Dreigende gevaren voor het Kabinet-Colijn Italië niet op de knieën Weer een schip gef frarul Weer ernstige botsingen te Caïro Regeling in Noord-China Overstroomingen in Montenegro Uit onze omgeving. Treurig ongeval Advertentiën. Pieter Berkhouwer, INA NAAR BRABANT EN ZEELAND Marktberichten. te Egmond aan Zee Uit Egmond aan Zee: In den afgeloopen nacht is het Zweedsche stoom schip Diana, op weg naar Amsterdam, gestrand. De boot is met hout geladen. De stranding moet worden toegeschreven aan de mist. Te ongeveer half zeven is de reddingsboot uitgeva ren. De sleepboot Utrecht is ook uitgevaren. EESROOTING VAN ONDERWIJS HET STRUIKELBLOK. Aan de Msb. ontleenen wij, dat de Roomsch Ka tholieke afgevaardigde, de heer Suring, een door anti-revolutionnaire en christelijk-historische leden medegetcckend amendement heeft ingediend, strek kende om de gehuwde onderwijzeres, die geen kost- winster is, te ontslaan. Daar dit amendement zeker zal worden aangeno men, komt minister Slotemaker in een zeer moei lijke positie. Bovendien staat wel vast dat de Katholieke fractie unaniem haar stem zal onthouden aan de voorge stelde concentratie van bijzondere scholen en omdat zij ook hier zal kunnen rekenen op de andere frac ties der rechterzijde, ziet het er voor het Kabinet Co- lijn niet erg hoopvol uit. Mogelijk zouden de rechtsche ministers bereid zijn water in de wijn te doen, maar de vrijzinnig-demo cratische leden van het Kabinet, de Ministers Oud en Slingenberg1', zullen wel nooit in een verwerping van de concentratie-paragraaf toestemmen. Of zij daarbij zullen worden gesteund door den Vrijheidsbonds minister ir. van Lidt de Jeude, dient te worden afgewacht. In elk geval is het te vreezen, dat „onderwijs" de zwakke plekken in ons kabinet naar buiten zal bren gen. De groote vraag is natuurlijk, wat de christelijk- historische fractie zal doen. Daar van de andere groepen de houding vrijwel vaststaat, is de hoop van het kabinet geheel gericht op de partij van minister Slotemaker de Bruine. De actie der nationalistische stndenten in Egypte. Cairo. Zondagochtend hebben zich opnieuw ern stige botsingen voorgedaan. Reeds vroeg was in de stad spanning merkbaar, welke de politie aanlei ding gaf door manschappen te voet en te paard te laten patrouilleeren/ Uitrukauto's waren gereed, terwijl de politie voorts de beschikking had over pantserauto's. Bij het ziekenhuis van de medische faculteit der universiteit kwam een groote. in hoofdzaak uit studenten bestaande, menigte bijeen, die de politie met stoenen bekogelde. Zij vormden spreekkoren, waarin zij de onafhankelijkheid eischten en de afkondi ging van een grondwet. Ten slotte vielen de betoogers autobussen cn tramtijtuigen aan. De passagiers werden gedwongen uit te stap pen. Eenige wagens werden in brand gesto ken. De politie loste eenige salvo's Eenige politiebeambten werden gewond. Sedert Zaterdagavond heeft de politie honderden belhamels gearresteerd. De bij de excessen van Zaterdag gewonde Britsche luitenant-kolonel Luca9, de onder comman dant der politie, moest vandaag worden geopereerd. Zijn verwondingen zijn zoo ernstig, dat men ver wacht. dat hij een oog zal moeten missen, Boven dien waren Zaterdag een Britsche politiebeambte en twee Egyptische agenten gewond. Bij de bctoogingen is groote schade aangericht, vooral aan de huizen. BELGRADO: De bladen melden, dat in Monte negro gróote overstroomingen zijn ontstaan tengevol ge van den aanhoudenden regenval in de dalen. Tien dorpen staan reeds onder water. In de meeste plaatsen gingen de voorraden levensmiddelen en vee voeder verloren, zoodat hongersnood voor mensch cn dier dreigt. Er is dan ook een dringende oproep om hulp gedaan. Men vreest, dat binnenkort ook het Scoetari-meer huiten zijn oevers zal treden, hetgeen den toestand nog veel ernstiger zou maken. De ver binding tusschen Scoetari en Tirana, de hoofdstad van Albanië, is reeds verbroken. Het officieuze blad „Vrome" meldt, dat in de ver schillende gebieden 400 huizen onder water staan. WEDEROM EEN INBRAAK TE GRONINGEN. Voor de tweede maal binnen drie dagen hebben in brekers geprobeerd te Groningen hun slag te slaan. In den afgeloopen nacht is ingebroken in „Gruno" banketfabriek van den heer E. Swabcdissen in de Tuinbouwdwarsst.raat te Groningen. Alle lokalen zijn door de inbrekers doorzocht en een klein bedrag aan geld is uit het kasregister verdwenen. Van de daders tot dusver geen spoor» Mussolini blijft onverzoenlijk In zijn rede van Zaterdag in de Italiaansche Ka mer zeide Mussolini dat het Italiaansche volk ook op den 365sten dag van het economisch beleg door denzeliden geest van verzet bezield zou zijn als thans: Er is geen beleg, dat ons op de knieën kan krijgen en ons van ons doel kan afbrengen", ver klaarde hij. Verder zeide hij, dat Italië geen enkele van zijn oorspronkelijke eisclien prijs gaf, Het petroleum embargo, waartoe op 12 December besloten zal worden, doet de dingen niet onbevoor oordeeld zien. Vooral in moreel opzicht voelt Italië zich door de sancties gekwetst en beleedigd. Het straf recht van den Volkenbond is nog nooit, ook niet in moeilijker en ernstiger gevallen, toegepast en zal nok geen toekomst hebben. Voor de eerste maal wordt het toegepast tegen Italië, dat zich slechts schuldig beeft gemaakt aan htt bevrijden van sla ven, tegen een Italië, dat sedert 50 jaar in Oost- Afrika onbetwistbare aanspraken op uitgebreide ge bieden heeft. De methode van den economischen verstikkings dood is nog nooit geprobeerd en zal waarschijnlijk ook nooit meer geprobeerd worden. Zij kan slechts thans en tegen het aan grondstoffen arme Italië worden toegepast. De rijke volken, die het op dit kwetsbare punt van Italië voorzien hebben, hebben zich echter verrekend. Zij hebben in de eerste plaats niet gerekend op de moreele kracht van het nieuwe Italië, dat in staat is ook de materie in zijn dienst te stellen om daaruit middelen tot verzet te maken. Inmiddels zal in Italië, zoowel als in Oost-Afrika de campagne worden voortgezet, tot de Italiaansche troepen en de zwarthemden het vaderland de be slissende eindoverwinning zullen hebben gebracht. Mussolini's rede, die herhaaldelijk door bijvals betuigingen was onderbroken, werd aan het slot stormachtig toegejuicht. Op voorstel van den Ka merpresident besloot de Kamer de rede door het aanslaan van plakkaten in het geheele land bekend te maken. De zitting, die nauwelijks 50 minuten geduurd had werd na Mussolini's rede verdaagd tot Dinsdagmid dag. De Italiaansche pers over de rede van Mussolini. Rome. (A.N.P.) De Italiaansche bladen leveren veel commentaar op de rede, die de Duce in de ka mer heeft uitgesproken. De „Corriere del la Sera" schrijft, dat er noch mo reele noch zakelijke motieven zijn voor de sanctie maatregelen tegen Italië. De sancties zijn een ont zettende gewelddaad, waartegen het geheele Italiaan sche volk zich verzet. Niemand in Italië maakt zich illusies over een spoedig bijleggen van het conflict. De „Popoio d'Italia" zegt, dat Italië vastbesloten is om het vraagstuk der beveiliging van zijn kolo niën geheel op te lossen en de levensvoorwaarden van het volk te. bevorderen. Langs dezen weg zal het tot de overwinning komen. Do „Gazetta de Popoio" geeft nogmaals een uiteen zetting van de motieven, die Italië gedwongen heb- tot de Oostafrikaansche expeditie. Italië heeft te Ge- neve of elders geen verdere verklaringen afgelegd, omdat zijn motieven en bedoelingen hekend zijn. Wanneer men te Londen, Parijs of Geneve van vrede spreekt, aldus het blad, moet men zich deze motieven voor oogen houden, indien men niet tot doellooze woorden in plaats van tot daden wil komen. De „Voce d'Italia" is van oordeel, dat de woorden van Mussolini noch commentaar noch aanvulling behoeven. Het is thans voor Italië zaak, vol te hou den; het verzet zal tenslotte tot de overwinning lei den. De sanctionnistische terreur, aldus dit blad, heeft de geestdriftige stemming der Italianen niet kunnen schaden en hun weerstandsvermogen niet kunnen verminderen; dit is het tastbare resultaat der eerste drie sanctieweken. W E R N G N „Aarto Kaj Bataio" Voor bovengen, muziekver. traden Zondagavond j.1. 8 uur in Coincordia op „The Luckie Math" (ac cordeon trio), en de heer W. van Iependaal, zanger van levensliedjes. Er was weinig publiek aanwezig. De „The Luckie Math" speelde schitterend, vooral het „Dichter cn Bauer", was fijn, ook 't solospel van één der medewerkenden in „Orpheus in de onder wereld". W. van Iependaal zong aardige liedjes. Na het op treden sloot een hal den avond. Wielerclub Wieringen. Zondagmiddag j.1. 2 uur zouden er wedstrijden zijn der wielerclub te Do Haukes. Ondanks het toch zoo mooie weer had dit geen doorgang. Wat is hier van de oorzaak? K n E n r 4 s JULIANADORP. Zaterdagavond werd in het gymnastieklokaal van de O. L. school te Julianadorp, een herhaling gege ven van de uitvoeringen der kinderen op Donder dagmiddag, j.1. Maar nu was het voor de ouderen bestemd, die in grooten getale aanwezig waren. De opgevoerde stukjes vielen zeer in den smaak, zoodat een hartelijk applaus de belooning was. Er heerschte een gezellige sfeer en het kan gezegd worden, dat ook deze avond naar wensch is verloopen. Door de gymnastiekver. „Sportlust" alhier werd Zondagavond"in de zaal van het café „Prins Hendrik' een openbare uitvoering gegeven voor een goed op gekomen publiek. De door de dames- en heerenlcden uitgevoerde oefeningen onder leiding van den trai ner den heer H. Delver werden met aandacht gevolgd en mochten veel belangstelling en bijval oogsten. Ter afwisseling werd nog een tooneelstukje opgevoerd, dat allen deed schateren van het lachen. Met een bal op de nieuwe dansvloer, werd ook deze avond besloten. NIEUWE N 1 E DO RP Brandstichting? Naar de oorzaak van den brand waardoor Don derdag j.1. de arbeiderswoning van v. d. V. alhier aan den grond werd gelegd, ls door gemeente- en rijkspolitie een ernstig onderzoek ingesteld. Vrijdagmiddag is de vrouw van v. d. V. door den Burgemeester, tevens Hulpofficier van Justitie, aan een langdurig verhoor onderworpen. Hoewel de vrouw blijft ontkennen, is zij toch ln den laten avond van Vrijdag op vermoeden van brandstichting naar Alkmaar op transport gesteld en in het huis van bewaring ingesloten. De Rech- ter-Commïssaris zal verhoor en onderzoek nu ver- dar voortzetten. BARS1NGERHORN KOLHORN. Vrijdag werd in de school te Kolhorn het Sint Nicolaasfeest gevierd. De hall van de school was voor deze gelegenheid omgetooverd in een gezellig versierde en verlichte bioscoopaal waar vroolijke muziek weerklonk. Toen de schooldeur 's morgens openging, zat de stemming er al in. Een kop cho cola stond al klaar. Na wat zingen volgde een fijne filmvoorstelling. De kinderen vonden het schitterend en het was 1 uur voor ze er erg in hadden. Toen gauw naar huis, want om 2 uur zou de goede Sint in hoogst eigen persoon neg een bezoek komen brengen. Een oorverdoovend gejuich klonk op, toen Sint op zijn schimmel de school binnen kwam rijden, gevolgd door zijn trouwen Piet. Het werd een gezellig uur tje, Toen Sint vertrok zag hij niets dan blijde ge zichten. W1 ER/NGER M EER Bevestiging en intrede C. v. d. Vliet. Zondag was het voor de Ger Gemeenten, Sloot- dorp en Middenmeer, een blijde dag. Toen toch werd de ruim twee jaar in de W. Meer werkzaam zijnde cand. en Hulpprediker C. v. d. Vliet, bovestigd als eerste en eigen Dienaar des Woords. De bevesti ging had in den voormiddagdienst plaast in de Ger Kerk te Middenmeer door Ds. J H. Donner van Br. op Langendijk. Deze koos als bevestigingstekst Efeze 4:11a en c en 12. Spr. formuleerde deze tekst in 2 hoofdgedachten. Ie. De dienaren ontvangen krachten en gaven van den Zaligmaker, Jezus Christus. 2e. Het doel waartoe de Zaligmaker dezen aan de gemeente gegeven heeft. Bij de bevestiging werd aan de handoplegging naast den bevestiger deelgenomen door Ds. Hoek. Toegezongen werd Ps. 134:3. De intrede had Zondag middag te Slootdorp plaats en Zondagavond te Mid denmeer. Ds. v. d. Vliet koos als intrede-tekst Neh. 2 9—20. Aan het eind der predikatie richt Ds. v. d. Vliet bijzondere toespraken tot Ds. Donner als bevesti ger en dankt vervolgens den vroeger en consulent Ds. H. S. Zuidema en Ds. W Meinen van de'n Hel der, Ds. Hoek, Kerkeraad en Gem., de Burgem. van Medemblik, de heer d» Bruin, afgev. van W. Meer Directie. Ds. v. d. Vliet werd daarop toe-gesproken door Ouderling J A. v. Dis namens Kerkeraad en Gem. van Slootdorp In den morgendienst en mid- dagdienst. was er geweldige belangstelling voor deze plechtigheid. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Zaterdagmiddag begaf de heer P. Berkhouwer, veehouder alhier, zich nog een poosje naar zijn land, om daar enkele werkzaamheden te verrich ten. Daar door de aanhoudende, zware regens der laatste weken vooral de dammen tusschen de wei landen zeer modderig zijn geworden, had de heer B. zijn laarzen aangetrokken. Toen hij tegen melktijd nog niet weer was thuis gekomen, ging zijn dochter eens kijken achter de woning, of vader haast kwam. Niets van hem ont warende, liep zij de eerste weide op, en vond aan 't einde hiervan tot haar vreeselijken schrik haar vader in de sloot. Op haar hulpgeroep snelden een paar personen uit de naaste omgeving toe en haal den den drenkeling uit het water. De ijlings ge roepen geneesheer, Dr. Groenhart, kon echter slechts constateeren, dat de levensgeesten reeds wa ren geweken. Vermoedelijk is de heer B. op den modderigen dam uitgegleden en op zoo'n ongelukkige wijze in de sloot gevallen, dat hij zich niet heeft kunnen redden. Wel een Indroevig ongeval. De heer Berkhouwer was lid van het bestuur van den Voorpolder, idem van de af deeling Harenkar spel van het Witte Kruis en Notabel van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Met hem is een geacht inge zetene van de gemeente Harenkarspel heengegaan. SCHOORT Bij de alhier gehouden St. Nicolaas-atractie, het raden van een aantal erwten in een flesch, werd de eerste prijs 4 stoelen en 2 fauteuils, toegewezen aan den heer S. Greeuw, Damweg te Schoorl. De 2e prijs, een rijwiel werd gewonnen door den heer W. Swagerman, Heerenweg te Schoorl, terwijl de 3e prijs, een electrische kamerlamp, aan den heer Joh. Spruit ten deel viel. Nog een groot aantal huishoudelijke en luxe prijzen werden voorts ver deeld. HOOGWOUD Met ingang van heden Maandag 9 Dcc. zal de werkverschaffing weer in werking treden. Met het zelfde werkobject als verleden jaar, de verbreeding van de Pade, zal worden voortgegaan. Loop der bevolking en Burg. Stand. Geboren: Geessien, dochter van Jan Zweep en van Trijntje Mars. Anna Editha, dochter van Berend van der Bles en van Alida de Boer. Feit, zoun van Cornelis de Haan en van Johanna Maria Kort. An- toon, zoon van Johan Visser en van Maria Keijzer. Antonius Johannes, zoon van Johannes Nipshagen en van Catharina Boots. Cornelia Wilhelmina, doch ter van Willem Langedijk en van Maria Helena van Diepen. Catharina Anna, dochter van Jacob Berkhout en van Johanna lïeers. Cornelis Martha, zoon van Adrianus Johannes van Diepen en van Neeltje Klaver. Ondertrouwd: Jan Zweep, oud 22 jaar, grondwer ker, wonende te Hoogwoud, en Trijntje Mars, oud 17 jaar, zonder beroep, wonende te Noordbroek, Mar- linus Hoogland, oud 30 jaar, electricien en Cornelia Maria Schilder, oud 30 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Hoogwoud, Rcmmert de Boer, oud 31 j., onderwijzer, wonende te Enkhuizen, en Maria Stocki, oud 28 jaar, zonder beroep, wonende te Hoog woud. Gehuwd: dezelfden. Echtscheiding is uitgesproken tusschen Jan Baron en Trijntje Grietje Stapel, beiden wonende alhier. Overleden: Wolterus Petrus Schutte, oud 69 jaar, weduwnaar van Maria Kool. Ingekomen personen: Gerardus Matthcus Bak, van Spanbroek ln Zuideinde D 13, Maria Elisaheth Mas- sing, van Amsterdam in Noordeinde D 54. Hillechien Zweep, van Barsingerhorn in Gouwe H 76; Jan Pe trus Dieleman en gezin, van Middenmeer in Aarts woud E 30. Vertrokken personen: Simon Pieter Kaagman, van Noordeinde D 50 naar Haarlem; Joannes Deken, van Noordeinde D 63 naar Bergen (N.H.); Maria Stocki, echtgcnoote van R. de Boer, van Kcrkelaan C 4 naar Enkhuizen. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader in den ouderdom van 61 jaren. Uit aller naam: M. BERKHOUWER— de Boer. Dirkshorn, 7 December 1935. Algemeene kennisgeving. IN PLAATS VAN KAARTEN. G e b o r e n: Dochter van U. WIERSTRA en J. C. WIERSTRA-Drewes St. Maartensbrug, 7 Dec. 1935 Gezelschap vraagt nog eenige MEDEREIZIGERS per bus, op DINSDAG 24 DEC. Opgave voor Zondag bij Garage C. JOHANNES, 't Zand TELEFOON 20 Schager Roosjes. Te koop: 3 mooie Herders 6 weken oud, bij W. B 1 E S B O E R, Barsingerhorn. Groeiende macht van Tsjang Kai Sjek Nanking stemt toe in vestiging van een antonoom Noord-China. Reuter verneemt, dat de onderhandelingen van de laatste vier en twintig uur hebben geleid tot een oplossing van de crisis in Noord-China, welke aan nemelijk is voor Japan. Het schijnt thans vast te staan dat binnen enkele dagen zal worden overgegaan tot instelling van een auonoom Noord-China met medewerking van de Nanking-regeering. Daar Maarschalk Tsjang-Kai- Sjek zich bereid heeft verklaard om de functie van premier van China te aanvaarden, mag men ver wachten, dat een regeling met Japan, op voor China niet al te onvoordeelige basis, mogelijk zal blijken. GOUD UIT MODDER. Johanneshurg: De correspondent van de „Sun- day Express" meldt, dat de mijnwerkers in de goud mijnen aan den Rand voortaan hun schoenen moeten schoonmaken alvorens het werk te mogen verlaten. De modder aan hun schoenen hoort aan de onder neming, en gebleken is, dat in dezen modder nog aanzienlijke hoeveelheden goud zit. Gedurende eenige dagen heeft men den modder, die van de schoenen der mijnwerkers afkwam, verzameld en daarna ge- wasschen. Het bleek, dat er voor een waarde van 70 Pond Sterling aan goud uitkwam, die tot nog toe verloren ging. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Burgarl. Stand over de maand Nov. 1935. Geboren: Louisa Maria, dochter van Johannes F. Henselmans en Aagje Boerscn. Geertje, dochter van Pieter C. Dissel en Neeltje Schot, Johanna, dochter van Cornelis A. A. Dullemond cn Adriana M. Slin gerland. Huwelijken: Geene. Overleden: Geene. ZUIBSCHARWOUDE. Burgerl. Stand over de maand Nov. 1935. Geboren: Elisaheth Catharina, dochter van Johan nes Kos en Alida Heddes. Joannes, zoon van Cornelis Gerardus Bruin en Emerentia Anna Schrijver. Geer- truida Catharina, dochter van Josephus Albertus Fre- dcriks en Jantje Kos. Pieter, zoon van Jan Marsman en van Sijbrcgt Wardenaar. Gehuwd: Willem IJsbrand de Bakker, oud 22 jaren met Maartje de Geus, oud 22 jaren. Frederik Weber, oud 25 jaren, met Catharina Glas, oud 22 jaren. ALKMAAR, 7 December 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 9 paarden f 100—250, 8 nuch tere kalveren (slacht) f 8—12; 7 schapen (vette) f 13—20, 1 bok of geit f 7.50. ALKMAAR, 7 December 1935. Op de heden gehouden botermarkt waren de prij zen als volgt: groothandel 7570 cent en kleinhan del 77.572.5 cent, handel stug. Kineieren f 3.25 4.75 en eendeieren f 3. Handel matig. WARMENHUIZEN, 7 November 1935. Roode kool, le kw. f 5.20—6.70, 2e kw. f 3.70—7.30, gele kool. le kw. f 5.40—6.50, 2e kw f 2,50—6, D witte kool, le kw f 4,10—5,50, 2e kw f 3.60—4.30, nep f 3.50—3.60, drielingen f 0.90—1, uien f 1.80 2.30. grove uien f 2.50. NOORDSCHARWOUDE, 9 December. Aanvoer: 4000 Kg. D. witte kool, doorschot f 2.70 f 3.40. BROEK OP LANGENDIJK. 9 December. Eigenheimers 2 30—2.60, fcl. dito 2.70, uien 2—2.10, drielingen 1—1.20, grove 2.40—2.60, peen 1.40—1.60, 2500 Kg. roode kool f 1.60—6.30, 3000 Kg. gele kool f 2.30—5.70, 3500 Kg. D. witte kool f 1.50—3.60, 1000 st. andijvie f 1. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Rezel Jan, 24 jaren, wagenmeester Nederlandsche Spoorwegen, te Alkmaar en Kossen Dirkje, 19 jaren, zonder beroep, te Schagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2