SGHAQ URANT. Be bel losgebroken beven de bergen Abessijnsche nota aan den Volkenbond. Eerste groote luchtaanval der Italianen Hakenkruisvlag gestolen. KIJKEn is KOOPEfl ti CLOECK Treedt Mas ar ijk binnenkort af? Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Hoe de A b e s s ij n e n door drongen in de Italiaan- sche linies Donderdag 21 November 1935. 79ste Jaargang. No. 985C Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.lï. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. .(Telegrafisch via AsmaraJ AAN HET FRONT, 20 Nov. 1935. Na de aanvallen achter het Italiaansohe front, waaraan de troepen den laatsten tijd hebben blootge staan, heeft men een aanvang gemaakt met de gron dige zuivering van het terrein van alle vijandige ele menten. Hiertoe kon men des te eer overgaan, omdat uit alles blijkt, dat het voorloopige doel, dat men zich aan het Noordelijke front had gesteld, is bereikt en dat er een rustpooze zal intreden, voordat men er toe overgaat, den opmarsch voort te zetten. Immers, in dezen veldtocht teekenen zich twee episoden af. In de eerste weken na het uitbreken van de vijan delijkheden is het Italiaansche leger ongeveer 40 ki lometer ver in het gebied van den tegenstander door gedrongen, waar het zijn stellingen bevestigde en de verbindingen met de basis verzorgde. Nadat dit was geschied, zijn de troepen in verschillende etappes verder opgerukt tot ongeveer 100 kilometer van de grens, waar zij thans eveneens hun stellingen hebben bevestigd. Het wachten is nu op de beslissing van den-nieuwen opperbevelhebber, maarschalk Bado- glio. Be vuurdoop der Italiaansche luchtmacht ïn Abessynië. Tot dusverre hadden de Italiaansche vliegers nog slechts weinig blootgestaan aan aanvallen der Abes sijnen. Wel is waar werden af en toe enkele ge weerschoten op hen gelost, doch deze hadden al heel weinig effect. Thans evenwel is het in de streek tusschen Ambaladsji en Antalo, ten Zuiden van Ma- kalle, tot een ernstig treffen gekomen tusschen de vliegers en een sterke Abessijnsche troepenmacht. Reeds in den loop van de vorige week hadden de vliegers hier de aanwezigheid gesignaleerd van den tegenstander. Hoewel het niet mogelijk bleek, zijn getalsterkte ook maar bij benadering vast te stellen, bestond er grond voor het vermoeden, dat het hier een vrij aanzienlijke macht betrof. Vandaar dan ook, dat besloten werd tot een energieken aanval uit de lucht. Uw correspondent had het voorrecht, hiervan de voornaamste indrukken op te teekenen uit den mond van een der officieren, die aan den raid had deel genomen. „Toen de beide Caproni-escaders het aan geduide gebied naderden", vertelde hij, „bleek ons al spoedig, dat de Abessijnen de hoogten, die het smalle dal bij Goea Michael beheerschen, bezet had den met scherpschutters, afdeelingen machinegewe ren en stukken afweergeschut. Nadat wij de posities hadden verkend, waarbij ons al dadelijk bleek, dat ons een warme ontvangst werd bereid, daalden wij zoo laag, als onze veiligheid dit toeliet, na eerst onze bommen te hebben gestrooid, ten einde de vijande lijke stellingen met onze machinegeweren te bestoken Een opwindende aanval. „Ik verzeker u", ging hij voort, „dat het oogenblik- ken van hevige opwinding voor ons waren. Wij wer- HANDIGE SMOKKELAARS GEPAKT. Hoe zij ontkwamen en toch nog in den val liepen. Ambtenaren van de crisis-opsporingsdienst, die gisteren (bij enkele landbouwers te Rijsbergen) een onderzoek instelden, ontdekten toevalligerwijze een smokkelauto, welke langs een verboden weg uit de richting Meersel (België) een partij marga rine uit België frauduleus trachtte in te voeren. De ambtenaren sommeerden den bestuurder te stoppen, doch deze reed in volle vaart door en trachtte bij Rijsbergen links af te slaan om weder Belgisch grondgebied te bereiken. Daar haalden ze de smokkelauto echter in en geboden deze te stoppen, waaraan gevolg werd ge geven. Door krachtig remmen en misschien was het ook wel zoo bedoeld, maakte de smokkelauto een geheelen draai en kwam achter de auto der crisisambtenaren te staan, in de richting van de grens dus. Vóór de crisisambtenaren hun wagen goed en wel hadden verlaten, sloeg de motor van de smokkelauto opnieuw aan en verdween in de richting Zundert. Geluk hadden de vluchtelingen echter niet, want twee kommiezen, van dienst ko mende uit de richting Zundert sommeerden de smokkelaars opnieuw te stoppen. Thans werd ech ter aan de sommatie geen gevolg gegeven. De auto reed door niettegenstaande de beide kommiezen haar een tiental kogels na zonden en verdween in een zandweg. Opnieuw echter kwam er pech, toen de wagen in 't mulle zand bleef steken. Den crisis ambtenaren, die de achtervolging wederom hadden mgezet, gelukte het thans op de auto met inhoud beslag te leggen. Een en ander werd naar Breda overgebracht. Tegen een der inzittenden den 25- jarigen ongehuwden C. v. L werd proces-verbaal opgemaakt. De tweede inzittende L., die evenals C. v. L. uit Eindhoven afkomstig was, wist te ont komen. Het heele geval trok natuurlijk ter plaatse Volop belangstelling. den begroet door een ontzettend vuur. Om ons heen sprongen onophoudelijk de granaten van het afweer geschut, terwijl de geweerkogels en de projectielen uit de machinegeweren onophoudelijk tegen de vlieg tuigen kletterden. Ieder oogenblik konden wij een treffer verwachten, die voor ons onherroepelijk het einde zou hebben beteekend. Wij hebben het er echter allen boven verwachting goed afgebracht. Schade van eenig belang hebben wij niet opgeloopen, behalve de machine van graaf Ciano, die, zooals u bekend zal zijn, een noodlanding heeft moeten maken bij Makalle, welke goed is afge- loopen. Ik zal echter niet licht het waarlijk helsche rumoer vergeten, dat ons in de lucht omringde. Hoewel rus tige waarneming uit den aard der zaak niet moge lijk was gedurende het heftige gevecht, hebben wij toch den indruk, dat wij den vijand aanzienlijke verliezen hebben toegebracht." Het wordt meer en meer duidelijk, dat ten Zuiden van Makalle een groote Abessijnsche troepenmacht is samengetrokken, die den verderen Italiaanschen opmarsch zal trachten te bemoeilijken. (Sven Olafson. Auteursrecht V.P.B.). (Nadruk verboden.) „Vier mannen in een boot". Gistermiddag te omstreeks half vier bemerkte per soneel van de Duitsche kolenboot E. Traber, liggende aan de Centrale Noord te Amsterdam, dat een roei boot langs zij kwam. Voor zij wist wat er gebeurde, was de Duitsche hakenkruisvlag van het schip ge trokken en werd de roeiboot, waarin zich vier man nen bevonden, met spoed weggeroeid. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en nam uitgebreide maatregelen. Twee politiebooten vertrokken naar het Oostzanergat, om dit te blokkee- ren, een overval-auto met agenten van politie trok naar de Oostzanerdijk, die werd afgezet. Commissaris L. Hoogenboom en hoofdinspecteur Lu- teyn stelden een onderzoek in, dat uitwees, dat de roeiboot moest toebehooren aan den eigenaar van 'n woonschuit, liggende aan het Oostzanergat, en die als communist bekend staat. Een huiszoeking werd gedaan en bij den inval werden vijf mannen en een vrouw in de schuit aan getroffen. Zij bekenden met de boot gevaren te heb ben, doch zeiden van een hakenkruisvlag niets af te weten. Zij zijn naar het politie-bureau overgebracht, waar zij met het personeel der Duitsche boot werden ge confronteerd. Vier van hen werden pertinent her kend. Deze mannen zijn aangehouden. De andere man en vrouw zijn op vrije voeten gesteld. De politie heeft in de woonschuit nog een brandende kachel in beslag genomen, om langs scheikundigen weg na te gaan, of de vlag daarin wellicht verbrand is. De zaak wordt met kracht verder onderzocht. Londen, 20 November (A.N.Pj. =-* De „Daily He rald" meldt uit Praag, dat president Masarijk beslo ten beeft af te treden als president van Tsjecho- Slowakije, Masarijk, heeft deze functie sedert de vor- PRESIDENT MASARIJK. ming van de Tsjechische republiek, thans zeventien jaar geleden, bekleed. Zijn aftreden zal einde van dit jaar worden bekend gemaakt. Dr. Benesj, de minister van buitenlandsche zaken, de rechterhand van president Masarijk, zal zijn op volger worden. Masarijk zal Benesj in diens func tie van advies dienen. Voorloopïg de rust in Egypte weergekeerd. Vuurverbod voor de politie. Donderdag wordt in Egypte gestaakt. Caïro: In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat het in het geheele land volkomen rustig is. De ministerraad, die de politieke situatie heeft be sproken, heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de incidenten, waarbij drie studenten zijn ge dood door het vuur der politie. De minister-president heeft in zijn hoedanigheid van minister van binnen- landsche zaken etn schietverbod voor de politie af gekondigd. De directeuren der Arabische bladen hebben in een vergadering besloten, dat hun bladen Donderdag a.s. niet zullen verschijnen. Zij willen daarmede pro- testeeren tegen de houding van het kabinet *en aan zien der Engelsche politiek en tegen de wettelijke maatregelen, die dezer dagen voor de pers zijn afge kondigd. Donderdag zullen ook alle Egyptische winkels en kantoren gesloten zijn. Voor de gemengde gerechten zullen geen Egyptische advocaten verschijnen. Een. uiteenzetting over den toestand die door den oorlog in Abessinië geschapen is. Verweer tegen de Italiaansche beschuldigingen. GENèVE. De Abessijnsche gezant te Parijs heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond ter doorzending aan de leden een uit zes vel ma chineschrift bestaande en in ongewoon heftige taal gestelde tegenverklaring toegezonden op de Itali aansche protestnota van 11 November. In deze Abessijnsche nota wordt o.m. gezegd, dat de Italiaansche nota perfide beschuldigingen van den Volkenbondsraad en de Assemblee bevat, welke slechts diegenen kunnen overtuigen, die om een of andere reden reeds gewonnen zijn voor de Italiaansche propaganda. Bovendien beweert de Italiaansche nota, dat de gebeurtenissen sedert den opmarsch derItaliaansche troepen op Abessijnsch gebied een rechtvaardiging vormen van den door Italië ondernomen oorlog. De Abessijnsche regeering verklaart in dit verband, dat de cultureele missie van Italië ten opzichte van Abessinië er tot dus verre in heeft bestaan, gegeven handteekeningen te verloochenen, het vreedzame en ongewapende Abes sijnsche volk, dat zijn defensie maandenlang niet heeft kunnen voorbereiden, met vliegtuigaanvallen op onbeschermde steden te teisteren; vrouwen en kinderen te vermoorden. De bevelhebbers van het Italiaansche leger, die beweerden een cultureele missie te vervulen, zijn opgetreden als moordenaars van de burgerbevolking. Deze ongelijke oorlog gaat hand in hand met de poging verraders voor geld te koopen, teneinde hen te gebruiken tegen de legitie me ^regeering. Met trots kan de Abessijnsche re geering vaststellen, dat met uitzondering van Ded- jasmatsj Haile Selassie (Ras Koeksa) geen be velhebber zich heeft laten omkoopen. De Italiaan sche regeering wil haar onderdanen sparen door tegen het Abessijnsche volk broeders van hetzelfde ras en dezelfde huidskleur op te jagen. Dat is de cultuur, die de Italiaansche regeering beweert Abessynie te willen brengen en die zij ongetwijfeld later zal trachten haar nabuurlanden op te leg gen met in Afrika opgeroepen l^ers. De regeering fjn het volk van Abessinië zullen tot den dood strijden om de Italiaansche vreemde heerschappij af te wenden. Tegenover de Italiaansche mededeelingen omtrent de vrijwillige onderwerping der burgerlijke bevol king, verklaart de Abessijnsche nota, dat Abessinië tot dusverre zijn gebied tegen den aanvaller niet heeft verdedigd. Derhalve heeft de civiele bevolking voorloopig het juk van den vijand op zich moeten ne men en evenals in alle door den oorlog getroffen gebieden hebben de opperhoofden der civiele bevol king met den vijand onderhandeld. Wanneer de ci viele bevolking door een voorloopige onderwerping een afslachting tracht te ontkomen, beteekent dat echter niet, zooals de Italiaansche nota beweert, dat zij zich stelt onder de bescherming van Italië. Toch zijn dergelijke beweringen steeds door den aanvaller naar voren gebracht. De Italiaansche regeering heeft dit unfaire optreden volmaakt door te beweren, dat haar invasie verplichtingen tot bescherming van de bevolking geeft. Welk verstandig mensch zou aan dergelijke onwaarheden geloof kunnen schenken, waar het toch om een gebied gaat, waarin de heilige stad van Abessinië, de wieg van het keizerrijk en de graven van zijn koningen sedert eeuwen gelegen zijn? De Abessijnsche regeering wijst vervolgens in deze nota de Italiaansche verwijten betreffende het voort bestaan der slavernij van de hand. Het betreft een huichelachtig gebaar van de Italiaansche regeering, dat alleen hen kan bedriegen, wien de sociale verhou ding in Oost-Afrika en de onmogelijkheid om met één klap een eeuwenoude instelling op te heffen, on bekend zijn. In ieder geval heeft de Italiaansche re geering zelf de slavernij in haar eigen Afrikaansche koloniën nog niet uit den weg kunnen ruimen. Ten slotte wordt in de nota verklaard, dat de Abes sijnsche regeering ook bij deze gelegenheid op de meest nadrukkelijke wijze tegen iedere poging om een regeling tot stand te brengen op de basis van de oorlogskaart protesteeren moet. Als slachtoffer van eén ongerechtvaardigden aanval die uitgevoerd is onder unfaire omstandigheden, zou de regeering en zou het volk van Abessinië weigeren een voorstel ie bestudeeren, dat den aanvaller direct of indirect een belooning zou geven voor zijn misdaad. Pf\\zen= Anti-semietische agitatie in Polen. Ernstig gewonde joden in het zieken- huis opgenomen. Warschau. Te Lodz en Lemberg hebben anti- semietische ongeregeldheden plaats gevonden. Te Lodz zijn twee Joden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen, terwijl te Lemberg een doo- de en twee gewonden te betreuren zijn. Ook in Hongarije Joodsche afgeranseld. studenten Boedapest. De thans reeds 2 dagen durende antisemietische relletjes der studenten te dezer stede zijn ook gister voortgezet. In de morgenuren kwa men verscheidene honderden studenten voor de sinds gisteren gesloten universiteit bijeen, waarna zij on der het zingen van nationale liederen naar de tech nische hoogeschool trokken, waar zij met geweld binnendrongen. In de wandelgangen van de. hooge school kwam het tot een heftige vechtpartij, waarbij een zestal Joodsche studenten bloedend gewond werden en een twintigtal anderen zwaar afgeranseld werden. De colleges moesten worden gestaakt. Voorts is het tot demonstraties gekomen voor het gebouw van de gesloten staathuishoudkundige fa culteit en de veeartsenijkundige hooge school. De politie rukte met een groote afdeeling uit, doch ar riveerde toen de betoogers reeds vertrokken waren. De universiteit van Boedapest en de verschillende hoogescholen zijn voor twee dagen gesloten. Ook voor de universiteit te Szegedin is het in na volging van Boedapest tot dergelijke betoogingen gekomen. Een kleine groep studenten trok hier naar de redactiebureaux van twee linksche dagbladen en wierp er de ruiten in. De politie slaagde er in hier de orde spoedig te herstellen. Op bevel van den rector werden ook hier de colleges gestaakt. De minister van onderwijs heeft in verband met deze ongeregeldheden de verklaring afgelegd, dat df universitaire autoriteiten eerst zullen trachten beweging in eigen kring tot staan te brengen. Wan neer niet binnen enkele dagen de rust aan de hooge scholen hersteld zal zijn, zal de minister zich ech ter gedwongen zien de strengste maatregelen te nemen. De watersland in Engeland neemt af. Verbetering in den toestand. Londen. In de meeste overstroomde gebieden van Engeland is de waterstand gisteren gedaald. De sindsdien gevallen regens hebben geen rede gege ven tot bezorgdheid. Het peil van de Theems nam nog steeds toe, doch bij afwezigheid van verderen hevigen regen wordt geen ernstige overstrooming gevreesd. Ook in Kent verbetert de toestand. Griekenland bestelt vliegtuigen. 30 Stuks in Engeland. Londen. De „Times" meldt uit Athene, dat de Grieksche regeering 30 Britsche Avro Tutor-vliegtui- gen heeft bsteld en andere contracten voor les-toe- s teil en zal plaatsen. ..ZIEKE ITALIANEN DOOR HET SUEZ-KANAAL, Cairo. In de laatste 10 dagen zijn 1207 zieke Italianen het Suez-kanaal gepasseerd. Ongeluk in een spoorwegtunnel. Zes dooden, drie zwaargewonden. Te Viella in Spanje in de provincie Lerida heeft een ontploffingsongeluk plaats gehad in een spoorwegtun nel, waar met dynamiet werd gewerkt. Zes arbeiders zijn gedood en drie ernstig gewond. Botsing tusschen trein en auto. Vier dooden. Stuttgart. De directie der Duitsche rijksspoor wegen te Stuttgart deelt mede: Woensdag om 18.45 uur is op den onbewaaken overweg bij post 73 tus schen Urlau en Friesenhofen een personenauto met 4 inzittenden op trein 17 Leutkirch—Isny ingere den. De vier inzittenden van den wagen, allen uit Leutkirch, werden gedood. Van de treinreizigers en het treinpersoneel is niemand gewond. De machi nist had de voorgeschreven signalen gegeven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1