RUISENDE EUGD De onheilspellende Magneet. Uit Bergen. DE AMERIKAANSCHE GOUD KLOMP. FRANKRIJKS NIEU WE GELDZORGEN. DE KAPI TAAL VLUCHT. De Bank van Frankrijk, die eerst een week geleden zijn disconto van 3 pet. op 4 pet. gebracht heeft, verhoogde in de afgeloopen week opnieuw de rente voet met een vol procent om de aan houdende kapitaalvlucht te remmen. Er bestaat een bekende geschiedenis, waarin een gierigaard, die goud opgehoopt, dit tot een klomp gesmolten en deze in zijn tuin begraven had, zijn kostbaar bezit ontstolen wordt. Een welmeenend buurman, wien hij wanhopig en in tranen badend zijn nood klaagt, geeft hem de raad, in plaats van de klomp goud een steen van dezelfde grootte in zijn tuin te begraven, want deze zou voor z ij n doel hetzelfde nut hebben. Deze parabel is niet slechts leerzaam en van diepe strekking, hij heeft ook in de tegenwoordige tijd zijn bevestiging als sociaal-economische wijs heid gevonden. Want tegen het einde van de we reldoorlog bestonden er twee zulke gierigaards: de Vereenigde Staten, die, als gevolg van hun late deelneming aan den oorlog, door krijgsleveranties de crediteuren van bijna alle Europeesche landen waren geworden en die hun betaling slechts in goud ontvingen; en Frankrijk, dat door het spaarinstinct van zijn bevolking, gedeelteijk voor eigen rekening en gedeeltelijk als belangrijkste deelgenoot in de reparatieleeningen, in het bezit van een groote hoe veelheid gemunt en ongemunt goud, waarover de wereld beschikt, hebben de Staatsbanken van de V.S. een bedrag in hun bezit, dat gelijk staat met 9.767.434.000 dollar, terwijl de Bank van Frankrijk 70.389.000.000 frank bewaart. Dit is tezamen meer dan zeventig procent van de wereldvooraad. Zoo lang deze beide landen feitelijk de economisch- financieele leiding van twee groote statenblocs voerden (Amerika met zijn in waarde verminderde en ten opzichte van het goud eenigszins elastische dollar het zjg. sterlingblok, en Frankrijk het z.g. goudblok) slaagden de beide mogendheden er in, de weegschaal vrijwel in evenwicht te houden. Wel was reeds gedurende langen tijd het overwicht van het sterlingblok merkbaar, dat juist door zijn bij zondere verhouding tot het goud bewegelijker was dan de door Frankrijk geleide groep (waartoe hoofdzakelijk Zwitserland en Holland behoorden), maar in ieder geval Is laatstgenoemde groep er in geslaagd zijn positie te handhaven, ofschoon er dit jaar herhaaldelijk gevaarlijke baisse-aanvallen op de Z'witsersché en Hollandsche valuta hebben plaats gehad, die slechts met zware offers bezwo ren konden worden. Intusschén is de Belgische standaard van zulke aanvallen het slachtoffer geworden. Evenals in Tsjecho-Slowakije heeft men daar gedevalueerd. En nu hebben zich deze vernielingspogingen, die niet alleen voortkomen uit speculatiezucht, maar ook een politieke en economische achtergrond heb ben, op de sterkste der goudblokvaluta's, de Fran- sche, geconcentreerd, nadat gebleken was, dat ook ten opzichte van een relatief sterk goudblok de wet van de aantrekkingskracht van gelijke metalen op die plaats, waar de opeenhooping er van het grootst is, zeer zeker geldt. Want in de eerste ne gen maanden van dit jaar waren goudmassa's tot een waarde van 339.000.000 dollar, dit is ongeveer 5 milliard frank, uit de kelders van de Banque de France naar die van de Amerikaansche Federal Reserve Board toegestroomd. Kort tevoren, op den lOden Augustus, had de Fransche Bank nog een verlaging van zijn sinds Mei op 6 pet. gezet disconto (in etappes, tot op 3 pet.) voor mogelijk gehouden, daar zijn goudvoor raad weer tot 76.6 milliard frank gestegen was. Maar sindsdien heeft de bank meer dan 3 milliard frank verloren, zoodat de bezorgdheid, die in de discontoverhoogingen tot uitdrukking komt, volko men gerechtvaardigd schijnt. Daar het de overige goudbloklanden al niet veel beter gaat, lijkt het bewijs geleverd, dat zelfs een valuta zooals de Amerikaansche, waarvan de sta biliteit niet door goudleveringsplicht gegarandeerd is, een onoverwinnelijke aantrekkingskracht uit oefent, als hij de groote goudklomp maar achter zich heeft. Het goudbezit alléén maakt echter evenmin ge lukkig als een geringe gouddekking zonder meer ongelukkig maakt. Blijkbaar bestaan er in beide gevallen grenzen, waarbinnen datgene te vinden is, wat de economische toestand het meest ten goede komt. De Vereenigde Staten zijn reeds lang over die grens heen. Zij kunnen de stroom niet meer tegenhouden. BERGER KUNSTKRING. Gevaarlijke Bocht, 'n spannend stuk in drie bedrijven van J. P. Priestley, door het Rotterdamsch-Hofstad-tooneel in de Rustende Jager. Het begon zoo echt intiem en knusjes, een ge zellig damesbabbeltje in een goed gemeubelde sa lon. We verwachtten een zoet, degelijk society-stuk met lange dialogen en met een ietwat weeig bij smaakje. Maar ;t kwam heel anders uit! Het werd een prachtig opgebouwd stuk, vol inten- ses panning, waarnaar men met ingehouden adem zat te luisteren, muisstil om zelfs het kleinste detail niet te missen. Het werd een stuk vol intriges, dat bij iedere minuut in waarde steeg en zijn climax bereikte in II, juist op het moment dat het doek zich voor de pauze sloot. Toen was er stof tot pra ten, toen was er volop gelegenheid om naar de ontknooping te gissen. En die ontknoooping leek zoo vanzelfsprekend: zoo geheel voor de hand liggend, dat men 't feitelijk jammer vond, het al vooruit te weten. En alweer kwam 't heel anders uit! O, die heerlijke onzekerheid in III; dat angstig wachten, of 't nóg niet kwam, zooals het toch komen moest. En dan plotseling: fel, maar ook rea listisch zeker het onverwachte. Wie had Marten Chatfield vermoord? Maak geen slapende honden wakker en met dien slapenden hond werd de waarheid bedoeld. De waar heid welke tot een satyre werd, en beter door den mantel der onwetendheid had bedekt kunnen blij ven. En dan die prachtige vondst aan het slot; dat nogmaals herhalen van het begin, toen er geluk heerschte tusschen een drietal echtparen. Al was het dan ook een schijngeluk! De waarheid, alles bedervend, alles vernielend, alles neertrappend. Een kostelijk stuk, maar ook kostelijk gespeeld, met een bewonderenswaardig tempo, met een ge weldig élan. Want juist het tempo, dat moet het doen, daarmede staat en valt dit spannende gebeu ren. De aandacht mag geen moment verflauwen; de toeschouwers moeten worden vastgehouden van het begin tot het einde. En dat de spelers van'het Rotterdamsch-Hofstad- tooneel daarin geslaagd zijn, is buiten twijfel en kan gerust tot een groote verdienst worden aange rekend. Ik heb genoten van het heerlijke spel van een Fie Carelsen, geraffineerd en brutaal. Nu en dan leek ze mij wat te zeer gewild dramatisch, maar af breuk deed het toch niet. En wat een gratie van bewegen, wat een mooi stemgeluid! Waarom Vera Bondam als hoofdpersoon vermeld was, heb ik niet begrepen. Er was feitelijk van een hoofdpersoon geen sprake en Vera Bondam was het zeker niet. Integendeel, het leek mij veeleer dat de haar toebedeelde rol niet haar genre was; ze kon er zich niet ten volle in geven. Piet Bron was prachtig op dreef, speelde den zelf-ingenomen, verwaten uitgever kostelijk en vond keer op keer in Dirk Verbeek, 'n zeer sterk tegen speler. Laatstgenoemde kon mij wel het best beval len. Elke beweging was bestudeerd, elk gebaar af tot in de puntjes. Cynisch vaak en dan ineens wèer fel bewogen; vurig en hartstochtelijk. Dat was in derdaad knap spel. Paul Steenbergen vond ik minder goed; hij was me te zwak hier en daar en bleef dan teveel aan de oppervlakte. Vooral in III had ik van hem ster ker spel willen zien. Trouwens in het laatste bedrijf zakte op een mo ment het geheel bedenkelijk en ontstond er even een hinderlijke leegte. Gelukkig duurde dit maar heel kort. Joekie Broedelet noem ik het laatst, omdat ik feitelijk nu nog niet weet, of ze tooneelspelen kan of niet? Gek, maar waar! Ze speelde de rol van het domme gansje, dat niet zoo dom is als het schijnt. Was de onnoozelheid toeval, of was het spel?'Ik had gedacht, dat ik haar in de slotacte zou zien acteeren, omdat ik en met mij zeker velen meenden, dat van haar de ontknooping komen zou. Maar ze kreeg de gelegenheid ook toen niet en zoo bleef haar kunnen voor mij verborgen. Jammer! Ongetwijfeld heeft het bestuur van den Berger Kunstkring met deze eerste uitvoering in het sei zoen een goeden greep gedaan. Het publiek heeft een mooien avond gehad, welke nog lang in her innering blijven zal. Na afloop werd er luid geapplaudiseerd. Wel verdiend Z IJ P E BURGERBRUG. Nutsavond. Het departement Burgerbrug hield haar eerste bijeenkomst in dit seizoen in café Langedijk alhier. Door verhindering van den Voorzitter, nam de heer Smelik deze bestuursfunctie waar en opende met een hartelijk woord van welkom tot de aan wezigen, die ondanks 't slechte weer in flinke ge tale waren opgekomen. Omstandigheden in aan merking genomen kon men tevreden zijn met de opkomst. In 't bijzonder heette de waarn. voorzitter de Zangvereeniging uit Eenigenburg vriendelijk welkom. Verder liet spreker doorschemeren, dat 't wenschelijk ware een samenvoeging van jonge krachten te verkrijgen, om een club te vormen, welke in de toekomst bijdragen zou kunnen ver- leenen, aangezien attracties als comedie, films of dergelijke in dezen tijd jammer genoeg tot ongeper mitteerde luxe behooren. Overigens werd de avond geheel gevuld met tooneelspel, zang, muziek en vroolijkheid. Gaarne memoreeren we even een too- neelstukje, „de Aardschok"; dit was een spel van leugen en bedrog, wat zeer goed gespeeld werd, doch niet zóó goed gespeeld kon worden of 't liep op een hopelooze mislukking uit. Ook 't éénactertje „Rosalie", werd keurig en vlot opgevoerd. Mej. A. Kapitein gaf een aardig zangnummertje ten beste, wat de aandacht waard was. Hierna kregen we een stukje te hooren, wat aan spel en voordracht wel wat te kort kwam, doch er diende rekening mee gehouden te worden, dat dit werd opgevoerd door twee jeugdige, onge schoolde acteurs. De Zangvereeniging uit Eenigenburg heeft keu rige nummers laten hooren. We kunnen niet anders dan lof uitspreken voor haar mooie zang. Haar Di recteur, de heer J. Vlam van Warmenhuizen, komt dienzelfd enlof toe, gezien de wijze waarop hij zich van zijn taak. heeft gekweten en tevens de opoffe ring getroost heeft door 't slechte weer heen te komen met z'n echtgenoote op 't fietsie. Voorwaar een schitterend bewijs van medeleven. Vervolgens hield de heer Smelik een causerie over 't boek Bartje, wat hij op aangename en dui delijke wijze liet uitkomen en aandachtig gehoor had. Hierna volgde sluiting met een dankwoord voor medewerking en medeleven. K O E G R 4 S JULIANADORP. Sint Nicolaasfeest in de O. L. school. Evenals vorige jaren zullen de kinderen van de 'O. L. school hun St. Nicolaasfeest vieren. Uit prac- tische overweging zal dit Donderdagmiddag in de gymzaal van de school gehouden worden. Door en kelen is een tooneel in deze zaal gemaakt. Opgevoerd zullen worden do kindcrt.ooneelstukjes „Jan Lustig" en „Dr. Alwetend", terwijl verder een filmpje, waar bij een vertelling past, zal worden vertoond. Het ligt in de bedoeling ook kinderen, die nog niet schoolgaan toe te laten, waarvoor zoo het eenigszins mogelijk is de leeftijdsgrens van 5 jaar is gesteld. Sint. Nicolaas komt natuurlijk, ook ons bezoeken. Dezelfde opvoering zal Zaterdag 7 Dec. des avonds 8 uur voor de ouderen worden gegeven in de school te Julianadorp. Uitvoering der leerlingen van de Chr. school te Koegras. Tot het bijwonen van dezen avond, waren wij Vrij dagavond naar de Kortevliet getogen. Er bleek nogal wat belangstelling voor dezen avond te zijn en spoe dig was dan ook het schoollokaal dicht bezet. Op de ons gezonden uitnoodiging stond vermeld: zang, voordracht, muziek, samenspraak echo, opstellen enz. En toen wij het ons verstrekte programma eens door keken bemerkten wij, dat dit niet minder dan zegge en schrijve 93 nummers bevatte. Toch is dit heel goed terecht gekomen, een paar nummertjes moesten op het einde noodzakelijk vervallen, omdat het an ders veel te laat zou zijn geworden, maar overigens liep een en ander heel best. DINSDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM (1875 M.> KRO.-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gram.pl. en or kestconcert; 1.30 Schlagermuziek; 2.00 Voor de vrouw; 3.00 Modecursus; 4.00 Gram.pl en Schlager muziek; 6.00 Koorconcert; 6.30 Gram.pl; 6.40 Le zing; 7.35 Gram.pl; 7.50 Zang en piano; 8.00 Be richten, gram.pl; 8.20 Zang; 8.30 Populair concert; In de pauze: Sportpraatje; 9.45 Hoorspel; 10.30 Be richten; 10.35 Orkestconcert; 11.15—12.00 Gram.pl, HILVERSUM (301 M.) AVRO-uitzending; 5.30 VPRO; 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl; 9.00 Omroeporkest; 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek; 10.30 Vervolg Omroeporkest, 11.00 Causerie; 11.30 Gram.pl; 12.5 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl; 2.00 Gram.pl; 2.15 Omroeporkest mmv zangsoliste; 3.00 Kniples; 4.00 Zang en piano; 4.30 Kinderkoorzang; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Cau serie 6.00 De AVRO-Decibels 6.30 Causerie; 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Zang en piano; 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten; Gram.pl.; 8.20 Concertgebouworkest olv. Mengelberg; 9.20 Gram.pl; 9.30 Radiotooneel; 10.iö Gram.pl; 10.20 Verslag Schaakmatch; 10.25 Bridgeles; 11.00 Berichten; 11.10—12.00 De AVRO- Decibels, DROITWICH (1500 M.) 11.20-11.50 Orgelspel S. Torch; 12.10 Gram.pl.; 1235 Trioconcert; 1.20—2.20 BBC-Schotsch orkest mmv vioolsolist; 3.10—3.55 Gram.pl; 4.20 Lezing; 4.40 Strijkkwartetconcert; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Be richten; 6.50 Schütz-concert 7.15 Fransche les; 7.50 Lezing; 8.20 BBC-Theaterorkest mmv. koor en zangsolist; 9.20 Pianorecital; 9.50 Berichten; 10.20 Voordracht; 10.40 BBC-Orkest m.m.v koor en cello solist; 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIJS (1848 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl; 12.35 Populair concert; 4.20 Orkestconcert; 5.50 Dito; 8.20 Uit Warschau: Euro- peesch concert; 9.35 Zang; 11.0512.35 Dansmu.z. KEULEN (456 M.) 5.50 Gevar. concert; 11.20 Omroepkleinorkest; 1.35 Gram.pl; 3.30 Pianorecital; 4.20 Omroeporkest, militair orkest en solisten; 7.30 Pianorecital; 8.05 Omroeporkest. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.pl; 5.20 Salon orkest; 6.35, 6.50 en 7.35 Gram.pl; 8,20 Symphonie- orkest mmv zangsolist; 10.3011.20 Gram.pl; 484 M.: 12.20 Gram.pl; 12.50 Salonorkest; 1.50—2.20 Gram.pl; 5.20 Populair concert; 6.20, 6.50 en 7,35 Gram.pl; 8.20 Europeesch concert uit Warschau; 9.20 Gram.pl; 9.50 Reportage; 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Lezing; 8.20 Dansmuziek; 9.50 Berichten; 10.05 Weerbericht; 10.2011.20 Dansmuziek. De heer G. H. Groot Enzerink, hoofd der school opende met gebed en een korte toespraak en toelich ting op het programma dezen avond. De medewerking hieraan door de kinderen is ge heel vrijwillig, er zullen tekortkomingen zijn, daan- voor verzoek ik uwe clementie. Even memoreerde spr. dat het precies een jaar is, dat hij hier kwam, heelf een half jaar ziek geweest, anders had deze avond er zeker eerder geweest. Hoevele er nog vol gen zullen kan spr. niet zeggen, maar het is wel zijn bedoeling er mede door te gaan. Toen werd begonnen met de afwerking van het zoo rijk voorziene programma, en we zeiden het reeds, dat ging heel best. Wanneer we een overzicht zou den geven van al deze tafreelen, dan zou dit zeker te veel ruimte in beslag nemen, maar wij willen vol staan met deze korte samenvatting. Het geheel stond in het teeken van de historie van land en volk en dus ook, in die van het Huis van Oranje. God, Ne derland en Oranje één, dat was de draad die van begin tot het einde zich hier doorheen weefde en we zouden eigenlijk de geheele opvoering kunnen en mogen betitelen „Vier Eeuwen Historie". De verbin dende tekst tuschen al deze bedrijven werd gespro ken door den heer Groot Enzerink, terwijl de leiding van het geheel ook bij hem berustte. Alles liep goed van stapel en de aanwezigen hebben met aandacht geluisterd. Aan het einde sprak hij een woord van dank toe aan allen die dezen avond hielpen slagen, zoowel de medewerkenden als de belangstellenden. De vice-voorzitter van het schoolbestuur deed dit ook in het bijzonder aan den heer *G. E. en sloot met dankgebed. door MARGARET PEDDLER. Feuilleton 43. „En wat had je te vertellen?" vroeg Phil glim lachend, toen Timothy een stoel voor haar aanschoof „We hebben de laatste plannen eens besproken", antwoordde tante Jemina voor hem. „Timothy heeft zoo juist bericht gekregen dat we het huis in Penn- leven Street dezer dagon kunnen betrekken. Ik had willen voorstellen er de tweede week van September heen ie gaan. Dan hebben wij nog een paar weken om alles in orde te brengen, nadat de logé's ver trokken zijn." „Dan zal ik in de stad wezen om U te verwelko men", zei Terry met een verdachte beminnelijkheid. Hij wierp Phil een veelzeggenden blik toe, waardoor een lielroode blos haar naar de wangen steeg. „Ik keer evenals de gasten einde van deze maand naar Londen terug." „Misschien wordt je door de firma weer naar bui ten gestuurd", opperde Phil hoopvol. „Ik denk niet dat je in Londen kunt zijn om ons te verwelkomen." „Heb je op het oogenblik het een of ander groote werk in het vooruitzicht?" vroeg Wing hem eens klaps. „Voor zoover ik weet, niet", zei Terry onverschil lig. „In dat geval," vervolgde Timothy, „zou ik graag willen weten of je gelegenheid had teekeningen te maken voor de veranderingen, welke Phil en ik aan „The Grange" willen laten aanbrengen. Dit kun je waarschijnlijk wel in j'e vrije uren doen. En wan neer dat niet mogelijk mocht wezen, kun je de op dracht aan je firma geven, en wordt het werk dan toch door jou uitgevoerd, natuurlijk." Timothy had dit voorstel op vricndelijken toon gedaan. Het was duidelijk merkbaar dat hij den jongen man een dienst wilde bewijzen, en in hoofd zaak omdat hij een vriend van zijn aanstaande vrouw was. Jemina's grijze oogen straalden! Wat zou Ter ry trotsch wezen. Doch gelijk zoo vaak gebeurt met een goede bedoeling, werd een en ander verkeerd opgenomen. Terry werd zóó bleek, dat zijn oogen als helblau we vlammen daartegen afstaken. „Ik zou U willen raden zich tot iemand te wenden die beter voor dergelijk werk geschikt is dan ik",, zei hij kortaf. Wing merkte niet hoe bleek de jonge man was geworden, doch het viel hem wèl op, dat er een minder aangename klank in zijn stem was. „Ik meende dat jij er juist de man voor was", zei hij. „Denk er nog eens rustig over na en laat me weten als je er toe bereid bent," zei hij vriendelijk. Terry zweeg eenige seconden. Daarna merkte hij hoe Phil's oogen met een smeekende uitdrukking op hem gevestigd waren, en bracht hij een paar dank woorden uit. Eerst later, toen ze weer alleen waren, liet hij zijn woede den vrijen loop. „Dacht je nu heusch," barstte hij los, „dat ik toe zal staan, hoe Wing een molensteen van dankbaar heid voor „bewezen gunsten" om mijn hals hing? Het is al erg genoeg dat jij er een moet torsen zou ik zeggen." „Hoe durf je dat te zeggen", riep Phil verbolgen uit. „Je weet even goed als ik, dat hij het uit louter vriendelijkheid deed. Je... je bent eigenlijk een beest Terry." Hij veranderde dadelijk van houding, want diep in zijn hart wist hij maar al te goed, dat hij on redelijk w.as geweest. „Vergeef het me", zei hij berouwvol. „Ik had even wel met geen mogelijkheid van zijn aanbod gebruik kunnen maken. Onverschillig wat er ook moge ge beuren, ik moet mijn vrijheid behouden. Ik heb al meermalen gezegd er niet over te denken jou op te geven. En ik kan Wing niet bestrijden, wanneer ik tegelijk gunsten van hem aanvaard. Bovendien was hetzeker erg prettig voor me geweest plannen t<? moe ten maken voor het huis, waarin hij zich voorheemt met jou te gaan wonen." Hij liet een sarcastischen lach hooren. „Een mooi idee, hè?" Kort daarop verliet hij haar en verdween met een grimmige uitdrukking om zijn mond in de richting van het huis van zijn zuster. Eenige dagen bleef hij uit de buurt van „The Gran- ge". Op een middag verscheen hij evenwel weer in gezelschap van de Mathesons en een zeker gevoel van'hoop maakte zich van Phil meester. Zonder twijfel zou hij vroeger naar Londen terugkeeren dan hij aanvankelijk gedacht had en kwam hij nu af scheid nemen. Ze werd echter al heel gauw ontgoo cheld. „We zijn hierheen gekomen om jullie allemaal voor een picknick uit te noodigen", kondigde Nell vroolijk aan. „Timothy en mevrouw Darnley ook. En Luke Brodie gaat eveneens mee. Hij heeft het trouwens al beloofd, zoodat alle menschen zijn uitge- noodigd. Daar jullie zoo gauw weggaan, moeten we nog .een genoeglijken dag met elkander doorbren gen. Ik had willen voorstellen naar het eiland van de Heilige Hubertus" te trekken ditmaal niet met een zeil- tloch met een roeiboot" ,zei ze glimlachend, terwijl ze Phil en Terry aankeèk. Phil's hart klopte met doffe slagen. Ze wilden naar het eiland gaan, waar zij zoo gelukkig was ge weest. Oh, ze kon het niet! Het was onbestaanbaar! Haar gestamelde tegenwerpingen over den gevaarlij ken overtocht etc. of te verwachten slecht weer, wer den dadelijk overwonnen. Ze waren allemaal even enthousiast over het voor stel, en zelfs Timothy, die nooit het eiland bezocht had, doch natuurlijk het verhaal van Terry en Phil's schipbreuk had vernomen, stond er op dat ze naar dit avontuurlijke oord zouden trekken. Alles was dus al gauw geregeld, en daar het weer standvastig leek te zijn, werd besloten den tocht, op den volgenden dag te bepalen. Phil nam Terry op een gegeven oogenblik terzijde. „Waarom heb je er niet voor gezorgd dat Nell haar plan opgaf?" vroeg ze vol verwijt. „Ik geloof niet, dat ik het zal kunnen verdragen. En... ik had verwacht dat dit wel het laatste was, wat jij had willen doen." Hij keek haar uitdagend in de oogen en er was een eigenaardige uitdrukking in. „Als ik het kan verdragen, dan kun jij het ook", zei hij kortaf. En toen voegden de anderen zich bij hen en verdween Phil's laatste gevoel van hoop aan dien tocht te kunnen ontsnappen. Dien avond ging ze naar bed met.de wanhopige gedachte dat ze den volgenden dag het eiland moest bezoeken, waar ze zooveel geluk had gekend, en het terugzien waarvan haar niets dan pijn en smart kon brengen. Oh, het leven scheen den laatsten tijd vol bittere ironie te wezen. Zonder twijfel lachte het Noodlot in zijn vuistje. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2