DE HAAN's Boekhandel Uit Bergen Uit onze omgeving. BERGEN Losse nummers van de Havenmeester Brinkman gaat heen. ARBEIBER3TOONEELVEREENIGING „BERGEN". „Het Zevende Gebod", zedenkomcdie in vier bedrijven van Herman Heijermans, in de Rustende Jager. IIöl is al heel wat jaartjes geleden, nu, dat ik die gelukkige familie kende met haar eenigst kind. Een aardige, vroolijke jongen van een jaar of vier. Flink uit de kluiten gewassen. Eens op een dag, hij kon nog niet zoo heel lang op eigen beenen staan, hadden de schilders een ladder tegen het huis aangezet en de kleine baas klauterde er in een onbewaakt oogen- blik tegenop. Toen de ouders hun kind halfweg den ladder zagen, schrokken ze eerst wel een beetje, maar toen ze merkten hoe ferm de jongen zich wist te redden, ook bij het naar beneden komen, vonden ze hem erg knap en ze coquetteerden met z'n flink heid en zijn paraat zijn. En de ooms en de tantes, de neven en de nichten en ook de vrienden en be kenden riepen hoera en bi'avo! En de kleine? Zette een hooge borst op en dacht manhaftig: ik kan best nog veel hoogerl Weer klom hij den ladder op, maar toen hij nog wat hooger was, werd hij duizelig en viel, tot groo- ten schrik van de ouders, de ooms en tantes, de nichtjes en de neven en de tallooze vrienden. Hij be zeerde zich gelukkig niet zoo heel erg, maar toch erg genoeg om voortaan wat lager bij den grond te blij ven. Ik moest onwillekeurig denken aan het avontuur van dezen kleinen baas na de opvoering van „Het Zevende Gebod" door de Arbciderstooneelvereeniging „Bergen". Want, nietwaar, de voorzitter, de heer II. Poldervaart had liet voor den aanvang gezegd, dat de vereen., aangemoedigd door het groote succes, dat ze had met „Op Hoop van Zegen", eenige sporten hooger op de ladder was geklommen. Op den ladder door de kunst geschraagd, voerend naar roem en eer! Immers, de eischcn aan „Het Zevende Gebod" gesteld zijn heel wat zwaarder dan die waaraan „Op Hoop van Zegen" moet voldoen. Als speelstuk is het „Zevende Gebod" veel sterker en ook beduidend suggestiever. Het verdiept zich meer in details, in de innerlijke beroerselen van het leven. Het eischt alles van speelsters en spelers; niet alleen van hen, die de hoofdrollen vertolken, maar ook van allen, die zich daar hebben omheen geschaard. Tooneelspelen is zoo las ik onlangs niet al leen het levensecht uitbeelden van een menschelijk wezen, maar ook een „gevecht met het publiek." Een gevecht, dat duurt van het oogenblik af, dat het scherm opgaat tot aan het moment dat het voor de laatste maal zakt. Dat de leden van de. Arbeiderstooneelvereeniging „Bergen" in de Rustende Jager Zondagavond dit ge vecht over alle linies hebben gewonnen, zou ik niet gaarne beweren. De inhoud van dit, in zekeren zin tendentieuze stuk is bekend te over. Ik zal het dus meer speciaal over spel en spelers hebben. En ik begin bij Lotte, (Mej. M. Nieuwenhuis); m.i. wel de zwaarste rol met die van Peter (de heer L. van Vliet). Ik geloof dat mej. Nieuwenhuis deze rol juist heeft aangevoeld, ze heeft vermeden een wuft en we- reldsch type te maken van het meisje met het verleden; ze heeft alle onnoodige franje weggelaten cn is sober en eerlijk gebleven. Eerlijk niet alleen in haar opvatting, maar vooral ook in haar spei. En ik vergeef haar daarom graag haar tekort aan dictie in de meest felle dramatische conflicten. Want ze heeft zoo veel goeds laten zjen., dat ik haar gaarne de eer gun welke haar ten volle toekomt. Do heer v. Vliet kan gerust een knap speler wor den genoemd, al was hij dan ook niet gelukkig in z'n verontwaardiging in I. Ilij sleepte dit tafereeltje te veel voort, zonder er den noodigen gang in te zet- taen. Maar in III, als t.b.c.-lijder heb ik hem uiter mate bewonderd, vooral ook in z'n stille spel, dat getuigde van waarachtige studie en een zich volko men geven. In dit bedrijf vooral was het, dat de on volkomenheid in de rol van Bart (de heer Weijntje- terp) duidelijk naar voren trad Ik ben van meening, dat de schrijver met dezen vriend van Peter, die no- tabene acht jaren rechten studeert, veeleer heeft be doeld een los vroolijk type, een beetje een hon-vivant: ook wel een bohemien; misschien wel een char meur! De heer Weijntjeterp maakte er een wat dor, droog type van, die vooral in I, toen hij van z'n me nu's met wentelteefjes vertelde, den humor heel wat meer had kunnen uitbuiten. In III was hij tet weinig doceerend en daardoor niet overtuigend genoeg. Samuel Dobbe (de heer T. Bogeman) en Moeder Dobbe (mevr. Bergman-Kwak), de ouders van Peter, hebben knap gespeeld; hun dochter Gaaike (mevr. Kroon-Klok) heeft mij minder kunnen bekoren. Zij was daarvoor al te apatisch; zij bleef daartoe te zeer aan de oppervlakte. De ouders van Lotte i'mej. L. Hart en de heer H. Poldervaart) had ik liever iets minder caricatuur- achtig willen zien, al had de heer P. zich weer een kostelijk type gemaakt en speelde hij, zooals men dat van hem gewend is: keurig! En als ik dan nog noem de.gave creatie van mevr. G. v. d. Aarde, als Engel, de kamerverhuurster, en de niet minder mooie uitbeelding van den heer M. Cornelisse als de jonge pastoor, die vooral in I zeer goed was, dan meen ik de voornaamste rollen te heb ben besproken en rest mii nog te wijzen op eenige onvolkomenheden in de regie Groote potten met niet minder groote planten hoo- ren niet op een eettafel thuis, temeer niet, omdat eenige aanzittenden er geheel achter verscholen gin gen. Waarom niet volstaan met een tafelversiering in stijl: een eenvoudige vaas met een eenvoudig bloe metje? In II roept de kamerverhuurster eenige malen van hoven aan de trap naar een onzichtbare die beneden op de mat staat. Maar niemand hoort een geluid te rug, op de dikwijls lang niet malsche uitlatingen van Engel. Fout! In III wordt Peter plotseling onwel en roept om water. Dan staat in die studentenkamer, zonderling genoeg, een vol glas water, klaar op tafel. Hier had Bart het beter kunnen gaan halen. Bovendien ging in dit bedrijf de deur op den ach tergrond eenige malen reeds open, vóór dat degene verkrijgbaar in Stationsstraat die er door moest, haar beroerd had. Hulpvaardige handen achter de coulissen? In IV week een z.g. op slot gedraaide deur open. toen Lotte er-even tegen aan leunde en plantte zich de om geld manende kruidenier volkomen onzicht baar voor de zaal, op den grond naast de deur. Allemaal kleinigheden? Goed, maar het kan an ders. Maar wat geen kleinigheid is, dat is het tempo, dat veel meer moet worden opgevoerd. Vooral het eerste bedrijf was heel mat. Aangezien tooncelaankleeding en grime goed wa ren, werd het geheel toch een, voor dilettanten zeer verdienstelijke opvoering. Het talrijke publeik de zaal was stampvol heeft na ieder bedrijf en ook aan het slot door luid applaus zijn ingenomenheid met het gebodene betuigd. De A.B.C.-boys zorgden voor entré-acte muziek en voor muziek bij het bal na, dat onder leiding van den heer Van Vliet een zeer geanimeerd was W1ERINOEN Na een rnim 30-jarige eervolle praktijk te Wieringen. „Kom jij eens hier snurker". Ziedaar de vriendelijke woorden waarmede de heer Brinkman 30 jaar geleden op Wieringen welkom werd geheeten door den toen- maligen nog niet aan den Duitschen ex-kroonprins geparenteerden hoefsmid Jan Luyt te Hippolytushoef. „Ziehier", zoo vervolgde de hoefsmid ongeveer, „den sterksten man van Wieringen, Arie Doves. Als jij ha venmeester dit aambeeld (een van 350 pond) kan optillen, wel dan ben jij hier de sterkste, want Arie kan het niet." Brinkman lapte Arie en zijn naam als sterke man te Wieringen was gevestigd. Dat de heer Brinkman zich behalve lichamelijk ook geestelijk een krachtige persoonlijkheid heeft getoond, het is over bekend bij allen die met hem te maken hadden. Havenmeester Brinkman gaat heen. Wij meldden het reeds voor enkele weken in een simpel bericht. Hij zal 1 December a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd (wie ziet hem dit aan?) wor den gepensionneerd, doch verlaat reeds heden den dienst met verlof. De heer Brinkman is en was steeds een bescheiden figuur, wars van alle complimenten. Hij verlangde geen waardeering voor zijn werk, integendeel, zijn lijfspreuk was steeds: „voor hetgeen ik doe word ik betaald". Dat typeert de gansche figuur van den scheidende, die liefst zoo onopgemerkt mogelijk zijn werk verrichtte. Het is daarom dan ook het lot van figuren als deze dat hun werk eerder en uitvoeriger wordt belicht dan dat van hen die gaarne in het tee- ken der publiciteit staan. De heer Brinkman heeft nagenoeg zijn geheele le ven den Waterstaat gediend. De vroeger door hem uitgeoefende beroepen van steenzetter en heier open den hem den weg naar een aanstelling als buiten gewoon opzichter te Marken. Van hier volgde een benoeming als kanaalwachter te Den Helder (1899). Zes jaren later kreeg de heer Brinkman op 30 Octo- ber 1905 bericht dat hij met ingang van J November tot kantonnier-havenmeester te Wieringen was be noemd. Dienzelfden nacht ging hij reeds met beurt schipper J. Kaan, toevallig in den Helder liggende, bij stormweer naar Wieringen, waar te Hippolytus hoef een woning werd gezocht. Gedurende 5 jaren werd dagelijks heen en weer naar Den Oever ge fietst, waar aanvankelijk een dagelijksch vlootje van circa 30 visschersvaartuigen te verwerken was in het toen nog kleine, later uitgebreide, visschershaven- tje. In 1910 werd het wenschelijk geacht dat de fam. Brinkman een woning te Den Oever betrok. Eerst in 1918 werd de fraaie ambtswoning betrokken aan de haven, welke heden voorgoed is vaarwel gezegd. Dat de werkzaamheden, aan het havenmeesters- ambt verbonden, met de jaren omvangrijker werden, laat zich denken als men nagaat dat het handjevol visschersvaartuigen van 1905 thans is uitgedijd tot 140 stuks, bovendien dat de drukste jaren kwamen met de uitvoering der Zuiderzeewerken, toen het ha vengebied met een groote werkhaven werd uitge breid. In de uitvoering dezer werken heeft de heer Brinkman in zijn kwaliteit een omvangrijk aandeel gehad. In het drukste jaar (1931) waren b.v. niet minder dan 4200 in- en uitgaande vaartuigen per maand door hem te verwerken. Buiten het haven meesterambt (in 1927 volgde de benoeming tot Rijks havenmeester) vervulde de heer Brinkman nog tal rijke functies, zooals licht wachter bij het Loodswe zen, seingever bij den stormwaarschüwingsdienst, weerberichter en onweerwaarnemer van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, waterwaar nemer, enz. Al deze functies heeft de vertrekkende havenamb tenaar gedurende een lange reeks van jaren met groote nauwgezetheid en uiterste plichtsbetrachting vervuld. Hoog aangeschreven als hij stond bij zijn superieuren, heeft hij hiermede den dank verdiend van allen, in wier belang hij werkzaam was. Dat de heer Brinkman temidden van zijn gezin nog vele jaren van een welverdiende rust in de nieuwe, te zijnen behoeve aan de Zwinstraat te Den Oever gebouwde woning, moge genieten. Rijkswaterstaat. Tot opvolger van den heer Brinkman, die 1 Dec. den dienst met pensioen zal verlaten, zal tot Rijks havenmeester ter standplaats den Oever worden be noemd de heer M. Kooij, thans waker in dienst van de Directie der Zuiderzeewerken. Bouwvergunningen enz. Bouwvergunning werd verleend aan C. Boersen, tot het bouwen van 3 dubbele woonhuizen aan den Slingerweg; aan J. Russelman, tot het bouwen van eon garage aan den Poelweg. Hinderwetsvergunning werd verleend aan D. Breet tot het oprichten van een benzinepompinstal latie bij het perceel Westerlanderlaan no. 9. Uitvoering muziekvereeniging „Apollo". J.J. Zaterdag en Zondag gaf bovengenoemde vereeni- ging haar eerste uitvoering van dit winterseizoen voor haar ongehuwde en gehuwde kunstlievende le den. Daar beide avonden hetzelfde programma werd ge geven, zullen we ons slechts tot den Zondagavond be palen. De concertzaal van den heer J. Lont was uitstekend bezet en ongeveer acht uur werd met het muzikale gedeelte aangevangen, nadat de voorzitter van „Apol lo", de heer C. Koorn Vzn., deze uitvoering met een welgekozen woord geopend had. Een viertal muziek nummers werden op keurige wijze vertolkt. Den Oever kan trots zijn op haar mooie muziekcorps met zijn eminenten directeur. Waar vindt men op het platteland tegenwoordig een harmoniegezelschap met een dergelijke prachtige bezetting. Leden van „Apollo" gaat zoo voort en gij zult nog veel pleizier met uw vereeniging beleven. Hierna werd opgevoerd „Avondklokken", een too- neelspel in drie bedrijven met zang, bewerkt door den heer Verfaille. Laten we direct zeggen dat dit stuk, hetwelk in den tegen woord igen tijd speelt, ons van begin tot het eind geboeid heeft. Hoewel het dra matische de overhand heeft, wordt dit hier en daar afgewisseld met rake humor. En dit vooral doet ons genoegen te kunnen melden dat de inhoud van het tooneelstuk, voor hen die het willen begrijpen, hoog staat. Tot slot nog een enkel woord over de medespelen den. We vinden het gevaarlijk namen te noemen daar we er van overtuigd zijn, dat ieder zijn volle kunnen heeft gegeven. De heeren D. Bakker en D Verfaille waren al bijzonder goed op dreef. Ook de zang van mej. Plooij en den heer Bakker was uitstekend. Dan willen we nog vermelden mej. M. Cornelissen die in haar rol van Greta het mooiste spel te zien gaf. Haar bijzonder vlot spel en het zich geheel inleven van haar rol pakte de heele zaal. Een gezellig bal tot slot. DEN HELDER HET CONCERTGEBOUWORKEST KOMT! Dr. Willem Mengelberg zal zeil dirigee- ren. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, komt op 3 December a.s. het Concertgebouworkest naar Den Helder om een uitvoering te geven onder de persoonlijke leiding van Professor Dr. Willem Mengelberg. Het concert zal plaats vinden onder de auspiciën van de A.V.R.O. WIERINGERWAARD Zondagavond is aan de Nieuwesluis door den zeer krachtigen wind een stilstaande motorbakfiets van den dijk naar beneden getuimeld. De dijk aan den huizenkant ter plaatse is vrij steil. De verbindings- stang, alsmede het frame was tamelijk erg verbogen. Het was Zondagmiddag aan de Nieuwesluis een gezellige drukte. De muziekvereeniging „Ons Genoe gen" had gemeeend eens een bezoek te moeten bren gen aan de Sluis. Voor het café van den heer Woudenberg werden eenige nummer zeer ten genoegen van de talrijke aanwezigen ten beste gegeven. Een der bewoners van de Nieuwesluis, de heer P. Harder was zeker de tolk van allen, toen hij in goed gekozen woorden de vereeniging met haar directeur hartelijk dank betuigde voor de eer van hun bezoek en voor de ten gehoore gebrachte nummers muziek. ANNA PAULOWNA R.K. Tooneel. Andermaal, nu echter in de zaal van den heer Kossen, voerde de tooneelclub van den R.K. Volks bond het tooneelstuk „Schuldig" op en evenals de vorige week, bij de opvoering in do zaal van den heer Borst, waren de baten bestemd voor Herwon nen Levenskracht. De zaal was ongeveer voor de helft gevuld, zoodat ook thans op nog andere wijze en wel door een verloting getracht werd iets meer dan de entreegelden te kunnen afdragen aan boven genoemde vereeniging. Uitvoering Kunst en Eer. Het woei hard, het regende en het was erg dpnker Zondagavond, maar niettegenstaande al die ongiü»- stige factoren waren er toch nog een vrij groot aantal belangstellenden voor de uitvoering, die de mando lineclub Kunst en Eer in de zaal van den heer Slik ker gaf. Na een welkomstwoord gesproken te heb ben, verontschuldigde mej. P. Rezelman haar ver eeniging voor het ontbreken van een programma voor deze uitvoering en kondigde de te spelen num mers aan. Het eerste was: „lm Zigeunerlager" en behalve deze marsch en de wals „Uber den Wellen" waren het ditmaal minder bekende maar mooie nummer tjes, die de mandolineclub ten gehoore bracht. Speel den bij „Uber den Wellen" de zenuwen wat parten, in „Nuits Florentines", Sogne d'Amore", en „Groos- dika" een Russische wals, was het clubje beter op dreef, speelde beschaafd, goed lettend op crescendo en decrescendo. En al was ook het clubje maar klein, de samenklank was bij deze nummers goed, zoodat we ze met genoegen hebben beluisterd. Het tweede deel van den avond waren Daan Pool ,en Tommy Bouman aan het woord. Het programma van hun optreden was ongeveer gelijk aan dat van eenige weken geleden in de zaal van den heer Kos sen en hebben we daarom maar niet heelemaal ge volgd. Daan had er al dadelijk met z'n inleidend praatje een vroolijke stemming in cn we twijfelen er niet aan of hij en z'n partner zullen de aanwezigen weer tot 't einde geboeid hebben met hun revue, hun Amsterdamsche- en Westfriesche dialect in liedjes en praatjes. Het is de politie gelukt in Den Helder den man te arresteeren, die hier de vorige week, liefst in het bij zijn van vrouwen en kinderen, niet nader aan te duiden handelingen pleegde. HOOGWOUD Door de Rederijkerskamer „Eensgezindheid" werd op Zondag JJ. in café Renooij op de Gouwe een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd een tooneelspel in vier bedrijven, dat door de aanwezigen met on verdeelde aandacht gevolgd werd. De medewerken den waren voor het grootste gedeelte oude beken den, die wij reeds meerdere malen op het tooneel hebben gezien, en die ook ditmaal op een goede vertolking van het stuk kunnen terugzien. Dinsdagavond a.s. wordt het stuk wederom opge voerd en we kunnen iedereen aanraden om dien avond te bestemmen voor een bezoek aan café Re nooij. Op beide avonden wordt de balmuziek ver zorgd door Gebr. Schermer, alhier, die er met hun vroolijke muziek wel voor zullen zorgen, dat de stemming er in blijft. Tot nu toe werd op de openbare scholen alhier 's Woensdagsmiddags en 's Zaterdagsmiddags vrij gegeven. Omdat op de o.l. school aan de Kerkelaan tamelijk veel kinderen uit Veenhuizen schoolgaan, die tusschen den middag moeten overblijven, zou het aanbeveling verdienen 's Woensdagsmiddags ook les te geven en dan de kinderen 's Zaterdags den geheelen dag vrij te geven. Besprekingen dien aangaande worden reeds gevoerd. AARTSWOUD. Zondag werd er stemming gehouden voor 2 No tabelen. Aftredend waren de heeren J. Zweet Ez. en K. Hemke. Beiden werden herkozen. BARSINGERHORN KOLHORN. Uitvoering Burgernut. Zaterdagavond gaf het „Burgernut" haar eerste uitvoering in dit seizoen. Om een geheelen avond met een goed programma te vullen, is voorwaar geen gemakkelijke taak. De vorige jaren had het Bestuur altijd een grooten steun aan S. Kuiper Sr., die de regie van de avonden in handen had. De heer A. Kooger nam op zich de regie van de zen eersten avond te verzorgen. En hoewel het niet de eerste keer is dat Kooger voor dit werk staat, toch moest worden afgewacht of hij in staat zou zijn den populairen heer Kuiper te vervangen. Hij is geslaagd en dat geeft moed voor de volgende uit voeringen. Het werd een vroolijke avond, waarin telkens het schaterend gelach weerklonk om de dolle kluchten en verwikkelingen waarvoor de spe lers zich geplaatst zagen. Het gezelschap had dan ook aan het slot een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Zonder aan de anderen ook maar iets te kort te doen, mogen we wel wijzen op het bui tengewoon goede spel van Mw. M. Keuris—Van Zoonen. Zij vormde de spil waarom alles draaide. Ook haar voor „echtgenoot" spelende partner S. Kuiper Jr. had veel succes. Vooral voor den regisseur en de spelers is dit succes de beste belooning voor de moeite.die zij zich hebben getroost gedurende de laatste maan den. De volgende avond in Januari belooft ook iets goeds. Die avond wordt gevuld met voordrachten door leden die daar iets voor voelen. De verbin dende tekst zal worden geschreven door den heer J. Kuiper, wien dat wel toevertrouwd is. ALKMAAR Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie. De Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie hield een ge westelijke bijeenkomst in de groote zaal van café „Centraal" te Alkmaar. Door de talrijke opgekomen deelnemers aan deze gewestelijke bijeenkomst werd een bezoek gebracht aan het gemeentehuis en de Groote Kerk, onder lei ding van den heer Sietsma. Op den 's avonds gehouden propaganda-avond wa ren een 170-tal personen bijeen. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van het clublied van de V.D.J.O., met begeleiding van het strijkje van de afd, Heerhugowaard onder leiding van den heer P. de Geus. Het clublied werd door allen staande meege zongen. Hierna trad het strijkje op met een viertal muzieknummers, welke met aandacht werden be luisterd en wel in den smaak vielen van de aanwe zigen. Vervolgens was het woord aan den heer J. C. Dee ring uit Utrecht, die als onderwerp had gekozen: „De democratie een kostelijk nationaal bezit." Een levendige discussie volgde op deze inleiding. De heer TJbo Rommerts uit Leeuwarden bracht eenige fenomenale pianosoli ten gehoore, waarna de bekende Westfriesche Maartje Bierman uit Oosthui zen, in Westfriesche kleederdracht op het tooneel verscheen en op de haar eigen wijze een paar liedjes zong. „Maartje op redut" en „Twei rniggen in ien klap". Dit optreden werd zeer op prijs gesteld. Na de pauze, welke hierna werd gehouden speelde het strijkje van de afd. Heerhugowaard weer een tweetal muzieknummers, n.1. Red Sails in the Sun- set en Stephanie-Gavotte. Maartje Bierman gaf hierna „Pinksterdrie" en „Kiespijn" ten beste. Vertoond werden door ir. J. Bontenbal uit Rotter dam vervaardigde lantaarnplaatjes van den landdag en het kamp, en de V.D.J.O.-film „V.D.J.O.-flitsen", welke bij velen aangename herinneringen zal hebben opgeroepen uit deze dagen. De avond werd besloten met een geanimeerd bal, waarna alle deelnemers naar huis togen, met ver nieuwden moed en bezieling, vervuld van de kame raadschap. welke steeds op dergelijke bijeenkomsten van de V.D.J.O. heerscht. KOEGR A R JULIANADORP. Holl. Mij van Landbouw. De afd. den Helder van bovengenoemde Maatschap pij houdt morgen Woensdag, een vergadering, waar de toegang vrij is en waardoor ir. T. P. Huisman, secretaris van de H. M. v. L. een lezing zal worden gehpuden over het onderwerp „Eenige urgente vra gen in verband met de crisismaatregelen". WINKEL 5 Jaar bestaam Op Zaterdag 16 November hsrdacht de Sociaal Democratische Vrouwenclub alhier het feit, dat zij 5 jaar bestond en was daartoe op dien dag een feestvergadering belegd. Voor een matig bezette zaal van den heer D. A. de Bruijn opende Mevr. KrabEling deze openbare feestvergadering en memoreerde wat alzoo in de afgeloopen 5 jaar tot stand was gebracht. De gemengde z^ngvereeniging Pieter Jelles ver leende hare medewerking en bracht eenige liederen ten gehoore die zeer in den smaak vielen, terwijl vooraf een spreekster, Mevr. Machielsen uit Hoorn, een bezielende propagandarede had gehouden. Een tooneelstukje getiteld „De twee zusters" door eenige damesleden opgevoerd, oogstte veel succes en hield zeer veel propaganda in voor het thans zoo actueele Plan van den Arbeid, maar was tevens een aanklacht tegen het thans heerschende productie- en distributiesysteem, waarvan de arbeidersklasse en kleine boeren de dupe zijn. Solozang door de dames J. Krab en Mevr. Kort met bekwame begeleiding toonde aan wat oefening en goeden wil vermag, want -het was een genot om hen te hooren en het applaus was dan ook ten volle verdiend. Nadat de afdeeling nog namens het gewest Noordholland en de afdeeling Zijpe was ge complimenteerd, alsmede namens de afd. Winkel van de S.D.A.P. bij monde van den heer Posthu mus, sloot de voorzitster dezen genoegelijken avond met een opwekking om de zaak te steunen en voor al het Plan. LUTJEWINKEL. Op Zondag 17 dezer gaf de gemengde Zangver- eeniging „D.E.S." alhier een uitvoering in het lo kaal van den heer K. Zeeman. Jammer genoeg was de zaal matig bezet, want de aanwezigen hebben genoten van datgene wat de vereeniging bood en hebben kunnen constateeren, dat de zangvereeni- ging kwalitatief vorderingen maakt onder bekwame leiding van den heer J. Vlam, den Directeur. Kwantitatief leidt zij wel aan bloedarmoede, want het mannenmateriaal is niet evenredig aan dames materiaal, wat niet wegneemt, dat heel mooi ge zongen werd. Na de pauze maakten we kennis met „The Fun- ny Boys', die met een keurige marsch inzette en al dir.ect de gunst van het publiek verwierf. Het was een goed idee van D.E.S. om hen te engageeren, want de aanwezigen waren een en al oor voor hun muziek en waren niet tevreden voordat zij toegift hadden gegeven. Het is een band, die gehoord mag worden, doch wat meer contact tusschen dirigent en spelers zal haar ten goede komen, vooral in nummers waar maat en tempo gedurig afwisselen, want dan is contact met den leider de belangrijke factor. Al met al echter is een mooie avond gegeven en na de traditioneele verloting met humoristische oogenblikken, bleef men op een gezellig bal nog lang bijeen. HEERHUGOWAARD Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Harmonie" een uitvoering in het lokaal van den heer Rus. Opgevoerd werd „De Meid" van Herman Heijer mans, onder regie van den heer P. J. Mienes. Over het algemeen werd goed spel gegeven. In aan merking genomen dat hier dilettanten speelden, heeft „Harmonie" van dit oude cn veel opgevoerde stuk van Heijermans gemaakt wat er van te maken viel. Toch wil het ons voorkomen dat „Harmonie" goed doet in het vervolg iets minder moeilijke stuk ken te kiezen. Van de spelers is ons in de eerste plaats opgevallen mej. wed. Hittema—de Vet. Zij is eenige jaren lang niet op de planken geweest en speelde nu als gast bij „Harmonie", maar haar spel is nog heel goed. Het zou oen aanwinst zijn voor „Harmonie" als zij weer geregeld zou optreden. Dezen avond vervulde zij de rol van de meid; vooral gedurende het eerste bedrijf domineerde haar spel. Eenigszins tegengevallen is ons het spel van mej. Reijne. In het tweede bedrijf was ze goed, maar in het eerste bedrijf leek de rol van Stans ons haar te moeilijk. Meegevallen is ons het spel van mej. van der Meij, die voor het eerst optrad. Ze was nog wat onwennig, maar dat zal wel beter worden. De heer de Groot, die de rol van Cor de Pauw ver vulde, speelde zoo als gewoonlijk zeer goed. Ook de heer Mienes vervulde zijn rol van de kruier voor treffelijk. „Harmonie" kan op een goed geslaagde uitvoering terugzien. De avond werd met een gezellig bal besloten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2