De stad Harrar ontruimd veiHiïit, Ir. Mussert Drie-en*een-half miliioen voor de tuinders. Da producten, waarvoor steun wordt verleend. Auto rijdt in op colonne militairen. KINDERROOF TE MAR3E1LLE. Peurende jongens. ALS OP DE FILM. De danser, die den dans ontsprong. te Ncordscharwoude. Mededeeling aan den Volkenbond. ilt seint TUINDERIJ. De minister van Landbouw en Visscherij heeft uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nedorlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's Gravenhage, en op den dag der uit- kcering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oeienen, steun verleend overeenkomstig de be palingen van een beschikking, tot een totaal bedrag van ten hoogste f3.500.000. Steun wordt verleend over de hoeveelheden van dc hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1935 door do boven bedoelde telers van die producten over een door de genoemde Stichting erkende veiling of vei linghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Andijvie 17 Juni—21 Sept f 0.20 per 100 stuks. Augurken A en B 2 Sept—28 Sept. f4.— p. 100 kg. Augurken C en D 2 Sept.—28 Sept. f2 p. 100 kg. Bieten 1 Jan.—1 Juni f0.25 per 100 kg. Bloemkool 17 Juni—13 Juli fl.— per 100 stuks. Bospeen 29 April15 Juni fl.— per 100 kg. Bospeen 17 Juni—31 Aug. f0.50 per 100 kg. Breek peen 1 Jan 1 Juni f0.50 per 100 kg. Waschpeen 17 Juni27 Juli f 0.50 per 100 kg. Dorperwten 17 Juni—27 Juli f3— per 100 kg. Komkommers (platglas) 1 Juli—3 Aug. f 1.50 per 100 stuks. Komkommers (platglas) 5 Aug.—31 Aug. f 1.— per 100 stuks. Gele kool 1 Jan.—16 Febr. f0.85 per 100 kg. Gele kool 18 Febr.—30 Maart f 1.15 per 100 kg. Gele kool 1 April—27 April f0.55 per 100 kg. Gele kool 29 April—1 Juni f 1.15 per 100 kg. Deensche witte kool 1 Jan.—16 Febr. f 0.45 p. 100 kg. Deensche witte kool 18 Febr.30 Maart f0.90 per 100 kg. Deensche witte kool 1 April—27 April f 0.45 per 100 kg. Deensche witte kool 29 April—1 Juni f 1.50 per 100 kg. Roode kool 17 Juni—24 Aug. f0.60 per 100 kg. Spitskool 10 Juni31 Aug 0.70 per 100 kg. Peulen 10 Juni—27 Juli f 1.50 per 100 kg. Radijs 25 Maart27 April f0.40 per 100 bos. Schorseneeren 1 Jan.—25 Mei f 1.25 per 100 Kg. Sla 15 April18 Mei f025 per 100 krop Snijboonen 15 Juli—14 Sept. 1.50 per 100 kg. Spekboonen 15 Juli—14 Sept. f 1.50 per 100 kg. Stokprinccsseboonen 15 Juli—14 Sept. f 1.50 per 100 kg. Stamprincesseboonen (dubbele) 15 Juli—14 Sept. f 0.50 per 100 kg. Stamprincesseboonen (enkele) 15 Juli—14 Sept. f 0.50 per 100 kg. Citroenboonen 15 Juli—14 Sept. f 0.50 per 100 Kg. Tuinboonen 17 Juni3 Aug f0.50 per 100 kg. Tomaten 1 Juli13 Juli f6.per 10O kg. Tomaten 15 Juli31 Aug. fl.— per 100 kg. Tomaten 2 Sept. 26 Oct f2 50 per 100 kg. Blauwe druiven 1 Juli17 Aug. f 2.per 100 Kg. Blauwe druiven 19 Aug.—26 Oct. f4.— per 100'kg Kruisbessen 10 Juni—6 Juli fl.per 100 kg. Behoudens voor het koelhuis bestemde druiven komen deze producten niet voor bovenbedoelden steun in aanmerking, indien deze administratief zi.in ge veild. Voorts is door den minister bepaald, fint. de krachtens deze beschikking door de Stichting Neder- landsclie Groenten- en Fruitcentrale uit te keeren- gelden zullen worden verstrekt in nadere verreke-, nipg uit de saldi van die Stichting en dat deze be schikking kan worden aangehaald onder den titel: Crisis-Steunheschikking 1935 (fruit en warmoezerij- gewassen XII). Twee dooden. Warschau: Te Toni is een particuliere auto in gereden op een colonne marcheerendo militairen. Elf soldaten werden ernstig gewond. Twee hunner zijn gedood. De chauffeur, die zonder licht reed, slaagde er in in het donker te ontkomen. De daders, een 68-jar£ge vrouw en haar 26- jarlge zoon, gevonden. Aan het einde der vorige week, toen het zestien jarig dienstmeisje van prof. Malmejac, hoogleeraar aan de medische faculteit te Marseille, met het zoon tje van dezen, een baby van achttien maanden, in het park Chanot wandelde, trad een goed-gekleede-oudere dame op haar toe, die haar zeide, dat prof. Malmejac het slachtoffer van een ongeluk was geworden en dat mevr. Malmejac haar verzocht zoo spoedig mogelijk thuis te komen. In het voorbijgaan zou zij even den medicus der familie, dr. Crémieux, waarschuwen. Het meisje, dat de dame den vorlgen dag in het huis van haar patroon had gezien, toen zij een te huur staand appartement op de tweede verdieping bezichtigde, twijfelde niet aan de juistheid van het bericht. Men nam een taxi, waarin de beide vrouwen en het kind plaats namen, en waarin ook de op vouwbare kinderwagen werd gezet, Er werd naar dr. Crémieux gereden, het dienstmeisje stapte uit, ging het huis binnen om met den dokter te spreken. Toen ze even later terugkwam was de -taxi - verdwenen. Het verwonderde haar niet, ze meende dat de dame met de kleine Claude vast vooruit was gegaan. Toen zij echter thuis kwam, was het kind daar ook niet. De politie werd onmiddellijk gealarmeerd en begon met haar onderzoek. De chauffeur van de taxi werd opgespoord; deze kon het huis aanwijzen, waarheen hij de oude dame met de baby had gereden. Het bleek een willekeurige woning te zijn; men had er inder daad de dame gezien met het kind en vond ergens op een binnenplaats den kinderwagen terug. Vermoed wordt dat de dame het huis is binncngeloopen, er zich van den kinderwagen heeft ontdaan en het huis ongezien weer heeft verlaten. Lang is het onderzoek der politie niet vruchteloos gebleven. Nadat de ouders Zondag een anoniemen brief hadden gekregen, waarin een losgeld van 50.000 francs werd gevraagd, kon Reuter gisteravond mel den dat de dame was opgespoord. Zij blijkt een vrouw van 68 jaar te zijn, die met haar 26 jarigen zoon de daad heeft gepleegd. Beiden bekenden zonder veeL aarzeling hun misdrijf. Lokken meineed uit. In den avond van 30 Juli 1934 waren een paar jongelui in de omgeving van Gorltum op het water en deden alsof zij peurden. Zij namen die schijn manoeuvre aan om zekeren Simon S., die het op hen gemunt zou hebben, er in te laten vliegen. Dat ge lukte. S. riep de politie erbij en zoo kwamen de hier bedoelde beide jongelui voor den kantonrechter, voor wien S. onder eeds verklaarde, dat de jongens ge peurd hadden. Maar in werkelijkheid zouden zij met stokken, zonder koord er aan, gedaan hebben „alsof". Daarop volgde een vervolging tegen S. terzake van meineed: vonnis acht maanden gevangenisstraf. S. gmg hiervan in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof, dat gisteren de meineedzaak behandel de. Van de beide jongelui was er één als getuige ver schenen, n.1. de 20-.jarige C. D., die het vermoeden uitte, dat er politiek achter de zaak zat. S. is n.1. marxist en D. anti-revolutionnair. Ook uit het schrif telijk verbaal van den veldwachter was niet geble ken, dat er een koord aan den stok zat. De adv.-gen. requireerde bevestiging van het von nis. Verdachte ontkende dat er politiek achter de zaak zat en zeide, te goeder trouw van oordeel te zijn ge weest, dat de jongens aan het peuren waren. De verdediger achtte de voorstelling van zaken, zooals verd. die gaf, begrijpelijk, omdat de jongens in elk opzicht handelden als peureraars. Arrest 16 December. Achtervolging van een paar bandieten door de straten van New York. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag verlieten Mej. Francis Faye, een populaire cabaretzangeres en de sigarenfabrikant Eiclcenbaum de nachtclub Da- ve's Blue Room op de zevende Avenue te New York om zich huiswaarts te begeven. In de hal van de club praatte zij nog even met de beide detectives van de 01 ke bolkc poclmce Ribesolk® dirkiedc®. Zelf qcwasscbenGroots meid Wat doet Mams daarna altijd „Benjamin® weet w«l boor 'xMoet nu in dc Snceuwwitgloor! vermaarde „Broadway-squad" waarop juffrouw Faye aan haar stuur ging zitten; de fabrikant zeide nog een paar woorden ten afscheid en juist toen hij zich naar zijn eigen auto wilde begeven doken twee man nen aan weerszijden van de auto op, die allebei een zakdoek voor hun oogen en een revolver in de hand hielden. Binnen 5 seconden hadden zij de porte feuille van den fabrikant met 150 dollar in contanten en den briljanten ring van juffrouw Faye van bezit ter doen verwisselen en weer 5 seconden later reden zij in hun auto de richting Bronx tegemoet. Maar zij wisten niet dat de beide detectiven zoo dicht bij de hand waren. Juffrouw Faye die het eerst van den schrik bekomen was holde de club weer binnen, vertelde wat gebeurd was en de detectiven beginnen de vervolging in hun snelle raceauto, waarmee ze de roovers spoedig inhaalden. Maar bij een poging om de bandietenauto naar den rand van het trottoir te drijven, begonnen twee der inzittenden op de politie mannen te vuren en de chauffeur reed het breede trottoir op zonder zich om mogelijke late nachtwan delaars te bekommeren. Zoo ging het zijde aan zij de eenige straten lang in razend tempo, naast en achter elkaar en de schoten, die van weerszijden ge wisseld werden deden de bewoners uit hun slaap opschrikken. Tenslotte bleken de bandieten geen munitie meer te hebben. Hun auto slipte op de door stortregens doorweekte wegen, maar een der drie mannen richtte zijn laatsten kogel koelbloedig op defectief Aulbach voor hij zich overgaf. Ook de chauffeur werd gear resteerd, maar de derde man wist te ontsnappen met le contanten van den fabrikant. Juffrouw Feye's ring is in de zakken van den chauffeur teruggevonden. Door zijn vlucht van de operatie-tafel. Een emotioneerende, maar toch niet onkomische gebeurtenis speelde zich dezer dagen te Parijs af. Held van de tragi-comedie was niemand minder dan de befaamde Russische balletdanser, Sergius Lifar. De man was voor het ondergaan van een operatie wegens een keel-abces in het American Hospital te Parijs ter verpleging opgenomen, aldus lezen we in de „Msb." Alle toebereidselen voor de operatie wa ren reeds getroffen: chirurgen met hun vlijm scherpe lancetten in de met rubberhandschoenen bekleede handen en gehuld in lange witte jassen, verpleegsters, die er in haar hagelwitte kleedij uit zagen als vliegeniersters, stonden met ernstige ge zichten „gereed voor den grooten slag". Bleek als een lijk en het lichaam bedekt met een wit laken, werd de man, die voor eivolle zalen de schitterendste triomfen behaald had nu als een hulpeloos wicht op het bekende rolwagentje der patiënten in de operatiekamer binnengereden. Langzaam en voorzichtig werd hij door een zestal sterke armen op de operatietafel getild. De dok- ter-narcotiseur stond juist op het punt hem het bedwelmende middel toe te dienen, toen de danseur met een geweldigen zwaai van de operatietafel sprong en, vóór de onthutste dokters en verpleeg sters er iets teg enkonden uitrichten, de zaal af rende naar zijn kamer. Hier vonden de beide docto ren, die de operatie moesten verrichten, hem, Zeer groote belangstelling. Maandagavond had de Nationaal Socialistische Be weging ecu openbare vergadering belegd in hotel Concordia te Noordscharwoude. De organisatie berustte bij den kring Alkmaar. De groote zaal van Concordia was van voor tot ach ter geheel bezet. Uit omliggende plaatsen waren een vijftal autobussen met N.S.B.'ers opgekomen. Ook op het tooneel hadden verscheidene personen plaats genomen. Wij schatten de opkomst op pl.m. 600 personen. Onder Hou-Zee-geroep trad te ruim kwart over acht de leider de zaal binnen. Direct nam hij het woord. De naam N.S.B. is thans ondanks het korte be staan overal bekend. De beweging is pas vier jaar oud. Alle partijen zouder onderscheid staan tegenover ons. Het gaat er niet om, zooals door sommigen wordt gedacht, dat men alleen tegenover de „roo den" stond, men staat tegenover allen. Jarenlang hebben de politieke partijen tegenover elkaar ge staan ten koste van het Nederlandsche volk, waar door het volk verdeeld wordt en geen vaderland meer heeft. Dat hebben wij vier jaar geleden gezien en zijn er tegenin gegaan. In dc alg. beschouwingen in de Kamer had men het alleen over de N.S.B. Zonder onderscheid zeiden allen: „foei, foei". Een eenheids front tegenover ons. Alles hebben zij tegen ons ondernomen. Er zal nog meer terreur komen. Het groot-kapitaal staat tegen ons, de Pers staat tegen ons, alles is tegen ons. Het fascisme is de vijand van de politieke partijen. De N.S.B. belichaamt den tijd die komt. Op de schou ders van deze generatie ligt de taak den weg te zoe ken naar het nieuwe tijdperk, dat in aantocht is. Uit die vrijheid, gelijkheid en broederschap is het libe ralisme ontstaan, waardoor het volk gelukkig zou worden. Als resultaat ontstond echter het kapitalis me met z'n kinderarbeid in do mijnen, krotwonin gen en andere schandalen. Hoe kwam dat? Knappe koppen zeiden toen, dat de democratie moest komen. Nu heeft men dan den volmaakten staat. Thans zou dus een waarachtige volksregeering ons besturen. Pat is een leugen. Ge hebt nog nooit geregeerd. Voor de democratie is ieder gelijk, de slampamper en de nietsnut zijn gelijk aan hem die arbeidt. De demo cratie vraagt niet of je zaagsel in het hoofd hebt. of hersens, men telt alleen de hoofden. Gevraagd wordt niet of men eelt in z'n handen heeft. De demo cratie is gebaseerd op een leugen. De tweede leugen is dat de gekozenen overal ver stand van hebben, de eene dag van een vroedvrou wenschool, de andere dag van het leger (applaus). De Marxisten hebben wel eens iets bereikt, maar dat ging niet dóór hun beginsel, maar ondanks hun beginsel. Nu heeft men het Plan van den Arbeid Dat wordt weer opgeborgen, omdat het niet uitvoer baar is. Het logisch lied is het communisme. De S.D.A.P. kan niet anders zijn dan de voorlooper van het communisme. Verder het financieele gedeelte. Men moest aan passen. De loonen zijn wel gedaald. Maar wat is, er van Rijkswege gedaan om het leven goedkooper te maken? Hebt men het op het belastingbiljet ge merkt? Als crisisuitvloeïsel kregen wij de verschil lende centrales. De eerste was de Zwijnencentrale, met aan het hoofd Zwanenburg, die een contract sloot met zichzelf en er heel goed bij vaarde. Toen kreeg men de Meelcentrale, met aan het hoofd een directeur met f 5000 salaris, die een controleur zocht en tenslotte zichzelf benoemde op een salaris van f 4000. En zoo kan men doorgaan. De N.S.B. ontneemt u de vrijheid, zegt men. Er is hier echter geen vrijheid. Ik heb niet eens de vrij heid, een zwart hemd aan te trekken. In Amster dam werden de mee te voeren vlaggen gecontin- genteerd, etc. Er bestaat geen vrijheid. De Pers van Volk en Vaderland werd in beslag genomen om een advertentie zoogenaamd. Wij mo gen geen nette minister van Defensie vragen Doch het was niet om de advertentie. De Pers zegt pre cies wat de Regeering wil. Wij zullen met de Pers later geen moeite hebben, daar deze toch doet wat de Regeering zegt. De A.J.C. gaat vrijuit, de Ned. Jeugd-Storm krijgt proces-verbaal. Als men vraagt, wat er gebeurt met den Com missaris van Politie te Den Haag, die gelden ver duisterd heeft en nu eens in Scheveningen, dan in de buurt van Genève woont, antwoordt de mi- ister dat die zaak ln onderzoek is. We weten niet wat komen zal. Het communisme en het nat. soc. staan precies tegenover elkaar. Een van deze machten zal overwinnen. Wat daar tus- schen ligt zal allemaal verdwijnen. Het parlemen taire stelsel is ten einde. Het leven van het eene stelsel is de dood van het andere. Het communisme wil onteigenen het kapitaal, miskennen het ras en de natie. In Rusland heeft de groote massa niets en heeft het nog slechter dan vroeger. In de nat. soc. staat geldt persoon lijkheid, ras en natie. De communisten zeggen: Godsdienst is opium voor het volk. De nat. soc. staat is een God belij dende staat, gegrondvest op de Tien Geboden. In Rusland verhongerden 5.2 miliioen boeren. Als wij met honderdduizenden optrekken, moet er een betere toekomst komen. Een volk is alleen dan-een volk, als men één is. Wanneer men geen volk wil zijn moet men bij de politieke partijen blijven. Het „internationale" is een leugen, de arbeider is gebonden aan zijn eigen volk. Alleen hij die met een portefeuille met geld komt, is overal welkom. Volksgenooten, vereenigt U tegen de politieke partijen voor een ordening voor het volk, niet voor de vriendjes. We tellen de koppen niet, maar heb ben waardeering voor wat ze presteeren. De boeren zijn de grondslag van de natie, is de macht van het volk. Spr. zette de beteekenis uiteen van hetgeen de N.S.B. de valsche ordening noemt, de steeds groo- tere werkloosheid. Spr. becritiseerde het staatspensioen van thans, dat veel te gering is. Wij moeten niet verdienen voor ons zelf, maar voor hen die komen en die gaan. De angst voor de oude dag moet verdwijnen. Dan is de tweede prikkel voor het egoisme verdwe nen. De kerk zal niet die plaats in de nat. soc. staat innemen, als zij thans doet. 's Zondags wordt gepredikt, wat de zes andere dagen niet wordt op gevolgd. Kerk en Staat hebben elk een eigen taak. De kerk op religieus en opvoedend, de staat op staatkundig en economisch gebied. De Joden en Marxisten propageeren een boycott van Duitsche waren. De producent is daarvan de dupe. Vier jaar geleden had de N.S.B. 2 leden, thans ruim 55.000, deze moeten worden vermeer derd tot het heele volk, opdat het zich een toekomst kan verwerven op den Nederlandschen bodem. (Applaus). Na de pauze werden verschillende vragen door den heer Mussert beantwoord, waarna de vergade ring met het eerste couplet van het Wilhelmus werd gesloten. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Eenige personen, die hun pet niet wilden afzetten, werden uit de zaal verwijderd. Bij het zingen van het Wil helmus verlieten enkele personen de zaaL Alles ver liep echter zeer ordelijk, Om de bevolking een luchtbombardement te besparen. De Abessijnsche minister van buitenland- sche zaken heeft gister den Volkenbond tele grafisch bericht, dat de negus besloten heeft teneinde aan de burgerlijke bevolking en de te Harrar wonende buitenlanders de gevolgen van een luchtbombardement te besparen, dat alle Abessijnsche troepen onmiddellijk Harrar gullen moeten verlaten en dat deze stad uit- slifripnd bestemd zal zijn om de gewonden van het front van Ogaden en het Zuidelijk front te ontvangen, en dat zij op geenerlei wijze tot eenig militair doel zal dienen. De Abessijnsche minister van buitenland- sche zaken verzocht den secretaris-generaal van den Volkenbond deze beslissing van den negus, die door de bevoegde autoriteiten is uitgevoerd, ter kennis van alle Volkenbonds staten te brengen. De toestand in Ogaden. Addis Abeba. Italiaansche vliegtuigen hebben Daggah Bur »n Hagre Solem overgevlogen, zondcr evenwel bommen af te werpen. Het schijnt, (dat zij alleen verkenningen uitvoerden en foto's namen, ten einde de positie van de Abessyniërs nauwkeurig vast te stellen. Naar verluidt, is een aantal soldaten in Ogaden door scheurbuik getroffen door het gebrek aan ver- sche groenten. De Abessvniërs herstellen thans met behulp van huitenlandsehe deskundigen de mitrailleurs en tanks die zij op de Italianen hebben veroverd, n.1. acht mi trailleurs en vier tanks, waarna deze wapens tegen de Italianen worden aangewend. Rome. Legerbericht no. 60 luidt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: in Womerba en Tembien wordt de zuivering voortgezet. Een verken- ningskolonne is gestooten op een afdeehng Abessv niërs bij dpn pas van Alemale ten Oosten van Mclfa in Tembien. De Abessvniërs lipton 15 dooden achter. Aan onze zijde zijn een onderofficier en vijf Ascans gesneuveld. De luchtvaart was over het geheele front zeer actief." Asmara. Van 1 Januari tot 30 November van dit iaar zijn in Oost Afrika 241 Italiaansche militairen (officieren, onder-officieren en soldaten) overleden. Van 31 October tot 30 Novpmber zijn in den strijd vier officieren, twee ondor-off'cieren en een soldaat gesneuveld. Gedurende dezelfde, periode overleden tengevolge van ongelukken bij het uitoefenen van den militairen dienst en van ziekten één officier en veertig onder-officieren en soldaten. Groote veldslag in het Noorden verwacht Berlijn, 2 Dec. De speciale correspondent. van de „Voelkischer Beobachter" meldt uit Addis Abeba dat de Negus- eenige dagen te Dcssie zal blijven. Belangrijke gebeurtenissen schijnen op komst te zijn. Aan het Noordelijk front verwacht men een groote veldslag, welke misschien beslissend zal zijn. De Negus zou den veldslag zelf leiden. Deze geruchten worden bevestigd door inlichtingen uit goeden bron en door de constateering, dat snel Roode Kruisdetachementen en militaire artsen naar het Noordelijk front zijn gedirigeerd. krampachtig onder zijn dekens weggekropen, ter wijl hij riep: „Ik wil niet geopereerd worden!" Nadat de patiënt verscheidene malen onderzocht was, kwamen de- beide doctoren tot de conclusie, dat de opwinding, waarin hij zich zelf gebracht had, hem waarachtig goed had gedaan. Zij konden den danseur dan ook meedeelen. dat de operatie voorloopig kon worden uitgesteld en dat waarschijnlijk voorgoed van een operatief in grijpen kan worden afgezien. Verwachting: Krachtige tot matigen wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, re gen- en hagelbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 741. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 6 gr. C. 43 gr. F. 1EN FOTOALBUM is een aardig St.-Nicolaasgoachenk Een ruime keuze ervan reeds vanaf 25 cis. vindt U in TERI.KPS DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2