Banketletters Fa. K. ROL, Addis Abeba meldt overwinningen Japansche militaire actie ia Noord-China Wardenier bekent Zoldering ingestort 12 PAGINA'S. Vliegveld bij Leeuwarden. Vermiste vliegboot gevonden. Dc Abessijnsche aanval in het Zuiden. De Abessijnen beginnen een goede luchtvaartafweer- dienst te krijgen. Zeer gespannen toestand. Reclame voor Nederlandsch fabrikaat. Hoogzijde, Tel. 70, Schagen Uitvinder in arrest. Woensdag 27 November 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9860 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het fcerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Be Italianen op de terugtocht (BERLOGOEBI EN GORAHAI WORDEN HERNOMEN. MAARSCHALK BADOGLIO KOMT HEDEN IN ERITREA AAN. ADDIS ABEBA, 26 November TA.N.PJ* Een officieel communiqué deelt mede, dat He Italianen aan het Zuidelijk front terug trekken en Gorrahei en Gerlogoebi avacu- eeren, waarbij zij naar Oeal Oeal retireeren. Zij laten voorraden en dooden achter. Nader uit Addis Abeba: De regeering bevestigt, dat de Italianen Gorahai ;en Gerlogoebi, aan het front van Ogaden ontruimd hebben en zich terugtrekken naar Wal-Wal en War- dair. De Abessiniërs maken zich gereed om de beide .eerste posten te bezetten. Een twintigtal vrachtauto's is uit Harrar op weg naar Gerlogoebi, dat de Abessiniërs gisteren zouden hebben heroverd. De Egyptische prins Ismael Daoed is met een groo te Egyptische ambulance te Harrar aangekomen, om de installatie te voltooien van twee vaste en ver scheidene ambulante hospitalen. Het Roode Kruis te Addis Abeba doet zijn best al les zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen; het beeft aan buitenlandsche zakenlieden verzocht, giften beschikbaar te stellen. De Zweedsche Roode Kruis ambulance, welke met behulp van een openbare geldinzameling in Zweden is tot stand gebracht, is te Addis Abeba aangeko men, iAbessijnsche mededeelingen over overwin- I'* ningen in het Zuiden. Vart Abessijnsche zijde verluidt, dat een van het Zuidelijk front aangekomen koerier nadere bijzonder heden heeft medegedeeld over de gevechten bij An- naleh, die volgens Addis Abeba door de Abessijnen zijn gewonnen, hoewel bet Italiaansche dementie niet js uitgebleven. Volgens den koerier bevinden zich de Italianen op den terugtocht. Van Abessijnsche zijde wordt ver der verklaard, dat ook de troepen van Graziani, die aan de Pafan ten noorden van Gorahei opereerden, op de vlucht zijn geslagen. De Abessijnsche strijd krachten drongen sterk op, aldus wordt verklaard, en dwongen daardoor de Somali-troepen, hun te rugtocht voort te zetten met achterlating van tal rijke auto's, wapens en munitie „in overvloed". De Italianen zouden terugtrekken in de richting van iWal-wal en Gerlogoebi. Nog dagelijks wordt te Addis Abeba medegedeeld, dat bij dezen geslaagden aanval groote voorraden graan en levensmiddelen, die door de Italianen wa ren bijeengebracht, zijn buitgemaakt, terwijl ver scheidene versterkte punten bezet konden wórden. In berichten van het front wordt gemeld, dat het Maandag overal buitengewoon rustig is geweest. In Abessijnsche kringen concludeert men daaruit, dat groote gebeurtenissen te verwachten zijn. Dinsdagmorgen zijn boven Djidjiga en Daggah- boer vier Italiaansche vliegtuigen gezien. Ook bo ven Irga Oelem in de provincie Sidamo is volgens de jongste berichten een vliegtuig verschenen. Aan het Zuidelijk front, aldus melden de Abes sijnsche berichten, worden de veroverde stellingen uitgebreid en versterkt, vooral in Ogaden. Naar verluidt zou de commandant der Abessijn sche'strijdkrachten in het Zuiden, generaal Nassi- boe, de verdedigingswerken van Sasabaneh bezich tigd hebben Deze werken strekken zich uit tot be zuiden de stad. Men beschouwt dit als een onweer legbaar bewijs voor het feit, dat de stad nog steeds in Abessijnsche handen is. LEEUWARDEN, 26 Nov.: De Gemeente raad van Leeuwarden heeft gistermiddag aan genomen een voorstel van B. en W. om f 492.000 beschikbaar te stellen voor 't aan leggen van een luchtvaartterrein, zulks na dat B. en W. hadden toegezegd een verhoogde subsidie aan te vragen van de Provinciale Sta ten, die 30 pet. en van de Kamer van Koop handel, welke 60.000 gulden in de kosten had den toegezegd. Inzittenden om het leven gekomen. Kopenhagen: De sedert Maandagmiddag ver miste vliegboot der Deensche marine, is thans gevon den. Het is vrijwel zeker, dat de beide inzittenden om bet leven zijn gekomen,, (Van onzen sp.eciaïen correspondent W. F. Deedes.) HARRAR, Dinsdagavond 26 Nov. De uitgebreide activiteit aan het Zuidelijk front is het gevolg van ingrijpende verwisselingen en ver anderingen van posities aan beide zijden, zonder dat er zwaar gevochten wordt. Als men de feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat de Abessijnen belang rijke, maar tot nu toe niet beslissende overwinnin gen hebben behaald. De Abessijnsche voorhoede trekt op in de richting van Gorrahei, ten Noord-Oosten van de Webbe Sje- beli. De troepen van Dedjasmatsj Nasiboe zijn thans in tweeën gesplitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Oeal O.eal op trekt. De Abessijnsche beweringen, dat Oeal Oeal reeds zou zijn veroverd, moeten echter met eenige reserve worden opgenomen. Ik heb geen bevestiging van eenig bericht van die strekking ontvangen. Het is ondenkbaar, dat Oeal Oeal door de in de richting van Gorrahei optrekkende colonne bedreigd wordt. Gerlogoebi zou dan eerst moeten vallen. De Abessijnen willen een poging doen om de Ita lianen, die thans hoofdzakelijk in de Vallei van de Webbe Sjebeli zijn geconcentreerd, in te sluiten tus- scben bun, ongeveer met de grens van Britscb Soma- liland evenwijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noordwaarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorigen brief reeds aanduidde, verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sje beli, om vandaar een nieuwen aanval voor te berei den, vermoedelijk in de richting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zullen de Italianen aan dirie zijden worden bedreigd. De troe pen van Ras Desta immers trekken eveneens in Noordelijke richting op. Het bericht, dat vijf Italiaansche vliegtuigen een stad 30 mijl ten Zuiden van Djidjiga hadden gebom bardeerd en in Noordelijke richting naar Harrar vlogen, flitste vandaag om 8 uur 30 per telefoon van Daggahboer naar Djidjiga en vandaar naar Harrar. Zoodra deze waarschuwing Harrar bereikte ontruim de een 350 man sterke politiemacht de straten en het plein in het centrum van de stad, en beval ieder een in huis te blijven. De militaire posten- in de om trek kregen bevel zich voor hulp gereed te houden en binnen een kwartier was de stad doodstil en ver laten. De troepen kregen bevel niet te vuren, voor dat de eerste bom was geworpen. Om ongeveer 10 uur waren de vliegtuigen op eenigen afstand van Harrar zichtbaar, maar daar zwenkten zij en keerden terug. Tien minuten later ging het leven in Harrar weer zijn gewonen gang. Het is duidelijk, dat alhoe wel de Italiaansche infanterie is teruggeslagen, de luchtmacht, voortgaat het terrein van haar vluchten uit te breiden. (Auteursrecht Morningposï A.N.P.) MAARSCHALK TSJANG-KAI-SJEK ZAL MET KRACHT OPTREDEN. Van verschillende plaatsen aan den Grooten Muur kornet berichten over het opmarchee- ren van Japansche troepen in de gedemilita riseerde zone. In Peking zijn gistermiddag 500 Japansche soldaten met volledige oorlogs uitrusting en voorzien van machinegeweren aangekomen. Ook het garnizoen van Tientsin is versterkt. Officieel wordt van Japansche zijde medegedeeld, dat men manoeuvres wil houden. De toestand is zeer gespannen. Gister avond verschenen Chineesche pantserwagen en motorpatrouilles in de straten van Peking. Uit Nanking wordt gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft besloten met alle kracht op te treden tegen de autonomische beweging in Noord-China. De uitvoerende raad heeft reeds het hoofd der nieuwe regeering van Oost-Hopei Jing Joe-keng, die burger lijk bestuurder van de gedemilitariseerde zone in NoordChina was, van zijn functie ontheven, met he vel hem te arresteeren. Separatisten te Tientsin door de menigte aangevallen. Peïpïng. Het hoofdkwartier van het z.g. „doo- dencorps" der autonomistische beweging te Tientsin is gister door een volksmenigte bestormd en in een ruine herschapen. De leden van het corps konden ongedeerd ontkomen met achterlating van wapens en uniformstukken. Om te voorkomen, dat onbevoegden een politie-uniform zouden aantrekken en zich zoo op straat zouden begeven, heeft de politie de laat ste dagen haar zomeruniform gedragen, hoewel het te Tientsin koud is. Terwijl generaal Soeng-Tsje-Yoean zich een defini tief standpunt, ten aanzien der van Nanking ontvan gen opdrachten heeft voorbehouden, schijnt het, dat generaal Doihara bij de autoriteiten te Peping de deur gesloten heeft gevonden. In Chineesche krin gen wordt verklaard, dat men zijn aanwezigheid te Peiping moeilijk kan verklaren, nu de Japansche mi litaire attaché Takahasji Dinsdag opnieuw heeft verklaard, dat Doihara geen officieele lastgeving heeft. Slagzin gevonden! „Koopt Neder- landsche waar, Dan helpen wij elkaar." In vervolg op een mededeeling, eenigen tijd gele den gedaan, waarbij kennis werd gegeven van de instelling van een Nationale Propaganda Commissie voor het Nederlandsch Fabrikaat, onder eere-voor- zitterschap van prof. dr. ir. H. Gelissen, Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en onder voor zitterschap van ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T. (secretaris is de heer H. F. R. Snoek, secretaris-penningmeester van „Nederlandsch Fabri kaat"), kan thans worden medegedeeld, dat op de prijsvraag voor een slagzin, welke als motto' zal worden gebruikt voor deze nationale propaganda campagne, uit de ongeveer 2500 ingezonden ant woorden is gekozen: Koopt Nederlandsche waar, Dan helpen wij elkaar lekker vers, met croquante, boterige korst en heerlijke malse Aman- delspijsvnlling. Zó alleen vindt U ze bij Komt U eens bij ons kijken naar de speciale sortering van aardige ST. NICOLAAS-VERRASSINGEN, die we hebben ingericht? Als we U een goede raad mogen geven: Stelt Uw bezoek niet nit tot de laatste dagen vóór het ieest. Doet Uw inkopen vroeg, dan is het nog niet zo druk. We kunnen U prettig bedienen en de voorpret dunrt langer. Twee auto's gestolen te Zwolle, één van den dominé en één van den pastoor. - Eige naar wist nog van niets, toen de ge stolen wagen reeds was opge spoord. Zooals we gister reeds hebben meegedeeld, is de ex-uitvinder van den brandstofloozen motor Wardenier uit Wolvega gearresteerd wegens het stelen van twee auto's. Aan de scherpzinnigheid der Zwolsche po litie is het te danken, dat deze diefstallen zoo spoedig opgelost zijn. Daar vermoed wordt, dat Wardenier, dien men niet toerekenbaar acht, nog meer op zijn kerfstok heeft, stelt de marechaussee een uitgebreid onderzoek in. De Zwolsche rechercheur Biemans heeft het zich tot gewoonte gemaakt de in de verschillende dee- len der stad geparkeerde auto's flink op te nemen en te to.etsen aan de signalementen der verdwe nen auto's, aldus lezen we in de Msb. Zijn weg leidde Maandagmiddag omstreeks kwart over 4 naar de Melkmarkt. Een der daar gepar keerde auto's beantwoordde vrij nauwkeurig aan de beschrijving van de verdwenen auto van pastoor J. F. H. Eshuis te Zwolle. Hij wachtte bij de auto tot de bestuurder zou komen opdagen. De verklaringen van dezen jongeman, die spralc van een auto van W., waren niet afdoende om ver trouwen te wekken weshalve auto en bestuurder meegenomen werden naar het politiebureau. Het onderzoek wees uit dat de bestuurder was een zekere N., wiens .vader in Blesse (gem. Westel- lingwerf) een auto-verhuur-affaire dreef. Deze N. wist te vertellen dat de auto toebehoorde aan J. W., die de wagen bij zijn vader had gesteld, onder me dedeeling dat hij vrij gebruik kon maken van de auto. Inderdaad heeft N. zulks gedaan, en zoo was diens zoon naar Zwolle gekomen en liep in de val. Inmiddels was pastoor Eshuis gewaarschuwd, die in de in beslag genomen auto zijn wagen herkende. Op last van den Commissaris van politie den heer Derksema, toog rechercheur Biemans met eenige agenten van politie naar de garage in Blesse. Hier kwam W. spoedig opdagen. Allereerst werd hij gefouilleerd, en op hem werden gevonden auto papieren ten name van ds. Valeton te Zwolle, wiens auto zich inderdaad in die garage bevond. Onmiddellijk werd de politie te Zwolle gewaar schuwd en het bleek, dat ds. Valeton nog niet eens wist, dat zijn auto gestolen was. Hij meende dat de wagen nog rustig voor zijn huis stond. Inmiddels ging de politie in Blesse over tot arresta tie van W. Deze, alsmede de garagehouder N. en de wagen van ds. Valeton werden naar Zwolle over gebracht. Hier werden zij aan een scherp verhoor van den commissaris van politie onderworpen, welk verhoor tot 2 uur 's nachts duurde. Tijdens de strikvragen viel W. door de mand en bekende op 20 November de auto van pastoor Eshuis te hebben gestolen en Maandagmiddag de auto van ds. Valeton. Er stond verder in de garage nog een derde auto, als mede een motorrijwiel door W. aangebracht. Deze derde auto had hij reeds geruild met den garage houder. Naar de herkomst van deze auto en van het motor rijwiel wordt nog een nader onderzoek ingesteld. W. reed rond zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij bevindt zich thans in arrest op het poli tiebureau te Zwolle. NOODLOTTIG ONGELUK IN EEN PERCEEL OP HET WATERLOO-PLEIN TE AMSTERDAM. Gistermiddag omstreeks kwart voorvijf is in het perceel Waterlooplein 53, te Amster dam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan den 50-jarigen gehuwden arbeider L. Waterman. Hij werd bedolven onder een instortende zoldering. In het gelijkvloeïsche gedeelte van genoemd per ceel is een pakhuis gevestigd, waar karren, stellages en planken van de marktstallen, koopwaar enz. lig gen opgestapeld. Daar het naastgelegen pakhuis, waar eveneens stallen liggen opgeslagen, wordt verbouwd, was de inventaris hiervan tijdelijk ondergebracht in per ceel 53, Om ruimte te krijgen, was in het achter gedeelte over de geheele breedte, ongeveer acht me ter en tot een diepte van ruim zes meter, een tus- schenzolder gemaakt, die op zware balken rustte. Op dezen geimpróviseerden zolder was een groot aantal marktstallen opgeslagen. Op het fatale oogenblik, kwart voor vijf, was Wa terman, die 's avonds als stalbaas dienst doet, in het achtergedeelte werkzaam en bevond hij zich dus onder het hulpzoldertje. Plotseling braken twee zware steunbalken. Met veel geraas kwam het houtwerk naar beneden. Daaronder is Waterman bedolven. Onmiddellijk werden brandweer, geneeskundige dienst en politie gewaarschuwd en reeds enkele mi nuten later was de brandweer van de hoofdwacht De Ruyterkade druk bezig met het opruimings- werk. Er was nog hoop, Waterman levend aan te treffen. Inmiddels was ook de geneeskundige dienst, onder leiding van de directeur dr. L. Heyermans, ter plaatse. Weldra kon het lichaam onder het hout werk vandaan worden gehaald. Waterman bleek een balk op het hoofd te hebben gekregen en moet op slag dood zijn geweest. Het lijk is naar het ver- eenigingshuis van de Joodsche gemeente overge bracht. Waterman woonde in hetzelfde perceel, waar hij om het leven is gekomen. Bij het onder zoek naar de mogelijke oorzaak bleek, dat in een der beide bezweken balken, op de plaats van de breuk, een zware knoest zat. Het onderzoek wordt voortgezet.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1