Griekenland viert feest. Instelling van een weerfonds De toestand aan 't Zuidelijk front China. Beide partijen melden successen. A.J.C. raag geen roode halsdoeken dragen. Huiszoeking bij den bisschop van Berlijn Tragisch incident tijdens tooneeluitvoering in Oostenrijk. Wardenier gearresteerd Italië en petroleum. Geen Italiaansche démarche in Den Haag Ruzie in café. VERZET TEGEN AUTONOME-BEWEGING Dinsdag 26 November 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9859 COURANT. Int. Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Abessijnen vcltooien een tegenaanval op Gorrahei, terwijl de Italianen terng trekken. (Van onzen specialen correspondent W, F. Deedes.) HARRAR, Maandagavond 25 Nov. De Engelsche consuls en militaire attachés zijn in Harrar teruggekeerd uit Djidjiga en Daggahboer. Zij waren getuige van het derde bombardement van Daggahboer, uitgevoerd door een enkele ééndekker. Drie bommen werden neergeworpen, maar niemand werd gewond. De bevolking was zenuwachtig, maar vond haar zelfbeheersching spoedig terug. Het vlieg tuig ontzag het hospitaal zorgvuldig. Sasabaneh is in handen van de Abessijnen. Er vinden slechts enkele schermutselingen plaats. In het kamp van dr. Hoekman, niet ver van Daggahboer, bevinden zich niet meer dan zes gewonden. De beide Engelsche zendelingen, de heeren Sto- kes en Dawkins, assistenten van dr. Hoekman, heb ben veel moed aan den dag gelegd, toen zij onmid dellijk na een bombardement de stad met vracht wagens doortrokken,-terwijl de stad nog onder vuur werd genomen. Men meldt thans, dat Engelsche vertegenwoordi gers aanwezig zijn geweest bij de conferentie van den Keizer in Djidjiga. Het trof slecht, dat Italiaansche vliegtuigen vori- gen Woensdag boven Harrar verschenen en daar verscheidene Abessijnsche troepen zagen, daar de Italianen beloofd hebben Harrar niet te zullen bom- barcleeren, zoolang daar geen militaire acties plaats vinden. Vrachtwagens vertrekken nog steeds uit Harrar in de richting van Djidiga. De bevolking is volkomen rustig. Men gelooft, dat, de laatste paar dagen meer gewonden zijn aangekomen. Het ziet er naar uit, dat de gebeurtenissen in het Zuiden een keer hebben -genomen. De Abessijnsche troepen voltooien een belangrijken tegenaanval langs de rivier Fafan. Zij trekken eveneens uit Boelale door Gabridihari in de richting van Gorrahei. Ik verneem uit de beste bron, dat de Abessijnen bezig zijn Gorrahei te heroveren. De geheele aanval speelt zich zonder het leveren van gevechten af, daar de Italianen terugtrekken, zonder eenigen weer stand te bieden. Daarvoor zijn twee verklaringen mogelijk. Zooals ik reeds eerder meldde, is tot nu toe alleen door in- heemsche soldaten uit Italiaansch Somaliland deel genomen aan den strijd in dit gebied, Dat is naar men nu meedeelt, de oorzaak van een tijdelijke verlam ming van den Italiaanschen opmarsch aan dit front. Men gelooft dat de regen koorts veroorzaakt en de Europeanen in hun actie belemmert. De streek tusschen Gabridihari en Sasabaneh is een en al woestijn met hier en daar dichte wouden en daardoor een ideaal terrein voor den aanval. De tweede mogelijkheid is, dat de Italianen tot de conclusie zijn gekomen, dat hun lange verbindings lijn te zwak is en dat zij daarom hun front een einde terug leggen om zich te concentreeren langs de Web- be Sjebeli of langs het front van Britsch Somali land. (Auteursrecht Morningpost - A.N.P.) ABESSIJNEN BLIJVEN ACTIEF. ITALIANEN SLAAN AANVAL AF. IS RAS SYOEM GESNEUVELD? Naar D.N.B. uit Addis Abeba meldt, hebben de Abessiniërs een overwinning behaald nabij Makalé. De troepen van dedzsjas Wores slaagden er bij Ha- lawé in een Italiaansche afdeeling te overvallen en muildieren en munitie buit te maken. Aan Italiaansche zijde moeten een commandeerend officier en vele manschappen gedood zijn De Abes sijnen hadden de Italianen overvallen, terwijl dezen zaten te eten. Reuter meldt uit Asmara dat Maravigna in een aantal gevechten de Abessinische troepen terugge slagen heeft. De vijand leed hierbij zware verliezen. Het front DoloMakalé is versterkt met het corps Santini, aangezien men hier crp een heftigen Abes sinische aanval schijnt te rekenen. De reden hiervoor is de concentratie van Abessinische troepen tus schen Amba Aladji en Dessie, de sterkt© van deze troepenmacht wordt op eenige honderdduizenden ge schat. Klaarblijkelijk hebben Ras Sejoem en Ra3 Kasas zich vereenigd. Aan het Dankalifront is de linkervleugel van de Italianen onder bevel van generaal Mariotti verder opgerukt. In het Paleis van Ras Sejoem te Aksoem heeft mer. achter een steen een portefeuille ontdekt, waarin brieven van den Negus en buitenlandsche officieren aan Ras Sejoem gericht. Deze buitenlandsche offi cieren zijn een Zweedsch kolonel, wiens naam on leesbaar is en een Russisch kolonel Konovalov, bei den raadgevers van den Negus. De brieven bevatten tactische raadgevingen, Zoo wordt erin geadviseerd zich steeds op de heuvels op te houden, verder wordt critiek uitgeoefend op de verdedigingswerken tegen tanks en de raad gegeven den over van de Mareb te verlaten wegens 't heer- schen van koorts. Naar men in Weenen verneemt heeft de Negus den Oostenrijkschen ingenieur Joscph Jonka, die kapitein is in het Abessinische leger, tot bevelhebber van het leger in de provincie Bali benoemd. T.o Makalé is een groot vliegveld aangelegd voor de vliegtuigen, welke tot nu toe op Italiaansch ge bied gestationneerd waren, deze nadering van de vliegtuigen naar het front maakt de actieradius bo ven het vijandelijk gebied des te grooter. Ras Seyoem gedood. Reuter meldt uit Rome: Volgens berichten van het Tigrefront aan de Ro- meinsche bladen zou Ra: Seyoem tijdens het bom bardement van 18 November .gedood cjjn. De inboorlingen, die uit dit gebied zijn gekomen, verklaren, dat een hooge Abessyniër is gedood. De Abessyniërs houden evenwel den naam van den ge sneuvelde geheim, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat het Ras Seyoem is. Het 54ste legerbericht. Maarschalk de Bono telegrafeert in het 54ste leger bericht: Aan het front van het eerste legercorps, dat bestaat uit afdeelingen zwarthemden en inheemsche troepen uit Eritrea, zijn verkenningen gedaan bij de linies tusschen Scelicot en Callet. Het hoofdkwartier van het tweede legercorps is ge reorganiseerd. De politieke bureaux zijn overgebracht naar een belangrijker plaats. Detachementen van de divisie van generaal Ga- vinana hebben het gebied tusschen Enda-Mikael en Zongoei bezet in samenwerking met zwarthemden en inheemsche troepen van de garnizoenen van Tsaha- ma en Nadir. De Eritreesche geregelde en ongeregel de troepen hebben de hoofdwegen over de divier Ta- kazzé bezet. De luchtvaart zet de verkenningstochten boven Tembien en in de richting van Amba Aladzji voort. VERSTERKING VAN ONZE BEWAPENING. Thans is ingediend 't reeds aangekondigde wetsontwerp tot instelling van een Weer fonds: het Fonds tot verbetering van de ma- terieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht, in zooverre het de kustdcfensie van Nederland betreft. De regeering acht urgent: 1. Aanschaffing van luchtdoelbestrijdingsmiddelen. 2. Aanschaffing van vliegtuigen. 3. Aanschaffing van infanterie-geschut. 4. Aanschaffing van munitie en verdere uitrusting 5. Versterking van het artilleristisch vermogen. 6. Inrichting van kleine versterkingen bij de over wegen der groote rivieren en op enkele andere voor de verdediging van ons land van bijzonder belang zijnde punten (kazematten). De uitgaven zullen gefinancierd worden uit het weerfonds, dat haar gelden zal -putten uit 's lands schatkist, doch door middel van jaarlijksche annuïtei ten ten laste van de begrooting van defensie, deze be dragen weer moet terugbetalen. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak van een zeventienjarigen jongen, behoorendé tot de Roode Valken (jongste leden der A.J.C.), die in hoo- ger beroep door de rechtbank te Arnhem is veroor deeld wegens het dragen van een roode das, hetgeen bij deze groep gebruikelijk is. Derechtbank achtte hier het Uniformverbod overtreden. Het cassatieberoep, tegen dit vonnis ingesteld, heeft de Hooge Raad verworpen. Over de huiszoeking die de politie Zondag heeft verricht in de bureaux van den bisschop van Ber lijn, graaf Preysing, meldt de Berlijnsche corres pondent van de Neue Zürcher Ztg., dat mgr. Ban- nasch Zaterdag na de uitspraak in het proces tegen den bisschop van Meissen is aangehouden. Hij had dat proces als waarnemer van den bisschop van Berlijn bijgewoond en voor het Duitsche episcopaat een verslag van de behandeling geschreven. Hoogst waarschijnlijk is het de politie bij de huiszoeking te doen geweest om op dit verslag de hand te leg gen. Tegelijk met mgr. Bannasch is ook dienst se cretaris in verzekerde bewaring genomen. De in beslag genomen bescheiden, die verscheiden manden vulden, zijn in een politie-auto naar het hoofdbureau op den Alexander-platz vervoerd. De Daily Tel. meldt, dat de politie tal van ver trouwelijke bescheiden over de toestanden in de on derscheiden diocesen in beslag heeft genomen. Zij was klaarblijkelijk op de hoogte van het feit, dat de geheele correspondentie van het episcopaat door de henden van mrg. Bannasch ging. Deze beslaglegging is in strijd met de bepalingen van het Concordaat. Bij de opvoering van het volksstuk „Der Unfried" in het Katholieke Vereenigingsgebouw te Bisschofs- hofen heeft zich gisteravond een droevig incident voorgedaan. Aan het einde van het stuk moet een van de personen, een herbergier den „onvrede" met een mes doodsteken. Toen de herbergier nu zijn mes trok, bleek, zon der dat' hij het merkte de schede in zijn borstzak zitten. Het blanke lemmet trof den tegenspeler in het hart.. Tijdens het spel werd dit niet gemerkt, evenmin als de treurige gevolgen. De doodstrijd zag men aan voor buitengewoon goed spel. Eerst toen het doek gevallen was en de tegenspeler bleef liggen, bemerkte men, wat ge beurd was. De dader is verdwenen en kon tot nu toe niet gevonden worde'i. Wetsontwerp ingediend. Maximum 10 uur per dag. Ingediend^ is een wetsontwerp, houdende bepa lingen tot liet tegengaan van oververmoeidheid bij de bestuurders van motorrijtuigen. Het ontwerp is onderteekend door de ministers van Sociale Zaken en Waterstaat. In de Memorie van Toelichting zeggen de beide ministers, dat aanvankelijk een oplossing van deze kwestie gezocht is op den grondslag van de Arbeids wet, doch dat een nadere uitwerking van dit denk beeld geleerd heeft, dat aldus niet de aangewezen weg gevolgd werd om het beoogde doel te bereiken. De geheele opzet van de Arbeidswet vormt een be lemmering om een goed sluitende voorziening ter zake daarop te bouwen. Het is niet mogelijk, in de wet zelf volledig te regelen, waarnaar alle verschillende groepen van autobestuurders zich te gedragen zullen hebben. De aard der groepen loopt daarvoor te zeer uiteen. Met het oog op de congruentie met de Arbeidswet wordt bepaald, dat de werktijd van de chauffeurs in dienstbetrekking op ten hoogte tien uur per dag en 55 uur per week mag worden vastgesteld, be houdens een uitzonderingsgeval. Voor autobestuur ders, die als zoodanig niet bij anderen in dienst zijn, kunnen alleen omtrent de tijden waarop en gedurende welke zij motorrijtuigen besturen mo gen, voorschriften gegeven worden. Ook hier zal tien uren per dag en 55 uur per week richtsnoer zijn. BETROKKEN BIJ AUTODIEFSTALLEN. Wardenier, wiens naam indertijd langs alle tele graafkabels van de wereldbol werd geseind, in ver band met zijn vermeende uitvinding van een brandstoflooze motor, is gisteren door de Zwolsche politie gearresteerd. Een Zwolsche rechercheur had een tweetal auto's in beslag genomen, die van diefstal afkomstig ble ken. De chauffeur-garagehouder, die de auto's in be waring had, zeide, dat zij toebehoorden aan Warde nier, die thans te Steen wij kerwold bij zijn ouders inwoont. Bij zijn verhoor hulde Wardenier zich in een volhardend zwijgen. Onderzocht zal thans moeten worden of de fantast, die indertijd ons land in rep en roer bracht met zijn geheimzinnige motor, er thans de voorkeur aan geeft in andermans auto's rond te toeren. Er verluidt in Rome, dat men in militaii*e kringen met buitengewoon groote bezorgdheid een Ameri- kaansch embargo op petroleum tegemoet ziet, aange- gezien deskundigen met pijnlijke verrassing gecon stateerd hebben dat naar men zegt in verband met de groote hoogte in Abessinië buitengewoon veel olie gebruikt wordt. Hoewel uiteraard daarover niets gezegd wordt, krijgt men toch den indruk, dat vrij algemeen de overtuiging bestaat, dat, wanneer de olietoevoer zou worden afgesneden, den oorlog een vroegtijdig einde beschoren zou zijn. TOCH NOG EEN STERKE REPUBLIKEINSCHE OPPOSITIE. (Zie 2e blad.) Badende in het licht van duizenden gloeilampen, heeft Athene gisteravond de terugkeer van den ko ning gevierd. De Akropolis en alle andere antieke bouwwerken waren door schijn wei-pers met een zee van helder licht overstraald. In de straten waren van huis naar huis guirlandes met gloeilampen aange bracht. Overal verdrong zich een ontzaggelijke men- schenmenigte. Alle café's en restaurants waren volko men vol. Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatrege len der politie zijn ongeveer 60 kleine ongevallen voorgekomen. De feestelijkheden werden besloten met een grooten militairen fakkeloptocht, waarbij de geestdriftige menigte zich in lange compacte rijen aansloot. De primaat aartsbisschop 'van Athene, mgr. Grisos- tomos. heeft de plechtige hoogmis gecelebreerd in de Metropolis Kathedraal, waarvan het interieur een prachtig schouwspel bood van oud-byzantijnsche pracht. De metropoliet, die in een prachtig gewaad was gekleed, sprak een gebed uit, waarin hij God dankte, dat hij den Koning op den troon heeft teruggebracht. Na de kerkelijke plechtigheid, reed de Koning naar het graf van de onbekende soldaat, waar hij, in ge zelschap van den kroonprins een krans legde. Overal waar de Koning verscheen, werd hij luide toegejuicht door de enthousiaste menigte, welke alle balcons had bezet. Op de groote pleinen waar de stoet passeerde, ston den de menschen schouder aan schouder. De oppositie. Hoewel de terugkeer van Koning George gepaard gaat met uitbundige vroolijkhpid en ondanks het feit, dat het plebisciet zich met overweldigende meerder heid had uitgesproken voor het koningschap is het onbetwistbaar, dat er niettemin een sterke verborgen oppositie bestaat. Dit feit kan men b.v. aantoonen door de ontdek king, dat de beginletters der versregels van een wel komstgedicht. dat gepubliceerd is in het boven ver denking staande koningsgezinde blad „Ethniki" de woorden vormen: Lang leve onze republiekv Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is niets be kend van een Italiaansche démarche inzake een even tueel embargo op petroleum. ONGELUK MET EEN GEWEER. Gistermiddag is te Vaals de 57-jarige V. bij het schoonmaken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag gedood. V., die lid was van het schuttersgilde te Vaals zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn eigen geweer schoon maken, dat naar hij meende, ongeladen was. Evenwel ging het plotseling af, met het bovenvermelde noodlottige gevolg. Kastelein lost revolverschoten. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 12 uur hebben zich ernstige ongeregeldheden voor gedaan in een café aan den Kranenburgerweg te Den Haag, waarbij met een revolver met scherp is geschoten door den caféhouder, doch waarbij won der boven wonder, geen dooden zijn te betreuren. Volgens verklaring van den caféhouder zouden drie bewoners uit Duindorp het café zijn binnen gekomen. Alle drie verkeerden sterk onder drank invloed. De caféhouder zou getracht hebben met een zacht lijntje de menschen uit de zaal te krij gen, waarop ruzie ontstond en de Duindorpers den caféhouder met stoelen te lijf gingen. De caféhou der was genoodzaakt zich in zijn woonvertrekken terug te trekken. De Duindorpers drongen ook hier binnen. Hierop zou de caféhouder zijn revolver hebben gegrepen en een schot hebben gelost, recht naar beneden in de deurpost. De mannen verkeer den in een opgewonden toestand en trapten de deur in. Daarop trok de caféhouder zich terug in het slaapvertrek, sloot de deur en schoot daar doorheen De vrouw van den caféhouder, die in nachtgewaad was, heeft daarop politiehulp gehaald. Toen de po litie ter plaatse kwam, vond zij een groote ver woesting in de gelagkamer en de woonvertrekken. De daders waren inmiddels verdwenen. De kastelein verklaarde zijn revolver, waarvoor hij geen toestemming bleek te bezitten, te hebben weg geworpen in het Ververschingskanaal. De kastelein, S. P., is voor nader onderzoek in be waring gesteld. Ook het drietal Duindorpers, ge naamd P. v. B., oud 27 jaar, S. de Z. oud 25 jaar en L. V. oud 24 jaar, zijn van hun bed gelicht en verdacht van openlijke geweldpleging en vernieling in bewaring gesteld. De zaak is in verder onderzoek, speciaal in hoe verre de bewering van den kastelein, dat hij uit noodweer heeft gehandeld, juist is. Bevolking verzet zich. Nadat de leiders der autonomiebeweging de ge- meentebureau's en de hoofdkwartieren der politie hadden doen bezetten moesten deze benden zich ten gevolge van de vijandige houding der bevolking, overgeven. De leiders vragen hulp aan Japan. United Press meldt dat de autonome regeering van Noord-China aan de Japansche autoriteiten telegra fisch gevraagd heeft onmiddellijk een gewapende macht naar Noord-China te zenden. Hoe zwak het autonome bestuur in Oost-Hopei, voor zoover het niet door de Japanners wordt ge steund is, blijkt thans reeds. De uitvoerende macht berust op een leger gehuurde koelies, doch het ziet er naar uit, dat dit reeds morgen niet meer zal be staan. De „soldaten" werden hedenavond naar huis gestuurd met 't bevel, morgen weer op 't appel te verschijnen. Dat dit inderdaad zal geschieden is zeer twijfelachtig, daar zij de in het vooruitzicht ge stelde belooning niet hebben ontvangen. Na eenige uren de macht in handen te hebben ge had, moesten naar Reuter meldt, de opstandelingen, die Tientsin eveneens deel wilden laten uitmaken van den onafhankelijken staat der gedemilitariseerde zone, het veld ruimen. De bevolking liep te hoop voor het hoofdkwartier der opstandelingen en negeerde de schildwachten. De situatie werd voortdurend ernstiger, zoodat de Chineesche politie tusschenbeide moest komen, ora geweld te vermijden. De opstandelingen kregen order hun hoofdkwartier te verlaten, hetgeen zij direct deden, waar zij onder geleide naar een veiliger plaats werden over gebracht. Japansch-Chineesche onderhandelingen De Japansche regeering heeft het Chineesche voor stel aanvaard de Chineesch-Japansche betrekkingen langs diplomatieken weg te herzien. De Chineesche zaakgelastigde, Ting, heeft een be zoek gebracht aan den Japanschen onder-minister van Buitenlandsche Zaken, Sjigemitsoe, dien hij voorstelde, dat te Nanking onderhandelingen zullen worden geopend tusschen de Japanschen ambassa deur Ariyosjo, en Tinnang Tsopin, den Chineeschen ambassadeur, die van verlof is teruggekeerd. Nader meldt men nog uit Peiping, dat geünifor meerde benden, een paar honderd man sterk, onrust in de Chineezenstad Tientsin hebben verwekt. De benden, die uit de Japansche concessie waren geko men, beschikten over auto's en wapenen. Zij stelden voor eer der stadsgebouwen een machinegeweerpost op en richtten daar het hoofdkartïer van het „doo- dencorps" der autonomistische beweging in. Zij zon den delegaties naar de gendarmerie van het district Tientsin-Tangkoe en naar de burgemeester. Nadat deze instanties zich om aanwijzingen hadden gewend tot Sjang-Tsen, den gouverneur der provincie Hopei, stelden zij door een informatie te bevoegder plaatse vast, dat de rebellen niet van Japansche zijde wer den gesteund. Zij hebben dan ook geweigerd onder handelingen met de benden te voeren. De betoogerA werden tenslotte verspreid, waarbij een officier det Japansche gendarmerie zijn hulp verleende.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1