeel van Aljechin. Dr. Euwe heeft thans door deze overwin ning de voor een eindoverwinning vereischte zes winstpunten. De Italiaansche plannen na de vervanging van De Bono (Van onzen specialen correspondent). ROME, 17 Nov. Morgen zullen de sancties in wer king treden. Dat beteekent, dat vanaf 18 November de wegen van Italië en Engeland uiteen zulen gaan, in ieder geval voor zoo ver Italië betreft. Dit feit kan niet worden ontkend. Samenwerking, en misschien zelfs vriendschap zullen wellicht kunnen worden hersteld, misschien zelfs eerder dan wij denken, maar vertrouwen 'en goede gezindheid zijn voor deze generatie verloren en misschien zelfs wel voor goed. Dit zijn sterke woorden en ik schrijf ze niet dan na langdurige overdenking van de situatie en de stem ming hier in Rome neer. De Volkenbond speelt geen rol in de algemeene opinie der Italianen. De moge lijkheid van hernieuwde samenwerking en vriend schap, die tot aan den dag van morgen nog steeds leek te bestaan, wordt na den achttienden November zeer veel kleiner. Diplomatieke onderhandelingen zullen van dien dag af door de sancties nog extra be moeilijkt worden. De Groote Fascistische Raad heeft in zijn zitting van hedennacht, zooals kon worden verwacht, het besluit van de Italiaansche regeering en bevolking bevestigd en zich uitgesproken voor hardnekkigen weerstand tegen de sancties. Onder de aanwezigen in dezé nachtzitting bevonden zich generaal Balbo, Mar- coni, Grandi en tal van andere op den voorgrond tredende en bekende Italiaansche figuren. Omtrent het verloop van de besprekingen van den Raad wordt nog bekend, dat nadat Mussolini een overzicht ge geven had van den toestand des lands, er discussies volgden, waaraan o.m. werd deelgenomen door den minister van financien, gelijk reeds gemeld werd daarna een resolutie aangenomen, waarin het land tot weerstand tegen de sancties wordt opgeroepen. De Italiaansche vrouwen hebben reeds getoond be reid te zijn al het mogelijke bij te dragen 'voor de nationale bezuiniging. Niet alleen hebben zij alle huishoudelijke uitgaven tot het uiterste beperkt, maar verscheiden vrouwen hebben zelfs haar juwee- len en trouwringen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is zelfs een beweging ontstaan om den gouden trouwring te doen vervangen door een ijze ren ring, als een bewijs van de opofferingsgezindheid en vastbeslotenheid der Italiaansche vrouwen in de ze crisis. Wat betreft de .vervanging van generaal de Bono Hierboven generaal De Bono, die door maarschalk Badoglio is vervangen. De Bono heelt in verband met zijn benoeming tot maarschalk een telegram ge zonden aan Mussolini van den volgenden inhoud: „Ik kon niet meer verwachten stop ben gelukkig dat mijn werk als oud soldaat en fascist door jou erkend is stop hartelijke toewijding." door maarschalk Badoglio en de plannen, die nu in Oost-Afrika vermoedelijk nagestreefd zullen worden, wordt hier het volgende vernomen. Het is vermoedelijk juist dat alle acties aan het Italiaansche front thans zoo ver zijn gevorderd, dat men kan overgaan tot een actie van samenwerking met hoop op succes. Italie's oorlogsplan is thans in het stadium van een definitieve actie voor de ver overing van Abessinië gekomen. Dit blijkt uit de ge stadige samentrekking van de troepen in Tigre, Aoessa en Ogaden, die gepaard gaat met een snel toenemende politieke actie onder de Abessijnsche stammen. In het laatste stadium der Italiaansche ac tie, dat snel kan aanbreken, zal het politieke werk op den voorgrond treden, met het doel een volkomen vreedzame bezetting van deze provincies te verzeke ren: indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestemming van den Negus, naar wiens af treden overigens gestreefd wordt.. Hij zal dan wor den opgevolgd door Ras Koelcsa, die zal worden aan gesteld tot heerscher over het centrale plateau on der toezicht van den Volkenbond en met sterken invloed van Italië. Het slagen van een dergelijk plan hangt literaard af van wat er op het gebied der sancties zal plaats vinden. ►(Auteursrecht Morningpost A.N.P.), Maarschalk Ba doglio. aan wien thans het opper bevel over de Ita liaansche troepen in Oost-Airika is opgedragen. Antalo gebombardeerd De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws bureau meldt uit Asmara: Het Zondagmorgen vroeg uitgegeven legerbericht van het Noordelijk front deelt mede, dat het cörps- Maravigna den opmarsch naar de Takazze heeft voortgezet en bezit heeft genomen van de belangrijke plaats bij Timsjet. waar de rivier kan worden ge passeerd. Kleine afdeelingen Abessijneii trokken, toen het vuur geopend werd, over de rivier terug. Op een ander punt van de Takazze is het tot een vuurgevecht gekomen, waarbij het gelukte den aan voerder van de Abessijnsche voorhoede gevangen te nemen. De verkenningsvluchten worden voortgezet tot het meer Asjang. Antalo is gebombardeerd. De plaats schijnt thans volkomen door de Abessijnen te zijn ontruimd. Van militaire zijde wordt gewe zen op de onmogelijkheid voor de Abessijnsche strijdkrachten de Italiaansche troepen nog langer in den rug te verontrusten De Abessijnen'pogen derhal ve thans ten Zuiden van de Takazze stand te hou den. Guerrilla in het Noorden. Addis Abeba, 17 Nov. (A.N.P.). Van het Noorde lijk front wordt, gemeld, dat de Italianen ook in den afgeloopen nacht daar geen vorderingen hebben ge maakt. De Abessijnen blijven door verrassende ope raties de Italianen bij bun manoeuvres verontrus ten en brengen de verbindingswegen in gevaar. Aan het Zuidelijk front vordert de Italiaansche op marsch langs de rivier Fafan langzaam, waarbij van tijd tot tijd zware gevechten geleverd moeten worden met afzonderlijke opereerende afdeelingen. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat een Italiaansche aanval bij Taboena afgeslagen is. De Italianen zou den daarbij groote verliezen hebben geleden. Zondag zijn eenige Engelsche journalisten uit Ad dis Abeba vertrokken. Op instructie van hun op drachtgevers zullen zij zich naar Egypte, Malta en Griekenland begeven. Zware storm op den Atlantische Oceaan Engelsche vrachtboot in nood. Over.- stroomingen op Long Island. New-York. 17 November. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan woedt op het oogenblik een Noordwestelijke storm, die de zwaarste is se dert twintig jaren. Een Engelsche vrachtboot van 3000 ton heeft in de nabijheid van Ocean-City in Maryland noodseinen uitgezonden, waarbij ook me degedeeld werd, dat een man door de golven over boord was geslagen., Twee stoomschepen verleenen het schip assistentie. In de nabijheid van Kaap Henry in Virginia bevinden zich twee schoeners in gevaar. Schepen der kustwacht zijn voor hulpver leening onderweg. De meteorologische statons zenden voortdurend waarschuwingen tegen den storm uit. De boule vards en gebouwen langs het strand in de bekende badplaatsen van Long Island zijn door de golven overstroomd. Verscheidene woningen moesten wor den ontruimd, aangezien gevaar voor instorting bestond. Een onzichtbaar vliegtuig Naar de „Sundaij Express" meldt, wordt 1$ de werkplaatsen der der Britsche luchtmacht te Farn- borough een .onzichtbaar" vliegtuig geconstrueerd. Dit vliegtuig moet een meesterstuk van camouflage zijn. Gezien van den beganen grond zijn de om trekken van het toestel zeer wazig, terwijl vliegtui gen, die zich boven het toestel bevinden, het niet kunnen onderscheiden. Dit resultaat wordt bereikt door- gebruik van verf, die een veel betere camou flage verzekert dan de in den wereldoorlog aange wende verfsoort. Op van het vliegtuig genomen fo to's is het bijna niet mogelijk, het toestel te ont dekken. KOMEN DE MAC-DONALDS IN HET LAGERHUIS TERUG? Sir Thomas Rosbotham, die naar het Lagerhuis is afgevaardigd, door het district Ormskirk, heeft verklaard, dat hij bereid is, zijn zetel ter beschik king te stellen hetzij van MacDonald, hetzij van diens zoon Malcolm MacDonald.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1