Het ontzettend auto-ongeluk Staking in de film-studio's bij jonden op Wieringen Vier dooden, vijf gewonden Hoe het ongeluk zich afspeelde Dag der nationale solidariteit Uit onze omgeving. Anti-fascistische propaganda Het ontzettend auto-ongeluk op den Bijks- betonweg tusschen Hippolytushoef en Den Oever, ter hoogte van den Stroeër molen, waarbij vier personen om het leven zijn ge komen en 5 anderen min of meer zwaar gewond werden, heeft diepen indruk ge maakt op de Wieringer bevolking. Ruim een half jaar is dit nieuwe gedeelte van den verkeersweg Noord-HollandFries land in gebruik en dikwijls ziet mén hier auto's rijden met enorme snelheid. De weg Is weliswaar breed en recht. Wat hier ge beurd is, toont in elk geval nog eens op dras tische wijze aan, dat ook op breede wegen de gevaren van het verkeer niet denkbeeldig zijn. Het ongeluk had vermoedelijk als volgt plaats. Een luxe personenverhuurauto afkomstig uit Zeist L23403, kwam uit de richting van Friesland, de chauffeur raakte vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting zijn macht over het voertuig kwijt, waardoor de auto van den weg af reed, op de berm terecht kwam, daar eep betonnen paaltje raakte en alzoo dwars op den rijweg kwam te staan. De meening van anderen is, dat eerst het paaltje geraakt zou zijn. Hoe het echter zij, het noodlot wilde, dat op het zelfde oogenblik uit de tegenovergestelde richting een luxe verhuur-auto van de Autobus-onderneming v. d. Zee en Groenhof uit Sneek aan kwam rijden, welke eerstgenoemde auto in volle vaart in de flank raakte, en door de schok op de zij in een sloot terecht kwam. In den auto uit Zeist waren 4 personen gezeten, terwijl er in den Frieschen auto 7 zaten. Door voorbij rijdende personen werd dadelijk me dische hulp ingeroepen. De dokter, welke dadelijk ter plaatse was, heeft de gewonden verbonden; een 4-tal zijn dadelijk per ziekenauto naar het Marine-Hospitaal te Den Hel der vervoerd. De politie was ook dadelijk aanwezig. Nadere bijzonderheden. Hieronder laten we nog eenige nadere bijzonder heden omtrent het ontzettend ongeluk volgen: Kort voor half tien zag een Hongaar, Sandor ge naamd, die zich nabij den betonweg, welke op Wie- ringen buiten de bebouwde kommen naar den Af sluitdijk loopt, bevond, twee auto's uit tegenoverge stelde richting met zeer groote snelheid elkaar na deren. Hij schatte de vaart op 80 K.M. Met deze vaart raakte de uit Zeist afkomstige auto, welke op weg was naar Franeker, met het rechter voorwiel een der langs den weg staande gewapend betonnen mistpaaltjes, dat afknapte. Hierdoor kwam de wagen met dit wiel terecht in den door regen der laatste dagen zacht geworden berm. De bestuurder die de auto weer op den weg wilde brengen, stuurde hierop scherp naar links, maar door het te groote effect draaide zij om haar as en botste eerst met den ach terkant, daarna met de voorzijde tegen de van den Afsluitdijk komende auto. Deze onderhield een z.g. wilde autobusdienst van Sloten in Friesland naar Hillegom. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De Friesche auto werd in het langs den weg loopen- de water geduwd, waar zij op een kant bleef liggen. Toen Sandor, die het ongeluk had zien gebeuren, nabij gespoed was zag hij een vrouw door een raam- nje een kind omhoog houden. Hij pakte dit aan en trok daarna de vrouw op het droge. Het waren Aal- Me Roovers, echtgenoote van H. van Wijngaarden en haar driejarig dochtertje. De vrouw, die gehuwd is met den ondernemer van den „wilden dienst" kende haar medereizigers niet. Het lijk van ^den chauffeur. Toen nadat toegeschoten menschen verder de be hulpzame hand hadden geboden en meenden plle Hierboven de zwaar gehavende wagen, die op den weg is gebleven slachtoffers op het droge te hebben gebracht en de takelwagen de zwaar gehavende auto op den kant zette, werd daarin het lijk van den chauffeur aange troffen. Dr. de Groot uit Hippolytushoef was onmid dellijk op de plaats des onheils aanwezig en stelde den burgemeester van Wieringen op de hoogte, die de Rijkspolitie te Oosterland en te Den Oever waar schuwde. Deze was tien minuten na het gebeurde op de plaats van het ongeval, die midden tusschen Hippolytushoef en Oosterland ligt. Zij nam foto's van het gebeurde en legde beslag op de lijken en op de auto's. Dr. de Groot legde den gewonden een voorloopig verband aan en deed hen overbrengen naar nabij gelegen huizen. Hiervandaan zijn vier personen la ter naar het Marinehospitaal te Den Helder vervoerd. De andere slachtoffers. Van de zeven personen, welke in de uit Sloten ko mende auto zaten, werden gedood de 35-jarige ge huwde chauffeur Taeke Zeilstra uit Sneek, de 65-ja- rige Jacoba Tietema, echtgenoote van T. de Jong uit Bolsward en de heer Höhle uit Sneek. Naar het Marinehospitaal te Den Helder werd overgebracht het echtpaar Schukken uit Bolsward, van wie de vrouw het zwaarst gewond is. De vrouw -van den ondernemer is met haar dochtertje naar Sloten teruggekeerd. Van de vier personen, die in de Zeister auto za ten werd gedood de 40-jarige gehuwde agent van politie W. Wiersma uit Zeist, terwijl zijn 16-jarige zoon licht gewond werd. Naar het Marinehospitaal moesten worden vervoerd de chauffeur-eigenaar van de auto H. C. van Gerven uit Zeist en de 20-ja- rige O. Bruisma uit Franeker. De toestand van de gewonden, die vooral aan het hoofd waren getroffen, was van dien aard, dat hun nog geen verhoor is kunnen worden afgenomen. Het verhaal van een ooggetuige. Een automobilist, die juist de plaats van het on geluk was gepasseerd, to endit gebeurde, vertelde nog het volgende. Ik was gistermorgen vroeg met mijn auto uit Sneek vertrokken naar Holland. Toen wij den af sluitdijk opgingen, zagen we van rechts een auto naderen, welke dezelfde richting uitreed als wij. Deze bleef op een tweehonderd meter achter ons aanrijden, nu eens voor ons verborgen in den mist het mistte n.1. vrij sterk dan weer daarbuiten. In de buurt van Hippolytushoef, de afsluitdijk lag reeds achter ons, passeerde ons een auto, welke van den Hollandschen kant kwam. Toen deze goed en wel voorbij was keek ik bij toevtd door de ach terruit en zag tot mijn groote verbazing den wa gen dwars over den weg staan. Terstond vermoedde ik een ongeluk en gaf mijn chauffeur order om te keeren, waarna we ijlings erhe enreden. Wat we toen te zien kregen, was vreeselijk. De auto, die ons zoo juist was gepasseerd, had blijkbaar een aanrijding gehad en was zwaar be schadigd. Achterin zagen we een jongen zitten, oogenschijnlijk ongedeerd, naast hem iemand, die bewusteloos was later bleek, dat hij een hersen schudding had opgeloopen en voorin, naast de plaats van den bestuurder, een doode. Allen zaten bekneld, zoodat men hen heeft moeten bevrijden. Het ergste wachtte ons echter toen we naast den weg keken. Daar lag in een sloot, die naar schat ting een meter diep en zeven meter breed was, 'n auto en daarboven op stonden drie menschen, twee volwassenen met bebloede hoofden en een kind. Het was een afgrijselijk gezicht. Van alle kanten was inmiddels hulp toegeschoten. De menschen, die zich op de auto in de sloot be vonden werden daaraf geholpen. Het bleek echter dat hier twee dooden vielen te betreuren. Hun lij ken werden met dat van den ongelukkigen passa gier uit den anderen wagen aan den kant van den weg gelegd. Bij een hunner viel geen spoor van bloed te bekennen, doch een ander was afgrijselijk om aan te zien. Deze was als het ware gescalpeerd. Tijdens de opnamen legden 250 electrlciens het werk neer. Londen. 1 Wegens een loonconflict zijn de elec- triciens in de filmstudio's van de British Internatio nal Pictures te Elstree en Welwyn nabij Londen in staking gegaan, waardoor het werk in de studio's aan vier groote films, die werden opgenomen, ge heel stil ligt. Naar schatting kost deze stopzetting 1 van het bedrijf de betrokken ondernemingen 10.000 Pond dér dag. In een der studio's die gebuurd ïs door de Amerikaanscke onderneming Twentieth Century Fox, werkt Elizabeth Bergner onder leiding van baar echtgenoot Paul Czinner aan de Sha- kespeare-film „As you like it". Voor haar is de ver tra-ging in het werk buitengewoon lastig, aangezien zij dezer dagen beginnen moet met de repetities van een. nieuw tooneelstuk van Cochran waarvan in Fe bruari in Edinburgh de premier,e zal gaan, voor wel ke premiere de plaatsen thans reeds zijn uitver kocht. Protest-staking Omtrent de staking der electriciens bij de British International Pictures in de studio's te Elstree en Welwyn wordt nader gemeld dat de aanleiding geen loonconflict is, en dat de staking ook niet gericht is tegen de B.I.P. Zij is georganiseerd door den Natio- nalen Bond van Theaterpersoneel en den Vakbond van Electriciens, als protest tegen de tewerkstelling van ongeorganiseerde krachten in de studio's te Wel wyn. Vrijdagmiddag te vier uur precies, terwijl men overal bezig was met het maken van opanmen, leg- DUITSCHE MINISTERS COLLECTEEREN. Zaterdag hebben de hoogwaardigheidsbekleeders van het Derde Rijk met de collectebus gerammeld en daardoor een beroep gedaan op hun medeburgers, om den nood van den komenden winter te helpen lenigen.. Dichte volksmassa's verdrongen zich om de groote Partij-bonzen en een ware geldregen werd in de col lectebussen opgevangen. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Staatspensionneering. Groote belangstelling. Zaterdagavond werd door de afdeeling Oudkarspel- Noor dscharwoude van den Bond voor Staatspensi- onneering een feestelijke vergadering gehouden in het lokaal van den heer C. Vis alhier. De geheele zaal was van voor tot achter geheel bezet. Zoo druk was het zelfs dat een aantal bezoekers moest wor den teruggewezen. Medewerking werd o.m. verleend door de bekende humoristen Daan Pool en Tommy Bouman. Voor den aanvang van den feestavond werden de ouden van dagen uit Noordscharwoude en eenige uit Oudkarspel per auto afgehaald. Toen de voorzitter van de afdeeling, burgemeester Wijn- veldt, de bijeenkomst opende hadden zich een tach tigtal oudjes bijeengeschaard, in afwachting van hetgeen zou komen. De burgemeester begon met allen, in het bijzonder de ouden van dagen, een hartelijk welkom toe te roepen, zijn vreugde er over uitsprekende, deze vergadering toch nog te kunnen leiden, daar hij eenige dagen tevoren nog leed aan een ernstige verkoudheid. Het deed spr. veel pleizier, dat de pl.m. 80 ouden van dagen hier aan wezig zijn. Verder sprak voorz. de eere-leden, de heeren Mosk en De Wit toe, evenals de vertegen woordigers van de af deelingen Koedijk, St. Pan- cras en. Zuidscharwoude, die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Spr. merkte op, dat de musici, Van Twuijver en Stammes ditmaal al voor de tiende keer op deze vergadering optreden. Spr. zeide, niet te hopen, dat zij dit nog tien jaar mochten doen, daar men hoe eerder hoe beter van deze avonden verlost moet zijn, door een verkregen premie vrij staatspensioen. Spr. dankte het gemeentebestuur voor het verlee nen van ontheffing voor de vermakelijkheidsbelas ting. Het bestuur, vooral de jongeren hebben niet stilgezeten. Het aantal led ender afdeeling Is door intensieve propaganda gestegen tot 330. Vooral tot de jongeren richtte spr. de opwekking lid te worden van Staatspensioen. Evenals in an dere landen is Staatspensioen ook hier mogelijk. De heer Bruin uit Alkmaar, propagandist van den B. v. S., sprak hierna een propaganda-rede uit. Spr. was bang geworden van Minister Oud, die eerst een der voorstanders van staatspensioen was. Nu hij minister is, zegt hij, dat er geen geld is. Wel wordt 53 millioen uitgegeven voor defensie, terwijl voor Staatspensioen slechts f9 millioen noo- dig is. Als ze eenmaal in de Kamer zitten, zijn de ouden van dagen vergeten. De B. v S. is van plan in 1937, bij de Kamerverkiezingen een groote de monstratie te houden in D.en Haag. Wij zullen allen daarheen moeten gaan om ons recht te krijgen. Er is niets onzedelijker en immoreeler dan het huwelijk tusschen oud en arm. Spr. wees er op, wat in En geland en Denemarken voor de ouden van dagen wordt gedaan. Ook tot de betergesitueerden richtte spr. zich. Als dr. Colijn, die de gulden bewaard heeft, eens voor zijn Grooten Meester zal verschijnen, en Deze hem vraagt, wat hebt gij voor uw minderen gedaan, zal hij moeten antwoorden: Ik heb niets gedaan" en weer worden heengezonden. Laat de jongeren werken en geef de ouden pensioen. Spr. sloot zijn rede met het vierregelig versje: Veel te zijn in 't leven, Is niet iedereen gegeven. Maar wat gij wel kunt doen, Is strijden voor premievrij Staatspensioen. Vervolgens was het woord aan de alom bekende humoristen Daan Pool en Tommy Bouman, die op de hun eigen wijze een prachtig programma ver toonden, dat geweldig insloeg bij jong en oud. Deze beiden weten altijd iets te brengen, dat bevattelijk is voor ieder en waarbij soms rake zetten worden gedaan. De vroolijke noot voerde de boventoon, doch ook, het ernstige gedeelte van het programma was goed verzorgd. Vooral de tweepersoons-revue en „Kees de kalverschetser" wisten de aanwezigen te boeien. De keur van costumes en de schitterende decors wekten ieders bewondering. Spontaan werd dan ook door de aanwezigen een driewerf hoera aan geheven op voorstel van den burgemeester, die aan het einde van den avond de beide artisten zeer hartelijk toesprak. Nadat nog een kleine verloting was gehouden, waardoor verscheidene werden verblijd met. een prijsje, was het einde van deze zeer goed geslaagde feestvergadering gekomen, en met een gezellig bal besloten. WIERINGEN Vergadering van den raad op Dinsdag den 10 Dec. 1935, des nam. ten 2 uur. De agenda vermeldt o.m.7 Voordracht tot wijziging der algemecne politiever ordening. Voordracht tot wijziging van de Wijkverordening Drankwet. Voordracht tot onderhandsche verhuring van een perceeltje tuingrond. Voordracht naar aanleiding van bezwaarschriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigingsrecht. Voordracht tot converteering en verlaging van de rentevoet van diverse geldleeningen. Voordracht tot verlaging van de huur der gemeen tewoningen, bewoond door de Rijksveldwachters. Prae-advies nopens een verzoek van de Midden- standsvereeniging „Wieringen", tot verhooging der legesheffing voor de afgifte van ventvergunningen aan kooplieden, uit andere gemeenten. Generaal Görlng, Dr. Josef Göbbeïs, Baldur yon Schirach, kortom alle kopstukken van het nieuwe Duitschland, hebben door deze demonstratie het be wijs willen leveren, dat in de nationaal-socialistische samenleving allen één zijn. De „Völkische Beobachter" schreef gisteren o.a,: Wij zijn één volk, een gemeenschap. Dit te kunnen demonstreeren is voor de macht hebbers waarschijnlijk grooter gewin geweest dan de overigens ook niet geringe geldwinst. M i 1 a a n. De anti-fascistische organisatie van Italiaansche emigranten, „Giustizia e Liberta", die haar meeste leden in Frankrijk heeft, doch ook in Italië zelf illegale vertakkingen schijnt te hebben, maakt de laatste weken een druk gebruik van de kinder-speelgoedballonnen, waarmee ze groote hoe veelheden anti-oorlogs-propaganda-materiaal over de Italiaansche grens stuurt. Naar verluidt zijn meer dan duizend ballonnen met 50.000 op zeerdun papier gdrukte pamfletten in verschillende deelen van Liguria en Piemont neergekomen. In sommi ge dorpen hebben soldaten en leden der fascistische militie de velden afgezocht om de pamfletten te verzamelen en zijn bij de bewoners huiszoekingen, verricht om te voorkomen, dat de pamfletten ver* borgen werden. Verscheidene ballons hebben afstanden van min stens 150 K.M. afgelegd. Men vermoedt dat zij op Fransch gebied worden opgelaten, doch er bestaat ook verdenking, dat leden van een der illegale groe pen op Italiaansch gebied des nachts de ballons op laten. 3 Voordracht tot aanvaarding der door den Ministei) van Sociale zaken voorgestelde regeling inzake het Rijkssubsidie voor het correspondentschap der ar beidsbemiddeling over 1936. Prae-advies nopens het voorstel van de Sociaal-de mocratische Raadsfractie betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve der Ziekenfondspremies* Voordracht inzake het verleenen van toeslagen op. de uitkeeringen uit werkloozenkassén. Vaststelling van de le suppletoire begrooting dienst 1935. Voordracht betreffende de inschakeling van den; plaatselijken veearts in den vleeschkeuringsdierist van het district Den Helder. Voordracht tot het aangaan eener overeenkomst met het gemeentebestuur van Den Helder tot toe lating van leerlingen uit Wieringen op den cursus in oude talen aldaar; Voordracht tot toetreding der gemeente tot het lid maatschap der vereeniging IJsstrijd. Voordracht betreffende de opneming van den plaat selijken veearts in personeelsformatie van den vleesch keuringsdienst. Vaststelling der begrooting van de Zeegrasexploi tatie voor het dienstjaar 19351936. Vaststelling der gemeentebegrooting .voor den dienst 1936. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming van zeven leden der Commissie van Advies voor de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. NIEUWE N IE DORP Tooneelavond, Op den tweede tooneelavond, uitgaande van 't Nut, trad Zondagavond j.1. in de Prins Maurits op de too- neelvereeniging Hierna Beter te Koog aan de Zaan. Opgevoerd werd „Najaarsstormen", een comedie in drie bedrijven van Christien van BommelKouwen Henk Bakker. Aangezien de optredende vereeniging vorig jaar met den alhier gehouden tooneelwedstrijd den eersten prijs heeft behaald, waren de verwachtingen van het publiek natuurlijk hoog gespannen. En wij kunnen zeggen dat deze verwachtingen van 't publiek, dat de zaal tot in de uiterste hoeken had gevuld, in geen enkel opzicht zijn teleurgesteld, maar vrij zeker nog hebben overtroffen. Zoo bekend, is genoemd stuk een vervolg van Rob bedoes, wat vorig jaar alhier voor het voetlicht kwam van de Kon. Let. Ver. J. J. Cremer uit Haarlem. Het stuk speelt ongeveer drie jaar later en in dit vervolg is Robbedoes getrouwd. In beginsel heeft zij een gelukkig leven, maar na een jaar of drie bevre digd het huwelijksleven haar niet meer, Bob heeft behoefte aan andere dingen dan die welke haar man haar med overlaat, het moderne leven heeft zij be hoefte aan, wat haar man ondanks de vele wenken maar niet wil begrijpen. Hij is op dit punt bijzon der koppig en niet van zijn stuk te brengen. Als vervolgens van Niverden, een man van het moderne leven, die de geheele wereld heeft bereisd, hun wegen kruist, wordt de verhouding tusschen Bob en haar man er niet betèr op en geeft deze de aan leiding tot de najaarsstormen in het huwelijksleven, wat het hoogtepunt bereikt als Terlaet. onverwachts zijn vrouw in de armen van van Niverden aan treft. Het dreigt op een scheiding uit te loopen, tot dat het tenslotte toch weer van Niverden is, die ondanks zijn liefde voor Bob, die Terlaet de oogen opent, door hem te overtuigen dat Bob alleen van hem houdt en het echtpaar elkander doet vinden. Dat was spel, vooral in het derde bedrijf werd veel verlangt en er is veel gegeven. En klonk er tijdens het spel van uit het publiek menigmaal een gulle lach, ook gaf het spel meerma len aanleiding dat menig traan werd weggepinkt. Het is wederom een avond geweest van onverdeeld genot. Zonder uitzondering is er door allen uitne mend en intens hoogstaand spel geleverd, waar het steeds daverende applaus wel het beste bewijs van was. Na afloop van het derde bedrijf moest vanwege het overweldigend applaus verschillende malen worden gehaald. Wij zeggen „Hierna Beter" dan ook" gaarne een tot weerziens toe. Het doet ons leed dat er tijdens dezen avond toch nog iets was, dat ons hinderde en wel de muziek tij dens de pauzen. Deze was toch veel te zwaar en in 't geheel niet geschikt voor het aanwezige publiek. Het was compleet romberdebom, alleen geschikt voor een jongelui-balavond. Kom, kom, de heeren Kos kun nen toch beter muziek geven, waarna het publiek, dat op een dergelijken avond aanwezig is, gaarne zal willen luisteren. Wij hopen dan ook dat Kos hiermede een volgende maal rekening zal willen houden. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier Is ge kozen de heer Jb. Langerijs. OUDE NIEDORP ZIJDEWIND. R.K. Coop. Boerenleenbank. Gedurende de maand November werd aan spaar geld ingelegd f 8.270.80 en terugbetaald f9.378.79. Op voorschotten werd afgelost f2.173.— en aan voor schotten verstrekt f 1.525. In loopende rekening werd ontvangen f 12.075.42, en uitgegeven f 13.759.16. De jaarlijksche zitdagen voor rentevereffening werden bepaald op Maandag 30 en Dinsdag 31 De cember 1935, Donderdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Januari 1936, telkens van 9 tot 12 uur, voormiddags en van half twee tot half zeven 's namiddags ten. lo kale yan dep heer J. F, Pe;)ping aan De Weel,

Schager Courant | 1935 | | pagina 4