Hevige gevechten achter de Italiaansche linie? De Abessijnsche opmarsch Tumult bij de opvoering vao Jejeul" Abessijnen melden successen. Aardschokken in Assam. Wafels op straat! DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Opnieuw opgevlamd. VLIEGRAMP IN RUSLAND. INBRAKEN IN DE RIJNSTREEK. TWEE DOODEN BIJ SLOOPINGSWERK. Maandag 2 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9863 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 inbegrepen). tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE GUERILLA IN HET NOORDEN VAN ABESSINIE IN VOLLEN GANG. ADDIS ABEBA, 1 Dec. (A.N.P.): Volgens Abessijnsche mededeelingen vinden bij den Abaro-pas, 65 kilometer ten Noorden van Ma- kalle en dus achter de Italiaansche linie, ver bitterende gevechten plaats, die reeds sedert eenige dagen met onverminderde heftigheid worden gevoerd. De Abessijnen trachten den Italiaanschen aanvoer van water, levensmid delen en oorlogstuig op den straatweg Van Adoea naar Makalle af te snijden. Volgens deze Abessijnsche berichten zouden de gevech ten voor de Italianen, die zich reeds van Ma- kalle op Adoea zouden terugtrekken, uiterst ongunstig verloopen. De voorhoeden van Ras Nasiboe en den Turkschen generaal Wehib Jasja rukken dagelijks 30 K.M. op in de richting van Gorahei. Hieruit zou blijken, dat de Italianen inderdaad terugtrekken. De sterrenwiche laar van den keizer heeft voorspeld, dat in December in den sector van Dolo op een Donderdag een groote strijd zal beginnen, die vier dagen zal duren en voor de. Abessijnen een gelukkig verloop zal hebben. Uit Djidjiga wordt gemeld, dat men een Italiaan sche luchtaanval op het zuiden van Abessinië ver wacht. Vandaag werd de stad ontruimd en met vele vrachtwagens wordt munitie aangevoerd, afkomstig uit Engelsch* Somali-land. De Italianen hebben dui zenden hommen geworpen, echter zonder belangrijke resultaten te hebben bereikt. Naar te Addis Abeba verluidt, is de Negus na een reis van drie dagen te Dessi in het Abessijnsche hoofdkwartier aangekomen. Vandaag zou een bespre king met aanvoerders der verschillende sectoren plaats hebben. Onrast In bezette gebied. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche autoriteiten de inheemsche bevolking in het bezette gebied bij wijze van tegemoetkoming bad toegestaan de wapens te blijven dragen. Het ge volg daarvan is geweest dat voortdurend onrust en samenscholingen voorkomen. Badoglio heeft met het oog hierop bevolen, dat de geheele bevolking in bet bezette gebied moet worden ontwapend. De strijd aan het Oostelijk front. Harrar, 1 Dec. (A.N.P.) Het gerucht loopt, dat Ras Desta, die genaderd zou zijn tot het gebied van den stam der Araoessis op de Italiaansche troepen aan de Hebbe Sjebeli zou zijn gestooten. Er zou een Strijd zijn ontbrand, welke nog niet is beslist. Voorts loopt het gerucht, dat Abessijnen Amara zouden hebben ingenomen. Amare (niet te verwarren met Asmara, dat in het Noorden, in Eritrea is gele gen) ligt bij Obia in Italiaansch Somaliland. De voorhoede der legers van ras Nassiboe en den Turkschen generaal Wehib Pasja rukken dagelijks 30 K.M. op in de richting van Gorohai. Uit deze medeeling zou blijken, dat de Italianen zich inderdaad terugtrekken. De forten van Dagaboer gebombardeerd. Asmara. Aan het front van Somaliland heeft een eskader vliegtuigen de forten van Dagaboer ge bombardeerd en een Italiaansche autocolonne vernie tigd. Mnssollnl ontvangt de oorlogsweduwen Rome. Mussolini heeft een delegatie van de or ganisaties van moeders en weduwen van in den we reldoorlog gevallenen ontvangen Hij hield een toe spraak, waarin hij zeide, dat Italië door de economi sche sancties niet zeer diep wordt getroffen, daar niemand er een voorstelling van heeft, hoe groot de hulpbronnen zijn. Het is echter de moreele zijde der sancties, die Italië kwetst. Londen. Uit Assam (Azië) wordt gemeld, dat üe stad Dhoebri in Assam is opgeschrikt door twee zware aardschokken. Een aantal gebouwen werd beschadigd. De bewoners hebben hun huizen ont ruimd. Botsing tusschen Haarlemsche tram en rijdende wafelbakkerij. Amsterdam, 1 Dec. Op den Admiraal de Ruy- terweg bij den Haarlemmerweg heeft zich vanmid dag een botsing voorgedaan tusschen de Haarlem sche tram en een rijdende wafelbakkerij. De wagen stak ineens over, toen een tram naderde. Ondanks sterk remmen van den wagenbestuurder kon een aanrijding niet meer worden voorkomen. De auto Waarin het wafelbakken werd uitgeoefend, kreeg belangrijke schade.. Alles werd van binnen door el kaar geworpen en een ruit gebroken. Het was één groote chaos van zoetigheid. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De Haarlemsche tram had eenlgen tijd vertraging. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) Harrar, 30 Nov. Binnenkort kan 'n ernstige be slissing aan beide fronten, in het Noorden en in het Zuiden worden verwacht. De Abessijnsche troepen hebben de laatste weken onder de bevelen van de centrale legerleiding en aangemoedigd door hun over winningen in Anale en Laoenbre een belangrijken tegenaanval uitgevoerd, waarbij Gorrahei en Gerlo- goebi heroverd werden. Er vonden daarbij weinig ernstige gevechten plaats, blijkbaar omdat de Ita lianen terug trokken zonder weerstand te bieden. Wal-Wal is eveneens verlaten. De opmarsch der Abes sijnen werd geleid door de voorhoede van Ras Nasse- boe, die echter in geen enkel gevecht werd gewik keld, omdat de Italianen vanwege de demoralisatie hunner Somali-troepen en vanwege en tengevolge van interne moeilijkheden even vlug terugtrekken als de Abessijnen opmarcheeren. De Italianen zijn zich gaan concentreeren op lucht bombardementen. Zij hebben Dagaboer vijf maal op die manier overvallen, zonder echter veel schade aan te richten. Ras Desta's voortgezette opmarsch uit het Westen in de richting van de Zuidkust bedreigt de Italiaan sche troepen echter nog meer. Verscheidene berichten melden, dat in Moga- discio aan vrouwen en kinderen is bevolen de stad te verlaten, omdat Ras Desta vast besloten zou zijn de kust te bereiken, voor dat hij zijn troepen in beweging brengt om de krijgsplannen, die ik Maandag beschreef, uit te voeren. De Abessijnen verklaren echter, dat zij niet van plan zijn hun tegenaanval verder voort te zetten, omdat zij het terrein niet kennen. Men zegt, dat op het oogenblik zelfs een geringe verdere opmarsch hun positie buitengewoon in ge vaar zou brengen. Desondanks heerschen hier veel vreugde en opwin ding, hoewel men zegt, dat de opmarsch een critiek punt heeft bereikt. Er gingen vanmorgen zelfs al ge ruchten, dat Ras Desta sterk gehinderd wordt door flankaanvallen van Italiaansche zijde. Hoewel de Abessijnsche reserves onmiddellijk achter het op trekkende leger volgen, namen de gevaren voor Ras Desta's leger toe naarmate hij verder vordert, op precies dezelfde wijze als dat het geval was voor het kort geleden naar Dagaboer optrekkende Italiaansche leger. He bericht, dat alle inlandsche Italiaansche troe pen muiten en de wapens hebben neergelegd om zich over te geven, is niet bevestigd. Het ziet er echter naar uit, alsof de blanke Ita lianen de, leiding tijdelijk kwijt zijn. i (Copyright Morning Post - A.N.P.) DE MOEILIJKHEDEN DER BELIJDENISKERK. BELANGRIJKE VERKLARING VAN DR. NIEMöLLER. De strijd in de Duitsche Evangelische Kerk Is opnieuw opgevlamd. Kerrl, rijksminister voor Kerkelijke Aangelegenheden, heeft de geheime staatspolitie opdracht gegeven, alle publicaties van de Belijdeniskerk, inclusief circulaires aan leden en dominé's, onder cen- snur te plaatsen. BERLIJN: In de groote nieuwgebouwde Jezus- kerk te BerlijnDahlhem, welke reeds lang voor het begin van den dienst geheel bezet was, heeft Zon dagochtend Dr. Niemöller, een der meest vooraan staande leiders van de kerkelijke oppositie in Duitsch- land van den kansel af gezegd, dat hij Zaterdagavond van het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden de mededeeling heeft ontvangen, dat het voortaan aan hem en alle verdere predikanten der Belijdeniskerk nadrukkelijk verboden is over „dwaalleer" te spre ken. Geprcsiceerd werd niet of dit verbod zich beperkt tot de beweging der Duitsche Christenen dan wel of 't zich ook uitstrekt tot de Nieuwheidensche (Noord sche) beweging, welke juist de laatste maanden sterk aan beteekenis heeft toegenomen. Voorts maakte Dr. Niemöller aan de gemeente be kend, dat krachtens bepalingen van Rijksminister Kerrl mededeelingen over interne kerkelijke aange legenheden voortaan niet meer gepubliceerd of van den kansel af bekend mogen worden gemaakt, voor dat het kerkelijke ministerie er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Tweehonderd personen uit den Stadsschouwburg verwijderd AMSTERDAM, 1 Dec. Bij de volksvoor stelling van „De Beul" in de Stadsschouw burg te Amsterdam hebben gistermiddag ern stige ordeverstoringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was het heel rustig in de zaal, maar het was bekend, dat een groot aan tal N.S.B.'ers op alle rangen aanwezig waren. In den loop van het eerste gedeelte van de voorstelling werd door een viertal aanwezigen geprotesteerd tegen gods dienstige uitlatingen. Het viertal is door de politie onmiddellijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voorstelling daarop rustig voortgang vinden. Na de pauze, te ongeveer half vier, brak plotseling een waar tumult op alle rangen los. Het was klaar blijkelijk de vooropgezette bedoeling de verdere op voering van het stuk te beletten. Van stinkbommen werd zelfs gebruik gemaakt. Langzaam werd echter doorgespeeld, terwijl de politie in de zaal met kracht tegen de herriemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maak te kennis met den gummiknuppel. Zoo werd onge veer een tweehonderdtal personen verwijderd, zoowel uit loges en de parterre als uit de hooger gelegen rangen. Het stuk is tot het einde toe gespeeld. Bij het verlaten van den schouwburg werden va- derlandsche liederen aangeheven. Op het Leidscheplein had zich na de voorstelling een groote menigte verzameld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een en ander in de schouw burg was gebeurd. Toen aan het bevel van de politie tot doorloopen niet aanstonds werd voldaan, kwamen de wapenstokken voor den dag en werd eenige ma len een charge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen. Langzaam keerde ook op de straat de rust weer. Een verklaring van de directie der Am- sterdamsche tooneelvereeniging. Amsterdam, 1 Dec. Naar aanleiding van de wan ordelijkheden, die Zondagmiddag tijdens de vertoo ning van het tooneelstuk „De Beul" in den Stads schouwburg te Amsterdam zijn voorgekomen, publi ceert de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging de volgende verklaring: De directie van de Amsterdamsche Tooneelvereeni ging bericht, dat haar voor den aanvang van de voorstelling van „De Beul" op Zondagmiddag j.1. in den Stadsschouwburg telefonisch medegedeeld werd, dat er door ca. honderd fascisten georganiseerde wan ordelijkheden zouden worden gepleegd. De directie nam dienoverkomstig hare maatrege len, welke niet overbodig bleken, Vóór den aanvang van de voorstelling heeft zij het woord tot het pu bliek gericht met het verzoek op deze georganiseer de provocaties niet in te gaan, aan welk verzoek door het, overgrootc deel van het publiek op voorbeel dige wijze werd voldaan. Dat deze wanordelijkheden georganiseerd waren bleek van den aanvang af. Het eerste bedrijf, dat in de Middeleeuwen speelt en daartoe geen enkele aanleiding geeft, werd bij her haling onderbroken door vijandige elementen, zoodat reeds tijdens dit bedrijf een tiental personen verwij derd moest worden. Nu burgerlijke en politioncele autoriteiten tegen de opvoering geen bezwaar hadden, heeft men in be paalde kringen blijkbaar naar dit middel gegrepen om den autoriteiten door georganiseerde provocaties .een verbod alsnog af te dwingen, De directie neemt maatregelen haar verkoopsysteem zoodanig te wijzigen, dat de kans op georganiseerde relletjes uiterst moeilijk zal zijn. w.g. A. van Dalsum, - A. Defresne. VLIEGTUIG BIJ PROEFVLUCHT NEERGESTORT. ZES DOODEN. MOSKOU, (A.N.P.): Een nieuw type vlieg tuig, waarmede nog geëenperimenteerd wordt, is in een der buitenwijken van Moskou neer gestort. De zes inzittenden werden gedood. Weer f 4000 buitgemaakt. Thans vier verdachten gearresteerd. Leden van de inbrekersbende die reeds geruimen tijd de Rijnstreek onveilig maken, hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag opnieuw een goe den slag geslagen. Zaterdagmorgen bemerkte een dienstmeisje, dat de deur, welke van de woning van den procuratie houder van de N.V. Dakpannen en Kleiwaren fabriek v.h. D. v. Oordt en Co. aan den Woubrug- scheweg te Alphen a. d. Rijn toegang geeft tot het kantoor der firma, open stond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat inbrekers zich toegang hadden we ten te verschaffen tot het kantoor. Door middel van een valschen sleutel bleek een poort geopend te zijn en nadat men een raam had verwijderd en een tusschendeur had geforceerd, was men binnen gedrongen in het vertrek, waar zich de brandkast bevond. De dieven hebben een gat in de brandkast- deur geboord, waarna zij den schotel konden ver wijderen. Een bedrag van f 2500, welk bedrag ge reed lag voor het uitbetalen der loonen, hebben zij buit gemaakt. In denzelfden nacht is te Leimuiden bij de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon eveneens een brandkast geforceerd, waaruit een bedrag van, c.a. f 1400 is ontvreemd. Bij onderzoek bleek dat beide inbraken zeer veel overeenkomst vertoonen, althans wat de bewerking der brandkasten betreft. Men heeft eenvoudig het slot van de ouderwetsche brandkast met een breekijzer verwrongen. Vier personen gearresteerd. Zonder met de inbraken op de hoogte te zijn, kreeg de politie van Aalsmeer er Zaterdagmorgen lucht van, dat de taxi-chauffeur S. met drie vrien den een nachtelijke autotocht had gemaakt, het geen haar verdacht voorkwam. Men deed een huis zoeking bij S. zonder echter iets verdachts te vin den. Bij een zijner vrienden werd evenwel een be drag van circa f 100 in een zakdoek geknoopt on der diens bed gevonden. Daar de man een verdachte verklaring voor de aanwezigheid van dit geld daar gaf, ging de politie tot zijn arrestatie over. Toen later op den dag de inbraak in Leimuiden bekend werd, bracht de politie deze in verband met de nachtelijke autorit en arresteerde den chauffeur en zijn beideoverige metgezellen. Het viertal is Zaterdagmiddag naar Leimuiden over gebracht en daar aan een verhoor onderworpen. Hoewel de verdachten ten stelligste ontkenden iets met de inbraken uitstaande te hebben, bleken er toch voldoende termen aanwezig hen in hechtenis te houden. Twee der verdachten, werden in het gemeentehuis van Leimuiden ingesloten, terwijl- wegens gebrek aan celruimte de derde in een cel van Rijnsaters- woude en de vierde in een cel te Alphen a. d. Rijn werd opgeborgen. Noodlottig ongeluk te Leiden. Vier arbeiders onder een neervallenden muur bedolven. Zaterdagochtend is er bij het opruimingswerk van het stadsgedeelte, dat begrensd wordt door de Oude Vest, Paradijssteeg, v. d. Werfstraat en Bou- wenloonsteeg te Leiden een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee werklieden het leven heeft gekost. Twee andere zijn zeer ernstig gewond. Men was met het afbreken van de straat en de huizen zoover gevorderd, Üat nog slechts enkele muurtjes overeind stonden. Een van deze muurtjes was het overblijfsel van een pand, dat gelegen was op den hoek van de Oude Vest en de Paradijssteeg. Op dezen muur die zes meter lang en 6 1/2 meter hoog was, bevond zich de 37-jarige arbeider J. v. d. Reijden, die be zig was dezen muur af te breken. In de Paradijs steeg stond een auto, waarop het puin geladen werd. Door nog niet opgehelderde oorzaak viel de muur plotseling om. De steenen vielen grooten- deels tegen een in de Paradijssteeg staanden auto aan. Om dezen auto stonden vier werklieden, n.1. de 31-jange chauffeur H. P. v. d. Rijn, die onmiddel lijk werd gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. De drie andere werklieden, n.1. de 33-jarige chauffeur B. Huisman, de 29-jarige grondwerker J. v.d. Geer, de 28-jarige losse werkman J. J. v. d. Wijngaard, werden onder de steenen bedolven en zeer ernstig gewond De politie en de eerste hulpdienst waren spoedig met een paar ziekenauto's ter plaatse. De drie ge wonden werden naar het St. Elisabethgesticht over gebracht, waar v. d. Geer even na aankomst is overleden. De toestand van de twee anderen waarbij de een inwendige kneuzingen en ander een bekkenfractuur bekwam, was redelijk wel. V. d. Reijden, die boven op den muur stond, werd 'over den auto heen op de Oude Vest geslingerd, doch kwam met den schrik vrij. Het lijk van v. d. Rijn is naar het politiebureau overgebracht. Omtrent de oorzaak tast men nog ln het duis ter. Kort te voren is een zwaar beladen vrachtauto over de steeg gereden en het is niet onwaarschijn- yk dat door de trillingen de muur aan het wan kelen is geraakt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1