RADIOéBODE Verbod voor particuliere weercorpsen. Wat brengt de AVRO nü op tafel? Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Ingrijpende maatregelen voorgesteld. Bakfiets door auto gegrepen Doodelijk ongeluk nabij Halfweg. De ministerraad vóór petroleum-embargo. Jean Batten niet per vliegtuig naar de Vereenigde Staten. Pathetische stemming van het Italiaansche volk Dinsdag 79ste Jaargang. No. 9864 COURANT. Dlf blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tof 's morgens 8 uur, worden Advertentdën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. XJltgave der N.V. v.lï. P. Trapman Co., Schagen Prijs per S maanden 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wetsontwerp thans ingediend. - Verbod van alle organisaties van particulieren, welke een quasie-milltalr en quasi-politiair karakter dragen. Bij de Tweede Kamer is 'thans ingediend het aan gekondigde wetsontwerp, houdende voorzieningen omtrent weercorpsen. In de toelichting wordt o.m, gezegdt. Reed ssedert eenigen tijd heeft de regeering met bijzondere aandacht de meer en meer tot uiting komende neiging van bepaalde politieke groepen in den lande gadegeslagen of, hetzij binnen, hetzij naast de partij, doch met haar nauw verbonden, organisaties te vormen, welke zich onder omstandigheden kannen leenen tot daadwerkelijke machtsont plooiing. Ook zoolang zekere particuliere or ganisaties zich nog niet tot formeele qnasi- militaire groepen hebben kunnen ontwikke len, kan in haar aanwezigheid een gevaar schuilen. Ook zonder wapenbezit en zonder dat in het openbaar in uniform wordt opge treden, is in vrij aanzienlijke mate militaire vooroefening en aankweeking van een geest van militaire discipline mogelijk. Organisa ties, waarin zulks geschiedt, bestaan heden ten dage. Bij toenemende ontwikkeling kun nen zij zonder veel moeite worden omgezet in een soort particuliere legercorpsen. Pre ventie is hier noodzakelijk. Dat door de algemeenheid van het thans Inge diende wetsontwerp aldus de Memorie van Toe lichting ook de categorie van zekere loyale ver- eenigingen (Burgerwachten e.d.) onder het wette lijk toezicht komt te staan, is een consequentie, welke men geenszins behoeft te betreuren. Vereeni- gingen, welker bestaan en optreden het wettig.ge zag slechts met erkentelijkheid kan waardeeren, zullen met zekerheid op de in het ontwerp gedachte toelating kunnen rekenen. De door die organisaties zelf geambieerde dienstbaarheid aan het wettig ge zag en zijn organen behoort ook nader te worden geregeld. De uitvoering van de nieuwe wet zal een voortreffelijke gelegenheid bieden, die regeling op systematisch en deugdelijke wijze te doen geschie den. Behoudens toelating bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur zullen blijkens het wets ontwerp verboden zijn het tot stand brengen van weercorpsen, het daarvan deel uitmaken, en 't steunen van deze. Organisaties zullen reeds onder het verbod vallen .zoodra zij zoodanig optreden, dat in haar activiteit met grond kan worden gezien BESTUURDER TEGEN DEN WEG GESMAKT EN DOOR VOLGENDE AUTO MEEGESLEURD, Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem ter hoogte van de Vinkenbrug een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een in de richting Haarlem rijdende bak fiets werd van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer D. uit Leiden. Tengevolge van deze aanrijding werd de bakfiets op de trambaan geslingerd, ter wijl de bestuurder van dit voertuig op den weg terecht kwam. Achter laatstgenoemden auto reed een tweede per sonenauto, welke bestuurd werd door den heer D. uit Haarlem, welke met gedimde lichten reed en den op den weg liggenden man niet zag, waardoor deze dooi den slinger van den auto werd gegrepen en ongeveer 15 Meter meegesleurd werd. Dr. Kuipers uit Halfweg werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse arriveerde, bleek de man reeds te zijn over leden. De identiteit van den overledene kon nog niet wor den vastgesteld, doch vermoedelijk is het een zekere Gorter, afkomstig uit Rotterdam en thans verblijven de te Haarlem. De gemeente-politie uit Halfweg stelde een uitge breid onderzoek in. De beide auto's, die licht bescha digd waren en de bakfiets werden in beslag genomen. Het lijk is naar de Maria Stichting te Haarlem ge bracht* een voorbereiding voor hetgeen tot de taak behoort van weermacht of politie. Onder deze formule valt alles, dat gericht is op verdediging tegen een bui- tenlandschen of binnenlandschen vijand, en op handhaving van rust en orde, of bescherming van personen of goederen. Opzettelijk is in het ontwerp een zoo ruime formule gekozen. Werd dit niet ge daan ,dan zou het maar al te wel aan deze of gene minder gewenschte organisatie kunnen gelukken, tusschen de mazen der wet door te glippen. Uitzonderingen op het verbod worden geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur. Voorts zul len voorwaarden gesteld kunnen worden, waaraan zekere organisaties, om toegelaten te worden, zullen hebben te voldoen. Wanneer het verbod van weercorpsen eenmaal zal zijn tot stand gekomen, zal overtreding daarvan aangemerkt moeten worden als een vergrijp, dat een ernstig karakter heeft; er bestaat alle aanlei ding om den opzettelijken vorm van overtreding van het verbod te stempelen tot een misdrijf, ter zake waarvan veroordeeling tot gevangenisstraf zal kunnen geschieden, terwijl 't bovendien gewenscht moet worden geacht, de mogelijkheid open te stel len, dat de bedrijvers zoo noodig door toepassing van preventieve hechtenis bij voorbaat onschadelijk worden gemaakt. Niet opzettelijk gepleegde overtredingen hebben uiteraard een minder strafwaardig karakter dan de opzettelijke. Gezien de openbare belangen, welke ten deze op het spel staan, is het niettemin ge wenscht geacht, dat ook daartegen krachtig kan worden opgetreden en dat oplegging van principale vrijheidstraf kan geschieden., TENZIJ EN V6ÓR 12 DECEMBER EEN VREED ZAME REGELING IN ZICHT IS. Londen: De Engelsche ministerraad heeft zich in beginsel uitgesproken voor een embargo op petroleum tegen Italië, indien een vredelievende regeling van het Italiaansch Abessynisch conflict vóór den 12en December niet in het zicht is. Reuter meent nog te weten dat de Britsche politiek ten aanzien van het petroleum-embargo volledig werd goedgekeurd in den kabinetsraad van gistermiddag. Er is geenerlei wijziging gekomen in de Britsche politiek en dientengevolge zal GroQt-Brittannië ten volle deelnemen aan ieder collectief besluit nopens een embargo op petroleum, dat door de commissie van 18 op 12 December zou kunnen worden genomen. De vredespogingen van Laval werden naar men gelooft eveneens besproken. De regeering is volko men bereid ieder voorstel te onderzoeken dat door Mussolini zou kunnen worden ingediend, dat uitzicht zou bieden op een regeling door bemiddeling van den Volkenbond. JEAN BATTEN. MONTEVIDEO. Jean Batten, de 25-jarige Nieuw- Zeelandsche aviatrice, de eerste vrouw, die alleen over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oce aan is gevlogen, is per vliegtuig te Montevideo aan gekomen. Jean Batten heeft haar plannen, een be zoek te brengen aan de Vereenigde Staten, opgege ven. Zij zal waarschijnlijk Vrijdag naar Buenos Aires terugkeeren. De terugreis naar Engeland zal zij per stoomboot maken* Als de AVRO voor St. Nicolaas gaat spelen, dan komen er tal van extra-verrassingen! Iedere nieuwe abonné op de Radio Bode - het meer dan 100 pagina's dikke Programmatijdschrift - ontvangt GRATIS het verrassend-mooie Kerstnummer op vergroot formaat, uitgevoerd in een weelde van kleuren: tal van verhalen, van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, Coen Meijer e.a.; bijdragen van Dr. Fischer. Dr. Vetter, L.J.Jordaan en 1. M. G. Arntzenius, vele tekeningen (o.m. van Prof. Jurres), een twee tal prijsvragen en een groot aantal fraaie reproducties een streling voor het oog en een aanwinst voor de boekenkast! Bovendien: de zo geliefde AVRO-Kunst- kalender, beroemd om zijn grootse kostbare uitvoering. En nögmaals bovendien: alle in December verschijnende nummers van Nederlands mooiste programmatijdschrift, waaronder het 136 pagina's dikke, gezellige St. Nicolaas-nummer. De RadioBode kost per halfjaar slechts f3.-. Stort dit luttele bedrag op giro 128.000 AVRO, Am sterdam, bij het Hoofd kantoor: Keizersgr. 107, Amsterdam, of bij een der vele Bijkantoren. Neêrlands nationaal radioblad. WORDT KUNSTMATIG VAN OVERHEIDSWEGE GEKWEEKT - DRAMATISCHE REGIE VAN DE GOUDAFDRACHT. HET DREI GENDE OLIE-EMBARGO. (Van een bijzonderen correspondent.) ROME, 2 December. De Koning van Italië heeft een hoeveelheid goud en zilver in baren aan de Bank van Ita lië overhandigd als zijn bijdrage „in den strijd tegen de sancties". De Bank van Italië zelf heeft een bedrag van een millioen lire voor hetzelfde doel afgestaan. Bij het bijeen komen van het Parlement op 7 December a.s. zullen alle afgevaardigden hun medailles overhandigen en op 18 December zullen alle Italiaansche vrouwen hun trouwringen aan 'slands schatkist offeren. Deze dag zal „de Dag van Trouw" worden genoemd. De orga nisatie van deze uitzonderlijke demonstratie is opgedragen aan de moeders en weduwen van in den wereldoorlog gevallen soldaten. 'Alles wordt In het werk gesteld om het geheele vraagstuk van den Volkenbond en Abessinië als een gevoelskwestie te behandelen, waarhij de werkelijke verhoudingen meestal half of verkeerd worden be licht. Het vraagstuk is teruggebracht tot een acte van beschuldiging tegen Italië's vroegere bondge- nooten. Niets wordt nagelaten om het dramatisch ka rakter van manifestaties als hierboven genoemd te versterken. Het overhandigen der trouwringen zal bijv. geschieden in den vorm van parades rondom oorlogsmonumenten of langs de graven op de oor logskerkhoven. Alles wordt gedaan, om Italië voor te stellen als een volk in de greep van hebzuchtige en jaloersche bondgenooten, die vastbesloten zijn, den Italianen niet alleen het land. dat zij noodig hebben, doch ook alle middelen van bestaan te onthouden. De propaganda, bestemd om ie hierdoor gewekte hartstochten aan te wakkeren, richt zich thans tot de Italiaansche arbeidersklasse. Men vertelt iederen arbeider, dat de sancties tegen hem zijn gericht en bedoeld zijn om hem te treffen Niets wordt gedaan om den Italianen eenig inzicht te geven in de wer kelijke oorzaken van Italië's huidige moeilijkheden. De Italiaansche regeering volgt met ademlooze spanning alle internationale gebeurtenissen, die met de mogelijkheid van een petroleumboycot in ver band staan. Men grijpt zich aan elke stroohalm vast. In officieele kringen wordt zelfs de gedachte geop perd, dat het mogelijk is dat de Commissie van Acht tien van den Volkenbond niet, meer bijeen zal komen. Deze bewering berust op het bericht, dat Mackenzie King, de Canadeesche minister-president gezegd zou hebben, dat de door den Canadeeschen Volkenbonds gedelegeerde voorgestelde boycot een persoonlijk voorstel zou zijn geweest en geen voorstel namens de huidige Canadeesche regeering. Tn leidende Itali aansche kringen leidt men hieruit af, dat het Ca nadeesche voorstel daarom voord en Volkenbond als zoodanig niet bestaat. Men voegt hieraan toe, dat Engeland reeds zijn bedoeling te kennen zou hebben gegeven, niet zelf bet initiatief tot een boycotvoorstel te willen nemen. Door het vervallen van het Cana deesche voorstel en het achterwege blijven van een Engelsch voorstel zou het werk van de Commissie van Achttien als beëindigd moeten worden be schouwd voor zoover het de olieboycot betreft, en daarom is elke reden voor een bijeenroeping van de Commissie vervallen. Dit is een korte samenvatting van de uiteenzetting, die een Italiaansch regeeringsvërtegenwoordiger aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers heeft gegeven. '^Copyright Morning Post - A.N.P.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 1