V.V.V. te Schoort. Cotnmunistisclie opstand in Brazilië. KljKEn is KOOPEn tij CLOECK Ontwapening in het bezette gebied Dinsdag 26 November 1935. 5CHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9859 Burgemeester van Berlijn uit de Nazipartij gestooten. Hst peiroleum-embargo. DE TERUGKEER VAN KONING GE0RGE1I IN GRIEKENLAND. NOG GEEN PETROLEUMMBARGO. Overstroomingen in Italië. Afogado gebombardeerd. De Bilt seint guerilla voor en achter het front. Een Abessijn zonder geweer Is een schip zonder roer. (Telegrafisch via Asmara). Aan het front, 25 Nov. 1935, (V.P.B.) Den laat- sten tijd heb ik herhaaldelijk gelegenheid gehad, te wijzen op de toenemende activiteit van Abessijnsche zijde aan dit front. Zij zien blijkbaar in, dat hun ne gatieve wijze van oorlogvoeren geen baat kan bren gen; als zij voortdurend terug blijven trekken, zal het einde zijn, dat zij door de Italianen uit bun eigen land worden gedrongen. Hun guerilla achter het front houdt aan, terwijl zij nu ook vóór het fornt aanval- lendcrwijze te werk gaan. Alvorens de werkelijke opmarsch naar Addis Abe ba kan worden voortgezet, moeten de Italiaansche troepen onbeperkt heer en meester zijn van de hoog vlakte van Tambien. Do Abessijnen hebben het er evenwel blijkbaar op gezet, hier een goed georgani- seerden tegenstand te bieden, zoodat de waarschijn lijkheid niet denkbeeldig is dat hier de eerste groote slag in dezen oorlog zal worden geleverd tussohen de Italianen en de troepen van Ras Seyoem. Als voorproefje hiervan worden de verbindings linies tusschen het Italiaansche front en de vooruit geschoven posten herhaaldelijk bestookt door groe pen van enkele honderden Abessijnen. Dezen doen vliegende aanvallen op de convooien, belast met de ravitailleering van de buitenposten. Veel schade richten zij niet aan, doch het gevolg is, dat er meer gewapenden beschikbaar moeten worden gesteld om dezo convooien te begeleiden en dat men voortdurend op zijn qui vive moet zijn. De inlevering van wapens in het bezette gebied. Bij vorige gelegenheden heb ik reeds den nadruk er op gelogd, dat de Italianen de bevolking in de overwonnen gebieden met de grootst mogelijke ver draagzaamheid behandelen en volstrekt niet optreden als overweldigers, die zich alles kunnen veroorloven. Tot deze tactiek van verdraagzaamheid behoorde ook, dat men de bevolking in het bezit liet van haar wapens, ten deele omdat de geweren niet zoo bijzon der veel waarde hadden als gevechtswapen, voorts, omdat men zeer goed wist, hoe elke Abessijn aan zijn wapen hangt, en tenslotte omdat men een bewijs van vertrouwen wilde geven, waarvan men hoopte, dat het zou worden gewaardeerd. Hoewel dit vertrouwen naar het schijnt weinig of niet is beschaamd, heeft het Italiaansche oppercom mando het toch raadzaam geacht, om wijziging te brengen in dezen stelregel, uitgaande van het stand punt dat het beter is te voorkomen, dan te genezen. Zoo komt het dat men den laatsten tijd er op groo te schaal toe is overgegaan, alle wapens bij de be volking in hot bezette gebied in beslag te nemen. Nu de guerilla achter het front woekert, is men er niet geheel zeker van dat de bevolking zich niet door de strijdende stambroeders zal laten overhalen, om zich bij hen te voegen, hetgeen natuurlijk tot een zeer ernstigen toestand zou leiden. Hoewel tot dus verre niet met zekerheid te bewijzen is geweest, dat dergelijke gevallen inderdaad zijn voorgekomen, geeft men er de voorkeur aan, het zekere voor het onzekere te nemen. Liever zijn vrouw en kinderen kwijt, dan zijn geweer. Tot daadwerkelijk verzet tegen dezen maatregel is liet nog niet gekomen, doch het is een zure appel, waar de Abessijn doorheen moet bijten, als hij zijn onmisbare geweer moet afstaan. Een Abessijn zon der schietwapen schijnt het beste te vergelijken te zijn bij een schip zonder roer: men heeft hem van een onmisbaar deel van zijn uitrusting beroofd. De belofte, waarmede de bevolking wordt gepaaid, dat zij na de pacificatie weder in het bezit zal worden gesteld van haar dierbaar wapen, stelt de menschen slechts voor een zeer klein gedeelte gerust. Uw correspondent had gelegenheid, zich te on derhouden met een groep dezer lieden, die hun wa pens bij de leger-administratie hadden ingeleverd. Somber zwijgend, met naar den grond gerichte blik ken, stonden de anderen er bij, terwijl ik mij onder hield met hun woordvoerder, die een tijd in Dzji- boeti had doorgebracht en daar voldoende Fransch had opgedaan, om zich verstaanbaar te maken. „On ze vaders hebben ons hun wapens vermaakt als het dierbaarste bezit van ons ras. Wij gaan niet uit zon der wapens; des nachts liggen zij naast onzer leger stede, binnen het bereik van onze hand. Zij zijn ons dierbaarder en onmisbaarder dan vrouw en kind." Hij schudde het hoofd en gaf een teeken aan zijn metgezellen. Dan sjokten zij voort over het mulle pad, moedeloos en ontwapend; en ik keek hen na met een mengeling van verbazing en medelijden, 'deze mannen, die liever vrouw en kind misten, dan hun geweer, dat nog nauwelijks waarde had als oudroest... (Nadruk verboden. Auteursrecht V.P.B.) Koopt nog in Joodsche zaken. Naar Havas uit Berlijn meldt, is Dr. Heinrich Sahm, de eerste burgemeester van Berlijn, uit de nationaal- socialistische partij gestooten. Vermoedelijk zal het partij-gerecht hem verplich ten af te treden als burgemeester. Sahm wordt verweten, dat hij eerst tot de partij is toegetreden, nadat Adolf Hitier aan het bewind is gekomen, dat hij te weinig aan het werk van de Winterhulp heeft gegeven, en dat hij nog koopt in Joodsche zaken. Men verwacht, zooals reeds vroeger gemeld, dat binnenkort de municipaliteit van Berlijn zal wor den toevertrouwd aan dr. Lippert, staatscommissa- ris en vertrouwensman van de partij in het ge meentebestuur. Sowjet Rusland en Roemenië zijn bereid. Naar uit. Genève wordt bericht, hebben zoowel Rus land als Roemenië aan het Volkenbonds-secretariaat kennis gegeven, dat zij bereid zijn de uitvoer van pe troleum, ijzer en staal naar Italië stop te zetten, mits ©ok de andere landen dit doen. RAS NASIBU, opperbevelhebber van de Abessijnsche legerscharen in het Zaiden. Gistermorgen te Phaliron aangekomen Koning George II van Griekenland is in ge zelschap van den troonopvolger prins Paul aan boord van den kruiser „Helli" gisterenmorgen in de haven van Phaliron aangekomen en heeft zich tegen 10 uur aan land begeven. Reeds sedert de vroeger ochtenduren had zich een groote menschenmenigte naar de oevers van de Baai van Phaliron begeven, om het oogenblik mee te ma ken, dat de koning, na jarenlange verbanning, voor de eerste maal weer den vaderlandschen grond zou betreden. De hevige storm, die de laatste dagen heeft gewoed en heeft veroorzaakt, dat de aankomst van den Koning een vollen dag is vertraagd, is gaan lig gen en het is prachtig weer, zoodat het water in de baai slechts licht gerimpeld wordt. Plotseling komt er beweging in de massa, want in de verte bij het eiland Salamis ziet men de eerste schepen van de Grieksche vloot. Deze hebben na korten tijd het eiland Aegina bereikt en langzamer hand worden de oorlogsschepen op de diepblauwe zee duidelijker zichtbaar tegen den achtergrond, die gevormd wordt door de bergachtige omtrekken van de eilanden Aegina en Salamis en heel in de verte door de bergen van den Pelepponesus. Vliegtuigen cirkelen boven de oorlogsschepen, die omgeven worden door een groot aantal stoomsche pen, motorbootjes en allerlei andere vaartuigen. De oorlogsschepen varen statig de haven binnen en op het moment, dat de „Helli" de ankers uitwerpt klin ken de eerste schoten van het scheepsgeschut, dat den koning het koningssaluut brengt. Uit Athene en Phaliron kan men ondanks den afstand de klokken hoorenluiden en in de handelshaven van Piraeus huilen de sirenes. De Koning, die met een barkas met den koninklij ken standaard van den kruiser naar land was ge bracht, werd daar ontvangen door minister-president generaal Kondylis, die tijdens zijn afwezigheid het regentschap had waargenomen en hem thans voor stelde aan de leden der regeering. Aanwezig waren voorts nog de burgemeester van Athene, die een korte toespraak hield, de chefs van "den generalen staf van leger, marine en luchtmacht, de militaire gouverneur van Athene en de hoofdcommissaris van politie. Nadat de Koning had bedankt voor de har telijke ontvangst, begaf hij zich per auto naar Athene. Aarzelt Frankrijk? Het uitstel van de bijeenkomst te Genève van de commissie van achttien, die zich zou bezig houden met de kwestie van een uitvoerverbod van petro leum naar Italië, is volgens hier ontvangen bsrich ten veroorzaakt door de mededeeling van Laval, dat het de Fransohe regeering tengevolge van den moeilijken binnenlandschen toestand nog niet moge lijk was haar houding ten aanzien van deze belang rijke kwestie te bepalen. De Britsche ambassadeur Sir George Clerk heeft opdracht gekregen Laval mede te deelen, dat Groot Brittannië met het voor stel tot uitstel van de zitting accoord gaat. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tele graph" schrijft, dat ter verkrijging van een effec tief uitvoerverbod van petroleum de onbeperkte me de werking noodig is van Sowjet-Rusland, Roeme nië, Nederland, Venezuela en de Vereenigde Staten. Het uitstel is daarom niet zoo belangrijk. Volgens berichten uit Parijs zou Laval den gewonnen tijd willen gebruiken voor nieuwe bemiddelings pogingen. Hij zou Mussolini nogmaals hebben over tuigd van de vriendschappelijke houding van Frank rijk tegenover Italië en deze toenadering zou ten ge volge hebben gehad, dat de toezegging die Laval de vorige maand heeft gegeven, inzake het steunen van Groot Brittannië in de Middellandsche Zee aan zienlijk slapper zijn geworden. Frankrijk zou Italië verzekerd hebben, dat het reeds bij de toepassing der sanctie-maatregelen tot de uiterste grens is ge gaan. Ingeval van uitbreiding der maatregelen tot olie en steenkool zou Frankrijk geen werkzaam aan deel daaraan behoeven te nemen. Inmiddels wijzen verschillende teekenen er op, dat de Britsche regeering, nu zij van de kiezers een nieuwe volmacht heeft gekregen, vastbesloten is bij de verdere betrekkingen met Rome een onafhan kelijker rol te 9pelen dan tot dusver. Dit is het lo gische resultaat van de goedkeuring die de Volken bond op 3 November beeft uitgesproken over de ver dere pogingen van Frankrijk en Groot-Brittannië tot herstel van den vrede Gedurende de laatste drie maanden heeft de Britsche regeering er genoegen mee genomen het initiatief daartoe aan Laval over te laten Het onverwachte bezoek van den Brit- schen ambassadeur te Rome bij Mussolini op Zater dag jl. moet blijkbaar toonen. dat ook directe be sprekingen tusschen Italië en Groot-Brittinnië moge lijk zijn. In Calabrië 54 slachtoffers. De overstroom in gen in Zuid-Italië houden nog steeds aan. Op vele plaatsen dreigen grondverschui vingen te zullen ontstaan. In Calibrië zijn 54 lijken van verdronken personen geborgen. Ieder uur wordt de aangerichte schade grooter. Staat van beleg in het geheele land afgekon digd. De rebellen meester in Rio Grande do Norte. Een United Press-bericht uit Rio de Janeiro meldt dat in Maceio en Recife een communistische opstand uitgebroken is. Reeds sinds weken heeft het in Noord- Brazilië gegist. Acht militaire vliegtuigen zijn der waarts gezonden. Verder zijn er twee kruisers op weg naar het Noorden. De vliegtuigen en de bemanningen der kruisers zul len de troepen van generaal Rabelos bij de onder drukking van den communistischen opstand steunen. Ofschoon de gouverneur van Recife gemeld heeft, dat hij de situatie in handen heeft, werden tot zijn steun twee regimenten infanterie uit Alagoas en Ceari tot hulp gezonden, die nog vandaag zullen aanko men. Latere berichten melden: het verluidt uit betrouw bare bron, dat de communisten Natal ingenomen heb ben en de regeering ten val hebben gebracht. De staat Rio Grande do Norte moet zich volk mier in hun macht bevinden. Nader meldt Reuter nog dat de revolutionnaire be weging, die Zaterdag j.1. in Natal, Pernambuco en Maceio is uitgebroken, gevolgd moest worden door een opstand in de andere staten, ter uitvoering van een plan der communisten, dat beoogde, een gedeelte van het leger los te maken van de regeering. De be weging misdlukte Maceio, doch, zooals gemeld, slaagden de muiters te Natal en Pernambuco, daar bij geholpen door een gedeelte der troepen van de plaatselijke garnizoenen, erin zich van enkele strate gische punten meester te maken. De oud-kapitein Luiz Carlos Prestes, onder wiens leiding de beweging schijnt te staan, is lid van de komintern. Hij werd kort geleden in Brazilië ge signaleerd. Volgens berichten uit Pernambuco heeft de artil lerie der federale troepen de voorstad Afogados, het centrum van de müiterij, gebombardeerd. Afogado onder vnnr. Volgens berichten uit de provincie Para Hyba aan het departement van oorlog, zijn de opstandelingen, die zich in Afogado, de voorstad van Pernambuco, hadden verbarricadeerd, door artillerie onder zwaar vuur genomen. Ieder oogenblik venvacht men dat de rebellen zich zullen overgeven. Opstandige beweging tot stand gekomen. Onder'voorzitterschap van Vargas kwam heden het ministerie bijeen. Te Natal en Pernambuco werd de revolutionaire be weging tot staan gebracht. In alle overige staten heerscht volledige orde. De regeering zou voornemens zijn, den staat van be leg af te kondigen. Te Rio de Janeiro heerscht eveneens rust, doch de winkels, de banken en alle spoorwegen worden mi litair bewaakt. Het hoofd van de justitie in den staat Pernambuco zou zijn gearresteerd wegens het sympathiseeren met de communisten. De poging tot omwenteling in den staat Alagoas is mislukt. De regcering trad daar zeer ernergiek op. Staat van beleg voor het geheele land afgekondigd. Da Kamer nam een motie van Vargas aan, waarin verzocht wordt, den staat van beleg voor het geheele land voor den tijd van dertig dagen af te kondigen. Er is een buitengewone bijeenkomst van den senaat bijeengeroepen, om dezen maatregel goed te keuren. Een later telegram uit Rio do Janeiro meldt: De kamer en de senaat hebben hun goedkeuring ge hecht aan het voorstel, om in geheel Brazilië den staat- van beleg af te kondigen. De laatste berichten melden, dat de rebellen meester zijn van Natal, en belangrijke zeehaven en hoofdstad van den staat Rio Grande do Norte, terwijl zij tevens de stad Macahyba in denzelfden staat in handen zou den hebben. Voorts zou ook in de voorstad van Natal, Linda, gevochten worden, terwijl tevens een opstand zou zijn uitgebroken in Curytiba. de hoofdstad van Pa rana. Federale ambtenaren verklaren, dat Natal ver overd is door de opstandige soldaten, die tot de com munistische partij behooren en die onder leiding staan van hun onderofficieren. KAWASHIMA, Japansch Minister van Oorlog. Verwachting: Matige, tijdelijke toenemende Zui delijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, later iets zachter. Verdere vooruitzichteni weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 7 gr. C. 45 gr. F. EEN FOTOALBUM is een aardig St.-Nicolaasgeschenk. Een ruime keuze ervan reeds vanaf 25 ets. vindt U in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, Hoogzijde 103 Schagen. Vergadering van V.V.V. Noord-Kennemcrland op Maandag 25 Nov. in Café de Roode Leeuw. De voorzitter opent de vergadering, heet allen welkom en deelt mede, dat 2 bestuursleden Blanke- stijn en van de Garde, hun 25-jarig huwelijk hebben gevierd en wil ze vanaf deze plaats feliciteeren. Te vens, deelt voorzitter mede, dat de P.H.V. 12/4 jaar heeft bestaan, waarvoor een kleine bloemenhulde werd gebracht. Vervolgens werden de notulen gelezen en goedge keurd. Verkiezing van den voorzitter. De heer Tj. B. E. Kielstra moet wegens drukke werkzaamheden bui ten de gemeente als voorzitter bedanken. Tot candi- daten hiervoor worden genoemd do heeren v. d. Gar de en C. M. Winder. Bij eerste stemming wordt de heer C. M. Winder als voorzitter gekozen met 24 stemmen. Verkiezing van 2 bestuursleden door bedanken van Mw. J. RoosBreed en G. F. Groothand, terwijl de heer Schermer periodiek aftreedt, doch zich niet herkiesbaar stelt. Bij de 3e stemming wordt geko zen C. de Leeuw, als definitief bestuurslid. De ver dere eindelooze stemmingen hebben tot resultaat dat gekozen worden de heerer Bulstra en Minkema als adviseerende bestuursleden. Tot leden der finantieele commissie worden be noemd de heeren Laurman en Schuijt. Verslag Buurtfeest. De heer Schenner brengt rap port uit van het gehouden buurtfeest, welke met suc ces dezen zomer is gehouden. Uit dit verslag blijkt dat dit feest in totaal voor de V.V.V. en buurtcom- missie heeft gekost f 45.60 elk. De heer Blankenstein brengt vervolgen? verslag uit van de gehouden verloting, welke een saldo van f 196.06 op heeft gebracht. Er werden verkocht 1349 loten 25 cent. Aan prijzen gekocht voor f 99.23, on kosten f41.96. De heer K. P. Zuurbier brengt verslag uit van het informatiebureau, waaruit blijkt dat weer zeer veel aanvragen zijn binnengekomen en beantwoord. De voorzitter merkt op het verschil in de 10 jaren, dat door den heer Zuurbier het bureau is beleerd, het gaat steeds in stijgende lijn. Spr. hoopt dat het zoo door mag gaan. De voorzitter brengt vervolgens dank aan de af- getredenen voor de krachten welke ze aan de V.V.V. hebben gegeven. De heer v. d. Garde brengt als vice-voorzitter den scheidenden voorzitter hulde voor het werk dat hij heeft gedaan in het belang van V.V.V. Bespreking uitgave gids 1936. De voorz. leest hier bij een ingekomen stuk voor van de fa. Cuperus, uit Zeist, den vorigen drukker der gids, waarin wordt weergegeven de juiste verhouding inzake de klach ten over de uitgave 1935. De heeren Zuurbier en Oldenburg vragen hoe het onderzoek over de kwaliteit is geweest, waarbij de voorzitter opmerkt dat geen onderzoek is toegestaan, De heer Zuurbier zegt uitdrukkelijk dat wel toezeg ging tot een onderzoek door deskundigen is toege zegd, waarop het geheele bestur zegt zich dit niet meer te kunnen herinneren. Besloten wordt dat de gids 1936 door inschrijving bij verschillende drukkers zal uitkomen met contro le van deskundigen over de te leveren kwaliteit. De heer Bekker bepleit uitgaven gids zonder ad vertenties, doch de heer Zuurbier zegt dat de oplage dan om de onkosten veel kleiner zal zijn, we heb ben meer aan 7000 exemplaren met als 1500 zonder advertenties. Omtrent de uit te voeren omslag worden nog en kele opmerkingen gemaakt waarmee het bestuur rekening zal houden. Rondvraag. Hierbij wil de Voorzitter eerst een uitspraak der vergadering hebben over het druk ken der wandelkaart. Spr. vraagt of het moeelij k of gewenscht is aan den achterkant advertenties te plaatsen, en tevens een vermelding „Mooi-Schoorl" of iets dergelijks. Als voorbeeld heeft spr. een kaart van Baarn en Omstreken. Algemeen is men van oordeel, dat dit niet ge wenscht is en de kaart zal dan ook worden uit gegeven, zooals hij was, doch met enkele aanvullin gen en gevouwen. De heer S. de Jong bepleit de samenvoeging van secretaris en penningmeester, waarover eventueel in een volgende vergadering op wordt terug gekomen. Op een vraag van den heer C. de Leeuw wordt besloten om aan B. en W. een schrijven te richten, met verzoek de legesgelden voor het kampeeren zoo laag mogelijk te houden en de opbrengst uitslui tend te .gebruiken voor kamoeerbelangen. Hierna sluit de voorzitter met hartelijke woorden van dank aan de vereeniging V.V.V. voor de pret tige wijze van medewerking bij het leiden der ver gaderingen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5