Kerstgave voor onder steunde werkloozei „Een mal getal" A. L. C8NSIANBSE Van Warmeio Openbare liitvceting Openbare Ü1TÏ0ERIÜS Openbare Vergadering De Privé* Secretaresse Kinderzang en Tooneel WONING Cpenbate Uitvoering I FORD AlfTG 1932 Politieke crisis in Egypte Uit onze omgeving. Advertentiën. De dreigende staking Engelsche mijnen in de Gymnastiekvereeniging „11.0.1." Gymnastiek, Voordrachten, Zang en Muziek, benavens trekking der Verloting. PIRKSHORN 25 OStMJ ten KERIHS Mandoline Club „IÖNEGI0Ö" Marktberichten. Sovjet-spionnage? GEUL. ZONDAGSBLAD BERGEN i<ijD. vjr. tot afschaffing van ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De jonge afd. Bergen van bovengenoemde vereeni- ging hield gisteravond in een der zalen van het Oranje-hot cl een propagandabij eenkomst. De zaal was bezet tot in alle hoeken, toen N.B.A.S., afd. Alkmaar, den avond opende met een zangnummer, hetwelk een hartelijk applaus oogstte. D'o voorzitter der afdeeling, de heer L. Schuil, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zette daarna yn het kort het doel der verecniging uiteen, n.1. de algeheele onthouding van alle alcoholhoudende dran ken. Nu volgde een rijk gevarieerd programma, waar van wij o.a. noemen een piano-solo van den heer J. Punt, welke jeugdige pianist toonde te beschikken over een knappe techniek, zijn aanslag kon o.i. iets minder forsch zijn. Het duet voor tenor en sopraan van den heer C. Kicft en mevr. A. M. Kamermans, kon ons niet in alle opzichten bekoren. Vooral de tenor was in de hooge registers bepaald zwak; miste de zoo noodige volheid en het zich uitleven. Van de zangeres kan fei telijk hetzelfde worden gezegd, hetgeen vooral tot uiting kwam in de solo, welke op het duet volgde. Jammer, want beider geluid was ongetwijfeld zuiver en getuigde van ernstige studie. Do begeleiding was bij den heer Punt in uitsteken de handen. Als zesde nummer stond op het programma: „De Nachtegaal", een sprookje van Andersen, op muziek gezet door Arnold Winternitz, '♦oorgedragen door mevr. Vas DiasHissink, met begeleiding van den heer Jan Couvêe. We hadden reeds eerder gelegenheid dit kunstwerk te hooren en in onze kolommen te schrijven over de artistieke wijze waarop dit tweetal het fijne werk weet uit te voeren. De woorden van dank welke de heer Schuil sprak na dit door het publiek enthousiast toegejuichte num mer, waren dan ook welverdiend en de bloemen wel ke mevr. Vas Dias had in ontvangst te nemen, wa ren slechts een kleine uitiing van de groote dank baarheid welke het bestuur het kunstenaarspaar ver schuldigd was. Propaganda-rede. Na dit wonderlijk schoone nummer was het een Ware opgave voor den heer Lvert Vermeer uit Am sterdam om dadelijk daarop het publiek te pakken met zijn propaganda-rede. En toch gelukte het den spreker wonderwel, omdat zij woord boeide en stil deed worden. Zijn geheele rede was een ernstig en diepgevoeld pleidooi voor de geheelonthouding. Spr. toonde aan dat de drankellende nog vee! grooter is dan men denken zou. Het is daarom noodig, zei de heer Vermeer, dat er in de maatschappij rnenschen worden'gevormd, die tegen het alcoholgebruik zeg gen: neen! Mogen allen dat bedenken, als ze van hier gaan en mogen ze hun plaats willen innemen in onze ge lederen. Aan hun sympathie alleen hebben wij geen behoefte, maar we hebben behoefte aan uw eigen ilaad, het neen tegen den alcohol; het ja tegen onze beweging ter bestrijding van het drankkwaad. (Ap plaus.) Hierna werd gepauzeerd. Hat tweede gedeelte van het programma vermeldde wederom eenige muziek- en zangnummers en een middeleeuwsche klucht, ge titeld ,Nu Noch", opgevoerd door eenige N.B.A.S.-le- den, waarom hartelijk werd gelachen. Met een woord van dank aan allen voor hun aan wezigheid sloot de voorzitter deze uitmuntend ge slaagde propaganda-bijeenkomst. ANNA P AULOW N A Abessinië. In de bovenzaal van café Slikker sprak Woens- avond, na een welkomstwoord van den heer P. Olt- mans, de heer K. Polak, voor de Jongeren Vredes Actie over Abessinië. In een korte beschouwing over de groote, de lig ging en 't klimaat van Abessinië wees de heer Polak er op, dat alleen de hoogvlakte, waarop de hoofd stad ligt, eigenlijk bewoonbaar is voor Europeanen. Vermoedelijk is er wat steenkool, petroleum en goud te vinden; van meer belang zal echter zijn, dat katoenbouw er mogelijk is en het zal waarschijnlijk Italië's streven zijn om voor dit product van Ame rika en vooral van Engeland onafhankelijk te zijn. De overbevolking van Italië, die wel als reden voor 't zoeken van koloniën wordt opgegeven, was vol gens spr. niet zoo groot. Ook de bestrijding van de slavenhandel is niet de ware Italiaansche drijfveer. Spr. ging daarna de belangen van de andere lan den bij Abessinië na. Voor Engeland is in het Wes ten het Tana-meer, voedingsmeer van de Nijl, van belang, eveneens de beheersching van de Roode Zee, waar Italië niet te groote kracht mag krijgen. Aan den anderen kant is Engeland bang voor een Abes- sijnsche overwinning, omdat daardoor de Engelsche zwarte onderdanen zeker moeilijker in toom te hou den zullen zijn. Frankrijk is meer geïnteresseerd bij het oosten. Het bezit daar een onbeteekenend stuk land, maar doordat de haven Djiboeti met een spoorlijn met Addis Abeba, de hoofdstad van Abes sinië is verbonden, kan het belangrijke in- en uit voerrechten heffen. Japan tenslotte vond er een afzetgebied. De toepassing van militaire sancties verwerpt de J.V.C. en acht daarom een blokkade ook onge- wenscht omdat die tot militaire maatregelen moet leiden. Spr. juichte de economische sancties toe, omdat daarmee voar de eerste maal getracht wordt zon der wapengeweld een oplossing te verkrijgen en acht die poging van belang voor de vredesbeweging. Aanvaardt men deze sancties, zoo besloot spr. onge veer, dan ish et dus ook plicht de regeering te steunen in de uitvoering en waar men meent, dat zij niet ver genoeg gaat, aan te sporen. Spr. beantwoordde nog een vraag en vertelde nog een en ander over Italië, waarop de heer Oltman met dank aan den inleider de vergadering sloot. TANGEND IJ K drijven van 5 4 6 snees. Spr. is van oordeel dat veel meer personen zouden toetreden als lid, wanneer deze contrcbutic lager gesteld werd. Voorzitter merkt op dat er reeds een progressieve heffing is en dat pogingen om het minimumbedrag van f 5 te verlagen, steeds op de alg. vergadering zijn verworpen. Hierna sluiting. Bij de gehouden verkiezingen in de Ned. Herv. Kerk is tot ouderling gekozen K. Bak Cz., en tot diaken J. C. Kouwen. B4RSJNGERRORN Het woonhuis van de erven Wed. J. Govers alhier, werd Woensdagavond ten huize van den heer A. de Graaf ten overstaan van G. J. van Leersum te Win kel, publiek verkocht. Kooper werd de heer R. van Zoonen te Nieuwe Niedorp voor f1560. ALKMAAR Brand. Hedenmorgen ongeveer half zes werd door een voorbijganger brand ontdekt in het kantoor van de suikerwerkfabriek „de Zeehond" aan het Luttik Ou dorp. De brandweer kon dezo begin-brand met één straal op de waterleiding onmiddellijk blusschen, alhoewel het kantoor vrijwel geheel uitbrandde. BROEK OP LANGENDIJK. In het lokaal van Vijzelaar kwam Woensdagavond de afd. Langendijk en O. van Bloembollencultuur in vergadering bijeen, ter behandeling van den beschrij vingsbrief der alg. vergadering, welke op 16 Decem ber gehouden zal worden te Haarlem. Een voorstel van het Hoofdbestuur om f 5000 be schikbaar te stellen tot dekking van het tekort der Flora-tentoonstelling werd goedgekeurd. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren K. Wagenaar en W. J. Balder. Ingekomen was een schrijven der afd. Bovenkars- pel, tot het doen houden eener tentoonstelling van gebroeide tulpengewassen, waarbij gevraagd werd in deze medewerking te verleenen. Bij de rondvraag werd ongemerkt dat het voor ver dere bekwaming in het vak goed zou zijn een praat avond te houdpn. Beslo'en werd een deskundige te vragen en kunnen voordien vragen van allerlei aard schriftelijk ingediend worden bij den secretaris der afdeeling. Bij voldoende deelname zullen deze opgezonden worde:: naar den spreker van dien avond. De lieer v. Xienis, Nnordscbarwoude, acht de con tributie van f 5 per jaar te hoog voor de kleine be- Mededeeling van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeen tebesturen in den lande medegedeeld; dat hij heeft besloten goed te keuren dat ook dit jaar wederom aan onderstaande werkloozen boven hun steunuit- keering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerst- gave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 15 tot en met 21 December aan uitkeering ontvangen. In de kosten der verstreking van den Kerstbijslag wordt dezelfde bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds toegekend als in de overige kosten van steunverleening; deze bijdrage wordt derhalve bere kend met inachtneming van het subsidiepercentage dat de gemeenten over 1935 ingevolge de desbetref fende regeling in de gewone kosten van ondersteu ning zal ontvangen. Voor zooveel noodig vestigt de minister er de aan dacht op dat bedoelde bijdrage slechts kan worden verleend voor zoover de Kerstgave is verstrekt aan werklooze arbeiders, in wier kosten van ondersteu ning uit het Werkloosheidssubsidiefonds subsidie wordt verleend. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretisch steunbedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der re geling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering, die de ondersteunden over vorengenoemde week ont vangen. Aan de bij werkverschaffing geplaatste arbeiders kan geen Kerstgave worden toegekend. Aan degenen, die uitkeering genieten uit hun werk- loozenkas, kan eveneens de Kerstgave worden uitge keerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder zouden ontvan gen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toege kend indien zij geen kasuitkeering ontvangen. Uitkeering van vereenigingen worden niet in mindering gebracht op den steun. De minister van N sociale zaken keurt goed, dat in dien derden (vereenigingen of bijzondere personen) uit andere dan openbare of daarmee gelijk te stellen kassen aan ondersteunde of tewerkgestelde werkloo zen voor de Kerstdagen een uitkeering, hetzij in geld, dan wel in natura, wenschen te verstrekken, deze uitkeering bij de berekening van den steun, dan wel bij de beoordeeling van de plaatsing bij de werkver schaffing, buiten beschouwing kan worden gelaten. Voor de vele blijken van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Be huwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Nieuwe Niedorp: D. NIEUWEBOER-Kos. Haarlem E. SCHOUTEN-Zeeman. G. SCHOUTEN. ANNIE N1EUWEBOER. RIE N1EUWEBOER. Nieuwe Niedoru, Dec. 1935. te geven door de te Kolhorn, op Zondag 15 Dec. 1935. in de Zaal van den Heer BUIS. Afgewisseld door een Blijspel: Entrée 40 ets. Aanvang 7.30 precies. Besloten Bal na. Donateurs en Kunstlievende Leden vrije toegang op vertoon van kaart. van de N. A. S. B. op Zondag 15 Dec. a.s. in lokaal BUISMAN. Entrée 35 ct. Gehuwd paar 50 ct. Zaalopening 7.15 u. Aanvang 7.45 u. BAL NA met muziek van STIP en BAKKER. Callantsoog 14 December lokaal P. DE HAAN Spreker Onderwerp: .Oorlog in Abessinië". ,De Volkenbond en het Christendom". Aanvang half acht Entrée f 0.10 Debat VRIJ Het Lagerhuis verwerpt de motie van de arbeiderspartij. De arbeidersafgevaardigde Watkins heeft gistermid dag in het Lagerhuis een motie ingediend om de re geering te verzoeken wettelijke maatregelen te ne men, opdat aan de gerechtvaardigde looncischen der mijnwerkers zal kunnen worden tegemoet gekomen. Spr. zeide, dat de mijneigenaars thans op het uiter ste oogenblik wel pogingen schijnen te doen om van hun groote afnemers hoogere prijzen te bedingen om uit die hoogere ondernemerswinst een deel aan ver hooging van de loonen te betalen, maar, als spr. goed is ingelicht zou er ten hoogste sprake kunnen zijn van i shilling per dag en bovendien worden de con tracten met de groote industrieën altijd een jaar ot soms meer van te voren gesloten en daaraan zou in geen geval terugwerkende kracht kunnen worden ver leend. Het debat is geëindigd met de verwerping met 179 tegen 157 stemmen van een motie der arbei derspartij, inhoudende dat de mijnwerkers gerechtigd zijn een onmiddellijke loonsverhooging te eischen. EEN TREIN DIE VERGAT TE STOPPEN. Gedupeerde 'passagiers te Borne. Een niet alledaagsch gebeuren heeft zich naar het „Ov. Dagbl." meldt, Dinsdagmorgen afgespeeld op 't station N. S. te Borne De trein van 9.30. de eerste verbinding van Amsterdam met Twenthe, was in aan tocht. Reizigers, spoeden zich naar het perron, post beambten staan klaar met postzakken, etc., doch de sneltrein reed met onverminderde snelheid door, pas sagiers voor Borne keken al uit de portieren, maar van uitstappen was natuurlijk geen sprake. Toen de machinist in Hengelo aankwam, kwam hij tot de ont dekking dat hij Borne had vergeten. Enkele reizigers riepen de hulp van de taxi in, een andere ging met een losse machine naar Hengelo. De verwonderde ge zichten vormden de komische zijde van dit voorval. OUDESLUIS Denkt er om morgenavond allen naar de zaal van P. PIJPER te Dirkshorn Want OUDESLUIS Zaal BUISMAN komen de MasLerspeiers van Bergen, met het Successtuk: Bespreekt uw plaatsen. Entrée 75 cent. WI ERIN GÊR WAARD As. ZONDAG 15 DEC. bij v. d. WOUDE BAL NA te huur Woningbouw Nieuwe Niedorp. Dadelijk te aanvaarden. Te bevr. Gem.-Secretarie. Gevraagd, wegens-teleurstelling nette Kraamverzorgster, 2e hellt Febr. Brieven onder letter L, Hulppostkantoor Schagerbrug. spreekt VREDES-GROEP DIRKSHORN der te Burgervlotbrug, op Zondag 15 Dec a s in de zaal van den Heer F.. DE N1|S. Afgewisseld door een Tooneelstukje. BAL NA. Aanvang half acht. Entrée 50 ct. Dat is Goedkoop, 5 pond magere Paardenlappen f 1.04 Biefstuk 40 en 45 cl. per pond 3 pond Ossenlappen 1 1-04 Schapenvlees 25—30—35 ct. p. pond Beleefd aanbevelend S. HOUTKOOPER Te koop. prima staat, 2 deurs, 4 cyiinder J. C. KOK GARAGE, BURGERBRUG Tel. No. 3 Schager Roosjes. Aan komen loopeneen Herdershond, tegen gemaakte kosten terug. W. 1' BAKKER, St. Maartensvlotbrug 125- Te koop: Nog eenige SIMPLEX RIJWIELEN van f 40— voor f 32.50, licht bescha, digd. C. KOK, Garage, Burgerbrug, Telefoon No. 3. Zal Engeland zich niet verzetten tegen herstel van de grondwet? DE VERKIEZINGEN BIJ DE A.V.R.O. Het aftredend lid E. A. Timmer in Gro ningen met groote meerderheid herkozen. De heer E. A. Timmer, aftredend lid van het ge westelijk hestuur van Groningen van de A.V.R.O., heeft bericht ontvangen, dat hij met groote meerder heid van stemmen als zoodanig is herkozen. Te Cairo hebben onverwacht de leiders van de par tijen vergaderd, met als gevolg, een wijziging in de politiek. Het is mogelijk, dat Engeland binnenkort voor het groote probleem zal komen te staan te antwoor den op de beslissing van het Vereenigde Egypte, en het verzoek, het verdrag van alliantie aan te nemen dat in 1930 door wijlen Arthur Henderson werd op gesteld, doch door de Wafd toen werd geweigerd. Thans schijnt de Wafd partij wel bereid dit verdrag aan te nemen De Egyptische regeering vergadert sedert vanoch tend negen uur over deze kwestie. Men vermoedt, dat Engeland zich niet zal verzet ten tegen herstel van de grondwet van 1923. De vergadering van de partijleiders schijnt een eenheidsfront van Wafdisten, extreem-nationalisten en liberalen te beteekenen en heeft een einde ge maakt aan de onlusten. Gisteravond hadden nog slechts onbeduidende incidenten plaats. Verder gaat het gerucht dat de regeering feitelijk reeds zou zijn afgetreden. Evenwel, alvorens den ko ning het aftreden mede te deelen, verlangt men eerst antwoord uit Engeland op de jongste kabinetsvoor stellen. Intusschen meldt een later Reuter telegram uit Cairo, dat sinds het voornemen der regeerng om af te treden bekend geworden is, de opwinding in de stad wederom is toegenomen. Betoogers sloegen in vele straten alle lantaarns stuk. Trams werden aan gehouden en vernield en autobussen in brand gesto ken. Omtrent botsingen met de politie wordt echter tot dusver niets gemeld. De regeering Nessim Pasja voornemens af te treden. Cairo. Waarschijnlijk z\l ministor president Nessim Pasja tot vandaag wachten op een oficieel antwoord van Engeland inzake het herstel van de grondwet van 1923, alvorens den koning het ontslag van het kabinet aan te bieden. Tot de partijleiders die ten huize van Nahas Pasja, den leider der Wafd partij hebben vergaderd, be hoorden Mahmoed Pasja, de leider der liberalen en Sedky Pasja, de leider der Chaabisten. Zij bereiden stappen voor bij den koning waarbij zij 7,ullen wijzen op den wensch van het volk. dat onmid dellijk al hun verlangens worden ingewilligd. Intusschen wordt er in een Reuter-telegram uit Londen op gewezen, dat de Egyptische premier per soonlijk nog geen enkele verklaring heeft, afgelegd, waaruit zijn voornemen, om af te treden zou blijken. thans, in hoeverre Ivoemarowski zijn relaties met de Zuidslavische militaire autoriteiten, die hij kon on derhouden als secretaris van het Witrussische mi* litaire verbond heeft geëxploiteerd voor zijn spion- nage-doeleinden. Belgrado: De Zuid-Slavische autoriteiten heb ben den Russischen arts dr. Ljenitzki gearresteerd, die verdacht was geworden, doordat hij groote geld sommen ontving, over welker herkomst hij geen me dedeelingen wilde doen. Tenslotte heeft hij bekend, dat hij het geld van Sovjet-Russische zijde had ontvangen voor spionnage doeleinden. Hij had samengewerkt met den Russi schen kolonel Koemarowski, die secretaris van het algemeen Russisch militair verbond (Wrangel-armee) in Zuid-Slavië was geweest. In verhand met deze ontdekk'ng zijn in totaal on geveer 80 personen verhoord. Acht personen, onder wie twee vrouwen, blijven in arrest. Men onderzoekt SCHAGEN, 12 December 1935. 11 Paarden f 150—350, 10 geldekoeien, magere 80 130, 45 idem vette f 160—200, 8 kalfkoeien f 130— 185, 12 vaarzen f 70125 3 graskalveren f 2540. 66 nuchtere kalveren f 814, 380 vette schapen 14 —21, 400 overhouders f 813, varkens magsre f 17, 20 idem vette per Kg. 35-r-37 ct., 83 biggen f 1015, 6 konijnen f 0.401.75, kippen f 0.40—1.75, haan tjes 2575 ct. EIERVEILING SCHAGEN, 12 Dcc. Aanvoer 40 partijen 23000 kipeieren. Prijzen f 4.50—? 4.60, kleine f 3.60—3.90. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a..s Zaterdag. ALKMAAR, 11 December 1935. Andijvie f 0.501.90, appelen f 3—7, Bloemendaler kool f 17, bloemkool I f 3—7, boerenkool f 1.60— 6.90, bieten f 1.603.60, druiven f 15.50—16.50. gele kool f 1—3.80, groene kool f 1—5.50, kropsla f 0.50 2.40, koolrapen f 2.70, peren f 5, prei f 3—6, peter selie f 2.40, radijs f 2.60—3.60, roode kool f 26.90, selderie f 2.50, spinazie f 0.93—1.02, spruiten f 37, tomaten f 13, uien f 1—3, wortelen 0.70—1.50. bos wortelen f 4—6, w:f'of I f 4.50—6, II f 2.50—3.50. W ARMENHUIZEN, 11 December 1935. Roode kool, 2e kw. f 5.606.30. Deensche witte kool, kale f 2.70—4.10. andiivie 80 ct. Aanvoer;] 62F Kg. roode kool, 1150 Kg. D. witte kool, 1350 st, and'jvie. AMSTERDAM, 11 December 1935. Veemarkt. Aangevoerd: 232 vette kalveren: lé kw. 5660 ct., enkele boven noteering; 2e kw. 50 54 ct., 3e kw. 42—48 ct. per Kg. levend gewicht; 30 nucht. kalveren f 49 per stuk, 156 varkens:, vleeschvarkens wegende 90110 Kg. 4849 ct., zware varkens 4748 ct., vette varkens 4647 ct, per Kg. slachtgewicht. NOORDSCHARWOUDE, 12 Dec. Aangevoerd: 1100 Kg. aardappelen: eigenheimers f 2.30, hl. eigenh. f 2.40, 10200 Kg. uien f 2.20—2.50, grove f 2.50—2.70, nep f 3.00, 100 Kg. peen f 1.G0, 300 Kg. kroten f 2—2.50, 36200 Kg. roode kool f 5.30—S, doorschot f 4.20—7.60, 10700 Kg. gele kool f 3.10—7.50, doorschot f 2.70—6.50, 54700 Kg. D. witte kool f 2.30 5, doorschot f 2—4.20. BROEK OP LANGENDIJK, 12 December. Uien f 2.102.60, grove f 2.402.90, gele net> f 3.20 3.70, drielingen f 1.20—1.40, peen f 1.501.70, roo de kool f 2.90—8.40, gele kool f 1.10—7.90, D. witte kool f 0.705.20, bloemkool f 2.80; r.-gele kool f 0.40 —3.30, Andijvie 5070 ct. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Marie Jannetje, dochter van Pieter Gijs- bert de Beer en van Jannetje Blokker. POLITIE. Gevonden: een ceintuur; een paar handbeschermers en een tompouse. De uitgevers van deze courant vestigen er de aan dacht op dat bij hen verkrijgbaar is het dat U iedere week 16 pagina's groot formaat, een schat van foto's, een volledig verhaal, een boeiend feuilleton, humoristische rubriek enz. enz. geeft, voor slechts 73 cent ner 3 maanden. V*-aar» nrat?s nroefnnmmar aan h'i de administratie.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3